Tevreden reacties op definitief akkoord tussen Fokker en Dasa Baby met polio is overleden ffeeóL r Koningin Beatrix viert haar regeringsjubileum GGD vreest verspreiding poliovirus op Óost-Nederland agenda Bomen in Israël voor de koningin Geen maatregelen tegen iepziekte Tarieven post onveranderd Winkel sluiting pomphouders 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ook twee Schouwen-Duivelanders uitgenodigd Hare Majesteit Koningin Beatrix. DEN HAAG/ZIERIKZEE - Vandaag, vrijdag, viert Hare Majesteit Koningin Beatrix haar 12Vs-jarig regeringsjubi leum in de Grote of Sint Jaco- buskerk in Den Haag. Als blijk van waardering voor hun werkzaamheden op maat schappelijk en sportief gebied zijn ook twee Schouwen-Dui velanders, de heren P. Ver schuur uit Scharendijke en de heer drs P. Vis uit Zierikzee, uitgenodigd om deze feestelij ke bijeenkomst bij te wonen. Op 30 april 1980 werd koningin Beatrix op de Dam in Amster dam ingehuldigd. Hevige rel len en rookbommen van jonge ren ontsierden de plechtighe den. Vandaag, 30 oktober 1992 wordt er in Den Haag stil gestaan bij het 12%-jarig jubi leum van de koningin. Vanuit iedere provincie in Ne derland vertrekken bussen met genodigden. Uit Zeeland zijn er namens minister-president Lubbers zestien mensen uitge nodigd om de feestelijkheden bij te wonen. Onder hen de twee genoemde Schouwen-Dui velanders en uiteraard de Com missaris der Koningin van Zee land, de heer drs W. T. van Gel der. De viering in de Grote of Sint Jacobuskerk is vrij sober ge houden. Om 14.15 uur wordt het feest ingeluid met caril- lonspel. De koningin en haar gevolg worden om 14.55 uur bij de kerk verwacht. Om 15.00 uur houdt minister-president Lubbers een welkomstwoord richting de leden van het ko ninklijk huis, de ministerraad en de genodigden. Vervolgens spreekt prof dr P. H. Korssmann over de betekenis van het koningsschap voor Ne derland in de periode van 1890 tot en met 1992. De heer mr H. D. Tjeenk-Willink houdt hier na een lezing over het konings- schap in een veranderende we reld. Minister-president Lub bers overhandigt vervolgens het jubileumboek aan koning in Beatrix waarna gezamenlijk het Wilhelmus wordt gezon gen. Tussen de verschillende onderdelen van het program ma wordt trompet en op het or gel gespeeld. DEN HAAG - Koningin Bea trix krijgt vanwege haar kope ren jubileum op vrijdag tien bomen cadeau in het Koningin Beatrix Park in Israël. Ze krijgt ze van de drie joodse kerkgenootschappen in Neder land, zo meldt het Nederlands- Israëlistisch Kerkgenoot schap. De andere organisaties zijn het Verbond van Liberaal Reli gieuze Joden in Nederland en het Portugees-Israëlistisch Kerkgenootschap. Met de schenking borduren de genoot schappen voort op het verzoek van koningin Beatrix en prins Claus om hun zilveren huwe lijksfeest, in maart vorig jaar, slechts luister bij te zetten door het uitbreiden van de groen voorzieningen. De koningin viert haar 12,5-jarig jubileum vrijdagmiddag alweer op sobe re wijze: het kabinet biedt haar een besloten bijeenkomst in Den Haag aan, die rechtstreeks op het derde televisienet wordt uitgezonden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 31 oktober 06.35 147 00.15 112 19.00 160 12.40 - 135 I november 07.10 135 00.50 - 104 19.45 145 13.25 - 133 2 november 07.50 121 01.45 - 95 20.35 129 14.15 - 128 31 oktober 05.05 148 11.25 - 132 17.30 160 23.45 - 100 I november 05.55 131 12.15 - 126 18.30 139 - 2 november 06.45 114 00,40 - 88 19.35 121 13.40 - 119 31 oktober 06.25 154 00.15 - 122 19.10 167 12.35 - 145 l november 07.10 144 00.55 - 113 19.50 155 13.20 - 141 2 november 07.55 131 01.45 - 102 20.40 140 14.15 - 134 31 oktober 06.35 153 00.15 - 118 19.05 166 12.35 - 141 1 november 07.10 142 00.55 - 109 19.45 152 13.25 - 138 2 november 07.55 128 01.45 - 99 20.35 136 14.15 T 132 WEMELDINGE Doodtij: 4 november Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Politieke partijen, vakbonden, de vliegtuigfabrikanten Fokker en Dasa en minister Andriessen van economische zaken hebben donder dag tevreden gereageerd op het definitieve akkoord over samenwerking tussen de vliegtuigbouwers. Da sa neemt een meerderheidsbelang van 51 procent in Fokker en betaalt 37 gulden per aandeel. De betrokkenen toonden zich donderdag vooral tevreden over het feit dat er nu eindelijk knopen zijn doorgehakt. De onderhandelingen over de overname van Fokker liepen al tien maanden en tot donder dagmiddag bleef het uiteinde lijke resultaat daarvan onge wis. Bevestiging Donderdagochtend bevestigde Dasa al dat er een definitief akkoord was, maar pas aan het einde van de middag bevestig de minister Andriessen dat ook in een brief aan de Tweede Kamer. Andriessen liet donderdag avond in een toelichting op het akkoord blijken dat, ondanks de voorlopige overeenstem ming die eind juli werd be reikt, een uiteindelijk akkoord lange tijd onzeker is geweest. Half oktober wilde Dasa niet verder gaan dan een bod van 25 gulden per aandeel. Reden voor Andriessen om met minis ter Kok van financiën en pre mier Lubbers een reddingsac tie voor Fokker op touw te zet ten. De staat zou niet alleen een krediet, maar ook kapitaal beschikbaar te stellen. An driessen verwacht dat de defi nitieve contracten nog dit jaar getekend kunnen worden. Da sa legt voor 51 procent van de aandelen in Fokker 880 mil joen gulden op tafel. De Duitse fabrikant neemt de 10,6 mil joen staatsaandelen (31,6 pro cent) over voor 37 gulden en legt een zelfde bedrag neer voor de onderhandse emissie van 13,2 miljoen nieuwe aande len. De meeste woordvoerders van de politieke partijen in de Tweede Kamer wilden over de inhoudelijke kant van het ak koord weinig kwijt, omdat An driessen in zijn brief van don derdagmiddag weinig details over de overeenkomst ver strekt. Zo willen ze meer weten over de toekomst van de Fokker-50. Volgens Andriessen is hierover overeengekomen dat de produktie niet beëin digd zal worden zolang die eco nomisch verantwoord is. Beëindiging mag de continuï teit van Fokker niet bedreigen en Fokker evenmin in een posi tie brengen waarin het niet aan langlopende verplichtingen kan voldoen. Er is een con structie bedacht waarin de Ne derlandse staat nog drie jaar een vetorecht heeft als de over eenkomst tussen de drie partij en niet wordt nageleefd. PvdA- woordvoerder Vos complimen teerde Andriessen met het voortreffelijke werk dat de be windsman volgens hem had ge leverd. De oppositiepartijen VVD en Groen Links wezen er op dat er nog altijd een kink in de kabel kan komen, bijvoor beeld als nader onderzoek in de boeken van Fokker uitwijst dat de intrinsieke waarde van het aandeel Fokker lager is dan de nu afgesproken overna meprijs van 37 gulden per aan deel. Andriessen zei donderdag dat hij daarover binnen ander halve week duidelijkheid ver wacht. Ook de bonden en de centrale ondernemingsraad van Fokker toonden zich tevre den dat de samenwerking rond Duidelijkheid ,,Er is eindelijk duidelijkheid over de toekomst van Fokker", aldus districtbestuurder P. van Bern van de Industriebond FNV. Districtsbestuurder Van den Heuvel van de Industrie bond CNV meent dat de toe komst van Fokker er hoe dan ook rooskleuriger uitziet dan wanneer Fokker op eigen kracht zou zijn doorgegaan. De centrale ondernemingsraad van Dasa reageerde donderdag minder enthousiast. Die vreest voor de werkgelegenheid bij Dasa, nu er meer capaciteit komt in een tijd dat er minder opdrachten binnenkomen. Bij de Duitse vliegtuigfabrikant staan al 7.500 van de 70.000 ar beidsplaatsen op de tocht. DEN HAAG - Staatssecretaris Gabor (Natuurbeheer) is niet van plan maatregelen te tref fen om uitbreiding van de besmettelijke iepziekte tegen te gaan. Gabor heeft dat de Tweede Kamer donderdag la ten weten. Volgens de staatssecretaris is de ziekte goed onder controle te krijgen, mits aangetaste bo men consequent worden ver nietigd en er resisente iepen voor in de plaats komen. De iepziekte heeft met name ern stig toegeslagen in de Zeeuwse gemeente Westerschouwen en in Amsterdam. Vanuit deze ge meente klinkt de roep om her vatting van de steun van minis terie van landbouw, natuurbe heer en visserij om de ziekte te bestrijden. Gabor heeft daar echter geen zin in. Hij erkent dat de iepziekte zich in de afge lopen twee jaar heeft uitge breid. Toch is het niet zo dat de iepen in het hele land gevaar lopen, aldus de staatssecreta ris. DEN HAAG - Het bezorgen van brieven in eigen land zal volgend jaar even duur zijn als dit jaar, tachtig cent. De drie tarieven voor kaarten worden vervangen door één tarief van 70 cent. Verder zullen allerlei tarieven van PTT Post veran deren, maar per saldo wordt de bezorging niet goedkoper of duurder. Gewone brieven (tot twintig gram) gaan binnen Europa 90 cent kosten. Het versturen van tijdschriften naar België en Suriname wordt in de loop van volgend jaar duurder, doordat hiervoor niet langer de binnen landse tarieven maar de bui tenlandse tarieven gaan gel den. De PTT gaat wel aparte ta rieven invoeren voor poststuk ken die niet in de bekende rode PTT-brievenbussen passen en waarvoor dus de postbesteller bij de geadresseerde moet aan bellen. Voor zakelijke gebrui kers gaat gelden dat de lichtere pakjes duurder worden en de zwaardere goedkoper. Voor be drijven en particulieren gaat gelden dat tarieven voor dien sten als aantekenen, ont vangstbevestiging, rembours en verzekeren omhoog gaan. Post naar het buitenland wordt ongeveer 5 procent duurder. ZWOLLE - De 17-jarige scholier uit Genemuiden die dinsdag met verlammingsverschijnselen in een zie kenhuis in Zwolle is opgenomen, heeft inderdaad polio. D. van der Werf, arts van de GGD regio IJssel- Vecht, heeft dat donderdag bekendgemaakt. De arts maakt zich ernstige zorgen omdat naar alle waar schijnlijkheid ook de broertjes en zusjes van de jon gen besmet zijn met het poliovirus. Zij waren om re ligieuze reden niet gevaccineerd. burgemeester H. Kroll (SGP) in die gemeente weten dat met grote verontrusting kennis is genomen van de polio epidemie. De bevolking zal in de plaatselijke krant worden opgeroepen zich alsnog te laten inenten. GGD-arts Van der Werf zegt dat uit de laatste ge gevens van de entadministratie blijkt dat 5.000 mensen (onder wie ruim 1.000 kinderen) in de kop van Overijssel niet waren gevaccineerd voordat de polio epidemie uitbrak. Inmiddels hebben na gerichte oproepen nog maar 1.300 mensen zich alsnog laten inenten. Van der Werf: „Het baart mij ernstige zorgen, omdat in deze risico groep nog steeds zo'n duizend kinderen onder de twaalf jaar niet zijn gevaccineerd". Daar komt nog bij, en dat verontrust hem nog meer, dat enkele broertjes en zusjes van de 17- Afgelopen zondag heeft het ge zin nog een kerkdienst bijge woond waar zo'n 1.200 gelovi gen aanwezig waren. Inmid dels heeft de GGD 188 ouders aangeschreven voor vaccinatie. Het gaat om ouders van kinde ren op twee basisscholen in Ge nemuiden, waar de broertjes en zusjes van; dg>.besmette jon gen zitten. Oölcae mensen met wie de jongen de laatste tijd in contact is geweest, hebben een brief gekregen. Burgemeester P. J. M. Rietkerk (RPF) van Genemuiden liet we ten dat hij vrijdag voor het de bat over de gemeentelijke be groting de bevolking zal oproe pen zich alsnog tegen polio te laten vaccineren. In Genemui den - 8.000 inwoners - zou 8 tot 15 procent van de bevolking niet zijn ingeënt. In antwoord op vragen van de Partij van de Arbeid in Staphorst liet loco- jarige scholier uit Genemuiden op de Pieter Zand Scholenge meenschap in Kampen zitten. Deze school, met dependances in IJsselmuiden en Stap horst/Rouwveen, is een school op orthodox-reformatorische grondslag. Dagelijks komen daar enkele honderden kinde ren met bussen uit de kop van Overijssel en Noord west- Veluwe. Het merendeel van de ze kinderen is niet gevacci neerd. Hierdoor neemt volgens Van der Werf de kans op besmetting toe. Dominees De GGD heeft de schoolbestu ren en -leiding op de hoogte ge- bracht, met het verzoek de ou ders op te roepen tot vaccina tie. Van der Werf gaat verder gesprekken voeren met domi nees en huisartsen in de risico gebieden, zodat de inwoners zich daar in een besloten privé- sfeer zich kunnen laten inen ten. Begin oktober werd be kend dat een 30-jarige inwoner van Nunspeet, die een dag daarvoor nog een bruiloft in Genemuiden met 300 gasten had bezocht, met polio was op genomen in een ziekenhuis in Zwolle. DEN HAAG - De VVD wil dat de economische controledienst ECD de pomphouders voorlo pig met rust laat met intensie ve controle op verkoop van levens- en genotmiddelen 's avonds en in de weekeinden. Het Kamerlid Van Erp dringt hier in schriftelijke vragen op aan bij minister Andriessen (economische zaken). Hij pleit ervoor aan even pas op de plaats te maken totdat op aandringen van het gerechts hof in Den Haag duidelijk is gemaakt welke produkten on der het verkoopverbod vallen. Het gerechtshof wil deskundi gen horen over de vraag of tankstations bepaalde produk ten nu wel of niet buiten de re guliere winkeltijden aan de man mogen brengen. Het hof heeft dit tussenvonnis gewezen in een zaak van drie Zeeuwse pomphouders die beroep heb ben aangetekend tegen hun veroordeling door de politie rechter. ROTTERDAM - In het ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam is dinsdagavond een vier weken oud poliopa tiëntje overleden. Het ziekenhuis heeft dit donder dag bekendgemaakt. Het kind was half oktober in het Sophia Kinderziekenhuis (dat samen met het Dijkzigt het Academisch Ziekenhuis Rotterdam vormt) opgenomen met verlammingsverschijnselen. Bij een - niet belastend - onder zoek in het Dijkzigt met een MRI-scanner ontstonden har tritmestoornissen, waarna de baby overleed. Volgens een woordvoerder van het zieken huis zijn de hartritmestoornis sen veroorzaakt door de polio. Antistoffen Alle zuigelingen kunnen ge bruik maken van het rijksvac cinatieprogramma. Maar ze krijgen hun eerste inenting op z'n vroegst pas als ze twee maanden oud zijn. Tbt die tijd zijn ze beschermd door de antistoffen die ze van hun moeder hebben „meege kregen". Dat geldt niet als de moeder niet is gevaccineerd en jonger is dan 40 jaar, omdat zij dan zelf geen antistoffen heeft. Dit was ook het geval met de moeder van het jongetje dat in Rotterdam is overleden. Vol gens het ministerie van WVC kunnen pasgeboren baby's van ongevaccineerde moeders wel direct het orale poliovaccin (suikerklontje) krijgen, maar daarvoor moeten de ouders toe stemming geven. door Mare Legendre Vrijdag 30 oktober Neeltje Jans Presentatie publikatie Mee denken in de Delta, de geschie denis van het Interkerkelijk Deltaberaad. Topshuis. 14.30 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Nieuwerkerk CNV-familie-avond in dorps huis. 19.30 uur. Zaterdag 31 oktober Zierikzee Reformatie-herdenking. Chris telijke Gereformeerde kerk, Zevengetijstraat. 19.30 uur. Die Blume von Hawaii door Goese Operette Vereniging. Concertzaal. 20.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Burgh-Haamstede Feest in het AZC. Asielzoekers centrum. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 24.00 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Tbt 12.00 uur. Bruinisse Playbackshow. Jeugdsoos De Pul. 14.30 uur. Zondag 1 november Noordgouwe Eerste bijeenkomst seizoen jeugdclubs. Verenigingsge bouw kerk. Van 19.00 tot 20.00 uur en 20.00 tot 21.00 uur. Maandag 2 november Zierikzee Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Begrotingsraad. Stadhuis. 15.00 uur. Dinsdag 3 november Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurljke zaken. Ge meentehuis. 16.00 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Woensdag 4 november Brouwershaven Bingo. Poortershof. 14.00-16.00 uur. Donderdag 5 november Zierikzee Contact/spelmiddag PCOB. De Driehoek. 14.00 uur. Najaarsbijeenjkomst diabetes vereniging. Huis van Nassau. 19.30 uur. Kerkwerve Meer Bewegen voor Ouderen. Gymzaal De Werve. Van 16.00 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 6 november Zierikzee Vijfde algemene ledenvergade ring Volkstuinvereniging Kaaskenshof. Huis van Nas sau. 19.30 uur. Zaterdag 7 november Zierikzee Speelgoedbeurs. Speel-o- theek. 10.00 tot 12.00 uur. Kindervariété gezamenlijke kerken en CJV, met optreden van Ben van den Akker. Jonge rencentrum Brogum. Van 14.00 tot 16.00 uur. f Burgh-Haamstede Zeeuwse jeugdbrandweerwed- strijden. Vanaf 08.30 uur. Oliebollenactie. Huis-aan- huis. Vanaf 09.00 uur. Klaverjaswedstrijden. Dorps huis De Schutse. Van 10.00 tot 18.00 uur. Dreischor Feestmiddag bejaardensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Dinsdag 10 november Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Woensdag 11 november Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Spreekbeurt Ivan Nidijoglow. Pinkstergemeente, Meelstraat 1. 20.00 uur. Vrijdag 13 november Zierikzee Feestavond Bouw- en Hout bond FNV. Huis van Nassau. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2