WEEKEND RECEPT dier in het vizier Ruim 750 dansparen actief tijdens festival Dans '92 ^4 DEURLOO Les dansante vorming bij volksdansvereniging Russische en Westerse schaatsers samen in fascinerende ijsshow Voor verhuur, lease en onderhoud mfm ZENTRASPORT H' Record- poging Meer deelnemers uit Oostblok dan ooit tevoren Meer Bewegen voor Ouderen Ideale lamp voor motor voertuigen verlichting Blanke kalfsragoüt Volleybalteam gesponsord Banjo's en Balalaika's" in Holiday on Ice Nouska, prima waakhond WOENSDAG 4 NOVEMBER 1992 15 Advertentie Suzuki Swift Sedan The Ciani Suzuki Swifi Sedan. Al vanaf f 24.784,07 (exclusief kosten rijklaar makerij. SKI'S SKI-SCHOENEN SNOWBOARDS DAKKOFFERS OOSTERLAND: Autobedrijf W.C. Ista Zn., St. Joostdijk 41, 01114-1495. OUDE TONGE: Garage Nijsse B.V., Oostdijk 15, 01874-11 44. WINTERSPORT SPECIALIST SCHUITHMN 2-4 ZIERIKZEE TEL 01110-12298 SUZUKI ZOETERMEER - Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid heeft terecht maatregelen getroffen om de toestroom van Polen in de bouw die zich als „zelfstan dige zonder personeel" lieten registreren in te dammen. Ibt die slotsom komt het secretari- •aat van de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad in een concept-brief aan staatsse cretaris Ter Veld die deze week door de kamer zal worden vast gesteld. UTRECHT - Vrijwel de com plete bibliotheek van uitgever Johan Polak komt in mei 1993 onder de hamer bij het veiling huis Beijers in Utrecht. Bei- jers, dat sinds 1865 boeken en prenten veilt, heeft de op dracht voor veiling gekregen van de Stichting Johan Polak tot instandhouding van het bij zondere boek. VEERE - Tijdens de Kerst markt die dit jaar van dinsdag 8 tot en met 12 december wordt gehouden in Veere wordt een poging gedaan om in het Groot Guinness Book of Records te komen. Dat doet men door in de kerk een kerstkaart van ongeveer vijftien meter lang te plaatsen. Het is de bedoeling dat bezoe kers van de markt op die kaart en kerstboodschap en hun naam zetten. Door middel van een steiger kan iedere hoekje worden benut. Het gevaarte wordt na afloop van de kerst markt verzonden naar een be stemming die men nog geheim houdt. SLAGHAREN - Een internationaal gezelschap van ruim 750 dansparen komt in het weekend van 6 tot en met 8 november in actie tijdens het festival Dans '92, dat wordt gehouden in het congrescentrum De Bonte Wever in Slagharen. Dit jaarlijks terugkeren de evenement is het grootste dansfestijn in Neder land en heeft inmiddels ook internationaal faam ge kregen. De organisatie is in handen van de Neder landse Bond van Dansleraren (NBD), de grootste bond op dansgebied in ons land. Er worden 5.000 toe schouwers verwacht. Zowal amateur-dansers als professionals nemen deel aan Dans '92, al komen ze uiteraard in aparte competities uit. Er wordt om titels in dertien ver schillende wedstrijden ge danst. Op het programma staan bijvoorbeeld de World Cup Latin en verscheidene open Nederlandse kampioen schappen. Tevens wordt het 'World Open Exhibition Cham pionship' gehouden, een wed strijd waarbij de deelnemers een vrije kur mogen dansen. Dat wil zeggen: op zelfgekozen muziek en naar eigen choreo grafie. Danstoppers Aan de strijd om de verschil lende prof-titels doen tal van internationale danstoppers mee. Zo zijn de regerende we reldkampioenen Latijns- Amerikaanse dansen Donnie Bums Gaynor Fairweather uit Schotland aanwezig om hun titel te verdedigen. Ditzelfde geldt voor de wereldkampioe nen Standaard-dansen Marcus en Karen Hilton uit Engeland, en de uit Verenigde Staten af komstige wereldkampioenen Exhibition-dansen David en Sharon Savoy. De deelnemers zijn behalve uit Nederland, afkomstig uit on der meer Noorwegen, Canada. Rusland, Duitsland, Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Finland. Opvallend is volgens het NBD-voorzitter Fred Bij ster het grote aantal dansparen uit Oostblok: „Er zijn dit keer meer paren uit Oost-Europa aanwezig dan ooit tevoren", zo zegt hij. „Een aantal paren danst op zeer hoog niveau, wat het deelnemersveld zeer sterk maakt. We verwachten dan ook spannende wedstrijden". Een hoogtepunt tijdens Dans '92 is ongetwijfeld het Gala der Danssterren, dat voor zondag avond 8 november op het pro gramma staat. Tijdens dit gala zullen de huidige wereldkam pioenen Latin, Donnie Bums en Gaynor Fairweather en de wereldkampioenen Standard, Marcus en Karen Hilton, de monstraties verzorgen. Ook het Amerikaanse paar Marguerite Hanlon en John Ford is tijdens dit gale weder om aanwezig. Voor het tweede achtereenvolgende jaar zal dit zeer vitale paar een wervelen de demonstratie geven van wat zij noemen The Performing Art of Dancing: een door hen ont wikkelde dansvorm die het best betiteld kan worden als een 'gedanste opera'. Dans '92 is een jaarlijks festi val. Het wordt onder auspiciën van de Internationaal Council *"of Ballroom Dancing en de In ternational Dance Sport Fede ration georganiseerd door de Nederlandse Bond van Dansle raren (NBD) in samenwerking van de Vereniging van Beroeps dansers en Demonstrateurs (VBD) en de Nederlandse Ama teur Dans Bond (NADB). Dans '92 begint vrijdagavond 6 november om 20.00 uur met de Open Dutch Professional Latin Championship. Op zaterdag en zondag begint het programma om 11.00 uur. Voor alle dagen geldt dat de zaal een uur eerder open gaat. Dans '92 is voor ie dereen toegankelijk. Kaarten a 25,00 (vrijdag) en a 35,- (za terdag en zondag) zijn verkrijg baar aan de kassa bij de Bont Wever in Slagharen. KERKWERVE - Ouderen uit Kerkwerve, vanaf 55 jaar, kun nen zich vanaf donderdag 5 no vember weer uitleven in gym zaal De Werve aan de Zuidker- kestraat. De oefeningen voor alle ge wrichten en spiergroepen, ge deeltelijk op muziek, worden gegeven door fysiotherapeute Nelly Kestcloo-Mol. Ze kan in dien gewenst meer inlichtingen verschaffen over het Meer Be wegen voor Ouderen, (telefoon 01110-12309). Belangstellenden worden uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen. Er kunnen altijd nieuwe leden worden geplaatst. Iedere don derdag wordt er geoefend van 16.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Eind november introduceert Philips de nieuwe Perform autolampen. Philips haakt hiermee in op de cam pagne voor Motorvoertuigen- verlichting Overdag (MVO) van Veilig Verkeer Nederland die 6 november onder de slo gan 'Licht overdag, veiliger overdag' start. Een veelgehoord bezwaar te gen MVO is dat autolampen sneller stuk gaan en dus vaker verwisseld moeten worden. De Perform autolampen gaan twee keer zo lang mee als gewo ne autolampen en worden daarom aanbevolen door VVN. De prijs van Perform autolam pen is ongeveer anderhalf keer zo hoog als de prijs van een ge wone autolamp. Intensiteit De lichtintensiteit van de Per form lampen blijft circa 650 branduren optimaal (bij een gewone autolamp neemt de in tensiteit na circa 50 branduren langzaam af). Dit verhoogt de zichtbaarheid en de veiligheid. De dubbele levensduur, de vei ligheid en de gunstige prijs maken Perform de ideale lamp voor MVO. De lampen zullen op alle gebruikelijke verkoop punten (benzine-stations, gara ges etcetera) verkrijgbaar zijn. Ook de actiefolder van WN met alle pro's en contra's van MVO is daar aanwezig. Daarin worden ook de voordelen van Perform autolampen bespro ken. DEN HAAG - De belastin ginspecteur mag studenten te gemoetkomen die een nabeta ling krijgen van de studiefi nanciering en daardoor in dat jaar meer belasting en sociale premie betalen dan bij tijdige uitbetaling het geval zou zijn geweest. Advertentie U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram magere kalfslappen bouguet garni (zie tip) zout 200 gram champignons, in plakjes gesneden en geblan cheerd even de kook er over laten gaan) 6 sjalotjes, fijn gesnipperd 30 gram boter 25 gram bloem 1 eierdooier 2 eetlepels schenkroom V2 eetlepel gehakte peterse lie Bereiding: Snijd het vlees in kleine dobbelsteentjes van ca. 4 centimeter. Breng 1 liter wa ter aan de kook, samen met het bouquet garni en een snufje zout. Voeg het vlees toe zodra het water kookt. Draai het vuur laag en kook alles in ca. 1 uur gaar. Ver wijder het schuim. Neem het vlees en het bouquet garni uit de pan. Smelt voor een roux 30 gram boter en fruit hierin de sjalotjes. Voeg hier al roerend de bloem bij. Laat dit op een laag vuur even garen. Giet er dan 3 deciliter van de koude bouillon bij en laat de saus op een laag vuur in 5 minuten gaar worden. Roer in een kom de eier dooier en de room los en voeg hier iets van de saus aan toe. Roer dit mengsel weer door de saus. Doe nu het vlees met de champig nons en een V2 eetlepel ge hakte peterselie bij de saus. Laat de ragoüt nog even door en door warm worden, maar niet meer koken. Lekker met gekookte rijst of in een pasteitje. Tip: V2 wortel in schijven, 1 kleine ui, peterselie, thijm, kruidnagel, peperkorrels en laurierblad even dicht binden met een touwtje in een schoon doekje. Maak het bundeltje vast aaiï het oor van de pan. Of gebruik een kruidenbuiltje. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1080 kJ (260 kcal) Eiwit: 31 gram Vet: 12 gram Koolhydraten: 7 gram Zwitserse Bern, die een be langrijk aandeel heeft in de ontwerpen van de decors en re- quisieten. Verplaatsen Hoe maak je een succesvolle show? Ted Shuffle zegt ervan: „Om te beginnen moet ik mij verplaatsen in het publiek. Het gaat er immers niet om wat ik mooi vind, maar wat de bezoe ker, die een toegangskaartje heeft gekocht, van zijn avond uit verwacht. Daarom bezoek ik vaak de bestaande shows. Ik kijk dan niet naar de schaat sers, maar naar de toeschou wers. Zo leer je welke effecten de ah's en oh's veroorzaken. Een ijsshow is opgebouwd uit diverse elementen. In de eerste plaats de choreografie van het schaatsen, maar ook de mu ziek, de kostuums, de decors, de belichting en andere effec ten. Het is een strikte wet bij Holiday on Ice dat al deze ele menten perfect zijn. De kunst is echter om zodanig met die elementen te spelen dat er steeds weer een. climax ont staat. Je bent steeds bezig om naar hoogtepunten toe te wer ken. Je ziet dat dan aan het pu bliek: eerst verrukte kreten van verrassing, dan het ap plaus en tenslotte een los barstende ovatie. Als dat ge beurt dan geeft dat mij het ge voel dat ik mijn doel heb be reikt". Holiday on Ice heeft vijf gezel schappen. Ieder jaar gaat er een nieuwe ijsshow in premiè re. Dat betekent dat iedere show een looptijd van vijf jaar heeft. Ted Shuffle: „Dat zijn zo'n 1700 voorstellingen. En de laatste moet precies gelijk zijn aan de eerste. Dat gaat niet vanzelf. Dat betekent dat de schaatsers steeds weer een top prestatie moeten leveren, niet aleen de solisten, maar ook de jongens en meisjes van het bal let. Daartoe wordt iedere voor stelling scherp gevolgd door de showdirector, die aantekenin gen maakt van dingen die om welke reden dan ook niet opti maal zijn. Elke dag weer wor den bepaalde onderdelen gere peteerd. Alles is erop gericht van iedere voorstelling een hoogtepunt te maken. Door de ze instelling heeft Holiday on Ice bereikt dat het de meest po pulaire show van de wereld is". Uitstraling De uitstraling van de artiesten is zeer belangrijk voor het suc ces. Het enthousiasme moet overslaan op het publiek. Een balletmeisje: „Het is hard wer ken bij Holiday on Ice. Daar staat tegenover dat je veel van de wereld ziet. De sfeer in de groep is zo, dat je het werk nooit automatisch zal doen. We zien iedere voorstelling weer als een uitdaging. Wij hebben bijna altijd volle zalen en de reacties van het publiek heb ben op ons een grote uitwer king. Je maakt mensen blij en als het applaus klinkt geeft je dat een kick". ZIERIKZEE - Het damesvolleybalteam WIK D2 is in het nieuw gestoken door zijn sponsor Dries Herenmode uit Zierikzee. Het team speelt in de Dl klasse van de recreatie-competitie. Op de voorgrond de sponsor die tevens als trainer fungeert: Dries Schiettekatte. ZIERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierik zee verblijft de Mechelse herder Nouska. Zij is zeven jaar oud en wil graag geplaatst worden bij een vriendelijk baasje, dat haar een goed onderkomen biedt. Nouska is een schat van een hond", aldus beheerster van het asiel, Jolanda Meerman. Ze is een pri ma waakhond, die met sommige honden goed op kan schieten. Nouska kan het goed vinden met katten, ook kinderen vindt ze best aardig. Nouska is een vrij rustige hond, die het leuk vindt om in de auto mee te rijden. Ze kan ook enige tijd alleen thuis blijven (geen hele dag). Wie belangstelling heeft voor Nouska, kan het asiel bellen, telefoon 01110-17013. Even langsgaan bij het dierenverblijf aan de Zandweg kan natuurlijk ook. De hond Björn is geplaatst in Middelharnis. In het asiel zitten overigens nog 28 katten, vier honden en een konijn. De poes Hupppie uit de Kattenopvang in Nieuiverkerk is ge plaatst in een gezin in Dirksland. (Foto: Joop van Houdt). GOES - Al vele jaren zijn er in de provincie Zeeland verenigingen die zich bezig houden met allerlei vor men van expressie. Een van die vormen is dansex- pressie. De laatste jaren neemt het dansplezier - het ontdekken van het dansen als een fijne bezigheid - een belangrijke plaats in bij het beoefenen van de vrijetijdsbesteding. De Goese vereniging Vodago tracht de laatste jaren bij zo veel mogelijk jongeren, vol wassenen en ouderen via spel beweging het dansplezier te ontwikkelen. Doordat binnen de vereniging enkele leer krachten uit het onderwijs werkzaam zijn, bestaan er reeds meerdere jaren zeer nau we contacten met het onder wijs, waar lessen dansante vor ming steeds vaker worden ge geven. Al enkele jaren is een methode ontwikkeld voor meerdere leeftijdsgroepen, die een scala van mogelijkheden biedt om via dansplezier tot zelf-expressie te komen. Doelstellingen Doordat de vereniging lid is van de Internationale Organi satie voor Volkskuituren wordt zij regelmatig op de hoogte gehouden van de ont wikkelingen op het gebied van allerlei dansvormen, die we reldwijd worden beoefend. In Goes zijn een vijftal leef tijdsgroepen: 5-9 jaar, 10-12 jaar, 13-17 jaar, 18-40 jaar en 40 jaar en ouder. Elke groep heeft zijn eigen lesprogramma met vele bewegingsmogelijkheden. Via het dansen kunnen vele doelstellingen worden gereali seerd zoals: sociale-, muzikale, multi-culturele- en lichamelij ke ontwikkeling, taalverwer ving en oriëntatie en ruimte en tijd. Belangstellenden voor deze moderne manier van vrijetijds besteding kunnen contact op nemen via telefoon 01100-33959 of 28130. De eerste drie ken nismakingslessen kunnen zon der enige financiële verplich ting worden gevolgd. Les Dansante vorming bij de Zeeuwse dansvereniging Vodago in Goes. Vijf leeftijdsgroepen hebben elk hun eigen programma. van kampioenen uit diverse landen, een overrompelende opeenvolging van balletten, waarvoor meer dan 750 prach tige kostuums worden meege bracht, acrobatische prestaties en steeds weer humoristische momenten. Banjo's en Balalai ka's is vanaf de openingsscène tot aan de spektalulaire finale tegen een decor van New York's wolkenkrabbers één groot feest. Het gezelschap van Holiday on Ice bestaat uit ruim zestig schaats-artiesten. Zij vertegen woordigen niet minder dan veertien nationaliteiten. Broadway-choreograaf Ted Shuffle is de map, die de nieu we show van Holiday on Ice, Banjo's en Balalaika's gestalte heeft gegeven. Hij heeft al vele ijsshows van Holiday on Ice op zijn naam staan. Het uitwer ken van een nieuwe show vraagt zeker twee jaar. Als het concept op papier staat volgen er langdurige gedachtenwisse- lingen met onder andere zijn Britse collega Stephanie An- dros, de kostuumontwerper Folco, orkestleider Maurice Annelli en muziek-arrangeurs Vic Andros en Oswaldo Cama- hue, de showdirectors van de vijf gezelschappen die verant woordelijk zijn voor de ar tistieke kwaliteit en met de uitgebreide technische staf in het produktiecentrum in het Holiday on Ice is al ruim 45 jaar lang de grootste ijsshow- organisatie ter wereld. Niet minder dan vijf gezelschappen reizen door Europa, Zuid- Amerika, Zuid-Afrika en het Midden-en Verre Oosten. In het Guinness Book of Records staat Holiday on Ice vermeld als de meest kostbare revues how en meest-bezochte live-, show ter wereld (in 1988 werd de 250-miljoenste bezoeker ge registreerd). De nieuwe ijsshow van Holi day on Ice, Banjo's en Balalai ka's is geïnspireerd door de ROTTERDAM - Holiday on Ice komt in november en december naar Nederland met de ijsshow „Banjo's en Balalaika's", die een hoogtepunt is in de geschie denis van deze onderneming. Voor het eerst presen teren Russische en andere Oosteuropese kampioe nen zich namelijk samen met hun vroegere westerse rivalen in één show. Er worden voorstellingen gege ven in: Eindhoven (Beursgebouw) van 10 t/m 15 no vember; Rotterdam (Sportpaleis Ahoy) van 18 t/m 22 november; Maastricht (MECC) van 24 t/m 29 novem ber en Amsterdam (RAI-gebouw) van 8 t/m 20 de cember. Naast een stuk solistenteam is er het grote Holiday on Ice- ballet dat de bezoekers roman tische dansscènes biedt op mu ziek van Tsjaikowski, maar ook de glamoursfeer brengt van Broadway en Las Vegas. De nieuwe ijsshow oogst veel succes tijdens de Europese tournee. Jong en oud vinden in de nieuwe produktie iets van hun gading: sportieve kunstrij- prestaties, schoonheid, mu ziek, romantiek, acrobatiek, schitterende en fraaie kos tuums. De bezoekers worden tweeëneenhalf uur achtereen verrast door spectaculaire vondsten en overrompelende scènes. ontspanning in de wereld tus sen oost en west. Russische beer en Amerikaanse teddy beer vinden elkaar in een vriendschappelijk spel, afge wisseld door boeiende scènes waarin uiteenlopende culturen te herkennen zijn. De toeschou wers worden meegevoerd naar het Rode Plein in Moskou, waar op muziek van Tsjaikows- ky wordt gefeest met klassiek ballet en sleerijden. Onmiddel lijk daarna verandert het beeld in een jazzballet met het decor van New Orleans met nostalgi sche herinnering aan Show Boat. Kleurrijk Grote namen De Russische Olympisch kam pioen Alexey Ulanov schaatst samen met Liudmila Smirno- va, die bij de Olympische Spe len zilver won. Hun zoon Nika- lay Ulanov blijkt het schaatstalent van zijn ouders te hebben geërfd en ontpopt zich als een top-artiest. Even eens uit Rusland is Oleg Efi- mov, jarenlang solist van het Leningrads IJsballet. Als con trast is er voorts de virtuoze, donkerkleurige Amerikaan Garey Daye. Ingrid Spiegl was kampioene van Tsjechoslowa- kije; zij schaatst nu samen met de Canadees Eddi Vallon. De charmante Anita Curtis komt uit Engeland. Tbr afwisseling is het optreden van de Duitse Rhönrad kampioen Günter Fi scher en als extra attractie kan men genieten van de wereldbe roemde muzikale clownsfami lie The Rastelli's. Een kleurrijk festival, waarbij men ogen tekort komt: adem benemende schaatsprestaties Een spektaculaire nieuwe Holiday on Ice show, met een top-cast aan schaatsers. Het thema van de show is de verbroedering tus sen Amerika en Rusland, tussen de banjo en de balalaika.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 15