Onderzoek bevestigt besmetting Duivelandse met polio-virus 0 r UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Inwoners Brouwershaven treden in discussie met fractievoorzitters ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SlbS GEBOORTEKAARTJES? m HET WEER 8 Snelheids controle Gestolen auto terug gevonden Illegale recreatie Inbreker gepakt I-: =1 dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 26 OKTOBER 1992 149e JAARGANG NR 25245 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Tijdens publiek debat georganiseerd door Actiecomité Vader Cats Voorzitter van het Actiecomité Vader Cats, P. de Koeyer, geeft uitleg over de bedoeling van de avond. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Oog in oog met de fractie voorzitters van de politieke partijen konden vrij dagavond in het Tonnenmagazijn de inwoners van Brouwershaven laten weten wat zij vonden van het gemeentelijk beleid of opheldering vragen over on derdelen van dat beleid die niet duidelijk zijn. Hoofdonderwerpen van de discussie die werd ge voerd waren de herinrichting van de Markt, de mo gelijkheid tot uitbreiding van de horeca in het cen trum en de bouwplannen voor woningen op het par keerterrein aan de Nieuwe Jachthaven en de daar mee gepaarde gaande verlegging van de weg. dures die gevoerd worden, het tempo waarin veranderingen plaatsvinden en het resultaat van gerealiseerde projecten. Vervolgens werd kort het woord gegeven aan de politici, de heren R. J. van der Wekken (CDA), P. van der Meide (SGP/GPV/RPF), J. C. M. Mol (VVD) en A. de Vlieger (PvdA) die een inleiding gaven. Na de pauze was het de beurt aan de inwoners om in discussie te tre den met het panel. Belangrijke onderdeel van die discussie was natuurlijk de herinrich ting van de Markt. De heer Van der Wekken vond dat er wel wat zaken staan te gebeuren. Het publiek debat was georga niseerd door het Actiecomité Jacob Cats. Namens dit actie comité leidde de heer P. de Koeyer de vergadering. Dat er bij de inwoners van Brouwers haven behoefte bestond aan op heldering over tal van plannen en over de mening van de ver schillende politieke partijen bleek uit de grote opkomst in het Tonnenmagazijn. Kloof De Koeyer ging eerst kort in op het ontstaan van het actiecomi té dit voorjaar na een ingezon den stuk in deze krant en de reacties die dat stuk te weeg bracht. Vervolgens gaf hij en kele ontwikkelingen weer waardoor de kloof tussen be stuurders en bevolking van Brouwershaven was gegroeid. Ontwikkelingen als de groei van het aantal toeristen, proce- ,,Die smerige gele terrassen zijn geen gezicht in het stadje Brouwershaven, die moeten weg". Ook de parkeerproble- matiek en de daardoor slechte re bereikbaarheid van het cen trum voor bijvoorbeeld brand weer en ziekenauto's was vol gens de CDA-fractievoorzitter een punt van aandacht. Hij pleitte daarbij niet voor een autovrij centrum. ,,Het moet geen museumstadje worden. Een lichte herinrichting moet gericht zijn op een goede ver keersstroom. Als er functio neel gebruik gemaakt gaat worden van de muziektent mag deze blijven staan en ook met Jacob Cats hebben we geen probleem. We moeten het Vo- renomme aanpassen aan Jacob Cats en niet andersom!", zo vond hij. De heer Mol vond het in de zomer inderdaad een 'zootje met al dat blik'. ,,Er moet vanuit verkeersregulatie iets gebeuren. De veiligheid van de mensen staat voorop. Zij moeten goed kunnen lopen op een behoorlijke straatsteen en niet op kinderkopjes". De heer De Vlieger vond dat de muziektent mocht blijven mits de investeringen hiervoor niet te hoog zouden komen te lig gen. .-.Aanpassing kan wel 100.000 gulden kosten, we moe ten realistisch blijven". Ook de heer Mol vond dat er functio neel gebruik moet worden ge maakt van de muziektent. Met de plaats van het standbeeld van Jacob Cats had niemand een bezwaar, eerder in een com missievergadering was immers al toegezegd dat deze op zijn plek mocht blijven staan. Wat betreft het dambordmotief kon de heer Van der Meide nog geen uitspraak doen. De heer De Vlieger vreesde dat deze opzet niet te handhaven valt, terwijl de heer Van der Wekken vond dat de belijning duidelijk moest worden. Met het plaatsen van wat bloem bakken zou er minder parkeer gelegenheid komen waardoor vanzelf de ijsbaan gebruikt zou worden als parkeerterrein, zo dacht hij. Uit opmerkingen uit het publiek bleek namelijk dat van de parkeergelegenheid op de ijsbaan slecht gebruik werd gemaakt, mede omdat de bewegwijzering er naar toe niet voldoet. Overigens waren er vanuit het publiek ook ver schillende geluiden te horen over de parkeersproblematiek. De een vond dat er geen pro bleem lag, de ander vond dat de markt vaak te vol met auto's staat. Gevels Ander punt van bespreking was de bepaling in het bestem mingsplan die het mogelijk maakt dat de gevels van huizen in het centrum verhoogd kun nen worden. Een bepaling waar het Actiecomité Jacob Cats tegen is. „Indien het valt binnen de cultuur-historische context en als de gezinsomstan- digeheden daarom vragen moet een gevel verhoging moge lijk zijn", vond de heer Van der Meide. Ook zijn collega's bea amden dat enige wijziging van de gevelhoogte bespreekbaar moest blijven. Ook bestond er bij de inwoners verontrusting om het plan om naast een woonbestemming ook een horecabestemming te geven aan panden aan de Markt en de haven. Enkele sprekers meenden dat de uit breiding van horecagelegenhe den niet ten goede komt aan de leefbaarheid van Brouwersha ven. Het zorgt met name voor meer geluidsoverlast, zo luidde de kritiek. De heer Van der Meide toonde zich ook geen voorstander van uitbreiding van de horeca. De heer De Vlie ger was het daar gedeeltelijk mee eens en pleitte voor de in voering van een plafond voor de uitbreiding in vierkante me ters voor horecabestemming. In het vorig bestemmingsplan werd 1500 vierkante meter ge noemd, hoeveel het nu moest worden, kon hij nog niet zeg gen. De heer Mol was voor zeer beperkte uitbreiding al moest er een ruimte overblijven. „Je moet ondernemers niet de ruimte ontnemen om zich te ontplooien". Daarbij sloot de heer Van der Wekken zich aan. „We willen het aantal vierkan te meter terugdringen, maar een kleine uitbreiding moet mogelijk blijven". De vestiging van nieuwe ondernemers wilde hij van geval tot geval bekij ken. „Brouw moet blijven le ven en bovendien kunnen be woners een bezwaar indienen". Inhreiding Een aantal opmerkingen van uit het publiek betrof de plan nen om op het parkeerterrein achter de Nieuwe Jachthaven woningen te bouwen. Een plan waar met name de heer Van der Meide zich een voorstander van toonde. „Ik ben voor inbrei- ding in plaats van uitbreiding. De bouw van woningen daar zorgt voor een versterking van de cultuur-historische verbin ding tussen het stadje en de jachthaven. De verlegging van de weg is nodig uit oogpunt van verkeersveiligheid en de garantie dat er na de bouw vol doende parkeerplaatsen zijn". De heer Van der Wekken had ook al in de gemeenteraad ge toond een tegenstander te zijn van de plannen. De heren Mol en De Vlieger lieten zich wat voorzichtiger uit. Mol: „Ik sta niet te juichen als er gebouwd wordt. Eerst op andere ruim ten bouwen en dan pas daar". De Vlieger: „Ik zie nietde noodzaak van de woningen, maar ik heb nog geen overleg gevoerd met mijn fractie". Tben het einde van de avond was bereikt, concludeerde de voorzitter de heer De Koeyer, die met zijn strakke leiding er voor zorg had gedragen dat er gestructureerd werd gediscus sieerd, dat enkele vragen wa ren beantwoord maar veel ook niet. Tegen het publiek: „Ik hoop dat u iets heeft geleerd over hoe de politici tot de standpunten zijn gekomen". Richting politici sprak hij de hoop uit dat zij een beetje meer te weten waren gekomen wat er bij de bevolking leeft. Als dank voor hun aanwezigheid ontvingen de fractievoorzitters als toepasselijk geschenk een vergroting van de foto die was gemaakt bij de overhandiging van de handtekeningen, verza meld bij de actie medio juli. „We hopen dat dit niet meer no dig zal zijn", aldus De Koeyer. Vaccinatiebeleid wordt voorlopig ongewijzigd voortgezet GOES/OOSTERLAND - De I9-.jarige vrouw uit Oos- terland die vorige week met polioverschijnselen is opgenomen in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes blijkt inderdaad besmet met het polio-virus. Dit is gebleken uit laboratorium-onderzoek van de ont lasting van de Oosterlandse. Op een bijeenkomst in het Gezondheidscentrum Magnolia in Goes maakten de GGD Zeeland en het Kruiswerk Zeeland bekend dat het tot nu toe gevoerde vaccinatiebeleid, volgens de richtlijnen van de Geneeskundige Hoofdinspec tie, voorlopig ongewijzigd wordt voortgezet. zelfde strategie van vaccinatie voortgezet, het beleid wordt vooralsnog niet veranderd", zo maakte de directeur van de GGD Zeeland, de heer V. Slen ter afgelopen weekend bekend in Goes. Een andere belang rijke mededeling die werd ge daan was dat vanaf woensdag 28 oktober wordt gestart met de herhalingscampagne. Dit betekent dat een ieder die van af 25 september jongstleden Het vermoeden dat de Ooster landse vrouw door het poliovi rus is besmet is door de uitslag van het onderzoek bevestigd. Het gaat hierbij om hetzelfde type virus (type 3, red) dat ook bij eerdere gevallen van polio elders in het land werd gecon stateerd. De betrokken vrouw en haar familie zijn door de be handelend arts op de hoogte gesteld. „Tbt en met maandag wordt de- een klontje of een prik heeft gehad, zich opnieuw bij de Kruisgebouwen kan melden voor een herhalingsbehande ling. Dit geldt dus eveneens voor de mensen die ouder zijn dan 41 jaar. „Tbr bestrijding van de epidemie is het niet noodzakelijk dat mensen zich komen melden, maar wij voe len het als onze plicht om de se rie af te maken', aldus Slenter. De personen die zich vanaf ge noemde datum hebben laten vaccineren wordt in een per soonlijke brief kenbaar ge maakt dat zij de mogelijkheid hebben een tweede prik of klontje te halen. In de brief wordt gesteld dat het niet per tinent noodzakelijk is dat men hier aan meewerkt, maar dat de behandeling gratis wordt aangeboden. Vanavond, maan dag, komen de Geneeskundige Inspectie, de GGD Zeeland en het Kruiswerk Zeeland op nieuw bij elkaar om te kijken of de op dit moment gevoerde vaccinatie aanpassing behoeft. Leerlingen Vorige week donderdag heb ben 114 leerlingen van scholen gemeenschap Tbr Welle in Goes, zich laten vaccineren. De poliopatiënte volgt aan deze scholengemeenschap een oplei ding. Hoeveel leerlingen afge lopen vrijdag nog van de vac cinatie-mogelijkheid gebruik hebben gemaakt, is niet nog niet bekend. De scholenge meenschap Tbr Welle (voor voorbereidend en middelbaar beroepsonderwijs) is een chris telijke school, niet op reforma torische grondslag. Het groot ste deel van de 1.500 leerlingen is door eerdere vaccinatie be schermd. Volgens de GGD Zee land bezoeken leerlingen uit heel Zeeland de school. Het po liovirus zou zich hierdoor over een groot gebied verspreid kunnen hebben. De vraag of zich in de provincie Zeeland meerdere gevallen van polio zullen aandienen, kon de heer Slenter uiteraard niet met zekerheid bevestigend of ont kennend beantwoorden. „We kunnen het in ieder geval niet uitsluiten, we moeten er wel degelijk rekening mee houden. Tot afgelopen vrijdag hadden we het vermoeden dat het virus nu ook in Zeeland actief is. Dat vermoeden is nu bevestigd". Vaccinatie In ieder geval tot vanavond, maandag, komen nog steeds voor vaccinatie in aanmerking die personen tot en met 40 jaar die om principiële redenen nooit of onvolledig zijn in geënt. De GGD Zeeland en het Kruiswerk Zeeland vaccineren vandaag, maandag 26 oktober, van 19.00 tot 20.00 uur op de volgende plaatsen: Tbrneuzen, Kruisgebouw Van Steenber genlaan 65; Goes, Kruisge bouw Beukenstraat 6; Middel burg, Kruisgebouw Roozen.- burglaan 18; Zierikzee, Kruis gebouw Jannewekken 10 en Tholen, Kruisgebouw Molen- vlietsestraat 11. De polio infolijn is maandag 26 oktober bereikbaar tussen 09.00 en 17.00 uur. De ware democratie is die, welke aan ieder individu toestaat om zijn beste krachten aan de mensheid te geven. L. Pasteur Later regen 77 'f'!'/'/'/0 t 0 t 0 t Vannacht opklaringen, weinig wind, een enkele mistbank en mi ni mumtemp. ±4 graden. Overdag toenemende bewolking gevolgd door regen. Middagtemp. ±10 gra den. Zuidelijke wind, matig, kracht 4, aan de kust krachtig, 6. WONEN De huizen voor beschermd wonen aan de Karne- melksvaart zijn officieel in gebruik genomen. 1 BRUILOFT Oud-gemeentesecretaris de heer C. M. Padmos sloot het huwelijk van zijn eigen dochter. VOETBAL Gehavend Duiveland komt na verlies tegen Meeuwen nog verder in de problemen. SPORTSCHOOL De judo- en jiu-jitsu-sport kampt met ruimtegebrek na brand in de sportschool. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE/SIRJANSL AND - De Verkeersgroep Rijkspoli tie Middelburg heeft vrijdag middag en -avond snelheids controles uitgevoerd in Zierik zee en Sirjansland. In totaal werden 32 snelheidsovertre ders 'geflitst'. De politie had allereerst haar apparatuur opgesteld langs de Bredeweg in Sirjansland. Hier geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer per- uur. Eén overtreder werd geconstateerd. Ook langs de Calandweg reed één automobilist te hard. Langs de Scheldestraat in Zie rikzee reden 22 automobilisten te hard langs de controlepost. Op de provinciale weg naar De Val waar maximaal 80 kilqme- ter per uur gereden mag wor den, werden acht snelheidso vertreders gesnapt. BRUINISSE - Afgelopen za terdagmorgen werd aan de Jachthavenweg in Bruinisse een gestolen personenauto te ruggevonden. Het betrof een rode Mazda 626 die vrijdag 23 oktober was ge stolen in Rotterdam. Het voer tuig bleek zwaar te zijn bescha digd. WESTERSCHOUWEN - De af gelopen dagen heeft de Rijks politie streng gecontroleerd op illegale recreanten. In totaal werden veertien zwartkam- peerders bekeurd. Vorige week donderdagnacht werden in de gemeente Wester- schouwen vijf processen- verbaal uitgeschreven. Vrij dagnacht moest de politie ne gen keer haar bonnenboekje trekken. Driemaal in de ge meente Westerschouwen, vijf maal in de gemeente Midden- schouwen en eenmaal in Zie rikzee. Illegale recreatie bleek op grote schaal voor te komen. RENESSE - Naar aanleiding van een vorige week dinsdag gepleegde inbraak in een al leenstaande woning aan de Zeelelieweg in Renesse is de 33-jarige Van V. uit deze woon plaats aangehouden. Van V. bekende tegenover de politie deze inbraak te hebben gepleegd. Bij de inbraak nam hij geld en sieraden mee. Een gedeelte van deze buit is terug gevonden. Van V. is voorgeleid aan de rechter-commissaris en vervolgens in bewaring ge steld. Het onderzoek naar an dere inbraken waar Van V. van verdacht wordt, wordt voortge zet. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. k 1 45,— jaarabonnement k f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. k f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1