„Omdat het voor het eerst is houden we het nu nog klein" Eerste dichtbundel van Editoria Ickowiak Nieuw bedrijf in Zierikzee gespecialiseerd in bestrating stukken Expositie Deurloo Naast" modelspoorbeurs in Brouwershaven nu ook één in Middelharnis Tryfena verkoping Reformatie herdenking Sierbestrating Bettewaarde bv Het is een afschuwelijke wereld waarin we leven" HENSDAG p# OKTOBER 1992 3 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briel- schrliver, waarvan naam en adres bij de 'edactie bekend moeten zijn ,,In mei' '91 kochten wij bij de firma Deurloo gordijnen voor onze tweede woning in Scha- rendijke. Bij die gordijnen heb ik een aquarel gemaakt. Het resultaat van de combinatie gordijnstof-aquarel was zo aar dig, dat ik het werk aan de heer Deurloo heb laten zien. Het gesprek eindigde met de afspraak dat een twintigtal aquarellen gemaakt zouden worden bij gordijnstoffen. Re gelmatig nam ik stalen van gordijnstof mee naar Lunteren. Ik heb mij beperkt tot bloe men. Dat onderwerp boeide mij ook al vanwege de wilde planten die op Schouwen te vinden zijn en de ingezaaide bermen in Scharendijke en El- lemeet. Klaprozen komen in de aquarellen regelmatig voor. De vorm en de kleur werden zo veel mogelijk in harmonie met de gordijnen geschilderd. Langzamerhand ging de con crete uitbeelding over in een abstrakte vormgeving. Met na me de combinatie met de gor dijnstoffen van Pierre Cardin, die met goud en zilver werkt, versterkte die verandering. Het resultaat van een jaar wer ken is te zien in de zaal van de firma Deurloo (Havenplein 3). De tentoonstelling duurt tot 7 november en is vrij toeganke lijk. Er hangen tweeëntwintig aquarellen. Reeds geëxposeerd: Gemeente huis Ede; Gouden Handen, 's Heerenbcrg; Galerie De Hoge Stoep, Hollum. In mei/juni '92 was een exposi tie van landschappen afgespro ken in het centrum De Burght te Burgh-Haamstede, maar door de verandering van de be stemming werd die tentoon stelling in februari afgelast. Plezierig dat mijn eerste ten toonstelling op Schouwen door de contacten met Deurloo Wo ningtextiel toch nog in 1992 kon plaatsvinden." A. J. J. VAN DER VALK Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD 56 ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348 Kennis Elementen van beton M/0DELHARNIS - Het Diekhuus aan het Beneden Wildpad in Middelharnis staat zaterdag: 31 oktober Tfl het teken van een Modelspoorbeurs. Deze beurs Wordt georganiseerd door Frits Krikke, een fervent verzamelaar van modeltreinen, en al jaren organisa- v, 0r een modelspoorbeurs in Brouwershaven. De- ""St heer verlegt hij zijn grenzen. Hij vertelt: „Op Goe- ree-Overflakkee is niets te doen op het gebied van de oiodelspoorbouw, daar wil ik met deze beurs veran dering in brengen. Omdat het voor het eerst is hou den we het nog klein, maar ik hoop in de toekomst ttet zo'n grote beurs hier te houden als in Brouwers haven". Frits Krikke organiseert al zo'n zeven jaar een mo delspoorbeurs in Brouwersha- yen- ..Ik ben in 1985 begonnen het Tbnnenmagazijn van Brouwershaven. Sinds die tijd is hét aantal bezoekers fors gestegen en komen mensen van heinde e.\ verre om aanwezig te zijn bij de beurs. Ik word altijd al maanden van te voren ge beld door mensen met de vraag wanneer ze weer kunnen ko men. Ik heb destijds een vaste maand uitgekozen voor het houden van de beurs; de eerste zaterdag van januari. Ténzij dat op 1, 2 of 3 januari valt is dat zo gebleven. Op die manier kunnen de mensen zich daar aan vasthouden. Ze kunnen van te voren al plannen". Ook in Middelharnis hoopt Frits Krikke een beurs met naam op te bouwen. ,,We begin nen nu klein, maar als blijkt dat het aanslaat wil ik deze beurs elke laatste zaterdag in oktober terug laten komen in Middelharnis. Het mooie aan de lokatie waar we nu zitten, Het Diekhuus, is dat het erg centraal gelegen is. Het ligt midden in het centrum. We ho pen dan ook dat er veel mensen langs zullen komen. Als blijkt dat er weinig of geen belang stelling is houd ik het voor ge zien. Het moet wel haalbaar zijn. Ik steek er veel tijd in, daarnaast maak ik onkosten met de huur van ruimte en het verzorgen van reclame. Ik ben hier echter naar toe gekomen op verzoek van enthousiaste verzamelaars die ook op Goeree-Overflakkee graag iets wilden hebben, dus ik hoop dat het aanslaat". De beurs droeg voorheen de naam Modelspoor-ruilbeurs, maar Frits Krikke zegt dat het ruilen weinig meer voorkomt. ..Het komt weinig voor dat mensen iets met elkaar ruilen zonder dat daar nog geld aan te pas komt. Meestal moet er geld bij worden gelegd. Ook willen we mensen die niets hebben om te ruilen niet weerhouden om te komen. Iedereen is welkom, zowel beginner als fanatiek verzamelaar kan tijdens deze beurzen zijn of haar hart opha len". Hoewel het aantal vrou welijke verzamelaars volgens Krikke gering is. „Vijfenne gentig procent van de bezoe kers van de beurs zijn mannen en jongens. De vrouwelijke be zoekers komen meestal mee met manlief of kopen iets voor een ander". Formaten Tijdens deze beurs worden trei nen, locomotieven en wagons in diverse formaten verkocht. „We hebben van groot naar klein. Zo is er spoor 1 met een schaal van 1 op 45 en ook is er spoor Z met een schaal van 1 op 220 te koop. Dat zijn de meest voorkomende maten op deze beurs. Uiteraard zijn er ook al lerlei accessoires voor de baan te koop. Boompjes, beestjes, poppetjes, huisjes, autootjes; je kunt het zo gek niet noemen of het is er die dag te vinden". Wie ergens op zolder nog een treinset heeft liggen of onder delen ervan en wil weten of het nog iets waard is kan ook te recht op de beurs. „Zelfs als mensen niet willen verkopen vinden ze het vaak wel leuk om te weten hoeveel het waard is. Daarom taxeren we deze dag ook en wanneer ze het wel wil len verkopen kan ook daar voor worden gezorgd". Dat sommige mensen treinen zien als een investering is zo gek nog niet als men hoort wat voor prijzen er soms geboden worden voor bijzondere exem plaren. „Voor sommige stuk ken wordt tussen de 2.500 en de 3000 gulden geboden. Dat zijn natuurlijk wel stukken die niet gebruikt worden om mee te spelen, maar die worden gezien als geldbelegging. Als je daar mee zou gaan rijden op je baan en het zou vallen heeft het ge lijk waarde nul", aldus Frits Krikke. Op zolder Frits Krikke is zelf ongeveer zevenentwintig jaar geleden begonnen met zijn hobby. „We woonden toen nog in Nijme gen. Ik heb toen een treinset je gekocht voor de kinderen, maar die waren er niet zo weg van. Zelf voetbalde ik, maar door problemen met mijn knieën ben ik daarmee gestopt en zo kwam ik op het idee om een baan op te zetten op zolder. Zo is het eigenlijk begonnen. Tegenwoordig heb ik geen spoorbaan meer, maar houd ik mezelf alleen bezig met verza melen". Daarnaast is hij erg ac tief op het gebied van reparatie van treinen. „Ik vind het erg leuk om dingen te repareren. Tijdens beurzen kunnen men sen dingen bij mij inleveren. De kosten die worden gemaakt voor materiaal moeten door de mensen worden betaald, maar het werk dat er in gaat zitten doe ik voor niets. Ik vind het gewoon leuk om te doen". Uit hele land Tijdens de beurs staan er ver schillende standhouders uit het hele land met hun koop waar. „Van te voren maak ik al tijd een duidelijke selectie in het aanbod van stands. Ten eer ste moeten de mensen goede waar bieden en ten tweede wordt Van hen gevraagd als eeri bij hen gedane aankoop bij thuiskomst niet blijkt te wer ken, dat ze het produkt terug nemen. Natuurlijk niet als er veel mee gespeeld is of als ze het zelf hebben beschadigd, maar als blijkt dat ze iets ka pots hebben aangeschaft moet de verkoper het terugnemen. Op die manier waarborg je een goede kwaliteit van je beurs". Wie meer informatie wil over ■de komende beurs kan bellen naar Frits Krikke. Na 18.00 uur is hij bereikbaar via telefoon nummer 01119-1927. Hoewel men er niet vaak bij stilstaat, is ook beton wel dege lijk een natuurprodukt. Vele jaren terug gaf dit materiaal een nogal strak en lelijk aan zien. Tegenwoordig hebben ook de fabrikanten aan deze nega tieve gedachte een wending ge geven. Onder andere door „be trommeling" worden de pro- dukten zo bewerkt, dat zelfs het semi-klassieke aanzien wordt benaderd. Kleine be schadigingen en opruwing ge ven dit beton een totaal ander gezicht, terwijl betonnen mate rialen in diverse kleuren ver krijgbaar zijn. Betonnen biel zen, gemakkelijk schoon te houden, vergen geen onder houd, zijn in verscheidene for maten en kleuren voorradig, kunnen inmiddels „het ge vecht" met de houten spoor biels aan. Betonnen materialen hebben tevens een beter draagvlak, waarbij breuk tot een mini mum wordt beperkt. Ook de al jaren bekende standaardmaten zoals Waal-, IJssel-, en Vecht - formaat zijn ook in de betonfa- brikage gestandariseerd. Ook op natuursteengebied kan de consument een ruime keuze maken. Geheel nieuw is thans ook de gele granietsoort, die in ZIERIKZEE - De dameskrans Tryfena in Zierikzee houdt za terdag 24 oktober haar jaar lijkse verkoping. Daarvoor verandert de zaal van de Christelijke Gerefor meerde kerk tussen 10.00 en 16.00 uur in een grote verkoop ruimte, waar allerlei hand werk, boeken, babbelaars, oliebollen en andere smulierij- en te koop zijn. De opbrengst van deze verkoping komt ten goede aan de Oud Gerefor meerde Gemeente in Neder land. BURGH-HAAMSTEDE - In dc Nederlandse Hervormde kerk in Haamstede wordt donder dag 29 oktober de Reformatie herdacht. Dit gebeurt in een dienst die om 19.30 uur begint. Ds. H. Korving neemt de ope ning en de sluiting van deze herdenking voor zijn rekening, terwijl J. E. van Es een inlei ding houdt over het thema Za lig worden; zonder iets te zien, zonder iets te zijn. Het jonge renkoor Psallite Deo uit Mid delharnis neemt het muzikale gedeelte van deze dienst voor zijn rekening. Tijdens de dienst wordt gecollecteerd voor de Stichting In de Rechte Staat. Mevrouw Ouwerkerk bij een deel van het assortiment in sierbestratingsmateriaal. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Aan de Deltastraat 45 is sinds begin oktober, Sierbestrating Bettewaarde BV gevestigd. De heer en mevrouw Ouwerkerk zijn al vele jaren voornamelijk voor het bedrijfsleven in Zuid- Holland met het aanleggen van bedrijfsterreinen werkzaam. Zij hopen met deze vestiging de groot-, en kleinverbruiker van dienst te kunnen zijn. Bette waarde is gespecialiseerd in betonnen-, en natuursteen-plaveisel. De naam is ontleend aan de dijk, waar de eigenaren zelf wonen. Voor het aanleggen van een ter ras, oprit of iets dergelijks is enige handigheid geboden. Doch met de steeds meer na tuurgetrouwe nabootsing, di verse formaten, vormen en kleuren van beton, kan ook de doe-het-zelver in principe alle kanten uit. den om de levensduur te kun nen verlengen, doch na verloop van tijd zal toch tot vervanging moeten worden overgegaan. Vooral in tuinen met verschil lende hoogteniveau's, krijgen houten border-afzettingen door wisselende weersinvloe den veel te verduren. verschillende formaten te koop is. Speels effekt Tegenwoordig kan natuursteen in combinatie met beton een leuk en speels effekt geven. Af- haalprijzen, bezorging en huur van apparatuur is voor de con sument mogelijk. Het be drijfsterrein, waar de klant ve le varianten van patronen aan treft, is geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 09.00-17.00 uur, zaterdag van 09.00-15.30 uur. Door middel van adverten ties en direct-mailing wordt de consument op de hoogte gehou den. Locomotieven, wagons en treintjes in alle soorten en maten tijdens de modelspoorbouw in Het Diekhuus. Grotere tegels geven uiteraard bij het leggen minder proble men, terwijl het kleine legma- teriaal meer kennis en handig heid vereist. Hier dient altijd met een trilapparaat nabe werkt te worden. Struikelpar tijen zullen met goed aangeleg de bestrating vermeden wor den. Een gericht advies is juist bij toepassing van klein mate riaal, waarmee onder meer pa- troonontwerp kan worden toe gepast, onontbeerlijk. Hout blijft in en rond de wo ning altijd een bepaalde senti- mentswaarde behouden. Hout,, een natuurprodukt pur sang, heeft als nadeel vaak met gifti ge en /of milieu-onvriendelijke stoffen bewerkt te moeten wor- iets van de laatste tweeëneen half jaar. Door een aandoening aan de wervelkolom is Edith Diephout aan huis gekluisterd, alleen als het echt noodzake lijk is, zoals het bezoek aan haar therapeut komt ze buiten. Het schrijven van gedichten is voor haar dan ook een uitlaat klep om steeds aanwezige pijn en het gebrek aan mobiliteit van zich af te schrijven. Rouwproces Dat verwerken van de beper kingen die zo'n aandoening met zich meebrengt is, zegt ze te vergelijken met een rouw proces. „Ik zit nu in de laatste fase daarvan, waarin je in je si tuatie gaat berusten". Ze heeft er in ieder geval veel van ge leerd, onder meer dat je bij het verwerken van zo'n proces in feite alleen staat. De omgeving blijkt niet bij machte te zijn om echt bij te dragen in dat verwerkingsproces. Haar afschuw van die niet ge meende maar door de etiquette voorgeschreven belangstelling voor elkaar komt onder meer voort uit deze ervaring. „Ik heb de mensen hierdoor wel le ren kennen" zegt ze. Een aantal heeft het af laten weten toen het allemaal niet meer zo goed ging. Diegenen die zijn overge bleven, dat zijn de echte, de goede vrienden. Haar kijk op de wereld is er door deze fysieke beperkingen in ieder geval niet positiever door geworden. „De krankzin nige haast waarmee alles moet worden gedaan, het giganti sche egoïsme en het verpesten van het milieu; het is echt een afschuwelijke wereld waarin we leven." Zich er helemaal aan onttrekken wil en kan ze niet, maar aan de andere kant zet ze zich er wel tegenaf. Dat blijkt ook uit de bundel Wil je mijn ruitenwissers, waarin onder meer op pittige wijze de overconsumptie wordt beschreven in hot gedicht over de koe. Na alle overdaad keert men dan uiteindelijk toch maar weer terug naar tot de ba sis: een echt koeiebestaan in een stal met stro. Dat afzetten tegen deze wereld en de teleurstellingen in haar leven hebben van Edith Diep- horst geen verbitterd mens ge maakt. Naast een flinke brok cynisme beschikt zij ook over een flinke dosis zelfspot en hu mor waarmee zij het gedrag van anderen onder de loep neemt. Blablabla-verhalen zo als bij allerlei gelegenheden zo vaak te horen zijn, daar heeft ze geen enkele behoefte aan. Gedwongen door haar aandoe ning zoekt ze het vooral in klei ne dingen, zoals bij voorbeeld die pauw die ooit in haar tuin verbleef en regelmatig voor het raam zijn verenpracht liet zien. De vreugde was echter van kor te duur omdat de buren last van de pauw zouden hebben. Van dergelijke zaken, zoals die pauw of het gespin van Zappie kan ze genieten, want verder is de wijk waar ze woont dodelijk saai en leidt iedereen daar min of meer zijn eigen leven. Vies mens Wie iets meer over de achter grond van de dichteres weet zal de strekking van haar bundel beter begrijpen. Niet iedereen echter zal de soms uiterst kras se bewoordingen kunnen waar deren. Zoals bij voorbeeld die ene mevrouw die in de wacht kamer van de fysiotherapeut het gedicht over de koe onder ogen kreeg en toen vol afschuw uitriep „wat een vies mens is dat die dit heeft geschreven". Diegene die het nodige heeft meegemaakt zal in de gedich tenbundel van Editoria Ickowi- ak iets van herkenning vinden en ook voor de liefhebbers van wat meer cynische humor is de bundel boeiende leesstof. Wil je mijn ruitenwissers is een uit gave van uitgeverij Ex Libris uit Zierikzee die met dergelij ke uitgaven schrijvers en dich ters uit de regio een kans wil geven hun werk te publiceren. De bundel van Editoria Icko- wiak is bij de boekhandel te koop. Editoria Ickowiak, de naam al leen al roept vraagtekens op en ook de vermelding dat deze eerste bundel opgedragen is aan graaf Zappie doet vermoe den dat de dichteres banden heeft met de Oosteuropse land adel. De verklaring die Edith Diephout geeft is wat alledaag ser. Als schuilnaam gebruikt ze de naam van haar moeder die van Poolse origine was. Ook in de naam Editoria (een samen- voegsel van Edith en Victoria) is de naam van haar moeder verwerkt. En graaf Zappie, dat is de kat die haar trouw gezel schap houdt. Dat schrijven on der pseudoniem moet haar een zekere bescherming geven om dat in de bundel nogal wat per soonlijke ervaringen zijn ver werkt. „Het is een nogal open hartig boekje" geeft ze toe. Dat komt wellicht omdat ze bij het schrijven van deze gedich ten niet de bedoeling heeft ge had deze te publiceren. Ze heeft deze puur en alleen voor zichzelf geschreven. Tben haar pP werd gevraagd om deze gedich ten te publiceren had ze daar echter ook geen bezwaar tegen. „Ik was er een beetje verbaasd over" geeft ze toe. Warmte! Behalve gedichten schrijven is Editoria Ickowiak ook 'n verdienstelijk tekenares, die be grippen als warmte, moeiteloos vorm kan geven. Het schrijven van gedichten is BURGH- HAAMSTEDE - Ze is geen huisje-boompje-beestje mens en de valse schijn waarmee velen hun ongeïnteresseerdheid voor die ander proberen te ca moufleren verafschuwt ze. Edith Diephout uit Burgh-Haamstede die onder het pseudoniem Editoria Ickowiak onlangs haar eerste dichtbundel Wil je mijn rui tenwissers heeft gepubliceerd, houdt van oprechtheid, hoe hard die soms ook kan zijn. Je behoeft geen ervaren gedichten-lezer te zijn om te be seffen dat achter de naam Edi toria Ickowiak een vrouw schuilgaat met een geheel ei gen kijk op de wereld. Een vrouw ook die in haar leven de •nodige teleurstellingen heeft moeten verwerken. De gedich ten uit de bundel Wil je mijn ruitenwissers verraden die achtergrond. Met een mini mum aan woorden en maxi mum aan betekenis zijn aller lei maatschappelijke kwesties maar vooral ook persoonlijke ervaringen op papier gezet. De ene keer beschreven vanuit een cynische invalshoek, de andere keer vanuit een meer humo ristische kijk op de huidige gang van zaken. Wat dat be treft is de bundel van Editoria Ickowiak, een uitgave van uit geverij Ex Libris zowel om te lachen als om te huilen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3