In 1993 mogelijk iets rustiger aan met terug dringen overheidstekort Keuring kermisattracties Bijna 200 ton nafta in water na aanvaring Natuur en Milieu wil BTW-verhoging voor milieufonds Gemeente Den Haag opgelucht met 70 miljoen gulden subsidie Werkzoekenden vinden vast werk via werkervaringsplaats Weinig dagbesteding voor verstandelijk gehandicapten Kantoor in Vlissingen uitgebrand Klachten over ZWN-bus In bejaardenoorden in Zeeland &ÉB6L. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WILLEMSTAD - Door een aanvaring tussen een tankschip en een duwstel is zaterdag bij de Volke- raksluizen in Willemstad 193 ton van de brandbare en explosieve stof nafta in het water terechtgeko men. Bemanningsleden van in de buurt liggende schepen moesten worden geëvacueerd. Een stank- golf veroorzaakte tot in de verre omtrek klachten. Het met 1-.257 ton nafta gela den Duitse tankschip Dettmer- tank 25 kwam tijdens dichte mist na het verlaten van de sluizen in aanvaring met het met kolen geladen Belgische duwstel Barzabel/Delta Bulk 100. Echo's Volgens de rijkspolitie te water heeft de schipper van het tank schip vermoedelijk de echo's van een reeds afgemeerd schip en die van het strak aan de wal varende duwstel als één gezien en daaruit geconcludeerd dat hij veilig de voorhaven van de sluizen kon oversteken om af te meren. Het voorschip van het duwstel boorde zich in de stuurboordzijde van de Dett- mertank 25 waardoor één van de ladingtanks volledig werd opengereten en een andere tank werd beschadigd. Uit de opengereten tank stroomde in totaal 193 ton naphta in het wa ter. Naphta is een vluchtige, brandbare, explosieve stof die bij inademen hoofdpijn, keel pijn en misselijkheid kan ver oorzaken. Het spul verdampte en vormde een soort gaswolk. De omgeving werd afgezet en in opdracht van de officier van dienst van de regionale brand weer Roosendaal werden de opvarenden van enkele in de gevarenzone liggende schepen geëvacueerd. Door de mist en de weinig wind bleef de stinkende wolk lang hangen. Deze zorgde tot in de verre omgeving voor klach ten over stank en keelpijn. Bij de milieudienst van Rijnmond en verschillende politiekorp sen tot aan Zoetermeer kwa men vele honderden boze tele foontjes binnen. Een bergings vaartuig heeft de schepen uit elkaar getrokken, waarbij uit voorzorg de getroffen zone on der schuim werd gezet. De rest van de lading werd overge pompt. Na enkele uren was de stremming in het scheepvaart verkeer opgeheven. HILVERSUM - Om de groei van de koopkracht af te romen moet de BTW met 1 procent worden ver hoogd. Het geld dat dit oplevert, drie miljard op jaarsbasis, moet in een speciaal milieufonds worden gestort. Uit dit fonds moeten projecten worden gefi nancierd gericht op duurzame ontwikkeling. Een aanzienlijk deel van het geld kan dan worden aange wend voor projecten in Oost-Europa en de Derde We reld. Dit plan heeft de Stichting Na tuur en Milieu zondag bekend gemaakt voor de Vara- microfoon. Het voorstel van Natuur en Milieu sluit aan bij de oproep van CNV-voorzitter Westerlaken om de komende vijf jaar de lonen te matigen ten behoeve van werkgelegen heid en milieu. Volgens de stichting Natuur en Milieu neemt bij elke procent koop krachtverbetering de uitstoot van schadelijke stoffen met 4 tot 5 procent toe. Door het weg vallen van de Europese binnen grenzen zullen de prijzen de komende tijd dalen. De koop kracht zal daardoor groeien en daarmee ook de vervuiling, vindt de" stichting. Het door Natuur en Milieu voorgestelde milieufonds zou door overheid, werknemers- en werkgeversor ganisaties moeten worden be heerd. „Wanneer alle EG-landen aan een dergelijk fonds zouden deelnemen, zou er in 1997 ruim 200 miljard gulden zijn vrijge maakt voor duurzame ontwik keling." Natuur en Milieu stelt wel dat inflatiecorrectie en ver hoging in salarisschalen ge handhaafd moeten blijven. UTRECHT - Bewoners van instellingen voor ver standelijk gehandicapten krijgen gemiddeld per week maar 15,8 uur dagbesteding. Een schokkend" tekort, vindt de Vereniging voor Gehandicaptenzorg die een rapport daarover zaterdag in Bussum ont ving van het Nationaal Ziekenhuisinstituut. De gegevens zijn gebaseerd op een steekproef van bijna 1.700 van de 30.000 bewoners uit ne gentig instellingen. Van hen krijgt 5 procent helemaal geen dagbesteding, 21 procent min der dan vijf uur en 10 procent minder dan tien uur per week. Het ziet er vooral somber uit voor de ernstig en zeer ernstig gehandicapten, met respectie velijk 15,6 en 6,5 uur per week. De „hogere niveaus" krijgen gemiddeld 22 uur dagbeste ding. Personeel Uit het rapport blijkt uit dat de dagactiviteiten verminde ren naarmate er meer bijko mende handicaps zijn en de be woner zich moeilijker kan be wegen. Verder krijgen vrou wen minder dagbesteding dan mannen. Voor iedereen vanaf 43 is er ook al veel minder te beleven. Oorzaken zijn vooral gebrek aan personeel, slechte accom modatie en beperkte en dure vervoersmogelijkheden. In stellingen gaven in het onder zoek aan dat ze minstens 20 procent meer personeel moeten hebben. Voorzitter Bottelier van de Vereniging voor Gehan dicaptenzorg herinnerde in Bussum-nog eens aan de claim van tachtig miljoen die de ver eniging al jaren terug bij de overheid heeft ingediend. Daarmee is voor alle verstan delijk gehandicapten een zin volle dagbesteding te verwe zenlijken. Tijden en standen volgens getijdetafcl Hydro-mctcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater lijd stand tijd stand 3 november 08.45 106 02.45 - 87 21.40 118 15.20 - 124 3 november 07.50 98 02.05 - 79 20.55 108 14.45 - 115 3 november 08.50 116 02.50 - 93 21.40 125 15.30 -130 3 november 08.45 112 02.45 - 91 21.45 123 15.25 -127 ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Doodtij: 4 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 VLISSINGEN - Het kantoor gebouw van Kloosterboer Vriesvemen in Vlissingen-Oost is in de nacht van vrijdag op zaterdag volledig uitgebrand. Wat overbleef waren verwron gen stalen profielen. De scha de bedraagt volgens de brand weer zeker een miljoen gulden. Het twee verdiepingen tellen de kantoorgebouw is enkele maanden oud. Het stond vrij van koel- en vriesloodsen, zo dat deze geen gevaar liepen ook in vlammen op te gaan. Met de kantoorgebouwen is wel de administratie van het bedrijf verloren gegaan. Ook kantoorapparatuur en automa tische besturing van de vries huizen ging in de brand verlo ren. Toen de brandweer vrij dagavond rond 23.00 uur in Vlissingen-Oost arriveerde, stond het gebouw al in lichter laaie. Bij de bluswerkzaamhe den waren ongeveer dertig man van de brandweer uit Vlissin- gen en Borsele betrokken.met vier voertuigen. Het nablussen heeft tot zaterdagochtend half drie geduurd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Vervola van paq. 1 hier aan de Hogeweg al twaalf huizen te koop en een be woonster heeft gezegd dat ze zich voor de bus wil gooien als de overlast zo doorgaat. De bus hoeft van ons heus niet hele maal weg, liever niet. Maar er zouden niet meer dan drie bus sen per uur langs moeten ko men, bussen die zich aan de maximum snelheid houden". ZWN-woordvoerder J. R. Nien- huis erkende desgevraagd dat de grote hoeveelheid bussen die over de Hogeweg rijdt in combinatie met het feit dat de Hogeweg een klinkerweg is, kan leiden tot de klachten zo als de bewonerscommissie die naar voren brengt. „Wij hebben echter nooit een brief van de bewonerscommissie ontvan gen". Het probleem is volgens de heer Nienhuis ook heel moeilijk op te lossen. Hij zegde toe dat de ZWN contact zal zoe ken met de heer Hooimeijer om tot een overleg te komen. Behalve de ZWN, die verant-' woordelijk is voor het aantal bussen, zou daarbij ook de ge meente Westerschouwen. be trokken moeten worden omdat die verantwoordelijk is voor de toestand van de weg. De heer Nienhuis wilde verder niet in detail ingaan op de klachten van de bewonerscom missie. „Het heeft geen zin om in de krant over feiten te dis cussiëren". De heer Nienhuis wilde wel kwijt dat chauffeurs die te hard met de bus rijden zelf de boetes moeten betalen die zij krijgen en dat over de Hogeweg minder bussen rijden sinds de ZWN-stalling is ver plaatst van de Burghseweg naar het industrieterrein aan de Krayensteinweg te Haam stede. „Maar het blijven na tuurlijk een heleboel bussen die over de Hogeweg rijden". DEN HAAG - In het kabinet wordt met de gedachte gespeeld om volgend jaar voor het terugdringen van het financieringstekort van de overheid een minder strak tijdschema te hanteren. Vice-premier en mi nister van financiën Kok is er nog lang niet aan toe om hierover een concreet voorstel op tafel te leggen, maar staat er inmiddels niet al bij voorbaat afwij zend tegenover. Het kabinet ziet zich voor de taak gesteld een oplossing te vinden voor tenminste twee miljard gulden aan tegenval lers. Die zijn vooral het gevolg van de teruglopende conjunc tuur in landen als Frankrijk, Duitsland, Engeland en de Ver enigde Staten, voor Nederland belangrijke handelspartners. Bezuinigingen Die tegenvallers vergen extra bezuinigingen om het tekort van de overheid niet verder te laten oplopen. Maar in het ka binet zou er in eerste instantie door andere bewindslieden dan Kok op zijn gewezen dat nieuwe bezuinigingen van for se omvang de overheidsinveste ringen aantasten, wat weer ne gatieve effecten heeft op de werkgelegenheid. „Op die ma nier draai je je eigen economie in de soep, terwijl die Neder landse economie het op zichzelf goed doet", luidt de redene ring. Tegen die achtergrond en voor al gezien de naar verwachting tijdelijke aard van de tegenval lers doemt de mogelijkheid op om volgend jaar iets rustiger aan te doen met het terugdrin gen van het financieringste kort. Daarbij blijft nadrukke lijk als uitgangspunt gelden dat het financieringstekort in 1994 is teruggedrongen op een niveau van 3,25 procent, zoals CDA en PvdA dat hebben afge sproken in het regeerakkoord. Het is de bedoeling dat het ka binet vrijdag zijn plannen naar buiten brengt. In de verwach ting dat de wereldeconomie zich binnen afzienbare tijd her stelt en de binnenlandse econo mie weer aantrekt, zou het ka binet ook overwegen om niet nu al de volledige omvang van de te verwachten tegenvallers te voorzien van een onmiddel lijk antwoord in de vorm van bezuinigingsmaatregelen. Daarmee zou kunnen worden gewacht tot er meer zicht is op herstel van de wereldeconomie, begin volgend jaar. DEN HAAG - De gemeente Den Haag en de provin cie Zuid-Holland zijn opgelucht over het kabinets besluit om de stad 70 miljoen gulden te geven. ,,Het is duidelijk de bedoeling de stad uit de artikel 12 status te houden. Uiteindelijk is een bedrag van 175 miljoen niet uitgesloten", aldus burgemeester Ha- vermans vrijdagavond. Door de toezegging verwacht Havermans dat de begroting van de stad in 1994 sluitend zal zijn. De begroting voor vol gend jaar, die volgende week wordt gepresenteerd, zal waar schijnlijk een tekort van 13,5 miljoen kennen, wat al werd verwacht. Knelpunten Den Haag heeft 175 miljoen no dig om oude tekorten weg te werken. De sta,d verwacht be halve de 70 miljoen verspreid over twee jaar, substantieel meer middelen uit herverde ling van het gemeenteen stads vernieuwingsfonds. Met die ex tra middelen moet de stad het restant van het tekort dekken en ook de knelpunten oplossen waarvoor de herverdeling is bedoeld. Als de herverdeling te weinig oplevert, zal de gemeen te opnieuw bij het Rijk aan kloppen. Behalve de 175 mil joen, was 325 miljoen gulden gevraagd voor bepaalde projec ten op terrein van stadsvernie- wing, bodemsanering, welzijn, gezondheidszorg en onderwijs. De gemeente heeft inmiddels 75 miljoen gulden hiervan toe gekend gekregen. Daarnaast worden grote subsidies voor een openbaar-vervoertunnel onder de Grote Markstraat en een tramtunnel bij station Hol lands Spoor verwacht. Daar is meer dan 200 miljoen mee ge moeid. De fracties in de ge meenteraad zijn over het alge meen ook opgelucht over de bijdrage van het Rijk. Ze ma ken zich nog wel zorgen of er, naast de 70 miljoen, nog daad werkelijk meer geld komt. Ook moet nog worden bekeken hoe de rentelasten van het te kort betaald worden. Die be dragen miljoenen guldens. CDA en Döe^willen dit bij de begrotingsbehandeling aan de orde stellen. Den Haag ver keert de laatste jaren in grote financiële problemen. Er wer den omvangrijke oude tekor ten ontdekt. Bij de Voorjaars nota dit jaar is besloten 84 mil joen structureel te bezuinigen. Wethouder van financiën A. van den Berg verwacht, zonder tegenvallers, voor 1993 geen nieuwe bezuinigingen. HILVERSUM - Er komt vol gend jaar een wettelijke keu ring van kermistoestellen. Dit is de verwachting van het Bu reau Bijzondere Wetten. Woordvoerder De Boer van het bureau zei dit zaterdag in het VARA-consumentenprogram- ma Kassa! Tot nog toe ontbreken veilig heidsvoorschriften voor ker misattracties. Zowel de keu rende instanties als de kermi sexploitanten zelf zien dat als een gemis. Sommige exploitan ten laten hun materiaal zelfs in het buitenland keuren. De Bredase politie luidde on langs na een grote controle- actie de noodklok over het ont breken van veiligheidsregels voor kermistoestellen in Ne derland. De Nederlandse ker misexploitant is nog nooit aan enig veiligheidsvoorschrift ge bonden geweest in tegenstel ling tot bij voorbeeld Duits land waar exploitanten tevens zijn verplicht een logboek bij te houden. Een woordvoerster van WVC liet na de kritiek uit Breda weten dat er op dit mo ment een conceptplan onder werp van discussie is met So ciale Zaken. In het concept wordt gesteld dat nieuwe ker misattracties een nauwkeurige keuring moeten ondergaan. Voor bestaande attracties zou eèn „overgangsregime" moeten gaan gelden waarbinnen ook bepaalde, minder uitgebreide, keuringen moeten plaatsheb ben. ZIERIKZEE - Uit een tussen-rapportage van het project Werkervaringsplaatsen Bejaardenoorden in Zeeland blijkt dat in de afgelopen ruim anderhalf jaar het merendeel van de langdurig werkzoekenden die een jaar werkervaring hebben opgedaan in be jaardenoorden in Zeeland doorstroomt naar een vas te baan. Het project Werkervarings plaatsen Bejaardenoorden Zee land is een samenwerkingspro ject tussen werkgevers- en werknemersorganisaties in de sector en de Arbeidsbureaus in Zeeland. Het project, dat in oktober 1990 is gestart, beoogt aan de ene kant langdurig werkzoeken den via een werkervarings plaats van één jaar nieuwe perspectieven te bieden op de arbeidsmarkt en aan de andere kant dreigende personeelste korten in de sector te voorko men. Uit de tussen-rapportage blijkt dat de bejaardenoorden ruimschoots kunnen voorzien in de werkervaringsplaatsen die voldoen aan de daartoe ge stelde voorwaarden. Het perspectief dat de langdu rig werkzoekenden hiermee wordt geboden blijkt een uit stekende opstap naar vast werk. In totaal zeven van de acht werkzoekenden die hun werkervaringsjaar ai achter de rug hebben zijn inmiddels doorgestroomd naar een vaste baan. Een van hen werkt in Zierikzee. In 1991 zijn dertig werkerva ringsplaatsen gerealiseerd en in 1992 zulen hier nogeens twintig aan worden toege voegd. Omdat het werkerva ringsjaar voor sommigen nog door kan lopen tot ver in 1993 kunnen definitieve cijfers over doorstroming naar vast werk nog niet worden gegeven. Het is echter wel duidelijk dat het mes in dit project inderdaad aan twee kanten snijdt en dat zowel de werkzoekenden als de bejaardenoorden er baat bij hebben. De begeleidingscommissie van het project heeft dan ook het voornemen kenbaar gemaakt ook in 1993 een aantal werker varingsplaatsen te willen rea liseren. door Mare Legendre Maandag 2 november Zierikzee Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Begrotingsraad. 15.00 uur. Stadhuis. Dinsdag 3 november Zierikzee Vergadering fractie PvdA. Stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurljke zaken. Ge meentehuis. 16.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 4 november Zierikzee Praatgroep ouders van drugs gebruikers. Havenplein 24. 19.30 uur. Brouwershaven Bingo. Poortershof. 14.00-16.00 uur. Donderdag 5 november Zierikzee Contact/spelmiddag PCOB. De Driehoek. 14.00 uur. Najaarsbijeenkomst diabetes vereniging. Huis van Nassau. 19.30 uur. Kerkwerve Meer Bewegen voor Ouderen. Gymzaal De Werve. Van 16.00 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 6 november Zierikzee Vijfde algemene ledenvergade ring Volkstuinvereniging Kaaskenshof. Huis van Nas sau. 19.30 uur. Zaterdag 7 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o- theek. 10.00 tot 12.00 uur. Kindervariété gezamenlijke kerken en CJV, met optreden van Ben van den Akker. Jonge rencentrum Brogum. Van 14.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede Zeeuwse jeugdbrandweerwed- strijden. Vanaf 08.30 uur. Oliebollenactie. Huis-aan- huis. Vanaf 09.00 uur. Klaverjaswedstrijden. Dorps huis De Schutse. Van 10.00 tot 18.00 uur. Dreischor Feestmiddag bejaardensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Dinsdag 10 november Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 11 november Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Spreekbeurt Ivan Nidijoglow. Pinkstergemeente, Meelstraat 1. 20.00 uur. Vrijdag 13 november Zierikzee Feestavond Bouw- en Hout bond FNV. Huis van Nassau. 20.00 uur. Zaterdag 14 november Zierikzee Verkoopdag Dorkas Werk groep. Christelijke Gerefor meerde kerk. 10.00-16.00 uur. La Game Marésienne, Ars Mu- sica, muziek Nederlandse com ponisten met medewerking van Liesbeth Franken, zang. Lutherse kerk. 20.00 uur. Toneelstuk Over de Grens door ACZ. Brogum. 20.00 uur. Maandag 16 november Zierikzee Bijeenkomst Ondernemers kring Schouwen-Duiveland. Foyer Mondragon. 20.00 uur. Donderdag 19 november Zierikzee Avond voor de toerustingscom missie Gereformeerd-Her vormd van Schouwen-Duive land. Gereformeerde kerk, Sint DomusstraaJ 39. 20.00 uur. Vrijdag 20 november Zierikzee Brutale Winterbekentenissen, toneel. Concertzaal. 20.00 uur. Zaterdag 21 november Zierikzee Intocht Sinterklaas. Oude Ha ven. 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2