Algemene Zeeuwse Vakantiespreiding herfstvakantie te laat aangekondigd Algemene beschouwingen eindigen in onduidelijkheid over beleid Lubbers dringt aan op snelle en open behandeling wao-voorstellen &eeeL Afkopen van vervolging WEEKENDSERVtCEDIENST DEURLOO B.V. Cellentekort bedreigt criminaliteitbestrijding Instorten gierkelder Bureau bedrijfs- contact 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie ZKia VVS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 BREDA - Het Drugs Related Crimeproject (DRC), een samenwerkingsverband tussen Justitie en de po litiekorpsen van Breda, Prinsenbeek en Nieuw- Ginneken, dreigt het slachtoffer te worden van zijn eigen succes. Het project, waarmee in april 1990 in Breda werd begonnen, is gericht op het terugbren gen van het grote aantal woning- en auto-inbraken door drugsverslaafden. Verdachten die op de zoge naamde „top-tienlijst" voorko men, worden extra in de gaten gehouden. Bij een strafbaar feit worden zij door Justitie in een snelrechtprocedure veroor deeld en niet meer eerst op vrije voeten gesteld. Vanaf de start van het project arresteerde de politie 858 ver dachten en wist daarmee het aantal woning- en auto inbraken terug te brengen met 30 procent. Voor extra cellen maakte Justitie in Breda regel matig gebruik van celruimte in andere ressorten. Wegens het succes van het project is men in een aantal ressorten in Neder land dezelfde taktiek toe gaan passen, waardoor de arrondis sementsrechtbank in Breda niet meer over voldoende cel ruimte beschikt. In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de Bredase politie daar door al 84 verdachten, van wie er vijftien op de top-tienlijst" voorkomen, naar huis moeten sturen. Nu al is het aantal wo ninginbraken in Breda met 169 gestegen ten opzichte van 1991. De politie verwacht dat dit aan het eind van dit jaar tot twee honderd zal zijn opgelopen. DEN HAAG - Niet alle reisorganisaties en pretpar ken hebben rekening gehouden met de spreiding van de herfstvakantie, die dit jaar wordt ingevoerd. In de tweede week van de herfstvakantie, van 25 okto ber tot 1 november, hanteren sommige reisorganisa ties hetzelfde tarief als buiten de vakanties. Ook voor enkele pretparken eindigt de herfstvakantie al op 25 oktober. Op die dag begint de herfstvakantie van scholen in het zuiden van het land. Scholen in het midden en noor den van het land zijn gesloten in de week van 19 tot 23 okto ber. Volgens R. Bremer, commer- cieel-directeur van OAD-rei- zen, is de vakantiespreiding aan zijn aandacht ontsnapt. „Wij hebben er geen rekening mee gehouden dat de herfstva kantie voor sommigen een week later valt dan normaal. Dat betekent een financiële meevaller voor de mensen die in de tweede week bij ons boe ken." Bremer constateert dat de consument „heel goed door heeft" dat de prijzen in de tweede week lager liggen dan in de eerste. „Iedereen die kan, gaat in de tweede week weg. Het aantal boekingen voor die week ligt meer dan 25 procent hoger dan voor de eerste week van de vakantie." De reizen zijn volgens Bremer van 25 ok tober tot 1 november ongeveer 10 procent goedkoper dan de week ervoor. DEN HAAG - Het aantal vaca tures bij particuliere bedrijven en instellingen bedroeg eind juni bijna 77.000. Dat is 30.000 minder dan een jaar eerder. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek donderdag bekend gemaakt. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 17 oktober 06.20 153 00.00 - 132 18.40 165 12.15 - 133 18 oktober 07.05 144 00.45 - 127 19.30 159 13.05 - 134 19 oktober 08.00 131 01.35 - 118 20.35 148 14.05 - 130 17 oktober 04.55 166 11.05 - 132 17.10 181 23.30 - 124 18 oktober 05.40 150 12.00 - 130 18.10 164 - 19 oktober 06.45 127 00.35 - 113 19.20 142 13.05 - 125 17 oktober 06.05 167 00.05 - 142 18.25 180 12.25 - 143 18 oktober 06.55 156 00.45 137 19.20 169 13.10 - 144 19 oktober 08.00 139 01.45 - 128 20.55 157 14.10 - 140 17 oktober 06.15 162 00.05 - 138 18.30 175 12.20 140 18 oktober 07.00 152 00.50 - 134 19.30 166 13.10 - 140 19 oktober 08.00 137 01.45 - 124 20.45 155 14.05 - 136 Doodtij: 21 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 VORDEN - Onderzoek van de technische recherche heeft uit gewezen dat het instorten van de gierkelder in de Vordense buurtschap Delden, waarbij meer dan tweehonderd var kens omkwamen, niet is ver oorzaakt door een gasexplosie. De recherche, die inmiddels het onderzoek heeft afgeslo ten, heeft geen spoor van kortsluiting gevonden. Vermoedelijk is een fout in de bouwconstructie van de gier kelder er de oorzaak van ge weest dat de roostervloer dins dagmiddag instortte, waardoor negenhonderd varkens in de gierkelder vielen. Aanvanke lijk werd door de politie aange nomen dat een varken aan een kabel van een slijptol had gek naagd, toen de varkenshouder deze even onbeheerd en onder spanning had achtergelaten. Vervolg van pag. 1 die het gebied, heeft. Allereerst is dat de bereikbaarheid. Zee land Noord wordt daarbij niet getoond als een uithoek in het zuidwesten van Nederland, maar als schakel tussen de Schelde en de Randstad. Een gebied ook waar de vestigings kosten laag zijn en waar er sub sidiemogelijkheden liggen voor gecreëerde arbeidsplaat sen. Ook wordt uit statistisch onderzoek aangetoond dat de arbeidsproduktiviteit in Zee land Noord hoger is dan het landelijk gemiddelde. Daar naast wordt aangegeven dat het ondernemings- en woonkli maat goed is in Zeeland Noord en dat er mogelijkheden zijn bij eventuele uitbreiding van het bedrijf. Hoewel natuurlijk ieder be drijf welkom is, wordt er doel gericht gepromoot en kritisch gekeken naar welke branches de voorkeur uitgaat. Daarbij worden voorbeelden aange haald/van ondernemers die het goed doen in de regio. „Je moet namelijk niet alleen zeggen dat er hier mogelijkheden zijn, maar het beste kan je dat met voorbeelden aangeven". Andere plannen waarmee Van den Berg in het hoofd zit zijn het ontwerpen van een bedrij- venboek van ondernemingen in Zeeland Noord waarin de feiten van de bedrijven naast elkaar worden neergezet, het •opzetten van een mailing naar het bedrijfsleven met de plan nen voor de toekomst en het be zoeken van beurzen in Neder land met een regionale stand. Dit in navolging van de Contac- ta in Goes waaraan dit jaar is meegedaan. „Maar eerst moet er een goede relatie intern tus sen de ondernemers worden opgebouwd", zo blijft Van den Berg zijn stappenplan in de ga ten houden. DEN HAAG - Onzekerheid over de bijstellingen die het kabinet in november in de financiële plannen voor het volgend jaar moet aanbrengen, hebben de algemene politieke en financiële beschouwingen de ze week tot een vage gedachtenwisseling gemaakt. Het driedaagse debat heeft weinig duidelijkheid ge bracht over het financieel-economisch kabinetsbe leid volgend jaar. „Het belangrijkste politieke debat van het jaar" (Bol- kestein) ontaardde in „een sur realistische vertoning" (Van Mierlo). Verzet Een poging van de gezamenlij ke oppositiepartijen (minus CD'er Janmaat) woensdag avond om er voorlopig maar helemaal een punt achter te zetten, haalde het niet door verzet van de coalitiepartners CÖA en PvdA, maar daags daarna leek aanvankelijk nie mand er nog echt zin in te heb ben. Waar op de laatste dag van de algemene beschouwingen meestal levendige interruptie debatten te horen zijn om posi ties zo goed mogelijk gemar keerd te krijgen, werkten de fractievoorzitters en financiële specialisten zich nu in de och tenduren in sneltreinvaart door hun bijdragen heen. Het debat kreeg donderdagmiddag een onverwachte opleving toen Lubbers de wao-kwestie nog even ter sprake bracht. Nadat de premier minutenlang al weer over een ander onderwerp gesproken had, kwam een een verbaasde D66- fractievoorzitter Van Mierlo in formeren of hij goed begrepen had dat de premier had meege deeld dat er over het wao- wetsontwerp geen kabinetscri sis zou ontstaan, maar op zijn hoogst een ministerscrisis. Dat bleek echter niet het geval. Lubbers toonde zich wel nogal verstoord over het trage tempo waarin de Kamer volgens hem de kwestie behandelt. Schutte (GPV) en VVD-fractievoorzit- ter Bolkestein kaatsten de bal echter wer terug door er op te wijzen dat de vertraging voor al ligt bij de coalitiepartners en het kabinet. Onzindebat Voor het overige lag het debat echter onder de doem van de nog komende begrotingsaan passingen. Woensdagavond tij dens de gedachtenwisseling over het schorsingsvoorstel van de oppositie zei Van Mierlo: „De regering zou haar politie ke gezicht moeten laten zien. Sociaal-economisch is dit een onzindebat." Hij had scherpe kritiek op de weigering van het kabinet en de coalitiepartijen een duidelijke voorkeurs vol gorde aan te brengen in facto ren als werkgelegenheid, fi nancieringstekort en collectie ve lastendruk. „Hét is het de bat van de politieke illusie en de politieke lafheid gewor den." Van Mierlo verweet het kabinet niet aan te geven bin nen welke kaders men de oplossingen wil vinden. Pre mier Lubbers reageerde venij nig met de opmerking, dat „de heer Van Mierlo kennelijk niet geluisterd heeft toen ik van middag aan het woord was". De uitgangspunten die het ka binet bij de aanpassingen in november, noodzakelijk door de gevolgen van de recente va lutacrisis en de tegenvallende economische ontwikkeling, zijn de volgende: Behoud van koopkracht, voorrang voor de bevordering van de werkgele genheid, vasthouden aan de normen voor het financie ringstekort en de collectieve lastendruk en het ontzien van de overheidsinvesteringen. Verder heeft het matigen van de loonsontwikkeling voor het kabinet topprioriteit. Het CNV-voorstel om de loonsver hogingen de komende vijf jaar te beperken tot de geldont waarding door het kabinet om helsd. Tijdens het debat gaven premier Lubbers en minister Kok van financiën geen enkele indicatie over de omvang van de bezuinigingen die in novem ber nog gevonden moeten wor den. Financieel woordvoerder De Korte van de VVD en Van Mier lo hadden het voortdurend over een noodzakelijke bezui niging van vier miljard gulden. Kok ontkende stelselmatig de omvang van dit bedrag en riep op het laatst getergd uit: „Die vier miljard valt u kennelijk niet uit het hoofd te timme ren." Hij verschafte de Kamer niet meer informatie dan te zeggen dat dat bedrag ontstaan was door „appels en peren" bij elkaar op te tellen. Het enige concrete resultaat van het de bat was dat de Kamer door een motie van CDA en PvdA 30 miljoen gulden extra bij elkaar sprokkelde voor het criminali- teitsbeleid. DEN HAAG - Premier Lubbers vindt dat de Tweede Kamer de wao-voorstellen van het kabinet zo snel mogelijk moet behandelen. Hij wil het debat hier over niet bij voorbaat „op scherp stellen" door blok kades op te werpen. „Ik ben niet uit op een conflict, maar op overeenstemming". Maar Lubbers is niet bereid tot een aparte behandeling van het omstre den voornemen om lopende uitkeringen van ar beidsongeschikten jonger dan 50 jaar te bevriezen. De premier zei dat donderdag tijdens de laatste dag van de Algemene Beschouwingen over de Miljoenennota 1993. Hij kwam tot zijn uitlatingen na een suggestie van fractielei der Schutte van het GPV om de onomstreden wao-voorstellen nu al vast in te voeren en de be vriezing van uitkeringen van bestaande wao'ers later te be zien. Blokkades De opmerking van Lubbers dat het kabinet geen blokkades zal opwerpen in het debat, wekte aanvankelijk de indruk bij de Kamer dat met het kabinet te praten zou zijn over het omstre den onderdeel van het wao- plan. In een interruptiedebat je met D66-fractieleider Van Mierlo maakte de premier dui delijk dat dit een misverstand was. Hij noemde het „staats rechtelijk, politiek en maat schappelijk onwenselijk om één element uit de wao- voorstellen te lichten en daar over politiek te debatteren". Lubbers greep het debatje aan om zijn teleurstelling te uiten over de zijns inziens lange pe riode die de Kamer nodig heeft om het wao-debat voor te berei den. Hij sprak in dit verband van „politieke arbeidsonge schiktheid". „Het land is toe aan wetgeving. We hebben al twee maal gevraagd om snelle behandeling. Alle debatten zijn al 66 maal gevoerd. Waar om is dan nog een maanden lang proces nodig?". VVD- fractieleider Bolkestein nam de gelegenheid te baat om te proberen de coalitie-partners CDA en PvdA uiteen te spelen. De PvdA is, evenals de opposi tiepartijen, tegen de bevrie zing van bestaande wao- uitkeringen. Het CDA houdt daar wel aan vast. In een inter view met het Eindhovens Dag blad zei CDA-fractieleider Brinkman onlangs'dat de coa litie „mislukt" is als ze in de wao-kwestie geen knopen kan doorhakken. Brinkman en PvdA-fractieleider Wöltgens lieten zich echter niet provoce ren. Brinkman wees er op dat hij in het betreffende interview ook gezegd heeft dat hij er sa men met de PvdA uit wil ko men. Wöltgens riep zijn collega-fractieleiders op de wao-voorstellen zo snel moge lijk te behandelen. MIDDELBURG - Het afvalver werkingsbedrijf Kole Milieu in Kapelle kan strafvervolging afkopen voor een kwart mil joen gulden. Vorig jaar bleek dat het bedrijf chemisch ver ontreinigde afvalstoffen zon der vergunning bewerkte en bewaarde. De rechtbank in Middelburg eiste donderdag bij de schik king wel dat een onafhankelijk bureau bij het bedrijf een on derzoek instelt, om overtredin gen in de toekomst te voorko men. Persofficier mr. J. van Gelder deelde mee dat bij het vaststellen van het schikkings bedrag rekening is gehouden met de negatieve publiciteit die het bedrijf na de inval vorig jaar heeft opgelopen. Bij het bedrijf ontbrak ook de vereiste vergunning in gevolge de wet chemische afvalstoffen en waren transacties van che mische stoffen niet, zoals ver eist, gemeld aan het ministerie van Vrom. In verband met deze illegale zaken heeft Kole Mi lieu volgens Justitie meerma len vrachtbrieven en rekenin gen vervalst. De uitkomsten van het onder zoek door een extern bureau moeten leiden tot een sluitend controlesysteem, zodat dit soort overtredingen in de toe komst niet meer kan voorko men. Met de betaling van een kwart miljoen gulden, voor komt Kole Milieu tevens straf vervolging van leidinggeven den binnen het bedrijf. door Mare Legendre Vrijdag 16 oktober Schouwen-Duiveland Voedselactie ex-Joegoslavië. Kerken open op tijden varië rend van 10.00 tot 19.00 uur. Zierikzee Inleveren kleding voor kle- dingbeurs bij OBS 't Kofschip aan de Scheldestraat. Van 19.30-21.30 uur. Herdenking van 125 jaar Chr. schoolonderwijs in Zierikzee met speciale samenkomst in Gereformeerde kerk in Sint Domusstraat. 19.30 uur. Korpsinformatie-avond Leger des Heils. Leger des Heilsge- bouw, Poststraat. 19.30 uur. Brouwershaven Culturele avond jpet zang, dans en toneel. Tonnenmaga- zijn. 19.30 uur. Oosterland Huis-aan-huis verkoop appe len. Voor jeugdvoetballers Sportvereniging Duiveland. Van 18.30 tot ±20.00 uur. Vergadering SGP-Studiever- eniging. Spreker SGP-staten- lid Hamelink. Vergaderzaal Gereformeerde Gemeente. 19.45 uur. Zaterdag 17 oktober Zierikzee Kledingbeurs in OBS 't Kof schip aan de Scheldestraat. Van 10.00 tot 11.30 uur. Verkoping. Onder de Beuze. 10.00 tót 15.00 uur. Poppentheater Land in zicht: 5- 7 jaar. Bibliotheek De Stolpe. 13.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Oosterland Seniorendag. Oosterhof. Van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Zondag 18 oktober Zierikzee Concert Mickey Finn the Fishfevers. Café De Vlinder. 15.30 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 19 oktober Kerkwerve Vergadering reinigingsdienst in 't Zuudènde. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 20 oktober Zierikzee Lezing dichter Anton Korte- weg. Aula RSG, Hatfieldpark 2. 19.30 uur. Strijktrio L'Archibudelli. Vier schaar. 20.00 uur. ZOC-ledenvergadering in foyer Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie wel zijn. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening. Gemeente huis. 19.30 uur. Diaserie door de heer Rom- mers. De Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Dia-avond Burkina Faso door Jetty Stouten. Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Gourmet-avond vrouwenver eniging Helpt Elkander. Ver enigingsgebouw. 18.30 uur. Woensdag 21 oktober Zierikzee Kreaclub voor kinderen. De Lichtboei. Van 13.30 tot 15.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Vrouwen in Europa, gezamen lijke bijeenkomst NCVB en CPB. Zaal Christelijke Gere formeerde kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Bijeenkomst afdeling Kerk werve NCVB. Dorpsuus Zuud ènde. 19.45 uur. Renesse Vergadering Stichting Renesse. Jan van Renesseweg 25. 16.00 Nieuwerkerk Verkoping ten bate van Adul- lam. Zaal kerk der Gerefor meerde Gemeente in Neder land. 19.30 tot 21.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL OmO-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2