Toekomst sociale werkvoorziening centraal bij themadag Zierikzee Echtpaar De Oude-Schouls na zestig jaar nog steeds gelukkig Gaan banenpools en sociale werkvoorziening meer samenwerken? DONDERDAG 29 OKTOBER 1992 NR 25247 5 Het driekoppige panel legt het aandachtig gehoor xoat meer uit over het Sociaal Werkvoorzieningsschap. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De veranderingen binnen de sociale werkvoorziening zijn nog niet ten einde. Ook in de toekomst zal er nog het een en ander worden bijgesteld. Hoe de sociale werkvoorziening er de komende jaren uit gaat zien belichtten drie sprekers tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van het Provinciaal Overlegorgaan (PROVO) van de vijf Zeeuwse werkvoorzieningsschappen in de Zierikzeese Con certzaal. Elk jaar belegt het PROVO - het provinciale overlegorgaan van de vijf werkvoorzienings schappen - een speciale dag waarbij een speciaal thema wordt belicht. Dit met het doel om als werkvoorzieningsschap op één lijn te komen. Deze keer ontmoetten de leden van de verschillende overlegorganen, directies en chefs personeelsza ken elkaar in Mondragon waar veranderingen binnen de socia le xyerkvoorzierung ten gevplge van de sociale vernieuwing centraal stonden. Wat de achtergrond van die ver anderingen zijn lichtte mr M. Nancinovic, hoofddirecteur bij stand en voorzieningen van het ministerie van sociale zaken toe. Ongeveer drie jaar geleden kwam de beleidsoperatie bud getfinanciering en deregule ring van de grond. Deze zal uit monden in een herijkte Wet So ciale Werkvoorziening, die naar het zich laat aanzien vol gend jaar aan de Tweede Ka mer wordt aangeboden. Regelgeving Een van de gevolgen van die operatie is de vereenvoudiging en vermindering van de regel geving, waardoor gemeenten en werkvoorzieningsschappen meer verantwoordelijkheden hebben gekregen. Daarnaast was ook kostenbeheersing een belangrijke reden voor deze be leidsoperatie. Het proces van minder regelge ving en het overhevelen van be voegdheden naar gemeenten en de besturen is nog niet vol tooid. Uit de opzet voor de her ijkte wet sociale werkvoorzie ningen blijkt de tendens naar een meer algemene .arbeids overeenkomst. De huidige WSW:diënstbetrèkking "wórdt in deze ontwerp-wet omgezet in een aibeidsovereenkomst volgens het burgerlijk recht. Wet Ondernemingsraden Een en ander houdt in dat voor de overlegorganen van de werkvoorzieningsschappen in de toekomst de wet op de On dernemingsraden gaat gelden. Ook de wijze van financieren zal waarschijnlijk veranderen. Onderzocht wordt of deze in de toekomst via het fonds op de sociale vernieuwing kunnen worden bekostigd. Door hier aan voorwaarden te verbinden kan voorkomen worden dat het geld, dat voorheen duidelijk bestemd was voor de sociale werkvoorziening in de toe komst naar andere sociale ver nieuwingsactiviteiten vloeit. Volgens Nancinovic behoeft er gezien deze duidelijke rand voorwaarden geen angst te zijn voor aantasting van de werkge legenheid voor mensen die aangewezen zijn op aangepaste arbeid. Betaling Het gebruiken van het instru mentarium en de deskundig heid van de sociale werkvoor ziening .voor andere groepen die moeilijk aan de slag komen vond Nancinovic geen bezwaar, mits dat tegen betaling ge beurt. De rol van de gemeenten bin nen het veranderingsproces van de sociale werkvoorzie ning werd vervolgens toege licht door mr J. Th. W. Tuin van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Uit zijn verhande ling bleek klip en klaar dat er in dit proces nog veel vragen onbeantwoord zijn. Een werk groep onderzoekt momenteel nog wat precies de gevolgen zijn van veranderingen binnen de sociale werkvoorziening. Samenwerking Een van de aandachtspunten daarbij is nagaan of een betere samenwerking van werkvoor zieningsschap en banenpool mogelijk is. Voorkomen moet worden dat beide regelingen ten opzichte van elkaar concur rerend gaan werken. Daar naast moet ook gekeken wor den naar het bevorderen van de doorstromingsmogelijkheden en ook de doelgroepen moeten duidelijk worden afgebakend. Wat de plaats van de gemeen ten in dit veranderingsproces is, daarover bleef Tuin woens dag nogal vaag. Een beeld van de sociale werk voorziening nieuwe stijl schetste ing L. Kooyman, direc teur van het NOSW (het over koepelend orgaan voor de werkvoorzieningsschappen). Volgens Kooyman moet bij ver dere decentralisatie ernstig re kening worden gehouden met een efficiency inhouding van vijf tot tien procent. Als bespa- ringsdoel wordt 250 miljoen ge noemd. Doorstroming De sociale werkvoorziening krijgt in de toekomst op grond van regelgeving ook meer te maken met doorstroming, het geen kan betekenen dat de beste werknemers vertrekken. Daar de sociale werkvoorzie ning er is om werk te bieden aan personen is het volgens Kooyman niet vreemd om voor het behoud en het versterken van produktieprocessen te den ken aan andersoortige arbeids contracten. Na deze drie inlei ders die elk een aspect van het vernieuwingsproces van de so ciale werkvoorziening belicht ten konden de aanwezigen 's middags in discussie treden met een forum, geleid door J. Burgemeester. SCHOUWEN-DUIVELAND Diabetescollecte Onder het motto Geef 's voor diabetes wordt in de week van 8 tot en met 14 november op Schouwen-Duiveland gecollec teerd voor de bestrijding van diabetes (suikerziekte). Diabe tes is nog steeds ongeneeslijk en deskundigen verwachten dat de aandoening in de ko mende decennia sterk zal toe nemen. Omdat over diabetes nog veel onduidelijkheid be staat wil men het onderzoek naar het ontstaan van de aan doening en het terugdringen van complicaties voortzetten. ZIERIKZEE Vrouwen in Europa Vrouwen in Europa was het on derwerp waarover mevrouw J. Bil-Roskam uit Zierikzee sprak tijdens een gezamenlijke bijeenkomst van de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) en de afdeling Schou wen-Duiveland van de Christe lijke Plattelandsvrouwen Bond (CPB). De vergadering werd door de presidente van de NCVB, L. Quist-den Boer ge opend met gebed; gezang en meditatie. In haar inleiding be lichtte mevrouw Bil de vele fa cetten van het samengaan door twaalf landen van de Europese Gemeenschap. Het antwoord van (aanvankelijk zes) Europe se landen op de laatste wereld oorlog is een bundeling van krachten en naar elkaar toe groeien om catastrofes te voor komen. Na de omwenteling in Oost-Europa staan weer vele landen op de stoep om toegela ten te worden. Volgens me vrouw Bil wordt alles meer en meer toegespitst op 31 decem ber 1992, het moment waarop de interne Europese markt tot stand komt. Een markt zonder binnengrenzen waarin verkeer van goederen, diensten en ka pitaal is gewaarborgd. Elk land is tevens verplicht de mensenrechten te eerbiedigen en daarop toe te zien. Ook in culturele zin groeit Europa naar elkaar toe, al zal ieder land haar cultuur behouden. Georganiseerde vrouwen zijn volgens mevrouw Bil cultuur dragers bij uitstek. Op hen rust een belangrijke taak om het goede te behouden. Jonge vrouwen richten hun leven an ders in dan de vorige generatie. Vanwege hun werk brengen zij veel meer tijd buitenshuis door en zoeken andere oplossingen om hun kinderen groot te bren gen, vaak in deeltijd met de echtgenoot. De avond werd op geluisterd met liederen die op Engelse, Duitse en Hollandse wijze ten gehore werden ge bracht. Mevrouw Simonse van de CPB sloot de avond met een gedicht en dankgebed. Najaarsbijeenkomst diabetesvereniging Wat is diabetes en welke ont wikkelingen zijn er op het ge bied van insulinetoediening? Dat onderwerp wordt bespro- (ken tijdens de najaarsbijeen komst van de afdeling Schou wen-Duiveland van de Diabe tes Vereniging Nederland. De bijeenkomst wordt gehouden op donderdag 5 november in het Huis van Nassau, de avond wordt verzorgd door de heer J. van Leeuwen van de firma No vo/Nordisk. Na afloop van zijn inleiding bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Russische evangelist Deze maand is in ons land de uit Kishinev afkomstige Russi sche evangelist 'broeder' Ivan Nidijoglow (35). Samen met zijn vrouw is hij reeds vele ja ren werkzaam voor de geheel door Russische christenen ge leide evangelisatiebeweging Goed Nieuws. Op woensdag 11 november geeft Nidijoglow een spreekbeurt in de zaal van de Pinkstergemeente aan de Meel- straat in Zierikzee. Broeder Ivan was een persoonlijke vriend en collega van Ivan Mosjejev, in het westen beter bekend geworden onder de naam Vanya. Hij was een jon ge, standvastige christen die als soldaat in het Rode Leger ernstig moest lijden voor zijn geloof in Jezus Christus en uit eindelijk door marteling de dood vond. Broeder Ivan is tot circa 10 december in ons land om te vertellen over zijn erva ringen als evangelist in Rus land en om diepere contacten te leggen met christenen hier. Graag wil hij doorgeven hoe Gods werk in Rusland groeit en bloeit. Voor vertaling in het Nederlands wordt tijdens de avonden gezorgd. Feestavond Bouw en Houtbond FNV Op initiatief van de afdeling Zierikzee van de Bouw- en Houtbond FNV wordt op vrij dag 13 november weer de tradi tionele feestavond gehouden. Het evenement vindt plaats in het Huis van Nassau. Op het programma staat onder meer een huldiging van jubilarissen van dit jaar door districtsbe stuurder Gerard van de Wal. Tévens wordt een grote verlo ting gehouden. Op de agenda staat ook het optreden van het trio After Eight waarbij kan worden gedanst. De feestavond begint om 20.00 uur. Verkoopdag Op initiatief van de Dorkas werkgroep wordt op zaterdag 14 november in Zierikzee een verkoopdag gehouden. Het evenement wordt gehouden in de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat. De verkoopdag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de activiteiten van de Dorkasgroep die finan ciële en materiële hulp ver leent in landen waar mensen armoede lijden. BURGH-HAAMSTEDE Expositie kunstwerken asielzoekers In bibliotheek de Schutse is van woensdag 4 tot en met ontzettend gelukkig geweest en we hebben drie schatten van zonen. We zijn rijk gezegend", aldus het diamanten paar. Me vrouw De Oude vertelde het als een wonder te beschouwen dat zij en haar man nu zestig gaan". Het echtpaar kreeg ne- jaar getrouwd zijn. „Ik had gen kleinkinderen en vier ach- nooit gedacht dat het zo zou terkleinkinderen. ZIERIKZEE - „Toen ik veertien jaar was zong ik in het Huis van Nassau het lied Hoe schoon is het in Zi- on". Mijn man kwam op straat voorbij lopen en toen hij mij hoorde zingen dacht hij: dat meisje moet ik hebben. Het is hem nog gelukt ook". Na een periode van zeven jaar verkering trad het echtpaar M. de Ou de en A. de Oude-Schouls in oktober 1932 in Zierik zee in het huwelijk. Woensdag vierden ze in het Zie rikzeese verzorgingshuis Borrendamme hun zestig jarige echtverbintenis. Dat gebeurde in het bijzijn van kinderen, kleinkinderen, ach terkleinkinderen en andere fa milie en kennissen die het echt paar kwamen feliciteren tij dens de receptie die werd ge houden in Borrendamme. Ook de wethouder P. de Rijke kwam namens het Zierikzeese college van burgemeester en wethouders even een praatje maken om het diamanten echt paar geluk te wensen. De heer De Oude werd 84 jaar geleden geboren in Kerkwerve en zijn vrouw komt uit Zierik zee, zij is nu 85 jaar. Vanaf zijn zeventiende jaar werkte de heer De Oude in Zierikzee als betonijzervlechter bij een aan nemersbedrijf. Na de oorlog begon hij een eigen aannemers bedrijf en later richtte hij sa men met een van zijn zonen het vlechtbedrijf M. de Oude op. Tbt zijn zeventigste bleef de heer De Oude hierin werk- Het echtpaar kreeg drie zonen die werden verzorgd en opge voed door mevrouw De Oude. Maar ook de heer De Oude had volgens haar een belangrijk aandeel in de opvoeding. „Hij was evenveel een vriend als een vader voor ze". Naast het huis houden bleef mevrouw De Ou de altijd actief met haar hobby zingen. Als meisje zong zij in het koor De Lofstem en daarna 32 jaar in het Oratoriumkoor te Zierikzee. „Als kind van twee zong ik al graag. Ik doe het met heel mijn hart", aldus de 85- jarige dame die ook nu nog graag zingt. Dat doet ze in de etage van het echtpaar in Borrendamme want vanwege gezondheids klachten is het de laatste jaren niet meer zo gemakkelijk om de straat op te gaan. Ook de heer De Oude is in de loop der jaren wat gaan sukkelen met zijn gezondheid. Het echtpaar, dat gedurende het grootste ge deelte van zijn leven in Zierik zee woonde, verblijft daarom sinds vier jaar in het verzor gingshuis. Na zeven jaar verkering en zestig jaar huwelijk is het echt paar De Oude nog altijd tevre den met elkaar. „We zijn altijd Het echtpaar De Oude-Schouls. (Foto: Joop van Houdt). woensdag 18 november een ex positie van kunstwerken die zijn gemaakt door kunstenaars die verblijven in het Asielzoe kers Centrum te Burgh- Haamstede. De expositie is te bezichtigen tijdens openings tijden van de bibliotheek; op maandag van 13.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op dinsdag en woensdag van 13.30 tot 16.30 uur en op vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Contact/spelmiddag PCOB Op initiatief van de activitei tencommissie van de Pro testants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) wordt op donder dag 5 november een con tact/spelmiddag gehouden in De Driehoek. De bijeenkomt is bedoeld voor de leden van de ouderenbond, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Aanvang 14.00 uur. Jeugdbrandweer- wedstrijden Op zaterdag 7 november wor den in Burgh-Haamstede de Zeeuwse Jeugdbrandweerwed- strijden gehouden. Het evene ment dat voor het zesde achter eenvolgende jaar wordt gehou den, wordt dit jaar georgani seerd door het brandweerkorps Westerschouwen. De lokatie waar de wedstrijden plaatsvin den wordt nog geheim gehou den. De jeugdige brandweerlie den worden afhankelijk van hun leeftijd, geconfronteerd met een hindernisbaan, een ju- niorenbaan, een aspiranten- baan en een prestatieloop. De dag begint om 08.30 tot 17.30 OOSTERLAND Nieuwe voorstelling Rijn en Trijn De stichting tot Behoud van Roodkapje en de Boze Wolf die wordt gevormd door Reint Laan en Cecilia M. Meinders uit Oosterland heeft een nieu we voorstelling. Onder de titel Sneeuwwitje en de zeven dwer gen presenteert men een fami lievoorstelling waarin Rijn en Trijn alle rollen zelf spelen. Men brengt de zeven dwergen tot leven en Marie, de dienst meid die een nieuwe verschij ning is in het sprookje. Verder blijft het verhaal zoals ieder een het kent. Wie de rol van de prins zal vervullen blijft tot aan het eind van de voorstel ling een geheim. Zoals gebrui kelijk maken Rijn en Trijn er met behulp van het publiek een kleurrijke voorstelling van. Het is de bedoeling dat de voorstelling in het komend sei zoen ook in Engeland zal wor den gespeeld. MIDDELBURG Mannenavond Op initiatief van de regio Midden-Zeeland van de Neder landse Vereniging tot Integra tie van Homosexualiteit COC wordt op zaterdag 31 oktober in Middelburg een mannen- avond gehouden. Het evene ment wordt gehouden in aan sluiting op een voorlichtingsvi deo over veilige vormen van sexueel verkeer en na afloop vindt een speciale act plaats. De mannenavond vindt plaats in het COC-pand aan de Eigen- haardstraat 2 en begint om 22.30 uur. Voorlichtings bijeenkomst CE-merk Op dinsdag 3 november, om 13.00 uur en om 19.00 uur, wor den twee voorlichtingsbijeen komsten gehouden met de titel CE-merk van groot belang. De middagbijeenkomst wordt ge houden in hotel Arneville in Middelburg, de avondbijeen komst in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Tbr- neuzen. De avond is georgani seerd door de Kamers van Koophandel in samenwerking met het Instituut voor het midden- en kleinbedrijf en het Innovatie Centrum. Veertig procent van de industriële pro- dukten die nu in Nederland en elders in Europa gemaakt wor den moeten op korte termijn zijn voorzien van een CE-merk. Dit merk geeft aan dat het pro- dukt voldoet aan Europese richtlijnen. Hierin zijn eisen vastgelegd ten aanzien van vei ligheid, gezondheid, milieu en consumentenbescherming. Een produkt dat moet voldoen aan gestelde eisen en niet is voor zien van het CE-merk mag niet op de markt worden gebracht. Tijdens de bijeenkomsten wordt via lezingen aandacht besteed aan de regelgeving en gevolgen voor bedrijven van het CE-merk. het CE-merk in relatie tot integrale kwaliteits zorg en het CE-merk in de praktijk. Voor meer inlichtin gen. Kamer van Koophandel, telefoon 01180-73500.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5