'Meeropbrengst OG-belasting vertalen in tariefsverlaging' Financieel ruggesteuntje voor kerkbestuur OFFIE EN K-ABBA-LEVSKI O! ROEPEN BIJ JUF JIKKE Algemene beschouwingen Bruse CDA-fractie Inwoners Brouwershaven krijgen ^veer Wegwijzer DINSDAG 27 OKTOBER 1992 B NR 25246 5 JAARGANG 3 BRUINISSE - „Hoe denkt u over een tariefsverlaging van de onroerend goedbe- lasting van tenminste de meeropbrengst"? Die vraag stelt de Bruse CDA-fractie in haar algemene beschouwingen; haar schriftelijke reactie op de bestuurlijke plannen van het Bruse college van burgemeester en wethouders voor 1993. Het CDA toont zich daarbij zeer verbaasd over de opmer king van het college van b en w dat een verhoging van de on roerend goedbelasting met tien procent de gemeente jaarlijks zo'n 150.000 gulden extra zou kunnen opleveren. Het CDA is daar verbaasd over omdat de onroerend goedbelasting ook zonder tariefsverhoging de ge meente meer geld gaat opleve ren. Dat komt omdat bij her taxatie van de gebouwen in de gemeente is gebleken dat er de afgelopen vijf jaar veel zijn bijgekomen en dat ze gemid deld in waarde zijn gestegen. Zoals bekend wordt de onroe rend goedbelasting berekend aan de hand van de waarde van een pand. De CDA-fractie heeft haar be schouwingen bewust 'alge meen' gehouden. „Wij wagen Het is voor het eerst sinds vele jaren dat de inwoners van de gemeente op deze manier weer werden geïnformeerd over het gemeentelijk beleid. Het ge meentebestuur hoopt op deze manier de relatie burgers/be stuurders te verkleinen en ver beteren. In het nummer dat de ze week in de bus valt komen vooral onderwerpen aan de or de die in de gemeentebegroting 1993 staan. Het college van burgemeester en wethouders is van plan om begin 1993 een themanummer van De Wegwijzer te versprei ons niet aan een gedetailleerde beschouwing betreffende alle hoofdstukken, punten en kom ma's van de begroting". De fractie voegt daaraan toe zich zorgen te maken over de onge looflijke hoeveelheid papier en daarmee tijd en energie die no deloos wordt verbruikt. Papier heeft men wel gebruikt om te vragen of uitbreiding van het Bruse gemeentehuis werkelijk dringend noodzake lijk is. „Als dat zo is had het onderzoek daarnaar zo langza merhand niet afgerond moeten zijn? Of is het zo dat we ons die jaarlijkse last van ongeveer 50.000 gulden kunnen bespa ren"? De fractie wil ook weten of het wenselijk is de Bruse jeugd soos De Pul te verplaatsen naar een andere lokatie. „Wan den waarin het groenstructuur plan voor de gemeente centraal staat. In het voorjaar komt weer een algemeen nummer uit waarin onderwerpen worden behandeld die aan de orde ko men in de gemeentelijke voor jaarsnota. Het was aanvanke lijk de bedoeling om de nieuwe Wegwijzer al in september huis-aan-huis te verspreiden. Het college van b en w zegt daarmee een maand te hebben gewacht omdat men dan in staat was een aantal onderwer pen uit de begroting 1993 in het blad op te nemen. neer (te) hoge kosten gemoeid zijn met aanpassing van het huidige jeugdsoosgebouw dan stellen wij voor om tot ver plaatsing over te gaan". Zoals bekend wordt hier momenteel een onderzoek naar ingesteld. Ook de verplaatsing van de muziektent stelt het CDA in haar beschouwingen ter dis cussie. „Ieder jaar wordt door de gemeente een bedrag gere serveerd voor verplaatsing. Maar is iedereen er nog wel van overtuigd dat de muziektent weg moet? Of kunnen we ons die moeite en dat geld bespa ren? We moeten niet schromen daarover met elkaar te praten". De fractie vraagt zich af waar om noch in de begroting 1993, noch in de meerjarenplanning geld wordt gereserveerd voor de bouw van een nieuwe brand weergarage. „Moeten we dit zo vertalen dat u deze voorziening niet realiseerbaar acht?", vraagt de fractie zich af. Ten aanzien van het aantrek ken van glastuinbouw naar de gemeente staat men positief omdat dat werkgelegenheid met zich kan meebrengen. Maar men bekijkt het ook van de andere kant. „Wordt naast het onderzoek naar de haal baarheid van een glastuin- bouwproject ook de nodige aandacht besteed aan eventue le schadelijke milieu-aspec ten?". Tenslotte wil de CDA-fractie weten wanneer het college met een voorstel komt voor de aan schaf van een nieuwe brand weerauto voor het gemeente lijk brandweerkorps en of er nog wordt gewerkt aan de uit breiding van het industrieter rein in de richting van de vluchthaven. Het (eveneens schriftelijke) antwoord van het Bruse college van b en w wordt binnen enkele weken ver wacht. BROUWERSHAVEN - Op vrijdag 30 oktober v/ordt in de gemeente Brouwershaven huis-aan-huis een exemplaar bezorgd van het gemeentelijk voorlich tingsblad De Wegwijzer. - Het ging een beetje mis de vorige keer. want de foto die Ronald de Roo had moeten voorstellen gaf juf Jikke met haar lieve kinderen weer. Die hebben geluk. Ze staan zelfs weer in de krant. - En onderwijzer in ruste, woonachtig in Nieuwerkerk is op zoek naar een bijzonder lied. Wie kan hem helpen aan een oud gedicht dat als volgt begint: De stormwind boog de wilgen krom en joeg de waat'ren op. Te schudden stond de hecht- ste muur, de hoogste torentop. - En nu nog muziek als exa menvak in de MAVO en het Atheneum - Mocht u deze week een dame tegenkomen die wartaal uitslaat zoals rikketiktok-prrrr- rrrr-doebadiwaa-shoebidoebi- kikeriki-wauwauwau dan kunt u er zeker van zijn dat zij een lid is van een van de platte landsvrouwenkoren op ons eiland - Als nu eens tien Nieuwerkerkers de moed heb ben en zeggen: wij gaan zingen op 'Een naam is onze hope', dan gaat er iets moois niet verloren - In deze week van de refor matie kunnen we ook Luther aan het woord laten over een verstandig vakkenpakket: Wer sich die Musik erkiest hat ein himmlisch Gut gewon nen denn ihr erster Ursprung ist von den Himmel hergekom- men weil die lieben Engelein selber Musikanten sein. Vraag van een 2 MB-er 'Komt het vandaag of morgen in de krant1 Het antwoord luidt: vandaag dus. ZOETERMEER r Staatssecre taris Wallage van onderwijs is tevreden over het verloop van de fusies van scholen in het voortgezet onderwijs.' Een kwart van de 1.455 scholen is betrokken bij een fusie. Die lei den vooral tot de vorming van brede scholengemeenschappen met voorbereidend beroepson derwijs (vbo), algemeen vor mend onderwijs (avo) en' voor bereidend wetenschappelijk onderwijs (vwo). HEEMSTEDE - Een uitslaande brand heeft maandagavond villa Eikenrode in Heemstede volledig in de as gelegd. Dat heeft een woordvoerder van de politie in Heemstede dinsdag ochtend bevestigd. Het monu mentale pand aan de Herenweg 4 was maandagochtend door de mobiele eenheid ontruimd, na dat het 2,5 jaar lang door kra kers was bewoond. Twaalf uur later leek Villa Eikenrode rijp voor de sloop. DEN BOSCH - Voor de recht- bank in Den Bosch is maandag twee keer 4,5 jaar gevangenis straf en twee keer 3,2 miljoen gulden boete geëist in een frau dezaak met runderen. De broers L. (42) en A.G. (Govers, 43), veehandelaren uit het Noordbrabantse Reek, zouden de leiders zijn van een organi satie die binnen een jaar, vanaf begin 1990, voor 6,4 miljoen gulden aan invoerrechten en EG-heffingen ontdook. UTRECHT - De vakcentrales MHP (140.000 leden) en AVC (120.000 leden) koersen gestaag aan op een fusie. De vakcentra les hebben hun achterbannen een principe-akkoord ter be oordeling voorgelegd, waar over voor het eind van het jaar een beslissing moet worden ge nomen. Dat hebben bronnen binnen de MHP maandag be vestigd. T)p hoofdlijnen zijn de besturen van de MHP en de AVC het wel met elkaar eens. BROUWERSHAVEN - Het Brouwse college van burgemeester en wethouders wil het bedrag van 140.000 gulden dat de gemeente mee betaalt aan de restauratie van de Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven nu al ter beschikking stellen in plaats van in 1993. Het college stelt dat voor om de financiële lasten van de eigenaar van de kerk; de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente Brou wershaven wat te verlichten. Het grootste deel van de 5,9 miljoen gulden kostende restauratie wordt betaald door de Rijksoverheid die een speciale pot heeft voor de restauratie van zeer grote monumenten. Het is gebruikelijk dat ook de eigenaar van het gebouw een procent van de restauratiekosten betaalt. De kerkvoogdij wordt financieel extra zwaar belast omdat zij ook de rijkssubsidies moet voorschieten. Dat gebeurt door het afsluiten van leningen. Om te voorkomen dat kerkbestuur door de rentelasten hiervan in financiële problemen komt wil het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven haar financiële bijdrage al beschikbaar stel len. Een en ander blijkt uit de beantwoording door het college van de algemene beschouwingen; de reacties van de politieke fracties uit de Brouwse gemeenteraad op de bestuurlijke plannen voor 1993. Op maandag 2 november zal tijdens de openbare begrotings raadsvergadering in het stadhuis te Brouwershaven blijken of de frdcties het ook een goed idee vinden om de gemeentelijke financië le bijdrage aan de restauratie eerder beschikbaar te stellen. (Archieffoto). Over een ding waren Confucius en Plato het eens. De ideale staat moest opgericht worden op de grondslag van de muziek. En daarom was muziek een van de belangrijk ste vakken in het onderwijs. Het waren toch echt geen domme jongens, die Confucius en Plato. Wat zouden ze zeggen van de minimale plaats die muziek in Nederland in het voortgezet onderwijs inneemt Maar soms is er een lichtpuntje. Het koffieapparaat in de lerarenkamer van de RSG te Zierikzee werkt in hetzelfde tempo als het ministerie. Het is dus wachten geblazen maar toegegeven, je kunt de koffie in elke gewenste smaak krijgen. Van licht tot zwaar, ongeveer in dezelfde variëteit die in de muzieklessen van Bram de Wolf aan de orde komt. De les van klas 2 MB is net afgelopen. Als we ons op weg begeven naar de hogere sferen van de lerarenkamer klinkt de muziek van Abba 'Thank you for the music' nog in m'n oren. Het was een intensieve les. Drie kwartier lang zijn de leerlingen intensief bezig geweest met het analyseren van muziek die ging van Kabalevski via Abba naar Charpentier. Steeds weer opnieuw werd de belangstelling geprikkeld: wat gebeurt hier, welk instrument hoor je daar, wat was er aan de hand bij het begin van boogje zes en wat mis je als ik stop bij maat vier? De klas is bij de les betrokken en iemand die dreigt weg te zakken wordt gelijk bij de naam genoemd om zijn of haar oplossing bij het probleem aan te dragen. Het is een lief klasje en door mentor Bram keurig opgevoed. Want nadat de verlos sende bel gaat klinkt niet de muziek van kabaal-evski. Ze vragen zelfsr'mogen we weg?' Na een nieuwsgierige blik op die rare man achterin geworpen te hebben. De lera renkamer geeft een vertrouwd beeld. De bevolking is een bonte combinatie van gym- nastiekers, oude buurmannen, kerkvoogden en Cantarezangers. Bovendien kun je er zelfs over kerkorgels praten. Aldus verkwikt daal den we af voor de laatste les van deze dag, een les aan een klas met HAVO leerlingen die zo verstandig waren om op advies van Plato en Confucius muziek in hun examenpakket te nemen. Bij het lokaal stond al een grote menigte te wachten...nou nee. In het lokaal zaten Mirella, Maaike, Marien en Corstiaan (met een C). In de wisselende spi raal van examenleerlingen betekent een getal van vier dat het dit jaar een mager oogstjaar voor Bram is. Desondanks kregen de 3 M's en de C een les voorgeschoteld die een voor beeld is hoe omvattend het vak muziek is. Het thema van de les was de Ouverture Egmont van Ludwig van Beethoven. In een breed kader kwamen in een lange inleiding het vak geschiedenis (Spaanse overheersing), litera tuur (de verhouding tussen Beethoven en Goethe) en muziek in een lijn te liggen. In een grote grafiek kregen de vier geluksvogels de hele compositie voor zich, geïllustreerd met op de piano gespeelde fragmenten. Het twee de deel van de les werd de ouverture ten gehore gebracht. Via een overhead-projektor werd de kleurrijke grafiek op een scherm geprojekteerd. Laten we zeggen bijna - over'head' want met de grafiek werden aan de ondérzijde van het scherm de stekels van Bram vergroot weergeven, die diepgebogen de loop van de compositie zat mee te wijzen. Een uit-stekend verschijnsel bij een uitsteken de les. Ze leren lezen, schrijven en rekenen. Steeds meer komen ze te weten over de wereld om hen heen. Straks zijn ze klaar voor de brugklas. En kan op de basis van de basis school worden verder gebouwd. Behalve muzikale vorming. Want die hebben de kinde ren op de basisschool nauwelijks gehad. Tenzij je een muzikale meester of juf hebt. Dan heb je geluk. Op zoek naar een gunstige uitzondering. Gloria, gloria, in excelsis Deo. Het lijken net echte engeltjes als de kinderen van de Helchersee-school de Taize-canon aan het zingen zijn. Maar canon zingen is moeilijk. Het is een flinke training in het zelfstandig en zuiver zingen. Wat is er, Marijn? "Juf,ik ga steeds met hen mee als ik overnieuw moet beginnen." Er volgt een tweede poging en nu gaat het een stuk beter. 'Zullen we nu Twende Sote zingen?' Van het latijn naar het Afrikaans is het maar een klein stapje. 'Waar zijn de Afrikaanse mensen erg knap in, Peter Met een beetje hulp komt hij er uit. Het ritme. Dus zingen we het liedje nog een keer, maar nu met allerlei ritme-instru menten. Het klinkt al een stuk Afrikaanser. Echt moeilijk krijgen Tamara en Marije, Sabina en Jeanette het, want zij moeten op klankstaven het liedje begeleiden. Het valt niet mee om op het juiste moment de begelei- dingstoon te spelen. Al luisterend komen ze er steeds meer achter. De klas begint erop aan te dringen om aan die meneer met die baard achterin de klas hun zelfgemaakte lied te laten horen. Renske vertelt dat ze met elkaar om een bestaande melodie een eigen tekst ver zonnen hebben. 'Wat vond je er moeilijk aan, Tamara 'Dat droevige stukje, juf' Tja. dat viel niet mee. Maar het is toch gelukt en zodra het bandje draait begint de klas de zelfge maakte tekst te zingen 'Speel met muziek, dat is leuk, vind je ook niet. Wees niet boos, pluk een roos, op je hoed, maak het Het stukje muziek is iets van hen zelf gewor den. Zullen we nog even volksdansen 'JO!' roept iedereen. Opeens komt de hele klas in beweging, alle stoelen en tafels die zo mooi in vormen waren opgesteld gaan aan de kant. In het midden is een grote lege ruimte ontstaan waarin de kinderen zich twee aan twee opstellen. Als een oase van rust staat midden van de bewegende kinderen juf Jikke, die zonder behulp van stemverheffing de touwtjes van de dans toch in handen blijft houden en dat terwijl de klas is samengesteld uit maar liefst drie groepen. De jongste kinderen die nog niet zo vaak gedanst hebben komen af en toe in merkwaardige situaties terecht. Met behulp van ritmisch gesproken teksten gaat het er steeds meer op lijken. Er is een halfuur tje voorbij. Er is gezongen, canon gezongen, op instrumenten gespeeld, een eigen gemaakt lied uitgevoerd en er is gevolkdanst. Een speelse les vol beweging. En die juf is niet één keer boos geworden. De kinderen zullen juf Jikke wel een hele lieve juf vinden. Als vanzelf worden de tafels en stoelen weer teruggezet. Na het gebed gaan de kinderen weer neer huis toe. Weer een beetje rijker. Twee kinderen vegen de vloer schoon. Je kunt zien dat er gedanst is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5