WEEKEND RECEPT Orgelconcours voor amateurs in Hervormde kerk Oude-Tonge Feest voor J. C. van Gent school Christelijk Gemengd Koor Advendo presenteert haar nieuwste CD Jazz in het Diekhuus met Jan Verwey-kwartet Met deelnemers van Goeree-Overfiakkee, Schouwen-Duiveland, Sint Philipsiand en Tholen Sympathieke 'kwajongens' Gaslek in woning Inbraak K Lamskerrie Golf van inbraken Doorrijden na aanrijding Diverse diefstallen Winkeldiefstal WOENSDAG 21 OKTOBER 1992 15 Basisbereiding stoven: Zout, kruid en bebloem het vlees. Schroei het in bruine boter aan weerszijden dicht en bak het bruin. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter af met water. Doe het vlees terug in de braadpan en stoof het met gesloten deksel zachtjes gaar. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram lamslappen of poulet 100 gram boter 1 grote ui 2 teentjes knoflook 1 rode paprika mespunt gemberpoeder 2 theelepels kerrie thijm laurierblad zout .r peper 2 a 3 tomaten 1 eetlepel citroensap 2 eetlepels (Bulgaarse) yoghurt Bereiding: Snijd het lamsvlees in dob belstenen en zout en peper het. Smelt de boter in een braadpan of een pan met een hoge rand en fruit daar in zachtjes het vlees met de kleingesneden ui en knof look, de in reepjes gesneden paprika, gemberpoeder, kerrie, thijm en laurier. Roer goed door. Voeg dan de in plakken gesneden toma ten, citroensap, yoghurt en zoveel water of bouillon dat het vlees net onderstaat. Laat dit ca. 50 minuten sto ven met een gesloten deksel op de pan. Roer het regel matig even door. Lekker met gekookte kriel- aardappelen en v/itte bo nen. Voedingswaarde per portie: Energie: ±2000 kJ (480 kcal) Eiwit: 25 gram Vet: 40 gram Koolhydraten: 5 gram ZIËRÏKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland in Zierik- zee zitten de gebroeders Bas en Björn. Deze honden zijn ruim drie maanden jong en willen graag een eigen baasje. Bas en Björn zijn een kruising Bouvier/Labrador. Ze zijn zwart van kleur en nogal ruwharig. Deze viervoeters worden heel groot, zijn ontzettend leuke beestjes, maar hebben wel een enorm strenge hand nodig. Bas en Björn zijn echte 'kwajongens', 'boef jes' zijn het. Deze hon den hebben behoefte aan veel ruimte; een boerderij als woon- en leefklimaat zou voor Bas en Björn ideaal zijn. Zij kunnen abso luut niet geplaatst worden bij mensen met een klein huis of flat. Mèt katten en soortgenoten kunnen Bas en Björn het goed vin den, ook met kinderen kunnen deze jonge beestjes goed overweg. Wie een goed baasje voor deze leuke viervoeters wil zijn, kan even bellen naar het asiel aan de Zandweg: telefoon 01110-17013. Even langsgaan kan natuurlijk ook. In het asiel zitten overigens 34 katten, zes honden en een konijn. De pers Beathy uit de Kattenopvang in Nieuwerkerk is geplaatst in een gezin in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELHARNIS - Een twee tal inwoners uit Sint Philips- land werd door de politie van Middelharnis gehoord in ver band met meerdere diefstal len. Gezamenlijk hadden zij een re clamebord bij een winkel in Middelharnis weggenomen. Verder bekende één van hen een tweetal fietsen gestolen te hebben. Tbgen beide mannen wordt proces-verbaal opge maakt. STELLENDAM - Op 14 okto ber draaide de bewoner van een woning aan de Mr. Iman Caustraat te Stellendam een schroef door een gasleiding. Door dit lek liep de woning vol met gas. Een personeelslid van de storingsdienst van de EM- GO was snel ter plaatse. Door zijn optreden was het lek snel boven en kon een hoop ellende worden voorkomen. STELLENDAM - In de nacht van 15 op 16 oktober werd er ingebroken in een bedrijf in het bedrijvencentrum aan de Delta-Industrieweg te Stellen dam. De toegangsdeur van het be drijf werd geforceerd, waarna men enkele telefoons (Panaso nic), twee Lap Tbps (Twinhead) en een radiocassette-recorder met CD-speler wegnam. Jan Verwey. MIDDELHARNIS - Vrijdag 23 oktober verwacht het Diekhuus het Jan Verwey-kwartet. Jan Verwey is een van de weinige jazz-muzikanten die gebruik maakt van de mondharmonica. Dit concert speelt hij samen met Michiel Borstlap (piano), Anton Drukker (bas) en Aamont Gerritsen (drums). Het Jan Verwey- kwartet speelt om 21.30 uur, toegang 7,50 gulden, CJP/65 6,00 gulden. De mondharmonica wordt zo zelden gebruikt in jazzmuziek, dat elke musicus die het instru ment bespeelt zich het opval lendst onderscheidt door de sound die het instrument als zodanig eigen is. Tbrwijl de liefhebber aan pakweg het tim bre van een tenorsax, de riff op een trompet, de time van de bas of zelfs de mute van een trombone of de toucher op de piano, vaak onmiddellijk de respectieve bespeler van het in strument herkent, herkennen we de speler van de mondhar monica aan het feit dat hij mondharmonica bespeelt. An ders gezegd, voor menigeen zal de bespeler van dit instrument op zijn minst „iets" weg heb ben van Jean „Tbots" Thiele- mans. Dominant geluid Als we even door het dominan te geluid van de mondharmoni- ca heen willen luisteren, horen we zelfs meer verschillen tus sen de Nederlander en de Belg dan overeenkomsten. Verwey stoeit bijvoorbeeld meer met eigentijdse harmonieën, is wat hoekiger of wellicht beter ge zegd robuuster in zijn timing, hij is meer op zoek naar melo dische spanning dan naar me lodrama, en benut ook een aan tal andere technieken (bijvoor beeld het moeilijke spel in oc taven, waarbij de tussennoten met de tong worden afgedekt). Waar Tbots Thielemans (overi gens in alle oprechtheid) de traan van de blues in zijn spel legt, probeert Verwey het ple zier van de soul te benadruk ken. De op 24 februari 1936 in Vlis- singen geboren Jan Verwey is een echte bebopper, die als au todidact het vak geheel naar ei gen inzicht heeft eigen ge maakt. Dankzij zijn goed ont wikkelde technische vaardig heden is hij in staat om zijn ei- genzinnige, harmonische en melodische opvattingen in ge durfde solo's naar voren te la ten "komen. Maar ook ballads zijn wel aan hem besteed. Met een goed ge voel voor samenspel weet hij op de daartoe zeer geëigende mondharmonica de lyriek van een compositie ten volle uit te buiten. Ingejaagd Hoe bijzonder zijn kwaliteiten zijn, mag wel blijken uit het feit dat hij tijdens zijn eerste bezoek aan Amerika (het vroe ge najaar van 1990) door top- produccr Bill Goodwin (tevens al jarenlang de slagwerker van Phil Woods) onmiddellijk de studio werd „ingejaagd" om de CD The Duthch Connection op te nemen. Onder eigen naam verschenen reeds de elpee Watch what hap pens, en een CD in de serie Gol den Collection. Begin januari 1992 werd voor Timeless in stu dio 44 te Monster de nieuwe so- lo-CD You must believe in spring opgenomen, waaraan werd meegewerkt door inter nationaal vermaarde musici als pianist Jack van Poll, bas sist Hein van der Geyn en slag werker John Engels. Met deze groep trad hij 23 april 1992 op in het live-programma Sesjun van de TROS. met als extra so list trombonist Bart van Lier. Dit programma werd door ver schillende Amerikaanse radio zenders overgenomen. Organist Christiaan Ingelse. Zoals vermeld hebben zich niet minder dan 21 deelnemers aan gemeld, afkomstig uit Goeree- Overflakkee, Schouwen-Dui veland, Sint Philipsiand en Tholen. Zij spelen als verplicht werk twee koraalbewerkingen naar keuze uit de Choral- vorspiel van G. Ph. Telemann óf een koraal met 2 variaties naar keuze uit de Tien Koraal- partita's ('bruine' bundel van de VOGG, tien psalmpartita's van Nederlandse compo nisten). Daarnaast speelt ie dereen een orgelwerk naar vrije keuze. Op het programma staan werken van onder meer J. S. Bach, N. Bruhns, F. Men delssohn en H. Andriessen. De deelnemers worden beoor deeld door een vakkundige ju ry. Dit keer zijn daarvoor uit genodigd Dick Sanderman en Christiaan Ingelse. De drie deelnemers die het hoogst aan tal punten behalen, verzorgen 's avonds (als een soort 'prijs') het slotconcert, samen met de juryleden. Er wordt dus geen le, 2e en 3e prijs bekend ge maakt. De uitslag wordt om ongeveer 17.15 uur verwacht. Het concert 's avonds begint om acht uur. Dick Sanderman begint het concert met werken van Buxtehude, Bohm en Bruhns, de drie grote B's uit de Noordduitse Barok. Daarna volgen de drie winnaars, die hun beste prestatie van de dag nog eens laten horen. Christi aan Ingelse besluit het concert met werken van Johan Sebas tian Bach, twee koraalvoorspe len uit de Clavierübung en de Preludium en Fuga in G-groot. Daarna volgt de officiële prijs uitreiking door de burgemees ter van de gemeente Oostflak- kee, drs. C. M. de Vos. Dick Sanderman studeerde aan het Stedelijk Conservato rium te Zwolle bij Jaap Dragt. Hij behaalde de onderwijsakte B, het einddiploma solospel en de aantekening improvisatie. Verder volgde hij cursussen bij Daniel Roth, Hans Haselbock en Jean Guillou, alsmede im provisatie bij Bert Matter. In 1983 werd hij winnaar van het Nationaal Improvisatiecon cours te Bolsward. Hij is in Rijssen werkzaam als direc teur van de muziekschool, stadsorganist en organist van de Zuiderkerk. Hij is voorzit ter van de organistenvereni ging VOGG en medewerker MIDDELHARNIS - De afgelo pen week, met name in de nachten van dinsdag en woens dag, werd er op het eiland in vele auto's ingebroken. De inbraken, in totaal onge veer 25, vonden vooral plaats in Middelharnis, Nieuwe- Tbnge en Oude-Tbnge. In diver se gevallen werden geluidsap paratuur en/of gereedschappen ontvreemd. De schade is zeer groot. De politie stelt een on derzoek in. Op zondagmorgen werd er in Dirksland ingebroken* in een woning. De woning werd ge heel doorzocht, maar de buit bleef beperkt. MIDDELHARNIS - Een inwo ner uit Middelharnis werd za terdagmiddag aangehouden omdat hij op de Oosthavendijk te Middelharnis een aanrij ding had veroorzaakt, waarna hij was doorgereden. Bij zijn aanhouding bleek de man onder invloed van alco holhoudende drank te verke ren en bij een ademtest op het politiebureau bleek het adem- alcoholgehalte van de man 730 ug/1 te bedragen. Het rijbewijs van de man werd ingevorderd en tegen hem wordt proces verbaal opgemaakt. NIEUWE-TONGE - Zaterdag vond in de Nederland se Hervormde kerk in Nieuwe-Tonge de uitreiking plaats van de nieuwste CD van het Christelijk Ge mengd Koor Advendo. De CD die als titel draagt: Je ruzalem, dat ik bemin'draagt, is de eerste CD waar het koor alleen op staat. Deze CD is goed voor 75 mi nuten luisterplezier en is voorzien van achttien num mers. Het 115 man tellende koor staat onder leiding van Martin Mans die niet medewerking van zijn vaste instrumenta listen: Marjolein de Wit (dwarsfluit), Janco Beider (or gel), Karei Bogerd (bariton) en Martin Zonnenberg (piano) de ze CD tot stand bracht. Een aantal liederen van deze CD werd deze avond gedeeltelijks- ten gehore gebracht. Onder an dere: Als ik kom tot U, My way, de vrede van Jeruzalem en psalm 42. Herinnering De CD is op 25 april 1992 ge maakt. Als blijvende herinne ring van het koor zelf en van wege het 12 jarig jubileum. Natuurlijk gaat ook deze keer de opbrengst naar een goed doel. Elk jaar werden één a twee zangavonden gehouden en om de twee jaar verschijnt er een CD. Dit alles ten bate van Derde Wereldlanden. Deze keer is er gekozen voor „Shaa- re Zedek", een ziekenhuis in Jeruzalem. (De naam „Shaare Zedek" betekent: Poorten der gerechtigheid). In het verleden gaf het koor al zangavonden voor dit ziekenhuis zodat deze keer de keuze voor een goed doel niet moeilijk was. Het koor steunt alle doelen waar zij zichzelf in kan vinden. Het koor wordt regelmatig ge vraagd door stichtingen en ver zorgt optredens in ziekenhui zen, bejaardenhuizen en na tuurlijk in de kerk zelf. Haar reportoire bestaat hoofdzake lijk uit psalmen, gezangen en geestelijke en vaderlandse lie deren. Ook werken ze samen met andere koren uit Neder land. Na een jaar van voorbereiden en repeteren vond dan einde lijk, de .CD-Uitreiking plaats. Dat gebeurde door de voorzit ter van het koor, Cor Kom. Uit zijn handen ontvingen Martin Mans (dirigent), de plaatselijke dominee A. Beider en dominee Volk, die en afgevaardigde is van de Stichting Shaare Zedek, de CD. De voorzitter van Shaa re Zedek, dominee Vergunst was wegens ziekte afwezig. De voorkant van de CD is ge maakt door iemand van het koor; mevrouw Tieleman uit Nieuwe-Tonge. Het laat een deel van de stad Jeruzalem zien. De opbrengst is bestemd voor allerlei ziekenhuisbeno- digheden, aanvulling van de salarissen van artsen en ver pleegkundigen, zodat de vrij willigers ook betaald krijgen, en voor de opvang van gevluch te joden. Inzet, steun, inspiratie In zijn toespraak bedankte de voorzitter de drie heren voor hun inzet, steun en inspiratie voor dit doel. Ook werd het koor zelf gefeliciteerd met haar OUDE-TONGE - Op zaterdag 24 oktober wordt voor de achtste keer het Orgelconcours voor amateurs ge houden op het Frobenius-orgel in de Nederlandse Hervormde kerk te Oude-Tonge. Overdag kan men luisteren naar de prestaties van de 21 deelnemers die zich hebben aangemeld, terwijl 's avonds het slot concert wordt verzorgd door de juryleden, tezamen met de drie prijswinnaars. De organisatoren, de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overfiakkee, in sa menwerking met de Vereniging van Orgelvrienden, verheugen zich op een grote belangstelling voor dit evenement. aan het Reformatorisch Dag- blad. In 1983 maakte hij een grammofoonplaat met orgel werken van Mozart, in 1990 verscheen een CD met eigen psalmbewerkingen. Gespecialiseerd in Barokmuziek Christiaan Ingelse studeerde bij Piet van Egmond in Am sterdam en aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag bij Adriaan Engels en Wim van Beek en kerkmuziek bij Ba rend Schuurman. Na zijn stu die in Den Haag specialiseerde hij zich in de Barokmuziek en studeerde hij aan de Hochschu- le für Musik und darstellende Kunst in Wenen bij Herbert Ta.- chezi en bij Gustav Leonhardt in Amsterdam. In 1977 ver wierf hij de Prix d'Excellence. Hij geeft regelmatig concerten in Nederland en daarbuiten en maakte verschillende CD- opnames. In 1988 werd hij be noemd tot hoofdorganist van de Grote of St. Janskerk te Gouda. Het concours begint 's morgens om 9.00 uur (kerk open 8.30 uur) en duurt tot on geveer 16.45 uur. Entree over dag is 1,00 (inclusief pro gramma). De toegangsprijs voor het slotconcert bedraagt ƒ5,— (scholieren, CJP en 65 betalen 3,—). SOMMELSDIJK - Zaterdagmorgen was er feest aan de Molenlaan in Sommelsdijk. Niet alleen was de burgemeester die morgen aanwezig, maar ook werd die dag basisschool J. C. van Gent officieel in (her)gebruik genomen. Na maanden van hard werken door aannemers en niet in de laatste plaats door 83 enthousiaste ouders van leerlingen, kon iedereen zaterdag feest vieren en de tijden van zweten en hard werken op een gezellige manier afsluiten. Burgemeester J. G. SleurinkRabbinge verrichtte de openingshandeling waarna het spektakel pas echt op gang kwam. In de avond was er nog een dinerdansant met live-muziek voor de mensen die mee hebben geholpen bij de realisatie van de verbouwing en voor genodigden. Een prima afsluiting van een perfecte dag. Op de foto: bur gemeester J. G. Sleurink-Rabbinge richt, in de gymzaal van de basisschool, het woord tot de aan wezigen. (Foto: Marijke Folkersma). 12 V2-jarig jubileum. De collecte die deze avond gehouden werd voor het genoemde goede doel leverde 1572,75 op. Het koor stond onder leiding van Martin Mans, die sinds 23 augustus 1990 de nieuwe diri gent is. Al op zeer jeugdige leeftijd werden zijn muzikale talenten opgemerkt. Op zijn zevende begon hij als orgelleer ling van Cees het Jonk. Op zijn tiende begeleidde hij al enkele koren en na twee jaar werd hij benoemd tot kerkorganist in Melissant. Zijn eerste orgelbespeling voor de radio gaf hij toen hij veer tien jaar oud was. Schrijven Iben is hij ook begonnen met het schrijven van orgelconcour sen. Op zijn zeventiende werd hij benoemd tot kerkorganist in Dirksland en sinds die tijd is hij ook koordirigent in Dirksland. „Ik ben vijf jaar ge leden begonnen met het dirige ren van koren uit onder andere Ridderkerk en Alblasserdam. In totaal zijn het er zeven. Na tuurlijk ben ik nu trots op Ad vendo. Het is leuk om ermee te werken. Vooral de samenwer king met het bestuur en de gro te inzet van de leden is hartstikke goed". Per jaar werkt Martin mee aan zo'n tachtig concerten door heel Nederland. Ook werkte hij mee aan dertig CD- opnamen en is hij verbonden aan het Regionaal Muziekcen trum te Sommelsdijk. Hij geeft les en schrijft daarbij nog muziek voor koren. „En af en toe werk ik bij de Evangelische Omroep en radio, als ik daar natuurlijk nog tijd voor heb", aldus Martin Mans. De woor den: „Muziek is mijn lust en mijn leven" is zeker op hem van toepassing.- MIDDELHARNIS - Een in woonster uit Sommelsdijk werd zaterdagmiddag aange houden, daar zij in een winkel in Middelharnis boodschap pen had gedaan, zonder deze daarna af te rekenen. Tegen de vrouw wordt proces-verbaal opgemaakt. UTRECHT - In de eerste weken van november kunnen 's avonds aan het firmament me teoren waargenomen worden die zeer helder en soms oranje rood van kleur zijn. „Met recht vuurbollen", zo meldde maan dag de Utrechtse sterrenwacht „De Koepel". De meteoren, of wel vallende sterren genoemd, behoren tot de zwerm der Tau- riden. Advertentie Originele kyk op keuken-kleuren? MELISSANT: Keukencentrum Tieleman Binnenweg 7a. Tel. 01877-2555. ALNO inbouwkeukens zijn er in talloze, meer of minder gewaagde kleuren. ALNOPOP, bijvoorbeeld, is een echte trendy noviteit. Nog veel méér kleurrijk nieuws staat u te wachten als u bij de ALNO Select Dealer binnenstapt. Wereldklasse die u toekomt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 15