Nieuwe campagne wijst op nut van snelheidsbeperking Rookworst, lekker tussendoor of bij de warme maaltijd 31e Dag van de Aerofilatelie Nieuw magazine voor dagelijkse recepten Recepten verzamelen voor de magnetron Ski-happ '92: een wereld van wintervakantie-ideeën Een haag, als groene muur; wat voor soorten zijn er? Perfect driving wedstrijd Beroep kiezen Koor- en samenzang- avond Goed verkeerd Minder hard rijden spaart geld en milieu WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 19 ROTTERDAM - De internationale wintervakantie- beurs Ski-Happ presenteert zich dit jaar - van 15 tot en met 18 oktober in Ahoy' Rotterdam onder het motto 'Een wereld van wintervakantie-ideeën'. Daarmee is geen woord te veel gezegd: niet alleen al le Europese skilanden, inclusief Rusland, zijn op de beurs vertegenwoordigd, maar er zijn zelfs verdere sneeuwbestemmingen, tot in de Verenigde Staten toe. De beurs, die bovendien een compleet beeld biedt van het actuele aanbod in ski-uitrusting en wintersportmode, is met een oppervlakte van ruim 10.000 m2 - en vorig jaar meer dan 42.000 bezoekers in vier dagen, het grootste wintersportevenement van ons land. Bijna alle bezoekers van Ski- Happ (95 procent) gaan ook in derdaad op wintersportvakan tie, een kwart van hen zelfs va ker dan eens per jaar, zo heeft een publieksonderzoek tijdens de vorige editie van de beurs uitgewezen. Het merendeel van de bezoekers komt om zich te oriënteren over hun vakantie- lokatie. Zij worden op Ski- Happ op hun wenken bediend: landelijke verkeersbureas, lo kale VVV's en tal van reisbu- reas en touroperators presente ren op de beurs honderden sneeuwbestemmingen. Dit aanbod aan vakantieloka- ties komt uiteraard vooral uit de traditionele wintersportlan- den, maar er zijn ook dit jaar weer meer nieuwe bestemmin gen in landen die tot voor kort - financieel of politiek - letter lijk 'onbereikbaar' waren, zo als die van het voormalige Oostblok. Ook op de beursstands van organisaties als de ANWB, de KNAC, de Ne derlandse Skivereniging en de Nederlandse Spoorwegen ne men op Ski-Happ veel winter- vakantieplannen vastere vor men aan. Komen de meeste bezoekers naar de beurs om zich serieus op hun skivakantie voor te be reiden, voor velen - zo blijkt uit het publieksonderzoek - bete kent een dagje Ski-Happ een gezellig dagje uit, een voor proefje op hun sneeuwplezier. Diverse attracties zorgen er voor dat men in Rotterdam al helemaal in de wintersport- sfeer kan raken. Er zijn demonstraties op Ne derlandse grootste indoór ski helling, gezellige café's en au thentieke restaurantjes uit be kende wintersportgebieden, flitsende shows van de nieuw ste wintersportmode en zelfs kunnen bezoekers - in de super X ski-stimulator - zelf de sen satie van de duizelingwekken de afdeling ondergaan. De internationale winterva- kantiebeurs Ski-Happ '92 is donderdag 15 en vrijdag 16 ok tober open van 14.00 tot 22.00 uur, zaterdag 17 oktober en zondag 18 oktober van 10.00 tot 18.00 uur. De entreeprijs voor volwassenen is 13,50 per per soon, voor kinderen tot 12 jaar 9,-; er zijn gezinskaarten a 30,- geldig voor twee volwas senen en de kinderen. Planttijd in oktober en november ZIERIKZEE - Een tuin is een kamer buiten, waar het goed toeven is. Vooral bij het terras is behoefte aan beslotenheid. Eén van de mogelijkheden is 'om muren' met groen. Hagen van heester- of boomsoor ten zijn heel mooi. De beste planttijd is oktober en november. In veel gevallen zal voor een haag worden gekozen, die kan worden gesnoeid. Door snoeien kan de breedte en hoogte goed in de hand worden gehouden. Dat is vooral in kleine tuinen belangrijk. De keus aan plan ten die snoeien verdragen is groot. De ligusterhaag van vroeger heeft plaats gemaakt voor fraaie wintergroene coni feren of bijvoorbeeld haag- beuk. Haagplanten die hun blad hou den, geven ook 's winters pri vacy en structuur aan de tuin. Dat is een groot voordeel. Een snelle groeier is de conifeer x Cupressocyparis leilandii. Al in drie jaar ontstaat een mans hoge haag, zelfs op slechte grond en ondanks snoeien. Al leen door kort te snoeien is zo'n haag dan ook in de hand te houden, de groeikracht is enorm. Het is een van de weini ge haagconiferen die zeewind verdraagt. Voor niet te droge grond zijn de blauwnaaldige Chamaecyparis lawsoniana Alumii geschikt en de donker groene Columnaris. Thuja occidentalis is bruik baar op een zonnige plek, op droge en vochtige grond. Bra bant wordt niet zo snel bruin van binnen, een bekend euvel bij Thuja. Ook onderaan kaal worden is lelijk. Thuja plicata Dura heeft hiervan weinig last. Een langzame groeier voor mooie, dichte hagen is Taxus baccata, Overeynderi voor bre de hagen en Raket voor smalle. De smalste haag geeft Thxus x media Hicksii, diep donker groen. Thxus is giftig voor vooral hoefdieren. Hulst (Ilex) geeft ook een mooie haag, plus bessen! Tip. Het aantal planten va rieert van drie tot vijf per strekkende meter. Vraag bij aankoop advies. Bladverliezend Van haagbeuk, Carpinus betu- lus, kunnen smalle (30 cm) ha gen worden geknipt, maximaal zes meter hoog. Groeit op elke grondsoort, is een beetje wind gevoelig. Dor blad blijft lang zitten. Per meter: vijf stuks. Ook veldesdoorn, Acer cam- pestre, groeit overal. De gele herfstkleur is extra aantrekke lijk. Rode of groene beuk, Fa- gus sylvatica, is vooral ge schikt voor vochthoudende grond. Per meter: drie stuks. Planttips Verwijder bij coniferen de gaaslap rond de wortels (in het plantgat). Geef alle planten potgrond in de plantgeul, geef direct wa ter. Geef coniferen met een slap pe top (leilandii) een tonik stok; verbindt ze onderling met groen bindgaren. Het planten van Taxus als haag kan het beste in oktober en no vember worden gedaan. DEN HAAG - Koningin Bea trix zal op vrijdag 23 oktober in de Grote of St. Jacobskerk te Den Haag de viering van het 60-jarig bestaan van de Neder landse organisatie toegepast- natuurwetenschappelijk on derzoek (TNO) bijwonen. TNO werd in 1932 opgericht en heeft momenteel ruim 4800 mede werkers en een omzet van ruim 700 miljoen gulden per jaar. Onderzoek wordt o.m. verricht op het gebied van milieu en energie, bouw, industrie, voe ding, gezondheid en defensie. GOES - Op initiatief van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid wordt op zaterdag 24 oktober in Goes een perfect driving competition gehouden voor jongeren van achttien tot 23 jaar. Het gaat om een wedstrijd goed autorijden waarmee men de houding en het gedrag van jonge automobilisten wil ver beteren. In plaats van snel en stoer moet goed autorijden ver taald worden naar zorgvuldig, geconcentreerd en beheerst au torijden. Men wordt getest op de onderdelen theorie, voer- tuigbeheersing en verkeersvei ligheid via een rit op de open bare weg. Het evenement maakt onderdeel uit van een landelijke competitie en wordt gehouden tijden de gezins- beurs Wonen en Werken die van 23 tot 26 oktober wordt gehou den in de Zeelandhallen. De winnaar van de wedstrijd krijgt gratis een beraepstrai- ning verkeersveiligheid op het circuit in Lelystad. GOES - Kiezen voor het beroep dat bij je past. Dat is de titel van een cursus die op initiatief van het Zeeuws Buro Onder wijs- en Arbeidsadvies (Avan- ti) wordt gehouden in Goes. De cursus is bedoeld voor vrou wen onder de 25 jaar die niet weten wat voor beroep ze moe ten kiezen. De cursus begint op 4 november en wordt groten deels gehouden in jongerencen trum 't Beest in Goes. Belang stellenden kunnen voor nadere informatie of aanmelding op woensdag tussen 9.00 en 16.00 uur bellen via 01150-15675. Op woensdag 28 oktober wordt in 't Beest een informatièmiddag gehouden over de cursus, aan vang 13.30 uur. MIDDELBURG - Op vrijdag 6 november wordt in de Nieuwe Kerk te Middelburg een koor- en samenzangavond gehouden ten bate van de stichting Ont moeting. Aan de bijeenkomst wordt meegewerkt door de di rigent M. Mans uit Oude-Tonge en het gemengd koor Sursum Corda uit Middelburg. De begeleiding en de samen zang is in handen van organist J. Beider uit Ridderkerk en de trompettist A. Brouwer uit Ka- pelle presenteert enkele soli en begeleidt het koor. Ds Korving uit Kerkwerve verzorgt de ope ning en de sluiting van de avond. De stichting Ontmoe ting waarvoor de avond wordt gehouden verricht veel werk voor zwervers en drugs verslaafden in de grote steden van Nederland. De' avond be gint om 19.45 uur. MIDDELBURG - Onder de ti tel Goed verkeerd wordt tot en met 7 november in de hal van de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg een tentoonstel ling gehouden over de geschie denis van homosexuele man nen en lesbische vrouwen in Nederland. De tentoonstelling was van eind 1989 tot begin 1990 te zien in het Amsterdams Historisch Museum. Het was de eerste keer dat in Nederland een ten toonstelling aan dit onderwerp werd gewijd. Goed verkeerd werd naar Zeeland gehaald op initiatief van de Zeeuwse Bi bliotheek en COC, de Neder landse vereniging tot integra tie van homoseksualiteit. De tentoonstelling is op maandag te zien van 17.30 tot 21.00 uur en van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. DEN HAAG - De plannen om van het Circustheater in Sche- veningen weer iets van allure te maken, wordt door mede initiatiefnemer Joop van den Ende „groot, hachelijk en een gigantisch risico" genoemd. Samen met zijn compagnons Henk van der Meyden en Be- noit Wesly heeft hij het theater gekocht. Het drietal steekt 22 miljoen gulden in eên groot scheepse verbouwing die vol gend jaar augustus klaar moet zijn. Ze vinden het ,,een kick". ZIERIKZEE - Met de slogan: 'Te hard rijden kost te veel', legt de overheid al een paar jaar de nadruk op het grote belang van 'snelheidsbewust' gedrag. Je houden aan de limiet geeft minder geluidsoverlast en vermindert de kans op ongelukken. Ook het mi lieu is erbij gebaat. Een dezer dagen krijgt de over heidscampagne een vervolg. Er komen nieuwe bor den langs de weg waarop deze argumenten aandacht krijgen en we horen spotjes op de radio. Vorig jaar is in het kader van het Nationaal Milieubeleids plan onderzoek gedaan naar het brandstofverbruik en de uitstoot van schadelijke stof fen, telkens bij uiteenlopende snelheden. Daarbij werd voor al gekeken naar de uitstoot van stikstofoxiden en kooldioxide. Die twee zijn voor een groot deel verantwoordelijk voor achtereenvolgens de zure regen en het broeikaseffect. Minder uitstoot In het onderzoek kwam hèt wegverkeer naar voren als een van de belangrijkste lucht ver vuilers: ongeveer de helft van alle uitstoot van stikstofoxi den in ons land komt voor re kening van het autoverkeer. Bij kooldioxide is dat globaal zo'n 15 procent. Het zal niet verba zen dat de rijsnelheid grote in vloed heeft op de uitstoot van schadelijke gassen. Om de schade aan het milieu zoveel mogelijk te beperken, zouden alle vrachtwagens eigenlijk 60 en alle personenauto's 70 kilo meter per uur moeten rijden. Dan zijn de uitlaatgassen het 'schoonst'. Dit is echter niet al tijd mogelijk of wenselijk. Hoe harder men rijdt, des te hoger wordt de uitstoot van stikstofoxide en kooldioxide. Bij een snelheid van boven de honderd, schiet de uitstoot let terlijk als een vuurpijl om hoog. Wanneer iemand zich niet aan de limietaanduidin gen houdt en 140- rijdt, produ ceert hij zo'n anderhalf keer zo veel stikstofoxide als iemand die zich netjes aan de 120 kilo meter per uur houdt. Vergeleken met zijn rustige medeweggebruiker levert de hardrijder dus een aanzienlijk grotere 'bijdrage' aan het broeikaseffect en de zure re gen. Geld besparen 'Snelheidsbewust' rijden heeft zo zijn voordelen: je krijgt geen Porsche van de Rijkspolitie achter je broek, je belast het milieu stukken minder en je bent ook nog vriendelijker voor je eigen beurs. Wat dat laatste betreft: de cijfers spre ken echt boekdelen. Want 140 rijden in plaats van 120 kost ge middeld 20% meer brandstof. Wanneer men bijvoorbeeld van Den Bosch naar Zwolle rijdt le vert dat een te verwaarlozen tijdswinst op van zes of zeven minuten, maar het kost wel al gauw vijf gulden meer brand stof. Wie zich houdt aan de maximumsnelheid, doet lan ger met zijn volle tank en bespaart zo energie, materiaal en geld. Rustig rijgedrag levert ook een belangrijke bijdrage aan de be perking van het brandstofver bruik en de uitstoot van scha delijke gassen. Langzaam weg rijden bij een verkeerslicht, langzaam en gelijkmatig gas- geven en rustig afremmen bespaart brandstof en dus geld. Maar een erg belangrijk voordeel op de lange termijn is dat bij een rustige rijstijl de uitstoot van schadelijke stof fen 35 tot 85 procent lager is. Bewust rijden Bewust gebruikmaken van de auto kan ook brandstof sparen. De auto verbruikt bij korte rit ten meer brandstof dan bij lan gere ritten. Dit kan oplopen tot 40 procent. Dat komt doordat het zo'n 15 tot 20 minuten duurt voordat de motor warm is en de auto zuinig rijdt. Ook het 'sta tionair' laten draaien van de motor zorgt voor extra brandstofverbruik. Drie minu ten de motor laten draaien kost net zoveel brandstof als één ki lometer rijden. Het is dus niet moeilijk om re kening te houden met het mi lieu. Wie zich houdt aan de snelheidslimieten, een rustige rijstijl heeft en zijn auto be wust gebruikt, beperkt niet al leen de schade aan het milieu maar ook aan zijn eigen porte monnee. Het rookworstseizoen is weer begonnen! ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Oorspronkelijk heette het Gelderse rookworst. Tegenwoordig- wordt de rookworst overal in ons land gegeten. Als war ine hap tussendoor, bij diverse stampotten en natuur lijk als ingrediënt in een stevige maaltijdsoep. Hoe dan ook, het rookworstseizoen is weer geopend! Rookworst is een lekkernij met een oude historie. De origi nele Gelderse rookworst vindt zijn oorsprong in het oosten van ons land. Het was een gro ve worst die als proviand dien de voor de koude wintermaan den. Niet alleen op het platte land werd hij zelf gemaakt en pittig gerookt, ook de slager behaalde begin deze eeüw veel eer met dit ambachtelijk vlees waar. Want hoewel veel mensen dat niet weten, rookworst is een van de weinige vleeswaren die nog warm worden gegeten. Maar ook koud is hij zeker de moete waard, als borrelhapje of in een salade. Extra kwaliteit Kwam oorspronkelijk de (Gel derse) rookworst puur ambach telijk tot stand, tegenwoordig wordt hij ook fabrieksmatig bereid. De vacuüm verpakte rookworst is een vertrouwd beeld geworden de laatste de cennia. Vergeleken met de originele Gelderse rookworst, die grof van structuur was, zijn zowel de ambachtelijke als fabrieks- rookworsten van nu veel fijner van samenstelling. Iets dat overigens niet ten koste gaat van de smaak. Sterker nog: die is zelfs verbeterd. Rookworsten met het Rijks keurmerk 'extra kwaliteit' worden niet alleen op smaak getest, maar ook op kleur en reuk, en op vetgehalte. Dat laatste is overigens sterk ver minderd. Lag dit twintig jaar geleden nog gemiddeld op veertig procent, tegenwoordig is het dertig procent of lager. Naast het Rijkskeurmerk han teren vaak zowel ambachtelij ke slagers als industriële pro ducenten ook nog eigen kwali teitsnonnen voor hun produk- ten. Het hele jaar door Rookworst kan het hele jaar door worden gegeten. Het is een lekker hartig hapje tussen door, dat altijd prima smaakt. Bij de borrel, op de boterham, uit het vuistje, of als pittige smaakmaker in salades. En is het weer voor een stevige maal tijd dan mag de rookworst niet ontbreken bij een lekkere stampot. Boerenkool, zuur kool, andijviestampot, een warme rookworst smaakt er heerlijk bij. Dat geldt natuur lijk ook voor een goed gevulde maaltijdsoep. Want wat is nu erwtensoep of een aardappel soep zonder een sappige rook worst? Daarin mag hij abso luut niet ontbreken! SCHIPHOL - De Nederlandse Vereniging van Aero- Philatelisten De Vliegende Hollander houdt tijdens de 31e Dag van de Aerofilatelie een luchtpostten toonstelling op de 3e verdieping van Schiphol- centrum nabij het zelfbedieningsrestaurant Touch Down. geplaatst op alle post, die za terdag 31 oktober en zondag 1 november 1992 wordt bezorgd in de tentoonstellingsruimte. De tentoonstelling wordt ge houden op 31 oktober en 1 no vember 1992 en is geopend op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Op verzoek van de Vliegende Hollander heeft dc PTT een fraai poststempel ont worpen. hetwelk zal worden Enveloppen Bovendien zijn er gedurend0 de tijd dat de tentoonstelling is geopend speciale enveloppen beschikbaar van verschillend formaat (FDC en klein kabi net) met afbeelding, gewijd aan het feit dat 40 jaar geleden de van Riebeeckvlucht plaats vond en wel op 25 maart 1952 van Amsterdam naar Kaap stad. Deze enveloppen worden voorzien van het bijzondere ééndagsstempel van dc PTT. Verzamelaars, die verhinderd zijn Schiphol-centrum zelf te bezoeken, kunnen deze poststukken - voorzien van postzegels en bijzonder poststempel - bestellen door storting van 5,- op postgiro 402628 ten name van Stichting Tbntoonstelling De Vliegende Hollander, Dintel 22. 2991 RC Barendrecht. Voor dit bedrag worden twee verschillende en veloppen, compleet verzorgd, onder couvert toegezonden. Een keuze uit makkelijk te bereiden recepten Een nieuw tijdschrift voor 'lekkerbekken' met weinig tijd. ZIERIKZEE - Vanaf half oktober verschijnt iedere veertien dagen een uniek magazine: Menu. Het nieu we blad op TROS-Kompas formaat wordt een recep tenmagazine, dat dagelijks antwoord geeft op de vraag: Wat zullen we nu weer eens eten? In iedere uitgave wordt een keuze geboden uit zeven hoofdge rechten, vier voorgerechten, vier bijgerechten en vier nagerechten. Men kan kiezen tussen een snel en gemakkelijk te bereiden eenvoudige maaltijd of een iets bewerkelijker menu. In princi pe is het de bedoeling, dat ie dereen zo'n complete maaltijd in 20 a 40 minuten op tafel kan zetten. Menu geeft bij ieder ge recht alle ingrediënten, de voe dingswaarde, aantal minuten voor de voorbereiding en het klaarmaken zelf en zelfs een wijnsuggestie. Menu is vooral bedoeld voor mensen die wei nig tijd hebben om te koken, maar toch lekker en een beetje origineel willen eten. Allerhande tips Stap voor stap geeft Menu de nodige aanwijzingen, die ook voor een volkomen leek begrij pelijk zijn. Menu is echter meer dan alleen een praktische kookgids. Elke veertien dagen wordt boeiende informatie ge geven in vaste rubrieken en speciale artikelen. Daarin besteedt de redactie aandacht aan allerlei kooktechnieken, trends, speciale recepten, typi sche seizoensgerechten, nieuwe produkten', voedingswaarden, kookboekrecensies, berei dingswijzen, binnen- en bui tenlandse eetgewoonten en geeft allerhande tips. Achterin het blad bevindt zich bovendien een handige bood schappenlijst voor alle ingre diënten van de genoemde re cepten. Omdat Menu iedere twee weken verschijnt, kan het inspelen i op actuele sei- zoensprijzen voor groenten en dergelijke. Voor 1,45 te koop bij vrijwel alle supermarkten, tijdschriftenwinkels, tabaks zaken etcetera. ZIERIKZEE - Dit najaar brengt De Agostini uitge vers een heel bijzondere serie op de markt; iedere twee weken verschijnt er een aflevering van een ver zamelwerk. De uitgave van De Agostini heet Smake lijk koken met de magnetron. Iedere twee weken kan men een nieuwe aflevering van de serie kopen zodat men een heel kookboek bij elkaar kan verza melen. Wist men dat er nog veel meer mogelijkheden zijn met de magnetron dan alleen opwar men en ontdooien? In Neder land zijn er 1,7 miljoen huis houdens met een magnetron. Een magnetron is een tijd- en geldbesparend apparaat in de keuken en dat er heerlijk mee gekookt kan worden bewijst Smakelijk koken met de mag netron. Van Hollands naar exotisch De recepten in het verzamel werk lopen nogal uiteen. Een keur van internationale recep ten vindt haar plaats in de afle veringen maar ook Nederland se en Indonesische gerechten. Stel eens voor: Babi Pangang met rijst, notenpudding, anso- vistaart, hutspot en mousse au chocolat; allemaal snel en sma kelijk bereid met de magne tron. Als men maar weet hoe het moet. Smakelijk koken met de magnetron geeft een zetje in een goede en vooral lekkere richting. Smakelijk koken met de mag netron telt 52 afleveringen. El ke twee weken verschijnt er een nieuwe aflevering die te koop is bij de supermarkt, de kiosk, warenhuis of bij de boekhandel. Men kan ook een abonnement nemen op het ver zamelwerk. De afleveringen zijn te bewaren in handige ver zamelbanden. De eerste verza melband is gratis bij de eerste twee afleveringen. De foto's bij de recepten zijn duidelijk en in kleur en een aflevering in de losse verkoop kost 6,50. In oktober zijn de eerste afleve ringen overal te koop. Eet sma kelijk! De serie Koken met de magnetron. *1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 20