SKI-INN '92 „In het begin was het moeilijk, maar nu is het een tweede thuis" SFHP start met kerstactie Een tientje voor een Pools vriendje UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 3-daagse Wintersportbeurs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Stremming Zeelandbrug alle verkeer kabeljauwfilet Bos vishandel ZEtlTRdSPORT Verpleegkundige Jetty Stouten even thuis uit Burkina Faso FOTO VERSCHOORE I-; dé krant van schouwen - duiveland! 4 Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen komt op voor kinderen ZIERIKZEE - Op donderdag 15 en dinsdag 20 oktober is de Zeelandbrug gestremd voor al le verkeer in beide richtingen. De afsluiting geldt van 's nachts 02.00 tot circa 04.00 uur op beide dagen. Ook bromfietsers kunnen geen gebruik maken van de brug. Alle weggebruikers wordt geadviseerd een andere route kiezen. Bij het tolgebouw van de Zee landbrug zijn informatiebor den geplaatst. Tijdens de stremming is een omrijroute aangegeven via de Stormvloed kering Oosterschelde. Oorzaak van de stremming zijn onder houdswerkzaamheden aan de zogenaamde dwarskrachtdeu- vels, die zich bevinden tussen de voegen van de betonelemen ten van de brug. Advertentie Volop eten bij Zie advertentie elders in dit blad. Advertentie NIEUW IN MIDDELHARNIS "jnFIRST CHOICE J *7 voor de mode- bewuste vrouw, de eerste en i beste keus *-V V KERKEPAD 58 >f MIDDELHARNIS op Schuithaven 2-4 15 - 16 - 17 oktober a.s. GOLDEN DEURLOO WOENSDAG 14 OKTOBER 1992 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND NIEUWSBODE BROUWERSHAVEN/BURKINA FASO - Negen jaar geleden besloot Jetty Stouten naar Afrika te gaan om daar als evangeliste te gaan werken. De uit Brouwershaven afkomstige christelijke verpleeg kundige zag dit als een roeping; en nog steeds. Mo menteel is zij in Nederland voor verlof. Maar ook tij dens haar verlof gunt zij zich geen rust. Zij bezoekt verenigingen en kerkgemeenten om daar door mid del van lezingen en diaseries te tonen wat voor werk de Christian and Missionary Alliance in Burkina Faso, West Afrika, verricht. Een gesprek met Jetty Stouten. Voordat Jetty Stouten terecht kwam in haar huidige woon plaats in Bobo Dioulasso ver bleef zij eerst een vijftal jaar in Tougan, een plaats gelegen in het noorden van Afrika. Daar besteedde zij twee jaar aan het leren van het Jula; de han delstaal van het land. Daarna begon zij haar. werk; het geven van medische zorg. Daarnaast gaf zij ook les in lezen en schrijven aan jongeren vanaf twaalf jaar. CAMA Jetty maakt deel uit van CA MA; de Christian and Missio nary Alliance. Deze stichting ontstond in de Verenigde Sta ten in de jaren tachtig van de vorige eeuw als één van de vele opwekkingsbewegingen. CA MA werkt hedentendage in 53 landen, waaronder ook Neder land. Het accent valt vooral op de rekrutering van zendings mensen, evangelisten, gemeen teleiders en -stichters. Onder, auspiciën van de CAMA in Ne derland werken momenteel 30 zendelingen in Irian Jaya, Zaï re, Gabon, Mali, Burkina Faso, Ivoorkust en de Filipijnen. Een aantal van hen is verbonden aan de bijbelschool of theologi sche opleiding, sommigen doen medisch of tandheelkundig werk, anderen wijden zich aan bijbelvertaalwerk en technisch onderwijs van de zending en weer anderen begeleiden de ge- meénten van hun zendings district. Nadat Jetty tot 1988 in Tbugan woonde en werkte kreeg zij na haar verlof in dat jaar een nieuw woon- en werkterrein; Bobo Dioulasso, de tweede gro te stad in het land en de econo mische hoofdstad. Er wonen ongeveer 200.00 mensen. ,,Ik werk samen met een Ameri kaanse verpleegkundige colle ga", vertelt Jetty. ,,Op een ge geven moment kregen we alle bei een droom over een rijden de kliniek; die zijn we ook ge start. We kregen ondermeer geld van mensen van Schou- wen-Duiveland waarmee we een pick-up truck hebben ge kocht en van een Amerikaanse kerk kregen we een camper die op de pick-up truck paste. Zo kregen we onze rijdende kli niek. Hiermee trekken we de bush in om daar de dorpen te bezoeken voor medische zorg". Wanneer Jetty en haar collega Peggy Drake niet in de bush werken zijn ze actief in de stad zelf. Daar hebben ze een huis .dat. opder meer dienst doet als. praktijkruimte. „Elke" morgen rond half zes komen de eerste patiënten al aan. We behande len de mensen op onze veranda; je bent in dat land als verpleeg kundige bijna arts. Je mag di agnoses stellen en medicijnen voorschrijven. Dat moet ook wel want er is maar één huis arts op iedere 60.000 mensen". Gratis behandeling Elke dag komen er gemiddeld zo'n 100 mensen naar de prak tijk. „Meestal zijn dat de meest arme mensen. Onze behande lingen zijn gratis en ook de me dicijnprijzen proberen we zo laag mogelijk te houden", al dus de Brouwse verpleegkun dige. De meest voorkomende ziekten die Jetty Stouten te genkomt zijn malaria, diarree, tropische zweren en steeds va ker aids. „We proberen zo voor zichtig mogelijk te werken en dragen ook altijd handschoe nen. Maar eigenlijk hoor je pas de laatste jaren meer van aids. In 1985 bijvoorbeeld kregen we een patiënt binnen, een jongen die heel ziek was. Hij zat onder de zweren, kreeg longontste king en werd, wat we ook de den, maar niet beter. Hij is ook overleden. Nu, als we alles bij elkaar optellen weten we dat hij aids heeft gehad, maar toen waren we daar nog niet zo mee bekend. Tegenwoordig wordt tijdens onze eigen medische keuringen voor CAMA ook ons bloed getest, maar tot dusver hebben we nog geen besmettin gen gehad". Jetty vertelt dat Burkina Faso intussen haar tweede thuis is geworden. „Misschien zelfs wel mijn eerste", zo vertelt zij. „De beginjaren waren heel moei lijk. Vooral het leren van de taal was heel moeilijk; je hebt niets geen houvast wat de taal betreft, je moet gewoon van vo ren af aan beginnen. Maar nu wil ik er niet meer weg. Ik hoop er nog lang te kunnen werken". Voordat de medische behandelingen beginnen ver telt een pastor iets van het evangelie. „De grootste groep mensen is animist, aanbidder van gees ten en voorouders, daarnaast zijn er nog de Islamieten en dan is er nog een groep christe nen die is onder te verdelen in katholieken en protestanten. Wij maken geen onderscheid in deze geloofsgroepen wat het recht op behandeling betreft. Iedereen wordt geholpen. Soms komen er patiënten bin nen die zeggen dat ze ook chris ten zijn en dan eigenlijk ver wachten dat ze als eerste gehol pen worden, maar dat kan niet". Reacties De reacties van de bevolking liepen volgens Jetty in het be gin wat stroef. „Zo herinner ik me nog dat we voor het eerst met onze rijdende kliniek in een dorp kwamen en iedereen ons mét argwaan stond te aan schouwen. Zo wilden we onze kliniek onder een boom zetten, zodat het binnen niet te warm zou worden. Er was echter een tak die in de weg zat zodat we vroegen of ze die wilden afza gen. Volgens de bevolking was dat uitgesloten zodat we het er maar bij lieten. Aan het einde van de dag, toen ze ons aan het werk hadden gezien wilden ze de hele boom wel van zijn tak ken ontdoen; zo blij waren ze met ons", vertelt Jetty Stou ten, lachend bij de herinne ring. „De mensen zeggen ook letterlijk dat onze medicijn prijzen 'zoet' zijn; we zijn goed koop. Ze zien dat we er niet op uit zijn hen uit te buiten. We krijgen nu regelmatig geschen ken, bestaande uit bijvoor beeld een kip, tomaten, uien, groenten, pinda's en mango's". Jetty en haar collega krijgen een toelage van CAMA die is gebaseerd op de kosten van het onderhoud. Niet veel dus. „In dit werk zijn we in alles van giften afhankelijk", zo vertelt zij; „Als ik eens-in-de-twee jaar drie maanden verlof heb ben ik dan ook vaak onderweg om le zingen en dia-presentaties te geven. Op die manier houd ik de mensen hier' op de hoogte van onze werkzaamheden en van de noodzaak ervan". Tbch wil zij met deze lezingen niet bereiken dat mensen hier zich schuldig gaan voelen over hun 'rijkdom'. „Het is goed dat je er mee bezig bent, maar eigenlijk mag je de ze twee werelden niet met el Verpleegkundige Jetty Stouten; een vrouw die zich de laatste negen jaar heeft ingezet voor de arme bevolking van Burkina Faso, West-Afrika. (Foto: Joop van Houdt). kaar vergelijken, dat kan ook niet. De armsten hier zijn in dat land steenrijk; het is ge woon een hele verschillende maatschappij. Maar het is goed te beseffen dat er mensen zijn die het minder hebben", aldus Jetty Stouten. In augustus sprak zij tijdens één van de toeristenkerk diensten. „Aan het einde van die dienst werd een collecte voor ons werk gehouden. Die bracht een mooi bedrag op. Mensen zijn guller omdat ze weten dat het geld ook daad werkelijk aankomt. Ze weten dat ik er werk en ze worden op de hoogte gehouden van wat we doen. We werken met een team van veertig mensen in de 171 dorpen die Bobo Dioulasso vervolg pagina 3 Advertentie fotografie video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-127% Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169. en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats; telefoon handtekening; Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. 03 Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. Deze actie, die vanaf heden van start gaat, is speciaal bedoeld voor Poolse kinderen in wees huizen en internaten. Met het tientje dat mensen geven wor den pakketjes samengesteld waarin kleine cadeautjes zit ten; onder meer snoepgoed, viltstiften, kleurboeken en schoolspullen. Doordat de stichting alles bij de groothan del inkoopt kan met het geld meer gedaan worden. „Het tientje wordt op die manier wel vijftien gulden waard", al dus Rien van Dijk. De pakket jes zijn bestemd voor jongeren van 6 tot 20 jaar en worden per transport begin december ver stuurd. „Dat moet wel, want anders weten we niet zeker of ze voor kerst op de plaats van bestemming zijn. Er kan rond het einde van december wel zes meter sneeuw liggen". De tientjes bestemd voor de actie moeten dan ook uiterlijk 14 no vember binnen zijn. Dan kan de stichting kijken wat er ge kocht kan worden met het bin nengekomen geld. Stichting Zo'n vijf jaar geleden begon nen Cock en Rien van Dijk zich in te zetten voor de mensen in Polen. Nadat ze twee jaar als particulieren werkten besloten ze drieëneenhalf jaar terug als stichting te gaan opereren. Ze kregen toen de naam Stichting Flakkeese Hulpgoederen Po len. Vanaf dat moment is er ook een zevenmans bestuur dat zich bezig houdt met het ver sturen van medische en mate riële transporten naar een tweetal ziekenhuizen in Oost- Polen. Deze ziekenhuizen lig gen in Krasnystaw en Clelm; zo'n dertig kilometer van de Russische grens. Doordat ze zo ver in Polen liggen is dit gebied lange tijd onbezocht gebleven voor hulpacties. „We hebben destijds de Poolse ambassade benaderd om uit te vinden waar de armste gebieden zijn en welke ziekenhuizen en ver pleeghuizen het hardst hulp nodig hebben. Zij hebben ons toen een lijst met een tiental namen gegeven, daar hebben wij er twee uitgekozen", ver telt Cock van Dijk. De stichting is geheel afhanke lijk van vrijwilligers en van giften. Momenteel telt de stich ting zo'n dertig vrijwilligers die zich inzetten voor de hulp aan Polen. Elke veertien dagen komen dames helpen bij het sorteren van de zakken kleding die bijna dagelijks worden bin nengebracht. Deze kleding wordt gesorteerd op dames-, heren- en kinderkleding en op de kwaliteit. Jantje Roos, be stuurslid en één van de dames die helpt bij het sorteren van de kleding, vertelt; „Wanneer we vuile of kapotte kleding krijgen wordt die gelijk wegge gooid, want we willen wel dat de mensen in Polen goede kle ding krijgen en hoewel het dan tweedehands kleding is, dat wil niet zeggen dat we troep gaan sturen". Transporten De stichting heeft de afgelopen vijf jaar zo'n veertien transpor ten van tien ton naar Polen ge stuurd. Deze transporten be stonden uit medische zaken en kleding. „Nog niet zo lang ge leden zijn we met de oude am bulance van het ziekenhuis in Dirksland naar Polen geweest om die daar te overhandigen. Die hebben we toen van dit zie kenhuis overgenomen. Bij de verbouwing waren er ook din gen die in het nieuwe gebouw vervangen werden als een cou veuse, wiegjes en kinderbed den. Die hebben we toen gekre gen van het ziekenhuis", ver telt Rien van Dijk. „We zijn af hankelijk van giften als deze en natuurlijk ook van donaties waar we weer medicijnen mee kopen. Antibiotica bijvoor beeld is daar hard nodig, maar ook paracetamol is moeilijk te krijgen". De stichting krijgt giften van uit het hele land. Een man uit Den Haag belde eens om te vra gen of de stichting interesse had in de kleding van zijn over leden vader. Door zijn werk was hij veel op Goeree- Overflakkee geweest en had hij ook veel goeds gehoord over het werk van de Oude-Tbngse stichting. Van het Oude Berg- vervolg pagina 3 OUDE-TONGE/KRASNYSTAW - „Het is momenteel stil rond Polen, maar de armoe en de problemen in het land staan niet stil", dit zijn de woorden van Rien van Dijk; voorzitter van de Stichting Flakkeese Hulp goederen Polen. Al zo'n vijf jaar zet hij zich, samen met zijn vrouw Cock van Dijk, in voor de inwoners van Polen. Nu zijn ze druk bezig met de actie Een tientje voor een Pools vriendje. Een kijkje in de container waarmee de pakketten verstuurd worden. Links Rien van Dijk. rechts Jantje Roos. Cock can Dijk ..hoefde niet zo nodig" en wilde buiten beeld blijven. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1