Hortus Haren: een paradijs voor natuurliefhebbers V, Madurodam: reusachtig avontuur voor groot en klein Ontdekkingstocht te voet door het schitterende Geuida Museon en CinEmotion: een boeiend en avontuurlijk uitje met NS! V Drie boeiende NS-Dagtochten naar gezellig Maastricht V WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 19 Dit jaar viert één van de oudste botanische tuinen in ons land, "Hortus Haren", de voormalige Hortus Botanicus van de Rijksuniversiteit Groningen, zijn 350-jarig jubileum. Ken botanische tuin met zo'n lange geschiedenis heeft in die tijd natuurlijk een rijk plantenleven ontwik keld, en daar kan iedereen die dat wil naar hartelust van genieten. Want "Hortus Haren" is al enige tijd algemeen toegankelijk en dat geeft lief hebbers de kans een kijkje te nemen in dit boeiende geheel van planten uit praktisch alle klimaatzones van onze aarde. Ken prachtig park vol bijzondere planten en bomen en een uitgebreid kassencomplex maken een botanische wereldreis van allure mogelijk. Kn met NS-Dagtocht 43 verloopt die reis comfortabel en v oordelig. Bij deze NS-Dagtoeht is het nodige kop soep plus een baqueite niet beleg inbegrepen: de toegang lot Hortus in tól restaurant van de Hortus. En dat Haren, een treinretour Groningen, de alles voor een prijs die - ooral op de busrit Groningen-Haren v.v. èn een wal langere afstanden niet veel hoger is dan die van een gewoon retourtje! Kn natuurlijk maken kinde ren van 4 t/m 11 jaar met een railrun- nerdagtoeht voor I,- de treinreis! Tropische plantcnweelde De Tropische Kas blijll, ook voor wie er vaker geweest is, altijd een bijzon dere ervaring: vanuit ons meestal niet zo vriendelijke klimaat loop je zo maar het vochtige en zeer hete kli maat van de tropen in. Je maakt een wandeling tussen talloze tropische planten en metershoge bomen, en /.iet af en toe spectaculaire planten, zoals de beroemde Victoria Regia (een enorme waterlelie), of de bananebo- men met hun rijk gevulde trossen. Veel klimaatzones Ook andere klimaatzones zijn te vin den in hel kassencomplex: de sub tropen, waar u onder meer sinasag- pelbomen en een moeras met papyrusriet ziet, en de Woestijn- afdeling waar een zeer droge hitte heerst. En dan is er nog het Tropisch Gebergte, waar u terechtkomt in een fris en koel bergklimaat. Hier voelt bijvoorbeeld de theestruik zich thuis. Schitterend park En dan is er natuurlijk het prachtige park met zijn enorme variatie: hel ene moment wandelt u door een zeer gevarieerd heidegebied, om even later door een weide te komen die zo rijk is aan verschillende plantensoor ten datje niet uitgekeken raakt. Hier groeien zelfs inheemse orchideeën! Maar ook het zeer oude Pinetum met zijn talloze soorten coniferen en naaldbomen is zeer de moeite waard. En zells een kleine bergwandeling is hier mogelijk. Want in de rotstuin beklimt u langs smalle paadjes een "echte" berg die een rijke begroeiing aan bergplanten kent; onder andere Edelweiss. In dit mooie park vindt u ook het horecapaviljoen waar u kunt genieten van uw soep en baquette. Kortom, een dagje Hortus Haren is een boeiende ééndagsvakantie voor iedereen die houdt van de natuur! "Kr-op-Uit!" Meer informatie over deze NS- Dagtochl naar Horlus Haren is te vin den in het kleurrijke boekje "Er-op- Uit!'\ Hierin vindt u honderden ideeën voor gezellige eén-dags- vakanties in eigen land. Er worden ruim 70 NS-Dagtochien, 53 fietsrou tes, bijna l()() wandelingen en 50 botanische tuinen in beschreven. Verder beval deze handige pocket gegevens over 550 van de belang rijkste evenementen die dit jaar in ons land plaatsvinden. "Er-op-Uit" is te koop bij NS-stations, vele postkanto ren en VVV-kantoren en in de boek handel voor het bescheiden bedrag van 4,50. Enkele andere NS-Dagtochten naar een plantentuin: Kasteeltuinen Arcen NS-Dagtocht 6 Paleis het Loo NS-Dagtocht 51 Burgers Bush NS-Dagtocht 10 Kasteel De Haar NS-Dagtocht 60 Wie eens een dag iets heel anders wil beleven, kan met de Nederlandse Spoorwegen alle kanten uit. Het NS-Dagtochtenprogramma kent zoveel mogelijkheden voor een gezellige vakantie-van-één-dag, dat er voor iedereen altijd keus in overvloed is. Een mooi voorbeeld van zo'n boei ende dag er-op-uit met de trein is NS-Dagtocht 50 naar Museon en CinEmotion in Den Haag. Tijdens die dag kunt u gefascineerd rondlo-- pen door het Museon waar op een levendige manier veel getoond en ver teld wordt over verleden en heden van de wereld waarin wij leven. En in CinEmotion maakt u een spectaculaire simulatie-showmee, waarin u op een doek van 5 bij 9 meter een korte film ziet èn meebeleeft, doordat de stoel waarin u zit volmaakt meebeweegt met het beeld. NS-Dagtocht 50 biedt u zo een dag vol lering en vermaak voor een aantrekkelijke prijs. Want voor een bedrag dat niet veel hoger ligt dan de treinreis, hebt u recht op een treinretour naar Den Haag, een dagkaart voor het Haagse openbaar vervoer en natuurlijk de toegang tot Museon en CinEmotion. Bovendien maken kinderen van 4 t/m 11 jaar de treinreis mee voor 1,- ln het Museon maakt u kennis met allerlei onvermoede aspecten van de wereld waarin wij leven. In woord, foto, video en geluid wordt het ver haal van de mens en zijn wereld ver teld. De vele interessante presentaties geven bij elkaar een leerzaam beeld van het ontstaan van het heelal, de ontwikkeling van onze planeet, het leven in al zijn uitingsvormen, de evolutie van de mens, culturen en gebruiken in verre landen, ontdek kingen van wetenschap en techniek, informatica en milieu. Veel zieri én bfeleven Dat alles wordt op een aantrekkelijke en aanschouwelijke manier gebracht. Op een groot aantal plaatsen in het Museon staan monitoren opgesteld, die na een druk op de knop een video film vertonen over het onderwerp waar ze bij staan. Er zijn veel bewe gende modellen, ingenieuze maquet tes en apparaten die je zelf mag bedie nen. En er is zelfs een brug van een schip nagebouwd, waar je de deining van de zee volop meebeleeft! Boeiende thema's Naast steeds wisselende exposities op de begane grond, staan in het Museon op de eerste verdieping vaste thema's centraal. "De Aarde ons huis" vertelt veel over de rijkdom aan vormen en levensuitingen op deze aarde. In "Tussen mens en Nevelvlek" wordt de geschiedenis van onze planeet in beeld gebracht, vanaf het ontstaan uit een gigantische gaswolk tot en met de aarde zoals wij die nu kennen, inclu sief de vele culturen die daarop nu te vinden zijn. Boeiende milieushow Bij uw bezoek mag u zekerde milieu show "Ecos" niet overslaan. Deze leerzame presentatie -vertelt door middel van een samenspel van dia- en filmbeelden hoe wij omgaan met het milieu en wat daarvan de consequen ties zijn. Een verhaal over het milieu als huishouding, over grondstoffen, energie, produktie en afval. Kortom, een milieushow waar kinderen èn volwassenen veel van opsteken! Sensationele ervaring CinEmotion is de naam van een nieu we attractie die uniek is in Europa en die is gevestigd in het Schevening.se winkelcentrum Palace Promenade. Hier maakt u een korte film volkomen echt mee. U gaat zitten op de specta culair uitziende stoel, doet uw veilig heidsgordels om, en dan kan het aftel len beginnen. Uw stoel begint te trillen, hij gaat schudden en plotse ling beweegt hij alle kanten op! U bent een deel van de film geworden en vliegt mee met de hoofdpersoon tijdens een sinistere ruimtevlucht of een gevaarlijke rit in een roller-coas ter. Deze sensationele show is zó spannend, dat hij niet wordt aanbe volen voor kinderen onder de 6 jaar, zwangere vfouwen én mensen met hart- of rugklachten. Maar voor alle anderen is dit een belevenis zonder weerga! U kunt de show het hele jaar door alle weekenden meemaken en tijdens alle feestdagen en vakanties dagelijks. "Er-op-Uit!"* Meer informatie over deze NS- Dagtocht naar Museon en CinEmo tion is te vinden in het kleurrijke boekje "Er-op-Uit!". Hierin vindt u honderden ideeën voor gezellige één-dags-vakanties in eigen land. Er worden ruim 70 NS-Dagtochten, 53 fietsroutes, bijna 100 wandelingen en 50 botanische tuinen in beschre ven. Verder bevat deze handige poc ket gegevens over 550 van de belang rijkste evenementen die dit jaar in ons land plaatsvinden. "Er-op-Uit" is te koop bij NS-stations, vele post kantoren en VVV-kantoren en in de boekhandel voor het bescheiden bedrag van 4,50. Enkele andere NS-Dagtochten naar een stad en een museum: Middelburg NS-Dagtocht 4 Amsterdam NS-Dagtocht 24, 33,71 Utrecht NS-Dagtocht 26 Rotterdam NS-Dagtocht 69 Antwerpen NS-Dagtocht 47 Delft NS-Dagtocht 61 Dit jaar bestaat het beroemde kleinste stadje van Nederland, Madurodam, alweer veertig jaar. In die jaren is Madurodam steeds ver der uitgebreid met interessante gebouw en, waarvan het voorbeeld ergens in Nederland in het echt staat. Dus ook wie er al eens geweest is, kan weer veel nieuws bewonderen. Madurodam is een echte "levende" stad waar veel gebeurt: er rijden treinen, boten varen, een baggermolen is aan het werk en ga zo maar door. Zowel volwassenen als kinderen lopen gefas cineerd rond in dit levensechte mini-stadje. Madurodam is ook 's avonds open en zodra het donker wordt gaan er duizenden lampjes branden in al die gebouwen, waardoor een heel speciale, sprookjesachtige sfeer ont staat. U reist op een comfortabele en voordelige manier naar Madurodam met NS-Dagtocht 19. Met deze NS-Dagtocht betaalt u in een keer voor uw treinretour naar Den Haag, een dagkaart voor tram en bus in Den Haag en Scheveningen en de toegang tot Madurodam. Als u met de trein reist, hebt u geen last van files of parkeerproblemen. Vooral op de wat langere afstanden levert uw NS- Dagtochtkaartjc u eqn forse bespa ring op. Bovendien maken kinderen tot en met 11 jaar de treinreis met Railrunner voor slechts een gulden. Mini-Stadje In Madurodam vindt u allerlei beroemde gebouwen, kerken, molens en hui/en die heel nauwkeurig zijn nagebouwd op een schaal van 1:25. Bijvoorbeeld het Binnenhof, de Utrechtse Dom. of het Koninklijk paleis op de Dam. Maar ook een woonwijk uit de Jordaan. bankge bouwen. winkels, grachtenhuizen, boerderijen en molens. De weilanden worden bevolkt door koeien en over de wegen rijden auto's. In de haven varen schepen, is een baggermolen aan het werk en wordt een brand op een tanker geblust. Madurodam heeft ook een eigen luchthaven, verschil lende fabrieken en de treinen rijden af en aan. Het is heel knap dal de men sen die Madurodam hebben ontwor pen ook de bomen en planten op zo'n kleine schaal hebben weten te maken dat ze bij degebouwen passen. En het is natuurlijk een heel apart gevoel om zelf zo groot te zijn lussen al die mini- gebouwen. Kinderen vinden het hele maal prachtig om zich een reus te voe len en gaan vaak op de knieën om te zien hoe alles in elkaar zit Eeuwenoud en modern In Madurodam zijn allerlei voorbeel den van eeuwenoude gebouwen te vinden, zoals bijv. de Sint Jan Basiliek, het Jolwn de Will-buis, dc Sassenpoort uil Zwolle en het stad huis van Gouda. In het hoekje dat u bij de ingang krijgt, staat ook van alles beschreven over deze monumenten. Aan de andere kant vindt u crook veel eigentijdse gebouwen, zoals bijv. het Evoluon, zonnewoningen, dc Ge meente Bibliotheek uit Rotterdam en het Tikibad van Duinrcll. Net zoals in een echte stad vormen deze gebou wen uit verschillende tijden toch een harmonieus geheel. Jubileumjaar Dit jaar wordt speciaal aandacht besteed aan het veertigjarig bestaan van Madurodam in een tentoonstel ling die van 2 juli tot en met 30 sep tember plaatsvindt. Door middel van maquettes, foto's en voorwerpen wordt duidelijk gemaakt hoe Madurodam in die veertig jaar gegroeid is en wal dc plannen voorde toekomst zijn. Pocket "Kr-op-Uit!" Meer informatie over deze boeiende NS-Dagtocht naar Madurodam vindt u in dc kleurrijke pocket "Er-op- Uit!". Dit handige boekje bevat trou wens nog veel meer leuke ideeën voor een dagic uit in eigen land. U vindt hierin ruim 70 NS-Dagtochten, 53 fietsroutes, bijna KM) wandelingen door de vrije natuur en in steden en zo'n 50 beschrijvingen van botani sche tuinen. Bovendien bevat "Er-op- Uit!" gegevens over 550 van de belangrijkste evenementen die dit jaar in ons land worden gehouden. Deze fotorijkc pocket is voor slechts 4,50 te koop bij NS-stations. vele postkantoren en VVV-kantoren en dc boekhandel Enkele andere NS-Dagtochten naar een recreatiepark: Efteling NS-Dagtocht I Duinrcll NS-Dagtocht 31 Ponypark Slagharen NS-Dagtocht 35 A vonturenpark Hellcndoorn NS-Dagtocht 38 Het Mud van Ooit NS-Dagtocht 44 Recreatiepark Linnaeushof \^S-Dagtocht 52 Je hebt w andelen en wandelen: een eindje om, óf een fikse w andeling van een paar uur. Wie van het "grotere" werk houdt, zal het met ons eens zijn, dat teruglopen langs dezelfde weg als w aarlangs je heen gewandeld bent niet ideaal is. Daarom zal het wandelliefhebbers zeker interesseren dat het ook anders kan: met de wandelingen \an station naar station die gezamenlijk worden verzorgd door de Nederlandse Spoorwegen en de Stichting Lange-Afstand-Wandclpadcn (SLAW). De formule is een voudig: je koopt een treinkaartje en een speciaal wandelkaartje en gaal per trein naar het station w aar de wandelroute begint. Daar krijg je op vertoon van je wandelkaartje een uitvoerige routefolder, en de voettocht door mooie natuurgebieden en vriendelijke dorpjes kan beginnen. Aan het eind van de wandeling stapje vervolgens op de trein die je weer naar huis brengt. Ken voorbeeld? Wandelen in bet prachtige Limburgse (ieuldal! Dc wandeling door het Geuldal waar we hel hier over hebben, is nummer 21 uit het pakket wandelingen van station naar station, en heeft een lengte van 10 kilometer. Zoals alle 36 wandelingen uit het NS-pro- gramma, gaal deze wandeling in hoofdzaak over rustige, onverharde paden en wegen door natuurgebie den. In dit geval dus door hel terecht om zijn schoonheid zo beroemde dal van de Geul. Dit riviertje slingert zich door een heuvelachtig Zuid- Limburgs landschap van soms adem benemende schoonheid, en de wan deling volgt de rivier vanaf het startpunt Gulpen. De routebeschrij ving geelt uitgebreide informatie over wat u onderweg allemaal ziet. Bovendien zijn op alle belangrijke punten duidelijke markeringen aan gebracht. Kortom, verdwalen is er niet bij! Naar Schin op Geul Wanneer u de aanwijzingen in de routefolder opvolgt, loopt u Gulpen uil en komt u via een stijgende land weg terecht op de Dolsberg, vanwaar u een mooi uitzicht hebt over Gulpen en dc glooiende omgeving. Dc route gaal door een bos tot u uitkomt in het schilderachtige dorpje Beert- senhoven. Al gauw komt het eerste van de 3 kastelen aan deze route in zicht: kasteel Wijlre. De wandeling gaat verder langs de oever van de Geul waar u een fraaie eeuwenoude watermolen te zien kri jgt. U volgt het pad langs de Geul en komt uiteinde lijk terecht in Schin op Geul. Hier kunt u kiezen: terug met de trein, of nog 4 km verder naar Valkenburg Verder naar Valkenburg Wanneer u kiest voor hel laatste, wordt u daarvoor rijkelijk beloond in de vorm van prachtige vergezichten en boeiende monumenten. Zo komt u, eenmaal buiten Schin op Geul, al gauw bij kasteel Genhoes, een waterburcht uil de 15e eeuw die ver woest werd in de 80-jarige oorlog en later herbouwd. Nu is hel kasteel eigendom van Natuurmonumenten. Hierna komt u over een steil bospad uit bij de Kluis op de Schacsberg, waar vele eeuwen lang kluizenaars woonden. Daarna volgt u het pad. dat al spoedig daalt en dan uitkomt bij een brug over hel spoor. Van hieruit kunt u verdergaan, maar ook even een uitstapje maken naar kasteel Schaloen, waar u ondermeer (van mei t/m september) een IVN-heem- tuin kunt bezoeken met een schat aan Limburgse veldgewassen. Na dit bezoek vervolgt u uw weg langs de oever van dc Geul tot u Valkenburg binnenkomt. En dan komt het einde in zicht van een voettocht door Lim- burg op z'n mooist, waar u lede herinneringen aan zult ovcrhoi den! Pocket vol uitjes Deze wandeling door hel (i .ild I vindt u in de kleurrijke NS-p >ek. t "Er-op-Uit!" Dit boekje vair 256 pagina's staat boordevol uitje1 vqji één dag en is bij NS-statioi, uc boekhandel en veel VVV-k.u.t i en postkantoren te koop v<>o. i. bescheiden bedrag van 4 "0 vindt in "Er-op-Uit rutin Dagtochten. 53 fietsroutes, in n wandelingen door de vrije n.-ii in steden en zo'n 50 hesehni van botanische tuinen. Bos n.h a. beval "Er-op-Uit!" de data belangrijke landelijke re evenementen in ons land me: informatie over plaats. bereikbaarheid. Kortom, 1001 ié. een voor een gezellig dagje uit in en handige pocket bij elkaar! f Andere SLA IV-wandelingen in Umburg: j Wanenburg Van station Sittard naar station Spau- beek (nr. 13) Landgoed Geijsteren Van station Vcnray naar station. V iër J lingsbeek (nr. 16) Mergelland Van station Maastricht naar station Valkenburg (nr. 24) Savelsbos Van station Etjsden naar station Maastricht (nr. 25) vy In het verre zuiden van ons land ligt een stad die bekend is om zijn gezel lige sfeer en waar je het gevoel krijgt al een beetje in het buitenland te zijn: Maastricht. Je kunt er mooi bewaard gebleven monumenten bekij ken, een boottocht over de Maas maken, winkelen, gezellig op een ter rasje zitten of de spectaculaire mergelgrotten bezoeken. Als u zin hebt in een dagje Maastricht, biedt het Dagtochtenprogramma van de Nederlandse Spoorwegen u veel keus: er zijn drie verschillende NS- Dagtochten die in Maastricht beginnen. In dit artikel vertellen we wat meer over deze komplete dagjes uit. U koopt een NS-Dagtochtkaartje op het station van vertrek en zo betaalt u in één keer voor uw treinretour en alle andere onderdelen van die NS- Dagtocht. Vooral op dc wat langere afstanden is een NS-Dagtochtkaartje niet veel duurder dan eengewoon retour, en profiteert u dus van een forse korting op de verdere onderde len. Veel afwisseling Met NS-Dagtocht 39 naar Maastricht kunt u rekenen op een afwisselende dag: na aankomst in Maastricht gaat u eerst genieten van een kopje koffie en een punt echte Limburge vlaai. Daarna wandelt u naar de Maas- promenade, waarvandaan de boot vertrekt vooreen mooie tocht overde Maas. Halverwege die boottocht worden dc mergelgrotten van dc St. Pietersberg bezocht. U krijgt een rondleiding door een labyrint van gangen, die bij het winnen van dc mergel zijn ontstaan. Na deze rond leiding gaat dc boottocht nog drie kwartier verder. Eenmaal weer aan wal rest er nog één onderdeel van deze NS-Dagtocht. Daarvoor wan delt u naar het Vrijthof om dc schat kamer van de Sl. Servaasbasilick te gaan bekijken. In deze eeuwenoude basiliek worden in de (schatkamer prachtige voorwerpen bewaard die bij de eredienst gebruikt werden. Hoogtepunten daarvan zijn het borst beeld en de schrijn van St. Scrvaas. dc eerste bisschop van Maastricht. Maastricht, een heerlijke stad! Voor iedereen die van winkelen houdt, is NS-Dagtocht 54 een prima keus. Maastricht heeft vele exclusie ve winkels op elk gebied en het is altijd leuk om eens in een andere stad op ontdekking uit te gaan. Het is natuurlijk extra gezellig om zo'n win keldag samen met een vriendin of partner te beleven. Nadat u op het sta tion aangekomen bent. wandelt u eerst nunrhet VVV-kantoor. Daar ligt een informatiepakket voor u klaar waarin onder meer een plattegrond van de stad te vinden is. kortings-vou chers, een winkclroutiren informatie over het oude stadsgedeelte Wijck. Bij dc VVV reserveert u ook uw diner voor 's avonds, waarbij u kunt kiezen uit drie restaurants. Vervolgens gaat u erop uit door dc oudste straten van ons land en kunt u uw hart ophalen in de vele speciaalzaken en boetiekjes. In deze NS-Dagtocht is ook nog een koffie of thee complet begrepen, wat u tussen liet winkelen door vast goed zal smaken. Aan hel einde van deze dag staat er een heerlijk diner vnoi u klaar. Grenzentocht Deze NS-Dagtocht (53) is M.oral geschikt voor mensen die gru. e een mooi gebied willen zien en het leuk vinden om even "over dc grvi.d" te gaan, zonder dat ze daarvoor li lange wandeling hoeven te Uw boot vertrekt om kwart o\ uil Maastricht en vaart stroon waarts naar de stuw van Borglum u Daar wordt de boot geschut naar grenspost van Smeermaas en u België binnen. Nadat dc boot tv. keer in een sluis zo'n 6 tot r mctei "geklommen" is. heeft hq dc hoogte van het Albertkanaal bereikt. I vaart dwars door dc Si Pietersberg iflssj n steile mergelwandcn van i.« I ti nteler hoog! Op de boot krijgt u kopje koffie (kinderen een gl. - nadc) met lekkere Linibing-i I.» i 1 kunt ook lunchen, maar dat i- niet inbegrepen in uw NS Dagtocht kaartje. Om kwart over drie komt u weer in Maastricht aan en u K-rii natuurlijk vrij om dan'de stad in te gaan. "Er-op-l'it!" Meer informatie over dc/c drie en de overige NS-Dagtochten is te vinden in het kleurrijke boekje"! r-op-l it!' Hierin vindt u honderden idcecn voor gezellige een dags-akant ies in eigen land. Er worden ruim 70 NS Dagtochten. 53 fietsroutes, bijna 100 wandelingen en 50 botanist he tuinen in beschreven: Venter beval dcz< handige pocket gegeven- nvet 550 van dc bclangri jkste c\ encmcntei 1 u dit jaar in ons land plaatsv inden I r op-Uit" is te koop bij NS-statnm vele postkantoren en VVV kantoren en inde boekhandel voorliet bi ehei- den bedrag van 4,50. Enkele andere NS-Dagtochten naar een gezellige stad: Brusselvlieg er eens heen.' NS-Dagtocht 55 Vorstelijk winkelen in Den llaat NS-Dagtocht 15 Spoorzoeken in Amsterdam NS-Dagtocht 23 Verrassend Middelburg NS-Dagtocht 4 Antwerpen, drie maal anders NS-Dagtocht 47 l 'trecht.Winkeldag llong Calharijnc NS-Dagtocht 62

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 19