UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Ouderen beleven genoeglijke Seniorendag in Oosterland Voedselactie oorlogsslachtoffers Joegoslavië slaat aan in regio r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTEKAARTJES? Controle illegaal kamperen Aanrijding Aanrijding op kruising bij Bruinisse dé krant van schouwen - duiveland! Wisselbeker opnieuw voor bejaardensoos Oosterland Alleen in Bru komt Dorkas-actie niet van de grond ORIGiNELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 19 OKTOBER 1992 149e JAARGANG NR 25241 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Of dat lukt is de vraag, gezien de geringe onderlinge verschil len. Op acht punten verschil (122) eindigde de soos uit Haamstede met mevrouw Van Mierlo als goede tweede. Me vrouw De Koning van de soos uit Bruinisse eindigde met 120 punten als derde. Als hek- kesluiter kreeg mevrouw Dale bout (59 punten) van de soos uit Renesse de poedelprijs. Wel licht dat de drie beste sjoelers volgend jaar hun regio ook mo gen vertegenwoordigen bij de landelijke senioren-sjoelwed strijden die steevast in Krasna- polsky worden gehouden. Daarover moet volgens me vrouw C. S. Mandemaker-Pen- ning binnen het comité Senio rendag nog van gedachten wor den gewisseld. 3 JUBILEUMBOEK 93-jarige Willem de Vries ontvangt eerste exemplaar jubileumboek 125-jarig bestaan Christelijk onderwijs. 5 JUBILARISSEN RABO-BANK P. A. Wijnen en S. L. Beilsma in het zonnetje gezet vanwege hun 25-jarig jubileum bij de Rabobank. 8 VOETBAL Zierikzee pakt na 4-0 overwinning winst tegen DIVO de leiding in de vierde klasse. 9 HANDBAL ZHV/Delta Sport is in Geleen door Hirschmann/V en L op alle fronten afgetroefd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Middagprogramma Na deze spannende sjoel wed strijd konden de senioren 's middags weer wat op adem ko men, nadat ze met een kopje zelfgemaakte soep van me vrouw Op 't Hof weer wat op krachten waren gekomen. Dat middagprogramma begon om twee uur met een optreden van de Bruse blaaskapel Stuitje Leut onder leiding van A. van den Berge. Ook later in de mid dag bracht deze kapel nog en kele vrolijk klinkende walsjes en polka's ten gehore en gelet op de ritmische bewegingen van armen en benen leek het erop dat een enkele oudere het liefst even een dansje wilde wagen. Daarvoor bood de zaal met tweehonderd senioren ech ter te weinig ruimte. Meezingen Wat wel kon was meezingen. Dat gebeurde niet alleen bij de Klok van Arnemuiden, waar mee Stuitje Leut zijn optreden besloot maar ook bij de Zeeuw se liedjes die Elvira Vos tot groot enthousiasme van de aanwezigen zong. Keurig in de originele Schouwse dracht vervolg pagina 2 ganisatie die in 24 landen ac tief is. Zeker in de Westhoek en in kleine kernen als Sirjans- land, Zonnemaire en Kerkwer- ve werd veel voedsel ingeza meld. Met name de bijdrage van Kerkwerve aan deze actie was volgens mevrouw J. van Beveren van de Dorkas-groep Zierikzee gewoon overweldi gend, maar ook kleine dorpen als Sirjansland en Zonnemaire lieten zich in deze actie niet on betuigd. Dat kwam onder meer omdat mevrouw Van Leeuwen, de leidster van de meisjesclub in Zonnemaire, zelf langs de deur is gegaan om voedsel op te halen. Voordat haar meisjes club deze week begon ging ze zelf maar op pad. Hooggespannen ,,Het was buitengewoon hier in de Westhoek" was de reactie van Wilma Slaager na afloop. Haar verwachtingen voor deze actie waren hooggespannen. Ook al vroeg 'n enkeling haar of het zo kort na de ramp in de Bijlmer wel goed was om zo'n actie te voeren. Voor Wilma Slaager was dit echter juist een geschikt moment om voor Joe goslavië aan de slag te gaan. ,,De ramp in de Bijlmer gaf veel mensen een gevoel van machteloosheid. Als er dan een actie is waardoor ze wel iets voor die ander kunnen doen dan zullen ze dan ook doen" al dus Wilma Slaager. Conferentietafel Deze voedselactie van Dorkas betekent overigens niet dat er een einde komt aan het pro bleem van brandhaard Joe goslavië. Het geweld dat zijn oorsprong vindt in de jarenlan ge onderdrukte maar altijd sterk aanwezige nationalisti sche gevóelens van de verschil lende bevolkingsgroepen vra gen een structurele oplossing die aan de conferentietafels ge- SCHOUWEN-DUIVELAND - In verband met de herfstva kantie controleerde de politie in de nacht van zaterdag op zondag of er in de regio ille gaal gekampeerd werd. De controlerende politiemensen maakten in totaal acht keer proces-verbaal op tegen zeven Duitsers en een Belg. De over tredingen werden in Zierikzee, Westerschouwen en Midden- schouwen geconstateerd. ZIERIKZEE - Twee personen auto's zijn vrijdag op de krui sing van de Kokmeeuwstraat en de Stormvogelstraat in Zie rikzee betrokken geraakt bij een aanrijding, waarbij beide voertuigen zwaar werden be schadigd. Deze aanrijding ge beurde rond het middaguur. De problemen ontstonden toen mevrouw d. Z, uit Zierikzee vanuit de Kokmeeuwstraat de kruising opreed. Daarbij zou zij helemaal links door de bocht zijn gereden. Op dat mo ment naderde vanuit tegen overgestelde richting de heer P. uit Zierikzee. Deze kon vanwe ge de hoge beplanting de wa gen van mevrouw d. Z. niet zien aankomen. Een frontale botsing was daardoor niet te voorkomen. Beide auto's raak ten hierbij zwaar beschadigd. BRUINISSE - Op de kruising van de noordelijke parallel weg van de N59 en de hoofdrij baan van deze autoweg bij Bruinisse heeft zich vrijdag omstreeks 11.10 uur een ver keersongeval voorgedaan. Hierbij was alleen sprake van materiële schade. Het ongeval ontstond toen me vrouw M. uit Bruinisse vanuit de richting van Aquadelta over de parallelweg reed. Daarbij zou zij volgens de politie heb ben verzuimd om voorrang te verlenen aan de voor haar van rechts komende H. uit Duits land die op dat moment op de kruising reed. Bij deze onge wenste confrontatie werden beide auto's beschadigd. Opnieuw een aanrijding Zaterdag rond 13.00 uur deed zich bij Bruinisse opnieuw een aanrijding voor en wel op de kruising van de Parallelweg van de N59 en de Rijksstraat weg. Hierbij werden beide auto's zwaar beschadigd. Het ongeval gebeurde toen de heer B. uit Nieuwe-Tbnge over de pa rallelweg richting Zierikzee reed. Tben hij de Rijksstraat weg wilde oversteken zou hij verzuimd hebben voorrang te verlenen aan B. uit Oosterland die op dat moment over de Rijksstraatweg richting N59 reed. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres Dhr./mevr.. postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. !-■ vervolg pagina 2 mevrouw Zeijler die een score van 130 punten noteerde. Daar door mocht de soos uit Ooster land voor het tweede achter eenvolgende jaar de wisselbe ker in ontvangst nemen. Op de Oosterlanders rust nu de zware taak om ook volgend jaar weer te winnen, zodat de wisselbe ker definitief eigendom van de soos wordt. Geringe verschillen Een goede daad gaat nooit verloren, help wie het ook zij, en zonder aanziens des persoons. Pulci HET WEER Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden. Wind draaiend van zuidwest naar noordwest, zwak tot matig rond kracht 3. Tussen alle muziek en voordrachten door even gezellig bijkletsen; daarvoor bood de Seniorendag in Oosterland alle gelegenheid. (Fo to: Marijke Folkertsma). OOSTERLAND - Muziek, 'n Zeeuwse voordracht door Elvira Vos uit Westerschouwen en de aanwezig heid van de elf vrouwen van Oranje. Dat gevarieerde programma maakte van de negende Seniorendag die zaterdag in Oosterland werd gehouden een onbet wistbaar succes. -Niet alleen door het programma dat het comité Seniorendag voor deze dag had opge steld, maar ook gezien de grote belangstelling; zo'n tweehonderd senioren waren zaterdag in de Ooster hof aanwezig. Sinds 1984 is er elk jaar op een andere lokatie een Senioren dag waar de leden van de acht tien ouderensosen elkaar ont moeten. Dit jaar was daarvoor de Oosterhof in Oosterland uit gekozen. Vanuit alle kernen op Schouwen-Duiveland was de „jeugd van vroeger" keurig in de nette kleren naar Ooster land afgereisd. Onder hen ook mevrouw Roose-van der Panne uit Scharendijke die in januari '93 haar honderdste verjaardag viert en die tot nu toe zelden verstek heeft laten gaan.' Sjoelwedstrijd Voor sommigen betekende de reis naar Oosterland al vroeg van huis gaan; traditiegetrouw is er in de morgenuren immers altijd een sjoelwedstrijd, waarbij de drie beste sjoelers van de verschillende sosen el kaar op het scherpst van de snede bestreden. Dit gebeurde ook nu weer onder het toeziend oog van hoofdscheidsrechter C. Slabbekoorn, die dit keer zijn strikje en colbert had verwis seld voor een Sjjbrtief vest. Hoog gemiddelde Zoals gebruikelijk ging het er zaterdagmorgen in de Ooster hof heet aan toe. Iedere sjoeler - er waren er negenendertig - sjoelde voor wat hij waard was. Dat leverde een behoor lijk hoog gemiddelde op, als bewijs dat er tijdens de weke lijkse soosbijeenkomsten hard is gewerkt om op deze Senio rendag goed voor de dag te ko men. De allerbeste was deze keer SCHOUWEN-DUIVELAND - De voedselactie die de drie Dorkaswerkgroepen in Zierikzee, Scharendijke en Burgh-Haamstede vrijdag (Wereldvoedseldag) ten behoeve van de oorlogsslachtoffers in Joegosla vië hielden, heeft naar zeer voorzichtige schattingen zo'n vijf tot zes ton voedsel (en kleding) opgeleverd plus daarnaast 1400,- aan giften. In nagenoeg alle kernen brachten Schouwen-Duivelanders vrijdag voedsel en incidenteel ook kleding. Alleen in de ge meente Bruinisse was de animo voor deze actie ge ring; daar werden slechts twaalf pakketten ingele verd en twee giften gedaan. gebouwen open. In de ene kern waren dat de deuren van de Ge reformeerde kerk, in weer een andere kern kon het voedsel in de Hervormde, de Roomska- tholieke of Christelijke Gere formeerde kerk worden afgele verd. In Haamstede fungeerde bovendien ook het onderko men van de Gereformeerde Ge meente deze dag als Dorkas- depot, terwijl elders zelfs de huiskamer van een particulier als tijdelijke voedselopslag plaats dienst deed. In Ellemeet stelde het op leef tijd zijnde echtpaar Van Tigge- le zoals altijd zijn huis be schikbaar. Iets dat ook de fami lie De Koning in Burgh deed. Dit omdat de Hervormde ker- keraad in Burgh zich volgens Wilma Slaager van de plaatse lijke Dorkas-groep niet hele maal kan verenigen met het werk dat de Dorkas doet. Velen schaarden zich vrijdag wel achter de actie van Dorkas Hulp, een christelijke hulpor- Nu de winter voor de deur staat, staat het vroegere Joe goslavië aan de vooravond van een catastrofe. In de door het oorlogsgeweld geteisterde ge bieden dreigen mensen van honger en koude om te komen en ook in de verschillende op vangkampen aan de grens met Hongarije of in Hongarije zelf wordt de situatie met de dag hachelijker. Reden voor de drie Dorkas-werkgroepen op Schouwen-Duiveland - die in Zierikzee, Burgh-Haamstede en Scharendijke - om op We reldvoedseldag (vrijdag) een grootscheepse voedselinzame- lingsactie te houden voor dé ontheemden in de opvangkam pen aan de grens met Honga rije of in Hongarije zelf. Ge zien de grootse opzet - de actie werd op geheel Schouwen-Dui veland gevoerd - waren twee maanden van voorbereiding nodig voor deze actie. Kerken In nagenoeg alle kernen ston den vrijdag de deuren van Ook bij enkele particulieren, zoals familie De Koning in Burgh, kon vrijdag voedsel worden afge- kerkgebouwen of verenigings- geven. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1