Bankdirecteur Vos Ridder in Orde van Oranje Nassau (On)gehoord Plan tot behoud van Westersehelde is ondertekend Hoge koninklijke onderscheiding bij afscheid BTW- adviesburo VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 NR 25244 5 Burgemeester Asselbergs feliciteert het echtpaar Vos met de koninklijke onderscheiding van de heer Vos als Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - „Een heer van stand; een bankman die ook maatschappelijk zeer actief is". Zo omschreef de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. Assel bergs, de directeur van de Zierikzeese Nutsspaarbank F. K. Vos die met ingang- van 1 november zijn functie neerlegt. Tijdens de bijeenkomst die ter gelegen heid daarvan donderdagmiddag werd gehouden in restaurant Mondragon kreeg de heer Vos een hoge koninklijke onderscheiding. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tot en met zaterdag 24 oktober Burgh-Haamstede Tentoonslelling/bewegingsinstallatie Waves 5 van Toine Horvers. De Bewaerschole. Ope ningstijden: van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. Woensdag 4 november t/m zondag 8 november Zierikzee Expositie schilderijen Theo Voorzaat. Noord havenpoort. Woensdag van 15.30 tot 21.00 uur. Donderdag en vrijdag van 12.00 tot 21.00 ur. Zaterdag en zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Van 31 oktober tot en met 14 november Burgh-Haamstede Ming en zijn schilderijen. De Bewaerschole. Maandag t/m zaterdag. 13.30 tot 16.30 uur. VLISSINGEN - Diverse bij de Westersehelde betrok ken instanties hebben donderdag in Vlissingen het beleidsplan Westersehelde ondertekend. De partijen verplichten zich hun belangen in de scheepvaart, vis serij, natuur en recreatie op elkaar af te stemmen om zodoende het laatste estuarium in Zuid- Nederland te kunnen behouden. Uit de woorden van burge meester Asselbergs, die hem de versierselen opspeldde, bleek dat die eer hem vooral te beurt viel vanwege de vele maat schappelijke activiteiten die de heer Vos in zijn vrije tijd uitoefende. Zo is hij al bijnó 25 jaar, eerst 'als secretaris' en sinds 1978 als voorzitter, actief voor de woningbouwvereni ging Beter Wonen. Als secreta ris (sinds 1973) en voorzitter (sinds 1978) zet hij zich in voor de stichting Woningen en Woongebouwen voor Bejaar den op Schouwen-Duiveland, die werd opgericht om de Vrij burg iri Zierikzee te kunnen realiseren. Sinds 1971 is hij se cretaris van de stichting die het Zierikzeese verzorgingshuis Borrendamme beheert. Hoofdingeland Verder was de heer Vos zes jaar hoofdingeland voor het Water schap Schouwen-Duiveland, tien jaar voorzitter van de stichting Dierenasiel Schou wen-Duiveland, vijftien jaar consul van de ANWB en twee jaar penningmeester van de Vereniging Stad en Lande. Hij was voorzitter van het. comité voor oprichting van een zwem: bad/sporthal 'combinatie in Zierikzee en is sinds 1978 plaatsvervangend lid van de Nationale Woningraad. Op dit moment is hij ook nog steeds actief als bestuurslid van het departement Zeeland van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel (sinds 1989), commissa ris van de Slavenkas (sinds 1986), vice-voorzitter van de stichting Moermond in Renes- se (sinds 1971) en voorzitter van de Raad van commissarissen van de exploitatiemaatschap pij Slot Moermond bv. ,,Een indrukwekkende lijst. U bent voor Schouwen-Duive land een zeer gewichtig per soon in velerlei opzicht; een persoon waar jè niet omheen luint. Met onvoorstelbare wkrfdust heeft u als een octo pus uw béstuurlijke tentakels uitgeslagen in de regio", aldus de heer Asselbergs. Hij memo reerde dat de hëer Vos zeer te recht met trots kan terug kij ken op de afgelopen jaren „Ie mand die zoveel in zich weet te verenigen kan met recht in het zonnetje worden gezet". De president-commissaris tvan de Nutsspaarbank Zierikzee, F. G. Scherjon omschreef de pe riode van 25 jaar, waarin de heer Vos bankdirecteur was, als de meest merkwaardige in de 175-jarige geschiedenis van de bank. „In die periode werd het girale batalingsverkeer in gevoerd. De Nutsspaarbank transformeerde onder uw lei ding tot een algemene bank". Goedlachs, iemand die goed kan luisteren, die niet met zijn deskundigheid te koop loopt en die snel beslissingen kan ne men. Zo omschreef de heer J. Vugts van de Nederlandse Spaarbank Bond de scheiden de directeur. „Als je zo bij het maatschappelijk leven betrok ken bent als u, maak je een bank die klinkt als een klok en staat als een dijk. Dat is de beste vorm van functievervul ling", zei hij. Namens woningbouwvereni ging Beter Wonen dankte de heer J. Pomper de heer Vos voor wat hij voor deze woning bouwvereniging deed. „Som mige mensen vragen zich af of de combinatie van bankdirec teur en voorzitter van de wo ningbouwvereniging wel wen selijk is. Maar met jouw per soonlijkheid kon het wel". „Het afscheid zal even wennen zijn want Vos en de Nutsspaar bank horen bij elkaar. Dat is een twee-eenheid", aldus de heer A. J. Deurloo van het nieuwe directieteam van de bank. Namens het bankperso neel dankte hij de heer Vos voor alles wat hij hen leerde en voor hen betekende. „Er is niets gezegd wat onwaar is. Het is allemaal gebeurd". Zo reageerde de heer Vos op al le woorden die tot hem werden gesproken. Hij benadrukte dat de koninklijke onderscheiding die hem ten deel viel afstraalt op alle mensen die hem het functioneren in de openbaar heid mogelijk maakten. Radertje in het uurwerk „Iedereen fungeert als een ra dertje om samen het uurwerk de juiste impuls te geven". Hij verheelde niet dat het afscheid van de Nutsspaarbank hem niet onberoerd laat. „Na de metamorfose, yan de taakstelling die in de afgelo pen jaren plaatsvond staat aan het Havenpark eën gëzönd en goed geoutilleerd bankbe drijf". De bijeenkomst werd gevolgd door een receptie waarop velen de heer Vos per soonlijk de h£|nd kwamen drukken. Bij het makerï van het plan zijn wel Belgische waarnemers be trokken geweest, maar van een Belgische handtekening was geen sprake. „Dat zou in het kader van de steeds betere en nauwere samenwerking in Rijn-Schelde-Deltaverband wel een logische stap geweest zijn", vond hoofdingenieur di recteur dr. H. Saeijs van Rijks waterstaat Zeeland. „Zich op de hoogte houden en op deze wijze samenwerken in de Wes tersehelde is niet genoeg. We zullen verdergaand moeten sa menwerken." Saeijs wist wel te melden dat België heeft uiterlijk in no vember met standpunten over belangrijkste thema's in de on derhandelingen over de water verdragen te komen. De onder handelingen zouden dan rond de jaarwisseling hervat kun nen worden. Nederland streeft volgens Saeijs naar afronding in de zomer van 1993 van de wa terverdragen. Positief werd donderdagmiddag van ver schillende zijden ingegaan op het onderzoek naar mogelijk heden tot ontpoldering van ge bieden langs de Westersehelde met name in België. Hierdoor zou het milieubelastende bag geren om de vaargeul op diepte te houden aanzienlijk vermin derd kunnen worden. Aan het plan om ecologie en economie in de Westersehelde op elkaar af te stemmen, wordt meege werkt door vijf ministeries, de provincie Zeeland, elf gemeen tebesturen en vijf waterschap pen. ROERMOND - Als eerste in Europa heeft een Roermonds bedrijf een btw telefonische adviesdienst in het leven ge roepen. Via nummer 06-0377 wordt aan Nederlandse bedrij ven informatie verstrekt over het btw-systeem. Staatssecretaris Van Rooy van Economische Zaken verrichtte donderdagmiddag in Roer mond de officiële opening. De directeur van het nieuwe be drijf, drs. H. Maessen, deelde mee dat per 1 januari aan staande de binnengrenzen van de Europese Gemeenschap wel gaan verdwijnen maar dat de btw-formaliteiten in het han delsverkeer tussen de lidstaten van de EG blijven bestaan. DE LEZER AAN HET WOORD SCHOUWEN-DUIVELAND - „In de jaren zestig heeft de BB ook het initiatief genomen om huis-aan- huis een folder te verspreiden waarin stond wat mensen moesten doen bij een ramp. Na een paar maanden is bijna iedereen vergeten wat er precies in stond, maar de grote lijnen zoals binnen blijven en ramen en deuren dicht doen, dat blijft hangen. Dat is gebleken toen de dreiging van een wereldoorlog ontstond door de politieke toestand in Hongarije. Veel mensen gingen hamsteren om zich voor te berei den op een langdurig verblijf in huis". Volgens de heer J. de Jonge uit Dreischor is het huis aan huis verspreiden van de folder: Als de sirene gaat dan ook een goede zaak. „Dergelijke voorlichting kan de paniek die bij een ramp kan ontstaan beperken". Uit andere reacties op de stelling over het rampen plan, die afgelopen maandag in de Zierikzeesche Nieuwsbode werd geplaatst, bleek dat niet iedereen zoveel vertrouwen heeft in het resultaat van de voor lichting. „Vlak na de vliegtuigramp in de Bijlmermeer; nu er in Ne derland een grote ramp is ge beurd, sturen ze ons een ram penplan. Maar aan die situatie in Amsterdam kon je zien dat de gevolgen van een ramp niet zijn te voorkomen. Als er hier wat gebeurt zien we het vanzelf wel. Dan helpt hetgeen in die folder staat niet", aldus me vrouw W. van de Velde uit Zie rikzee. Toen zij in 1974 op Schouwen-Duiveland kwam wonen was ze banger voor een ramp dan nu. „Tijdens de wa tersnoodramp iri 1953 woonde ik op de Rotterdamse Dijk. Als gevolg van de overstroming in Zeeland liep ook die wijk bijna helemaal onder water. Dat her inner ik me nog heel goed. Daarom vond ik het best wel eng om naar Zierikzee te ver huizen. Als het hard stormde zat ik tot 04.00 uur op om naar de politieradio te luisteren of er weer geen overstroming kwam". Dat doet mevrouw Van de Vel de nu niet meer. „Je kunt moei lijk een bootje op zolder leg gen. Als er een ramp zou gebeu ren zit je toch ontzettend vast. Daar kun je je nooit op voorbe reiden. Als er in de kerncentra le in Borsele een ontploffing plaatsvindt zijn er toch geen schuilkelders om naar toe te gaan. Gelukkig is de hulpver lening hier in Nederland goed geregeld. Die komt altijd snel op gang. Maar op een echte ramp kun je niet voorbereiden. Gelukkig komt dat maar heel af en toe voor in Nederland". Zo'n folder is natuurlijk een goede zaak Volgens de heer J. C. van de Stigchel uit Bruinisse is het wel mogelijk om de bevolking op een mogelijke ramp voor te bereiden. „Je kunt natuurlijk nooit alles voorkomen, maar zo'n folder is natuurlijk een goede zaak. Het geeft de men sen toch wat ruggesteun. Wat de overheid nog meer zou kun nen doen weet ik niet. Daar heb ik nog niet zo over nage dacht". „Als er een ramp gebeurt komt die altijd onverwachts. Je moet vluchten maar je kunt niet vluchten. Net als met zo'n vliegtuig, daar kun je je niet op voorbereiden", aldus mevrouw A. Jonker uit Sirjansland. Zij spreekt uit ervaring omdat ze in 1953 de watersnoodramp meemaakte. „Je huis staat on der water voor je het weet en dan handel je intuïtief. Wij vluchtten naar de zólder en we hadden geluk dat het water net niet zo hoog kwam. Als we de straat waren opgegaan was het misschien slecht afgelopen want je kunt in zo'n situatie niet voor je leven vluchten". Ze moeten onveilige situaties proberen te vermijden De heer J. van den Noord uit Zierikzee is het volledig met de stelling eens. „Met dit plan kan ik niet veel". Hij geeft een voorbeeld. „In de brochure staat op een bepaalde bladzij de: 'in het ergste geval kan de reactor oververhit raken', nou, dat is precies wat in Harris- burg en Tsjernobyl is gebeurd. Een rampenplan helpt dan echt niets". Tégen de aanwijzing van de brochure in om in geval van een ramp naar binnen te gaan en de ramen en deuren te sluiten, is de heer Van den Noord iets heel anders van plan. „Met familie heb ik al af gesproken om bij een kern ramp de straat óp te gaan en te hopen dat het zo snel mogelijk gebeurd is". Van den Noord meent dat de politici hun tijd en geld beter hadden kunnen stoppen in het nadenken over alternatieven voor kernener gie. „Ze moeten dè rollen om draaien. Onveilige situaties proberen te vermijden in plaats van een rampenplan opstellen. Hier is genoeg, wind, water en zon voorradig. Je beperkt het risico dat er een keer een vreselijke ramp plaatsvindt en je draagt bij tot een schoner milieu. Trouwens 80 procent van de Nederlandse bevolking is tegen kerncentra les. Maar de arrogantie van de macht maakt dat deze centra les gehandhaafd blijven". Ove rigens blijkt na enig nadenken dat de heer Van den Noord een rampenplan niet helemaal on zinnig vindt. „Bij kleine cala miteiten kan het best zijn waarde hebben;1 maar wat te doen als er een vliegtuig op Borsele valt? Toen ik de folder las dacht ik dat het weinig zin had wat daar stond Daarom is mevrouw Jonker •van mening dat men met de aanwijzingen uit de folder Als de sirene gaat weinig kan. „Ik heb het wel gelezen, maar toen dacht ik direct dat het weinig zin heeft wat daar in stond, want op een ramp kun je niet voorbereiden". De heer J. de Jonge uit Drei schor is van mening dat de bro chure wel zin heeft, ook bij een kernramp. „Het is goed dat de mensen weten dat ze bij zo'n ramp binnen moeten blijven. Wat kunnen ze anders doen. Als iedereen op straat gaat lo pen of met de auto de weg op gaat raken de wegen helemaal verstopt. Dan gebeuren er on gelukken en ontstaat er pa niek. Tijdens de watersnood ramp in 1953 vielen de meeste slachtoffers onder de mensen die zijn gaan lopen, bij de men sen die in hun huizen bleven veel minder". De overheid kan het beste eerlijk spel spelen Volgens de heer de Jonge kan de overheid het beste eerlijk spel spelen en de mensen goed voorlichten over de mogelijke rampen die kunnen gebeuren en hoe men in zo'n geval het beste kan handelen. „Dat is de beste manier om angst en pa niek te voorkomen. Het is goed dat de brochure Als de sirene gaat., is verspreid". De heer P. Verschuur uit Scha- rendijke vindt een rampenplan absolute noodzaak. „Uiteraard kleven er aan dit plan, net zo als aan vele andere plannen ook oneffenheden. Toch heb je een plan nodig om bij een even tuele calamiteit een chaos te voorkomen en te zorgen dat de hulpverlening goed op gang komt". De boodschap van het rampenplan om zich binnens huis te begeven, de ramen te sluiten en naar de radio te luisteren komt volgens de heer Verschuur bij het publiek wel over. „Natuurlijk is dit gebon den aan de privé-omstandighe- den waarin iemand zich be vindt. Een moeder zal natuur lijk eerst haar kinderen die op straat spelen gaan zoeken. Toch denk ik dat de raadgevin gen goed worden opgevolgd". Drie kwart van de mensen heeft de brochure niet gelezen „Als er zich iets ernstigs voor doet weet je toch niet wat je moet doen'. De heer N. Flik- weert heeft er weinig fiducie in dat een rampenplan daadwer kelijk werkt. Zelfs niet nu het plan huis-aan-.huis in alle ge meenten in Zeeland i^ ver spreid. De heer Flikweert denkt namelijk dat mensen niet echt geïnteresseerd zijn in de inforniatie. „Ik durf te wed den dat drie kwart van de men sen de brochure niet eens gele zen heeft". De paniek en de wanorde die zou ontstaan bij een eventuele kernramp zorgt er volgens de Zierikzeeënaar ook voor dat er niets méér te regelen valt. „Ie dereen is dan zo overstuur dat er niemand meer is die logisch nadenkt. De voorschriften zal niemand zich op dat moment herinneren". Het is goed dat mensen worden gewaar schuwd bij een ramp „Wel nuttig, zo'n rampenplan", de heer Kloet uit Zierikzee, in zijn vrije tijd werkzaam voor het Rode Kruis, is een voor stander van de brochure die vo rige week bij de Zeeuwse huis houdens door de brievenbus viel. „Het is goed dat mensen worden gewaarschuwd als er zich een ramp voordoet. De drie basisregels die in de bro chure Als de sirene... gaat wor den weergegeven zullen door het Zeeuwse publiek wel wor den opgevolgd, denkt hij. „Als leek weet je in geval van stra ling niet hoe erg de situatie is en kun je via de radio verne men hoe het er voorstaat. Er moet iemand zijn die vertelt wat er moet gebeuren'. Overi gens vindt de heer Kloet wel dat het sluiten van de kerncen trale van Borsele de kansen op een ramp verkleint. „Als je dan leest dat ze er nog drie jaar moeten vergaderen om de cen trale veiliger te maken denk ik: waar ze zijn mee bezig. Al dat papier voor die plannen kan beter gebruikt worden". 'V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5