Herfstexpositie van schilderijen en foto's kunstenaars Transartica Uitreiking diploma's bij Groot Stelle Actie Ontdek Latijns-Amerika opnieuw nu ook in Zierikzee Kerstmarkt bij Novalux Braber in teken van 'Berenjaar 1992' 'Lang zal hij leven!', lied zonder oorsprong Speelgoed beurs in Speel-o-theek Gebak op waarde geschat In de Noordhavenpoort tot en met 1 november Wereldwinkeliers donderdag 29 oktober met stand onder de Beuze Dorpszaak kent geen grenzen in klantenbestand Technika 10 in Lichtboei WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 3 GOES - De voorzitter van de ROC (Regionale Oplei dingscommissie Zeeland) de heer J. v. d. Griek reik te onlangs aan 23 leerling-monteurs een diploma pri maire leerlingwezen-opleiding uit. Het gaat hier om jonge vakmensen in de installatietechniek, die het diploma assistent installatiemonteur-differentiatie dakbedekking of -differentiatie centrale verwar ming en het diploma assistent verwarmingsmonteur hebben behaald. Twee jaar geleden werd gestart met een opleiding waar via mo dules wordt gewerkt. De gemo duleerde opleidingen zijn de meest actuele vertaling van de veranderingen in de be roepspraktijk. Door bedrijven te enquêteren naar de soorten werkzaamheden die de mon teurs dagelijks uitvoeren, kreeg het opleidingsinstituut SOI een actueel beeld van de beroepshandelingen. Deze wer den vertaald naar praktijkoe feningen en de daarbij beho rende theorie. Alle primaire- en inmiddels ook alle voortge zette leerlingwezen opleidin gen zijn vernieuwd en gemodu leerd. Hierdoor zijn de oplei dingen meer op de praktijk af gestemd. Lesstof De lesstof is opgedeeld in afge ronde delen, die afzonderlijk worden getoetst. De praktijk oefeningen en de theorie wor den nu in hetzelfde tentamen afgenomen. Een ander voor deel van de modulering is dat leerlingen makkelijker van de ene naar de andere opleiding kunnen overstappen. Om een leerlingwezen-oplei ding te kunnen volgen sluiten leerlingen met een installatie bedrijf een leerovereenkomst af. In het bedrijf krijgen zij dan de praktijkopleiding. De theorie-opleiding wordt op Scholengemeenschap Groot Stelle in Goes verzorgd. De huidige gediplomeerde instal latie- en verwarmingsmon teurs werken en leren bij be drijven in heel Zeeland. Geslaagden: E. Buunk, Mid delburg, H. Dogan, Goes, J. P. van Dongen, Middelburg, J. Flikweert, Zierikzee, E. R. Gi- deonse, Middelburg, E. J. M. Hage, Goes, A. Heeres, Vlissin- gen, G. H. J. van den Heuvel, Vlissingen, P. F. Janssens, Goes, R. B. A. L. Langendoen, Wemeldinge, W. B. Niesthoven, Vlissingen, W. M. Nieuwdorp, Goes, Tj. A. Nuijens, Zierikzee, J. Peene, Middelburg, C. J. Rentmeester, Ovezande. R. C. de Ridder, Vlissingen, W. Ros kam, Middelburg, P. Sonke, Kapelle, D. Verhage, Vlissin gen, I. J. Verwest, Zierikzee, M. Wisselink, Middelburg, J. W. Wondergem, Middelburg en R. van Zanten, Middelburg. ZIERIKZEE - Speel-o-theek Leentjebuur in Zierikzee houdt zaterdag 7 november van 10.00 tot 12.00 uur een speelgoedbeurs. Deze beurs biedt een mogelijkheid om, met het oog op de komende Sinterklaastijd, voor weinig geld aan aardige presentjes te komen. Voor deze beurs kunnen aller lei soorten speelgoed ingele verd worden, zoals poppen, puzzels, boekjes en kinder fietsjes. Men krijgt een gedeel te van de opbrengst. Mensen die artikelen beschikbaar heb ben, kunnen in de Speel-o- theek aan de Mosselboom gaard terecht op donderdag 5 november van 16.00 tot 21.00 uur voor inname van het speel goed. Natuurlijk kan ook speelgoed worden geschonken aan de Speel-o-theek. Men is graag be reid dat thuis bij de gever te komen ophalen. Van de totale opbrengst komt twintig pro cent ten goede aan de Speel-o- theek. Het afrekenen en afha len van niet verkochte spullen is op zaterdag 7 november van 13.00 tot 13.30 uur. Niet afge haald speelgoed gaat, zoals ie der jaar, naar Polen. Voor ver dere informatie kan men bel len naar de Speel-o-theek, tele foon 01110-13413, of naar Lydia de Raad, telefoon 01110-12927. ZIERIKZEE - Op 13 en 14 oktober deed Aswin- tha van Dijk uit Zierik zee in Wageningen mee aan de Nederlandse kampioenschappen Ban ket/Patisserie. Aswin- tha, al eerder met een Zeeuwse prijs geëerd, nam nu op de Neder landse kampioenschap pen de tweede prijs mee naar Zierikzee. Met twee verplichte gebakstuk ken, sprits en krakelin gen behaalde zij deze tweede plaats. Na haar Mavo- en koks diploma, koos zij de richting patisserie, waar zij haar eigen creativi teit kan uiten. Meer vrouwelijke leerlingen melden zich tegenwoor dig aan voor dit uniek vak. Zelf vindt zij, dat de Nederlander nóg steeds gebak niet op de juiste wijze kan waarde ren, terwijl onze zuider buren daar wel raad mee weten, getuige de vele speciaalzaken die daar zijn. Tijdens deze opleiding komt uiteraad ook het item 'let-op-vet' om de hoek kijken. De heden daagse banketbakker speelt daar volgens As- wintha met kwark- en bavaroisprodukten ook op in. Ook in Nederland is er altijd vraag naar specia le banketprodukten. Juist daarom hoopt As- wintha, dat de vakge richtheid in trek blijft en zodoende de exclusi viteit van dit vak ge waarborgd blijft. In de toekomst hoopt zij met een eigen zaak haar eigen creativiteit onder de mensen te kunnen brengen. Momenteel werkt en leert zij bij de BB-bakkerij aan de St. Domusstraat en hoopt medio 1993 het fel be- geerde diploma ban ket/patisserie te beha len. ZIERIKZEE - De herkomst van één van de bekend ste Nederlandse gezelschapsliederen 'Lang zal hij le ven!' is wonderlijk genoeg onbekend. Niemand kent de naam van de auteur en niemand weet precies hoe oud het is, maar het is wel duidelijk dat 'Lang zal hij leven' diep in ons bloed zit. Volgens radioprogrammama- ser en volksliedonderzoeker Ate Doombosch is 'Lang zal hij leven!' een typisch voorbeeld van een 'mondeling overgele verd lied'. Om die reden is het ook zo moeilijk om er in de ar chieven iets over terug te vin den. Doombosch: ,,Het is een eenvoudige meezinger, een ge zelschapsliedje voor bruiloften en partijen. Dergelijke melo dieën hoef je maar één keer te horen en je kunt het meezin gen. Daar zijn geen notenbal ken voor nodig. Dat is ook de kracht van 'Lang zal hij leven!'. Springlevend In het voorwoord van 'Het Va- derlandsch Liedeboek' (1891) van Richard Hol wordt mel ding gemaakt van 'Lang zal hij leven!'. Letterlijk staat er: ,,door de bijvoeging van een nieuw gezelschapslied hebben wij getracht den deun: 'Lang zal hij leven!' door iets beters, naar wij hopen, te vervangen!". Richard Hol maakte vermoe delijk bezwaar tegen het lied omdat het zowel muzikaal als inhoudelijk niet interessant genoeg was. Deze actie was waarschijnlijk een onderdeel Van het beschavingsoffensief dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eind achttien de eeuw in Nederland inzette. De poging van Hol was echter gedoemd te mislukken. Hol is vergeten, 'Lang zal hij leven!' bleef springlevend. Wij Neder landers houden van het lied. Dé plek in Nederland waar in formatie over diverse soorten volksliederen wordt gearchi veerd is het R J. Meertens In stituut in Amsterdam. Uit de documentatie van het hier ge vestigde volkslied-archief kon worden opgemaakt dat enkele regels van het 'Lang zal hij le ven!' in tal van Sint Maarten- liedjes voorkomen. Dat wil echter niet zeggen dat 'Lang zal hij leven!' ook een overblijfsel is van een Sint Maartenliedje. Het zou even goed kunnen zijn dat de Sint Maartenliedjes zijn geïnspireerd op het 'Lang zal hij leven!' De echte oorsprong zal waarschijnlijk altijd een raadsel blijven. Oudste bron De oudste bron die men van het 'Lang zal hij leven!' kent, is het 'Muzijkboek' van Anöries Kiers (Friesland 1864). Het lied werd toen al als dansmelodie gebruikt. Veel ouder dan de 19e eeuw kan het lied overigens niet zijn. Volksliederen en melodieën komen vaak in verschillende versies voor. Zo is bijvoorbeeld het bekende kinderliedje 'Wie gaat er mee naar de berg van Sint André' verwant met ,Lang zal hij leven!': de melodie be gint ongeveer hetzelfde, en aan het einde verschijnt ook het 'gloria': 'en die leven daar in gloria, victoria'.' Het is goed mogelijk dat de melodie afkomstig is van bui ten Nederland. Zo vindt men het begin van de melodie bijna letterlijk terug in een Zwaard dans uit Beieren. HILVERSUM - De documentai re „Met het oog op Rem brandt" heeft de Grote Prijs van het Europese High Defini tion Festival in de Italiaanse stad Bergamo gewonnen. De strijd ging tussen twintig in zendingen, zo heeft de NOS dinsdag bekendgemaakt. Het programma, dat op 6 december vorig jaar werd uitgezonden, gaat onder meer in op de tech niek en werkwijze van Rem brand^. De jury bleek onder de indruk te zijn van de „grote originaliteit en intelligentie" waarmee Van Langeraaa de mogelijkheden van HD"-teievi- sie heeft toegepast. dag 29 oktober van 9.00 tot 10.30 uur met een stand onder de Beuze. Behalve de nieuwe produkten uit Latijns-Amerika is daar ook kleding (alpaca truien) en kunstnijverheid uit de Derde Wereld te koop, ter wijl ook de artikelen die al lan ger deel uitmaken van het as sortiment van de Wereldwin kel daar een plaatsje zullen krijgen. Voor wie zin heeft in een bakje schenken de vrijwil ligers een kopje Residentie- koffie, de koffie die de volks vertegenwoordigers in Den Haag al vijf jaar lang drinken. ZIERIKZEE - In het jaar 1492 ontdekte Columbus Amerika. Een historisch feit, weliswaar niet hele maal juist (niet Columbus maar Amerigo Vespucci wordt door historici als de ontdekker van Amerika beschouwd) maar in ieder geval in Europa en Ameri ka wel reden om met allerlei festiviteiten te worden herdacht. Aan die ontdekking zit echter een keerzij de, die van uitbuiting, onderdrukking en armoede. Aan die schaduwzijde van deze ontdekkingen besteedt de Wereldwinkel aandacht via de actie Ont dek Latijns-Amerika. In het kader van deze actie staat de Wereldwinkel Schouwen-Duiveland don derdag 29 oktober tussen 09.00 en 16.30 uur met een stand onder de Beuze in Zierikzee. De ontdekking van het conti nent Amerika betekende een enorme stimulans voor de eco nomische ontwikkeling van Europa. Voor Latijns-Amerika luidde het echter het begin in van een eeuwenlange aderla ting van de natuurlijke rijk dommen (edele metalen en grondstoffen) en de uitbuiting en onderdrukking van de oor spronkelijke bewoners. Plantagelandbouw De conquistadores (de Spaanse veroveraars) onder wie Cortés en Pizarro die in de voetsporen van Columbus het Latijnsame- rikaanse continent betraden deden dat met slechts één doel: goud en zilver vinden. Maar ook de Europese kolonisten die zich in de tweede helft van de zestiende eeuw in „de nieuwe wereld" vestigden droegen via plantagelandbouw (koffie, sui ker, cacao), waarvoor vele sla ven uit Afrika werden ver scheept, bij aan de uitbuiting van de oorspronkelijke bevol king en de vernietiging van de inheemse economie en cultuur. Wereldhandel Enig inzicht in de wereldhan del maakt duidelijk dat de blanke overheersing nog altijd bestaat. Weliswaar niet meer zo manifest als voorheen maar nog altijd duidelijk genoeg. Een bewijs daarvoor vormt de rol van de meeste Latijnsame- rikaanse landen, die beperkt zich nog altijd tot die van grondstoffenleverancier voor de rijke, geïndustrialiseerde landen. De enorme schulden last waaronder veel landen dreigen te bezwijken zorgt bo vendien ook voor roofbouw op de natuurlijke rijkdommen. Herdenken De snelheid waarmee de ont bossing met name in het Ama zone-woud - de longen van de wereld - zich voltrekt is wat dat betreft een teken aan de wand. Om nog enigszins aan hun be talingsverplichtingen te kun nen voldoen wordt een land als Brazilië min of meer gedwon gen tot het uitvoeren van veel tropisch hardhout. Voor veel Indianen in Latijns-Amerika is er nu dan ook weinig reden om de ontdekking van Amerika, vijfhonderd jaar geleden te vieren. Die ontdekking en ver overing betekende immers de doodsteek voor hun eigen cul tuur en de op zelfvoorziening gebaseerde economie. En nog altijd maakt de door de rijke landen gedomineerde wereld handel het hen onmogelijk om hun positie daadwerkelijk te verbeteren. Omgekeerde geschiedenis Voor de keerzijde van de ontdckkings-medaille, oftewel de omgekeerde geschiedenis vragen de Landelijke Vereni ging van Wereldwinkels en de SOS Wereldhandel via de actie Ontdek Latijns-Amerika op nieuw aandacht. Ook in Zie rikzee richten de Wereldwinke liers de aandacht op de voor de ze landen zo nadelige wereld handelsstructuren. Kast Daarvoor hebben ze in hun winkel in de Verrenieuwstraat een aparte kast met typisch La- tijnsamerikaanse produkten ingericht. Naast de rietsuiker, de verschillende soorten koffie en honing bevat het assorti ment Latijnsamerikaanse pro dukten nu ook rijst, cacao en Mascao-chocolade uit Bolivia, sesamreepjes uit Nicaragua en para-, cashew- en pecannoten uit Bolivia en Honduras. Daar naast is ook de wijnafdeling uitgebreid met Chileense wij nen als Los Perales (aperitief wijnen) en Gran Roble. Met de verkoop van de ecolo gisch geteelde cacao, afkomstig van de coöperatie El Ceibo, de (Lacandona)honing en de ver schillende noten wil de Wereld winkel de aandacht vestigen op de mogelijkheden voor een verantwoorde exploitatie van de mogelijkheden die moeder tje natuur biedt. Dat geldt in het bijzonder voor de paranoten, die alleen in het tropisch regenwoud kunnen groeien. Voor veel Indianen in het Amazone-gebied is de para noot de belangrijkste bron van bestaan. In het huidige tempo doorgaan met bomenkappen betekent dat er over ongeveer dertig jaar geen boom meer staat, waardoor ook deze men sen in hun bestaan worden be dreigd. Door het kopen van de ze paranoten en honing, beide voorzien van een sticker met de afbeelding van een Indiaanse vrouw kan de consument hier te kennen geven een verant woord gebruik van het woud voor te staan. Starfd Om aandacht te vragen voor de andere kant van de ontdekking van „de nieuwe wereld" staan de Wereldwinkeliers donder- ZIERIKZEE - In De Lichtboei aan de Poststraat in Zierikzee begint op 2 november de Tech nika -10 klub voor meisjes van 10 tot en met 12 jaar. De Beretrends komen in de kerstartikelen tot uiting. BRUINISSE - De 'dorpszaak met de stadssortering' in Bruinisse is verrijkt met een groot assortiment kerstartikelen. Ongeveer 25 vierkante meter van de winkelvloeroppervlakte van Novalux Braber staat sinds vorige week volledig in het teken van een flon kerende kerstshow. Veel recreërende bezoekers en inwoners uit de regio hebben inmiddels op ontspan nen wijze een kijkje genomen in de nieuwe afdeling. Novalux Braber die profiteert van de inkoopkortingen die grootgrutter Blokker biedt, kan dit voordeel doorsluizen naar de klanten van de 225 vierkante meter grote winkel in het centrum van het oude mosseldorp. De auto's kunnen tijdens het winkelbezoek op het riante parkeerterrein als het ware met de kofferbak bij de voordeur blijven staan. Zelfs de vertegenwoordigers van Novalux keken de ogen uit toen zij zagen wat Nellie van der Klooster-Braber allemaal voor de dag had gehaald. Al ge ruime tijd liep zij met het idee om tijdens de verkoop voor de kerstdagen wat extra aandacht aan het assortiment te schen ken. In overleg met haar broer en medefirmant Jan Braber werd gewikt en gewogen, waar na Nellie bijgestaan door haar man Jan van der Klooster de handen uit de mouwen stak en de afdeling tuinmeubelen om toverde in een fleurige afdeling kerstartikelen. Het resultaat is te zien. Onder het motto: Er is geen beter raad van voorraad werden met het oog op de steeds stijgende kerst verkopen allerhande artikelen inge kocht. In de aparte afdeling waar de kerstklokken op de achter grond luiden is een groot assor timent in de meest sfeervolle kleurtinten uitgestald. De schappen zijn rijkelijk gevuld met kaarsen, kunstkerstbo men, handdoeken, tafellakens, servetten, beestjes, voetjes om verschillende attributen te plaatsen en verder alles wat men op dit gebied weet te be denken. Voor het eerst is het as sortiment ook aangepast met houten kerstfiguren die met name voor de Duitse recrean ten zijn ingekocht. Bovendien ontbreken de veel gevraagde kerstboompjes voor in de auto en de speeldoosje 'sneeuwstorm' bij Braber niet. Nieuwe trends Wat de kleurschakering betreft hebben de Bruse ondernemers de nieuwste trends in huis ge haald. Actuele tinten als bor deauxrood, donkergroen en donkerblauw staan in de sfeer volle ruimte gepresenteerd. Om de afdeling een extra di mensie te geven is een versie ring van zo'n 300 lichtjes aan gebracht die sfeerverhogend werken. Sinds 1935 speelt Bra ber een belangrijke rol in het winkelarsenaal van Bruinisse. Met de aanleg van dammen en bruggen heeft het bedrijf in de 'overzeese' gebieden meer en meer marktterrein veroverd. Wie in 1992 de dorps winkel van Braber binnenstapt ontmoet klanten vanuit Zierikzee tot Sint Philipsland en vanaf Rot terdam tot ver in Duitsland. Jan Braber en Nellie van der Klooster-Braber staan met de drie vaste verkoopsters dage lijks gereed om de klant een ruim assortiment artikelen aan te bieden. Tegen scherp concurrerende prijzen!! Een voorbeeld dat inmiddels in 230 gemeenten (onder meer in Zierikzee), vier Provinciehui zen en bij het Europese Parle ment is gevolgd. Deze Residen- tiekoffie is nu ook voor klein verbruikers verkrijgbaar. Wie als kleinverbruiker twee pak ken van deze eerlijke koffie koopt kan voor nog geen vijf gulden een CD kopen met daar op de Pastorale van Beethoven, uitgevoerd door het Residen tie-orkest. Met deze nieuwe cursus leren de meisjes alles over hoe een fiets in elkaar zit. En wat er zelf gedaan kan worden als een fiets niet meer werkt. De meis jes leren onder meer hoe een lamp gerepareerd wordt en hoe het stuur zelf hoger gezet kan worden. En wat moet gedaan worden als de ketting eraf ligt of de remmen niet meer wer ken? Wie 10, 11 of 12 jaar is en zijn neus niet optrekt voor vie ze handen kan elke woensdag van 16.00 tot 17.30 uur terecht in de Lichtboei. De kosten be dragen twee gulden per les. Ie dereen betaalt voor tien keer tegelijk. De club gaat het hele jaar door, behalve in de vakan ties. Daarna start er weer een cursus over een ander onder werp. Voor meer informatie kunnen de meisjes bellen naar 0U10 - 12075. EGMOND AAN ZEE - Green peace, de Stichting Natuur en Milieu en de Werkgroep Noord zee vinden dat de lading lood in het gezonken vrachtschip Nordfrakt voorde kust van Eg- mond beslist moet worden ge borgen. De herfstexpositie uit de Noordhavenpoort omvat ook schilderijen van Jan Jongschap. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vorm, kleur, geluid en omgeving. De combinatie van die elemen ten vormt een bijzondere sfeer die men tot en met zondag 1 november kan onder gaan in de Noordhavenpoort te Zierikzee. Onder de titel Herfstexpositie wordt in die periode het werk getoond van de vijf regionale kunstenaars die zich heb ben verenigd in de stichting Transartica: Willem van Anraad, Leen Koper, Jan Jongschaap en Rijnhard Schregardus, allen uit Zierikzee en Marijke Fol- kertsma uit Capelle. De herfstexpositie omvat werk dat de kunstenaars voorname lijk in de afgelopen twee jaar maakten. Het is een over zichtstentoonstelling waarmee Transartica het zomerseizoen 1992 afsluit. In de afgelopen maanden werden door de stich ting in totaal zes exposities ge organiseerd in de Noordhaven- poort. De Herfstexpositie is dagelijks (behalve maandags) gratis te bezichtigen van 13.00 tot 17.00 uur. De kunstenaar Willem van An raad exposeert niet alleen en kele schilderijen, maar laat via videobeelden en geluiden ook zien wat hem inspireert; ver weerde deuren en vervallen ge bouwen waarbij balken zijn verwerkt in de muren.'Rijn- hard Schregardus beeldt via zijn schilderijen oersymbolen uit. Dat komt onder meer tot uiting via een schild waarop Egyptische afbeeldingen zijn verwerkt. Schregardus maakt bij het maken van zijn schilde rijen gebruik van een gemeng de techniek, dat wil zeggen dat in sommige schilderijen zowel aquarel, acryl als olieverf ver werkt is. Van Jan Jongschaap uit Zierik zee is voor het eerst na vele ja ren weer werk te zien. De oud- journalist exposeerde vroeger veel, maar kwam daar door zijn drukke baan de laatste tientallen jaren niet meer aan toe. De Herfstexpositie omvat twintig schilderijen van hem die deels werden gemaakt na dat hij in januari van dit jaar stopte met zijn werkzaamhe den voor de PZC. Via surrea listische en impressionistische afbeeldingen geeft de kunste naar een bepaalde sfeer weer. Enkele titels van zijn schilde rijen zijn Nachtelijk aanko men, Boogie in bes. Strijdende lijnen, Herfst in de polder en Twee figuren. Marijke Folkertsma maaki bij het maken van haar schilderij en gebruik van olieverf. Het werk dat is te zien op de Herfstexpositie omvat grote, abstracte schilderijen in helde re, vrolijke kleuren. Zij kregen de titels Stilleven. Uitzicht. Frames of being en Heart of the matter mee. Ook van haar is de fotocollage Frenzy een in trigerende mengeling van men selijke rompen en ledematen. De Zierikzeese fotograaf Leen Koper werkte aan de tentoon stelling met vijf zwart/wit fo to's die gedeeltelijk zijn inge kleurd. Het zijn afbeeldingen van keien die door hun vorm en compositie de relaties en sfe ren uitbeelden. Tijdens de Herfstexpositie in de Noordha venpoort fungeert steeds een van de exposanten als sup poost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3