Politie moet grenzen weten Inhoudelijke overeenstemming tussen Fokker, Dasa en overheid over verkoop van aandelen Vluchtelingenwerk kraakt opstelling kabinet inzake opvang van Bosniërs Algermne Zeeuwse z^éa/fd/ Werknemer uit aanklacht tegen Boeing Noors vrachtschip op Noordzee gezonken $ee(L Diefstal op antiekbeurs 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie ZEEUWS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 ZUTPHEN - Gezien de ernst van sommige misdrij ven is het bij de opsporing van verdachten voor de politie soms bijna onaanvaardbaar de grenzen van wat wel en niet mag in acht te nemen. Willen de poli tie en het openbaar ministerie echter hun geloof waardigheid behouden, dan ontkomen ze er niet aan zich aan de regels te houden. Mr. W. Sorgdrager, procureur- generaal in Arnhem, heeft dit vrijdag gesteld tijdens een con gres ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van de Recher cheschool. Het Nederlandse opsporingspparaat heeft naar het oordeel van Sorgdrager een goede naam hoog te houden waar het integriteit betreft. Integriteit Tijdens het congres werd inge gaan op de effecten die het pro fessioneler werken van crimi nelen heeft op het werk van de politie. Volgens adjunct- directeur E. Kolthoff van de Rechercheschool is de professi onelere en internationalere manier van werken van crimi nelen een directe bedreiging voor integriteit van de-poRtie Om te voorkomen dat de poli tie bij opsporing te ver gaat, zou een gedragscode moeten worden ingesteld. Volgens prof. dr. C. Rüter, hoogleraar strafrecht aan de Universiteit van Amsterdam, bevordert de Hoge Raad zelfs de normverva ging bij de politie; Om crimine len achter de tralies te krijgen, dekt volgens Rüter de Hoge Raad procedurefouten. Be voegdheden worden „opge rekt." Politiemensen gaan hierdoor volgens Rüter denken dat de Hoge Raad hen wel „matst". Het gaat naar zijn me ning om een sluipend proces dat de integriteit van politie in gevaar brengt. Mr. G. Blonk, directeur van de Recherche school, pleitte voor een samen werking tussen de onderwij sinstituten van de politie en universiteiten om een meerja rige opleiding Veiligheidszorg op te zetten. De studie zou een ■wetenschappelijk ;karakter moeten krijgen. Het verschijn sel" co'rrüptie moet een ver plicht onderdeel van de oplei ding worden. DEN HAAG - Vliegtuigfabrikant Boeing installeert in veel vliegtuigen ondeugdelijk materiaal. Deze be schuldiging uitte Boeing-werknemer Richard Fa- therzaterdagavond in het televisieprogramma NO VA. De technisch ingenieur bij'de vliegtuigfabrikant was in het verleden betrokken bij de con trole op vliegtuigonderdelen bij Boeing. Volgens Father dwong Boeing hem regelmatig ondeugdelijke onderdelen goed te keuren. Dat gebeurde vooral om goedkoper te kun nen produceren. De Boeing- werknemer acht dat de oor zaak van het ongeluk met de Boeing van Lauda Air in 1989 in Thailand. Ook de vliegramp in de Bijlmer zou te wijten kunnen zijn aan het gebruik van ondeugdelijk materiaal, zei hij. Onthullingen De Amerikaan is dezer dagen in Nederland om de plaats van de ramp in de Bijlmer te bezoe ken. Hij zegt met zijn onthul lingen zijn geweten te willen sussen. Boeing bevestigde za terdag dat Father employee is van de vliegtuigfabrikant. Boeing-woordvoèrder Steven Smith liet echter in een reactie op de beschuldigingen weten dat Father met ziekteverlof is op verzoek van zijn psychiater. De psychiater had om ziekte verlof verzocht nadat Father had gedreigd naar zijn werk te komen met een geweer en zijn collega's wat aan te doen. Smith benadrukte dat Father niet in Amsterdam is als verte genwoordiger van de Boeingfa- brikant. Hij is ook niet betrok^ ken bij het onderzoek naar de ramp in de Bijlmer, zei Smith. Inhoudelijk wilde hij niet op de aantijgingen van Father in gaan. ROTTERDAM - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij toeval een wape narsenaal ontdekt in een wo ning aan de Rozenlaan in Rotterdam-Noord. Ze trof op zolder onder meer vier vuist vuurwapens, negen geweren, duizenden patronen en grote hoeveelheden kruit, kneedspringstof en mortier granaten aan. De eigenaar daarvan, de 43-jarige G. G. O. uit de Maasstad, is aangehou den. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoeentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laag wat er tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 oktober 04.05 175 09.50 -129 16.20 178 22.15 -138 ROOMPOT BUITEN 27 oktober 02.15 194 08.30 -135 14.35 197 20.55 - 144 BRUINISSE 27 oktober 04.40 186 09.55 - 140 17.00 186 22.15 - 149 WEMELDINGE 27 oktober 04.20 182 09.50 - 136 16.35 182 22.15 - 144 Springtij 27 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - Op de natio nale kunst- en antiekbeurs PAN, die jaarlijks in de RAI in Amsterdam wordt gehouden, zijn zondag twee tekeningen gestolen met een totale waarde van 800.000 gulden. In de nacht van donderdag op vrijdag wer den uit vier vitrines antieke sieraden gestolen. De tekenin gen die zondag zijn ont vreemd, zijn een zwart- krijttekening van Rembrandt en een gewassen pentekening van Jacob de Gheyn II. Volgens PAN-directeur mr. C van der Ven zijn er in het zesja rig bestaan van de beurs nog niet eerder kunstvoorwerpen gestolen. Aan de kunst- en an tiekbeurs, die zondag is afge sloten, hebben 84 kunsthande laren, antiquairs, en galerie houders meegedaan. Meer dan 25.000 mensen hebben in de af gelopen tien dagen de beurs be zocht. Daarmee ligt het aantal bezoekers bijna 40 procent ho ger dan in 1991. De organisato ren toonden zich zondag tevre den, net als de deelnemers. Die hebben goede zaken gedaan, zo lieten ze zondag weten. Zowel particulieren als musea en han delaren uit binnenen buiten land hebben aankopen gedaan. Volgens PAN-commissarisen deelnemer. Jacob Stodel :is in veel disciplines. - antiquiteiten, oude schilderkunst, moderne en hedendaagse kunst - goed verkocht in de prijsklasse van 5.000 tot 50.000 gulden. UTRECHT - Kinderachtig, gemakzuchtig en te flauw voor woorden. De vereniging Vluchtelingen- Werk heeft geen goed woord over voor de forma listische opstelling" van het kabinet, om een aantal van de 1.600 Bosnische ex-gedetineerden niet in Ne derland op te vangen. Dat stelde een woordvoerder van Vluchtelingenwerk, nadat het kabinet eerder deze week niet bereid was om de krijgsgevangen uit te nodigen. Vluchtelingenwerk heeft er vrijdag in een brief aan staats secretaris Kosto (Justitie) op aangedrongen om alsnog ge hoor te geven aan de oproep van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties (UNHCR). Gericht Minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) deelde don derdag de Tweede' Kamer mee, dat Nederland voorlopig pas op de plaats maakt bij de opna me van vluchtelingen uit het voormalig Joegoslavië. Boven dien heeft de UNHCR geen specifieke oproep aan Neder land gedaan. Het was louter een algemene oproep aan de in ternationale gemeenschap, zo hield Van den Broek de Kamer voor. Vooral deze laatste op merking is Vluchtelingenwerk in het verkeerde keelgat ge schoten. Volgens de woordvoer der moet de UNHCR voortaan maar een gericht verzoek aan Nederland doen, wil het kabi net ooit nog vluchtelingen uit Bosnië opvangen. Vluchtelin genwerk gaat ervan uit dat het ministerie van justitie de „al gemene oproep" van de UNHCR wel degelijk in over weging heeft genomen. Een woordvoerder van Buitenland se Zaken bevestigde dat afgelo pen maandag. Maar Vluchte lingenwerk meent, in tegen stelling tot het kabinet, dat Ne derland wel moet meewerken aan de opvang van de ex- gedetineerden. Volgens Vluch telingenwerk bestaat de groep hoofdzakelijk uit lokale lei ders, die wisten te ontsnappen aan de moordpartijen. Onder hen bevinden zich veel perso nen met trauma's en ernstig zieken. Herhuisvesting Als het niet lukt deze groep ex- gevangenen te herhuisvesten, zal het Internationale Rode Kruis geen verdere kampen in Bosnië kunnen evacueren. In Kroatië kunnen zij moeilijk blijven. Dat land is vol met vluchtelingen en wil de ex- gedetineerde.n slechts twee we ken gedogen. Die termijn is in middels al overschreden, zo schrijft Vluchtelingenwerk. Vluchtelingenwerk is het met het-kabinet eens dat landen als Spanje, Frankrijk en Engeland aangespoord moeten worden meer Bosnische- vluchtelingen óp te vangen. Van den Broek heeft in dit verband het „in dringende" beroep van zijn Duitse ambtgenoot op andere EG-landen gesteund. Volgens de woordvoerder 2ou Van den Broek zich op dit punt actiever kunnen opstellen door bijvoor beeld daadwerkelijk andere landen te benaderen om mee te doen aan de opvang. IJMUIDEN - Het Noorse vrachtschip Nordfrakt is zondagmiddag tegen 15 uur gezonken op de Noord zee, op ruim 50 kilometer uit de kust van Egmond aan Zee. De zes bemanningsleden zijn opgepikt door de passerende vrachtvaarder Sevilla. Ze zijn onge deerd, aldus het Kustwachtcentrum in IJmuiden. De kapitein liet zondagmiddag in een noodbericht weten dat het schip zware slagzij maakte. De oorzaak is nog niet bekend. Het was in ieder geval zwaar weer. De zes bemanningsleden zijn daarna in twee red dingsloepen gegaan. Ze zijn door een marine-arts uit een van de te hulp gesnelde heli kopters van het vliegkamp De Kooy bij Den Helder onder zocht-en gezond bevonden. Zij varen met de Sevilla mee naar Hamburg. Het Kustwachtcen trum onderzoekt welke lading de Nordfrakt vervoerde. Het milieugevaar van de lading of de gevaarlijke ligging van het schip voor de scheepvaart kun nen redenen zijn het te bergen. Gif De gezonken Noorse vracht vaarder Nordfrakt heeft 2352 ton giftig lood- concentraat of looderts in de ruimen. Dat heeft de kapitein van het schip aan het Kustwachtcentrum la ten weten. De Nordfrakt had in de bunkertanks bovendien 35 duizend liter dieselolie voor ei gen voortstuwing. Het schip vervoerde de lading van Szcze cin in Polen naar Antwerpen. Volgens de kapitein is een deel AMSTERDAM - Inhoudelijk hebben Fokker, Deut sche Aerospace en de overheid in het weekeinde overeenstemming bereikt over de voorwaarden waaronder de overheid de aandelen van de Neder landse staat zal verkopen aan Dasa. Dat heeft de woordvoerder van het bedrijf zondag bekendge maakt. Fokker wil nog geen mededelingen doen over de prijs per aandeel die Dasa betaalt voor een meerderheidsbelang van 51 procent in de Nederland se vliegtuigfabriek. Maar het staat vast dat die is vastgesteld op vlak onder de veertig gulden. Dat is weliswaar iets onder de benedengrens (veertig gulden) van de afgelopen zomer afge sproken bandbreedte waarbin nen Fokker, Dasa en de over heid tot een vergelijk hadden moeten komen, maar gezien de conjuncturele problemen waarin zowel Fokker als Dasa sindsdien terecht zijn gekomen is de prijs volgens zegslieden in de luchtvaart een alleszins redelijke. Dasa heeft deze zomer immers een groot deel van haar toe komst - waarvan Fokker een onderdeel is - in rook zien op gaan: er wordt fors bezuinigd 'op'de Europese ruimtevaart en een project voor een nieuw Eu ropees gevechtsvliegtuig is (al thans in zijn oorspronkelijke ambitieuze opzet) van de baan. Fokker zag zijn voorraad het eerste halfjaar toenemen met 700 miljoen gulden, vooral als gevolg van de recessie in de burgerluchtvaart. Toenemende rentelasten en een grófk be hoefte aan werkkapitaal voor de ontwikkeling van de Fokker 70 maakten het steeds moeilij ker om de liquiditeit van het bedrijf op peil te houden. De huidige prijs is een compromis: Dasa kon een hogere prijs niet verantwoorden voor de eigen aandeelhouders. Fokker moest de prijs accepteren omdat er voor het bedrijf elders in de overeenkomst met Dasa inver dieneffecten zitten. Het Duitse MBB, dat onderdeel is van Dasa, zal Fokker tegen een lagere prijs dan tot nu toe rompen gaan leveren voor de Fokker 100 en de toekomstige Fokker 70. Fokker verlaagt daardoor niet alleen direct zijn kosten maar stelt met name de afzet veilig van vliegtuigen in dollarmarkten zolang de dol larkoers nog zo laag is als nu. Contract Momenteel wordt het memo randum waarin de inhoudelij ke overeenstemming is vastge legd in de vorm van een juri disch hanteerbaar contract ge goten. Dat wordt voor een ein doordeel aan de betrokken par- door Mare Legendre kl 'I I I van zijn lading gaan schuiven. Door de grote massa van de la ding lood maakte het schip on middellijk forse slagzij, kan telde door en zonk. Volgens een woordvoerder van Rijkswater staat zijn lood en dieselolie uiterst schadelijk voor het zee milieu. De olie zal vrijwel ze ker uit het schip ontsnappen en in het zeewater verdunnen. Vol gens Rijkswaterstaat maakt de omvangrijke lading lood het „zeer waarschijnlijk" dat het schip moet worden geborgen. Eerder liet Rijkswaterstaat de Junior, de Olaf en de Anna Broere vanwege hun milieuge vaarlijke lading, in grote ber gingsoperaties van de zeebo dem voor de Nederlandse kust lichten. ARNHEM - In Arnhem wordt zaterdag tijdens het Internatio naal Jeugddansfestival de Ver eniging PAKT opgericht. PAKT staat voorde Vereniging van Beroepsgezelschappen Kinder- en Jeugdtheaterdans en stelt zich ten doel de belan gen van de kinder- en jeugd theaterdans te behartigen. tijen voorgelegd. Naar verwachting zullen die daar maandag of dinsdag hun uit eindelijke fiat aan geven. De onderhandelingen tussen Fok ker en Dasa begonnen in fe bruari van dit jaar. In de loop van het voorjaar werd ook de overheid er als grootaandeel houder bij betrokken. Deze zo mer bereikten de drie partijen overeenstemming over de hoofdlijnen die vooral betrek king hadden op de toekomst van Fokker waar het gaat om de bouw van straalvliegtuigen. Over de prijs van de aandelen en de toekomst van de Fokker 50 was nog geen overeenstem ming. Het gevolg daarvan was dat politiek Den Haag te elfder ure de prijs die Dasa voor de staatsaandelen moest neertel len, ging gebruiken om alsnog concessies af te dwingen die de toekomst van de Fokker 50 zou den veiligstellen. Een ondub belzinnige garantie voor de toekomst van de Fokker 50 heeft Dasa niet willen geven omdat die zekerheid er nu ook niet is. Maandag 26 oktober Haamstede Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfbijeenkomst Amnesty i International. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Fa. Van der Lin de (Baalpapenweg 2). Van 19.00 tot 20.30 uur. Excursie witlofstudieclub. Be drijf H. de Vlieger. 19.30 uur. Sirjansland Armeense dansavond. Dorps huis. Van 19.30 tot 22.30 uur. Bruinisse Herfstbraderie. Aquadelta. 10.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 27 oktober Zierikzee Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Vakantiebijbelclub voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar in Christe lijke Gereformeerde kerk. Van 09.30 tot 11.45 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie naar Rien Poortvliet- museum, Middelharnis en Bre da door NWH Westerschou- wen. Busstation Burgh. 08.15 uur. Scharendijke Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse SGP-tijdrede door de heer L. M. P. Scholten. Kerk Gerefor meerde Gemeente in Neder land, Schoolstraat 13. 19.30 i uur. Woensdag 28 oktober Zierikzee Vakantiebijbelclub voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar in Christe lijke Gereformeerde kerk. Van 09.30 tot 11.45 uur. Adviescommissie jeugd- en jongerenwerk. Stadhuis. 19.30 uur. Renesse Symposium Water onder en bo ven de grond. Zeeuwse Stro men. 09.30-16.00 uur. Sirjansland Avond van het Reformatorisch Contactorgaan Schouwen- Duiveland. Grote zaal van de kerk. 19.45 uur. Bruinisse Jaarlijkse verkoop zendings- krans Tryfosa. Zaal van de Ge reformeerde Gemeente in Ne derland, Schoolstraat 13. 13.30- 17.00 uur en 19.00-20.00 uur. Donderdag 29 oktober Zierikzee Vakantiebijbelclub voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar in Christe lijke Gereformeerde kerk. Van 09.30 tot 11.45 uur. Burgh-Haamstede Lezing prof. dr. L. M. van Leeu wen, lid CDA-fractie Eerste Ka mer. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Haamstede Reformatieherdenking in Ne derlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering Reinigingsdienst. De Putmeet. 15.30 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 30 oktober Nceltje Jans Presentatie publikatie Mee denken in de Delta, de geschie denis van het Interkerkelijk Deltaberaad. Tbpshuis. 14.30 uur. Ellemeet Oud papier actie. Container sportveld Elkerzeeseweg. Van af 12.00 uur. Nieuwerkerk CNV-familie-avond in dorps huis. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2