(On)gehoord Onvoldoende informatie over in dienst nemen van WAO-ers Expositie Marja de Lange in Haarlem Klacht Zeeuws bedrijfsleven: Eerste steen RIVO- gebouw VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 NR 25248 5 ZIERIKZEE - Het schort binnen het Zeeuwse bedrijfsleven aan een goed inzicht in de mogelijkheden die er zijn om WAO-ers of gedeeltelijk arbeidsongeschikten in dienst te nemen. Overweegt een werkgever dat te doen, dan blijkt het bonus malus-systeem vaak een sta-in-de-weg te zijn. Dit is één van de conclusies van de telefonische enquête die de FNV begin deze week op verschillende plaatsen, waaronder ook in Zeeland hield. Met deze enquête, waarvoor FNV-kaderleden en WAO-ers zich twee dagen lang ,,rode oor tjes" telefoneerden wil de vak beweging aan het licht brengen wat werkgevers wel en niet doen om de werkzoekende, ge deeltelijk arbeidsongeschikte werknemer aan een passende arbeidsplaats te helpen. Uit een eerder onderzoek van het ministerie van sociale zaken bleek dat die inspanningen te verwaarlozen zijn. Ook al gaat de in 1987 ingevoerde Wet Ar beid Gehandicapte Werkne mers ervan uit dat vijf procent van de WAO-ers zou moeten in stromen. Zo'n 9£)% van alle be drijven bleek niet echt moeite te doen om een (gedeeltelijk) arbeidsongeschikte in dienst te nemen. De overheid, zo blijkt uit de woorden van districtsbe stuurder Corry Damen, deed het niet veel beter. Achtenne gentig procent van de over heidsinstellingen ondernam geen extra pogingen om een ge handicapte in dienst te nemen. En dat terwijl veruit de meeste WAO-ers tot 55 jaar (80 tot 90%) te kennen gaven graag weer aan de slag te willen gaan. Bedrijven bellen Waaruit de bijdrage van de werkgevers bestaat om het aantal WAO-ers terug te bren gen peilden FNV-ers en WAO- ers begin deze week. Daarvoor werden vanuit het AbvaKabo- kantoor in Bergen op Zoom 57 Zeeuwse en zo'n honderddertig Westbrabantse bedrijven en in stellingen uit de meest uiteen lopende sectoren gebeld met het verzoek een antwoord te ge ven op een lange reeks van vra gen. Met name op Schouwen-Duive- land was de respons volgens Corry Damen goed te noemen. In totaal vijftien Zeeuwse be drijven weigerden hun mede werking aan de enquête. Op merkelijk was dat vooral in- dustriebedrijven het af lieten weten. Slechts zes van de vijf tien benaderde bedrijven gin gen in op de vragen. Bijdrage De meeste van de ondervraag de bedrijven en instellingen (60 tot 70%) gaf in eerste instantie aan zeker bereid te zijn om een (gedeeltelijk) arbeidsonge schikte op te nemen in het midden- of hogere kader van de onderneming of instelling. Achteraf werd dat, gelet op en kele andere antwoorden wel weer wat teruggedraaid. Hoe dan ook, ongeveer driekwart van de bedrijven die aan de en quête meededen, gaf te kennen dat ondernemingen en instel lingen een bijdrage moeten le veren aan het terugdringen van het WAO-probleem. Duwtje in de rug Opmerkelijk was dat slechts weinig bedrijven op de hoogte waren van de mogelijkheden om (gedeeltelijk) arbeidsonge schikten een duwtje in de rug te geven om op een personeels advertentie te reageren. Slechts vijf procent zou daar voor arbeidsongeschikten na drukkelijk willen vragen om te solliciteren. Drie procent van de ondervraagde bedrijven zou voor deze groep potentiële werknemers proefplaatsen willen reserveren, terwijl vijf tien procent daarover iets via de CAO wil regelen. Onbekend Welke mogelijkheden werkge vers hebben om (gedeeltelijk) arbeidsongeschikten aan een (aangepaste) baan te helpen bleek bij de meeste onderne mingen en instellingen niet of slechts gebrekkig bekend te zijn. Door de vele regelingen zien werkgevers door de bomen het bos niet meer. Maar ook het exacte aantal WAO-ers bleek voor vijf tot tien procent van de ondervraagde bedrijven cq instellingen een onbekend ge geven. Instroom Over het instromen van (ge deeltelijk) arbeidsongeschik ten werd verschillend gedacht. Ruim veertig procent denkt dat het aantal (gedeeltelijk) ar beidsongeschikten dat zich op de arbeidsmarkt meldt, gelijk zal blijven. De helft ongeveer gaat ervan uit dat dit aantal nog zal toenemen door contac ten met GMD, ABP (30%) en via het Arbeidsbureau (20%). Hoger ziekteverzuim Ook de mogelijke gevolgen van het in dienst nemen van (ge deeltelijk) arbeidsongeschik ten kwamen in de enquête aan bod. Van de ondervraagde be drijven/instellingen vreesde 44% voor een hoger ziektever zuim, met alle mogelijke finan ciële consequenties vandien. Volgens het bonus-malus systeem krijgt een werkgever die een gedeeltelijk arbeidson geschikte in dienst neemt ge durende zes maanden het bruto-loon vergoed. Wordt deze werknemer na een jaar ziek dan vreest de werkgever voor die ziekte te worden beboet (hogere premie). Dat laatste blijkt voor een aantal werkge vers een .drempel te zijn om (ge deeltelijk) arbeidsongeschik ten in dienst te nemen. Bijna een kwart van de onder vraagde werkgevers in de pro- fit en non-profit sector vreest bovendien een toename van bureaucratische rompslomp' terwijl meer dan een kwart (28%) vermoedt dat het in dienst nemen van een (gedeel telijk) arbeidsongeschikte de arbeidsomstandigheden bin nen de onderneming (hét socia le klimaat) doet verslechteren. Tien procent vreest ronduit voor een produktieverlaging als er gedeeltelijk arbeidson geschikten op de werkvloer ko- Stappenplan Al met al blijken ondernemin gen en instellingen de situatie rooskleuriger te zien can deze in werkelijkheid is, is de eerste reactie van districtsbestuurder Corry Damen. De realiteit - waarin de discussie ,over de WAO regelmatig oplaait - dwingt de vakbeweging er haast toe om met de:e cijfers aan de slag te gaan. Dat ge beurt begin volgend jaar, wan neer in de maanden januari en februari bedrijven vrorden be zocht om dieper in te gaan op deze problematiek. Daarbij komt ongetwijfeld het WAGW-Stappenplan van de FNV ter sprake. Een plan dat concrete mogelijkheden biedt om (gedeeltelijk) arbeidsonge schikten weer aan werk te hel pen, maar dat op dit moment bij 70% van de bedrijven en in stellingen onbekend is. Dit stappenplan dat rJeerdere ja ren bestrijkt bevat'onder meer een sollicitatie- en selectiecode voor (gedeeltelijk) arbeidson geschikten. Dit dn uiteinde lijk te kunnen vojdoen aan de vijf procent deeis arbeidsonge-1 schikte werknemers waarvan de WAGW-wet uitgaat. Ervaring Daarnaast noenjt het stappen plan ook een aantal mogelijk heden om deze groep werkne mers de vereiste ervaring op te laten doen en worden moge lijkheden aangedragen voor het aanpassen van de arbeids plaats. Voelt de werknemer zich vanwege zijn gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid bena deeld dan zou hij zijn toevlucht moeten kunnen nemen tot een klachtenregeling. Rol van de ondernemingsraad In dit stappenplan wordt ook de rol van de ondernemings raad belicht. Deze moet aan de hand van het jaarverslag en het sociaal jaarverslag toetsen of de werkgever zich houdt aan zijn verplichting om gedeelte lijk arbeidsongeschikte werk nemers in dienst te nemen. Die werknemer moet dan vol gens dit stappenplan wel het recht houden om na twaalf maanden terug te keren naai de WAO, mocht het werk voor hem toch te zwaar zijn. Dit al les moet er op wat langere ter mijn toe bijdragen dat de WAGW-norm van 5% alsnog wordt bereikt. YERSEKE - Algemeen direc teur van de Dienst Landbouw kundig Onderzoek (DLO), de heer M. Heuver, heeft de eerste steen gelegd voor het nieuwe RIVO-laboraborium in Yerse- ke. Hij deed dat afgelopen maan dag tijdens een bijeenkomst in aanwezigheid van een aantal genodigden. Het laboratorium wordt aan de boorden van de Oosterschelde aan de Korrin- gaweg naast dorpshuis De Zae- te gebouwd. De unieke ligging aan het water maakt het de on derzoekers in de toekomst mo gelijk om proeven met stro mend zeewater te doen. Een van de lang gekoesterde wen sen van de biologen bij het RI- VO was om de onderzoeken on der aquariuniómstandigheden uit te kunnen voèren. Volgens planning wordt het nieuwe complex eind april 1993 door hoofdaannemer Dronkers uit Yerseke opgeleverd. Woensdag 4 november t/m zondag 8 november Zicrikzee Expositie schilderijen Theo Voorzaat. Noord- havenpoort. Woensdag van 15.30 tot 21.00 uur. Donderdag en vrijdag van 12.00 tot 21.00 ur. Zaterdag en zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Van 31 oktober tot en met 14 november Burgh-Haamslede Ming en zijn schilderijen. De Bewaerschole. Maandag t/m zaterdag. 13.30 tot 16.30 uur. Van 4 tot en met 18 november Burgh-Haamstede Expositie kunstwerken asielzoekers. Biblio theek De Schutse. Tijdens openingstijden bi bliotheek. Opening door Commissaris der Koningin in Zeeland BROUWERSHAVEN - De schilderijen van de kun stenares Marja de Lange uit Brouwershaven zijn van maandag 2 november tot en met dinsdag 8 december te zien in de reeks Houtpleinexposities in Haarlem. De opening van deze bijzondere expositie wordt ver richt door Commissaris der Koningin in Zeeland en voormalig gedeputeerde voor de provincie Noord- Holland, de heer drs W. T. van Gelder. Marja de Lange werd in 1938 in Krabbendijke geboren. Zij volgde haar opleidingen aan de Academie voor Schone Kun sten te Sint-Niklaas in België en aan de Vrije Academie in Rotterdam. Momenteel woont en werkt Marja de Lange in Brouwershaven Aanvankelijk werkte Marja de Lange in een realistische schil derstijl. De laatste jaren is zij echter vrijer gaan werken. Zelf zegt ze over haar werk: „Het is een intuïtief spel van kleuren en vormen waarin dromen en geheimen het meestal winnen van de realiteit. Zelfs zwaarte kracht is niet meer belang rijk". Een andere in Zeeland woonachtige en werkzame kunstenaar die zijn werk in de Houtplein-exposities ten toonstelt is Ernest Joachim. Hij volgde onder meer oplei dingen aan de Academies van Eeklo, Brugge en Gent. De in spiratiebron voor zijn brons sculpturen haalt hij uit de na tuur. Beide kunstenaars zijn lid van de Zeeuwse Kunst kring. De tentoonstelling wordt op zondag 1 november geopend door de heer Van Gel der. Tijdens de opening wordt een muzikaal intermezzo ver zorgd door het Valcoogh- ensemble, een blokfluitkwar tet uit Renesse. HILVERSUM - Het nieuwe Ne derlandse radiostation Radio 538 heeft met kabelexpoitan- ten contracten afgesloten met een totaal bereik van drie mil joen aansluitingen. Dat heeft initiatiefnemer Lex Harding woensdag bekendgemaakt. Voorts hebben zich vele lokale omroepen gemeld om buiten de eigen uren de programma's van Radio 538 via de ether door te geven. .A-r. -na. ,Tf '>r -K DE LEZER AAN HET WOORD zo bekijkt loofd en gek". ijkt is ineil en staat 'ie iten wel geoor- e duivel voor ZIERIKZEE - Inmiddels zijn in Nederland waar schijnlijk al meer dan twintig mensen besmet ge raakt met het poliovirus. Ook op Schouwen-Duive- land heeft de ziekte, die gepaard gaat met verlam ming, toegeslagen. Zoals tot dusverre bekend ge maakt hebben alleen mensen die zich om principiële redenen niet hebben laten inenten de ziekte opgelo pen. Vanwege het gevaar voor de Volksgezondheid wordt in de landelijke politiek druk gediscussieerd over het verplicht stellen van de inenting tegen po lio. In de Tweede Kamer is men er nog niet uit. De Zierikzeesche Nieuwsbode vroeg aan haar le zers wat zij vonden van de stel ling dat het inenten verplicht moet worden gesteld. De reac ties variëren van begripsvol voor het standpunt van dege nen die zich niet willen laten inenten („Iedereen is vrij en moet in zijn eigen waarde gela ten worden") tot woede en on begrip („Hoe kan je je kind zo laten lijden?") Vanwege het ge voelige karakter van het on derwerp heeft een aantal men sen anoniem gereageerd. Vroeger moest je ook je pokken briefje mee naar school nemen „Ik ben het volledig eens met hetgeen hier wordt gesteld". Een inwoonster uit Zierikzee is zeer duidelijk in haar mening. „Of je nu tegen bent of niet, verplicht inenten tegen allerlei ziektes is noodzakelijk". Ze re fereert hierbij aan een verhaal wat iemand haar verteld heeft over vroeger. „Tben moest je je pokkenbriefje mee naar school nemen anders kwam je de les niet in". Van het argument dat mensen zich uit principiële overwegingen niet laten inen ten, snapt ze niets. „Het is me ten met twee maten, maar ze maken daarbij wel hun kinde ren voor het leven ongelukkig. Hun kinderen laten ze niet in enten en zelf gaan ze wel naar de dokter om medicijnen tegen een hoge bloeddruk of laten ze een operatie in het ziekenhuis uitvoeren. Ze willen dus wel genezing, maar nemen geen voorbehoedmiddelen om ziek ten te voorkomen" Voor de kin deren van de weigeraars vindt ze het nog het ergste. „Kleine baby's kunnen niets zeggen, zij zijn niet vrij in hun besluit maar afhankelijk van de ou ders. Daarbij komt dat ook an deren mensen gevaar lopen om besmet te raken. Verplicht in enten dus!" Als je zo wordt opgevoed als die religieuze mensen neem je dat standpunt vanzelf over Een lezeres, die haar naam lie ver niet in de krant vermeld ziet staan, vindt het een zeer moeilijke afweging. „Aan de ene kant leven we in een vrij en democratisch land waarin ie dereen mag doen wat hij of zij wil. Als je geloofsovertuiging dus is dat je je niet wil inenten dan hoef je dit dus ook niet te doen. Anderzijds laat je kinde ren die niet zelf kunnen beslis sen wel gevaar lopen. Iets wat ook niet kan. De balans in de mening van de lezeres, zo geeft ze toe, neigt toch door te slaan naar een verplichte inenting voor iedereen. „Als ik diep in mijn hart kijk vind ik dat ie dereen zich moet laten inenten, zeker wat betreft het risico voor kinderen. Maar als je zo wordt opgevoed als die reli gieuze mensen dan neem je dat standpunt vanzelf over. En dat is ook begrijpelijk. Het blijft heel moeilijk". Mensen word toch wakker en stop deze kinder mishandeling Een anonieme lezer uit Zierik zee stuurde de redactie de vol gende, enigszins ingekorte, ver sie. „Het soort mensen dat principieel tegen inenten is, hoeft niet verplicht te worden ingeënt, mits ze hun gods dienstige principes ook door trekken in het volgende: nooit stoppen voor een rood licht. God zorgt er wel voor dat je aan de overkant komt. En geen warme kleding aantrekken als het koud is, als God wil dat je verkouden wordt en het koud hebt, is dat Zijn Wil en daarte gen moet je je niet beschermen. Niet naar school gaan: de Bij bel is alles wat je nodig hebt. Vooral nooit naar een dokter of tandarts gaan. Een gebedje is genoeg, je knapt er snel genoeg van op en het kost de samenle ving niets Kijk als iemand in een sprook jeswereld wil leven moet hij dat zelf weten, maar wat nu ge beurt is dat een kleine(!) groep mensen zelf voor God aan het spelen is. De kortzichtige en stugge houding kost de samen leving handenvol geld. Voor de verzorging van poliopatiënten wordt namelijk een beroep ge daan op de belastingcenten van de mensen die wel gezond wil len blijven. Daarbij denk ik dat als er een God is hij deze/ streng gelovigen allereerst te recht zou roepen. Want hoe kan je je kind zo laten lijden? Men sen word toch wakker en stop deze kindermishandeling! Tof slot nog even dit: waarori wordt er nooit gedacht dat zie* zijn het werk van de duivel is en dat God iemand zo sltn heeft gemaakt om daar vit aan te kunnen doen. Als je let Jullie daar, die niet zijn ingeënt. Hoe durf je daar nog te staan? „Vorige veek heb ik iets vreemds gzzien", schrijft Mie- ke van de Bos uit Bruinisse. „Er kwart een flinke stoere Nederlander aangerend. Hij nam een grote baksteen in zijn linkerhand en klom op een ver hoging. Ee wijsvinger van zijn rechterhaid priemde beschul digend i|i de richting van een groepje mensen. 'Ja, jullie daar, dif om godsdienstige re denen riet zijn ingeënt tegen polio. Hoe durf je daar nog te staan? Ifu is het negende polio- geval aj geconstateerd. Boven dien sleep je de (vele) kinderen die je hebt ook mee in deze el lende. Inenten moest vandaag nog wettelijk verplicht wor den'. Ijlat was krasse taal. Een enkelng, die probeerde zijn standpunt te verdedigen, werd terstcid de grond ingeboord. Verschillende mensen echter konden zijn bezorgdheid voor de medemens'niet goed plaat sen. Immers kort geleden stond hij gew/'on op dï grond, tussen hen in. Zijn handen op de rug, want hij vernam het volgende: In Vederland laten jaarlijks zo'r 20.000 moeders hun baby vermoorden voordat het kind geloren woidt. Duizenden maisen krijgen een spuitje om- da hun leven niet zinvol is. Een vliegtuig stort neer in de Bjlmer. Best zielig, maar ge- hkkig is er geen blanke omge komen. De Nederlandse rege- rng ovprweegl om junks gratis (rugs te verschaffen. Ge- jlachtsvei'keermet Jan en alle- nan eist jaarlijks enkele hon derden aidsslachtoffers. Volgens mij hebben we allemaal oogkleppen op zei: Je hoefde dat voor mij echt niet allemaal op te sommen. We leven in een vrij land waar in iedereen het recht heeft om te doen en laten wat hij zelf wil. Uitspraak van een inwo ner uit Oosterland in de Nieuwsbode van vrijdag 23-10- 1992: 'Nu komt het eindelijk zo ver dat ze hun ogen moeten opendoen, die lui'. Ja? Volgens mij hebben ,we allemaal oog kleppen op". Voor zover de schriftelijke reactie van Mieke van de Bos uit Bruinisse. Mevrouw H. van Mourik uit Brouwershaven vindt het niet gemakkelijk om een mening te geven over de stelling dat men sen verplicht ingeënt zouden moeten worden. „Ik weet niet of je zover kunt gaan. Voor de kinderen van mensen die zich om principiële redenen niet la ten inenten zou het eigenlijk wel moeten. Die hebben nog geen mening terwijl ze wel een heel groot risico lopen. Eigen lijk zou je die ouders moeten dwingen om in elk geval hun kinderen te laten inenten. Maar dat kan toch niet. Daar om vind ik het verschrikkelijk erg wanneer je hoort dat de een na de ander polio krijgt. Ik zou als moeder niet kunnen leven met het idee dat mijn kind het risico zou lopen het ook te krij gen. Dat je je kind tijdens zo'n epidemie niet laat inenten snap ik niet. Als hun kind ziek is gaan ze er toch ook mee naai de dokter". Men kan voor komen dat ze door niet-in- geënte groep worden besmet Mevrouw S. J. Bogerman uit Bruinisse heeft minder moeite met de mensen die om princi piële redenen tegen inenting zijn. „Iedereen is daar vrij in en iedereen moet in zijn waar de worden gelaten. Degenen die zich niet laten inenten kie zen er zelf voor om tot de risico-groep te behoren. En mensen die er anders over den ken kunnen via vaccinatie voorkomen dat ze door de niet ingeënte bevolkingsgroep wor den besmet met het poliovirus. Ik lig er niet wakker van. Mijn kinderen zijn ingeënt, ik ben ingeënt. Dat moet iedereen voor zich weten. Dat kun je niet verplicht stellen. Je kiest zelf voor het risico". Ook volgens de heer O. Boersma uit Nieuwerkerk is het verplicht stellen van vacci natie niet de manier. „De be zwaren van de groep mensen die zich om religieuze reden niet iaat inenten zijn serieus. Ik denk dat een door de over heid opgelegde vaccinatie verplichting niet zou helpen en een nodeloze stigmatisering van die groep mensen teweeg zou brengen. Op grond van ge gevens blijkt dat de polio patiënten allemaal uit de niet- ingeënte groep afkomstig zijn. Dat houdt in dat de mensen die wel zijn ingeënt geen risico lo pen. Dus ook dat kan geen re den zijn voor verplichte inen ting. Ik ben zelf een voorstander van vaccinatie, maar ik denk dat je de bevolkingsgroep die daar principiële bezwaren tegen heeft alleen mag beïnvloeden via het geven van voorlichting over de ziekte en manier waar op die is te voorkomen. Ik hoop dat ze op basis van die infor matie op den duur hun mening zullen herzien". De heer Boersma zegt zich vreselijk gestoord te hebben aan de ver warrende en tendentieuze be richtgeving in de beginperiode van de epidemie. „De groep die zich om principiële redenen niet liet inenten werd afge schilderd als dom, terwijl die mensen heel bewust een keuze maken en weten wat ze doen. Het is heel merkwaardig dat deze mening met name vanuit de liberale hoek niet wordt ge respecteerd, zoals uit de be richtgeving in de landelijke kranten blijkt". Tbrwijl hij dit hoorde knipper de de flinke stoere Nederlan der zelfs niet met zijn ogen. Hij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5