ffeeeL Minister wil snelheids overtreders straffen met een flink oponthoud Raad voor de Krijgsmacht kiest voor beroepsleger Kosto ziet af van oprichting bureaus voor jeugdbescherming Glasvergruizer moet uitkomst brengen bij overvolle glasbakken waterstanden Minister tikt ambtenaar op vingers agenda Explosie gevaar na ongeval met tankwagen Opnieuw baby met polio Fraude met paspoorten Illegalen niet gewenst Kunstzonnen voor glastuinbouw 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - Staatssecretaris Kosto van justitie ziet af van de oprichting van de bureaus voor jeugd bescherming waarin de raden voor de kinderbe scherming en de instellingen voor gezinsvoogdij moesten worden samengevoegd. Het voorstel hier toe dat de stuurgroep voor de heroriëntatie op de jeugdbescherming en reclassering in haar Contou rennota „Onderweg naar een nieuwe Jeugdbescher ming" presenteerde wordt onvoldoende gesteund door alle betrokkenen. Dat schrijft Kosto maandag in een brief aan de Tweede Ka mer. De kritiek op het voorstel van de stuurgroep was dat het uitlokken en uitvoeren van een justitiële maatregel niet door één organisatie mag gebeuren. Controle De raden voor de kinderbe scherming onderzoeken een misstand in een gezin en vra gen zonodig aan de rechter om een maatregel tot bij voorbeeld uit-huis-plaatsing. De instel lingen voor de gezinsvoogdij controleren de naleving van die maatregel en nemen een deel van het gezag over het kind van de ouders over. Die ta ken kunnen niet verenigd wor den, was de mening van be trokkenen. Volgens Kosto moet de doelmatigheid nu worden bereikt door schaalvergroting van de twee sectoren van de jeugdbescherming. Hij pleit j daarbij voor samenvoeging van raden voor de kinderbe scherming in de kleine arron dissementen en daarnaast voor schaalvergroting bij de 43 in stellingen voor de gezinsvoog dij. Het besluit om de instellin gen te decentraliseren naar de provincies is overigens onlangs uitgesteld tot 1996. Daarnaast wil Kosto een landelijk servi cecentrum opzetten, dat zowel de raden voor de kinderbe scherming als de instellingen voor gezinsvoogdij moet onder steunen bij de kwaliteitsverbe tering, personeelszaken, auto matisering en methode-ont wikkeling. ff et centrum kan volgens Kosto een deel van de opgelegde bezuiniging van 20 miljoen gulden opleveren. Daarnaast moet het centrum eenservicepunt voor beide justitiële instellingen worden en een aanspreekpunt voor het ministerie van justitie. TERWOLDE - „Elke keer als ik langs die overvolle glasbakken reed en al het kapotte glas eromheen zag, dacht ik dat er toch betere oplossing moest zijn. Ik denk dat ik die nu heb gevonden met de glashop per." De glashopper is een uitvinding van produkt- ontwikkelaar Nales uit Terwolde. Het is een glasver gruizer, die het volume van wegwerpglas flink kan beperken. Nales is enthousiast over zijn eigen creatie. De consument- kennelijk ook; in de veertien dagen dat de glashopper op de markt is, zijn er al veel reacties uit binnen- en buitenland bin nengekomen. Vijftig glashop pers zijn er al verkocht: veer tien in Nederland, twaalf in Lausanne, vier in Spanje, en zes in Duitsland en zes in Oostenrijk. En dat terwijl de folder nog niet eens uit is. Ruimtebesparing De glashopper vergruist glas zodanig dat de stukken niet scherp zijn. Daardoor kan het glas in plastic zakken worden opgeslagen en worden afge voerd. Dat betekent een ruim tebesparing van 70 procent. Het probleem van de overvolle glasbakken behoort volgens Nales hiermee tot het verleden. Bovendien is de glashopper voordelig omdat het glas niet zo vaak hoeft te worden afge voerd. De glashopper, die 3.000 gulden kost, is vooral bedoeld voor instellingen die veel met afvalglas hebben te maken zo als hotels, restaurants, disco's, ziekenhuizen en gevangenis sen. Zo is een glashopper geïstalleerd in een gevangenis in München, waar dagelijks 4000 flesjes moeten worden verwerkt. Ook supermarkten kunnen volgens Nales goed met een glashopper uit de voe ten. Het apparaat is is klein van afmeting (40x45x100 centi meter) en is uitermate goed be veiligd. Het reageert alleen op glas. Als er een fles in wordt gestopt, dan draait hij een hal ve seconde en stopt dan direct. Komt er bijvoorbeeld een hand in, dan werkt de glashopper niet. Alleen doppen en etiket ten accepteert hij. Die doppen kunnen er dan later zo worden uitgehaald, omdat deze boven op de scherven blijven liggen. Op de 'glashopper is inmiddels octrooi aangevraagd. Hij wordt geproduceerd door de firma Hygolux uit Wilp, waar Nales directeur van is. EMMEN - In het gehucht Erica in de gemeente Emmen is maandagavond een tankwagen met benzine en diesel gekan teld en op een personenwagen terecht gekomen. Daarbij kwam de 23-jarige bestuurder van de personenwagen om het leven. Door het explosie- en brandgevaar werd alle verkeer in de wijde omgeving van het ongeluk verboden. Het scheep vaartverkeer op de verlengde Hoogeveensevaart is ook stil gelegd. De tankwagen bevatte 30.000 liter benzine en diesel. Onge veer een derde daarvan stroomde na het ongeval over de weg of in de vaart. Deskun digen hebben in de loop van de maandagavond de brandbare stoffen zo veel mogelijk over gepompt naar een andere tank wagen. Tijden en standen volgens gelijdctafel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 4 november 10.05 99 03.55 - 85 23.05 122 16.30 -123 5 november 11.25 109 05.15 - 90 17.50 -128 4 november 09.25 89 03.15 - 78 22.20 113 15.50 -115 5 november 10.50 102 04.10 - 83 23.20 130 17.00 - 119 4 november 09.55 103 04.00 - 93 23.20 131 16.30 -130 5 november 11.45 119 05.05 - 97 17.40 -134 4 november 10.05 102 04.00 - 90 23.15 127 16.35 -127 5 november 11.40 115 05.10 - 94 17.45 -131 WEMELDINGE Doodtij: 4 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 SCHERPENZEEL - Een 18 da gen jonge baby uit Scherpen- zeel is dit weekeinde met poli overschijnselen opgenomen in ziekenhuis Eemland in Amers foort. De gezinsleden zijn om principiële redenen niet in geënt tegen polio. Het ministe rie van wvc heeft dit beves tigd. De GGD West-Veluwevallei be gint een uitgebreid contacton- derzoek. Personen uit de omge ving van het patiëntje worden actief benaderd om zich alsnog te laten vaccineren. Vorige week dinsdag is in Rotterdam een baby aan polio overleden. Inmiddels zijn er 24 gevallen van (al dan niet nog vermoede lijke) polio geconstateerd. ROTTERDAM - Politie en justitie zijn al maanden bezig met een onderzoek naar fraude met paspoorten op het stad huis in Rotterdam. In deze zaak zijn inmiddels drie man nen uit de Maasstad aangehou den, onder wie twee ambtena ren van de afdeling Burgerza ken. Dit heeft de Rotterdamse persofficier mr. H. Moraal maandag meegedeeld. Hij wil de niet zeggen hoe omvangrijk de fraude is en of er meer ar restaties volgen. Het onderzoek begon in fe bruari toen de 25-jarige ambte naar J. werd aangehouden in verband met een vechtpartij. De Rotterdammer was echter in het bezit van onder meer stempels en uittreksels uit het bevolkingsregister. Uit onder zoek bleek dat J. de goederen uit het stadhuis had ver duisterd en dat ook al eerder had gedaan. J. leverde de spullen vervol gens aan zijn stadgenoot A. (25 jaar), die wordt verdacht van het vervalsen en het verhande len van valse paspoorten. A. werd in juni aangehouden. De politie verrichtte maandag in deze zaak de derde arrestatie. Ze verdenkt de 33-jarige amb tenaar J. van het vervalsen van gegevens in het bevolkingsre gister en van het schenden van het ambtsgeheim. Door ge bruik van déze, valse gegèyehs werden op het stadhuis pas poorten verstrekt. UTRECHT - Buitenlanders die illegaal in Nederland verblij ven moeten het land uit. We kunnen ze hier niet helpen, maar mogelijk wel via het in strument van de ontwikke lingssamenwerking in de lan den waar ze vandaan komen. Dat zei staatssecretaris Kosto van justitie maandagavond op een PvdA-bijeenkomst in Utrecht. ,,We moeten niet te rugdeinzen voor harde midde len". Ook PvdA-voorzitter Rotten berg nam een duidelijk stand punt in* over de kwestie van de illegalen. ,,Het streven naar een geordende samenleving verdraagt zich niet met de aan wezigheid van illegalen". Kosto schat het aantal illega len in Nederland op 150.000. Kosto zei het de illegalen indi vidueel niet kwalijk te nemen dat zij proberen hun leven te verbeteren, maar „we kunnen hun problemen niet oplossen door ze hier te laten". Kosto er kende dat de PvdA in het verle den wellicht „onvoldoende oog heeft gehad voor de problemen van de bewoners van de oude wijken, die hun wijk in toene mende mate hebben zien vollo pen met mensen van een geheel andere cultuur". PvdA-leider Kok zei dat een te groot deel van de internationale last van de migratieproblematiek op de schouders van Duitsland is ko men te liggen. Kosto omschreef de Duitse situatie als „een dra ma". DEN HAAG - De politie moet automobilisten die te hard rijden een flink oponthoud kunnen bezorgen. Vooral zakenlui zouden daarmee meer gestraft wor den dan met een geldboete. Dat stelde minister Hirsch Ballin van justitie maandag voor tijdens de officiële opening van het Aktiecentrum Naleving Snelheidslimieten in Driebergen. Het actiecentrum is opgericht door de directies voorlichting van de ministeries van justitie, vrom, verkeer en waterstaat en economische zaken en de Alge mene Verkeersdienst van de Rijkspolitie. Proefacties Het centrum, dat tot 1 januari 1994 operationeel zal zijn, heeft de opdracht activiteiten te ont wikkelen die een gedragsve randering van de automobilist tot gevolg moet hebben. Enkele proefacties met aankondigin gen van snelheidscontroles re sulteerden de afgelopen maan den bij voorbeeld al in een da ling van het aantal overtredin gen met 10 procent. Minister Hirsch Ballin kondigde aan dat justitie tegelijkertijd haar „produkt" gaat aanpassen. De sanctie op snelheidsovertredin gen heeft volgens de minister zijn afschrikkende kracht ver loren. In het kader van die pro- duktaanpassing stelde hij voor ook tijd als sanctie te gebrui ken. De politie heeft weliswaar geen bevoegdheden tot inslui ten van een overtreder, maar met het natrekken van het ken teken van de auto en een in spectie van de wagen k^n vol gens de minister ook best een uur voor de automobilist verlo ren gaan. Bij een effectievere aanpak van snelheidsovertre ders weet Hirsch Ballin zich gesteund door de uitslagen van een enquête door het onder zoeksbureau Interview onder 1053 weggebruikers, dat in op dracht van het actiecentrum de afgelopen twee Weken werd verricht. Uit het onderzoek blijkt dat 50 procent van de au tomobilisten vindt dat de poli tie te weinig doet aan snelheid scontroles op de snelwegen. 62 procent acht de pakkans bij een overtreding van een snel heidslimiet klein of te klein. Driekwart van de automobi listen zegt zelf weieens te hard te rijden op de autosnelweg, 70 procent op de provinciale weg en 50 procent binnen de be bouwde kom. Het actiecen trum heeft de opdracht gekre gen om in het komende jaar het aantal mensen dat de pakkans als gering ervaart terug te brengen met 12 procent. DEN HAAG - De politiek moet nu principieel kiezen voor de geleidelijke vorming van een beroepsleger. Dat moet er nog in de jaren negentig komen. Toepas sing van de dienstplicht moet wel wettelijk moge lijk blijven voor „onvoorziene omstandigheden". Dat stelt de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK) in een advies aan minister Ter Beek van defensie. Het advies van de MRK staat haaks op de conclusies van de door Tbr Beek ingestelde commissie-Mei j er dat de dienstplicht moet blijven ge handhaafd, zij dat de duur voor de meeste functies moet worden teruggebracht van twaalf naar negen maanden. De MRK meent dat er voor de dienstplicht geen maatschap pelijk draagvlak mëer is; De commissie-Meijer is daar te ge- makkelijk«aah voorbij gegaan, aldus de MRK. Argumenten De MRK wijst ook de argu menten van de commissie- Meijer voor handhaving van de dienstplicht goeddeels van de hand als onjuist en oneigen lijk. Tegenover het argument van de commissie-Meijer dat ey op de arbeidsmarkt onvoldoen de vrijwilligers zijn te vinden, stelt de MRK ond^r andere dat de commissie teveel is uitge gaan van de huidige omstan digheden en een gelijkblijvend defensiebeleid." De MRK bestrijdt het argument van de commissiè-Meijer dat een be roepsleger duurder is dan een vrijwilligersleger. Principieel stelt de MRK voorop dat een „zuivere" berekening van de kosten alleen kan worden ge maakt als wordt uitgegaan van een volwaardige betaling van dienstplichtigen. Met dat uit gangspunt meent de MRK dat een beroepsleger „wellicht" zelfs goedkoper is dan een be roepsleger. De MRK betwijfelt of de Grondwet moet worden gewij zigd om de overgang naar een beroepsleger mogelijk te ma ken. Maar zelfs als dat het ge val is, dan is dat een argument van praktische aard en geen re den om tot handhaving te be sluiten, aldus de MRK. De MRK ziet tenslotte voldoende mogelijkheden om bij een eventueel grootschalig conflict, waar de commissie-Meijer re kening mee blijft houden, de oorlogssterkte op een aan vaardbaar peil te houden. Dat kan onder andere door be roepsmilitairen met een tijde lijk contract te verplichten zich langer beschikbaar te houden voor een mobilisatie dan „slechts" vier jaar. Verder kan worden overwogen de Nationa le Reserve uit te"*breiden. Ter Beek heeft het advies van de MRK maandag naar de Tweede vKamer gestuurd. Hij zal het be trekken bij zijn definitieve standpuntbepaling over het al of niet handhaven van de dienstplicht, waarbij het rap port van de commissie-Meijer leidraad is. Het standpunt van de minister wordt eind van dit jaar verwacht. DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin (Justitie) is niet geluk kig met uitspraken van één zijn topambtenaren gedaan op een symposium over alcholge- bruik eif- misbruik, zo heeft hij in antwoord op schriftelij ke vragen aan het CDA-kamer- lid Janmaat-Abee laten weten. De betrokkene, hoofd van de directie politie van het minis terie mr. H.R Woolrik, had als spreker op de bijeenkomst een door „een zeer krappe meer derheid" van de Tweede Ka mer aanvaarde motie geschetst „als een heel ongelukkig sig naal" voor het door de regering gevoerde alcoholmatigingsbe- leid. De motie, in 1987 inge diend door mevrouw Janmaat- Abee, wees een Verbod van re clame voor alcoholhoudende drank op radio en tv af. De mo tie, ontraden door de regering, kreeg steun van een meerder heid van CDA, VVD en D66. Hirsch Ballin meent dat er geen sprake was van een krap pe meerderheid, en bovendien, aldus de minister, „een meer derheid is een meerderheid". De kameruitspraak is door de regering ook niet opgevat als 4 een ontmoediging van haar alocholmatigingsbeleid, aldus de minister. Hirsch Ballin zegt dat, hoewel hij er begrip voor heeft dat de spreker het alco- holmatigingsbeleid een steun in de rug wilde geven, hij „de gedane uitspraken al met al niet erg gelukkig acht". DEN HAAG - De ANWB, het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT) en de Algemene Nederlandse Vereniging van VVV's (ANVV) hebben hun krachten gebundeld. Ze gaan samenwerken op het gebied van promotie en informatiever schaffing ten behoeve van re creatie en toerisme in Neder land. De drie organisaties heb ben hiertoe een stichting en een bv in het leven geroepen. BREDA - Officier van justitie M. Hoekendijk heeft maandag voor de rechtbank in Breda acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de 33-jarige H. C. uit Tilburg. De Tilburger be kende zes bankovervallen, waaronder twee bij de Centra le Volksbank in Tilburg. Daar bij was C. gemaskerd en be dreigde hij klanten met een alarmpistool. GRONINGEN - Het Energie bedrijf voor Groningen en Drenthe ontwikkelt voor de noordelijke glastuinbouw spe ciale kunstzonnen. Deze lam pen zijn gekoppeld aan een warmtekrachtinstallatie, die de produktie van de glastuin ders met 25 procent doet stij gen. De nieuwe combinatie van kunstzon-warmtekrachtinstal- latie kost minimaal 100.000 gulden. Het EGD biedt de noordelijke glastuinders de ge legenheid gemakkelijker geld te lenen voor deze investering. Het bedrijf stelt zich bij de Ra bobank Noord-Nederland ga rant voor veertig procent van het geleende bedrag. Hiermee wil het EGD de glastuinbouw - vooral de bloementeelt - in het noorden stimuleren. Op dit moment hebben de noordelijke glastuinbouwers hevige con currentie vanuit het Westland. Door de nieuwe energieinstal latie kan volgens het EGD met hetzelfde energieverbruik een hogere produktie worden ge haald, zodat de concurrentie positie verbetert en ook het mi lieu van de investering profi teert. door Mare Legendre Dinsdag 3 november Zierikzee Vergadering fractie PvdA. Stadhuis. 20.00 uur. Burgh-H aamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurljke zaken. Ge meentehuis. 16.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 4 november Zierikzee Praatgroep ouders van drugs gebruikers. Havenplein 24. 19.30 uur. Brouwershaven Bingo. Poortershof. 14.00-16.00 uur. Donderdag 5 november Zierikzee Contact/spelmiddag PCOB. De Driehoek. 14.00 uur. Vergadering Stichting Jeugd. De Driehoek. 19.30 uur. Najaarsbijeenkomst diabetes vereniging. Huis van Nassau. 19.30 uur. Kerkwerve Meer Bewegen voor Ouderen. Gymzaal De Werve. Van 16.00 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 6 november Zierikzee Vijfde algemene ledenvergade ring Volkstuinvereniging Kaaskenshof. Huis van Nas sau. 19.30 uur. Zaterdag 7 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o- theek. 10.00 tot 12.00 uur. Kindervariété gezamenlijke kerken en CJV, met optreden van Ben van den Akker. Jonge rencentrum Brogum. Van 14.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Zeeuwse jeugdbrandweerwed- strijden. Vanaf 08.30 uur. Oliebollenactie. Huis-aan- huis. Vanaf 09.00 uur. Klaverjaswedstrijden. Dorps huis De Schutse. Van 10.00 tot 18.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Feestmiddag bejaardensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Zondag 8 november Zierikzee Concert Point Blue. De Vlin der. 15.30 uur. Dinsdag 10 november Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 11 november Zierikzee Open koffie-ochtend. Her vormd Kerkcentrum. 08.45 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Spreekbeurt Ivan Nidijoglow. Pinkstergemeente, Meelstraat 1. 20.00 uur. Vrijdag 13 november Zierikzee Feestavond Bouw- en Hout bond FNV. Huis van Nassau. 20.00 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Verkoopdag Dorkas Werk groep. Christelijke Gerefor meerde kerk. 10.00-16.00 uur. La Game Marésienne, Ars Mu- sica, muziek Nederlandse com ponisten met medewerking van Liesbeth Franken, zang. Lutherse kerk. 20.00 uur. Tbneelstuk Over de Grens door ACZ. Brogum. 20.00 uur. Maandag 16 november Zierikzee Bijeenkomst Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Donderdag 19 november Zierikzee Avond voor de toerustingscom missie Gereformeerd-Her vormd van Schouwen-Duive land. Gereformeerde kerk. Sint Domusstraat 39. 20.00 uur. Vrijdag 20 november ZiePikzce Brutale Winterbekentenissen, toneel. Concertzaal. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2