Officiële ingebruikname van huizen voor beschermd wonen „Bij dat leed zie je gelukkig de Rode Kruis-vlag wapperen' College wil karakter van Bru tonen in een promotiefolder Aan de Karnemelksvaart te Zierikzee Toneelgroep Intermezzo winnaar Eenakterfestival Vrijwilligers vieren 125-jarig bestaan Nederlandse Rode Kruis Aanrijdingen A MAANDAG 26 OKTOBER 1992 NR 25245 3 Aankondiging raadsvergadering Bruinisse BRUINISSE - Aanstaande donderdag 29 oktober wordt in het gemeentehuis van Bruinisse een raads vergadering gehouden. Een van de onderwerpen die wordt behandeld is het voorstel om een promotiefol der over Bruinisse te maken. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Het college van burgemeester en wethouders acht het als ge volg van verschillende ontwik kelingen in de gemeente Brui nisse nodig om een promotie folder te laten vervaardigen. In deze folder moet door middel van tekst en foto's op aantrek kelijke en representatieve wij ze het karakter van Bruinisse worden uitgedragen. In dit verband denkt het colle ge bijvoorbeeld aan het woon genot in Bru, met daarbij inbe grepen het park Grevelingen- hout, de visserij als bedrijfs tak, de uitbreidingsmogelijk heden van havens en bedrijven, de ligging van Bruinisse ten opzichte van de Randstad en Brabant, het bedrijfsterrein Dorpsweg en de recreatiemoge lijkheden waaronder de water sport, Aquadelta en de golf baan. Ander agendapunt betreft het beschikbaar stellen van een be drag van 10.000 gulden voor de opvang van ex-Joegoslaven in j hun eigen regio. Binnen de ge meente Bruinisse bestaan er geen huisvestingsmogelijkhe den voor de opvang van de vluchtelingen. Daarbij is het college van mening dat een op vang in het land van oorsprong meer zinvol is. Tevens wil de gemeente Bruinisse haar bij drage leveren aan de hulp van slachtoffers van de Bijlmer ramp op 4 oktober. Voor een groot aantal mensen heeft de ramp grote financiële schade opgeleverd. Om de nood enigs zins te verlichten wordt voor gesteld om op het speciale re keningnummer van het Rode Kruis een bedrag van 2500 gul den over te maken. Aan de raad wordt ook voorge steld twee voorbereidings- besluiten van bestemmings plannen vast te stellen. Het gaat hierbij allereerst om het bestemmingsplan Buitenge bied. De scheepswerf Duiven- dijk BV wil een torenkraan plaatsen aan de Havendijk na bij de scheepshelling. De hoog te van de kraan overschrijdt de toegestane hoogte in het be stemmingsplan en vandaar dat het bestemmingsplan een wij ziging behoeft. Door een ver zoek van de IJsvereniging voor het plaatsen van een keet op het terrein aan de Deltastraat moet ook het bestemmings plan West worden aangepast. Het terrein heeft de bestem ming Parken en hier mogen geen keten worden geplaatst. Een van de nieuwe bewoonsters wordt door een begeleider naar de nieuwe woningen aan de Karnemelksvaart geleid. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Mooi hè, prachtig hè. Hier kom ik te wonen". Stralend liep de 76- jarige Janus Wolfert vrijdagmiddag door de vier splinternieuwe woningen die de afgelopen maanden aan de Karnemelksvaart te Zierikzee werden gebouwd. Huizen van de stichting Zeeuwse Instelling Beschermd Wonen (ZIBW) die be doeld zijn voor mensen die zich vanwege psychische problemen niet (meer) zelf standig kunnen handhaven in de maatschappij. In een van de vier woningen is de begeleiding gehuisvest; personeel dat er zorg voor moet dragen dat de bewo ners zich in de huizen geborgen voelen en hun zelfstandigheid en zelfredzaam heid kunnen ontwikkelen. De officiële opening van de wo ningen voor beschermd wonen in Zierikzee betekende een pri meur voor Zeeland. Op 24 no vember wordt ook in Vlissin- gen een dergelijke-groep huir zen in gebruik genomen en het is de bedoeling dat daarna Oostburg en Tholen volgen. Ook heeft de ZIBW plannen om in Hulst dergelijke woningen te realiseren. De officiële opening van de huizen in Zierikzee werd daar om bijgewoond door een verte genwoordiger van het ministe rie van Volksgezondheid en de Zeeuwse gedeputeerde A. J. Dijkwel (D66). Voorafgaand aan het feestje aan de Karne melksvaart, waarbij de nieuwe bewoners op straat dansen op de tonen van het draaiorgel Alanti, vond een officiële bij eenkomst plaats in de Concert zaal. 1 De voorzitter van de ZIBW, G.. de Bruyn memoreerde daarbij dat de geestelijke gezondheids zorg een spiegel is van de maat schappij. ,,Hoe groter de maat schappelijke druk is, hoe meer mensen bekneld komen te zit ten en in het vangnet van de geestelijke gezondheidszorg te recht komen". Volgens de heer De Bruyn groeit die hoeveel heid mensen nog steeds. „Daarom mag de geestelijke gezondheidszorg waarop zij aangewezen zijn niet bekneld raken". Om dat doel te .bereiken be sloot een aantal Zeeuwse in stanties die werkzaam zijn op het gebied van de geestelijke gezondheidszorg onlangs nauw te gaan samenwerken. Men richt zich daarbij niet alleen op het realiseren van passende woonvormen voor mensen die vanwege psychische problemen tijdelijke of blijvende begelei ding nodig hebben, maar ook op verdere participatie in de maatschappij. Zo is het voor die mensen ook van groot be lang om werk te hebben en deel te nemen aan vrijwilligers werk, cursussen, spört en spel. De directeur van de ZIBW, G. J. Adan omschreef de trend om overal in Zeeland huizen voor beschermd wonen te realiseren als een landelijke ontwikke ling die aansluit op de visie van de ZIBW. Vroeger werden mensen met psychische proble men ondergebracht in grote ge bouwen die meestal- buiten een woonkern stonden. Men leefde in grote gemeenschappelijke ruimtes. Tegenwoordig worden de mensen gehuisvest in een normale woning in een gewone straat midden in de stad. Als symbool daarvan overhan- digde de. heer. Adan de sleutels van de nieuwe- woningen aan drie bewoners mevrouw L. Le- poeter en de heren J. Wolfert en L. Lauwerse. Op de Kar me melsvaart openden deze drie mensen daarmee de voordeu ren van de nieuwe woningen waarna iedere belangstellende binnen een kijkje kon nemen. De woningen werden ontwor pen door het architectenbureau Rothuizen 't Hooft. Het kostte 1,1 miljoen gulden om het pro ject beschermd wonen in Zie rikzee te realiseren. ZIERIKZEE - De ad hoe toneelgroep Intermezzo uit Zierikzee is zaterdagavond in theater De Goote in Brielle winnaar geworden van het Eenakterfestival van het Regionaal Centrum Amateurtoneel Zuidhol landse Eilanden (RCAZE). Met de opvoering van de eenak ter Score van Lyndon Brook behaalde de groep 104 punten en liet daarmee de overige twaalf deelnemende groepen achter zich. Tweede werd to neelvereniging De Zwabber uit Oud-Beijerland met de eenak ter De Nies van Néil Simon (98 punten) en als derde eindigde de toneelgroep Pennoen uit Hellevoetsluis met Treinspel van Wim Burkunk (96 punten). De jury-uitslag werd aan het einde van dit vierdaagse festi val bekend gemaakt door wet houder J. Visser, van de ge meente Brielle, die tevens de wisselbeker uitreikte. De een akter Score speelt zich af op een tennisbaan en toont het echtpaar Sheila en Harry, dat zowel in maatschappelijk als in sportief opzicht graag kam pioen zou zijn. Op beide fron ten komen ze daar echter nogal wat voor te kort, hetgeen ze el kaar min of meer verwijten; Regisseuse Mara Gróeneboom koor er voor in dit spel de na druk op de humor te leggen. Zij volgde de driejarige mid denkader-regie opleiding van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel en hoopt in maart volgend jaar met de ko medie Plaza Hotel die oplei ding af te ronden met het door WVC erkende regie-certificaat. De eenakter Score werd ge speeld door Ali Pankow en Eric Holm, beiden uit Zierik- NIETJWERKERK - Met bijna tweehonderd aanwezi ge vrijwilligers van het district Schouwen-Duive- land van de welf are/telefooncirkels werd afgelopen zaterdag het 125-jubiléum van het Rode Kruis ge vierd. Een hulpverleningsorganisatie die eigenlijk geen verdere uitleg behoeft. Wereldwijd, maar ook dicht bij huis probeert zij mensen in nood te helpen. Wereldwijd in gebieden waar mensen honger lijden of waar oorlogen woeden. Dicht bij huis onder meer door de afdeling welfare, de vrijwilligers die bejaar den, eenzamen, zieken en gehandicapten opzoeken, bijstaan en tot steun zijn. Bij de feestmiddag in het dorpshuis van Nieuwerkerk werd stilgestaan bij het goede werk van het Rode Kruis, maar naast de serieuze noot was er ook tijd voor ontspanning. Amusement dat voornamelijk werd verzorgd door de leden van het jeugdcircus Hogerop uit Goes die met hun capriolen en grappen al snel de bewonde ring van het publiek voor zich wisten te winnen. is. Bij het aanschouwen van al dat leed op televisie zie je ge lukkig telkens weer de Rode Kruis-vlag wapperen. Een vlag die voor veel slachtoffers vaak het laatste sprankje hoop bete kent". In het kort ging de heer Hekman in op de Bijlmerramp van drie weken geleden waar het Rode Kruis achter de scher men dag en nacht bezig was ge weest met de opvang van na bestaanden. Tot de welfare vrijwilligsters sprak hij be wonderend: „Ook'voor u is er genoeg werk in de opvang van eenzamen, zieken en bejaar den. Voor hen heeft u een be langrijke klankbordfunctie. Al deze hulpverlening is een stuk naastenliefde dat u dicht bij huis bedrijft". Namens het Kringbestuur wenste de heer Hekman, zelf bestuurslid sinds 1971, aan het eind van zijn toespraak de aan wezigen een prettige feestmid dag. En die kregen ze. Na het uit volle borst meezingen van het jubileumlied, speciaal voor deze gelegenheid geschreven door mevrouw A. C. Houtman, werd het publiek een onder houdend optreden voorgescho teld van het jeugdcircus Hoger op. Misschien wel even span nend als de verrichtingen van de acrobaten was de verloting in de pauze waarin maar liefst honderd prijzen te winnen wa ren. Na een tweede optreden van het jeugdcircus was de dis trictsviering afgelopen. Op 3 december eindigen de feeste lijkheden van het jubileum van het Rode Kruis met een sympo sium in Middelburg. Hier zal met name de rampbestrijding centraal staan. Ondertussen is er nog genoeg werk aan de win kel voor het Rode Kruis. Waar schijnlijk, en helaas, voor ze ker nog 125 jaar. In het dorpshuis gevuld met vrijwilligsters en deelneem sters van de vijf afdelingen van de welfare/telefooncirkels van het Rode Kruis die Schouwen- Duiveland telt, was het al snel een drukte van belang. De aan wezigen, voor het merendeel vrouwen, zagen hun kans schoon om te kwebbelen en te kletsen met oude bekenden. Onder het genot van een bakje koffie en zelfgebakken cake voerde de gezelligheid al snel de boventoon. Toch moest er eens begonnen worden met het officiële gedeelte. De middag werd geopend door de heer T. C. Hekman, als voorzitter van het district Schouwen-Duive- land en lid van het Kring- bestuur Zeeland. Hij ging in op de geschiedenis en het werk van het Rode Kruis. „Waar het Rode Kruis is, daar is leed. Fraai in rood geborduurd kan men deze spreuk vinden op een doek in de gang van dit dorps huis. Een simpele zin geeft de plaats van het jubilerend Rode Kruis weer en tegelijkertijd de harde realiteit". De heer Hekman blikte 125 jaar terug in de tijd waar het leed op de oorlogsslachtvelden aanleiding was tot de oprich ting van het Rode Kruis. „Flo rence Nightingale was in die dagen een lichtend voorbeeld van naastenliefde". In 1867 werd de afdeling Nederland van het Rode Kruis opgericht. Aan het doel werd toegevoegd de hulpverlening in vredestijd en het verzorgen van een bloed transfusiedienst. In al die ja ren ging het Rode Kruis zich steeds meer toeleggen op ver schillende taken. „Helaas blijkt iedere dag weer Het jeugdcircus Hogerop voerde halsbrekende toeren uit bij de districtsviering van het Rode dat het Rode Kruis hard nodig Kruis. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Afgelopen week einde deden zich op twee plaat sen op Schouwen-Duiveland aanrijdingen voor. In Zierik zee reed een automobilist met zijn voertuig in de struiken. Hij bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Op de Noorddijk in Bruinisse vond er afgelopen vrijdag een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door L. uit Bruinisse en de 8-jarige P. uit Bielefeld (Duitsland) die met zijn fiets vanaf het trottoir de rijbaan opreed. Hij kwam daarbij van achter een gepar keerde vrachtauto vandaan en werd geschept door het voer tuig van L. Het jongetje is met een been breuk overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis zieken huis in Zierikzee. Afgelopen zaterdag omstreeks 23.30 uur verleende automobilist B. uit Lage Zwaluwe en rijdende over de Zandweg in Haamstede geen voorrang aan de van rechts over de Kraaijenstein- weg naderende B. uit Nieuwer kerk. De voertuigen kwamen met elkaar in botsing. De auto van B. uit Nieuwerkerk raakte hierbij total loss, de wagen van B. uit Lage Zwaluwe zwaar be schadigd. Niemand raakte bij het ongeval gewond. Tc veel gedronken Van der S. uit West-Terschel ling reed afgelopen zaterdag vanaf de Scheldestraat in Zie rikzee linksaf de Grevelingen- straat in. Omdat hij het voer tuig onvoldoende onder contro le had kwam hij met de auto te recht in de links van de weg staande struiken. Hier kon hij met zijn wagen niet meer voor- of achteruit. Na een ademtest bleek Van der S. te veel te hebben gedronken. Proces-verbaal werd opge maakt en het rijbewijs van de overtreder ingenomen. Verwachting t/m vrijdag 30 oktober WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidw. 5 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidw. 5 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 27 okt. Zon op 07.26, onder 17.20 Maan op 09.38, onder 17.52 Eerste Kwartier: 2 nov. (10.11) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende avond en nacht passeert een zwakke rug van hogedruk ons land met opklarin gen. De minimumtemperatuur wordt omstreeks 4 graden en ook kan zich een enkele mistbank vor men. In de ochtend kan de zon zich nog even laten zien, maar geleide lijk wordt de bewolking van het zuid westen uit dikker. Vooral in de mid dag en avond valt er dan opnieuw regen. De middagtemperatuur wordt ongeveer 10 graden. De zui delijke wind neemt overdag toe tot matig en langs de kust en op het IJsselmeer tot krachtig. De regen hangt samen met een Oceaansto ring, die ons land in de nacht van dinsdag op woensdag passeert. Woensdag en donderdag zijn nog twee uiterst wisselvallige dagen met veel regen. Waarschijnlijk herstelt het weer zich tegen het weekeinde. De zon laat zich wat vaker zien en het blijft dan droog. Wel worden de nachten kouder. ZWOLLE - De opknapbeurt van de IJsselburg bij Zwolle, onderdeel van rijksweg A28, is vrijdag afgerond. Hiermee is een einde gekomen aan twee jaar filevorming en vertraging. De renovatie van de brug heeft 20,7 miljoen gulden gekost. Tij dens de eerste fase van het werk is het oostelijke deel van de brug gerenoveerd en in tweede instantie is het weste lijke stuk aangepakt. De noordbaan van de IJsselburg is circa achttien centimeter om hoog gebracht om de hinderlij ke knik in het wegdek groten deels weg te werken. Voor te hard rijden tijdens de eerste fa se van het werk schreef de poli tie 19,6 miljoen gulden aan boetes uit. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZlERIKZEESCHEEjfï NIEUWSBODE PI Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45.00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3