Bezwaarschriften burgers in Brouwse gemeenteraad „We krijgen te veel aangeboden, we kunnen het gewoon niet kwijt" Landelijke politiek biedt te weinig weerstand tegen milieu-verbeteraars „Het begin was makkelijk, bovenaan valt het tegen" Democratie Algemene beschouwingen Algemeen Belang Bruinisse Op maandag 2 november in Brouwse stadhuis Vijfde rommelmarkt Vrijzinnige Gemeente Zierikzee Nieuwe Commissaris Koningin naar Zierikzee DINSDAG 27 OKTOBER 1992 NR 25246 De ambtenaren in hun glazen huisjes, de politici in de ivoren toren. Bekende gezegden die aangeven dat alle beleidsbepa lers een hoog en droog stekje hebben in de gemeentehuizen in Nederland. Openbare ge bouwen die voor de burger vaak een (te) hoge drempel hebben om te betreden. Nu stappen inwoners van kleine gemeenten als op Schouwen- Duiveland nog vrij gemakke lijk het gemeentehuis binnen om rechtstreeks aan de burge meester een vraag te stellen die hen op het hart ligt, maar toch blijft er bij velen een ge voel van afstand bestaan. Daarom was het goed dat de fractievoorzitters van de poli tieke partijen van de gemeente Brouwershaven zich afgelopen vrijdag toonden aan het pu bliek en zich bloot stelden aan een spervuur van vragen. In een rechtstreekse discussie met de burger maakten zij kenbaar wat het beleid van hun partij is en konden zij van dichtbij aanhoren welke be hoeften en vragen er onder de burgerij leven. Daarbij waren zij wel dan wel aangemoedigd door de handtekeningenacties van het Actiecomité Vader Cats, maar toch, geen van de bewindslieden liet verstek gaan, ondanks hun drukke werkzaamhedenEen van de kritiekpunten op een gemeen telijke herindeling, de verdere verwijdering van bestuurder en burger, werd daarmee in zijn zuiverste vorm aan de kaak gesteld. Rest natuurlijk de vraag of de verschillende politici terugdenken aan het geen zij hebben (toe)gezegd tij dens de forumdiscussie, wan neerzij in de gewelven van het oude stadhuis zijn teruqqe- keerd. P.S. zocht om in het kader van so ciale vernieuwingen wat meer aandacht te besteden aan de Marijkestraat. „Aanleg van BRUINISSE - De partij Algemeen Belang uit Brui nisse meent in haar algemene beschouwingen dat sa menwerking tussen overheid en bedrijfsleven en milieu-sympathisanten met een evenredige belan genbehartiging voor alle partijen, hard nodig is. ,,De landelijke politiek biedt te weinig weerstand tegen de te vergaande eisen van milieu-verbeteraars. Het bedrijfsleven worstelt op dit moment om net als wij 'Zeeuwen' de kop boven water te houden, maar dreigt te verzuipen. Een gezamenlijk initiatief dient te worden ontplooid waarbij niemand het onderspit delft", aldus Algemeen Belang. Algemeen Belang is dan wel huiverig voor een gemeentelij ke herindeling, maar spreekt zich er ook niet helemaal tegen uit. Tbch laat zij weten het standpunt van het college te ondersteunen. „Wij blijven u van harte ondersteunen bij uw beleidsvoornemen Bru, Bru te laten in de volle overtuiging dat wij gezamenlijk financiële en vooral sociale aspecten voor onze gemeenschap op de meest democratische wijze kunnen afwegen". Het college wordt het advies gegeven om wat betreft de uit breiding van de Vissershaven de voor- en nadelen zorgvuldig af te wegen. Algemeen Belang draagt daarbij nog een punt aan, namelijk dat een geïnte greerde haven niet allen hoge investeringen maar ook een ze vendaagse exploitatie met zich mee zal brengen. Op sportief gebied meent Algemeen Be lang dat er binnenkort om de tafel gezeten moet worden met de voetbalvereniging en de ten nisclub om plannen te ontwik kelen voor de uitbreiding van het clubhuis van beider vereni gingen. Het college wordt ver parkeerhavens, meer sier- straatverlichting, wat planten bakken, een telefooncel en het toestaan van tweerichtingsver keer, zouden deze straat beslist aantrekkelijker maken", aldus Algemeen Belang. Over de geluidswal wil de par tij geen woord meer vuil ma ken. Wel laat zij weten dat als het scherm is geplaatst ook het pad op de havendijk moet wor den aangepast. Een intensieve voorlichtingscampagne wat be treft het gescheiden inzamelen van afval moet worden op gestart. De burger doet wat dat betreft al zijn best volgens Al gemeen Belang, maar moet toch een forse financiële bij drage leveren in de kosten van het gescheiden inzamelen. „Wij voorzien in deze nog heel wat narigheid zoals bijvoorbeeld stankoverlast, zwerfvuil en slechte sortering en pleiten dan ook voor een aanpak bij de bron opgelegd door de over heid". Dat uit onderzoek bleek dat Westlandse tuinders een ver plaatsing van glastuinbouw naar Bruinisse niet zien zitten vanwege de woonomgeving roept vraagtekens op bij Alge meen Belang. „Waar woon je nou beter dan in Bru", vraagt zij zich vertwijfeld af. Een an der bezwaar van de tuinders betrof de slechte bereikbaar heid van de veiling. In dit ka der wordt het college gevraagd de sluisproblematiek nog eens onder de loep te nemen. Als op tie voor een oplossing draagt de fractie aan een tunnelver binding vanaf de Staphorster kruising tot nabij de parkeer plaats op de Grevelingendam, waarbij de huidige N-59 een se cundaire ontsluitingsweg voor Bruinisse wordt. Met het be sluit tot de aanleg van een golf baan is de partij zeer tevreden. „Het kan uitgroeien tot een baan van internationale allure in een schitterende woonom geving". Tbt slot wordt in de al gemene beschouwingen een wens uitgesproken. „Het ko mende jaar zullen we gezamen lijk op de bres moeten staan voor het'behoud van het kleine stukje Bru's Nederland. Dat ruim vijfhonderd jaar oude Bruse regime achter De Ouwen Diek willen we toch allen graag behouden". BROUWERSHAVEN - Op maandag 2 november staat tijdens de begrotingsraadsvergadering in het stadhuis te Brouwershaven ook het vaststellen van het nieuwe bestemmingsplan Brouwershaven Kom op de agenda. Tegen het nieuwe bestemmingsplan zijn 38 bezwaarschriften ingediend, door het actieco mité Jacob Cats en een aantal inwoners van de ge meente Brouwershaven. Uit de raadsstukken blijkt dat het college van burgemeester en wethouders voorstelt 31 be zwaarschriften deels gegrond en deels ongegrond te verkla ren en zes bezwaarschriften he lemaal ongegrond. Die laatste betreft de bezwaarschriften van H. van Dijke, S. van Ha mer, P. T. Jonker, P. Sevestre, M. M. Weezepoel en echtgenote en S. J. van de Hout. Voor zover men de bezwaar schriften gegrond vindt heeft men in het bestemmingsplan wijzigingen aangebracht die daar uit voortvloeien. Het be treft de invulling van de hoek Spuislop/Poortdijkstraat, de voorschriften die betrekking hebben op de bestemming van bedrijven (vrijstelling goot- hoogte en tussen de perceel grens en de weg), een nieuw- bouwplan Nieuwstraat/Markt 15, verhoging van de toelaatba re goothoogte tot zes in plaats van vier meter voor het gebied Jacob Catsstraat, Nieuwpoort- straat en Zuidwestzij de Spui- slop en aanpassing van de bestemmingen hoek Oude Schouwsedijk/Meekrapstraat in verband met een gerealiseer de woning. Het college stelt de raad voor om de reclamanten van een en ander op de hoogte te stellen en vervolgens het bestemmings plan Brouwershaven Kom defi nitief vast te stellen. Wanneer de Brouwse gemeenteraad hier in meerderheid in toestemt kunnen de mensen die het nieuwe bestemmingsplan niet zien zitten tegen deze beslis sing in beroep gaan bij gedepu teerde staten van Zeeland. Het agendapunt staat als zestiende op de agenda van de •raadsvergadering die maandag om 15.00 uur begint in het stad huis. Iedere belangstellende kan de beraadslagingen vanaf de publieke tribune volgen. ZIERIKZEE - ,,We krijgen zo ontzettend veel aange boden, we kunnen het gewoon niet kwijt", aldus or ganisator de heer Van der Post. Het is zeker geen klaagzang, eerder een dank en waardering aan al die mensen die ieder jaar er weer voor zorgen dat de kraampjes van de rommelmarkt van de Vrijzinnige Gemeente Zierikzee goed gevuld zijn. Ook dit jaar werden er veel spullen aangeboden én verkocht. Want met de netto-opbrengst van 4000 gulden toonde de organisatie zich zeer tevreden. Ieder jaar in de herfstvakantie staan de vrijwilligers van de Vrijzinnige Gemeente Zierik zee met hun spullen onder De Beuze. Zonder dat ze er zelf ei genlijk bij stil hebben gestaan was de rommelmarkt van afge lopen zaterdag de vijfde in to taal. In feite werd er dus stil zwijgend een lustrum gevierd. Rondsnuffelen Op vrijdagmiddag reeds waren de spullen opgeslagen in de kerk. Om 06.00 uur op zaterdag begon de heer Kaashoek reeds met het opbouwen van de kra men. Het was nodig om daar zo vroeg mee te beginnen want de eerste klanten stonden al om half acht op de stoep. „Dat zijn de handelaren, die zoeken de voor hen aantrekkelijke spul letjes. Je hebt dus best kans dat je artikelen weer terug vindt op een andere rommel markt", lacht Van der Post. Om 08.00 uur, als de rommelmarkt officieel van start gaat, meld den zich de overige vroege vo gels. Bewust op zoek naar be paald huisraad, boeken of an dere zaken of gewoon lekker rondsnuffelend wordt de aan geboden waar bekeken. Onder de vrijwilligers heerst een uit gelaten stemming. „De ver standhouding is prima, er valt nooit een onvertogen woord. We werken eigenlijk ieder jaar met een vast team, dat regel matig wordt aangevuld met vers bloed". Dat er een speciale band tussen de medewerkers heerst blijkt uit de aanwezig heid van "Ihnte Pipi'. Herstel lende van een knie-operatie en leunend op een kruk staat ze toch enthousiast haar waren aan te prijzen. „We hadden haar nog aangeraden om niet te komen, maar te denken aan haar gezondheid. We hebben er nu nog een stoel bijgezet, maar ze heeft nog niet gezeten. Die is gewoon niet te houden", aldus Van der Post. Welke artikelen goed in de markt liggen kan de organisa tor eigenlijk niet goed aange ven. „Het tafelzilver wordt goed verkocht, maar ook voor de andere spulletjes is grote be langstelling". Die andere spul letjes bestaan uit stofzuigers, stoelen, planten, boeken, spel letjes, servies, potten en pan nen en noem maar op. Wat wel opvalt is de aandacht die de boekenverkoper krijgt. Zijn as sortiment is dan ook geva rieerd. „Ik verkoop' van ge schiedenisboeken tot streekge bonden boeken over Zierikzee en omgeving en van kinderboe ken tot romans", zegt hij trots. Ook hij is een medewerker van het eerste uur. Met name de ge zelligheid op zo'n dag vindt hij belangrijk. „Die gezelligheid geeft een bepaalde sfeer in de kerkgemeente", zegt hij, waar na hij weer snel een paar klan ten moet helpen. Aan het einde van de dag als de kas is opgemaakt blijkt dat er voor 4200 gulden is verkocht. Na aftrek van wat bolussen, een kopje koffie en de bloemen die aan de vrijwilligers wordt gegeven, blijft er een eindbe drag over van 4000 gulden. „Ruim 700 gulden meer dan vo rig jaar, en dat ondanks het toch af en toe slechte weer", stelt Van der Post tevreden vast. Wat er met de opbrengst staat te gebeuren is nog niet ge heel duidelijk. „Hiervoor heb ben we een speciaal fonds op gericht. Een vorige rommel markt hebben we er bijvoor beeld een elektrische piano van gekocht. Waar we het dit jaar aan besteden weten we nog niet. We zien wel wat er no dig is". Een deel van de spullen die zijn overgebleven worden gratis ter beschikking gesteld van de kinderboerderij. „De rest wordt opgeslagen of gaat naar de Hoosjesweg", aldus Van der Post. Vooral de boeken vanden gretig aftrek bij de bezoekers van de rommelmarkt. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Met ingehouden adem keken de omstanders toe naar de verrichtingen van de veelal jonge deelnemers. Zonder enige angst stortten zij zich op de zes meter hoge klimwand, die afgelo pen zaterdag aan de Schuithaven in Zierikzee stond opgesteld. De bedoeling was om zo snel moge lijk de wand te bestijgen en af te dalen. Vantevoren werd er eerst geoefend. Zo ook door Veronique Blom uit Zierikzee. ,,Het was voor het eerst dat ik geklommen heb", puft ze nog na van de inspan ning. ,,Het beginstuk ging heel goed, dat was makkelijk, maar bovenaan valt het behoorlijk te genaldus de onervaren klimgeit, die direct door de sport gepakt is. ,,Ik ga dadelijk zeker nog een keerklinkt het enthousiast. Op de klimwand zijn twee parcoursen uitgezet. Een voor gevorder den en een voor beginners. ,,In de gaten in de wand die als een netwerk verspreid staan plaatsen we de grepen. Je kunt dus zelf de moeilijkheidsgraad bepalen", zegt Frans Veelbehr, klimcoördina- tor van de afdeling Rotterdam van de Nederlandse Bergsportvereniging. ,,In principe kan dus ie dereen aan deze competitie deelnemenAan de beginners wordt uitgelegd hoe het klimmen moet worden uitgevoerd. Jullie moeten altijd zorgen dat je maar één been of arm los hebt. De overige drie ledematen moeten steunen". Op zich een simpele uitleg, maar in het vuur van de strijd wordt het advies nog wel eens in de wind geslagen, zo blijkt. Gevolg: een slippartij en bungelen aan het touw. Aan de Schuithaven in Zierikzee geen probleem, op een hoge Alpentop wat minder prettig. Frans Veelbehr is zelf verslaafd aan het klimmen, zo geeft hij eerlijk toe. ..Het mooie aan klimmen in de bergen is het verleggen van je grenzen. Op een geven moment zit je op een route en moet je door, je kunt niet meer terug". De harde wind die er afgelopen zaterdag stond vormde volgens hem geen gevaar. ,.We hebben het scherm zo opgesteld dat de wind er langs waait. We gaan altijd uit van de veiligheid van de deelnemers. Het materiaal is prima in orde. Zo kunnen de 11 millimeter dikke touwen toaaraan de mensen bevestigd zitten zo'n tweeduizend kilo houden. Bovendien weten de ervaren instructeurs die hier aanwezig zijn alles van veiligheidseisen". De klimcompetitie was een initiatief van juwelier Postma en Deurloo Zentra Sport. (Foto: Joop van Houdt). Verwachting t/m zaterdag 31 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordw. 4 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordo. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 okt. Zon op 07.28, onder 17.18 Maan op 10.48, onder 18.39 29 okt. Zon op 07.29, onder 17.16 Maan op 11.46, onder 19.35 Eerste Kwartier: 2 nov. (10.11) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Aan het wisselvallige weer komt de eerste dagen nog geen ein de. Een lagedrukgebied, dat van daag boven het noordelijk deel van de Britse' eilanden aankomt, trekt langzaam verder in oostelijke rich ting. Dit laag laat bij ons veel regen achter. Het bijbehorende koufront trekt de komende nacht naar Duits land weg. Morgenochtend komen enkele opklaringen voor, maar in de loop van de dag neemt de buiigheid weer toe. Ook onweer is dan moge lijk. Vannacht wordt de minimum temperatuur omstreeks 5 graden en morgenmiddag wordt het ongeveer 10 graden. De zuidwestenwind is matig, maar aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, later mogelijk hard. Donderdag en vrijdag zijn nog slechte dagen met veel buien, maar in het weekeinde vindt een weersver- betering plaats. Het wordt dan droog en de zon krijgt meer de ruimte. ZIERIKZEE - Op maandag 16 november vindt in de foyer van restaurant Mondragon een bij eenkomst plaats waarbij de nieuwe Commissaris van de Koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder een inleiding houdt met als titel Samenwerking als economische uitdaging. Het betreft een bijeenkomst die wordt georganiseerd door de Ondernemerskring Schou- wen-Duiveland. De heer Van Gelder maakt hierbij voor het eerst kennis met ondernemend Schouwen-Duiveland. Vooraf gaand aan de inleiding door de Commissaris van de Koningin spreekt stafmedewerker Ka mer van Koophandel, P. P. Aus- sems over ontwikkelingen met betrekking tot bodemsanering in Zeeland. De bijeenkomst is bedoeld voor leden van de On dernemerskring Schouwen- Duiveland en genodigden. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode geméld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „succesjes" (t/m 4 regels) i 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3