HEMA: HALOGEEN Garage Remeeus viert dertig jarig bestaan als BMW-dealer Aandachtspunten moeten Vrouw en Geloof duidelijker gezicht geven 199.- Een themadag Sport Gezond in De Stenge Robin van Geesbergen slaat eerste paal tegelhal ,,Toen ik achttien jaar was wilde ik al voor mezelf beginnen" Vandaag, woensdag 28 oktober, lezing door psychologe Aleid Schilder Extra voorstelling Over de grens Herdenking Reformatie K WOENSDAG 28 OKTOBER 1992 13 Het automobielbedrijf Remeeus in Ouwerkerk. (Foto: Joop van Houdt). OUWERKERK - Dit zijn woorden van de heer Re meeus, eigenaar van garage Remeeus te Ouwerkerk, welke onlangs zijn dertigjarig jubileum als BMW- dealer vierde. Aan de vooravond van zijn vakantie gaat hij er gemakkelijk voor zitten en vertelt hon derduit over de afgelopen dertig jaar. ZIERIKZEE - De werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen-Duiveland heet voortaan Vrouw-Geloof- Samenleving Schouwen-Duiveland. Deze naamsver andering geeft niet zozeer aan dat de groep een ande re koers gaat varen, maar wel dat zij zich naar de buitenwacht duidelijker wil profileren. Een moge lijkheid daarvoor biedt de lezing die de psychologe Aleid Schilder vandaag, woensdag 28 oktober, op uitnodiging van Vrouw- Geloof- Samenleving in Zie- rikzee (zaal Gereformeerde kerk) houdt. Aanvang van deze voor vrouwen én mannen toegankelijke avond: 20.00 uur. De zaal is vanaf 19.30 uur open. Als jongen van achttien jaar wist hij een ding zeker. Hij wil de ooit voor zichzelf een garage beginnen. Nadat hij afgestu deerd was als automonteur be gon hij zijn loopbaan bij gara ge Romeijn en Van de Zande in Zierikzee en vervolgens bij ga ragebedrijf Gilliamse in Re- nesse met wie hij nog steeds een goede band heeft. In de ja ren van net na de oorlog tot aan de Watersnoodramp heeft hij gewerkt als automonteur en was inmiddels all-round ge worden. Wens Toch bleef de wens iets van zichzelf te hebben aan hem knagen en na de ramp zag hij zijn kansen keren. In deze tijd waren er voor de wederopbouw van het eiland veel traktoren, draglines en andere grote ma chines nodig, die tevens onder houden moesten worden. En daar had men op zijn beurt weer monteurs voor nodig. Hij begon, in een houten loods aan de Achterweg, zoals hij dit noemt, een universeel garage. Geheel alleen begon hij van al les te repareren. Hij werd dea ler voor Gazelle-fietsen en bromfietsen. Langzaam maar zeker werkte hij zich op en al spoedig werd hij vertegen woordiger van Mann-diesel traktoren. Toch was dit niet het doel wat Remeeus voor ogen had. Hij was all-round auto monteur en wilde het liefst een dealerschap van personenau to's. Bovendien waren de Mann-diesel traktoren zo dege lijk dat, als men er eenmaal een gekocht had, deze zo lang mee ging dat men geen nieuwe behoefde te kopen. „Die din gen zijn onverslijtbaar. Voor een koper ontzettend fijn, maar voor mijn omzet niet al te gunstig", aldus de heer Re meeus. Daar alle gevestigde automer ken reeds vergeven waren op het eiland, kon hij niet veel an ders doen dan afwachten en toen BMW in 1960 met haar eer ste auto, de LS-700, op de markt kwam trok de jonge Re meeus de stoute schoenen aan en stapte naar de BMW-directie met de vraag of hij voor hen dealer op Schouwen-Duive land kon worden. BMW had met zijn motorfietsen een gede gen reputatie opgebouwd en ook de auto's vonden een greti ge aftrek. Om dealer te worden moest de heer Remeeus één auto in voorraad nemen, voor 1000,— gereedschap kopen en voor een paar duizend gulden onderdelen inslaan: Voor die tijd een aardige investering maar één waar hij nooit spijt van heeft gehad. In de loop der jaren heeft de ga rage een vaste klantenkring opgebouwd. Iets wat niet zo verwonderlijk is volgens de heer Remeeus want het zijn ge woon goede auto's. „Wij heb ben zelfs een klant die al 25 jaar lang in dezelfde auto rijdt en dat is nog steeds een plaatje. In 1962 kon je een BMW kopen voor 5800,—, terwijl nu de goedkoopste zo rond de 49.000,— kost. Tbch blijvcen de mensen trouw. Zelfs als een nieuwe wat te duur wordt voor ze, wachten ze geduldig op een goede tweedehands". Toen hij eenmaal BMW-dealer was moest er al gauw een goe de monteur bijkomen. Frans Deurloo, chef-monteur van de garage loopt inmiddels al 29 jaar mee „Een goede monteur moet het niet alleen allemaal kunnen, hij moet het ook 'zien', 'voelen'. En zo'n man is Frans, die heeft het in zijn vingers, he lemaal. Soms zou ik ook het liefst weer sleutelen, alleen kan ik dat jammer genoeg niet meer vanwege mijn gezond heid", zegt de heer Remeeus. „Maar er blijven enorm veel andere dingen over die ik kan doen". Zijn zoon William, ook afgestu deerd automonteur werkt sinds vijftien jaar met zijn va der samen in het bedrijf. Trots vertelt vader Remeeus dat zijn zoon alles in zich heeft om het bedrijf straks over te nemen. „Nu werken we nog samen en ik probeer zoveel mogelijk Wil liam de dagelijkse leiding over te geven, terwijl ik dan samen met mijn schoondochter Erna de administratie bij hou en wat meer tijdrovende zaken, zoals het bijwonen van testen voor mijn rekening neem. Er komt zoveel voor kijken en er zijn zo veel zaken waar de klant geen of weinig weet van heeft. Neem nou bijvoorbeeld de normen waaraan je moet voldoen van wege het milieu. Iets waar we allemaal mee bezig zijn, maar zeker een garagebedrijf. Ieder jaar worden deze normen strakker gesteld en ik vind het uitermate belangrijk om daar aan te voldoen." Om het dertigjarig bestaan van zijn dealerschap te vieren heeft garage Remeeus een puzzel- tocht georganiseerd voor de klanten en daar deden zo'n veertig auto's aan mee. Aan het eind van de rit wachtte de 108 deelnemers een feestelijk di ner. Schoondochter Erna ver telt dat zij voor deze gelegen heid een aantal speciale auto's in de showroom hadden opge steld. Zo waren er een BMW 730, een M5, een BWM 320- coupé (het sportieve model van de nieuwe 3-serie)' en een BMW 320-laser, welke gebruikt wordt bij autoraces in de tour klasse. Op de vraag wanneer hij daad werkelijk gaat stoppen wordt hij even stil. Een stilte, die aan geeft dat hij het met zichzelf nog niet eens is. „Ik laat met een gerust hart de zaak aan William over en als het nodig is ook aan Frans," antwoort hij uiteindelijk. „En ik ben be wust al een hele tijd bezig met loslaten. Ik heb een nieuw huis gebouwd, zodat William met zijn vrouw in de woning achter de garage kunnen gaan wonen. Ik houd van tuinieren en rei zen. Reizen is één van mijn grootste wensen en waarschijn lijk spruit dat voort uit het feit dat ik niet zo mobiel ben. Daarom heb ik ook de woning bewust hier aan de overkant gezet". Het huis, waar de heer Re meeus zo trots over praat, staat op de 'kop' van de T-splitsing. Een plekje waar iedereen die Ouwerkerk binnengaat, langs komt. Bovendien staat het op een steenworp afstand van de garage. Een plekje waar ook schoondochter Erna blij mee is. „Want", zo zegt zij, „we moe ten er voorlopig nog niet aan denken dat hij zou stoppen. We kunnen hem helemaal nog niet missen". De lezing die de psychologe Aleid Schilder in Zierikzee geeft draagt als titel Eva of Ma ria en wil een beeld schetsen hoe en in welke mate gods dienst van invloed is op de sexuele beleving van vrouwen. In de Christelijke theologie wordt nog altijd uitgegaan van een scheiding; een scheiding tussen God en mens, tussen goed en kwaad en tussen li chaam en geest, waarbij het li chaam geassocieerd wordt met sexualiteit. Die splitsing wordt ook toegepast voor het beoor delen van de vrouw. Nog altijd wordt die voorgesteld als of een zorgzame en deugdzame moeder (Maria) of als een ver leidelijk en „hoerig" wezen (Eva). Dit denken in contrasten kan voor een vrouw (maar ook voor een man) een grote belas ting zijn en de bron vormen van allerlei schuldcomplexen, omdat deze uitersten in één persoon aanwezig kunnen zijn. Profileren Omdat dit onderwerp zich er toe leent, staat deze avond in de bovenzaal van de Gerefor meerde kerk in de Sint Domus- straat open zowel mannen als vrouwen. Het is voor Vrouw- Geloof- Samenleving, zoals Vrouw en Geloof voortaan heet, ook een mogelijkheid om te laten zien dat zij bezig is zichzelf meer te profileren. Dat duidelijker profileren is nodig- vinden Jessica Prager- Stein en Anne-Marie van Veld hoven omdat te vaak nog on duidelijkheid bestaat over wat Vrouw en Geloof doet. Voor.de een is het een soort bijbelclub, de ander vermoedt weer dat Vrouw en Geloof alle christelij ke waarden op zijn kop wil zet ten, hetgeen dan weer als be dreigend wordt ervaren. Ook hier dus weer dat door de chris telijke traditie in onze cultuur ingebakken tegenstellingsden- ken. Onder de oppervlakte Er is nog een reden waarom Vrouw- Geloof- Samenleving Sport kan een belangrijke bij drage leveren aan fitheid en ge zondheid. De Zeeuwse Sport raad haakt hierop in met een themadag Sport Gezond. Er wordt stilgestaan bij zin en on zin van conditietesten en de toepassingen ervan binnen sportverenigingen en onder wijs. Hoe kunnen prestaties in diverse takken van sport ver groot worden? In het ochtendgedeelte worden twee inleidingen verzorgd met als afsluiting een forumdiscus sie. Prof. dr. H. C. G. Kemper, hoogleraar Gezondheidkunde duidelijker naar buiten wil tre den. In een tijd waarin de ge lijkberechtiging van de vrouw op veel punten wettelijk gere geld, vinden sommigen Vrouw- Geloof- Samenleving eigenlijk overbodig, ,,'t Is toch nu niet meer nodig", dergelijke opmer kingen krijgen Jessica Prager, Anne-Marie van Veldhoven en de anderen leden van de kern groep nu en dan te horen. Er mag dan wettelijk gezien een boel ten goede zijn gekeerd, nog altijd sluimeren vrouwon vriendelijke gedachten onder de oppervlakte want weten Jessica Prager en Anne-Marie van Veldhoven: ondanks alle wetgeving bestaat discrimina tie op grond van sexe nog steeds, alleen is het veel ver dekter". Strijdpunten Hoe Vrouw- Geloof- Samenle ving dat ziet en wat deze daar aan wil doen toont Jessica Pra ger aan de hand van een lijst met acht strijdpunten, die tij dens de tweede Oecumenische Vrouwensynode dit jaar in Driebergen is opgesteld. Op die lijst staan onderwerpen als de schending van het vrouwen lichaam (incest, vrouwenhan del), de wereldwijde exploita tie van de vrouw, de dominan tie van de witte cultuur en meer van dergelijke vormen van onderdrukking. Vrouw en Geloof dat omwille van een duidelijker gezicht voortaan Vrouw- Geloof- Sa menleving heet gaat zich de ko mende tijd daarmee bezighou den. Dit om duidelijk te ma ken, dat de beweging, waarin vrouwen met een uiteenlopen de kerkelijke achtergrond zich samen verdiepen in allerlei vormen van machtsongelijk heid, zich meer gaat politise ren. „Voorheen was Vrouw en Ge loof richting kerk en samenle ving altijd nogal vragerig en nam ze vaak een wat afwach tende houding aan. Nu wil ze onbedwingbaar haar weg gaan" omschrijven beide da mes de nieuwe werkwijze van Vrouw- Geloof- Samenleving. Amsterdam, zal in zijn referaat de mogelijkheden en onmoge lijkheden van het testen van li chamelijke fitheid bespreken. Drs. J. Geijsel, inspanningsfy sioloog, zal nader ingaan op het onderwerp Prestatieverbe tering in de sport door middel van conditietesten. Om een bredere kijk te krijgen op de vele facetten van sport en fitness is er in het middagge deelte een vijftal praktische workshops. De workshops worden tweemaal gehouden. Alle workshops duren ongever één uur. Om dat nieuwe gezicht bekend te maken heeft de acht vrou wen tellende kerngroep van Vrouw- Geloof- Samenleving uit de acht strijdpunten één thema gekozen waarmee de vrouwen zich het komende half jaar gaan bezighouden. Dit thema - de kloof tussen arm en rijk - die nogal eens overeen komt met een scheiding naar sexe, is gekozen omdat er bin nen de groep ervaringen zijn met die financiële ongelijk heid. Verhoudingsgewijs veel meer vrouwen behoren tot de arnie kant van Nederland en de kans om aan de armoede te ont komen is is voor velen gering. Negentig procent van de uitke ringsgerechtigden met een bij standsuitkering is dan ook vrouw. In eerste instantie wil de kern groep inventariseren welke problemen een vrouw in zo'n situatie heeft. Daarna wil de groep de aandacht verbreden tot de situatie op Schouwen- Duiveland en Nederland, waarbij de positie van de vrouw vanuit feministisch- theologisch perspectief wordt bekeken. Dit alles met het doel het probleem in beeld te bren gen De conclusies die uit deze oriëntatie voortkomen zijn be palend voor het verdere ver- A. Conditieprogramma spel- sport; door drs. Jos Geijsel, in spanningsfysioloog. B. Fitness en krachttraining; door Henk Gemser, ex-bonds- trainer Nederlandse Heren Schaatskernploeg en Marion van Dorssen, judoka. C. Duursport; testen en trai ningsschema's; door Kim Reij- nierse, marathonloper Olympi sche Spelen '92 en Floris-Jan Koole, triatleet. D. Sport Medisch Adviescen trum; door diverse sportart sen. E. Eurofit-test; door hoogle raar Han C. G. Kemper en dr. Willem van Mechelen, inspan ningsfysioloog. Gedurende de middag kunnen de deelnemers diverse infor- matiekramen bezichtigen over onder meer meetapparatuur, voeding, schoeisel, hartfre- quentiemeters en dergelijke. Praktische gegevens: Datum: zaterdag 31 oktober 1992, 10.00 uur. Plaats: De Stenge, Stenge plein 1 te Heinkenszand, 01106- 1865. Kosten: 45,- per persoon inclusief Eurofit-boekje en lunch. Aanmelding en verdere inlich tingen: Zeeuwse Sportraad. loop van de aanpak van dit probleem. Afhankelijk van de behoeften kan gekozen worden voor bij voorbeeld een cursus of voor het aangaan van een ge sprek met de Intergemeentelij ke Sociale Dienst. In dit vroege stadium is daar volgens Jessica Prager nog geen zinnig woord over te zeggen. Snuffelgroep Naast deze nieuwe activiteit houdt Vrouw- Geloof- Samen leving Schouwen-Duiveland, die volgend jaar tien jaar be staat, ook vast aan bestaande activiteiten zoals de schrijf- en leesgroepen en de snuffelgroep waar vrouwen zich kunnen oriënteren op de positie van de vrouw binnen kerk en samen leving. Dat snuffelgroep is, zo blijkt uit de woorden van Jes- sicai Prager essentieel voor het realiseren van de doelstelling van de beweging om een plaats te bieden voor vrouwen met kritische vragen over hun maatschappelijke positie en/ of geloof. Dat is nodig om ook de andere doelstellng, die van bewustwording te kunnen rea liseren. Met de nieuwe meer politiserende opzet krijgt ook de derde doelstelling, het stre ven naar verandering, een dui delijker gezicht. Dam 31/postbus 407, 4330 AK te Middelburg. 01180-82500. ZIERIKZEE - Voor al diegenen die het toneelstuk Over de grens van Lodewijk de Boer door de Amateur Comcdie Zie rikzee begin oktober in de Concertzaal gemist hebben, is er nog een kans. De Amateur Comedie Zierikzee (ACZ) heeft een extra voorstelling ingelast op zaterdag 14 november om 20.00 uur in Podium voor Mu ziek en Theater Brogum in Zie rikzee. De spelers zijn Marleen Vierge ver, René Plu en John Meul- dijk, de regie is in handen van Marijke Reuser. Het verhaal gaat over een han delaar die een ongeluk krijgt en komt vast te zitten in de wil dernis. Hij ontmoet daar een andere man. die al vele jaren in dat gebied leeft. Tbnslotte duikt er een derde persoon op, een zwangere vrouw. Vanaf dat moment bevinden deze drie mensen zich in een situatie die en afhankelijk van elkaar maakt. Het wordt duidelijk dat zij niet zijn wie zij voorge ven te zijn. Elk van hen heeft een geheim. Zij blijken op een bepaald gebied van de mense lijkheid een grens te hebben overschreden. Maar is de wer kelijkheid dat wat je ziet. of dat wat je veronderstelt? Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video Nieuwe showroom voor Tegelhandel Van Geesbergen De kleine Robin van Geesbergen mocht de eerste paal voor de nieuwe zaak van opa slaan. Hoewel het geluid toch wel beangsti gend was voelde hij zich in de armen van papa veilig genoeg om de kraan te bedienen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Onder belangstelling van familie, vrienden en personeel is vrijdagmiddag de eerste paal geslagen van de nieuwe zaak voor Tegelhandel Van Geesbergen uit Zierikzee. Momenteel zit het be drijf nog in de Hem, maar eind januari hoopt men de gloednieuwe showroom aan het Haringvlietplein in gebruik te kunnen nemen. De eer van het bedienen van de hei-machine was aan Robin van Geesbergen. Als kleinzoon van Van Geesbergen. oprichter van de tegelhandel leek hij de aangewezen persoon om de eer ste paal in de grond te heien. „Tben de nieuwe zaak in de Hem werd gezet heeft mijn an dere kleinzoon, de zoon van mijn dochter, de eerste paal mogen slaan. Hij was toen net als Robin nu, twee jaar oud. Tben we dus opnieuw een eer ste paal moesten slaan leek Ro bin ons de juiste keuze". Angstig De kleine Robin had echter in eerste instantie andere plan nen. De harde klappen die bij het heien gepaard gingen wa ren toch niet zo leuk als ver wacht. In de stevige armen van papa Van Geesbergen kwam al les toch weer goed en kon de paal zijn weg de grond in ver volgen. Met deze feestelijke ge beurtenis is de eerste stap ge zet naar een geheel nieuwe zaak voor Tbgelhandel Van Geesbergen. Meneer Van Gees bergen vertelt: „Onze huidige zaak in de Hem werd veel te klein. We hebben daar veel te weinig showruimte. De klant van tegenwoordig wil graag de dingen die ze kopen eerst zien; de tijd van kopen uit een boek je is voorbij. Aan die wens moet je tegemoet komen, wil je mee blijven draaien". De nieuwe zaak wordt met zijn 245 mJ showruimte eens zo groot als nu. Daarnaast komt er ook een ruime opslagruimte zodat er ook uit voorraad gele verd kan worden. In de nieuwe shoruimte worden zo'n twaalf badkamercombinaties opge steld; op die manier kan de klant zien wat er mogelijk is op het gebied van sanitair en muur- en vloerbetegeling. Tegelhandel Van Geesbergen koos niet zonder reden voor het Haringvlietplein als lokatie voor de uitbreiding. „Aller eerst kozen we daarvoor omdat er voldoende ruimte is voor de grossier om te lossen. Daar naast kunnen klanten er ook ruim parkeren. En doordat er al een detaillist zit komt daar ook het winkelende publiek dat wij nodig hebben". Van Geesbergen Tegelhandel zal naast uitbreiding van het as sortiment badkamers ook een ruime keus in wand- en vloer tegels garanderen. „We hebben alles, van modern tot klassiek, van goedkoop tot duur. Ieder een kan een kijkje komen ne men en als mensen wat kopen verzorgen wij als ze dat willen ook de aanleg ervan. Naast meneer Van Geesbergen senior zitten ook de beide zoons in het bedrijf. Zij zullen in de toekomst het bedrijf over nemen, als pa Van Geesbergen besluit er mee te stoppen. „Maar dat duurt nog wel even hoor. Ik heb nu al gebouwd hier, omdat ik dan nog een paar jaar mee kan draaien. Daarna laat ik het over aan mijn zonen". Op 27 januari 1993 wordt het nieuwe pand van Tb gelhandel Van Geesbergen offi cieel geopend. ZIERIKZEE - Op zaterdag 31 oktober wordt in de Christelij ke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat een reformatie-herdenking gehou den, georganiseerd door het Centraal Verband van vereni gingen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Ds. M. Dijkstra uit Haamstede zal mediteren over Nieuwe en oude dingen tevoorschijn bren gen. Ds. C. Haasnoot, eveneens uit Haamstede, zal spreken over De verborgen schatten van de reformatie. Het jeugd koor Sjaloom, onder leiding van Kees Groenleer verleent medewerking aan de bijeen komst door een aantal liederen ten gehore te brengen. Jan Stoffel den Boer bespeelt het orgel. De toegang is vrij. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden die (na aftrek van de kosten) bestemd is voor de kerk van de reformatie in Roe menië. In de hal van de kerk is een stand aanwezig van de stichting In de rechte straat. HEINKENSZAND - De Zeeuwse Sportraad houdt op zaterdag 31 oktober een themadag Sport Gezond. Het doel van deze dag is het thema rondom (condi- tie)testen en lichamelijke fitheid nader te belichten en in de praktijk gestalte te geven. De inhoud van de dag is afgestemd op trainers en begeleiders in de sport, leraren lichamelijke opvoeding, sportartsen en fysiotherapeuten. Advertentie Complete set. Zwart of wit.. Z&Tr Ook verkri|gbaar in chroom of messing 239.- Aanbiedingen gelden t/m 7 111992. Zo lang de voorraad strekt. H92.016-27/10. Vermelde pri|;en ain adviesvertooppnizen KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348 Aleid Schilder spreekt vandaag in Zierikzee over de invloed van godsdienst op de sexuele beleving van vrouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 13