Hl „Ik kan echt mijn ei kwijt als ik in de rol van iemand kruip" 8,2% uw mm van schouwen-duiveland Open dag voor jeugd van Schouwen-Duiveland OOK LEVERBAAR MET UCHTMETALEN VELGEN. PLANTEN r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEKBEDDEN MATRASSEN DEKENS Deurloo L-Jö Zierikzeese Rosemarie Saman in solistenrol bij operette In de Driehoek te Zierikzee Postzegel- beurs herfstmenu in bonte Op zoek naar hoge rente VLIEG 'NS VLUG NAAR DE TOYOTA DEALER. TUI NIER" RENESSE GRAKA tForo m rum mR W'—A-é- ui x i i 1 FOTO VERSCHOORE L dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE m WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND WO ONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-15951 FAX. 16378 Als Rosemarie Saman over operette praat kan haar dag niet meer stuk. ,,Ik ben er veel zelfverzekerder door geworden", zo zegt ze zelf. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Vrijdag aanstaande gaat'in Goes de nieuwe operette Die Blume von Hawaii van de Goe- se Operettevereniging in première. Aan deze operet te werken zo'n 45 amateurzangers en zangeressen mee. Daarnaast zijn er ook enkele solistenrollen, waarvan twee worden ingevuld door professionele zangers. Een derde solistenrol wordt ingevuld door Rosemarie Saman uit Zierikzee. Zij werd zes jaar ge leden lid van de operettevereniging en zegt sinds dien helemaal verslaafd te zijn geraakt aan het ope rette gebeuren. „Ik kan echt mijn ei kwijt als ik in de rol van iemand kruip". Het begon zes jaar geleden. „Ik wilde heel graag iets doen op het gebied van toneel en zang. Hier in Zierikzee was eigenlijk weinig te doen. Toen zagen we in de Gouden Gids de naam van de Goese Operettevereni ging staan. Met twee kennissen ben ik daar toen lid van gewor den", begint Rosemarie Saman haar verhaal. „Hoewel het heel erg leuk is moet er ook hard ge werkt worden. Je moet er veel voor doen. Je teksten leren, el ke week oefenen in zang en be weging. Het vergt veel tijd. Dat is ook één van de redenen dat een van de drie kennissen waar ik toen mee gestart ben intus sen is gestopt". Enthousiast Voor Rosemarie is deze inzet echter geen enkele reden om te stoppen. Integendeel zelfs. „Ik vind het gewoon heerlijk", ver telt ze enthousiast. „Ik ben ook op zangles gegaan om ervoor te zorgen dat ik nog beter word. Sinds ik lid ben van de operet tevereniging is mijn zelfver trouwen heel erg gegroeid. Ik ben veel zelfverzekerder ge worden; zingen geeft me echt een kick. Voorheen was ik best verlegen en durfde ik zeker niet in het openbaar op te tre den, laat staan op de voorgrond te treden. Dat is sinds ik in de operettegroep zit veranderd. Momenteel zijn we weer met zijn vijven vanuit Zierikzee. Dit zijn Dien Ravia, Sjoukje Picard, Jaap Struijk, mijn dochter Marjolein en ikzelf. Alle vijf doen we ook mee aan het nieuwe stuk dat vrijdag in première gaat". Dochter Marjolein is volgens Rosemarie nog enthousiaster dan zijzelf. „Ze geniet er bijna nog meer van dan ik". Rosema rie doet nu zo'n zes seizoenen mee. Sinds haar start bij de Goese Operettevereniging heeft zij drie keer een solisten rol gehad, één keer had ze sa men met nog vijf anderen een 'leading part'. En ook bij het nieuwe stuk van de operette vereniging mag deze Zierikzee se weer op de voorgrond tre den. „Het verhaal gaat over een meisje uit Amerika die de naam Prinses Laya draagt als ze op Hawaii is. Daar wordt zij gezien als de toekomstige ko ningin van het land. De Ameri kanen zien het echter helemaal niet zitten dat er een koningin op Hawaii komt en werken dat dan ook tegen. Een heel span nend en leuk verhaal, waar ik eigenlijk niet te veel over kwijt wil. Ikzelf speel een Hawaiaa- se die aast op een Amerikaan, want trouwen met een Ameri kaan is toch wel het beste wat je als Hawaiaanse kan overko men", verklapt Rosemarie iets van het verhaal. Onwetendheid Rosemarie Saman maakt nu alweer zo'n zes jaar deel uit van de Goese Operettevereni ging. In die tijd is er volgens haar nog steeds weinig veran derd aan de onwetendheid van mensen met betrekking tot de operette. „Mensen hebben nog steeds het idee dat een operette bestaat uit een hoop ijselijk ge gil en zware kost. Ze verwarren het vaak met opera dat veel zwaarder is. Ik kijk maar naar een vriendin van me. Ik vroeg haar vorig jaar of ze wilde ko men kijken. Eigenlijk zag ze het helemaal niet zitten, al dat 'zware gedoe' „Omdat ik het graag wilde is ze toch gekomen, zij het met een hoop tegenzin. Toen ze ech ter eenmaal had gezien wat we werkelijk doen, hoe leuk het is, heeft ze gezegd dat ze voortaan elk jaar komt kijken. Tben ik dan ook vertelde dat we weer een nieuwe voorstelling heb ben was ze de eerste die vroeg waar ze kaarten kon halen". Van Die Blume von Hawaii worden zeven voorstellingen gegeven. Ook één in Zierikzee; in de Concertzaal. „Het is echt de moeite waard om te gaan kijken. We hebben zulke mooie decors gemaakt en de kos tuums zijn prachtig". Mannen Net als bij zoveel koren en zangverenigingen kampt ook de Goese Operettevereniging met een chronisch gebrek aan mannen. „Op de één of andere manier voelen mannen zich niet zo op hun gemak bij een operettevereniging", vertelt Rosemarie. „Of ze zijn bang om te zingen of ze zijn bang dat ze voor gek staan". Dat laatste geldt volgens haar echter niet meer voor Jaap Struijk. „We hebben een stuk gespeeld waarvoor we op zoek waren naar iemand die sheriff moest spelen. Deze persoon hoefde niet te zingen, maar moest er wel een beetje als een sheriff uitzien. Mijn zuster woont naast Jaap Struijk en daarom kende ik hem ook al een beetje. Tben we dus op zoek moesten naar een sheriff heb ik hem ge beld. Toen ik belde was hij niet thuis, maar zijn vrouw Nel zei dat ze het voor zou stellen, maar dat ik maar nergens op moest rekenen. Gelukkig liep dat anders; toen ik hem belde zei hij: „Je moet alles een keer proberen in je leven" en zo is hij erin gerold en sindsdien is hij net zo gek van de vereni ging als de rest". Ook steeds meer jongeren vin den de weg naar de operette vereniging volgens Rosemarie. „Onze vereniging heeft intus sen zo'n acht jongeren tussen de achttien en de twintig jaar onder haar leden. Waarvan mijn dochter er één is. Het komt ook regelmatig voor dat ik samen met mijn dochter op de planken sta. Het is natuur lijk hartstikke leuk als je dochter ook zo enthousiast is en je samen naar iets toe kunt gaan en tijdens een voorstel ling zitten de oma's natuurlijk, handenwringend vooraan. Die vinden het maar wat schitte rend". Ook de mannen in het gezin Saman zijn trots op de vrouwen. „Mijn man en zoon moeten zelf niet veel hebben van het zingen, maar vinden het wel heel leuk dat wij het doen. Ze zijn dan ook heel be hulpzaam. Als we voor een voorstelling ergens naar toe moeten komen ze ook altijd even vragen of we alles bij ons hebben en doen ze meestal ook de afwas. De achterban is in die zin heel belangrijk. Ze moe ten wel achter je staan, want je bent er gewoon heel erg mee bezig". Artistieke staf Rosemarie vertelt dat het elke keer bij een nieuw stuk weer spannend is als de rollen ver deeld worden. „Die rollenverdeling wordt be paald door de artistieke staf van de operettevereniging. Het komt best wel eens voor dat je een rol graag wilt hebben, maar dat zij beslissen dat je voor een andere rol geschikter bent. Daar ga je dan mee ak koord en zo leer je gewoon heel veel. Eén keer in de twee jaar moet je opnieuw voorzingen en dan wordt bepaald of je nog in de juiste stemmengroep zit. Momenteel zit ik nog bij de so pranen, maar als ik wat ouder ben word ik op een gegeven moment waarschijnlijk bij de alten ingedeeld. Tben we lid werden kregen we ook een stemtest en aan de hand daar van kijken ze ook of je über haupt geschikt bent om operet te te zingen". De repetities zijn volgens Rose marie dikke pret. „Uiteraard wordt er ook hard gewerkt, maar er is altijd ruimte voor een geintje. Dat maakt het ook zo leuk; je bent heel serieus be zig, maar alles in ontspannen sfeer". De optredens voor pu bliek zijn voor Rosemarie tel kens weer het hoogtepunt van hard oefenen. „Op het podium kun je dingen doen waarvan mensen in het dagelijks leven zouden vragen: „Voel je jezelf wel helemaal lekker?*' Op het podium leef je jezelf helemaal uit". Hoewel ze in het begin barstte van de zenuwen bij de gedachte aan een solistenrol gaat het tegenwoordig al een stuk beter. „Ik merk dat ik heel erg op het publiek reageer. Ik probeer contact met ze te krijgen tijdens een voorstel ling. Natuurlijk kun je niet de hele zaal overzien, maar de eer ste vier rijen meestal wel en dat vind ik heerlijk. Ik heb die mensen nodig om mijn rol te spelen. Maar hoewel de zenu wen wel minder worden gaan ze niet helemaal weg. Dat geeft ook niet, want dat vijzelt je concentratie op. Daarnaast moet je natuurlijk goed kun nen samenwerken met je me despelers". Kleding en grime C5ok de kleding en grime speelt volgens de Zierikzeese een gro te rol bij het inleven in een stuk. „Als je binnenkomt in een spijkerbroek en je ver kleedt je dan in een mooie jurk en je krijgt een pruik op en maakt je zelf helemaal op voor een voorstelling voel je jezelf gelijk veel prettiger. Je kruipt zo echt helemaal in de huid van de persoon die je speelt. Je bent dan echt even iemand an ders. Je hebt geen idee wat voor kick dat geeft; het is echt fantastisch", vertelt Rosemarie met een grote glimlach. „Voor de rol in het komende stuk moet ik bijvoorbeeld helemaal veranderd worden. Allereerst moet ik een pruik op, want een rooie Hawaiaanse hebben ze natuurlijk nog nooit gezien, daarnaast draag ik een kleuri ge jurk. Zo word ik langzamer hand helemaal omgetoverd". De hoofdrollen worden ook de ze keer weer gespeeld door twee professionele solisten. „Deze keer zijn het twee Belgi sche solisten. De vrouwelijke solist zit nog op het conservato rium. Je kunt dan echt het ver schil in techniek zien als je haar aan het werk ziet. De hoofdrollen worden altijd door professionele mensen gedaan. Het is naar mijn weten nog nooit voorgekomen dat een hoofdrol door één van de leden werd gespeeld. Maar dat geeft ook niet, het blijft gewoon hartstikke leuk om te doen. Plezier is ook heel belangrijk, want anders haak je op een ge geven moment inderdaad af". Rosemarie heeft in ieder geval voorlopig nog geen plannen om af te haken. Wie nader kennis wil maken met de Goese Ope rettevereniging kan op zater dag 31 oktober terecht in de Concertzaal in Zierikzee. Daar geeft de groep dan een voor stelling. „Mensen zouden de stap gewoon eens moeten wa gen", zo vindt Rosemarie. „Ze zullen zien dat het echt ontzet tend leuk is. De combinatie ac teren en zingen is gewoon ideaal; zowel om te doen als om naar te kijken". ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duive land en de Federatie Christelijk Jeugdwerk Zeeland zetten donderdag 22 oktober hun deuren gastvrij open. Dit gebeurt tussen 19.00 en 22.00 uur in De Driehoek in Zierikzee. Deze dag kan iedereen die op ten opdoen en ook voor pro- de een of andere manier be- grammasuggesties kan men in trokken is bij het jeugdwerk De Driehoek terecht. Behalve allerlei ideetjes voor activitei- het uitlenen van allerlei spel materialen en/of apparatuur helpt de Stichting Jeugd bij het opzetten van activiteiten en speelt deze indien gewenst een bemiddelende rol in de contac ten met de gemeente. Daar naast onderhoudt de stichting ook contacten met diverse lan delijke en provinciale organi saties. Welke mogelijkheden het jeugdwerk biedt is donder dag te zien. In de hal van De Driehoek zijn diverse stands met informatie opgesteld. De grote zaal is deze avond ge reserveerd voor allerlei sport en spelactiviteiten, terwijl in de Bordootjezaal de schijnwer per op natuur en milieu wordt gericht. Daarnaast zijn er ver schillende workshops voor ori gami (19.30 tot 20.30 uur), foto grafie/silhouettekenen (19.30- 20.30) en drama/hints (21.00- 22.00 uur). Ook rond het thema geld (21.00-22.00 uur) wordt een workshop gehouden. Tussen 21.00 en 22.00 uur kunnen de aanwezigen bovendien ook kennismaken met een spel-doe- ontdekkist. DEN HAAG - Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zullen woensdag in Schouw burg- en Congrescentrum Orp heus te Apeldoorn aanwezig zijn bij de uitvoering van de kindermusical „Ouders, wat moet je ermee...?". Deze musi cal wordt door ruirh 200 Apel- doornse schoolkinderen vijf maal opgevoerd. Het is een van de evenementen bij het 1200- jarig bestaan van de stad. ZIERIKZEE - Op initiatief van de afdeling Schouwen-Duive land van de internationale ver eniging Philatelica wordt op zaterdag 24 oktober in het ge bouw van de Zierikzeese scou tinggroep Meester Bakker een postzegelbeurs gehouden. Het gebouw aan de Van Veen- laan achter het ziekenhuis is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Tijdens het evenement worden postzegels, postzegelboekjes, mapjes en eerste dagenvelop pen verkocht. Er is een dub belt jeshoek met postzegels die niet meer dan een dubbeltje kosten en verder kan men bij handelaren en via rondzend- boekjes wellicht de postzegel vinden die men nog zoekt voor een verzameling. Advertentie l, 4305 AG Ouwerkerk Telefoon 01114-1241 Kom genieten van ons kleurrijk de eetkamer vaii Schouwen-Duiveland Advertentie Dirksland, Nijverheidsweg 5 01877 - 3733 Advertentie NIEUW IN MIDDELHARNIS rV.Vg •>t „V Vs voor de mode- bewuste vrouw, de eerste en i de beste keus KERKEPAD 58 MIDDELHARNIS Advertentie STATEN HANK HOLLAND N V STATEN SPAARREKENING van Dyke/Kostenbroek TEL. 01110-12605 Advertentie Twee voorbeelden uit de Toyota Wing accessoires collectie: authentieke pilotenkoffer (echt leder). Normaal 550,- nu Dar der). Noi u Zolang de voorraad strekt. Advertentie </4& Xfy. 11*0. lüujt&b. De Provence, de ambiance, de Franse keuken.... en smaakvolle Zeeuwse producten van zee, bos en veld. Tafelen bij De Trouwe Herder, gemakkelijk bereikbaar op Resort Hamstede, aan de kop van de Oosterscheldekering. Rotisserk De Trouwe Herder Daieboutsweg 4,4328 PP Burgh Haamstede, tel. 01115 7720 Advertentie Het kan nu nog. Profiteer van onze lip* jOF# laatste herfstaanbiedingen! v nrforl Hogezoom 100 SOMMELSDIJK .»sv yUclI Tel 01116-2791 Staverseweg 2. Tel. 01870-83100 Advertentie zinkelt1 j- - - fotografie »video fotografe video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~i naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ttfe Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1