'Wij zijn blij met hulp, maar geld is niet genoeg 1 8 'Dagelijks komt hier 105 keer een bus langs die te hard rijdt' GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n ZIERIKZEESCHE 3 NIEUWSBODE j 3 2bP §S 0 Geen overtreders bij alcohol controle Inbraak Teveel op Doorgereden na aanrijding dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 2 NOVEMBER 1992 149e JAARGANG NR 25249 Bewoners van de Hogeweg te Burgh zijn het zat De ZWN-bus zorgt bij een aantal inwoners in Burgh-Haamstede voor overlast. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Een map vol brieven en aantekeningen getuigt van de inspanningen die men zich de afgelopen vier jaar heeft getroost om de situatie te veranderen. Maar het heeft tot nu toe niet geholpen en de bewoners van de Hogeweg te Burgh zijn het zat. Dagelijks rijdt over de klinkerweg tussen de kern Burgh en de rotonde te Westenschouwen 105 keer een ZWN-bus. „Rijden kun je het niet noemen, vliegen is het. We hebben regelmatig met een chronome ter vastgesteld dat de bussen negentig kilometer of harder reden. De Hogeweg is een vrij rechte weg. Dat gebruiken de chauffeurs kennelijk om tijdverlies in te halen", aldus de heer A. Hooimeijer uit Burgh. Hij is voorzitter van een com missie die is opgericht om de bewoners van de Hogeweg te vertegenwoordigen. Want men is de overlast die de ZWN- bussen dagelijks veroorzaken zat. ,,Er komen steeds meer scheuren in onze huizen. De gas- en waterleidingen trekken krom en gaan daardoor lek ken. Deuren springen open als de bus langskomt en spullen vallen om. Laatst is bij ons nog een schemerlamp die ik van mijn dochter had gekregen van het nachtkastje kapot gevallen toen een bus langs denderde". Behalve door de snelheid waarmee wordt gereden, wordt de overlast volgens de bewo nerscommissie veroorzaakt door de fundering en bestra ting van de Hogeweg. ,,De weg is gemaakt van klinkers die op een ondergrond van veen en zand liggen. Omdat de huizen hier ook niet geheid zijn blijft het altijd bibberen als er een zware bus of vrachtwagen over heen rijdt. Asfalteren van de weg zou wat helpen, maar dat mag niet omdat de Hogeweg een landelijk karakter moet houden". Volgens de bewonerscommissie is de overlast door voorbij den derende ZWN-bussen in de 1 meeste gevallen geheel onno dig omdat de bussen meestal zeer matig bezet zijn of hele maal leeg. „Er rijden in dit ge bied veel te veel bussen, ter wijl men in andere gebieden op Schouwen-Duiveland om meer buslijndiensten vraagt". Een van de leden van de bewoners commissie heeft de routes van de bussen 104 en 134 (die eens per uur over de Hogeweg ko men) bus 133 (die twee keer per uur over de Hogeweg rijdt) en bus 131 (de schoolbus die een keer per dag langskomt) gron dig bestudeerd. Hij heeft vervolgens een alter natief opgesteld waarmee 383.000 kilometer per jaar en heel wat ritten over Hogeweg kunnen worden bespaard. In 1988 schreef de bewoners commissie voor het eerst brie ven naar de streekvervoers- maatschappij Zuid-West-Ne- derland met het verzoek het busverkeer over de Hogweweg te verbeteren om een einde te maken aan de overlast. Men schreef brieven naar de ge meente Westerschouwen, naar minister Maij-Weggen. Het re sultaat daarvan waren ge sprekken met vertegenwoordi gers van de ZWN en de gemeen te en een antwoordbrief van de minister waarin zij meldde no tie te hebben genomen van het probleem en het te hebben voorgelegd aan de Centrale van Vervoer van het ministerie. Uit gesprekken met hoofd dienst gemeentewerken W. van Meerten bleek dat de gemeente plannen heeft om in 1992 een minirotonde en verkeersrem- mende voorzieningen aan te leggen op de Hogeweg. „Men is nog steeds niet begonnen en 1992 is over twee maanden voorbij", aldus de heer Hooi meijer. De bewonerscommissie is bovendien van mening dat dergelijke voorzieningen niet afdoende zullen zijn wanneer de klinkerbestrating en be weeglijke ondergrond van de Hogeweg worden gehand haafd. Namens de ZWN kwam rayon leider de heer C. J. Dekker naar Burgh om met de bewo nerscommissie over de proble men te praten. ,,Hij nam ons plan mee voor vermindering van de buslijnen en beloofde om in de busgarage een ver zoek voor de chauffeurs op te hangen om niet te hard te rij den op de Hogeweg. Dat heb ben we geweten. De buschauf feurs reden nog harder en luid toeterend voorbij mijn huis. Of ze gingen even stilstaan met de bus als ze hier langs kwamen", aldus de heer Hooimeijer. De ZWN reageerde volgens de bewonerscommissie op hun klachten door te stellen dat de politie ook op de Hogeweg de snelheid -controleert -en dat men nog nooit een bekeuring heeft binnengekregen voor buschauffeurs die te hard zou den hebben gereden. „Op het plan dat we hebben meegege ven met de heer Dekker heeft men ook nooit gereageerd". Door al die ervaringep heeft de bewonerscommissie volgens de heer Hooimeijer sterk het ge voel gekregen dat men niet wordt gehoord. ,,We beginnen het idee te krijgen dat men ons alleen serieus zal nemen als we via burgerlijke ongehoorzaam heid de aandacht vragen, Daar om hebben we er al over ge dacht om de in- en uitvalswe gen van de Hogeweg te blokke ren. Op den duur wordt je boosheid zo groot dat je toch een uitweg zoekt om serieus genomen te worden. Er staan vervolg pagina 2 Actiedag in Asielzoekerscentrum levert 2700,- op BURGH-HAAMSTEDE - „Gisteren was ons land zijn blij met alle hulp, maar woorden zongen kinderen i i„~.i xtj* tv/ïr.4- geld is niet genoeg". asielzoekers liedjes uit hun BURGH-HAAMSTEDE - „Gisteren was ons land een mooi land. Nu wordt het verwoest". Met die woorden schetste één van de bewoners van het asiel zoekerscentrum in Burgh-Haamstede haar gevoe lens met betrekking tot de toestand in voormalig Joegoslavië. Zaterdag hielden de bewoners van het asielzoekerscentrum een actiedag. De opbrengst van de dag, een bedrag van 2700,- wodt besteed aan hulp aan alle inwoners van Bosnië. Wie zaterdag een kijkje ging nemen in het Asielzoekerscen trum aan de Hogeweg in Haamstede kreeg meteen bij binnenkomst in het centrum een corsage van sparretak, een symbool van vrede, opgespeld. De vrijwilligers die zich inzet ten om van de dag een succes te maken waren herkenbaar aan een button met daarop Peace in Bosnië. Verbondenheid „Het idee voor deze dag is van de bewoners zelf gekomen", vertelt Bibi, één van de mede werkers van het asielzoekers centrum. „Het is hun manier om hun verbondenheid te to nen met hen die achtergebleven zijn in Joegoslavië. Hier in Ne derland zijn ze lichamelijk vei lig, maar geestelijk veilig zijn ze nooit. Ze willen hier alle maal op de hoogte blijven van wat er in hun land gebeurt, maar dat geeft ook spannin gen". De vluchtelingen uit voorma lig Joegoslavië, zo geeft Bibi aan, zijn bezorgd over het lot van hen die achtergebleven zijn: familie, vrienden en ken nissen. Ze weten dat in Bosnië de winter voor de deur staat en ze weten ook dat het diegenen die achtergebleven zijn aan van alles ontbreekt. „Hier in Ne derland zijn ze lichamelijk vei lig, maar de situatie in hun va derland laat ze nooit los". Boekdelen sprak zaterdag ook de korte toespraak waarmee één van de bewoners van het asielzoekerscentrum het offi ciële startsein gaf voor de ac tiedag. „Ons land wordt ver woest. Scholen, huizen en de jeugd van de kinderen, het wordt allemaal verwoest. We Stem „Er sterven kinderen in kel ders en wij proberen te helpen waar we kunnen. Wij zullen de hulp die geboden wordt nooit vergeten en we hopen dat onze stem door velen gehoord wordt". Aansluitend op die woorden zongen kinderen van asielzoekers liedjes uit hun va derland, begeleid door gitaar en drums. Verder konden de bezoekers van het asielzoekerscentrum kennis tnaken met enkele spe cialiteiten uit voormalig Joe goslavië. Zo waren er Bosni sche Pita- en notenbroodjes en kon men smullen van Macedo nische borstplaat. In een ande- Het was groot feest voor de bewoners van het asielzoekerscen trum Burgh-Haamstede. (Archieffoto). re ruimte werd een kleine rom melmarkt gehouden waar men tegen ware spotprijzen kon kiezen uit speelgoed, puzzels en huishoudelijke artikelen. „Die spullen hebben we bij el kaar gekregen na een adverten tie in de krant", vertelt Bibi. „Daar is goed op gereageerd en de belangstelling voor de rom melmarkt is ook goed. Wij zijn nog maar een poosje bezig maar er is al behoorlijk wat verkocht", 's Avonds werd in één van de ruimtes van het asielzoekerscentrum een Tbm- bola gehouden. Bingo Dit Joegoslavische spel is nog het best te vergelijken met het oer-Hollandse Bingo. De Tbm- bola werd bezocht door naar schatting vijfhonderd mensen, waaronder zo'n beetje alle be woners van het asielzoeker scentrum. Voor de jeugd was er disco, zang en dans. Het doel van een dergelijke actiedag is volgens Bibi eigenlijk tweele dig. In de eerste plaats ging het za terdag natuurlijk om het verle nen van steun aan hen die mid den in het oorlogsgeweld zitten en zich beroofd zien van aller lei eerste levensbehoeften. „Wellicht gaan we wel meer van dit soort dingen doen, want het is ook heel belangrijk dat de mensen hier leren om gaan met de mensen hier uit de omgeving. Die integratie is heel belangrijk. Ik heb ook grote bewondering voor de mensen hier in de omgeving. In het begin was er wat angst, maar die lijkt men nu over wonnen te hebben. De taalbar rière is geloof ik ook niet echt een barrière". GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie tussen 1 november en 31 december 1992 deze kaarten bij ons besteld en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenmari ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De smart heeft nog niet haar hoogtepunt bereikt zolang men nog kracht heeft tot klagen. De Bruix Een enkele bui HET WEER Af en toe zon en een enkele bui. Minimumtemp. ±6 graden. Mid- dagtemp. ±11 graden. Westelijke wind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, maar vannacht eerst nog hard of stormachtig, kracht 7 6. VAKBOND Vakbondsleden ontmoetten elkaar tijdens familie avond van de CNV in het dorpshuis van Nieuwerkerk. FESTIVAL Het Blaskapelfestival in Bruinisse trok honderden be langstellenden. VOETBAL SKNWK verliest de periodetitel na verlies tegen Co- Boys. HANDBAL ZHV/Delta Sport verliest in hectisch slotoffensief van Rockport/Hellas: 23-25. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag werd door de politie op heel Schouwen- Duiveland een gecombineerde alcoholcontrole gehouden. Niemand werd betrapt op rij den onder invloed. In totaal werden 168 voertui gen gecontroleerd. In vieren tachtig gevallen werd een blaastest afgenomen. Zoals al aangestipt werden er geen be keuringen uitgedeeld wegens rijden onder invloed. Wel werd een aantal keren proces verbaal opgemaakt wegens an dere verkeersovertredingen zo als bijvoorbeeld het ontbreken van verlichting. NIEUWERKERK - In de nacht van zaterdag op zondag wer den twee mannen betrapt tij dens een inbraak in de kantine van de tennisvereniging aan de Stolpweg in Nieuwerkerk. Het tweetal, de achtentwintig jarige v. d. K. uit Nieuwe- Tonge en zijn drieëntwintigja- rige broer v. d. K. uit Hoogvliet werden door de politie op he terdaad betrapt toen zij op het punt stonden in te gaan bre ken. Beiden waren in het bezit van inbrekerswerktuigen. De .gebroeders werden ingesloten in het politiebureau in Zierik zee. ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd op parkeerterrein Mosselboom gaard in Zierikzee A. uit Zie rikzee aangehouden. Bij controle bleek dat A. te diep in het glaasje had gekeken en toch achter het stuur was ge kropen. A. kreeg een schikking van 400,-. OOSTERLAND - De auto van S. uit Duiveland raakte zater dagavond zwaar beschadigd bij een aanrijding. S. kwam met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde om streeks 23.55 uur op de krui sing Groenendaal/Molenweg/ Burgemeester Van der Have- straat in Oosterland. S. reed met zijn personenauto komen de van Groenendaal de krui sing op. De politie vermoedt dat S. door een combinatie van een te hoge snelheid en drank gebruik rechtdoor reed in plaats van rechtsaf en vervol gens tegen een stenen muur reed. De muur, eigendom van D. uit Duiveland, raakte over een afstand van vijf meter to taal ontzet. De auto raakte zwaar beschadigd aan de voor zijde. Na de aanrijding reed S. door, maar hij kon even later thuis worden aangehouden. Op het politiebureau werd hem een blaastest afgenomen. Deze viel positief uit én tegen S. werd proces-verbaal opge maakt. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een D kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres 1 postcode: plaats:I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw i bank-/gironummer vermelden:I 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i CQl Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1