Voorstel om eilandelijk afval via Bruse haven per schip af te voeren De slogan Bru moét Bru blijven is bij ons nog volledig van kracht Auto over de kop in sloot streeknieuws Watergeweld in het jaar 1808 Algemene beschouwingen Bruse Lijst van de Velde Algemene beschouwingen Bruinisse van de SGP/RPF Schouwen-Duiveland in de Franse tijd Feest AZC Ui 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BRUINISSE - „Nu het afval gescheiden dient te worden ingezameld en afge- "voerd naar totaal verschillende lokaties, wil onze fractie er voor pleiten om de afvalstromen uit onze regio per schip via onze havens af te voeren". Dat schrijft de Bruse politieke fractie Lijst van de Velde in haar algemene beschouwingen; haar reacties op de bestuurlijke plannen van het Bruse college van burgemees ter en wethouders voor 1993. Lijst van de Velde is van me ning dat men met het vervoer van afval per schip twee vlie gen in één klap kan slaan. „Het milieu wordt minder be last doordat lange autoritten achterwege kunnen blijven. Té vens kan de reinigingsdienst haar werk doen met minder mensen omdat de wagens snel ler op lokatie terug zijn". De afvoer per schip zou volgens de gemeentelijke politici een aan zet kunnen geven voor optima le benutting van de Bruse vluchthayen. Het feit dat de gemeente Brui- nisse in het afgelopen jaar is gegroeid met vijftig personen en naar verwachting in de ko mende jaren nog verder zal groeien, maakt Lijst van de Velde optimistisch over de kan sen om zelfstandig te blijven als gemeente. „Bruinisse is de snelst groeiende gemeente in de regio. Dat rechtvaardigt ons inziens de zelfstandigheid van deze gemeente". In het verleng de daarvan ligt de goedkeuring van de fractie betreffende de plannen om het gemeentehuis uit te breiden. In verband met de plannen om de huidige brandweerauto van het Bruse brandweerkorps te reviseren tot hulpverlenings- en jeugdbrandweerwagen en daarnaast een nieuwe brand weerwagen aan te schaffen maakt Lijst van de Velde zich zorgen over de omvang van de huidige brandweergarage. „Is de beschikbare ruimte in de brandweerkazerne voldoende om snel uit te rukken wanneer daar twee grote wagens een plaats moeten vinden. Voor de veiligheid telt elke seconde". De fractie vraagt het college om geld te reserveren voor een nieuwe brandweergarage wan neer zich meevallers zouden voordoen. Ook maakt men zich ongerust over het opheffen van de ambu lancedienst Bruinisse. „Ook als op de Philipsdam een onge val plaats vindt moet men bin nen een kwartier met de ambu lance aanwezig kunnen zijn. Dat is een eerste eis". De frac tie dringt er daarom bij het Bruse college op aan om deze problematiek aan te kaarten bij de instanties die daarover gaan. Ook vraagt men het college een onderhoud-schema te laten opstellen voor de rioleringen en bestratingen in de gemeen te. „Onderhoud plegen zonder volledig inzicht kan voor ver rassingen zorgen". De fractie dringt er op aan om volgend jaar de opritten van de Boom- dijk te bestraten en dat in ei gen beheer te laten doen door de buitendienst gemeentewer ken. Ook pleit de fractie ervoor om de trap bij de Zaete, het brandpadenplan en de gedeel telijke bestrating van de Julia- nastraat door de buitendienst te laten doen. Het realiseren van een parkeervoorziening op de Havendijk heeft geen priori teit bij de fractie. De fractie komt tenslotte met het idee om door de dienst ge meentewerken een bomenplan te laten opstellen. Het gaat om een plan dat past binnen het ruimtelijk ontwikkelingsper spectief van de gemeente. Daarin is sprake van de aanleg van een recreatiebos naast Aquadelta. „Zonder goed plan tot herbebossing kan men in de de problemen komen, zoals ook is te zien aan het iepen bestand in buurgemeenten". BRUINISSE - Wat betreft een mogelijke gemeente lijke herindeling is de SGP/RPF-fractie van de ge meente Bruinisse duidelijk. Alle aanzetten en ini tiatieven tot overleg worden ondersteund, maar het college moet zich blijven inzetten voor de zelfstan digheid van de gemeente. „Wij zijn voorstander van een goed regionaal overleg en verdere vormen van samenwerking op intergemeentelijk niveau. De slo gan Bru moet Bru blijven is bij ons nog volledig van kracht en zal ook niet veranderen". Het besluit om mee te partici peren in het HALT-projeet, ter preventie van vandalisme, wordt nog immer onderschre ven door de SGP/RPF. Alleen vraagt zij zich af of de vanda len ook werkelijk adequaat worden aangepakt. „Wanneer dit niet het geval is worden we op langere termijn zelf een halt toegeroepen door de burgerij". De SGP/RPF ziet het als een tekortkoming dat er niet tijdig geld opzij was gelegd voor de aanschaf van een nieuwe brandweerauto. „We moesten nu de oude wagen reviseren, maar beter was het geweest voor een nieuwe te reserveren". Met zorg ziet de SGP de regio nalisering van de politie tege moet. Met een regionalisering zal de sterkte-problematiek nog groter worden, luidt de me ning. Herbestrating van wegen verdient niet de prioriteit vol gens de SGP/RPF. De parkeer problemen aan de West straat/Noordstraat zijn wat be treft de partij veel urgenter. Ook vraagt de fractie zich ter dege af of een uitbreiding van de Vissershaven, gezien de slechte economische positie van sommige mosselvissers, nog wel zo noodzakelijk is. Wordt toch besloten tot een uit breiding dan het liefst in ooste lijke richting voor wat betreft de SGP/RPF. De oriëntatie naar vestiging van tuinbouw in de gemeente Bruinisse wordt positief gewaardeerd. „Deze agrarische tak moet de ruimte krijgen om zich zowel grootschalig als kleinschalig te kunnen ontwikkelen. U kunt rekenen op onze steun", zo laat de fractie weten. De grote zorg die de paling- en schelpdiervisserij het gemeen tebestuur baart wordt gedeeld. Er zijn volgens de partij te veel beperkende maatregelen die het onmogelijk maken voor de vissers hun brood te verdienen. De fractie is het niet eens met het feit dat positieve informa tie ten opzichte van de visserij wel eens wordt achtergehou den ten voordele van de milieu lobby. „De gemeentebesturen dienen ons inziens trachten te voorkomen dat er nog verdere beperkende maatregelen wor den uitgevaardigd", luidt het advies richting college. De SGP/RPF hoopt dat de burger begrip op kan brengen voor de sterke stijging in tarieven die de komende jaren betaald moe ten worden voor het groente-, fruit- en tuinafval. Tbt slot nog een kritische noot. De fractie van de SGP/RPF kan zich niet vinden in de reservering van 25.000 gulden voor vervanging van de muziektent. „We vinden het gewoon geldverkwistend om een zo unieke muziektent af te breken, in de kom van ons dorp. Ook het besluit om niet over te gaan tot de bouw van zestien bejaardenwoningen in het centrum, wordt niet onder steund. „De raad heeft nu onze oudere medemens gedwongen aan de rand van het dorp te gaan wonen. Dat spijt ons zeer". Subsidies aan de stichting sporthal "Zierikzee, de VVV Schouwen en Duiveland, de sportzaal, de tennisbanen, De Pul, de Komedianten en voor staangelden van de kermis worden om principiële en gel delijke redenen niet goedge keurd door de fractie van de SGP/RPF. ZIERIKZEE - Uitgerekend in de Franse tijd toen land en volk van Zeeland gebukt gingen onder de maatregelen van de vreemde overheerser kwam er in 1808 nieuwe rampspoed bij. Zware stormen ge paard met overstromingen en dijkdoorbraken in de kuststrook dreven de bewoners van geïnundeerde polders naar veiliger oorden. Ook Schouwen-Duive land kreeg van dit onheil ruimschoots haar deel. Toen de nood hoog was gestegen kon de in 1754 te Brouwershaven geboren Andries Schraver, sinds 1800 commissaris-inspecteur van 's lands waterwer ken en waterstaat, laten zien wat hij waard was De verdiensten van Andries Schraver zijn in diverse publi- katies breed uitgemeten en niet ten onrechte. Deze practi cus, die men meestal niet ach ter de tekentafel moest zoeken, ging ook in 1808 het opdringen de watergeweld met grote ener gie te lijf. De watervloed, bij voorbeeld in de polder van Nieuw Bommenede, niet ver van zijn geboortestad, moest koste wat kost worden beteu geld. Schraver genoot veel aan zien. Zijn positieve opstelling ten aanzien van het Franse be wind en de daaraan vooraf gaande omwenteling maakte voor hem de weg vrij voor een glanzende loopbaan. Overi gens zal zijn vriendschap voor 'de „vijand" hem niet door ie dereen in dank zijn afgeno men. Alleen het woord collabo rateur kende men nog niet Onvermoeibaar Tijdens en ook na het "Franse bewind heeft Schraver op on navolgbare wijze in water- staatdienst veel weten te berei ken. Ongetwijfeld is zijn ster ook in het rampjaar 1808 snel gerezen. „Wij zien hem onver moeibaar bezig met behulp van zijn personeel en de polderdi recties alle gaten te dichten en versterkingen aan te leggen", schreef M. P. de Bruin, die er aan toevoegde: „Schraver moet nauwelijks uit de kleren ge weest zijn maar het resultaat was evenredig aan de inspan ningen". Eind februari had men in het district van Schraver (dat Fragment van een kaart van het Departement Zeeland, in 1808 in verband met de overstromingen uitgegeven door A. Loosjes te Haarlem. Schouwen en Duiveland, Tho- len, Sint Philipsland en een stukje Westbrabant omvatte) al zesenvijftig dijkdoorbraken gedicht! Tot op zekere hoogte was het ergste leed geleden. Maar de polders moesten nog droog; het zou lang duren voor dat de akkers weer konden worden ingezaaid. Stille getuigen Voor velen zijn archiefstukken dor materiaal. Niettemin spre ken de archivalia een taal die het verleden laat herleven. In het waterschapsarchief van Nieuw-Bommenede zijn nog altijd stukken aanwezig uit 1808 en 1809, die als stille getui gen de herinnering bewaren aan de stormvloed. Het zijn stukken, hoe kan het ook an ders, die vooral betrekking hebben op geleden schade en de noodzakelijke vergoeding van geleden schade. De waters nood van 1808 is een ramp zoals er al vele in Zeeland waren ge weest en nog vele zouden vol gen Wiebe Keikes AMSTERDAM - Dr. L. de Jong opent vrijdag in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam de foto-expositie „Nederland in de Tweede Wereldoorlog". De tentoonstelling is samenge steld door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (Ri- od) en is bedoeld om een brede re kijk op de oorlog te geven. ARNHEM - In het Sonsbeek In ternational Art Centre, het wit te landhuis in park Sonsbeek in Arnhem, zijn van 28 oktober tot en met 22 november schilde rijen te zien van 100 Neder landse schilders die allen na 1949 zijn geboren. De tentoon stelling wordt voor de tweede keer georganiseerd door de uit geverij Living Art uit Amster dam, die ook een jaargids van jonge schilders uitgeeft. Vol gens Living Art wordt op de expositie een overzicht gebo den van wat er „op dit moment gebeurt op het gebied van jon ge hedendaagse kunst. BROUWERSHAVEN NBvP De onlangs gehouden bijeen komst van de NBvP uit Brou wershaven had als thema Hoe gaan wij om met ons lijden in ons dagelijks leven, en wat kunnen wij daar zelf doen. De lezing werd gegeven door me vrouw A. Brandt uit Deesse. Dagelijks lijden mensen licha melijk en geestelijk pijn. Meer aandacht aan elkaar besteden door bijvoorbeeld te vragen hoe het met iemand gaat en de tijd nemen om te luisteren naar haar of hem zal voor veel mensen hun probleem kunnen verlichten. Het was een bijzon der moeilijk onderwerp. Me vrouw Brandt werkt als thera peute met groepen mensen die zo op deze manier om kunnen gaan met hun lichamelijke en geestelijke pijn. Een zwaar be roep maar hard nodig in deze maatschappij. DREISCHOR Bejaardensoos De bejaardensoos van Drei- schor nodigt iedereen van 60 jaar en ouder uit om met haar een gezellige feestmiddag te vieren. De feestmiddag wordt gehouden op zaterdag 7 novem ber om 14.00 uur in het dorps huis van Dreischor. De zaal gaat open om 13.30 uur. Tijdens de middag voert het toneelge zelschap De Comedianten uit Bruinisse een klucht in drie be drijven op: getiteld Opa ziet spoken. De pauze wordt opge luisterd door het schippers- koor uit Bruinisse. Zij die iets hebben voor de verloting om de onkosten van deze middag te bestrijden kunnen dit afgeven bij de familie Smits, Welleweg 1 of bij een van de bestuursle den van de soos. ZIERIKZEE - Het echtpaar Q. uit Middenschouwen en de kinderen J. en E. D werden overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee als gevolg van een ongeluk dat maandagmid dag plaats vond op de Weg naar de Val voor de Zeelandbrug. Het echtpaar zat met beide kinderen en een hondje in een personenauto waarmee zij in de richting van de Zeelandbrug reden. In de bocht naar rechts voor de brug wilde de heer Q. een vrachtwagen met aanhanger inhalen die werd bestuurd door de heer S. uit Duiveland. Tijdens die manoeuvre raakte de auto van de heer Q. met de linkerwielen in de berm. Door een stuurcorrectie sloeg de auto over de kop en kwam aan de rech terkant van de weg in de sloot terecht. Het voertuig werd daarbij zeer zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De vrachtauto kon op tijd tot stilstand komen. De heer Q. liep bij het ongeluk verwondingen aan het hoofd op en mevrouw Q. moest in het ziekenhuis blijven in verband met pijn in de borststreek. De beide kinderen en het hondje kwamen met de schrik vrij. (Foto: Joop van Houdt). f BURGH-HAAMSTEDE - Za terdag 31 oktober wordt er door de bewoners van het Asielzoekerscentrum Burgh- Haamstede een feest gehou den. 's Middags is er een rom melmarkt, zijn er kinderspel letjes en worden er diverse ei gengemaakte hapjes verkocht. De tijden van het feest zijn van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 24.00 uur. 's Avonds kan een ieder mee doen aan de tombola, een spe ciaal Joegoslavisch spel dat nog het meest lijkt op het Ne derlandse bingo. De dag wordt georganiseerd door een groep Joegoslavische bewoners die zich zorgen maken over hun landgenoten. De opbrengst van het feest en de rommelmarkt komt dan ook ten goede aan humanitaire hulp. Iedereen wordt van harte uitgenodigd om dit feest bij te wonen. Voor de organisatie van de rommel markt vraagt het AZC de hulp van de inwoners van Schou wen-Duiveland. Iedereen die nog kleine huisraad zoals kop jes, schoteltjes, schaaltjes maar ook spelletjes of kleur potloden voor de kinderen heeft kan dit op vrijdag 30 ok tober vanaf 19.00 uur afgeven in het AZC. Braamfeest Het Braamfeest dat is weer geweest, 't Was een gezellig kinderfeest. leder jaar wordt het voorbereid, en dat'is geen kleinigheid. Dan is 't personeel goed in de weer, maar het is niet de eerste keer. In 1993 wordt het zestigjaar, zolang komen ze al bij elkaar. Maar dat mag niet hinderen, het is toch voor de kinderen. Maar eens vroeg iemand na een feest, wat'is dat voor een man geweest. Hoe leefde hij toen in 't verleden, had hij nog bijzonderheden. Ik kende hem van de goede kant, had al vroeg een kop verstand. Ging naar Amerika niet in lompen, wel op een paar oude klompen. Je staat daar denk ik van versteld, dat is mij vroeger wel verteld. Hij ging er niet als een heer vandoor, nee, daar waren geen centjes voor. Dat hij de eerste keer hier kwam, zag je niet een deftig man. Nee je zag het er niet aan, dat is nu een Amerikaan. Voor ik verder ga eerst dit, hij was van mij een famillielid. Want zo was het, ik kende hem, want mijn Opoe was een zus van hem. En de laatste dagen van haar leven, ben ik 's nachts bij haar gebleven. Samen met een oom van mij, zaten wij dan aan haar zij. Dat heeft oom wel op prijs gesteld, wij stonden in zijn testament. En voor die tijd dat was wel iets, ik kocht daarvoor een nieuwe fiets. En dat mag u allen weten, hij was ons niet vergeten. Maar nu nog even vlug, naar die tijd terug. Dat hij op Nieuwerkerk kwam, daar weet ik ook nog wel iets van. En dat weet ik ook nog wel. hij logeerde in een hotel. Daar zijn wij allen een avond geweest, dat was wel een familie feest. Daar kregen wij ook wat te drinken, die dat wilde kon met hem klinken. Wat drinkt u, heer Braam, vroeg de Later, hij zei: „Geef mij maar een glaasje water". Verder weet ik weinig, van buiten zijn werk, maar ik herinner mij wel iets van de kerk. Zondag 's morgens vroeg, de deur was open. kwam ome Maxal aangelopen. Maar half de dienst rees hij al op. en ging hij toen wat verder. Ging toen weer naar een andere kerk, weer naar een andere herder. Dat zeg ik nog tot heden, hij had van die bijzonderheden. Ja, wat moet je daar van zeggen, dat is niet uit te leggen. Zo ik heb mijn best gedaan, iets te zeggen van oom de Amerikaan. Joh. Folmer, Nieuwerkerk Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuls-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6