Geen subsidie voor vakbond en Voetgangersvereniging streeknieuws Onroerend goedbelasting gaat in Brouwershaven 4 procent omlaag Play backshow in De Pul Bruinisse Auto in brand door kortsluiting Zierikzeese raad bepaalt: Korps Duiveland wint provinciale wedstrijden WD-fractie aanvankelijk voor minder rigoreuze verlaging DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 NR 25250 5 ZIERIKZEE - Hoe belangrijk het werk van de Voetgangersvereniging VBV ook moge zijn, op subsidie van de gemeente Zierikzee behoeft deze vereniging niet te rekenen. Met uitzondering van de PvdA voelden de Zierikzeese raadsleden er maandagavond niets voor om deze vereniging de gevraagde honderd gulden te geven. ZIERIKZEE - De heer B. uit Den Haag kreeg maandagmiddag de schrik van zijn leven. Toen hij met zijn auto vanaf het parkeerterrein op het Havenplein wegreed vloog het voertuig spontaan in brand. De brand onder de motorkap werd veroorzaakt door kortsluiting. De brandweer Zierikzee rukte uit met twee wagens. Bij aankomst op het Havenplein sloegen de vlammen al uit de motor kap van het voertuig. Met behulp van twee hogedrukstralen had de brandweer het vuur binnen en kele minuten onder controle. Toen de vlammen waren gedoofd bleek het voertuig door brand, roet en waterschade wel total loss te zijn. De auto was ongeveer zes jaar oud. (Foto: Joop van Houdt). OOSTERLAND - In totaal 29 brandweerploegen, verdeeld over drie wedstrijdbanen, hebben zaterdag in Tholen deelgenomen aan de provinpiale brand weerwedstrijden in de klasse TAS/HV. Op baan A ging het korps Duiveland met de hoogste eer strij ken, op geringe afstand gevolgd door rivaal Wemel- dinge. Drs. G. H. Brand (PvdA): De gemeente moet zorgen dat het geluid van de Voetgangersver eniging te horen blijft. Daarmee week de Zierikzeese gemeenteraad niet af van eer dere besluiten. Elk jaar op nieuw klopt de Voetgangers vereniging VBV bij de gemeen te Zierikzee aan voor subsidie. Deze keer werd voor 1993 een bedrag van zo'n honderd gul den gevraagd voor allerlei acti viteiten ter verbetering van de verkeersveiligheid. Tot nu toe kreeg de vereniging steeds nul op het rekest omdat deze ver eniging min of meer dezelfde activiteiten ontplooit als Veilig Verkeer Nederland (WN). Ook wordt door de basisscholen in Zierikzee geen gebruik ge maakt van de diensten van de ze vereniging. Duidelijke functie Binnen het college bleek alleen PvdA-wethouder D. van der Wekken voorstander te zijn van het verstrekken van subsidie aan deze vereniging. Dit met het oqg.op het nog op te stellen verkeersstructuurplan, waar voor gebruik kan worden ge maakt van de adviezen van de VBV. Van der Wekkens partij genoot G. H. Brand voegde daar maandagavond nog een extra reden voor subsidiëring aan toe. Het feit dat er wellicht hier en daar sprake is van een overlapping met het werk van WN mocht zijns inziens geen beletsel zijn om de Voetgan gersvereniging te subsidiëren. ,,Die vertegenwoordigt duide lijk een bepaalde belangen groep. Door subsidie te geven kan de VBV die functie ook blijven vervullen. De gemeente moet mogelijk maken dat hun geluid wordt gehoord" vond hij. - Dat geluid mag best worden gehoord, maar om daar nu sub- Een en ander houdt in dat de gemeente toch een behoorlijk bedrag aan onroerend goedbe- lasting binnen krijgt en dat de meeste mensen, ondanks de procentuele verlaging van de OGB, in de praktijk meer on roerend goedbelasting moeten betalen omdat hun woning meer waard is geworden. De beslissing over de verho ging werd maandagavond in het Brouwse stadhuis genomen tijdens de gemeenteraadsver gadering waarin de begroting 1993 werd vastgesteld. De WD-fractie zag een verlaging van de OGB met vier procent in eerste instantie niet zo zit ten. Men speelde liever op safe via een verlaging met twee pro cent. „De opbrengst van de OGB kan lager uitvallen van wege nog niet afgehandelde be zwaarschriften tegen de her taxatie", aldus M. C. J. Mol. De overige raadsleden (met uit zondering van PvdA-wethou- der S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter) stemden voor verla ging met vier procent. De toe ristenbelasting werd met vijf cent verhoogd tot 60 cent per sidie voor te geven ging de an dere fracties (VVD, SGP/GPV/ RPF en CDA) iets te ver. Wel za gen de christendemocraten er wel brood in om deze Voetgan gersvereniging in te schakelen bij het opstellen van het ver keersstructuurplan. Fractie voorzitter M. A. Bij de Vaate- Rozendaal dacht daarbij aan de mogelijkheid om een ge deelte van 75 mille, die reeds voor het verkeersstructuur plan is gereserveerd hiervoor aan te spreken. Dit bedrag is echter uitsluitend voor het in schakelen van een extern on derzoeksbureau. Hoe dan ook bleek het CDA er wel voor te voelen om gebruik te maken van de deskundigheid van deze vereniging. Alleen subsidië ren, dat wilde het CDA niet. FNV Eensgezind waren de vier frac ties in hun afwijzing van het subsidieverzoek van de FNV- Schouwen-Duiveland. De FNV heeft voor uitkeringsgerechtig den en ouderen op Schouwen- Duiveland een busreis naar het Vakbondsmuseum in Amster dam georganiseerd en daar voor de gemeente Zierikzee om zo'n driehonderd gulden ge vraagd. Evenals de welzijns- commissie en het college voel den ook de raadsleden er maandag niets voor om deze busreis te subsidiëren. Als de vakbond dergelijke activitei ten ontplooit dan moet ze die ook zelf betalen. Bovendien is het niet ondenkbeeldig dat een gemeentelijke subsidie de on afhankelijke positie van de vakbond aantast. Geen subsi die dus voor dit FNV-uitstapje. „Sponsoring" Moet de commissie cultuur niet eens een lijty uitstippelen- over reclame en sponsoring binnen de museummuren. Een derge lijke vraag stelde de liberaal J. J. Geleijnse naar aanleiding van het aanbod van de firma Premsela Hamburger. Deze heeft de gemeente Zierikzee een set van zes zilveren cou verts, gemaakt door de Zierik zeese zilversmid Johannes Soe- telinck (1715- 1784) aangeboden voor een bedrag van ƒ3710,-. Dit is minder dan de helft van de vraagprijs. Voorwaarde is wel dat de naam van de firma bij de zilveren couverts wordt ver meld. Grenzen Op zich had de gemeenteraad daar geen bezwaar tegen, maar wel werd van de zijde van de persoon per nacht en het tarief voor gebruik van de jachtha ven ging met tien cent per strekkende meter omhoog. Raadslid P. van der Meide (GPV/SGP/RPF) drong er tij dens de begrotingsvergadering op aan om het gemeentelijke kampeerterrein De Bulke in Brouwershaven niet te verko pen, maar helemaal op te hef fen. Hij was van mening dat een kampeerterrein op die lo- katie ongewenst was. „Het ligt dichtbij een kwetsbaar natuur gebied en de gemeente heeft er nooit iets aan verdiend". Burgemeester Labruyère vond dat afschaffen wel wat snel werd gezegd. „Er komt meer bij kijken dan alleen financiële aspecten". Een meerderheid van de raad was van mening dat De Bulke hoogstens gepri vatiseerd zou moeten worden. Tijdens de begrotingsraadsver gadering werd door het college van b en w toegezegd dat zal worden bekeken of in de kern Brouwershaven een parkeer terrein voor vrachtauto's kan worden gerealiseerd. Ook zal Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA): Bij het opstelleti van het verkeers structuurplan (eventueel) ge bruik maken van de deskun digheid van de Voetgangers vereniging, maar nu géén sub sidie. VVD gevraagd om de grenzen van deze vorm van sponso ring/reclame te bepalen. Ook van de zijde van de PvdA en CDA werd hiernaar gevraagd. „Sponsoring is niet slecht maar in welke vorm en binnen welke grenzen" vroegen de da mes M. R. de Jong-van Loo (PvdA) en M. R. Bij de Vaate- Rozendaal (CDA). Burgemees ter mr J. J. P. M. Asselbergs wilde in dit geval niet van sponsoring spreken. Hij hield het liever op een „verkapte schenking". Aankoopbeleid Behalve dat de commissie cul tuur op dit punt een visie moet ontwikkelen, krijgt deze nog dit jaar een opzet voor een mu seaal aankoopbeleid voorge legd. Volgens M. R. de Jong- van Loo (PvdA), die dit punt aansneed toen de aankoop van de zilveren couverts en een zil veren legpenning van de Veree- J. J. Geleijnse (VVD): Binnen de commissie cultuur moet ge sproken worden over de voor waarden voor sponsoring binnen de museummuren. worden nagegaan of het moge lijk is om in Schuddebeurs een stuk grond van Staatsbosbe heer te pachten om daarop een ijsbaan te realiseren. Het schoolzwemmen keerde ook regelmatig terug in de dis cussie tijdens de begrotings- raad. Met name P. van der Mei- de (SGP/RPF/GPV) betwijfel de of het geld dat daaraan werd uitgegeven wel effectief is en ook de WD-fractie drong aan op regelmatige evaluatie. Wet houder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter stelde de raadsleden ge rust door te vertellen dat elke leerling via de zwemlessen in schoolverband zodanig wordt begeleid dat hij of zij kan zwemmen aan het eind van de basisschoolperiode. Daarnaast heeft het schoolzwemmen een belangrijke pedagogische en sociale functie. De zandbakken in de gemeente Brouwershaven zullen worden verwijderd wanneer uit over leg met de omwonenden niet nadrukkelijk blijkt dat zij prijs stellen op het behoud daarvan. De oorzaak van dit niging van Zangvogels en Pluimvee op Schouwen-Duive- land ter sprake kwam, bestaat er sinds eind '91 een opzet voor een aankoopbeleid. Deze is echter nog niet in de commissie cultuur behandeld. Dit omdat de ontwerp-nota over het mu seale aankoopbeleid nog niet officieel aan de commissie cul tuur is aangeboden. Het is vol gens burgemeester Asselbergs de bedoeling dat deze commis sie deze nota nog dit jaar vaststelt zodat deze in 1993 als leidraad voor museale aanko pen kan dienen. HEINKENSZAND Kleine kernen problematiek Op vrijdag 6 november wordt in dorpshuis De Stenge te Heinkenszand onder de titel Samenlevingsopbouw op weg naar 2017 een symposium ge houden over de kleine kernen problematiek. De bijeenkomst is bedoeld voor, mensen die op bestuurlijk en uitvoerend ge bied zijn betrokken bij instel lingen voor sociaal-cultureel en opbouwwerk in Nederland en voor gemeepten, dorpsra den en organisaties die zijn be trokken bij de kleine kernen problematiek. Het symposium omvat "vier inleidingen en een aantal workshops. Tijdens de pauzes is een thema-expositie over 25 jaar opbouwwerk in Borsele te zien. Het symposi um werd georganiseerd door het Borsels Orgaan voor sa menlevingsopbouw in samen werking met het buro BMI uit Middelburg, het duurt van 09.30 tot 16.00 uur. MIDDELBURG' FNV-symposium Onder auspiciën van de FNV Zeeland en de Districtswerk groep Uitkeringsgerechtigden en Ouderen wordt donderdag 12 november een symposium over samenwerking tussen ver schillende instellingen gehou den. Deze bijeenkomst, die van 10.00 tot 17.00 uur in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg wordt gehouden heeft dan ook als titel meegekregen Klantvriendelijkheid en sa menwerking in ieders belang. Het symposium is een initia tief van de FNV Zeeland, de Districtswerkgroep UGO en uitkerende instanties, bedoeld om een discussie op gang te brengen over de samenwerking en een loket-functie van de be- beleid is de vervuiling die wordt veroorzaakt door honden- en kattenuitwerpse- len. De zandbakken bij de schoolgebouwen worden ge handhaafd omdat dit wettelijk verplicht is. De oude begraafplaats in Zon- nemaire zal worden opgeno men in het groenbeleidsplan van de gemeente. Uit een toe lichting van VVD-wethouder J. K. Goemans bleek det men de begraafplaats op deze manier in ere wil herstellen en behou den. Het openbaar groen in de gemeente was onderwerp van discussie vanwege de vele klachten over onkruidexplo sies in het afgelopen jaar. Dat onkruid was het gevolg van een niéuw beleid waarbij minder onkrui^verdelgingsmiddelen worden gebruikt. Wethouder Goemans vertelde dat men der gelijke explosies volgend jaar probeert te voorkomen door de borders voor het voorjaar om te spitten. De boeren die op hun erf een minicamping hebben zullen volgend jaar streng gecontro leerd worden. „Gedogen van overstand is de dood in de pot. Tbt welke toestanden dat kan leiden hebben we dit jaar bij buurgemeenten gezien", aldus P. van der Meide (SGP/RPF/ GPV). Maar ook de andere fracties stonden unaniem ach ter het voorgenomen beleid om hierin streng te zijn. trokken organisaties. Werklo- I zen, uitkeringsgerechtigden maken gebruik van de dien sten van GAK/GMD, BGD, Ar beidsbureaus en Sociale Dien sten. Daarbij ontstaat nogal eens de indruk dat men van „het kastje naar de muur wordt gestuurd". De FNV is dan ook voorstander van meer samenwerking van Arbeidsbu reaus, Bedrijfsverenigingen en Sociale Diensten, zodat voor komen kan worden dat mensen zonder werk langer dan nodig in de GAB-kaartenbakken blij ven zitten. Het symposium over deze problematiek begint om 10.00 uur met koffie, waar na FNV-districtsbestuurder Corry Damen het symposium zal openen. Om 10.40 uur be gint een ronde-tafelgesprek met Damen en Tjeerd Herre- ma, FNV-beleidsmedewerker sociale zekerheid. Na de pauze is er opnieuw een ronde-tafel gesprek w.aaraan F. A,, Pieter, directeur van hgt GAK in Goes, C. Klinkers (regiodirecteur GMD) en R. van Berkel (weten schappelijk medewerker aan de Universiteit van Utrecht) een bijdrage leveren. Ook na het muzikale intermezzo door Els Austman en Dominique Mars en de lunch is er nog zo'n ronde-tafelgesprek met als gas ten de heren J. Tas (regio direc teur Arbeidsvoorzieningen) en J. A. van den Broeke, directeur van de ISD Schouwen- Duiveland/Sint Philipsland. De middag wordt afgesloten met een discussie waaraan alle gasten zullen deelnemen. Doel van deze discussie is te komen tot een aanzet en samenwer king ten bate van een meer klantvriendelijke aanpak voor uitkeringsgerechtigden. VUSA-lezing De toekomst van godsdienst en kerk is het onderwerp van een lezing die professor dr G. Dek ker dinsdag 17 november in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg houdt. Deze VUSA-lezing begint om 20.00 uur. Professor Dekker, hoogleraar godsdienstsociolo gie meent dat de ingrijpende veranderingen in de samenle ving de bestaande kerken en de christelijke godsdienst bedrei gen. Kerken staan daarom voor de keuze; of de ogen sluiten voor deze ontwikkelingen of juist inspelen daarop. Profes sor Dekker zal in zijn lezing in gaan op de vraag of dat moge lijk is en wat de gevolgen van zo' n keuze zullen zijn. KLOETINGE Expositie De Goese amateurfotograaf Urian Huber exposeert in de maand november in de galerie van de Stichting Psychiatri sche Zorgvoorzieningen Zee land (PZZ) aan de Oostmolen weg in Kloetinge. Deze exposi tie bevat foto-impressies ge maakt tijdens Hubers reizen door Frankrijk en Italië. Ook zijn enkele foto's gemaakt in Goes en omgeving te zien. Het werk van Huber is op werkda gen van 8.30 tot 17.00 uur voor het publiek te bezichtigen. HAARLEM - „Concurreren met kwaliteit" is het thema van de economische structuur nota van de provincie Noord- Holland. De nota werd maan dag gepresenteerd tijdens een bijeenkomst in het Haarlemse provinciehuis voor genodigden uit het Noordhollandse be drijfsleven en vertegenwoordi gers van lokale en regionale overheden. De eerste plaatsen op de ande re banen waren voor de korp sen 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk. Vanwege de paniek die ontstond door een brandje in een nabij gelegen bedrijf raakt een werknemer bij rioleringswerkzaamheden bekneld onder een zware be tonnen buis. Een andere werk nemer was het bedrijf ingerend en door de vlammen ingesloten geraakt. De beknelde werknemer moest met hefkussen, domme kracht of porto-power uit zijn benarde Het optreden van jongeren in de leeftijd van zes tot zestien jaar trok een kleine honderd bezoekers in alle leeftijden. De doelstelling om meer publiek te bereiken is volgens de orga nisatoren van De Pul zeker de moeite waard om dergelijke evenementen in de toekomst te herhalen. Tijdens de optredens hadden de juryleden Edwin Klink, Si- mone de Ronde en Pieter de Keizer de taak een selectie uit de deelnemers te maken. De positie worden gehaald. De werknemer binnen het pand kon onder dekking van een straal gered worden. De Duive- landse ploeg bestond naast be velvoerder A. van Dijke uit J. v. d. Werf, R. Dane, J. Gouds waard, J. J. Dorst en pompbe diende A. Ista. Deresultaten van de brand- Wè'erkorpèen van Schouwen- Duiveland war-en als volgt: Baan A: 1. Duiveland*; 5. Brou wershaven; 8. Middenschou- wen. Baan B: 3. Zierikzee. Baan C: 5. Dreischor. commissieleden José Hoek man en Elma Klink reikten een gedeelde eerste prijs uit aan Rowena Schenk uit Brou wershaven met I be there van Maria Carsey en haar zus Lydia met Love takes time van dezelf de zangeres Martine van der Weel en Noortje Wehrmeyer ontvingen na het optreden van Toen ik jou zag van André van Duin de tweede prijs, terwijl Liesbeth van Meurs met het Namenlied van Pinkeltje de derde prijs verdiende. Voor alle ^eelnemers waren er rozen. BROUWERSHAVEN - De onroerend goedbelasting gaat in de gemeente Brou wershaven in 1993 vier procent omlaag. Dat houdt in dat het gemeentebestuur volgend jaar 40.000 gulden minder aan onroerend goedbelasting zal ontvangen. Dat wordt weer gecompenseerd doordat hij de vijf-jaarlijkse hertaxatie is ge bleken dat de waarde van de woningen in de gemeente gemiddeld 17,5 procent is gestegen en dat er vele woningen zijn bijgekomen, onder meer door de bouw van recreatiewoningen in Den Osse. BRUINISSE - De organisatoren van jeugdsoos De Pul in Bruinisse hebben bij het streven naar meer goodwill met de playbackshow van afgelopen za- terdgmiddag weer een stap in de goede richting ge maakt. 9

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5