Najaarsbeurs Bruse peuterspeelzaal Herfstexpositie van schilderijen en foto's kunstenaars Transartica A f KOM EVEN LANGS VOOR U HERRIE KRIJGT. PROFILE TYRECENTER RINUS ROON PROFILE In de Noordhavenpoort tot en met 1 november I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE in de Christelijke Gerefor meerde kerk aan de Zevenge- tijstraat een reformatie herdenking gehouden, georga niseerd door het Centraal Ver band van veren i gin gen. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Ds. M. Dijkstra uit Haamstede zal mediteren over Nieuwe en oude dingen tevoorschijn bren gen. Ds. C. Haasnoot, eveneens uit Haamstede, zal spreken over De verborgen schatten van de reformatie. Het jeugd koor Sjaloom, onder leiding van Kees Groenleer verleent medewerking aan de bijeen komst door een aantal liederen ten gehore te brengen. Jan Stoffel den Boer bespeelt het orgel. De toegang is vrij. Aan de uitgang wordt een collecte gehouden die (na aftrek van de kosten) bestemd is voor de kerk van de reformatie in Roe menië. In de hal van de kerk is een stand aanwezig van de stichting In de rechte straat. BURGH-HAAMSTEDE Diashow NVvH Onder de titel Het rijk der planten werd in De Schutse te Haamstede door de heer T. Rommers uit Bosschenhoofd een diashow gepresenteerd voor de afdeling Westerschou- wen van de Nederlandse Ver eniging van -Huisvrouwen (NVvH). De bijeenkomst werd bijgewoond door leden van de afdeling met introducés. De se rie begon bij het ontstaan van de wereld en leidde via beelden van de allereerste levensvor men in macro-opnamen tot de hedendaagse plantenwereld. De samenhang van het gehele leven op aarde werd zo in beeld gebracht. Er was veel belang- stèlling voor de avond. RENESSE Ouderavond 't Staepel'of In de gemeenschapsruimte van de openbare basisschool' 't Staepel'of werd een goed be zochte ouderavond gehouden. Ouderraad-voorzitter H. van oost verwelkomde de aanwezi gen en verklaarde zich ver heugd dat ondanks het slechte weer en voetbal op TV toch zo veel mensen aanwezig waren. Hij vertelde dat, evenals vorig jaar, veel aanmeldingen zijn binnengekomen op het verzoek om ouderhulp. Hij dankte ie dereen die vorig jaar hulp ver leende en pok ieder die voor het nieuwe schooljaar hulp heeft toegezegd. Notulen en jaarverslag, die in de school krant waren afgedrukt, wer den na een enkele opmerking goedgekeurd en ook het finan cieel verslag werd zonder com mentaar goedgekeurd. Bij de verkiezing voor de oudercom missie werden mevrouw T. Col- tof en de heer G. Goedegebuure herkozen. In de plaats van de niet herkiesbare heer H. van Oost werd mevrouw C. Horst gekozen. Schooldirecteur J. H. Blom dankte de heer Van Oost voor het werk dat hij geduren de zijn zes jaren voorzitter schap heeft gedaan voor de school. ,,Ik heb al heel wat voorzitters voorbij zien ko men". Ieder deed het op zijn ei gen manier en ook jij deed het op je eigen, gezelige manier", aldus de heer Blom. Zijn woor den liet hij vergezeld gaan van een attentie en een bos bloe men. Verder legde de heer Blom uit dat de school dit jaar is overgestapt op een nieuwe rekenmethode. Dit was nodig omdat de tot dusver gebruikte methode verouderd raakte. Ge kozen is voor de methode Pluspunt. Deze methode wordt niet gelijk op heel de school in gevoerd, maar van onderen af. Dit omdat de manier van wer ken heel andere is dan voor heen. Op de vraag van de heer Blom, of er eventueel ouders waren met kennis van EHBO, die bereid waren te assisteren bij de lessen jeugd-EHBO op school door de Rode Kruis af deling Westerschouwen, gaven zich spontaan twee moeders op. Na de pauze vertelde de heer J. Kroon over het project Mas kers, waaraan op school de af gelopen weken is gewerkt. De heer Kroon was de begeleider van het project. Hetkwerk dat de leerlingen in het kader van het project maakten was in de school uitgestald. In de pauze werd door de aanwezigen van de gelegenheid gebruik ge maakt dit te bekijken. Na de uitleg moesten de ouders er zelf aan geloven. Door middel van gekleurde kaartjes werden ze in groepen gedeeld en kon den in de verschillende lokalen aan de slag om zelf maskers te maken. Aan het slot van de avond werden de resultaten be keken. De scheidende voorzit ter dankte de heer Kroon voor zijn bijdrage aan de avond en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Deze werd door Kroon echter terug gegeven aande school op de voorwaarde dat het geld besteed zou wor den aan kunstzinnige vorming. BRUINISSE Water is Leven De Gereformeerde, de Her vormde vrouwenvereniging en de NCVB afdeling Bfuinisse kwamen vorige week bijeen tijdens een bijeenkomst die in het teken stond van het drink waterproject Water is Leven op Haïti. Dit project is gekozen door de Werkgroep Ontwikke- linssamenwerking Bruinisse (WOB). Mevrouw Knop-Jansen opende de vergadering met schriftlezing en gebed en hield een meditatie. Daarna vertelde de heer Smeenk, voorzitter van de werkgroep, hoe schaars schoon drinkwater op Haïti is. Uren moet men soms lopen om water te halen. Spreker wees de dames er op hoe belangrijk het voor deze mensen is dat fa ciliteiten als waterputten en waterleiding worden aange legd. De bedoeling van de avond was om geld bijeen te brengen ter ondersteuning van het project. Enkele leden van de werk groep verkochten arti kelen vanuit een verkoop stand. Ter afsluiting van de bij eenkomst werd gezongen Ge zang 109 vers 1 en 3, waarna mevrouw De Waal de avond af sloot met dankgebed. De op brengst ten gunste van de werkgroep was 825,10. Cursus kalligrafie Binnenkort start in het bejaar dentehuis In 't Opper een cur sus kalligrafie. Aspirant schoonschrijvers zijn op nog zes nader te bepalen woensdag avonden in de gelegenheid hun schrijfkunde te verbeteren. Het cursusgeld bedraagt inclu sief materialen 100 gulden. Voor inlichtingen kunt u con tact opnemen met Nelleke den Boer, telefoon 01113-1887 of 1610. Reconstructie Dorpsweg Aannemingsbedrijf De Voogd heeft een aanvang gemaakt met de reconstruering van de Dorpsweg. Het rijwielpad wordt opnieuw betegeld en van de doorgaande weg gescheiden. Om dit te realiseren is een ge ringe versmalling van de rij baan noodzakelijk. Mosselzaadvisserij afgesloten De mosselzaadvisserij op de Waddenzee is afgelopen week tot volle tevredenheid van de kwekers afgerond. Alle bedrij ven wisten het toegewezen vangstaandeel boven water te halen. Woordvoerder Jan Lou- werse uit Yerseke liet namens Zevibel weten dat de zaadvis serij op rolletjes is verlopen. Iedereen heeft zijn portie be haald en is content zei Louwer- se desgevraagd. Een flink deel van de zaadvangsten is op Zeeuwse percelen verzaaid. In dit gebied zijn de jonge schelp- diertjes aanzienlijk beter be schermd tegen de overlast van de eidereenden dan op de Wad denzee. SGP-tijdrede Op dinsdag 27 oktober houdt de heer L. M. R S.cholten een SGP-tijdrede in de kerk van de Gereformeerde Gemeente in Nederland aan de Schoolstraat 13 in Bruinisse. De lezing be gint om 19.30 uur. GOES Nationale Werkdag in het Landschap Op zaterdag 31 oktober is het Nationale Werkdag in het Landschap. Ook dit jaar gaan op tal van plaatsen vrijwilli gers aan de slag om het land schap een onderhoudsbeurt te geven. Vaak zijn het de oude knotwilgen die verlost moeten worden van een te zware pruik, dan weer betreft het hoogstam- fruitbomen van soms wel zestig jaar oud die moeten wor den opgeknapt. Diverse activi teiten die er toe leiden dat het landschap zijn aantrekkelijk heid behoud voor planten, die ren én mensen. In Zeeland wordt er gewerkt op vier loka- ties: Walcheren, Zuid Beve land, West Zeeuws Vlaanderen en Oost Zeeuws Vlaanderen. Binnen Zeeland worden de ac tiviteiten gecoördineerd door de Stichting Landschapsver zorging Zeeland. Meer infor matie over de activiteiten is te verkrijgen bij de Stichting Landschapsverzorging Zee land, telefoon 01100-30936. 't Beest Op vrijdag 6 november brengt podium 't Beest in Goes een avond met Afrikaanse muziek. Op zal treden een trio uit Sene gal. Het gaat om Boucante N'Diaye, Moussa Thiangel Gu- eye en Abdoulaye Fofana. Alle drie zetten ze de traditie van hun groot-ouders voort. Hun muziek is representatief voor de traditionele cultuur van de drie grootste etnische groepen in Senegal. De drie muzikan ten bespelen traditionele Sene galese instrumenten. De xa- lam, een soort gitaar met drie snaren waarvan de klank nog al 'bluesy' is, de tama, een klei ne tamtam ook wel talking drum genoemd en de kora die door Abdoulaye Fofana wordt bespeelt. Laatstgenoemde ver vangt Djeli Keba Cissokho die eerst Gueye en N'Diaye zou vergezellen. MIDDELBURG Historische Gezinsatlas Op maandag 2 november om 11.00 uur neemt de Commissa ris van de Koningin in de pro vincie Zeeland, de heer drs W. T. van Gelder, het eerste exem plaar in ontvangst van de Gro te Historische Provincie-atlas. Hierin staan de eerste staf kaarten van de provincie ge maakt rond 1850. De atlas geeft een compleet beeld van Zee land rond 1850, voordat de ont wikkelingen van de laatste eeuw milieu en landschap in grijpend veranderden. De kaarten zijn gereproduceerd op een schaal van 1 25000. De schaal en de indeling van de Grote Historische Provincie- Atlas zijn identiek aan die van de Provincie-Atlas waarin Zee land wordt getoond zoals het nu is. Wie beide atlassen naast elkaar legt kan kaart voor kaart heden en verleden met elkaar vergelijken. Zo ontstaat een fascinerend beeld van de veranderingen die zich in Zee land hebben voltrokken. Emancipatorische begeleiding Op donderdag 26, november wordt in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg de bundel En die leerling kiest gepresen teerd. Het betreft een boekje waarin via interviews een beeld wordt gegeven van de ei sen die worden gesteld aan de begeleiding van meisjes die een keuze moeten maken voor het soort opleiding dat zij wil len gaan volgen. Centraal daar bij staan daarbij de nieuwe ei sen die tegenwoordig aan vrou wen worden gesteld. Van jonge ren wordt in de toekomst im mers verwacht dat zij voor hun eigen inkomen kunnen zorgen maar ook voor hun eigen huis houding en de mensen in hun omgeving. De bijeenkomst duurt van 16.00 tot 17.00 uur. MELISKERKE CDA-vergadering Tijdens de openbare ledenver gadering op maandag 9 novem ber van het CDA afdeling Ma- riekerke houdt minister van sociale zaken en werkgelegen heid de heer dr B. de Vries een inleiding over Sociale zeker heid in Europees Perspectief. De vergadering wordt gehou den in Ons huis in Meliskcrke. GRONINGEN - Drie kwart van de kinderen met klachten als astma en bronchitis „groeit niet over deze aandoeningen heen", zoals tot voor kort vaak werd aangenomen. Cara- patiënten verdienen algemeen een betere medische begelei ding waarbij ze regelmatig worden gecontroleerd op de aard en ernst van hun kwaal. Dat stelt drs. R.J. Roorda in zijn proefschrift waarop hij op 28 oktober aan de Rijksuniver siteit Groningen promoveert tot doctor in de geneeskunde. Advertentie Zierikzee, Vissersdijk 46, tel. 01110 - 1 70 40 SCHOU WEN-DUIVEL AND Collecte De nationale collecte voor ver standelijk gehandicapten die in oktober werd gehouden heeft in de diverse kernen op Schouwen-Duiveland de vol gende bedragen opgebracht. Dreischor 401.-, Noordgouwe 650,-, Zonnemaire 391,65, Brouwershaven 602,95, Brui nisse 1145,-, Ouwerkerk 596,30, Sirjansland 192,65, Nieuwerkerk f1006,90. Ooster- land 1067,10. Scharendij- ke/Ellemeet 853,45, Kerk- werve 429,90, Noordwelle 191,25, Serooskerkc 70,15, Renesse 1437.10. Burgh- Haamstede 1768,25 en Zierik zee 4221,45. Iedereen die door een gift of door te collectoren aan dit resultaat heeft bijdra gen wordt hiervoor hartelijk bedankt. ZIERIKZEE Expositie Theo Voor2aat Van woensdag4 tot en met zon dag 8 november is in de Noord- havenpoort te Wrikzee een ex positie van schldcrijen van de kunstenaar Thio Voorzaat uit Dreischor te zie). De expositie wordt op woensdag 4 november om 17.30 uur geojend door bur gemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs. De schilderijen zijn daarna tot 21.00 uur te bezichti gen. Op donderdag en vrijdag van 12.00 tot 21.00 uur en op za terdag en zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Na Zierikzee gaat de expositie naar Amsterdam waar deze in galerie Lieve He mel is te zien van 14 november tot 19 december. Vondsten uit Zierikzeese bodem In de Openbare bibliotheek de Stolpe is van 2 november tot en met 23 november, tijdens de openingsuren van de biblio theek, de tentoonstelling Vond sten uit Zierikzeese bodem te zien. Deze vondsten uit de Zie rikzeese bodem zijn onder meer opgegraven door de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek. De vondsten zijn afkomstig van de zoge naamde opgraving Groenleer en zogenaamde opgraving rio leringstraject Lammermarkt- Meelstraat. Tentoongesteld worden onder meer fragmen ten uit de dertiende eeuw en enkele sieraden. De tentoon stelling is in samenwerking met het Provinciaal Depot Bo demvondsten uit Middelburg. De tentoonstelling is vanaf 24 november tot en met 15 decem ber in de Openbare Biblio theek deZaete in Bruinisse, tij dens de openingsuren, te zien. Herdenking Reformatie Op zaterdag 31 oktober wordt TYRECENTER BRUINISSE - De najaarsbeurs die op initiatief van de stichting peuterspeelzaal De Krukels in Bruinisse werd gehouden heeft netto ongeveer 750 gulden opgebracht. Dat geld wordt gebruikt voor de aanschaf van buitenspeelgoed, waaronder een veer-wip voor op het pleintje bij de peuterspeelzaal. De najaarsbeurs is een traditioneel evenement dat al ongeveer vijftien jaar wordt georganiseerd door het bestuur van de twintig-jarige peuterspeelzaal. Het evenement omvat een rommelmarkt, een aantal spelletjes en sinds vorig jaar een speelgoedbeurs waar mensen hun tweedehands speelgoed te koop kunnen aanbieden. Voor dat laatste bestond ook dit jaar grote belangstelling, vooral veel babyspeelgoed werd te koop aangeboden. De najaarsbeurs trok vooral vlak na de opening een grote groep belangstellenden. Daarna werd het wat rustiger. Vijftien vrijwilligers, waaronder leidsters, bestuursleden en ouders van peu ters zetten zich in voor de najaarsbeurs. Men toonde zich tevreden met de opbrengst,die ongeveer hetzelfde bedrag omvatte als vorig jaar. (Foto: Joop van Houdt). Als u herrie wilt moei u mei bi| ons zijn Profile lyrecenler verkoop! en monleen oneen eerste klas wi laten Van alle merken, -in alle soorten en malen Wi| leveren kwalilahel vakwerk tegen scherpe pnjzen De Zierikzeese fotograaf Leen Koper werkte aan de tentoon stelling met vijf zwart/wit fo to's die gedeeltelijk zijn inge kleurd. Het zijn afbeeldingen van keien die door hun vorm en compositie de relaties en sfe ren uitbeelden. Tijdens de Herfstexpositie in de Noordha venpoort fungeert steeds een De Herfstexpositie in de Noordhavenpoort omvat ook schilderijen van Jan Jongschaap. (Foto: Joop van de exposanten als sup- van Houdt). poost. ZIERIKZEE - Vorm, kleur, geluid en omgeving. De combinatie van die elemen ten vormt een bijzondere sfeer die men tot en met zondag 1 november kan onder gaan in de Noordhavenpoort te Zierikzee. Onder de.Utel-Herfstexpositie wordt in die periode het werk getoond van de vijf regionale kunstenaars die zich heb ben verenigd in de stichting Transartica: Willem van Anraad, Leen Koper, Jan Jongschaap en Rijnhard Schregardus, allen uit Zierikzee en Marijke Fol- kertsma uit Capelle. De herfstexpositie omvat werk dat de kunstenaars voorname lijk in de afgelopen twee jaar maakten. Het is een over zichtstentoonstelling waarmee Transartica het zomerseizoen 1992 afsluit. In de afgelopen maanden werden door de stich ting in totaal zes exposities ge organiseerd in de Noordhaven poort. De Herfstexpositie is dagelijks (behalve maandags) gratis te bezichtigen van 13.00 tot 17.00 uur. De kunstenaar Willem van An raad exposeert niet alleen en kele schilderijen, maar laat via videobeelden en geluiden ook zien wat hem inspireert; ver weerde deurén en vervallen ge bouwen waarbij balken zijn verwerkt in de muren. Rijn- hard Schregardus beeldt via zijn schilderijen oersymbolen uit. Dat komt onder meer tot uiting via een schild waarop Egyptische afbeeldingen zijn verwerkt. Schregardus maakt bij het maken van zijn schilde- Marijke Folkertsma maakt bij het maken van haar schilderij en gebruik van olieverf. Het werk dat iste zien op de Herfstexpositie omvat grote, abstracte schilderijen in helde re, vrolijke kleuren. Zij kregen de titels Stilleven, Uitzicht, Frames of being en Heart of the matter me'è. Ook van haar is de fotocollage Frenzy een in trigerende mengeling van men selijke rompen en ledematen. rijen gebruik ,van een gemeng de techniek, dat wil zeggen dat in sommige, schilderijen zowel va^uarel, acryfjals olieverf ver werkt is. j Van Jan Jongschaap uit Zierik zee is voor het eerst na vele ja ren weer werk'te zien. De oud journalist exposeerde'vroeger veel, maar kwam daar door zijn drukke haan de laatste tientallen jaren niet meer aan toe. De Herfstexpositie omvat twintig schilderijen van hem die deels werden gemaakt na dat hij in januari van dit jaar stopte met zijn werkzaamhe den voor de PZC. Via surrea listische en impressionistische afbeeldingen geeft de kunste naar een bepaalde sfeer weer. Enkele titels van zijn schilde rijen zijn Nachtelijk aanko men, Boogie in bes, Strijdende lijnen, Herfst in de polder en Twee figuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6