Kamerdiscussie identiteitskaart zaait twijfel in Duivelandse raad Verontwaardiging uitlatingen polio Redelijke belangstelling tijdens voorlichtingsavond polio in Bru Hulde Commissie financiën Vergadering Duivelandse commissie az Beslissing over invoering in Duiveland nog even uitstellen'' GGD-directeur V. Slenter: Bru kan aantonen wat ze waard is en» ItedXl Bruse raadsleden over begroting en welzijnslijst VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 NR 25248 3 Je ziet hem ieder weekend in de kantines van de verschil lende sportverenigingen waar hij zorgt voor het natje en droogje van de sportieve me demens. Soms loopt hij in een zwart pak op het veld, fluitje op de borst en onverstoorbaar voor alle kritiek die hij naar zijn hoofd geslingerd krijgt. Voor de ouderen op het eiland organiseert hij gezellige the ma-avonden met toneel, bingo of sjoelwedstrijden. Soms komt hij ook aan de deur met in zijn hand een collectebus. Vriendelijk verzoekt hij de be woner van het huis waar hij aanbelt een kleine gift te doen voor het goede doel. De vol gende dag rijdt hij op een trek leer met aanhangwagen en haalt, eveneens voor het goede doel, het oud-papier op. Sinds kort is hij ook werkzaam in het asielzoekerscentrum. Hier organiseert hij spelavonden staat in de kledingwinkel, be zoekt de buitenlandse bewo ners, geeft hen advies en luis tert geduldig naar hun proble men. Dat alles doet hij in zijn vrije tijd en zonder dat hij er voor betaald wordt. Maar daar geeft hij niet om, hij heeft er immers veel plezier in. Toch wordt het hem zo af en toe te veel en denkt hij er mee te stoppen. Zoals die keer dat hij bij de speeltuin aankwam, waar hij op zijn vrije dag toe zicht hoxidt, en zag dat de toestellen en de afrastering wederom waren vernield door vandalen. Op zo'n moment ko men de gedachten in hem op: ,,waar doe ik het allemaal nog voor?". Gelukkig wordt hij dan, als dank voor al die keren dat hij het zelf heeft opge knapt, in de rug gesteund door de plaatselijke overheid. Zoals afgelopen woensdag toen de commissie jeugd- en jongeren werk het advies gaf 10.000 gul den beschikbaar te stellen voor een nieuw hekwerk bij de Meester Breetvelt speeltuin in Zierikzee. Hulde aan de be stuurders, maar meer nog hul de aan die broodnodige vrij williger zonder wiens inzet en werk er heel veel niet moge lijk zou zijn. BRUINISSE - In de raadzaal van het gemeentehuis van Bruinisse vergadert op dins dag 3 november de commissie financiën. De openbare verga dering begint om 19.30 uur. De agenda voor de vergadering vermeldt twee punten. Eerst komt aan de orde de jaarlijkse subsidie van Het Zeeuws Or kest. Het college stelt voor om met ingang van 1993 Het Zeeuws Orkest te gaan subsi diëren voor een bedrag van 500 gulden per jaar. Daarnaast moet de verorde ning verhuis- en herinrich tingspremies bij stads- en dorpsvemieuwingactiviteiten worden aangepast, onder meer op het punt van de bewoners- bijdrage. Deze wijziging dient plaats te vinden door de ver vanging van de regeling Gelde lijke Steun Voorzieningen Huurwoningen door het Be sluit Woninggebonden Subsi dies. NIEUWERKERK - Tijdens een openbare vergadering van de Duivelandse adviescommissie algemene zaken wordt gespro ken over de concept ontwikke lingsvisie voor een recreatie concentratie bij Ouwerkerk. De vergadering wordt gehou den op donderdag 5 november in het gemeentehuis te Nieu- werkerk. Op de agenda staat verder een bespreking van de richting waar Oosterland ver der uitgebreid zou kunnen worden en een bespreking van de parkeerverordening en par- keergeldverordening inzake de parkeerterreinen voor vracht auto's in de gemeente. Verder wordt gepraat over het rooi- en snoeischema voor de winter 1992/1993. HAARLEM - Het Frans Halsmuseum in Haarlem wil het 18de eeuwse poppenhuis van Sara Ploos van Amstel- Rothé restaureren. Om dat fi nancieel mogelijk te maken start vrijdag een actie met als belangrijkste onderdeel de uit gave van certificaten. Daarmee kunnen één of meer voorwer pen uit het poppenhuis finan cieel worden geadopteerd. De actie wordt georganiseerd door de Vrienden van het Frans Halsmuseum. Het parkeerterrein voor vrachtaxito's in Oosterland is gereed. Raadslid A. R. I. van den Hoek attenteerde op een stapel bieten die op het nieuwe terrein is gestort. (Archieffoto). NIEUWERKERK - „Wordt het nu een identiteitskaart van het kabinet of een van de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten). Straks zitten we met twee kaarten én extra kosten". Het Duivelandse PvdA-raadslid A. J. C. Melieste gaf tijdens de raadsvergadering donderdagavond in het gemeentehuis in Nieu- werkerk uiting aan de verwarring die is ontstaan door de discussie tussen staatssecretaris De Graaff-Nauta en de VNG over de soort identiteitskaart die moet worden ingevoerd. De kwestie kwam in Nieuwer- kerk aan de orde omdat het col lege van burgemeester en wet-, houders aan de raadsleden voorstelde verordening op de Gemeentelijke Identiteits kaart vast te stellen. Dit om er voor te kunnen zorgen dat de nieuwe identiteitskaart vanaf 1 januari beschikbaar is voor de inwoners van de gemeente, die niet over een paspoort of rijbewijs beschikken en zich toch moeten kunnen identifice ren. De heer Melieste was echter van mening dat de raad het vaststellen van de verordening beter nog even voor zich kan uitschuiven. „Om de landelij ke ontwikkelingen af te wach ten en de identiteitskaart is toch pas per 1 januari 1994 ver plicht", pok het VVD-raadslid G. van den Ou den-Zwart en de CDA-fractie bij monde van M. A. Klaassen-Meijer lieten voor uitstel te voelen. „Het zou een kwalijke zaak zijn als de bur gers de dupe zouden worden van een ruzie in de Tweede Ka mer". Raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff vertelde dat in voering van een identiteits kaart naar zijn idee wel met in gang van 1 januari 1993 ver plicht is. „Vanaf die datum stopt de PTT met het verstrek ken van postidentiteitskaar- ten. Dan moet er toch een alter natief zijn voor mensen die geen paspoort of rijbewijs heb ben". Hij wees er op dat de rijksidentiteitskaart van Me vrouw De Graaff-Nauta nooit per 1 januari 1993 beschikbaar kan zijn. „Deze van de VNG wel". Hij stelde de raad een compro mis voor. „Als u de verorde ning op de Gemeentelijke Iden titeitskaart nu wel vaststelt, zal de bestelling er van door de dienst gemeentewerken zo lang mogelijk worden uitgesteld". Het is wel de bedoeling dat de kaarten er voor 1 januari 1993 zijn. Tijdens de raadsvergadering werd ook een nieuwe subsidie verordening vastgesteld. Naar aanleiding van een vraag van J. A. van de Berge (SGP/RPF) bleek daarbij dat in die veror dening onder meer is vastge legd dat de gemeente alleen subsidie verstrekt aan organi saties die plaatselijk of eilan- delijk .actief zijn. Landelijke organisaties kunnen alleen nog subsidie krijgen wanneer daar toe beslist wordt via een apart raadsbesluit. Het voorstel om ruim 35.000 gulden extra beschikbaar te stellen voor de aanleg van het parkeerterrein voor vrachtwa gens in Oosterland werd door de raad unaniem gevolgd. De heer A. R. I van den Hoek (CDA) sprak er zijn verbazing over uit dat op het pas gereali seerde terrein bieten liggen. „Het lijkt wel een openbare stortplaats van bieten. Daar is het terrein niet voor bedoeld". Wethouder W. P. Stouten (WD) legde uit dat dat is gebeurd in overleg met de eigenaar van de bieten die een gedeelte van zijn grond aan de gemeente heeft verkocht ten behoeve van de realisatie van het parkeerter rein. „Omdat het nog niet offi cieel is overgedragen is het pog zijn grond. Volgend jaar stort hij de bieten op een stuk grond naast zijn bouwland". BRUINISSE - De opname in een ziekenhuis van een elf-jarige jongen met vermoedelijke polioverschijn selen was voor het Bruse gemeentebestuur aanlei ding woensdagavond een voorlichtingsavond te be leggen in het dorpshuis. GGD-directeur V. Slenter hield tijdens de redelijk bezochte bijeenkomst een inleiding en legde met een overheadprojector uit, hoe de besmetting van het poliovirus via ontlasting of aanhoesten kan plaats vinden. Burgemeester A. Vogelaar liet de aanwezigen vooraf weten dat het op genomen jongetje inmiddels aan de beterende hand is. GGD-directeur Slenter legde de ongeveer 80 aanwezigen uit op welke manier de versprei ding van het virus plaatsvindt. De virusdeeltjes kunnen zich vanuit de darmen naar het bloed transporteren, wat resul teert in symptomen die op de besmettelijke ziekte wijzen. Slenter verklaarde dat tijdens de verspreiding voor vijf van de duizend niet ingeënte men sen deze mogelijkheid heel reëel aanwezig is. Een van die vijf getroffenen loopt de kans dat het virus via het bloed in het ruggemerg of de hersenen terecht komt. Verlammingsver schijnselen zijn in deze situatie een absoluut gevolg.. Aangifte Slenter vertelde dat zodra een huisarts een vermoedelijk ge val van polio constateert, de aangifte bij de GGD automa tisch volgt. Voor alle duidelijk heid benadrukte hij dat de pri vacy van de betrokkenen voor de mensen van de GGD van groot belang is en blijft. Op vragen uit de zaal verklaarde Slenter dat door sommige persmensen regelmatig onzorg vuldig met de beschikbare in formatie over polio wordt om gegaan. Meerdere aanwezigen in Bruinisse vroegen zich daar om hardop af hoe en wanneer het risico van besmetting daad werkelijk aanwezig is. Verder kwamen tijdeps de discussie, die in een ongedwongen sfeer verliep, de veranderingen in de richtlijnen van de GGD aan de orde. „Waarom moeten op dit mo ment mensen tussen de 41 en 61 jaar niet meer worden ingeënt. Zijn die op die leeftijd afge schreven?, vroeg een plat Bru's sprekende mevrouw de GGD- Advertentie 4aC Een diner voor twee in De Trouwe Herder. Daar wacht u een Franse keuken met eerlijke producten van Zeeuwse bodem. Of een sprankelend feest in de eeuwenoude hofstede met een comfortabel verblijf voor uw gasten in de luxe chalets van Resort Haamstede. Rotrweffe De TfowM'e Herder Daleboutsweg 4,4328 PP Burgh Haamstede, tri. 01115 7720 vertegenwoordiger. Ongerust heid hierover wëes Slenter ech ter van de hand. Het feit dat het bewuste meisje uit Ooster land met polioverschijnselen volgens één van de vele aanwe zige dames gezond en wel uit het ziekenhuis ontslagen was, was voor haar aanleiding te vragen wat de risico's zijn als deze tot genezen verklaarde patiënte in de maatschappij te rug komt. Slenter meende dat daarover geen bezorgheid hoeft te ontstaan. „Na het in aanraking komen met zulke patiënten is het risico dat niet ingeënte mensen lopen, even groot als bij ieder ander. Ver der kwamen logische vragen zoals het verschil in de wer king tussen een klontje en een spuit uitvoering aan de orde. Werking na drie dagen Alvorens de bescherming tegen polio door middel van een in jectie in werking treedt zijn al gauw drie dagen verstreken. Daartegen over staat dat het klontje al na drie tot vijf uur actief werkt. Voorts bleek voor enkele Bruenaars onduidelijk heid te bestaan over het aantal injecties. Als je moeder niet meer weet hoe de vaccinatie te gen polio in het verleden werd afgerond, wordt het volgens uitlatingen van sommigen echt moeilijk. Een Bruse mevrouw drong aan op begrip en respect voor de overtuiging van anderen. Deze noodkreet leek de GGD- directeur zichtbaar uit het hart gegrepen. Slenter: „Bruinisse is een kleine en hechte gemeen schap. Bru kan nu aantonen wat ze waard is. Voor de gevac- cineerd^en zijn geen nadelige consequenties te verwachten. Als u zelf geen gevaar loopt, zie ik geen reden om u negatief op te stellen tegen het getroffen gezin. De betrokkenen zitten beslist niet te wachten op een omgeving die negatief rea geert". Burgemeester Vogelaar onder streepte de woorden van de GGD-directeur. De burgerva der tot slot: „In eerste instantie is medeleven en steun nodig. Ik heb er alle vertrouwen in dat de Bruse gemeenschap dit zich realiseert. Inenting blijft ie ders eigen verantwoordelijk heid. Wij hoeven niet in het ge weten van anderen te treden". In de Duivelandse gemeenteraad NIEUWERKERK - „Het is ver beneden peil dat men durft te zeggen dat de GGD (Gemeenschappelijke Gezondheids Dienst) Zeeland blij zou zijn met het polio-geval in Oosterland en dat men zich schuldig maakt aan een polio-hetze". Het Duivelandse PvdA-raads lid A. J. C. Melieste sprak tij dens de rondvraag van de raadsvergadering in het ge meentehuis in Nieuwerkerk zijn verontwaardiging uit over de uitlatingen van het SGP- statenlid G. J. J. van Heuke- lom. De heer Van Heukelom liet in de PZC van zaterdag weten dat hij vindt dat de GGD door de manier waarop de dienst de polio-epedemie probeert in te dammen een hetze tegen tegen reformatorisch gezinden aan wakkert. De heer Melieste be nadrukte dat hij die uitlatin gen van het statenlid betreurt. Ook het CDA-raadslid M. A. Klaassen-Meijer liet weten zich geërgerd te hebben aan de uitlatingen van Van Heuke lom. Beide raadsleden compli menteerden zowel het dage lijks bestuur van de gemeente Duiveland als de GGD die naar hun mening snel en adequaat hebben gereageerd op het polio-geval van een 19-jarig meisje in Oosterland. In de gemeente is in de kernen Oosterland, Nieuwerkerk en Sirjansland huis-aan-huis een folder verspreid waarin de be volking wordt voorgelicht over polio en hoe de ziekte is te voorkomen. Naar aanleiding van het polio-geval werd in Oosterland een voorlichtings avond gehouden waarbij vra gen van de bevolking werden beantwoord door GGD-direc teur V. Slenter. BRUINISSE - De Bruse raadsleden bespreken don derdag 5 november de begroting en de welzijnslijst voor '93. Dit gebeurt in een openbare vergadering die om 19.30 uur in het gemeentehuis begint. wordt volgend jaar gereser veerd voor de ANBO-ouderen- sociëteit. Verder vermeldt de wel zijnslijst, die donderdag door de Bruse raadsleden moet wor den goedgekeurd nog subsidies voor onder meer de teken- en schilderclub (de Tbkenaers), muziekvereniging Nu met Ho pe 4268,-) en drie zangensem bles, waaronder het Bruse Vis serskoor. Voor de Stichting Bruinisse staat een bedrag va 1575,- op de lijst, terwijl de Stichting Multifunctioneel Centrum Bruinisse aanspraak kan maken op 29079,-. Uit de welzijnslijst blijkt dat de Stichting CJV Bruinisse volgend jaar te boek staat voor een subsidiebedrag van 664,38. Aan de Stichting Peu terspeelzaal De Krukels be taalt de gemeente Bruinisse zo'n 12.000 gulden voor de sala rissen van het personeel (60%). Daarnaast komen ook onder houd van het gebouw, belastin gen en verzekeringen alsmede ook kapitaallasten voor reke ning van de gemeeente die daardoor volgend jaar ruim veertig mille moet betalen. De Komedianten staan op de welzijnslijst voor '93 te boek voor 151,-. Door een korting van 10% is dat ruim vijftien gulden minder dan voorheen. Met diezelfde korting heeft ook de bejaardensociëteit Ons Genoegen te maken. Voor deze groep ouderen heeft de ge meente volgend jaar een subsi die van 741,60 in petto. Bijna honderd gulden meer f 838,37) GRONINGEN - De VVV's van Groningen, Friesland en Dren the gaan met de speciaal opge richte stichting Tbp of Holland het toeristische noorden in het buitenland aan de man bren gen. Verwachting t/m dinsdag 3 november WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 5 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 31 okt.Zon op 07.33, onder 17.12 Maan op 13.07, onder 21.44 1 nov.Zon op 07.35, onder 17.10 Maan op 13.34, onder 22.52 2 nov.Zon op 07.37, onder 17.08 Maan op 13.56, onder 00.00 Eerste Kwartier: 2 nov. (10.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vandaag blijft het landin waarts op de meeste plaatsen droog. Er zijn nog wel enkele buien, maar ze beperken zich tot de kuststrook. Af en toe laat ook de zon zich zien. De temperatuur is nóg steeds aan de lage kant; de maxima bedragen vanmiddag ongeveer 5 graden. De wind is zwak tot matig, kracht 3 of minder, en waait uit uit eenlopende richtingen. Het rustige weer is mogelijk geworden na het naar het oosten wegtrekken van een storing, die gisteren nog vrij veel buien bracht. Een hogedrukgebied, waarvan de kern zich ver weg be vindt boven de Oceaan, bouwt een uitloper op over het Noordzeege bied en is daarmee verantwoordelijk voor de weersverbetering. Vooral zaterdag is er vrij veel zon en het rustige weer duurt voort. In de na nacht en vroege ochtend kan vorst aan de grond optreden; bovendien zijn er enkele mistbanken. Overdag bewegen de temperaturen zich op hetzelfde niveau ais vandaag. Zon dag gaat de wind naar zuidwest en neemt toe tot matig. Het blijft op de meeste plaatsen droog bij maxima van ongeveer 10 graden. DEN HAAG - Het aankondigen van snelheidscontroles via de media heeft een daling van tien procent aan snelheidsovertre dingen tot effect. Dat consta teert het Aktiecentrum Nale ving Snelheidsovertredingen, dat 2 november officieel door minister Hirsch Ballin van justitie wordt geopend. Het ak tiecentrum is een initiatief van de ministeries van justitie, Vrom, verkeer en waterstaat en economische zaken. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur R M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers t 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3