Algemene Zeeuwse De begrotingsraad Middenschouwen fteeei. Kamer wil permanent troepen voor vredesoperaties VN Tweede Kamer akkoord met uitbreiding: bevoegdheden van nationale ombudsman Kamer voor verplicht leerlingenstatuut h i DEURLOO B.V. Dringende oproep polio vaccinatie geen effect Ambtenaren mogen zelf keuze maken 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie ZEEUWS ZEKER seringen Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 met betrokken ondernemers is gesproken zo spoedig mogelijk voorgelegd aan de raad, zo be loofde het college. PTT-bus Een ander punt waar het CDA de aandacht op wilde vestigen is het voornemen om volgend jaar te stoppen met de gemeen telijke handelingen, bijvoor beeld de uitgifte van rijbewij zen, bij de PTT-bus. Het college had hiertoe besloten omdat in het laatste halfjaar slechts tweemaal gebruik was ge maakt van deze mogelijkheid en dat voor duizend gulden die de gemeente hiervoor neer moet leggen. Het CDA vroeg de gemeente om nog een jaar met het project door te gaan en hier meer publiciteit aan te geven. Een vraag waar het college niet op in ging. Wethouder L. C. Hart: ,,ik denk niet dat de be volking de bus mist, anders zou er wel meer gebruik van zijh gemaakt"; 1 Een vraag die met namè bij de WD leeft is de verkeerspro blematiek rond Scharendijke en Looperskapelle. De heer J. M. van Langeraad gaf aan te willen pleiten voor een snelle aanpak van de problematiek. Het college kon hierin nog wei nig duidelijkheid geven. De uitkomsten van een kenteke- nonderzoek en verkeerstellin gen worden pas eind oktober verwacht. Ook de uitkomsten van observaties van 'verkeer door Looperskapelle en snel heidsmetingen hier zijn nog niet bekend. De heer G. A. M. Cobussen (PvdA) drong er bij het college op aan -om toch te starten met de instelling van een sociaal cultureel fonds waarbij mensen die leven rond het sociale minimum in aan merkingen komen voor vergoe dingen van abonnementen op cultureel gebied en lidmaat schappen van verenigingen. ,,U laat een geweldige kans lig gen op de uitvoering van een prima minimabeleid. U kunt een voortrekkersrol vervul len", aldus Cobussen. Het col lege, met uitzondering van wet houder Henden die zijn partij lid Cobussen steunde, op haar beurt, wil eerst meer duide lijkheid over resultaten van het sociaal cultureel fonds in Westerschouwen en Bruinisse. Een motie om toch over te gaan tot de oprichting van een der gelijke fonds haalde het on danks de steun van de fractie van de SGP/RPF niet. Vier stemmen tegen, drie voor. De SGP/RPF fractie sprak zich bij monde van de heer J. L. F. Bol- leman uit voor een gelijkscha keling van alle kampeerboeren in de gemeente Middenschou wen. ,,We hebben geen moeite met 15 eenheden per seizoen voor iedere kampeerboer. Som migen zullen dan moeten inle veren, andere krijgen een ver ruiming". Voordat het college hierover een besluit neemt wil zij eersLde'plannen van de lan delijke overheid bij dit onder werp afwachten. Daarnaast be loofde het college in november of december samen met de raad het gevoerde recreatiebe- leid van 1992 te willen evalue ren. Dorpsplan Ellemeet In dezelfde raadsvergadering werd het dorpsplan Ellemeet aangenomen. Van de provincie heeft de gemeente Midden- schouwen inmiddels een subsi die ontvangen van 100.000 gul den om te kunnen starten met het gecombineerde project her inrichting Kuyerdamseweg en Dorpsplein. Het college gaat zich verder beraden hoe zij de ze plannen, waarmee kosten zijn gemoeid van 465.000 gul den, verder financieel gaat dekken. ROTTERDAM - Popster Sting geeft volgend voorjaar twee concerten in Nederland, zo heeft concertorganisator Mojo meegedeeld. Op 16 en 17 maart treedt de Brit op in sportpaleis Ahoy' in Rotterdam. De voor verkoop van kaartjes begint op 7 november. DELFZIJL - Akzo Delfzijl in vesteert 38 miljoen gulden in de renovatie van de boorterrei- nen in Heiligerlee en Zuidwen ding. Hierover wordt vrijdag een contract afgesloten met HCG Industrieservice te Nieu we Pekela. Dit bedrijf zal als hoofdaannemer optreden in het project. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 24 oktober 01.50 176 07.50 - 120 14.10 157 20.10 - 150 25 oktober 02.40 180 08.30 - 123 14.55 166 20.55 - 148 26 oktober 03.25 178 09.10 - 126 15.40 173 21.35 - 144 24 oktober 00.10 180 06.35 - 116 12.25 163 18.50 - 148 25 oktober 00.55 191 07.10 - 123 13.10 180 19.35 - 152 26 oktober 01.30 196 07.50 130 13.50 191 20.15 - 150 24 oktober 02.05 183 07.55 129 14.20 162 20.10 - 159 25 oktober 03.05 188 08.35 - 133 15.25 172 20.50 - 159 26 oktober 03.55 188 09.15 - 137 16.15 180 21.35 - 155 24 oktober 01.55 182 07.50 - 126 14.15 162 20.10 - 156 25 oktober 02.50 186 08.35 - 129 15.05 171 20.50 - 155 26 oktober 03.35 185 09.10 - 133 15.55 177 21.35 - 151 WEMELDINGE Springtij 27 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ZWOLLE - De dringende op roep van de GGD ÏJssel-Veeht kinderen die niet zijn ingeënt tegen polio, alsnog te laten vaccineren heeft nauwelijks effect gehad. Speciale spreek uren van de GGD zijn deze week slecht bezocht. In Gene- muiden, IJsselmuiden en Stap horst zijn in totaal nog dui zend kinderen in de leeftijd tot en met twaalf jaar niet in geënt, zo heeft GGD donder dag meegedeeld. Dr. D. van der Werf van de GGD IJssel-Vecht toonde zich donderdag bezorgd over de ge ringe respons op de oproep de polio-prik te halen of een sui kerklontje in te nemen, omdat er zo extra risico onstaat op de verspreiding van polio. De GGD wil volgende week op nieuw de scholen benaderen om op het belang van polio vaccinatie te wijzen. In totaal zijn er in de drie betreffende gemeenten nog vierduizend mensen tot. 40 jaar die geen polio-vaccinatie hebben gehad. DEN HAAG - Ambtenaren bij het rijk krijgen de keus: ze kunnen op 61-jarige leeftijd met de vut gaan en 80 procent van hun salaris behouden of ze kunnen op 57-jarige leeftijd hun werkweek terugbrengen tot 32 uur met behoud van 95 procent van het salaris om ver volgens op hun 61ste de werk week verder terug te brengen tot 24 uur met behoud van 90 procent van het salaris. Dit principe-akkoord zijn de ambtenarencentrales en het ministerie van binnenlandse zaken, als werkgever bij de overheid, donderdagavond overeengekomen. Dat heeft een woordvoerder van de ambtena- rencentrale CMHF meege deeld. Nu is de vut-leeftijd nog 60 jaar. Het verhogen van de vut- leeftijd levert op jaarbasis 32 miljoen gulden op. Dat geld kan besteed worden aan een betere salarisopbouw. De werknemers die kiezen voor het korter werken vanaf de leeftijd van 57 jaar verspelen wel hun leeftijdsdagen (extra vrije dagen voor oudere werk nemers) en de adv-dagen (ar beidsduurverkorting). De CMHF zal het resultaat „neu traal" aan de leden voorleg gen. De voorstellen rond oude re werknemers gaan gepaard met een lagere vergoeding per kilometer voor dienstreizen met de privé-auto. Bij het rijk werken ongeveer 150.000 amb tenaren. DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Ka mer stelt zich op het standpunt dat Nederland in be ginsel positief moet reageren op het verzoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties (VN) om permanent troepen beschikbaar te stellen voor vre desoperaties. Die troepen zouden wat secretaris generaal Boutros Ghali betreft binnen 48 uur op af roep inzetbaar moeten zijn. De Nederlandse regering heeft het verzoek van de VN in mei van dit jaar van de hand gewe zen omdat de indruk bestond dat Boutros Ghali aankoerste op een zogeheten permanent „staand leger". Zekerheid Minister Van den Broek van buitenlandse zaken erkende donderdag in een mondeling overleg met de Kamer dat dit verkeerd begrepen was. Toch gaat de bewindsman voorals nog niet zo ver ^ls een meerder heid uit de Kamercommissies voor buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking om nu al ja te zeggen. Van den Broek zegt in beginsel voor stander te zijn van „het geven van een zekere vorm van zeker heid" aan de secretaris generaal dat deze in geval van nood op de militaire steun van 40 tot 50 van de lidstaten kan rekenen. „Er is geen sprake van dat Nederland niet tege moet zou willen komen aan de oproep, dat we de secretaris generaal in de kou zouden Ia- ten staan", verzekerde de mi nister. De bewindsman deelt de opvatting van de Kamer dat in het geval dat ons land positief reageert op het ter beschikking stellen van manschappen voor VN-operaties, dat onverlet laat dat er van geval tot geval spra ke moet kunnen zijn van een uitstap-clausule. Ook dient het parlement per keer een oordeel te geven over deelneming aan vredesoperaties. Verder wil Van den Broek nog eens goed kijken of het permanent be schikbaar houden van troepen wel strookt met het Handvest van de Verenigde Naties. De fracties van PvdA en D66 stelden zich donderdag het meest uitgesproken positief op ten aapzien van het op afroep beschikbaar stellen van een zo geheten „stand-by" troepen macht voor de VN. „De PvdA vindt dat Nederland zo'n over eenkomst aan moet gaan", al dus de sociaal-democraat Van Traa. D66-woordvoerder Eisma drong eveneens aan op een „ja" tegen het verzoek van Boutros Ghali. Het CDA staat in begin sel open ten aanzien van het verzoek, maar ziet op dit mo ment nog teveel onduidelijkhe den om nu al een positief ant woord te geven. Volgens woordvoerder De Kok is het voor het CDA van groot belang „dat er een mechanisme wordt ontwikkeld aan de hand waarvan het parlement aan de noodrem kan trekken". VVD'er Weisglas hikt met name aan te gen de termijn van 48 uur waarbinnen de troepen inzet baar zouden moeten zijn. De li beraal acht die termijn te kort om ja te zeggen tegen een ope ratie die riskant kan zijn voor onze eigen mensen". Nederland moet zich daar niet aan binden, als de 48 uur is verstreken kan dat nimmer inhouden dat een automatisme in werking treedt, hield Weisglas de minis ter voor. DEN HAAG - De Tweede Kamer graat unaniem ak koord met het besluit van minister Dales (Binnen landse Zaken) de bevoegdheden van de nationale ombudsman uit te breiden. Burgers met klachten over zelfstandige bestuursorganen (verzelfstandigde overheidsinstellingen zoals de informatiserings bank en de nationale ziekenhuisraad) en water schappen kunnen vanaf 1 juli 1993 terecht bij de na tionale ombudsman. Dat bleek donderdag tijdens een overleg tussen Dales en de Kamercommissie voor de Na tionale Ombudsman. Tot nu toe konden alleen' klachten over de rijksoverheid en dé po- - litie bij de onflpudsman worden gedeponeerd/Over de vr*ag of burgers met klachten over la gere overheden, zoals de pro vincie en de gemeente, ook bij de ombudsman terecht kun nen, is de Tweede Kamer het onderling niet eens. Alle frac ties, behalve de CDA-fractie, zijn voorstander van zo'n ver dere uitbreiding. Ook de mi nister staat daar positief tegen over, maar zei geen mogelijk heid te zien dat nog in deze re geerperiode te regelen. Volgens het CDA-kamerlid Vriens-Auerbach is het de ver antwoordelijkheid van de ge meenten zelf om voor een goe de klachtenregeling te zorgen. „De minister heeft steeds de mond vol over decentralisatie. -Nu zonden' ineens "zaken die best door lagere overheden ge regeld kunnen wórden naar de rijksoverheid verschuiven," al dus het Kamerlid. Een ander argument van Vriens is dat de culturen per gemeente zo sterk verschillen, dat het niet goed is een uniforme regeling in het le ven te roepen. „In Brabant zeg je tegen mensen met klachten: gaat u even rustig zitten, wilt u een kopje koffie enzovoorts. Als je dat in de Randstad ook gaat doen, ben je verkeerd be zig want daar hebben de men sen haast." Alle andere partij en zijn van mening dat klach ten over lagere overheden wel door de nationale ombudsman behandeld moeten kunnen worden. Beckers (Groen Links): „Nu is het zo dat som mige steden een gemeentelijke ombudsman hebben en andere niet. Dat is een ongelijkheid in rechtsbescherming." Volgens Korthals (VVD) is er zelfs enige haast geboden bij de bevoegd heidsuitbreiding voor lagere overheden: „We moeten niet langer kiekeboe spelen en de zaak voor ons uitschuiven." Dat de gemeenten zitten te wachten op de nationale om budsman blijkt volgens hem uit het verzogkvan cle gemeen te Nijmegen om bij wijze van experiment klachten -te depo neren bij de nationale ombuds man. Dales wil niet op dat ver zoek ingaan. „Als ik één gemeente onder de bevoegdheid van de ombuds man breng, kan ik andere ge meenten niet weigeren." De minister verwacht dat er per jaar achthonderd klachten over de zelfstandige bestuursorga nen zullen komen. De ombuds man krijgt een bedrag van een miljoen gulden om de klachten af te handelen. DEN HAAG - Scholen in het voortgezet onderwijs moeten een leerlingenstatuut hebben waarin de rechten en plichten van leerlingen zijn vastgelegd, vindt de Tweede Kamer. In dat statuut moeten in ie der geval regels staan over de privacy van leerlin gen, de kwaliteit van het onderwijs en het beslech ten van geschillen. Dit bleek donderdag in het debat over het initiatiefwetsvoorstel hierover van kamer lid Lankhorst (Groen Links). Alleen de drie kleine christelij ke partijen RPF, GPV en SGP lieten weten tegen te stemmen. Ze vinden een wettelijke ver plichting onjuist. Het bij wet afdwingen van een leerlin genstatuut is bovendien niet nodig omdat er met de rechten van de leerlingen op scholen niets mis is, aldus Leerling (RPF). Op veel scholen wordt al vrijwillig gewerkt met een dergelijk statuut. Leerling vindt dat er „eerder aanleiding is voor het bevoegd gezag om de leidsels strakker aan te ha len." CDA-woord voerder Van de Camp zei dat zijn fractie neigt vóór het wetsvoorstel van Lankhorst te stemmen. Dat be tekent voor het CDA een koers wijziging omdat het tot nu toe eveneens niets voelde voor een wettelijke verplichting. De vrijheid van scholen om zelf in houd te geven aan het leerlin genstatuut wordt door het voorstel van Lankhorst vol doende gegarandeerd, vindt het CDA echter bij nader in zien. Indiener Lankhorst liet zich donderdag bij de verdedi ging van zijn voorstel bijstaan door twee leden van het Lande lijk actie komitee scholieren (Laks), de 17-jarige Roos Kap- teijn en de 18-jarige Frank Noorland. Zij mochten met Lankhorst achter de rege ringstafel in „Vak K" zitten. Het Laks ijvert al jaren voor een verpiicht leerlingensta tuut, Het vindt het huidige voorstel van Lankhorst eigen lijk niet ver genoeg gaan. Zo zegt het voorstel niets over de noodzaak van regels voor de vrijheid van meningsuiting van scholieren, bijvoorbeeld via de schoolkrant. VRIEZENVEEN - De politie probeert op heterdaad een man te betrappen die er van wordt verdacht sinds begin dit jaar ongeveer 25 reeën te hebben ge dood in het natuurgebied Eng- bertsdijkvenen, in de gemeen te Vriezenveen. Hij zou hande len uit rancune tegenover de jachtopziener in het gebied, die de man vorig jaar zijn jachtak te heeft afgenomen omdat hij hem had betrapt op het neer schieten van een ree. door Mare Legendre Cy Vrijdag 23 oktober Brouwershaven Publiek debat door actiecomi té Vader Cats, over herinrich tingsplannen Markt. Tbnnen- magazijn. 19.30 uur. Zaterdag 24 oktober Zierikzee Rommelmarkt. De Beuze. Van af 08.00 uur. Postzegelbeurs. Scoutingge- bouw Van Veenlaan. 10.00 tot 17.00 uur. Verkoping dameskrans Tryfe- na in zaal Christelijke Gerefor meerde kerk. Van 10.00 tot 16.00 uur. Ronde Zeeuwse Schaakkam pioenschappen. Foyer Concert zaal. 13.00 uur. Nieuwer kerk Districtsvergadering welfare/ telefooncirkels Rode Kruis. Ons Dorpshuis. Van 13.30 tot 16.30 uur. Bruinisse Huis-aan-huis-verkoop bolus sen door vrijwilligers jeugd soos De Pul. Vanaf 08.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Scharendijke Hobbybeurs. Jeugdgebouw Nederlandse Hervormde kerk. Van 13.00 tot 17.00 uur. Zondag 25 oktober Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 Uur. Maandag 26 oktober Haamstede Schrijf bij eenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Fa. Van der Lin de (Baalpapenweg 2). Van 19.00 tot 20.30 uur. Excursie witlofstudieclub. Be drijf H. de Vlieger. 19.30 uur. Sirjansland Armeense dansavond. Dorps huis. Van 19.30 tot 22.30 uur. Bruinisse Herfstbraderie. Aquadelta. 10.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 27 oktober Zierikzee Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Vakantiebijbelclub voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar in Christe lijke Gereformeerde kerk. Van 09.30 tot 11.45 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie naar Rien Poortvliet- museum, Middelharnis en Bre da door NWH Westerschou wen. Busstation Burgh. 08.15 uur. Scharendijke Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfbijeenkomst Amnesty International. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse SGP-tijdrede door de heer L. M. P. Scholten. Kerk Gerefor meerde Gemeente in Neder land, Schoolstraat 13. 19.30 uur. Woensdag 28 oktober Zierikzee Vakantiebijbelclub voor kinde ren van 4 t/m 12 jaar in Christe lijke Gereformeerde kerk. Van 09.30 tot 11.45 uur. Renesse Symposium Water onder en bo ven de grond. Zeeuwse Stro men. 09.30-16.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 0W(M6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2