Het nieuwe motorrijden motor als symbool voor met de vrijheid Creatieve winkel in Herkingen WEEKEND RECEPT dier in het vizier Poliklinisch bevallen in ziekenhuis van Dirksiand Gall Gall houdt Amerikaanse presidentsverkiezingen Huppie heeft schildpadkleur Aantreffen wapens Blaas kapellen- festival Leverspies met bacon en olijven WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 De ondernemers van Vf-Motors uit Sommelsdijk: Erik Jacobi en Wilco Visser in hun showroom aan de Westachterweg 53. (Foto: Joop van Houdt). SOMMELSDIJK - Er zijn motorrijders die het liefst met de neus op de snelheidsmeter van A naar B jak keren. Er zijn er, verreweg de grootste groep, die dat traject liever onderuitzittend afleggen. Andere ge ven het woon- werkverkeer graag het nakijken. En dan zijn er nog de vrijbuiters die hun hand er niet voor omdraaien een stuk af te snijden, door nu en dan ongebaande wegen te kiezen. Vrijheid blijheid! De recente, explosieve belang stelling voor het motorrijden heeft gezorgd voor een rijkge schakeerd aanbod motorfiet sen, dat tegemoet komt aan de wensen van een even divers pu bliek. Een belangrijke reden voor die populariteit is de sociale accep tatie van de motorfiets. Tijdens eerdere bloeiperioden was dat anders. Statussymbool Eind jaren vijftig, begin zestig was een motorfiets niets meer dan een vervoermiddel voor degene die zich (nog) geen auto kon veroorloven en halverwege de jaren zeventig iets voor de fanaat die het liefst in z'n leren pak sliep. Door de toegenomen vrije tijd en de zucht naar vrij heid, dreigt de motor nu zelfs een statussymbool, of letter lijk: een vrijheidssymbool te worden waar steeds meer men sen van genieten. Volgens insiders Wilco Visser en Erik Jacobi, de drijvende krachten achter VJ Motorsport in Sommelsdijk, gebeurt dat genieten niet alleen indivi dueel, maar steeds vaker met gelijkgestemden. Jacobi: ,,Zo zoeken sportieve rijders elkaar graag op om er varingen uit te wisselen. Steeds sneller en platter een bocht nemen, kortom steeds je grenzen verleggen, dat geeft een kick. Mensen die een mo torfiets gebruiken voor woon werkverkeer, om files te ont wijken, gaat het natuurlijk niet om pure snelheid en het rijden in groepsverband. Bij toerliefhebbers en in mindere mate bij customrijders zie je dat 'samen erop uit' weer wel". Motorminded „Overigens worden meer en meer ouderen motorminded. Misschien heeft dat met het jonge, dynamische imago te maken van wat je het 'nieuwe' motorrijden kunt noemen. Daaronder versta ik beginnen de rijders die een motorfiets als vrijetijdsartikel beschou wen. Zij zien zich geplaatst voor een overweldigend aan bod, variërend van off the road-, custom- en retro- motoren tot toermotoren, spor tieve toermotoren en zoge naamde superbikes, waarmee je bij wijze van spreken zo het circuit op kunt". Beiden en thousiaste motorracers, wijzen ze op de enorme technische ont wikkelingen van de laatste twintig jaar. Visser: „Vroeger was de keuze van een motor makkelijk, om dat het aanbod klein was en de techniek relatief eenvoudig en overzichtelijk. ,Je wist wat je kon verwachten. Vandaag de dag kun je een motorrijder in spé op zo'n zes totaal verschil lende fietsen zetten. De erva ring leert dat er dan zes ver- schillende werelden voor hem of haar opengaan". De klant Jacobi onderstreept het belang van een juiste keuze uit het grote aanbod modellen. Hij probeert dan ook allereerst met de klant na te gaan waar voor de motor gebruikt gaat worden. (Hobby, woon-werk- verkeer, sportief, toeren etcete ra). Verder is het budget en de rij-ervaring belangrijk. Wie weinig kilometers gereden heeft, wordt doorgaans een lichte motorfiets aangeraden met een niet al te grote cilinde-' rinhoud. Visser fel: „Vergis je niet, daar zit tegenwoordig ver bazingwekkend veel vermogen Wordt immers een vrij zware motor gekozen, dan is de kans groot dat er problemen met de beheersing ontstaan. Het rij den valt tegen en de motor wordt weggedaan. Zelf in het bezit van een startlicentie in de Supersport 600 klasse, is Jaco bi ook in staat om de klant die een racemotor op het oog heeft, in de praktijk getoetste advie zen te geven. „Daarbij kun je denken aan kennis met betrek king tot banden, remblokken en dergelijke". Kleding Bij de aanschaf van bescher mende kleding kan tegenwoor dig een keuze worden gemaakt uit vele modellen en materia len. Jacks, broeken, laarzen en handschoenen van hoogwaar dig leer en kunststof èn niet te vergeten perfect passende hel men, zijn een eerste vereiste als het om veiligheid gaat en mo gen geen sluitpost op de begro ting zijn. „Motorrijders blijven nu eenmaal een kwetsbare groep weggebruikers", aldus Visser. „Een enkel stuurfoutje kan al leiden tot een valpartij met behoorlijk wat schade aan mens en motor. Al moet ik daar direct aan toevoegen dat je de risico's al in een vroeg stadium kunt beperken. De rij-oplei- dingen zijn verbeterd, de exa mens zijn veel strenger en veel mensen doen een schat aan er varing op tijdens voortgezette rij-opleidingen: cursussen waar bijvoorbeeld de juiste bochtentechniek en het rem men bij nat weer wordt aange leerd. Zo'n cursus zou ik iedere beginner aanraden". Dat de race-activiteiten van VJ Motorsport niet alleen ver taald worden in know how, bleek onlangs op het circuit van Assen, waar een door VJ gesponsorde motorfiets een tweede plaats behaalde tijdens een van de grootste viertakt- evenementen van Europa. Rest de vraag of motorrijden een dure hobby is. Een kijkje in de ruime showroom, waar zo'n 40 nieuwe en gebruikte motoren staan te lonken, leert dat de prijzen variëren tussen de 8.000 en 25.000 gulden. Een complete uitrusting met helm, pak, laar- 'zeh en handschoenen komt op een kleine 12.000,-. Garantie De motoren worden geleverd met drie maanden tot een jaar garantie. Als officieel Yamaha- dealer bestaat bij VJ Mo torsport de mogelijkheid een Yamama XJ 600 S te huren te gen een alleszins redelijk be drag. Vooral in de weekenden wordt hier druk gebruik van gemaakt. Opvallend is dat de omvang en inrichting van de werkplaats gelijke trend heeft gehouden met die van de show room. Veel jonge bedrijven die vrolijk meedeinen op de golf 'motorgekte', blijken vaak niet meer dan verkoophallen, waar de koper meer dan eens bedro gen uitkomt. Wilco Visser: „De juiste motor voor de juiste persoon, da's één. Maar bij goed motorrijden komt meer kijken. Vandaar dat we voor onderhoud onder meer beschikken over een computer gestuurde testkast, die geme ten gegevens vergelijkt met de fabrieksgegevens zodat de op timale afstelling wordt be reikt". VJ Motorsport loopt niet alleen gesmeerd door bei de raceliefhebbers, maar ook door de monteuse Martine Tuk ker. Wie zei daar dat vrouwen geen verstand van techniek hebben? De werkzaamheden worden be halve vakkundig ook snel uit gevoerd. Dat mag blijken uit het feit dat voor reparaties, kleine en grote beurten slechts één tot anderhalve week wachttijd geldt; bij anderen is dat soms wel zes tot acht we ken. VJ: „Eigenlijk geldt voor ons hetzelfde als in de racewe reld: je kunt alleen winnen door snelheid en kwaliteit". NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zit een gesteri liseerde poes met de naam Huppie. Zij is ruim één jaar en de kleur is lapjes Tricolor (schildpadkleur). Huppie is een leuke en aanhankelijke poes die graag aandacht krijgt en daarvoor vriendschap teruggeeft. Zij komt uit een gezin waar ook nog an dere katten woonden. Of Huppie met honden om kan gaan is niet bekend. Wie deze poes als huisgenoot wil hebben, kan contact op nemen met de Kattenopvang in Nieuwerkerk. telefoon 01114- 1583. De hond Bas uit het Dierenasiel Schouwen-Duiveland is ge plaatst in Nieuwe-Tonge. Zijn broertje Björn zit nog op een baas je te wachten. (Foto: Joop van Houdt). SEOUL - De Amerikaanse ge heime dienst CIA sluit niet uit dat er overlevenden zijn van het neerstorten van een Zuid- koreaans vliegtuig in 1983 bo ven het schiereiland Sachalin in het uiterste oosten van de toenmalige Sovjetunie. Dit heeft een lid van het Zuidko- reaanse parlement maandag in Seoul verklaard. MIDDELIIARNIS - Tijdens een routine-controle werd on der handbereik van een auto mobilist een wapenstok en een honkbalknuppel aangetrof fen. De eigenaar gaf aan deze „wa pens" uit voorzorg bij zich te hebben voor het geval dat ze hem te na zouden komen. Van beide wapens is door de eige naar afstand getekend. BRUINISSE - Voor het derde achtereenvolgende jaar op Schouwen-Duiveland wordt zaterdagavond 31 oktober in herberg De Stoofpolder in Bruinisse een blaaskapellen- festival georganiseerd. Dc deelnemende korpsen zijn Stuitje Luet uit Bru, Oor ons Noe uit Zierikzee, De Grutte- prikkers uit Zonnemaire, het Agrarisch Orkest Zonder Naam uit Burgh-Haamstede en Amicitia uit Dirksiand. Tevens zal het Bruse Visserskoor me dewerking verlenen. Tijdens deze avond presenteert de Bru se boerenkapel de nieuwe uni formen aan het publiek. Het aanbieden van de nieuwe kle ding door directeur A. Maas kant van Maaskant Shipyards is omstreeks 19.30 uur. HERKINGEN - In besloten kring opent Netty Struyk op zaterdag 31 oktober om 9.00 uur haar creatieve winkel in de Elisabethstraat 22, waar van af dat moment alles te koop is op het gebied van handwerken en handenarbeid. In november starten de eerste cursussen in de speciaal daar voor ingerichte hobbyruimte boven de zaak. Op zaterdag 31 oktober zijn van 10.00-12.00 uur en van 13.00-15.00 uur de cur susleidsters in de zaak aanwe zig en kan men zich laten infor meren over het zeer gevarieer de cursusaanbod. Zo kan men een keus maken uit: Origami, kantklossen, poppen maken, quilten, patchwork en het ma ken van wenskaarten. Voor kinderen Een aantal van deze cursussen wordt ook aan kinderen gege ven. Netty Struyk is ervan overtuigd dat ze met haar win kel en de mogelijkheid van het volgen van cursussen in een be hoefte voorziet. „Herkingen is een wat geïsoleerde maar zeer actieve gemeenschap. Toch zijn de inwoners voor hun aanko pen op handwerk- handenar: beidmaterialen aangewezen op andere plaatsen. Dat geldt ook voor het volgen van cursussen op creatief ge bied, waardoor de animo al snel minder wordt." Netty Struyk heeft altijd al een win kel aan huis willen hebben, ze ker omdat dit goed te combine ren is met haar gezin. Na lang aarzelen heeft het echtpaar Struyk het pand naast het woonhuis gekocht en dit met hulp en inzet van familie en vrienden in een maand tijd om getoverd tot een winkel en cur susruimte. Positieve service In de afgelopen maand is Netty Struyk als startende onderne mer wel een aantal obstakels tegengekomen waarvan zij niet dacht dat die bestonden. Toch heeft Netty zich niet uit het veld laten slaan en opent zij ko mende zaterdag haar winkel met de visie dat zij deze kleine gemeenschap een positieve ser vice gaat bieden. De creatieve winkel is elke werkdag ge opend van 9.00-11.30 uur $n van 13.00-18.00 uur. Op maandag en dinsdagmiddag is de winkel gesloten. DIRKSLAND - Na ampel beraad tussen ziekenhuis, huisartsen, verzekeraars en geneeskundige inspec tie voor de volksgezondheid zal het Van Weel- Bethesda ziekenhuis haar deuren openen voor de zo genaamde poliklinische bevalling zonder medische indikatie. Het gaat hier om wat ook wel genoemd wordt de verplaatste thuisbevalling. Behalve de lo- katie gaat bijna alles net als thuis. Zo wordt de bevalling begeleid door de eigen huisarts of verloskundige (als deze in de regio werkzaam is). Deze hulp verleners zijn verantwoorde lijk voor de te verlenen zorg. Vanwege de afstand naar het ziekenhuis zal het niet voor al le huisartsen mogelijk zijn een bevalling in het ziekenhuis te begeleiden. In de voorbereidingsperiode zijn afspraken op papier ge steld om een goede kwaliteit van zorg te kunnen bieden. Het is mogelijk dat zieken fondsen en particuliere verze keraars een eigen bijdrage vra gen voor de poliklinische be valling. Het ziekenhuis is ge houden deze bij aanmelding in te houden. Een aantal verzeke raars vergoedt deze eigen bij drage geheel of gedeeltelijk. Zwangere -vrouwen kunnen zich voor informatie wenden tot hun huisarts/verloskundi ge. ZIERIKZEE - Gall Gall, de grootste speciaalzaak voor alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, houdt tot 31 oktober in alle zaken „Amerikaanse presidentsverkiezingen". Onder het motto 'Kies een president en reis naar de Verenigde Staten' kunnen de klanten hun voorkeur uitspreken voor George Bush, Bill Clinton of Ross Perot. In de filialen liggen in deze pe riode „stembiljetten" die de klanten ingevuld in een „stem bus" kunnen deponeren. Door ook een slagzin op originele wijze af te maken, dingen de deelnemers mee naar één van de vijf hoofdprijzen. Gall Gall geeft samen met Jan Doets Reizen, specialist in rei zen naar Amerika en Canada, vijf reizen naar Amerika weg. De uitslag van de verkiezingen wordt voorpagina-nieuws. G'all Gall maakt op 2 en 3 no vember de keuze van haar klanten bekend op de voorpa gina's van de landelijke dag bladen. Op 3 november vinden in Amerika de echte presi dentsverkiezingen plaats. Amerikaans assortiment Met de schaduwverkiezingen speelt Gall Gall in op de toe nemende belangstelling voor de Amerikaanse politiek én voor Amerikaanse produkten. Daarom is een speciaal assorti ment samengesteld dat vanaf 22 oktober in alle Gall Gall zaken verkrijgbaar is. Het motto luidt: 'Amerikanen moe ten kiezen, maar u kunt ze alle bei nemen'. Wie een aankoop uit het Amerikaanse assorti ment doet, krijgt een zakje Duyvis American Barbecue Pinda's cadeau. Naast een pakket Amerikaan se wijnen is ook een aantal ge distilleerd produkten uit de VS in het assortiment opgenomen. Four Roses, bijvoorbeeld, de zachte bourbon whisky en de populaire whisky-likeur Sou thern Comfort. Speciaal ter kennismaking is de sortering uitgebreid met flessen in klei nere hoeveelheden. Ook Coca Cola ontbreekt natuurlijk niet in deze Amerikaanse actie. En het meest gedronken bier in de VS, Budweiser. is tijdens de ac tie in prijs verlaagd. De actie loop tot en met 3 no vember. Advertentie De keiharde waarheid is dat hard slapen ongezond en onkomfortabel is. Een soepele, gelijkmatige ondersteuning van uw lichaam is een voorwaarde voor een goede nachtrust. Kom voor een persoonlijk advies naar Deurloo uw bedspecialist. deurloo intermeube! Haringvlietplein 4. Zierikzee. Tel. 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond Basisbereiding grillen: Grillapparatuur, in welke vorm dan ook, goed voor verwarmen (gas, elektra of de barbecue). Kruid het vlees, maar zout het niet, want dat gebeurt achteraf. Plaats het vlees op of tussen de grill. Keer het vooral niet te vlug. In eerste instantie plakt het vlees vast maar het laat later vanzelf los. Afhankelijk van de vlees soort wordt hoogte en/of temperatuur en tijdsduur bepaald. U heeft nodig voor 4 personen: 400 gram runderlever 8 plakjes bacon 8 gevulde olijven (zonder pit) 8 kleine bosuitjes 8 kerstomaatjes V* kleine komkommer 2 eetlepels olijfolie 1 eetlepel provengaalse kruiden zout peper Bereiding: Blancheer even de kook erover -laten gaan) de lever in een pan met ruim kokend water en zout in ca. 5 minu ten. Neem de lever uit de pan en dep hem af met keu kenpapier. Verdeel de lever met een scherp mes in 12 stukken. Maak de kleine bosuitjes schoon en blan cheer ze. Snijd de komkom mer in 8 plakken. Was de kerstomaatjes. Wikkel de gevulde olijven om met de bacon. Vermeng de proven gaalse kruiden, zout en pe per in de olie. Rijg achter eenvolgens aan 4 spiezen stukje lever, bacon, oli.'f, bosuitje, komkommer en kerstomaatje. Herhaal dit nog één keer (eindigen met een stuk lever). Bestrijk de spiezen licht met het olie mengsel. Bewaar tot ge bruik afgedekt in de koel kast. Grill de spiezen in ca 10 minuten bruin en gaai- onder een voorverwarmde grill. Keer de spiezen regel matig. Lekker met koude gekookte bietensalade en röstiko's. Tip: U kunt hier natuurlijk varkens-, of kalfslever voor gebruiken. Tip: Tussen een tafelgrill of op de barbecue is de berei dingstijd 6 a 7 minuten Niet te heet grillen. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1015 kJ (240 kcal) Eiwit: 23 gram Vet: 15 gram Koolhydraten: 3 gram AMSTERDAM - Dr. L. de Jong opent vrijdag in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam de foto-expositie „Nederland in de Tweede Wereldoorlog". MADRID - De Spaanse Socia listen hebben zondag met een grote partijbijeenkomst in- de stierenvechtersarena van Ma drid gevierd dat zij tien jaar geleden aan de macht kwamen. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 14 oktober zijn. De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- J. Quant, Manhuisstraat 31, Zierikzee De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- S. Poortvliet, Vroonweg 29, Dirksiand De derde prijs: Een waardebon van f 10,- L. C. van Dis, Halsjuk 38, Sommelsdijk Sleutelwoorden van de puzzel van 14 oktober zijn: In touw zijn De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 6 november in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1. bedrog; 4. gebieden; 7. gezelschapsspel; 9. plaatsnaam; 10 achting; 11. zonnescherm; 14. onnozel; 15. klem; 17. lengtemaat (mv); 18 vermoeid; 19. bepaald gewicht; 20. werpstrik; 21. knaagdier; 23. toetsing vari personen (mv); 25. dorre vlakte; 28. dier; 29. boom; 30. verbijsterend schrik beeld; 33. beroep; 34. onkruid (mv). Verticaal: 1. zaniken; 2. onbeduidend persoon; 3. soort doek; 4. schaamte loos; 5. dier; 6. dichterbij komen; 7. ruilen; 8. het voor echt verklaren; 11. deel van een kledingstuk; 12. papegaai; 13. gestalte (mv); 15. een heel eind, i6 scheut; 20. plaats waar vocht wordt doorgelaten; 22. voesel van dieren. 24. twijfel; 26. éénjarig dier; 27. grove stof; 31. soort vis; 32. iets. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters uit de vakjes 1, 10, 15, 26, 30. 4. 19, 6. 34, 33, 5, 34.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 7