UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Zeventig vuilniszakken afval- oogst van schoonmaakactie 'Is dat nu nodig dat alles in Brouwershaven verandert' ^ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE TROUWPLANNEN? 3 HONDERD JAAR 3 GEEN ANWB-AGENTSCHAP 5 CHRISTELIJK ONDERWIJS 9 UITBLINKER Renessenaar aangehouden voor verdovende middelen dé krant van schouwen - duiveland! ''Wat vooral veel aanspoelt op het strand is plastic rommeV Bijna veertig bezwaarschriften tegen nieuw bestemmingsplan Brouwershaven Kom 3-269- CPERIKZEESCHE Sü NIEUWSBODE Ml DINSDAG 13 OKTOBER 1992 149e JAARGANG NR 25238 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 1 1 A EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De vrijheid is een schat die men slechts behoudt door er gebruik van te maken. Valtour Mevrouw P. J. de Koning-Deurloo uit Bruinisse wordt vandaag 100 jaar. De ANWB ziet voorlopig af van het vestigen van een agentschap bij de VVV-Zierikzee. Het Christelijk schoolonderwijs in Zierikzee bestaat dit jaar 125 jaar. Frank Huisson was de uitblinker in het HSD-team dat een thuiswedstrijd tegen Vlissingen speelde. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Handel in XTC-pillen RENESSE - De Rijkspolitie Schouwen-Duiveland heeft in het afgelopen weekend vier verdachten aan gehouden in verband met handel in amfetamine, met name XTC-pillen. De 32-jarige E. S. uit Renesse is naar aanleiding daarvan voorgeleid aan de rechter-commissaris en op last van hem in bewaring gesteld. De overige drie verdachten zijn na verhoor in vrijheid gesteld. Het betreft de 22-jarige C. J. uit Oud-Gastel, de 28-jarige W. T. uit Roosendaal en een man uit Renesse wiens naam niet be kend is gemaakt omdat bij huiszoeking niets werd aange troffen. Deze man zou wel een minimaie hoeveelheid XTC ge kocht hebben voor eigen ge bruik. De politie startte een onder zoek op in verband met geruch ten dat de afgelopen zomer in Renesse gehandeld werd in XTC-pillen. Uit de informatie, die op deze manier in de afge lopen periode werd verzameld, bleek dat door E. S. uit Renes se de afgelopen zomer voor on geveer een halve kilo aan XTC- pillen is verhandeld. De straat waarde van de amfetamine wordt geschat op ongeveer 10.000 gulden. De Renessenaar verkocht de pillen in kleine porties van on geveer een ons aan C. J. uit Oud-Gastel, die ze weer door verkocht aan W. T. uit Roosen daal. Deze transacties vonden plaats in Renesse. W. T. ging met de XTC-pillen naar Ant werpen om ze daar te verko pen. Bij huiszoeking in de wonin gen van de verdachten werden bij E. S. ruim 300 XTC-pillen aangetroffen en bij W. T. een ons amfetamine en een paar gram cocaïne. Bij de vierde verdachte, een man uit Renesse werd niets aangetroffen. Hij zou de stimulerende middelen hebben gekocht voor eigen ge bruik. DEN BOSCH - Voor de recht bank in Den Bosch is maandag respectievelijk vier en drie jaar gevangenisstraf geëist te gen twee Eindhovenaren die worden verdacht van het ple gen van een serie roofoverval len op banken en tankstations in hun woonplaats. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:I telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, i CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. en kunststof voorwerpen wer den uiteraard ook de nodige flessen 'buitgemaakt'. ,,Het meest bijzondere wat we ge vonden hebben was een flesje uit China. Daar zitten geloof ik oogdruppels in of zoiets". Een project als de schoonmaak zaterdag van vijf kilometer strand heeft volgens Midavai- ne niet alleen praktisch nut, maar ook zeker een educatieve funktie. „Onder de vrijwilli gers waren ook kinderen en die waren heel enthousiast, maar ook heel serieus bezig". Wat Midavaine tegenvalt is dat naast natuurbeschermingsor ganisaties ook de scholen het af hebben laten weten. „Maar ik begrijp ook wel dat ze een gigantisch aanbod hebben en gewoon keuzes moeten ma ken". De schoonmaakactie zaterdag in Westerschouwen was de eni ge in Zeeland. Elders in den lande houden verschillende na tuurbeschermingsorganisaties zich wel actief bezig met het project Coastwatch. Leden van de afdeling Midden-Kennemer- land van het Instituut voor Na tuurstudie (IVN) onderzoeken al twee jaar een stuk kust bij Wijk aan Zee. Op die manier kan duidelijk in kaart ge bracht worden welk en hoeveel afval er op het strand aan spoelt en aan de hand van die gegevens kan nagegaan wor den of de scheepvaart zich aan de Internationaal geldende verdragen houdt. Het is de vijfde keer dat in Ne derland aan het Coast-watch- project meegedaan wordt. Al enkele jaren blijkt uit het Coast-watch onderzoek dat er in Nederland een groot aantal vaten met gevaarlijke stoffen op het strand terecht komen. In juni dit jaar is een nieuw ver drag in werking getreden. Kort samengevat houdt dat in dat het verboden is om verpakte chemicaliën overboord te zet ten. Dat lang niet iedereen zich aan die nieuwe richtlijn houdt bleek ook zaterdag op het Wes- terschouwse strand. Onder het afval bevond zich onder andere een hermetisch afgesloten fla con. „Wat er precies inzit weet ik niet, maar het is chemisch spul", aldus Midavaine. Als het aan Midavaine ligt wordt ook volgend jaar meege daan aan het coast-watchpro- ject. „Nu is deze actie een par ticulier initiatief geweest, maar ik hoop dat een volgende keer organisaties als IVN, Natuur- en Vogelwacht, Zeeuw se Milieu Federatie en dergelij ke om tafel zullen gaan zitten en besluiten om dit project ge zamenlijk aan te pakken". terwijl we er wel allemaal aan moeten meebetalen". „Nauwelijks twintig jaar gele den is de Nieuwe Jachthaven aangelegd met de weg zoals die nu loopt. Moet men het dan na zo'n korte tijd nu al weer beter weten", aldus de heer C. van de Graaf uit Brouwershaven. Hij wees er op dat het verkeer dat nu langs de haven rijdt het zicht heeft op de boten. „Straks op rommelige auto's". De Brouwenaar wees de com missieleden op hun verant woordelijkheid. „Als de helft of een nog groter deel van de bevolking zich uitspreekt te gen een plan dan ontbreekt het maatschappelijk draagvlak daarvoor. Als men als bestuur ders zo'n plan dan niet intrekt of ingrijpend wijzigt is men on democratisch bezig. Dan keert de bevolking zich tegen hen". Namens de actiegroep Vader Cats maakte de heer P. de Koeyer uit Brouwershaven (en een aantal andere woordvoer ders) bezwaar tegen de bepa ling in het bestemmingsplan waardoor het mogelijk is de ge vels van de huizen in het cen trum van Brouwershaven te verhogen om meer ruimte creë ren voor de bewoners. „Het is niet toevallig dat langs de Markt en de Haven huizen staan met hoge en lagere ge vels. Dat getuigt van de goede en slechte tijden die Brouwers haven in de loop van de tijd doormaakte. Uit historisch oogpunt moeten die gevels zo blijven". Commissielid A. de Vlieger vroeg de heer De Koey er of hij wist dat de bepaling dat de gevels mogen worden aangepast al tien jaar in het huidige bestemmingsplan Brouwershaven Kom staat. Onrust was er bij de Brouwe- naren ook over het plan om elk pand in het centrum van Brou wershaven behalve een woon- ook een horecabestemming te geven. „Dat geeft veel onzeker heid bij de bewoners en bij de vervolg pagina 2 HET WEER Van het noorden uit toenemende bewolking gevolgd door nu en dan regen. Minimumtemp. rond 5 gra den. Middagtemp. ±11 graden. Wind uit zuidwest tot west, over dag matig, kracht 4, aan de kust tot krachtig, 6, later tot hard, 7. Kinderen en volwassenen druk in de weer op het Westerschouwse strand. (Foto: Marijke Folkertsma). HAAMSTEDE - Van alles vonden ze, de 32 vrijwilli gers die zaterdagmorgen gewapend met vuilniszak ken vijf kilometer Westerschouws strand schoon maakten. ,,Maar wat je toch het meest op de vloed lijn ziet is plastic rommel", aldus initiatiefnemer J. Midavaine uit Haamstede. De schoonmaakactie za terdag werd gehouden in het kader van het interna tionale Coastwatch-project. Niet alleen werd het strand schoongemaakt, maar ook werd zorgvuldig geregistreerd wat er zoal aan afval gevonden werd. ,,Dat wordt weer in een computer ingevoerd en aan de hand daarvan hoopt men een totaalbeeld te krij gen van de vervuiling van de stranden in Europa", aldus Midavaine. Het project coastwatch is een milieu-educatief project. In vijftien Europese landen, van IJsland tot Portugal, onderzoe ken allerlei groepen de kust. „Het zag er naar uit dat er in Zeeland helemaal niemand op in zou springen. En toen ben ik aan het bellen gegaan", aldus een licht teleurgestelde Mida vaine. Hij stelt dat er onder na tuurbeschermingsorganisaties eigenlijk veel te veel versnip pering bestaat, waardoor za ken die de aandacht verdienen blijven liggen. Vakken In vrij korte tijd wist Midavai ne 32 mensen enthousiast te maken voor het idee. Ook de gemeente Westerschouwen droeg een steentje bij aan de schoonmaakactie. Zij zorgde voor de vuilniszakken en het plaatsen van een aantal contai ners op het schoon te maken strandgedeelte. Het strandge- deelte werd opgedeeld in vak ken van steeds 500 meter leng te. „En op elke 100 meter strand lag zoveel dat er wel een vuilniszak mee te vullen was". In dit geval ging het daarbij niet om afval dat door recrean ten achtergelaten was, maar om afval dat vanaf schepen ge dumpt wordt en uiteindelijk op de vloedlijn van het strand belandt. „Je komt echt van al les tegen", vertelt Midavaine. melkpakken, koffiebekertjes, maar ook bijvoorbeeld sham poo-flacons en verpakkings materiaal als piepschuim". Zelf denkt hij dat het overgrote deel van wat er aanspoelt op het strand niet van de beroeps vaart, maar van de plezier- vaart afkomstig is. De exacte herkomst van het op de vloedlijn aangespoelde af val is volgens Midavaine moei lijk te achterhalen. „Ik heb wel het idee dat er veel van uit Bel gië komt. We hebben een hele boel dingen gevonden met zo wel een Nederlands als een Frans opschrift". Naast plastic Nu en dan regen BROUWERSHAVEN - „Ik woon hier nu dertig jaar in Brouwershaven en ik voel me er thuis. Is dat nu nodig dat alles verandert. Gun de mensen de rust en de eenvoud die altijd in Brouwershaven is geweest. Laat dat zo". Met deze toelich ting op haar bezwaarschrift verwoordde mevrouw A. Jansen-van Drongelen uit Brouwershaven wellicht het meest duidelijk de bezorgdheid die maandagavond tachtig Brouwenaren naar het Tonnenmagazijn deed* komen. Men is bang dat het oorpronkelijke karakter van het 700 jaar oude stadje zal worden aangetast door de gemeentelijke plannen die tot uiting komen in het (ontwerp) nieuw be stemmingsplan Brouwershaven Kom. hard nodig tijdens de vele wa tersportevenementen waarmee Brouwershaven bekend is ge worden", aldus oud-burge meester C. Slabbekoorn. Het bouwen van huizen op die loka- tie omschreef hij als een domi nante invulling van de omge ving met iets dat daar nooit is geweest. „Niemand zit daar op te wachten en het maakt het zicht op de jachthaven slechter, Als gevolg van die bezorgdheid werden 38 bezwaarschriften in gediend tegen het bestem mingsplan. Geheel volgens de procedure vond maandag avond een openbare vergade ring van de gemeentelijke ad viescommissie bezwaar- en be roepschriften plaats waarin de mensen die een bezwaarschrift indienden in de gelegenheid werden gesteld dat mondeling toe te lichten. Commissievoor zitter P. van der Meide hield zich daarbij strikt aan de re gels. Er mocht door de aanwe zigen worden toegelicht en er mochten vragen worden ge steld, maar de commissieleden reageerden daar vooralsnog niet op. Men stelde alleen zelf enkele vragen over toelichtin gen die niet helemaal duidelijk overkwamen. Veel opmerkingen van Brou wenaren die het woord voerden gingen over de plannen om op een parkeerterrein aan de Nieuwe Jachthaven woningen te bouwen en de huidige weg langs de Nieuwe Jachthaven enkele meters te verleggen naar de kant van de Molen straat. „Die parkeerruimte is Tijdens de vergadering van de commissie beroeps- en bezwaarschriften werd geprotesteerd tegen de mogelijkheid om de huisgevels langs de Oude Haven te verhogen. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1