Onweer Volkswagen Golf meest in trek bij autodieven Langer zelfstandig wonen van ouderen Volkshogeschool geeft cursus 'als boeren niet meer gaat' Audi presenteert haar nieuwe modellen op de autobeurzen *1 Tl T Arbeidsongeschiktheid in land- en tuinbouw Zastava-rijder hoeft minder bevreesd te zijn De Audi Coupé S2 en de Audi 80 Avant 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Een gevoel van veiligheid blijkt voor oudere mensen een belangrijke rol te spelen bij de beslissing of ze zelfstandig willen blijven wonen. Als er speciale voorzieningen in hun woningen wor den getroffen zoals inbraakbeveiliging en aanslui ting op het gemeentelijk alarmeringssysteem kun nen en willen oudere mensen langer in hun eigen huis blijven wonen. ningen bij bejaardentehuizen bieden. Zo was er een dagdeel per week een thuishulp aanwe zig en werd dagelijks een maal tijd bezorgd. Verder werden woningen aangepast aan de be hoeften van ouderen zoals het weghalen van drempels en het aanbrengen van extra beveili ging tegen inbraak. Vooral de aansluiting op het stedelijk alarmeringssysteem is voor hen belangrijk, hoewel er tij dens het onderzoek nauwelijks daadwerkelijk gebruik van is gemaakt. Met het alarm systeem kunnen oudeten via een speciaal zendertje snel zelf de GG&GD inschakelen. Dat blijkt uit het onderzoek ,,Wonen voor zestig waar voor een jaar lang vijftig bewo ners van zestig jaar en ouder in de Amsterdamse Kinkerbuurt werden gevolgd in hun woon- en leefsituatie. Het onderzoek is uitgevoerd door de Stichting voor Toegepaste Gerontologie van de Vrije Universiteit in op dracht van de Stuurgroep Ex perimenten Volkshuisvesting. Aanleunwoningen De bewoners kregen een pak ket voorzieningen dat verge lijkbaar is met dg faciliteiten die de zogenoemde aanleunwo- ZIERIKZEE Jeugddienst Op zondag 1 november wordt in de Gereformeerde kerk te Zierikzee een Hervormd/Gere formeerde jeugddienst gehou den.' Voorganger is ds N. de Boo en het thema van de dienst is 'bidden op de fiets, kan dat?' Een aantal jongeren van de 20- plus soos werkte mee aan de voorbereiding van de dienst. Tijdens de dienst zingt het CJ- plus koor uit Nieuwerkerk en na afloop kunnen alle jongeren koffie of thee drinken in de bo venzaal van de Gereformeerde kerk. De dienst begint om 18.30 uur. Geloofsopvoeding voor tieners Op donderdag 19 november wordt door de Toerustingscom missie Gereformeerd Her vormd van Schouwen-Duive- land een avond belegd waarin dominee W. Jansen uit Veere het onderwerp Geloofsopvoe ding voor tieners, wat kan de kerk daaraan doen? inleidt. Na de lezing is er ruim gelegen heid voor het uitwisselen van gedachten en ervaringen. De bijeenkomst wordt gehouden in de bovenzaal van de Gerefor meerde kerk in Zierikzee aan de Sint Domusstraat 39 om 20.00 uur. Een ieder die dit on derwerp ter harte gaat is deze avond welkom. BURGH Afgelasting bejaardensoos In verband met werkzaamhe den aan de Koebel kan de op woensdag 4 november geplan de bejaardensoos geen door gang vinden. De leden ontvan gen zo spoedig mogelijk een bericht wanneer de bejaarden soos wel doorgaat. GOES Perfect driving P. Flikweert uit 's-Gravenpol- der is winnaar geworden van de Zeeuwse voorronde van de Perfect Driving Competition 1992, een verkeersveiligheids- wedstrijd voor jongeren van achttien tot 23 jaar die in Goes werd gehouden. De winnaar kreeg een rijvaardigheidstrai- ning van de Beroepsopleidin gen Verkeersveiligheid in Lely stad aangeboden. In totaal kwamen 53 deelnemers aan de start. De vijftien beste deelne mers van hen gaan op zaterdag 8 november naar Zwolle waar via een individuele wedstrijd tussen 45 jongeren uit het hele land en een strijd tussen teams uit de provincie wordt beslist wie de finale wint. Hij of zij krijgt een driedaagse reis voor twee personen naar Eurodis- ney bij Parijs aangeboden. Via de Perfect Driving Competiti on probeert' men jongeren te stimuleren om zo zorgvuldig en beheerst mogelijk auto te rijden. Men doet hierbij een verkeerstest, een behendig heidstest en een rit op de open bare weg van een half uur. Voorbereidend beroepsonderwijs Op maandag 2 november wordt tijdens een bijeenkomst in het Provinciehuis te Middelburg de campagne (Voorbereidend Beroeps Onderwijs) VBO Hoe zo? gepresenteerd. Via de cam pagne werken scholen in Zee land samen om meer bekend heid te geven aan het beroeps onderwijs in het algemeen en het voorbereidend beroepson derwijs in het bijzonder. Door de politiek en het bedrijfsleven wordt veel belang gehecht aan een verhoging van het aantal leerlingen in het beroepsonder wijs. Dat wordt tijdens de bij eenkomst toegelicht door D66 gedeputeerde van Zeeland, A. J. Dijkwel en de directeur van de Schelde ketelbouw, L. A. van Gelder. De directeur van de scholengemeenschap Groot Stelle, H. de Vinne gaat in op de positie van het beroepson derwijs vanuit een regionaal en landelijk perspectief. Woman's Aglow Fellowship Woensdag 11 november houdt de Woman's Aglow Fellowship weer haar maandelijkse bij eenkomst in hotel Terminus aan het Stationsplein in Goes. FOTO JOOP VAN HOUDT Elly van Groos uit Gouda houdt een spreekbeurt over het onderwerp: Ik word gesnoeid, Wat nu...? Aanvang van de bij eenkomst is óm 09.45 uur. Er is een kinderoppas aanwezig. Voor meer inlichtingen: Maddy Soeterik (01180-2357) en Barba ra van de Bogaerdt (01130- 83015). MIDDELBURG Koor- en samenzangavond in Nieuwe Kerk ten bate van stichting Ontmoeting Op vrijdag 6 november, aan vang 19.45 uur, wordt er in de Nieuwe Kerk in Middelburg een grote koor- en samenzang avond gehouden. Aan deze avond wordt onder meer mee gewerkt door het Christelijk Gemengd koor Sursum Corda uit Middelburg onder leiding van dirigent Martin Mans uit Oude-Tonge. Hij bespeelt te vens het orgel van de Nieuwe Kerk. Het koor wordt deze avond begeleid door de orga nist Jaap Bakker. De begelei ding van de samenzang en de instrumentalist is in handen van de jonge orgelist Janco Beider uit Ridderkerk. De in strumentalist van de avond is Ab Brouwer uit Kapelle, hij be speelt de trompet. De avond wordt gehouden ten bate van de stichting Ontmoeting die geld inzamelt en daarmee hulp verleent aan zwervers in de grote steden van Nederland en ze zo ook in contact brengt met Gods Woord. De leiding van de avond is in handen van domi nee Korving die de opening en sluiting verzorgt. ZIERIKZEE - Er zijn weinig bedrijfstakken in Ne derland waar zowel geestelijk als lichamelijk der mate grote prestaties moeten worden geleverd als in de land- en tuinbouw. Na een na-oorlogse periode waarin leek alsof alle lichamelijke arbeid vervang baar was door mechanische arbeid blijkt de laatste jaren het tegenovergestelde. Met name in de plantaardige produktie worden boeren en boerinnen steeds meer ge dwongen om hun bedrijf te in tensiveren. Deze intensivering houdt doorgaans in dat op nieuw veel lichamelijk hand werk verricht moet worden. Daarbij komt dat bedrijfsvoe ring bij het huidige landbouw beleid ook geestelijk steeds zwaarder wordt. Het is in dit verband niet vreemd dat (ge deeltelijke) arbeidsongeschikt heid in de land- en tuinbouw steeds meer voorkomt. Voor de gedupeerden betekent arbeids ongeschiktheid vaak een lij densweg vanwege bijvoorbeeld rugklachten, daarenboven be tekent de arbeidsongeschikt heid dat het bedrijf geheel of ten dele moet worden afge bouwd. Dit laatste is wellicht vaak nog pijnlijker dan de li chamelijke klacht. Helaas is het maar al te vaak zo, dat tege lijk met het afbouwen van het bedrijf veel sociale contacten plotseling wegvallen, een nieu we levensuitdaging is niet zo maar te realiseren. Dit proces vraagt veel van zowel de man als vrouw op het gezinsbedrijf. Volkshogeschool Zeeland kent een afdeling agrarisch cursus werk. Binnen die afdeling wer ken cursusleiders die voeling hebben met genoemde situa ties in het gezinsbedrijf. Voor arbeidsongeschikten uit de land- en tuinbouw kan het een steun zijn om een verwerkings cursus te volgen. In deze cursus ontmoeten collega's en hun partners elkaar. In de cursus wordt aandacht besteed aan een stukje verwerking van het arbeidsongeschikt worden. 1b- vens wordt in de cursus ruim aandacht besteed aan ideevor ming rond uitdagingen die er voor de toekomst liggen. Deel name aan de cursus en infor matieverstrekking over de cur sus geschiedt in vertrouwelijk heid, geen gegevens zullen aan derden beschikbaar worden ge steld. De cursus vindt plaats van dinsdag 1 december tot en met donderdag 3 december. Deelna me door echtparen (of le venspartners) wordt aanbevo len. Meer informatie over de cursus is te krijgen via de so ciaal economisch voorlichter van de standsorganisatie of de Volkshogeschool Zeeland, tele foon 01177 1259. ZIERIKZEE^ De Volkswagen Golf is de meest popu laire auto b;j autodieven. Van de ongeveer 270.000 exemplaren die er van dit merk in 1990 in Nederland rondreden, werden er bijna 2.500 gestolen. Wie een Oosteuropese wagen bezit, loopt de minste kans dat zijn auto wordt ontvreemd. In 1991 werden er bij voorbeeld vier Zastava's gestolen, die alle vier weer zijn teruggevonden. Volgens cijfers .vin het Cen- Berlijnse Muur is in Oost- traal Bureau voor fle Statistiek Europa een nieuwe markt voor stijgt het aantal Autodiefstal- gestolen auto's ontstaan, len de laatste jarek sterk; van Auto's die daarheen verdwij- 24.710 in 1989, 27.01/ in 1990 tot nen, worden nauwelijks terug- 33.041 in 1991. Na dfe val van de gevonden. In 1989 werd nog 63 procent van de gestolen auto's achterhaald, in 1991 was dat percentage 53. Aantrekkelijk Auto's van exclusieve merken zijn nog steeds aantrekkelijk voor autodieven. Porsche, Mer cedes, BMW en Lancia zijn fa voriet en de kans dat ze worden teruggevonden slinkt elk jaar. Minder dan een kwart van de gestolen Porsches vond zijn weg terug naar de eigenaar. Al leen van de gestolen Lancia's werd 71 procent teruggevon den. Het relatief hoge terug- meldingspercentage van Lan cia en ook Opel en Saab kan een aanwijzing zijn dat deze auto's populair zijn bij joyri ders. Statistieken hebben zich in 1990 niet alleen gericht op automerken maar ook op ty pes. In dat jaar stond de Lancia Thema bovenaan in de lijst, ge volgd door Porsche en de BMW- 7 serie. Verder stonden in 1990 in de top-10 de Mercedessen 250, 260 en 300, de Opeis Commodore en Senator, de Fiat Croma en 4 de Volkswagen Kever, een col lectors item met primitieve slo ten. Onder de populaire auto merken (meer dan 100.000 op de weg) waren de Golf, de Opel Kadett, Fords Fiesta, Sierra en Escort, Opel Corsa, Mazda 323 en Toyota Corolla het meest in trek bij autodieven. Een stuk minder diefstalgevoelig zijn de Volvo 343 en de merken Skoda, Lada en Zastava. ZIERIKZEE - Op de onlangs gehouden autosalons in Parijs, Berlijn en Birmingham presenteerde Audi naast het actuele modelaanbod de nieuwe Audi 80 Avant en de aangepaste Audi Coupé S2. draagt bij een gemiddelde snel heid 1 10. De snelle en sportie ve wagen is echter niet voor een ieder weggelegd. De vraag prijs voor dit model vari Audi bedraagt namelijk inclusief BTW ruim 130.000 gulden. Audi heeft al langer de Coupé S2 in haar aanbod zitten. Het nieuwe model echter is nu voorzien van de uit de S4 be kende 2,2 liter vijfcilindermo- tor met turbo. Deze mojor is voorzien van twintig kleppen en heeft een verrfiogen van 230 paardekrachten.,Hiermee kan een topsnelheid worden 'ver kregen van 248 kilometer per uur. Het benzinfcverbruik be- Praktisch Met de Audi 80 Avant presen teerde het Duitse automerk een wagen in een lagere prijs klasse. Het stationcar-model beschikt over een grote achter klep en variabele gebruiksmo gelijkheden. Het onderstel en de motoren zijn overgenomen van de succesvolle Audi 80 li mousine. Nieuw is de achterzij de van de carrosserie die opvalt door een duidelijk herkenbare Audi Avant-vorm. Door het omklappen van de deelbare achterbank en rugleuning is de bagageruimte van 370 tot 1200 liter te vergroten. De bagage ruimte is vlak en goed bruik baar. Het beladen is eenvoudig I De supersnelle Audi Coupé S2. door de grote en brede opening, die doorloopt tot op bumper hoogte. De Audi 80 Avant biedt daardoor talloze gebruiksmo gelijkheden zowel voor het za kelijk als privé-gebruik. De functionele voordelen zijn ver werkt in een sportief uiterlijk. Voor de aandrijving van de Avant kan gekozen worden uit een vijftal typen motoren. Dc 1.9, twee 2.0, een 2.3 en een 2.6 liter. Met dit brede vermogens aanbod kunnen in de Audi Avant topsnelheden worden bereikt van 170 tot 207 kilome ter per uur. De verbruikscijfers lopen uiteen van 1:10 tot 1:20 bij de dieseluitvoering. De schokdempers en veerpoten zorgen ervoor dat bij alle rij- snelheden en in alle rijsitua- ties een veilig en voorspelbaar stuurgedrag behouden blijft. Om de inzittenden een grote mate aan veiligheid te bieden beschikt de veiligheidskooi van de Avant over een grote stijfheid en zijn de zijportieren voorzien van flankbescher ming. Tbt de standaarduitvoe ring van alle Audi 80 Avant- modellen behoort onder meer de volledig verzinkte carrosse rie, stuurbekrachtiging, een in- terieurluchtfilter, een vijfver snellingsbak en een in twee de len omklapbare achterbank en rugleuning. Standaard is ook de volledige bekleding van dc bagageruimte, de oprolbare laadruimte-afdekking eneen ruitewisserinstallatie voor de achterruit. Een antiblokkeer- systeem behoort tot de stan daarduitrusting van de Avant met een V6-motor en de quattro-modellen. Voor de Au di 80 Avant gelden gunstige ga- rantievoorwaarden te weten 1 jaar «garantie zonder kilome terbeperking voor de auto. drie jaar garantie op de lak en tien jaar garantie tegen door roesten van de carrosserie van binnenuit. De nieuwe Audi 80 Avant is eind oktober op de Ne derlandse markt geïntrodu ceerd en is spoedig te bewonde ren bij de dealer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6