Mevrouw M. J. van den Ouden-Zoeter 103 jaar HET HUIS MET GOUDEN MUREN f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 6 Hij had haar stil laten praten en toen enkel gezegd: 'Ik ken je vader wel. Ik heb vroeger wel zaken met hem gedaan toen ik op de Warrenborch nog vee en meer paarden in de stallen had. Toen alles anders was Bij de grote weg had hij'na een vluchti ge groet zijn paard gekeerd en was weggereden. Rieneke keek hem na. Zo leek hij een normale man, een grote man met brede schouders, die wist hoe hij een edel paard moest berijden. Ze lachte even: het leek op een verhaaltje uit een damesblad, zo las je het immers vaak, van een meisje dat belaagd werd en ontzet door een fiere jongeman van hoge geboorte met wie ze later trouw de. Onzin, gezocht, zo iets gebeurde niet. Ze rilde even toen ze aan dat gezicht te rugdacht, dat vreselijke geschonden gezicht, waarbij zijn stem paste, die mond die alleen maar spot en verbitte ring scheen te kunnen uitstoten. Maar tóch wat had ze een medelijden met deze man, deze gevelde eik, zoals ze hem in gedachten noemde. Beklaagd of uitgelachen, maar niet meer voor vol aangezien, door zijn familie niet, door de mensen niet. Natuurlijk kende Rie neke ook de praatjes die over de jonker in omloop waren: zijn verbroken verlo ving, zijn vertrek naar het buitenland dat op een vlucht leek en zijn terug keer. Hij had iets aan het buitengoed laten doen, maar het grote huis moest erg verwaarloosd zijn. Hij kwam er zelden, woonde in een achter de stallen gebouwde toren, de 'duiventoren', waar hij een kamer had en ver kon rondkij ken. Veel vertoonde hij zich niet, maar af en toe dook hij plotseling op als hij een inspectietocht maakte, of de be- drijfsboer die hij als een soort rent meester had aangesteld, bezocht. Dan bleef hij buiten staan, voor de achter deur van de boerderij, zeiden de men sen, en klapte met zijn zweep. Eén keer was hij binnen geweest, kort na zijn te rugkomst, en toen had Janneke, de vrouw van de boer, van schrik een mis kraam gekregen. De andere kinderen vlogen weg als ze de jonker zagen aan komen, de boer voelde zich in zijn bij zijn ook niet bijzonder op zijn gemak, maar het begon al te wennen. In het dorp, in de winkels kwam de jonker nooit, ouwe Dries de tuinman deed de boodschappen. Wat moest deze man verschrikkelijk eenzaam zijn, dacht Rieneke, en die verbittering, die haat wordt steeds er ger Ze vroeg zich af of ze de jonker niet kon helpen, maar in de verste verte bracht ze hem niet in verband met een huwe lijk. Het was zo moeilijk contact met hem op te nemen. Ze kon toch niet zeg gen als ze hem bijvoorbeeld opbelde: 'Met Rieneke, u zult zich wel eenzaam voelen, willen we weer eens praten?' Ze haalde de schouders op over zo iets onzinnigs en liep naar huis. Daar wa ren haar vader en moeder nog steeds aan het harrewarren, ze hadden haar nauwelijks gemist. Ze ging in het lage stoeltje bij de haard zitten, haar hoofd steunend in de handen. Ze kón die ru zieachtige stemmen niet meer horen, ze maakten haar gek, gèk In de krant las je vaak: 'De gebeurte nissen volgden elkaar snel op', en zo was het hier ook geweest. Het toeval had haar geholpen, of misschien dacht ze later had de jonker staan wachten waar het ruiterpad de grote weg naar de stad kruiste. De grote weg die ze vijf dagen per week op haar fiets gebruikte om naar school te gaan. Hij schoot met zijn paard plotseling de weg over, lachte toen hij haar zag schrikken en steeg af. 'Geen moeilijkheden meer gehad, Rie neke?' vroeg hij en nu lag er in zijn toon geen spot. (wordt vervolgd) Meer Bewegen voor Ouderen, Ouderen uit Kerkwerve, vanaf 55 jaar, kunnen zich vanaf don derdag 5 november weer uitle ven in gymzaal De Werve aan de Zuidkerkestraat. De oefe ningen voor alle gewrichten en spiergroepen, gedeeltelijk op muziek, worden gegeven door fysiotherapeute Nelly Kesteloo-Mol. Ze kan indien gewenst meer inlichtingen ver schaffen over het Meer Bewe gen voor Ouderen, (telefoon 01110-12309). Belangstellenden worden uitgenodigd eens een kijkje te komen nemen. Er kunnen altijd nieuwe leden worden geplaatst. Iedere don derdag wordt er geoefend van 16.00 tot 17.00 uur. NIEUWERKERK Oud papier Zaterdag 31 oktober is er gele genheid tot het brengen van oud papier bij de container bij gebouw Salem aan 4e Molen straat in Nieuwerkerk. Dit al les is ten bate van de zending. Een en ander duurt van 9.30- 11.00 uur. BRÜINÏSSE Gourmetavond Helpt Elkander De dames van de Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander in Bruinisse kwamen vorige week bijeen tijdens een gour metavond. De maaltijd begon met een voorgerecht, bestaan de uit soep uit de keuken van mevrouw A. Ottens. Aan de ta fels, waarop niets ontbrak, werd gezellig gegeten en ge dronken. Tijdens de maaltijd las mevrouw B. Geertse- Goudswaard een artikel met de titel De kaken op mekaar. Het menu werd afgesloten met een bavaroisepuddingje. Voor de maaltijd, verwelkomde me vrouw J. Stouten-Bevelander de aanwezigen en ging voor in gebed. Na het eten hield zij een inleiding en las psalm 62 vers 1 tot 5. Mevrouw R. Rouwit droeg een gedicht voor Gebed voor alle dag. De bijeenkomst werd beëindigd met dankge bed door mevrouw A. Smit. Dekenkist ontvreemd De negen leden van de toneel club De Komedianten in Brui nisse zitten in de problemen. Nadat vorige week een van de actieve medewerkers voor aan vang van de oefenavond- de noodzakelijke attributen voor de deuren van het verenigings gebouw aan de Deestraat had neergezet, werd de dekenkist in een mum van tijd door onbe kenden ontvreemd. Zonder de kenkist en met twee uitvoerin gen voor de deur wordt het de Komedianten erg moeilijk ge maakt. Het bestuur vraagt de onrechtmatige eigenaar de de kenkist bij de rechtmatige ei genaar terug te bezorgen. Liefst vanavond (maandag) voor half acht bij het vereni gingsgebouw. Is dit onmoge lijk, mag het ook morgen (als het donker is). KAPELLE Cabaret Op zaterdag 7 november treedt de Zeeuws-Brabantse cabaret groep De Kuil op in De Vroone in Kapelle. Het optreden duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Het eer ste deel van de show is gewijd aan een stukje cabaretgeschie denis waarin Louis Davids cen traal staat. Met Jos Rampart als begeleider wordt een leuk aangekleed beeld geschetst van deze vooroorlogse cabare tier. Na de pauze wordt het ei gen programma Wees je eigen vriendje gebracht. Hierin een aantal korte liedjes met rake teksten die cynisch en hard, maar soms ook vertederend en ontroerend zijn. De titel ver wijst naar het liedje waarmee het programma afgesloten wordt. Cabaret De Kuil, be kend om zijn theaterliefde, brengt dit programma op uit nodiging van de Landelijke Or ganisatie Voetverzorging die op 7 november het 25-jarig ju bileum van de georganiseerde voetverzorging in Zeeland viert. GOES Bijeenkomst Link Op initiatief van de Zeeuwse ondernemersvereniging Link wordt op dinsdag 27 oktober in La Strada te Goes een bijeen komst gehouden voor onderne mers. Hierbij kan men op in formele wijze onder het genot van een drankje en hapje bij praten. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Nieuwe teelten Op initiatief van de Stichting Stimulering Plantaardige Pro- duktie (SSPP) wordt op dins dag 22 december in het gebouw van het Agrarisch Opleiding Centrum te Goes een info- Dinsdag 27 oktober NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.17 uur Alle dieren tellen mee, dierenmagazine. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.00 uur Tussen kunst en kitsch, deskundige taxeren door het publiek meegebracht (kunst)voorwerpen 20.00 uur Journaal 20.27 uur Plantage Allee, Ne derlandse serie. Afl. 5. 21.17 uur Televizier, actualitei tenrubriek. 21.56 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.31 uur Rondtom Tien, the matisch praatprogramma. 23.14 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.42 uur Hoe groeit geld? In formatief magazine over spa ren en beleggen. 00.07 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal 16.05 uur Samson, Belgisch kinderprogramma. 16.50 uur Zorro, jeugdserie. 17.15 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Rinkeldekinkel, tele visieshow. 18.00 uur Journaal 18.20 uur De heilige koe, auto- en motormagazine. 18.50 uur Blinde hartstocht, soapserie. 19.20 uur Veronica film vi deo, filmrubriek. 19.50 uur Married with child ren, Amerikaanse comedyse rie. 20.20 uur All you need is love, datingprogramma. 21.30 uur In de Vlaamse pot, comedy. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali- teitnrubriek. 22.35 uur Berg, talkshow. 23.25 uur Numismatiek, de ge schiedenis van het geld, voor lichtingsprogramma. 23.30 uur Frans voor bedrijf en beroep, les 4. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Skoalle TV 17.30 uur De indiaan baarde een neger, 3-delig portret van schrijvers. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Binnenland, weke lijks actueel magazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 20.00 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 20.33 uur Uit het leven gegre pen, 4 portretten van mensen met psychische problemen. 21.24 uur Suite 215, serie. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag 23.19 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbera, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 11.10 uur Gezondheid, magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 11.35 uur Geldwijzer, afleve ring van een reeks informatie ve programma's over geld en geldzaken. 11.50 uur RTL radio en text 12.50 uur Je eigen huis, doe- het-zelf programma. 13.20 uur Lief en leed, afleve ring van dit praatprogramma waarin geprobeerd wordt de relatieproblemen van paren op te lossen. 14.15 uur De draagmoeder, Brazilaanse serie. 14.45 uur The Oprah Winfrey show, Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbera, serie. 16.00 uur Telekids, kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. Spelpro- gramma. 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 18.50 uur RTL 4 minispel: Ge barentaal. Spelprogramma. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het we reldberoemde spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Ursul de Geer, talk show. 22.55 uur Favourite son, Deel een van deze Amerikaanse mi niserie in zes delen. 23.50 uur RTL 4 laatste nieuws. 00.05 uur Studs, Amerikaanse dating-show. 00.35 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.20 uur De draagmoeder. Braziliaanse serie. 01.45 uur The concrete cow boys, Amerikaanse speelfilm. 03.20 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 15.30 uur House on Carroll Street, Amerikaanse speel film. 17.25 uur Duupje, animatiese rie. 17.30 uur Vuurtoren, geva rieerd kindermagazine. 17.55 uur Tik tak, afl. 300. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 22.00 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Programma van de Socialistische Omroep. 23.40 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie: Peo ple and places. Serie over het leven in Groot-Brittannië. Afl. 8. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill 20.00 uur Om de tuin, 4-delig tuiriiermagazine. 20.30 uur Kijk uit? Ver- keerstips. 20.35 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taireserie. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Stanno tutti bene, Italiaanse psychologisch dra ma. markt Nieuwe Tbelten gehou den. De SSPP wil hiermee ver nieuwingen in de plantaardige produktiesector stimuleren. Via de infomarkt worden te lers en afnemers van produk- ten direct met elkaar in contact gebracht. Bedrijven of instel lingen die zich via de info markt willen presenteren kun nen daarvoor contact opnemen via telefoonnummer 01180- 28141. Het evenement is van 11.00 tot 21.00 uur. Vaktaalschool buitenlanders Op initiatief van het Regionaal Educatief Centrum voor vol wassenen, de Dag- en Avond School Zeeland (DAS) en het Regionaal Bureau Onderwijs (RBO) is in Goes een vaktaal school opgericht voor buiten landers die een vakopleiding willen volgen. Via een inten sieve cursus van een schooljaar wordt de deelnemers voldoen de Nederlandse taalniveau bij gebracht om een gekozen vak opleiding zonder problemen te kunnen volgen. Ook wordt aandacht geschonken aan de oriëntatie op opleidingsmoge lijkheden. Zodra een keuze is gemaakt volgt een schakelpro gramma in die richting. De vaktaalschool wordt financieel mogelijk gemaakt door het ar beidsbureau. Belangstellenden kunnen contact opnemen via telefoon 01100-31170. MIDDELBURG Discussie over Wie past zich aan? in Zeeuwse Bibliotheek Onder de titel Wie past zich aan?, wordt op woensdag 4 no vember in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg een dis cussie gehouden over de combi? natie van betaald werk en zorg taken. De bijeenkomstwordt georganiseerd door het Zeeuws Ontwikkelingsburo Vrouwen emancipatie ZOE en begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE NBvP De leden van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Platelandsvrouwen hadden onlangs een leerzame middag, verzorgd door de Ne derlandse Brandwonden Stich ting. Met behulp van film en dia's werd getoond hoe iemand door een ongeluk brandwon den kan oplopen. Vaak gebeurt dit door "nonchalance en zorge loosheid. De Brandwonden stichting heeft op dit gebied drie doelstellingen. Allereerst het behandelen van brandwon den en het onderzoeken van methoden om deze behande ling te verbeteren. Daarnaast zet zij zich in voor preventie van brandwonden onder meer door middel van het geven van voorlichting op scholen. Tot slot stelt zich zijzelf ten doel om de huidbank in stand te houden. De stichting krijgt voor haar werk geen subsidie, maar is afhankelijk van op brengsten uit collectes, dona ties en nalatenschappen. Aan het einde van de middag vertel de de presidente nog enkele bijzonderheden over de volgen de bijeenkomst op 17 novem ber. KERKWERVE NCVB Vorige week hield de NCVB af deling Kerkwerve haar leden vergadering. Na het huishou delijk gedeelte hield dokter Kleinepier uit Goes een lezing over de homeopathische ge neeswijze. Hierbij gaat men uit van de stelling dat een zieke kan genezen door hem een ge lijksoortig geneesmiddel te ge ven als de stof die hem ziek maakt. Vervolgens legde dok ter Kleinepier de werking van de verschillende geneesmidde len uit, hoe een diagnose ge steld wordt en op welke manier het juiste geneesmiddel bij de juiste personen gevonden kan worden. Hierbij gaf hij enkele voorbeelden aan uit zijn prak tijk. De interessante avond werd beëindigd met een g&- dicht. kleinkinderen en achterklein kinderen. Ook kwamen regel matig bewoners even binnen vallen om mevrouw Van den Ouden met haar verjaardag te feliciteren. Ondertussen zat de burgemeester een geanimeerd gesprek te voeren met de jarige en haar naaste familie. Mevrouw Van den Ouden werd 103 jaar geleden, in 1889 gebo ren in Bruinisse. Hier was zij tot haar 26ste levensjaar werk zaam als assistente van dokter De Koek. Toen haar man zijn beroep als mosselvisser opgaf, de storm van Bruinisse in 1911 vernielde het mosselschip van zijn baas, en werk vond als landarbeider in Sirjansland verhuisde de familie naar dit dorpje. Vervolgens was het echtpaar Van den Ouden woon achtig in Oosterland, Nieuwer kerk en Zierikzee. Samen heb ben ze acht kinderen opgevoed, zes jongens en twee meisjes. Twee van haar kinderen zijn inmiddels overleden. Haar man verloor ze op 75-jarige leeftijd, 28 jaar geleden. Daar naast heeft mevrouw Van den Ouden het respectabele aantal van zeventien kleinkinderen, 28 achterkleinkinderen en 28 achter-achterkleinkinderen. Na nog enige tijd in de Minne broederstraat te hebben ge woond, woont ze nu sinds no vember 1971 in het bejaarden centrum Borrendamme. Advocaat Ter gelegenheid van haar 100ste verjaardag, drip jaar ge leden, heeft haar jongste zoon een boekje geschreven met daarin de gebeurtenissen die zijn moeder in haar leven heeft meegemaakt. Ook hij is aan wezig op de verjaardag. ,,Als je op een rijtje zet wat mijn moe der heeft meegemaakt is dat opmerkelijk. Zo zijn bijvoor beeld te noemen de keer dat het Zijpe dichtvriesde in een strenge winter, de eerste tram op Schouwen-Duiveland en na tuurlijk de eerste auto die hier rondreed". Hoewel hij ver weg in Friesland woont ziet hij toch nog kans om zo'n vijftien keer per jaar zijn moeder op te zoe ken. Hij weet te vertellen dat zijn moeder nog altijd geniet van het leven. ,,Zo drinkt zij bijvoorbeeld nog iedere dag een glaasje advocaat. Met ad vocaat kan je haar verleiden, daar is ze gek op". Ook is me vrouw Van den Ouden erg ge steld op haar kleding. Met haar hoge leeftijd wil ze toch nog goed voor de dag komen en er goed uitzien. Helaas is ze ge dwongen zich voort te bewegen in een rolstoel omdat ze op 96- jarige leeftijd haar heup heeft gebroken. Een andere handi cap is het feit dat ze doof is. „Dat heeft tot gevolg dat ze geen nieuwe informatie meer op kan nemen", aldus haar zoon. „Toch is ze nog goed bij de tijd en erg vitaal. Zo herken de ze de burgemeester toen hij binnenkwam, een man die ze toch maar eens per jaar ziet". Mevrouw Van den Ouden had het prima naar haar zin op haar verjaardag. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In de aanwezigheid van familieleden en bewoners van Borren damme vierde mevrouw Van den Ouden-Zoeter, afgelopen zaterdag haar 103de verjaardag. Een bijzondere gebeurtenis want met het bereiken van deze leeftijd is zij de oudste inwoonster van Zierikzee. Speciale gast op het verjaardagsfeest je was burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs die samen met zijn vrouw de jari ge hoogstpersoonlijk kwam feliciteren. Trots zat de jarige vrouw ach- deautjes, genietend van al die Aanwezig op haar feestje wa ter haar tafel met daarop de ca- belangstelling om haar heen. ren de kinderen en enkele

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4