uw mm van schouwen-ouiveland 'Best moeilijk om steeds alles wat je zegt te moeten vertalen' 1 Bijdrage voor Bijlmerslacht offers en (ex)-Joegoslaven beschikbaar gesteld 0 (1) r ^ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3ï(oS Uw HEMA JUBILEUM-AANBIEDING DAKA CENTRUM - 01110-14004 Jongeren uit Hatfield, Saint Hilaire en Zierikzee ontwerpen industrie- en handelscentrum Raad Bruinisse geeft geld voor het goede doel Ui 3 3 TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 149e JAARGANG NR 25248 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-18S9 Eén van de beste satelliet-schotels nu voor de LAAGSTE PRIJS PTT goedgekeurd. Een schotel aan uw huis vergroot het bereik van uw TV. Van 1199,- nu geheel compleet zolang de voorraad strekt 499,- Groep D presenteert de maquette waarop het industrie- en handelscentrum is afgebeeld dat zij hebben uitgedacht. {Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Als het gaat zoals dertig jongeren uit het Franse Saint Hilaire, het Engelse Hatfield en Zierikzee voor ogen staat, kan Zierikzee in het jaar 20X5 be schikken over een modern industrie- en handelscentrum waar produkten wor den gemaakt voor de wereldmarkt, compleet met helikopterveld, monorailsta tion energie-opwekking via windmolens en hovercrafts in de haven. Dat bleek, donderdagmiddag in de Vierschaar van het stadhuis waar de officiële presenta tie plaatsvond van de ideeën die jongeren uit de drie jumelagesteden tijdens een studieweek uitwerkten. Maandagavond arriveerden acht jongeren uit Hatfield en tien jongeren uit Saint Hilaire in Zierikzee, waar zij samen met twaalf jongeren uit Zierik zee voor vier dagen werden on dergebracht op twee schepen van de zeilvloot Zeeuwse Stro men, aan 't Luitje in de Nieuwe Haven. Zeilen stond echter niet op het programma. De eerste jumelage, waaraan alle drie de steden tegelijkertijd deelna men, kreeg een heel nieuwe op zet waarbij de jongeren zich tij dens een studieweek ver plaatsten in de toekomst. Een toekomst waarin mensen uit Europese landen in het kader van de Europese Gemeenschap nauw moeten samenwerken. Op die samenwerking werd tij dens de studieweek een voor proefje werd genomen. De jon geren werden ingedeeld in vijf groepen, waarin jongeren uit de drie landen waren vertegen woordigd. Als 'deskundigen' kreeg elke groep van het Euro- pess Parlement 820 miljoen ECU (is 1870 miljoen gulden) voor het ontwerpen van een in dustrie- en handelscentrum waar produkten worden ge maakt die zijn gericht op de wereldmarkt. Dat betekende samen denken, samen praten en samen werken in het Engels, Frans en Neder lands. Niet gemakkelijk, zo bleek uit de reacties. „Het is best moeilijk om steeds alles wat je zegt te moeten vertalen in het Engels en het Frans. Je wordt er doodmoe van", aldus Sandra Kops. En ook uit reac ties van andere jongeren bleek dat de verschillende talen de grootste barrière vormden bij de samenwerking. „Maar het was ook heel leuk en goed voor je talenkennis. Het Frans dat ik in de tweede klas had laten vallen kwam nu weer spontaan naar boven", vertelde RSG HAVO-scholier Martine Hanse uit Kerkwerve. De werkzaamheden voor het uit kienen en op maquette vorm geven van een industrie- en handelscentrum vonden plaats in gebouw De Driehoek in Zie rikzee. Men ging heel democra tisch te werk, zo bleek uit de reacties. „Het overleg was soms best wel moeilijk omdat we ver schillende ideeën hadden die we wilden realiseren. Dan moest je stemmen". Het industrie- en handelscentrum van de toekomst werd gelokali seerd in het gebied vanaf het industrieterrein Zuidhoek tot het inlagengebied langs de Oosterschelde nabij de Zee- landbrug. Daarbij moest men rekening houden met een aantal voor waarden en wensen vanuit de drie steden. Zo wilde het stads bestuur van Saint Hilaire dat er ook een bedrijf kwam dat is gericht op agrarische produk ten, want daar moet deze stad het van hebben. Zierikzee wil de de produkten van haar vis sersvloot graag wereldwijd verkopen, zodat die visserij misschien kan groeien en Hat field wilde als alternatief voor haar teruglopende vliegtuigin dustrie graag een bedrijf dat gespecialiseerd was in wind molens. Behalve het creëren van nieu we bedrijven, mocht men ook bestaande bedrijven uit de drie steden verplaatsen. Zo werden het bakkerijgrondstoffenbe- drijf Zeelandia en de machine fabriek Nemag door verschil lende groepen vanuit Zierikzee verplaatst naar Saint Hilaire. „Omdat men in Frankrijk zo veel brood eet". Ook werd de jongeren gevraagd een bedrijf te creëren waar produkten voor de Derde Wereld werden gemaakt. Men plande onder meer een condoomfabriek, een voedselfabriek en een fabriek waar zonnepanelen werden ge maakt. In verband met het industrie- en handelscentrum werden nieuwe wegen, helikoptervel- den, monorails en een nieuwe haven bij De Val aangelegd. Al le groepen droegen er via drai nage van de grond zorg voor dat de drassige grond in het ge bied geschikt werd voor bouw activiteiten, maar dat het inla- gegebied langs de Oosterschel de behouden bleef. Om het industrie- en handelscentrum goed te laten draaien moest een school worden gepland voor de opleiding van de mensen die er zouden komen werken. De naam van die school va rieerde van Management- en Tbchnologieschool tot Hilhat- zee college en Frenged college en het schoolgebouw werd door de meeste groepen in Zie rikzee gepland. „Dat is gemak kelijk in verband met stage lo pen. Maar we plannen de de pendances in Hatfield en Saint Hilaire want voor heel jonge kinderen is het niet leuk om op kostschool te moeten". De verschillende ontwerpen werden donderdag door de vijf groepen toegelicht en vervol gens beoordeeld door een jury bestaande uit de heren J. van der Slikke, J. Scheele en een jongere uit elk van de vijf groe pen. Zij kwamen tot de conclu sie dat het ontwerp van groep A, dat werd gepresenteerd door het Engelse meisje Chris Cop per, het beste was. De groep kreeg vijf punten meer, een mi nimaal verschil met de ontwer pen van de anderen. „Niet het resultaat is het be langrijkste, maar de ervaring die men tijdens dit project heeft opgedaan", aldus de heer R. Soesman uit Zierikzee, die met het idee voor deze vorm van jumelage kwam. Hij ver telde een groot vertrouwen te hebben in de flexibiliteit van de jeugd. „Een ding is zeker. De kwaliteiten waarover de jonge mensen van nu beschik ken zijn berekend op de proble men van straks". BRUINISSE - De gemeenteraadsleden van Bruinis se konden gisteren, donderdag, direct instemmen met het voorstel van het college van burgemeester en wethouders om 10.000 gulden over te maken voor de opvang van (ex)-Joegoslaven waarmee kan wor den gezorgd voor opvang in het thuisland. Ook het voorstel om 2500 gulden over te maken voor de slachtoffers van de Bijlmerramp van 4 oktober jongstleden stuitte niet op bezwaren. Met het geld dat wordt overge maakt op een speciaal reke ningnummer van het Rode Kruis worden diegenen ge steund die financiële schade hebben geleden van de vlieg tuigramp. Met de 10.000 gulden voor het in een felle oorlog ver wikkelde voormalige Joego slavië kunnen vluchtelingen in hun eigen regio worden gehol pen. De gemeente Bruinisse heeft enerzijds voor dit alter natief gezorgd omdat er binnen de gemeente geen huisvestings mogelijkheden voorhanden zijn. Daarnaast meent het col lege dat de opvang in hun eigen omgeving de beste oplossing is. Zodra de toestand is genorma liseerd kunnen de Joegoslaven zich direct inzetten voor het op bouwen van hun land. Vuur stoken Het raadslid de heer G. E. Hou tekamer (SGP/RPF/GPV) vond het getuigen van reali teitszin dat het college bij het vaststellen van de Algemene Plaatselijke Verordening en met name het punt van het aan vragen van een onthef fingsplicht voor het stoken van vuren binnen de gemeente grenzen, rekening had gehou den met de landbouwers. Voor alsnog was het zo dat mensen die om wat voor reden dan ook een vuur wilde stoken hiervan de gemeente in kennis moesten stellen. In de nieuwe verorde ning moet de gemeente hier eerst een ontheffing voor verle nen. Het verbranden van land- bouwreststoffen valt daarbij niet onder de onthef fingsplicht. „Prima dat de be drijven niet worden benadeeld door de regeling", aldus Houte kamer. Wat betreft de iepeziekte vroeg hetzelfde raadslid zich af of er niets kon worden gedaan aan de werkelijke bron van deze ziekte, het jarenlang opslaan van ongeschild open haard hout. Mevrouw M. C. Maas- kant-Okkerse (Algemeen Be lang) stelde de vraag of de bo men niet geënt kunnen wor den. Antwoord hierop kreeg ze van haar partijgenoot de heer P. J. van de Velde. „Enten is zinloos, dat moet ieder jaar op nieuw en is dus uitzichtloos". Hijskraan De heren J. S. Wiebrens (CDA) G. E. Houtekamer (SGP/GPV/ RPF): ..Prima dat bedrijven niet vallen onder de onthef fingsplicht voor het stoken van vuren". en C. van den Berge (Lijst van de Velde) vroegen om duide lijkheid over de afgifte van een vergunning voor een hijskraan door de scheepswerf van Dui- vendijk BV en dan met name over het punt dat de bouw- kraan er al lang staat. „We zijn niet tegen de vergunning van de kraan, maar het is eerst de kraan en dan de vergunning. Dat klopt niet", aldus Wie brens. Zijn collèga-raadslid Van den Berge voegde hier aan toe: „De burger krijgt brieven als hij iets bouwt zonder ver gunning, hoe zit dat? Nu staan we voor een voldongen feit en dat stuit ons tegen de borst". Burgemeester A. Vogelaar leg de uit dat in april 1990 reeds een vergunning was afgegeven voor het bouwen van een kraan van 14,5 meter. Toen de kraan was neergezet bleek echter dat deze een hoogte had van dertig meter. „En daar was geen vergunning voor, maar ook wij stonden voor een voldongen feit, want er was geen overleg geweest met de gemeente. We hadden de keuze of afbreken en opnieuw een vergunning laten aanvra gen of laten staan en kijken of we een nieuwe bouwvergun ning kunnen geven. Dat laatste hopen we. We moeten er het beste van zien te maken". De burgemeester wist daarbij te vermelden dat de directie mi lieu en waterstaat van de pro vincie een rapport had opge steld waarin staat dat er geen kans op schade is in het geval dat de kraan mocht omwaaien. Ook de technische dienst neemt aan dat er geen proble men te verwachten zijn met de bouwkundige constructie. Met deze uitleg werd ingestemd. AMSTERDAM - In de Nieuwe Kerk in Amsterdam is vanaf vrijdag 30 oktober tot en met 22 november een tentoonstel ling te zien met werk van de 14 belangrijkste glas- en kera- miekkunstenaars van Nieuw- zeeland. De expositie werd spe ciaal samengesteld voor de We reldtentoonstelling EXPO '92 in Sevilla. Valt men bij het uitvoeren van een edeI plan, dan is dat een edele val. Boileau Meer zon HET WEER In de vroege ochtend enkele mist banken. Overigens af en toe zon en vooral in de kustprovincies nog kans op een bui. Middagtempera- tuur rond 9 graden. Zwakke tot matige wind, kracht 3 of minder, uit uiteenlopende richtingen. IDENTITEITSKAART Discussies in Tweede Kamer over identiteitskaart zaai en twijfel in Duivelandse raad. WAO Zeeuws bedrijfsleven vindt dat er te weinig informatie bestaat over het in dienst nemen van WAO-er's. ONGEHOORD Lezers reageren verschillend op stelling dat inenting tegen polio verplicht moet worden gesteld. 11 VOETBAL Emiel Dorst uit Oosterland is doorgedrongen tot het eerste elftal van NAC Breda. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's APELDOORN - Het Zuive ringsschap Veluwe heeft de in druk dat een aantal boeren in oost-Nederland als gevolg van de wettelijke beperkingen door de blaasjesziekte illegaal gier heeft geloosd op sloten. Dat heeft een woordvoerder van het schap donderdagoch tend gezegd. Vorige week werd een varkenshouder uit Tfer- schuur betrapt. Over een leng te van ongeveer 25 meter dreef varkensgier in een sloot die uitmondt in de Barneveldse Beek. Advertentie is wegens personeels/ jubileumfeest op maandag 2 november a.s. gesloten Advertentie zitten op een stoel van Gelderland Montis Artifort de Sede Giorgetti Label Fnghetto Thonet Rohé Henme de Jong Leolux Koekoek Wittmann Pastoe Advertentie ~i MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een- kwartaalabonnement 1 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1