Enthousiaste reacties op operette Blume von Hawaii Onderzoek kwijtseheldingsbeleid HET HUIS MET GOUDEN MUREN Hard slapen? minder gezond dan u denkt Veerboot uit de vaart Met vijf spelers uit Schouwen-Duiveland Kosto-lijst bevat nu 67 namen Explosieve markering op strand onschadelijk gemaakt 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jaap Struijk uit Zierikzee (links vooraan) speelde de rol van de Amerikaanse gouverneur Lloyd Harrison. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Drie keer moesten de spelers na afloop van de voorstelling terug op het toneel komen voor een nieuwe staande ovatie. Het publiek, dat zaterdag avond de Concertzaal in Zierikzee tot de laatste plaats vulde, reageerde enthou siast op de wijze waarop de Goese Operette Vereniging de operette Die Blume von Hawaii van Paul Abraham presenteerde. Het was, na de premiere op 23 en 24 oktober in Goes, voor de derde keer dat de operette on der leiding van de Belgische re gisseur Hugo Segers en de Bel gische chorograaf Luc Carels op toneel werd gebracht. De spelers waren nu heel ontspan nen en goed op dreef. De voor stelling werd begeleid door het twintig man sterke Belgische Begeleidingsorkest onder lei ding van Hans en Peter Swin- nen. De Belgische sopraan Petra van Tendeloo en de tenor Yves Saeles speelden de hoofdrollen de prins en prinses van Ha waii. Mevrouw Van Tendeloo vertolkte een dubbelrol omdat zij ook de zangeres Suzanna Provence speelde. De overige ZIERIKZEE - FNV, CNV en Disk Zeeland zijn samen een onderzoek begonnen naar het kwijtseheldingsbeleid, voor lichtingsbeleid en de hoogte van de heffingen die de Zeeuw se gemeenten en waterschap pen hanteren. Hiervoor zijn in middels enquêteformulieren verzonden. Mensen met een inkomen op of rond het minimum kunnen in dien zij niet aan hun betalings verplichtingen kunnen vol doen een aanvraag indienen figuren in de operette werden tot leven gebracht door leden van de Goese Operette vereni ging, waaronder vijf spelers van Schouwen-Duiveland. Zo speelde Jaap Struyk uit Zie rikzee de Amerikaanse gouver neur Lloyd Harrison en Rose- marie Saman uit Zierikzee de jonge Hawaiiaanse Raka. Mi chel en Sjoukje Pikard, Marjo lein Saman en Dien Ravia, al len uit Zierikzee zorgden sa men met andere koorleden door middel van zang en dans voor een perfecte aanvullig van het verhaal dat werd gepresen teerd. Een verhaal dat draaide om de verwikkelingen die zich voor doen bij de pogingen om een Hawaiiaanse koningsfamilie voor een gehele of gedeeltelij ke kwijtschelding van belas tingen die hen zijn opgelegd door gemeente of waterschap. De gemeenten en waterschap pen hebben, zij het in beperkte mate, een zekere ruimte om de minima tegemoet te komen. Hierdoor zouden de minima optimaal gebruik kunnen ma ken van de mogelijkheden om in aanmerking te komen voor kwijtschelding van deze belas tingen, waardoor zij wat meer in ballingschap weer op de troon te krijgen. Omdat de troonopvolgster Laya in Parijs leeft stuit dat op weerstand bij de gouverneur (Jaap Struyk). De prins van Hawaii Lilo-Taro is hij beter gezind omdat die een goede huwelijkspartner zou kunnen zijn voor zijn nicht je Bessie. Zij wordt echter be mind door de secretaris van de gouverneur John Buffy. De situatie wordt nog gecom pliceerder wanneer prinses Laya, verkleed als de partner van jazz-zanger Jim Boy met een marineschip in haar land arriveert. Zij blijkt bemind te worden door de kapitein van het schip de Amerikaan Regi nald Stone. Ondanks haar ver moming wordt Laya door het volk herkend en ondèr leiding ruimte in het besteedbaar bud get krijgen. FNV, CNV en Disk gaan onderzoeken in welke ma te gemeenten en waterschap pen invulling geven aan de ruimte die zij hebben om aan de behoeften van de minima te gemoet te treden. Dit gezamenlijke onderzoek naar kwijtscheldingsmogelijk heden, voorlichting en heffin gen van gemeenten en water schappen is uniek. Eerder reeds waren FNV, CNV en Disk ieder op zijn manier actief wat van Kanaka Hila van de een koningsgezinde partij probeert men haar te rehabiliteren. Wanneer blijkt dat Prins Lilo- Thro met haar wil trouwen moet Laya kiezen tussen haar persoonlijke gevoelens voor kapitein Stone en het politiek belang. Aanvankelijk kiest zij voor de kapitein, maar wan neer Lilo-Thro bijna verdrinkt beseft zij haar liefde voor de prins. In het derde deel van de musical-achtige operette vin den alle betrokken hun ware partner. De voorstelling werd gepresen teerd in decors die door de spe lers zelf werden gemaakt. Ook een gedeelte van de kostuums werd in eigen beheer vervaar digd. Door hun kwaliteiten en grote inzet slaagden de spelers er in een boeiende voorstelling te presenteren. Fragmenten van de operette zijn op dinsdag 3 november op de radio te ho ren tijdens een uitzending van de NCRV. betreft de belangenbeharti ging van mensen met een mini mum inkomen. Het onderzoek dat nu is gestart wordt uitgevoerd door Daan Withagen, FNV-medewerker voor Uitkeringsgerechtigden en Ouderenwerk en een com missie van kaderleden van FNV, CNV en Disk. Het streven is om in december te beginnen met de uitwerking van het on derzoek, waarna de resultaten naar verwacht in het voorjaar van '93 worden gepresenteerd. AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam heeft nog elf na men toegevoegd aan de zoge naamde Kosto-lijst. Dat heeft een woordvoerder van de ge meente Amsterdam vrijdag bekendgemaakt. Op de Kosto-lijst staan de na men van illegale vreemdelin gen die als slachtoffer van de vliegramp in de Bijlmer wor den beschouwd, omdat zij heb ben kunnen aantonen dat zij ten tijde van de ramp in de on middellijke nabijheid van de getroffen flats hebben ge woond. Op grond daarvan komen zij in aanmerking voor een Neder landse verblijfstitel. In totaal staan nu de namen van 67 ille gale vreemdelingen op de lijst. In het Novotel-hotel in Amster dam verblijven op dit moment nog 214 mensen die zeggen door de ramp dakloos te zijn gewor den. Van deze mensen is 165 in middels vervangende woon ruimte toegezegd. Zij mogen in het Novotel blijven, tot die ver vangende woonruimte is gere geld. De overige 49, die volgens de gemeente Amsterdam niet hebben kunnen aantonen dat zij door de vliegramp zijn ge troffen, moeten zaterdag om 12.00 uur het hotel verlaten. DEN HAAG - De duik- en de- monteerploeg van de marine heeft zaterdagavond op het strand ten zuiden van Scheve- ningen een zogenaamde „mar ker" onschadelijk gemaakt door deze te laten ontploffen. Markers worden gebruikt ter markering van booreilanden. Als er een schip tegenaan vaart, komt er rook uit. Het voorwerp bevatte volgens de politie gevaarlijke chemica liën, die in aanraking met lucht ontploffen. Het op een granaat lijkende ding werd ge vonden door wandelaars. Het is vermoedelijk losgeslagen bij een booreiland. DEN HAAG - De achtste lande lijke Open Dag Chemie heeft zaterdag naar schatting 70.000 bezoekers getrokken. Om het publiek kennis te laten maken met chemie in de praktijk de den 56 bedrijven en 65 instel lingen hun deuren open. Shell in Pernis ontving het grootste aantal bezoekers: 5.200. De vijf vestigingen van AVEBE in het noorden van het land ontvin gen te zamen 10.000 mensen. Vorig jaar trok de Open Dag Chemie nog 100.000 belangstel lenden. Maar volgens een woordvoerster van de organi satie deden er toen twee keer zoveel bedrijven mee. Advertentie V De keiharde waarheid is dat hard slapen ongezond en onkomfortabel is. Een soepele, gelijkmatige ondersteuning van uw lichaam is een voorwaarde voor een goede nachtrust. Kom voor een persoonlijk advies naar Deurloo uw bedspecialist. deurloo intermeubel Haringvlietpiein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Dinsdag: 3 november NEDERLAND t 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.17 uur Land in zicht, toe ristische zoektocht naar ons verleden. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.00 uur Vinger aan de pols, medisch magazine. 19.29 uur Growing pains, Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur Plantage Allee, Ne derlandse serie. Afl. 5. 21.17 uur Televizier, actualitei tenrubriek. 21.56 uur Annie Mi Cf. Schmidt, 4-delige documentaire over le ven en werken van deze schrijf ster. 22.47 uur Rondtom Tien, the matisch praatprogramma. 23.30 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.57 uur Hoe groeit geld? In formatief magazine over spa ren en beleggen. 00.22 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal 16.05 uur Samson, Belgisch kinderprogramma. 16.50 uur Zorro, jeugdserie. 17.15 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Rinkeldekinkel, tele visieshow. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Nederland dieren land, dierenmagazine. 18.50 uur Blinde hartstocht, soapserie. 19.20 uur Veronica reisgids, toeristisch soapserie. 19.50 uur Married with child ren, Amerikaanse comedyse rie. 20.20 uur All you need is love, datingprogramma. 21.30 uur In de Vlaamse pot, comedy. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali- teitnrubriek. 22.35 uur Berg, talkshow. 23.25 uur Nieuw Burgerlijk Wetboek, voorlichtingspro gramma. 23.30 uur Frans voor bedrijf en beroep, les 5. 00.00 uur Journaal 00.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Warreltaai, afl. 1. 10.30 uur Alcohol, afl 1. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 7. 11.30 uur Nederlandse Antil len en Aruba, afl. 1. 14.00 uur Skoalle TV 17.30 uur Van Palm tot Palm, portret van de Antilliaanse musicus Edgar Palm. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Binnenland, weke lijks actueel magazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.00 uur Typisch Amerikaans, gevarieerd programma waarin de Verenigde Staten centraal staan. Met om: 20.00 uur Misdaad als amuse ment, over de tv-presentatie van misdaad en rechtzaken in Amerika; 20.33 uur Tanner for president, Amerikaanse serie. 21.31 uur Sex en relaties, over de behandeling van dit onder werp in talkshow. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag 23.10 uur Typisch Amerikaans, vervolg, met om 23.10 uur Religie, over tv- dominees; 23.30 uur Smeets over de uni versiteit als topsportfabriek; 00.00 uur Richmond, compila tie van eerdere reportages over de stad Richmond Virginia; 00.30 uur De komedianten, re portage over humor en cabaret in de VS. 01.00 uur De stem van Ameri ka, verkiezingsuitzending met de uitslagen uit de diverse Amerikaanse staten, het laat ste nieuws vanuit Washington van correspondent Paul Sneij- der en studiogasten. VLISSINGEN - In ieder geval tot en met vandaag, maandag, is de dubbeldeksveerboot Prinses Juliana, waarmee een veerdoenst onderhouden wordt tussen Vlissingen en Brcskens, uit de vaart. De veerboot is tijdelijk uit de vaart genomen wegens een on derzoek aan de hoofdmotoren. Het kan zijn dat het onderzoek RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbera, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 11.10 uur Gezondheid, magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 11.35 uur Geld wijzer, afleve ring van een reeks informatie ve programma's over geld en geldzaken. 11.50 uur RTL radio en text 12.50 uur Je eigen huis, doe- het-zelf programma. 13.20 uur Lief en leed, afleve ring van dit praatprogramma waarin geprobeerd wordt de relatieproblemen van paren op te lossen. 14.15 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 14.45 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbera, serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. Spelpro- gramma. 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 18.50 uur RTL 4 minispel: Ge barentaal. Spelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Ursul de Geer, talk show. 22.55 uur Favourite son, Deel een van deze Amerikaanse mi niserie in zes delen. 23.50 uur RTL 4 laatste nieuws. 00.05 uur Studs, Amerikaanse dating-show. 00.35 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.20 uur De draagmoeder. Braziliaanse serie. 01.45 uur The ratings game, Amerikaanse speelfilm. 03.30 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Up in arms, Ameri kaanse musical uit 1944. 16.25 uur Samson, kinderma gazine., 17.25 uur Duupje, animatiese rie. 17.30 uur Vuurtoren, geva rieerd kindermagazine. 17.55 uur Tik tak, afl. 307. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 22.00 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Programma van de Groene Omroep. 23.45 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill 20.00 uur Decors, 4-delig inte rieurmagazine. 20.30 uur Kijk uit? Ver- keerstips. 20.35 uur Shisha Pangma, 2- delige documentaire over de Belgische Tibet-expeditie Shis ha Pangma '91. Deel 1. 21.30 uur Journaal en sport. Aansl. Baraka-trckking. 22.05 uur Sign o' the Times, Concertfilm uit 1987. langer gaat duren. Het onder zoek houdt verband met de ernstige storing die eind augustus aan één van de hoofd motoren heeft plaatsgevonden. Tbt de Prinses Juliana weer in de vaart komt wordt de veer dienst tussen Vlissingen en Breskens onderhouden met de en keldeks veerboten Prinses Beatrix en Prinses Margriet. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 10 Is het alles om het verlies van haar, wil hij haar laten zien dat hij haar niet no dig heeft, tóch wel een vrouw kan krij gen? Ze. weet het niet. Als ze tussen de klamme lakens glijdt, voelt ze zich eenzamer dan thuis. De eerste nacht op de Warrenborch huilt ze zich in slaap. Rieneke kijkt uit het raam van haar slaapkamer. In de tuin ziet ze haar man, jonker Hasse van Artendael Haar man Als het niet zo droevig was, zo in- droevig, zou ze kunnen lachen om deze tragikomedie, zij, een jonge bloeiende vrouw, gedoemd haar leven te slijten aan de zijde van een mismaakte man, een ongelukkige man, die haar heeft gekocht, want zo is het, en haar meteen versmaadt. O ja, nadat de gong voor het ontbijt was gegaan vreemd voor haar die ge wend was de ochtendsluimer zo lang mogelijk uit te smeren, haastig een paar boterhammen naar binnen te proppen en zich dan naar school te rep pen was Hasse in de eetkamer ver schenen. O ja, hij had haar vriendelijk gegroet, had haar hand gekust en een lichte buiging voor haar gemaakt. O ja, hij wist hoe het hoorde: hij had haar stoel bijgeschoven en was zelf pas gaan zitten toen zij had plaatsgenomen. Maar verder was het zo koud ge weest, zo kil, zo helemaal onpersoon lijk. Ze had zich in haar meisjesdro men vaak voorgesteld hoe het zou zijn, het eerste ontbijt na de eerste nacht sa men. Natuurlijk zou ze wat verlegen zijn en zou haar man ook zijn houding niet meteen kunnen bepalen. Ze had over vriendschap, verloving en huwe lijk zo haar eigen opvatting, ouder wets, conservatief, ze was immers 'de maagd van Orleans?' Ze wist heel goed wat er in de wereld te koop was, maar kon niet dwepen met het ongeremde, het vaak bestiale in de omgang tusen de seksen. Echte vriendschap stelde ze hoog, een verloving wilde ze zuiver houden, zuiver voor God, die ze niet al tijd begreep onidat Hij zo ontzettend, zo gruwelijk veel tolereerde, de men sen hun gang maar liet gaan, zo scheen het althans vaak. Zwaar was haar strijd om 'netjes' te blijven nooit ge weest. Misschien omdat ze zo weinig werd benaderd, ze had er eigenlijk nooit helemaal bijgehoord. En nu hoort ze er nóg niet bij. Verlegen is haar man geenszins, maar na de hof felijke begroeting heeft ze geen lief woord meer van hem gehoord. Hij praatte meer met zijn honden dan mèt haar. Slechts even brak de geladen sfeer toen hij uitweide over zijn laatste reis, zijn reis naar Afrika. Hij vertelde er boeiend over, maar brak plotseling af, wendde bruusk de geschonden helft van zijn gezicht naar haar toe en snauwde: 'Dat was allemaal voor het met mijn gezicht gebeurde'. Bruusk ook was hij opgestaan, schonk haar nog een kort knikje en verliet, door zijn honden gevolgd, de eetkamer. Bij de deur wendde hij zich om, haalde een bos sleutels uit zijn zak en wierp die in haar richting. 'Daar, de sleutels van het kasteel', spot te hij. 'Je hebt er fecht op die bij je te dragen. Maak maar eens een verken ningstocht; je zult aan het huis gauwer wennen dan aan mij Ze had het uit willen schreeuwen: 'Nee néé hier wen ik nooit Alleen als jij anders was, zou het goed kunnen worden'. Maar ze durfde niet, ze was ineens weer bang voor dat ho nende in het geschonden gezicht, ver bijsterd ook als ze was door de grimmi ge zelfspot waarmee deze man doo^het leven meende te moeten gaan. Nu ziet ze hem in de tuin lopen, blijk baar op weg naar de duiventoren waar ze niet mag komen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4