Brouws college komt nog dit jaar met een fietspadenplan luis wint eerste prijs in De Leukste Thuis 'welbeschouwd' streeknieuws Protest Vergadering Stichting Jeugd Financiering zou kunnen plaatsvinden via verhoging toeristenbelasting Avond- consultatie bureau succes Uitzending van TROS-programma op vrijdag 6 november Twee doden bij ongeluk DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 NR 25250 3 De bewoners van de Hogeiveg in Burgh-Haamstede zijn het beu. Naar dat zij zelf hebben geconstateerd rijdt er 105 keer per dag een bus van de ZWN langs hun woning. Doordat de Hogeweg bestaat uit klinker bestrating en een beweeglijke ondergrond zorgen de bussen voor veel overlast. Zo vallen er bijvoorbeeld schilderijen van de muren, die door het getril van het zware vervoer al scheuren beginnen te verto nen. Vier jaar geleden lieten de bewoners tegen deze gang van zaken een eerste protest horen. Maar niet alleen klagen de bewoners, ze proberen ook mee te denken en oplossingen aan te dragen. Zo heeft één van de bewoners een alternatief plan opgesteld waardoor er per jaar 383.000 kilometer be spaard kan worden. Een plan dat voor alle betrokkenen, zo lijkt het, zijn positieve invloe den heeft. Langs de Hogeweg rijden er minder bussen en de bussen die passeren hebben wat meer inzittenden. Onder tussen kan de gemeente zich buigen over de vraag met wel ke ingrepen er iets gedaan kan worden aan de hoge snelheid waarmee de buschauffeurs, maar ook de automobilisten over de Hogeweg rijden. Of het plan uitvoerbaar is moet uiteraard nog blijken, maar dat er iets gedaan moet wor den lijkt duidelijk. Nu kan er nog gepraat worden, maar wie goed naar de bewoners luistert proeft uit hun woorden dat zij van plan zijn andere acties te voeren. Als buitenstaander vraag je je af waarom het alle maal zo lang moet duren voor dat er een oplossing wordt ge vonden voor deze vervelende situatie. Een oplossing die mo gelijk gevonden kan worden als alle partijen bij elkaar aan tafel komen zitten en in alle re delijkheid met elkaar overleg gen. Het is te hopen dat de be woners met hun protest de ernst van de situatie hebben kunnen weergeven en dat hun stem niet wordt overstemd door het geluid van de ZWN- lijndiensten. P.S. als gini BROUWERSHAVEN - Het Brouwse college van burgemeester en wethouders gjm komt nog dit jaar met een brief waarin de mogelijkheden en onmogelijkheden voor de aanleg van een aantal fietspaden in de gemeente staan. Men overweegt om een gedeelte van de kosten die de uitvoering van een fietspadenplan met zich De meebrengt te dekken via een (extra) verhoging van de toeristenbelasting. J*e nav Dat bleek tijdens de gemeente raadsvergadering in het Brouwse stadhuis waarbij de gemeentelijke begroting 1993 werd vastgesteld. De PvdA- fractie stelde tijdens de discus sie over de plannen voor het komende jaar voor om de toe ristenbelasting in 1993 niet met vijf- maar met tien cent (per toerist per overnachting) te verhoging. Die eenmalige ex tra verhoging zag men als een mogelijkheid om de belasting beter af te stemmen op de buurgemeenten Middenschou- wen en Westerschouwen, waar de toeristenbelasting respec tievelijk 70 en 80 cent be draagt. Via de extra verhoging zou de toeristenbelasting in de gemeente Brouwershaven op 65 cent komen. Maar raadsvoorzitter burge meester L. N. Labruyère was van mening dat het al te laat in het jaar is om de door de PvdA voorgestelde verhoging nog door te voeren. ,,In allerlei pu- blikaties is al uitgegaan van een verhoging van vijf cent zo als het college voorstelt". Vol gens de burgemeester is een ex tra verhoging ook niet te ver kopen tegenover de toeristen wanneer daar geen duidelijke investeringen tegenover staan om de recreatie te verbeteren. „De gemeente krijgt jaarlijks ongeveer een half miljoen bin nen via de toeristen. We kun nen nu al niet aantonen dat we dat geld ook besteden aan voorzieningen die verband houden met de recreatie". Labruyère noemde het fietspa denplan waarmee het college van b en w binnenkort komt als een mogelijkheid om een verhoging van de toeristenbe lasting te motiveren. „Maar dat komt dan pas volgend jaar aan de orde". De burgemeester attendeerde op een aantal financiële onze kerheden die meespelen bij de afweging of het fietspadenplan ook gerealiseerd zal kunnen worden. „De rijksoverheid subsidieert maximaal veertig procent van de kosten. Dat houdt in dat we als gemeente zestig procent zelf moeten op brengen en het gaat om een grote investering". De raad be sloot in meerderheid (met uit zondering van de PvdA-fractie die tien cent verhoging wilde) om de verhoging van de toe ristenbelasting dit jaar te be perken tot vijf cent. Tijdens de vergadering werd door VVD-wethouder J. K. Goemans bekend gemaakt dat de in 1993 geplande aanpassing van het dorpshuis in Zonne- maire in elk geval niet zal ge beuren via volledige nieuw bouw. „Dat moeten we uit ons hoofd zetten, want uit overleg is gebleken dat dat niet betaal baar is". Op aandringen van de diverse fracties zegde het colle ge van b en w toe dat eerst vol ledige (ook financiële) overeen stemming zal worden gezocht met de huisartsen die in het dorpshuis spreekuur willen houden. „Stel je voor dat we het dorpshuis aanpassen met voorzieningen daarvoor en men haakt vervolgens af om dat men de huur te hoog vindt", aldus R. J. van der Wek ken (CDA). Ook het realiseren van een schoolgebouw voor alle leer lingen van de Openbare Basis School in Noordgouwe zit er voorlopig niet in, zo bleek tij dens de begrotingsraad. „Het ministerie van onderwijs geeft hier geen prioriteit aan omdat de beide gebouwen waarin de leerlingen nu les krijgen zeer dicht bij elkaar liggen", aldus PvdA-wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kan ter. Prioriteit volgend jaar heeft het maken van een totaalplan waarin een overzicht wordt ge geven van de nog benodigde uitbreiding en onderhoud van de riolering in de gemeente. Aan de hand van zo'n plan kan men een planning maken van de werkzaamheden die in de komende jaren moeten worden uitgevoerd en de kosten die daarvoor nodig zijn. De CDA- fractie drong er aanvankelijk op aan om in afwachting daar van reeds de Rietdijk te Zonne- maire op het rioleringstelsel aan te sluiten. Maar toen het college toezegde direct te be nen met werkzaamheden het totaalplan is opgesteld, g men daarmee akkoord. gemeentelijke subsidie aan peuterspeelzaal Brouwers- 'en keerde ook diverse ke ren terug tijdens de bespreking van de plannen voor de komen de jaren. „Fatsoenlijkheids- halve kunnen we de raads- beslissing om de peuterspeel zaal volgend jaar te subsidië ren op basis van vijf ochtenden niet terugdraaien. Maar de peuterspeelzaal zou die ei genmachtig genomen beslis sing om een vijfde ochtend open te zijn fatsoenlijkheids- halve zelf moeten terugdraai en", aldus M. C. J. Mol. Wethou der Loschacoff zegde toe de peuterspeelzaalleiding op de hoogte te stellen over wat er in de raad leeft. „Het is duidelijk dat de nu vastgestelde subsidie niet ten eeuwige dage zo hoeft te blijven". ZIERIKZEE Open koffie-ochtend Vrouwen met verschillende kerkelijke achtergronden hou den een open koffie-ochtend op woensdag 11 november. Nan van der Waal houdt een lezing over het onderwerp Teleur gesteld en toch. Het thema UTRECHT - Van de mogelijk heid om 's avonds een consul tatiebureau voor zuigelingen te bezoeken wordt dankbaar gebruik gemaakt. Dit blijkt uit een experiment van de re gionale kruisvereniging Meie rij in Rosmalen dat is uitge voerd met medewerking van prof. dr. M. de Winter (kin derstudies, Utrecht). Het eindverslag over het expe riment concludeert dat deze „service op maat" geschikt is voor alle kruisverenigingen. De Meierij heeft besloten avondconsultatiebureaus in te voeren in Vught en Heivoirt en mogelijk ook nog in andere plaatsen in de regio. Van de moeders die naar het avondconsultatiebureau ko men heeft 63 procent een baan. Zij stellen het op prijs dat ze vragen over hun kind zelf kun nen stellen en dat ze uit de eer ste hand informatie en advie zen krijgen. 90 procent van de vaders bezoekt met hun kind het consultatiebureau, al dan niet samen met de moeder. In hun slaapkamer hebben Han en Cobie Philipoom een spiegelwand ingebouwd. Hoe wel deze kamer normaal ge sproken verboden terrein is voor hun, toentertijd acht maanden oude, poes Pluis wist zij op een onbewaakt moment toch deze ruimte binnen te slui pen. Geschrokken;,en boos op de indringer die zij in de spie gel zag, haalde zij allerlei vreemde capriolen uit. Infiltrant Met een hoge rug op en wat nij dige blaasgeluiden probeerde Pluis haar vijand te verjagen. Tben dat niet hielp veranderde Pluis van tactiek en besloop en besprong die vreemde infil trant, die haar in de verste ver te toch bekend voor kwam. Co bie die haar kat zo raar zag doen, riep direct haar man die het vrolijke tafereel op video vastlegde. In eerste instantie waren de opnames bedoeld voor eigen gebruik, een leuke herinnering. Tbtdat Han en Co bie hoorden van de dierenspe- cial van het programma De Leukste Thuis van de TROS. „Dit voorjaar besloten we de band, die we al een half jaar hadden liggen, op te sturen. We werden uitgenodigd om de op names bij te wonen op 10 okto ber". Op deze dag werden in de televisiestudio's in Veenendaal drie afleveringen van het popu laire programma opgenomen. Speciale gast in de aflevering waar Pluis in was geplaatst was zanger van het levenslied, André Hazes. Min of meer tot hun eigen verbazing koos hij het filmpje van Han en Cobie Philipoom bij de drie beste no minaties. „Tben we eenmaal bij de drie nominaties zaten, wis ten we dat we een goede kans maakten. Al ben je niet echt objectief, want je vindt je ei gen filmpje al snel de leukste", aldus Han. Het publiek maak te de verwachtingen waar en koos het filmpje van de Zierik- zeese kat als de beste inzen ding. Biefstuk Als prijs kreeg het echtpaar Philipoom een videomontage set mee naar huis. Een ge schenk waar met name Han dik tevreden over was. „Een prima cadeau want nu kan ik de vakantiefilmpjes die we elk jaar maken zelf monteren". Met een beetje geluk hoeft het daar echter niet bij te blijven. Van de zestien eerste prijswin naars van het afgelopen sei zoen kiest een jury de twaalf beste, origineelste en leukste video-opnames. Deze dingen het komend voorjaar wanneer de finale wordt gehouden mee naar de hoofdprijs van maar liefst 25.000 gulden. „Als we die prijs blijken te winnen krijgt Pluis van ons een biefstukje", zo belooft Cobie Philipoom. Pluis vindt het al lemaal best en droomt rustig verder. ZIERIKZEE - Op donderdag 5 november wordt in De Drie hoek te Zierikzee een openba re vergadering gehouden van het algemeen bestuur van de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het kantoor van de stichting. Op de agenda staat het werk plan 1993. Het dagelijks be stuur van de stichting verzoekt het algemeen bestuur hiermee in te stemmen. Verder komt een aantal ingekomen stukken en mededelingen aan de orde waaruit onder meer blijkt dat de Stichting Welzijn Ouderen een gezamenlijke huisvesting met de Stichting Jeugd voorlo pig in de ijskast heeft gezet. In Ouwerkerk is een groep jonge ren van 13 tot 16 jaar die graag activiteiten willen in hun woonkern. Zoals bekend stelt de Stichting Jeugd zich ten doel om de maatschappelijke, lichamelijke en culturele ont plooiing van de jeugd op Schouwen-Duiveland te bevor deren. Zo zal men ook het voor genoemde groepje jongeren in Ouwerkerk ondersteunen. ZIERIKZEE - Terwijl de regen op de ramen tikt, ligt de lapjeskat van Han en Cobie Philipoom uit Zierikzee vredig op een kussen te slapen. Pluis is zich van geen kwaad bewust. Toch is zij aanstaande vrijdag 6 november de hoofd rolspeelster in het TROS-programma De Leukste thuis van Linda de Mol. De op names van haar baasje op het moment dat zij zich uitsloofde voor de spiegel wand in de slaapkamer van het Zierikzeese echtpaar bleken namelijk goed te zijn voor een eerste prijs. Pluis, in de armen van vrouwtje Cobie, heeft geen oog meer voor de poes in de spiegelwand. (Foto: Joop van Houdt). wordt ingeleid door het bijbel verhaal 1 Samuël 25. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Als ont moetingsplaats is gekozen voor het Hervormd Kerkcentrum aan het Havenplein 17 in Zie rikzee. De koffie staat klaar vanaf 08.45 uur. Het program ma begint om 09.15 uur. Voor de onkosten wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. Er is een kinderoppas aanwezig. Hier voor kan men zich opgeven bij Arja de Ruiter, telefoon 01117- 1556. Een ieder is van harte welkom. BROUWERSHAVEN Collecte De collecte ten bate van de Ne derlandse Brandwonden Stich ting heeft in de kern Brouwers haven 613,55 opgebracht. De opbrengst van de collecte wordt besteed aan verbetering van de behandeling van brand wondpatiënten, voorlichting ter voorkoming van brandwon den, wetenschappelijk onder zoek en het beheer van de Na tionale Huidbank. De Neder landse Brandwonden Stichting dankt iedereen die via een gift of door te collecteren aan dit resultaat heeft meegewerkt. Oud papier In de kern Brouwershaven wordt zaterdag 7 november oud papier opgehaald door leden van de ASV Brouwershaven. Men begint rond te rijden om 09.00 uur. Inwoners van de kern wordt verzocht om het oud pa pier en karton voor die tijd ge bundeld aan de stoeprand ge reed te zetten. DREISCHOR Collecte De collecte ten bate van de Ne derlandse Brandwonden Stich ting heeft in de kern Dreischor 492,55 opgebracht. Iedereen die door een gift of door te col lecteren aan dit resultaat heeft bijgedragen wordt hiervoor na mens de Brandwonden Stich ting hartelijk bedankt. DUIVELAND Collecte ZOA In de week van 10 tot en met 21 november wordt in de vier ker nen van de gemeente Duive- land een collecte gehouden ten 'bate van dè ZOA Vluchtelin genzorg. GOES Dienstenbond CNV Op dinsdag 10 november houdt de Kring Zeeland van de Dienstenbond CNV haar leden vergadering. Tijdens de verga dering worden leden gehuldigd die 25 of 40 jaar lid zijn. Een van de leden wordt zelfs extra in het zonnetje gezet omdat hij al 60 jaar lid is. Spreker is de heer H. Eversdijk, lid van de Eerste Kamer en van het Euro parlement. Deze Zeeuwse poli ticus belicht in zijn lezing een aantal regionale zaken. Daar na bestaat er gelegenheid om met hem te discussiëren. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Terminus aan het Sta tionsplein in Goes. De vergade ring begint om 19.30 uur. Ouders van een overleden kind Op initiatief van de afdeling Zeeland van de zelfhulporgani satie Ouders van een overleden kind wordt op zaterdag 21 no vember een open middag ge houden. Vanaf 13.30 uur zijn belangstellenden welkom in het sociaal Centrum aan de F. den Hollanderlaan 25 te Goes. Via de open middag wil de af deling ouders die een kind heb ben verloren (van welke leef tijd en op welke wijze dan ook) kennis laten maken met de zelfhulporganisatie en met el kaar. Na een inleiding is er ge legenheid om met andere ou ders en grootouders te praten over de eigen ervaringen bij en na het overlijden van een kind of kleinkind. DRIEWEGEN Meditatie Gedurende het weekend van vrijdag 6 tot en met zondag 8 november houdt het Meditatie centrum Drie Wegen de volgen de activiteiten. Op vrijdag 6 november geeft Stan Jesmiat- ka, arts en klassiek homeo- paat, een lezing over Homeopa thie en bewustzijn. Aanvang om 20.00 uur. Op zaterdag 7 no vember, aanvang 10.15 uur, wordt er een meditatiedag ge houden rond het thema Cha- kra's. Op zondag 8 november wordt de workshop Avatar ge houden, een introductie tot praktisch realiseren van je doel. Do workshop begint om 10.30 uur. Meer informatie en/of opgave: Meditatiecen trum Drie Wegen, telefoon 01195-5963. |Verwachting t/m zaterdag 7 novembei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht west 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 4 nov. Zon op 07.40, onder 17.05 Maan op 14.32, onder 01.07 5 nov. Zon op 07.42, onder 17.03 Maan op 14.48, onder 02.14 Volle Maan: 10 nov. (10.20) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na een nog al woest begin van de week is het nu wat rustiger ge worden. De depressie die gisteren veel wind en regen gaf, ligt inmiddels ver weg boven Finland. In de onsta biele lucht achter het koufront vielen vandaag nog enkele buien. De ko mende nacht klaart het verder op, maar in het noorden kan er ook dan nog een buitje vallen. De minimum temperatuur ligt vannacht rond 4 graden, vlak aan zee iets hoger. Mor genochtend is het overal droog. Er is morgen wel vrij veel bewolking. In de loop van de dag dringt vanuit het zuidwesten wat zachtere lucht op naar onze omgeving. Op de nade ring van een warmtefront kan er 's middags en 's avonds hier en daar een spatje regen of motregen vallen. De middagtemperatuur ligt morgen op ongeveer 12 graden. De wind zit in de westhoek en is in het algemeen matig in kracht. In het noordelijk kustgebied staat nu en dan een krachtige westenwind, windkracht 6. Ook de rest van de week blijft het aan de bewolkte kant. De neerslagkans is aanvankelijk klein. Tijdens het weekeinde komt het koufront van een depressie boven Scandinavië dichterbij en neemt de kans op regen toe. GRONINGEN - Twee inzitten den van een personenauto uit Ezinge zijn maandagavond door een ongeval in het noord- Groningse Feerwerd om het le ven gekomen. Dat heeft de rijkspolitie dinsdagmorgen bekend gemaakt. Door nog on bekende oorzaak is de wagen met vier inzittenden, twee mannen en twee vrouwen, te water geraakt. De 61-jarige bestuurster is ter plekke overleden. Een van de twee zwaar gewonde mannen overleed later in het zieken huis. t)e andere vrouwelijke inzittende kwam in de koffer bak terecht en was het minst zwaar gewond. ZIERIKZEESCH E (jSSj NIEUWSBODE Ka Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. 1 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 4 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3