'Mevrouw, dat ding speelt nog als een zonnetje' Een gevarieerde culturele avond dorpshuis Ellemeet Zaadvisserij houdt mosselaanvoer laag ZLM gaat nauw samen werken met overige landbouworganisaties Man gedood door gassen uit nertsenmest Snuffelmarkt Dierenbescherming brengt f 3000,- in het laatje Muziektoneel en dans MAANDAG 12 OKTOBER 1992 NR 25237 5 ZIER1KZEE - Een meer slagvaardige belangenbe hartiging en een verbreding en versterking van de dienstverlening. Dat is de rode draad in het zojuist verschenen concept-eindrapport over de integratie van drie landbouworganisaties, de Gelderse Maat schappij van Landbouw, het Utrechts Landbouw Genootschap en de Zuidelijke Landbouw Maat schappij. In het rapport staat beschreven hoe de nieuwe organisatie zal worden opgebouwd en hoe zij in de praktijk gaat werken. Het eindrapport is opgesteld door een Stuurgroep bestaande uit drie vertegenwoordigers van elke organisatie. Commissies Als er wordt ingestemd met de nieuwe opzet gaat de nieuwe organisatie per 1 januari 1994 van start. Tbt haar werkgebied behoren de provincies Gelder land, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland. Het aantal leden bedraagt 18.600, van wie 13.000 leden met een bedrijf. Het rap port geeft een uitvoerige be schrijving van de belangenbe hartiging, de dienstverlening en de personele opbouw van de nieuw te vormen organisatie. De afdelingen en kringen gaan de ruggegraat vormen. Zij zijn belangenbehartiger op provin ciaal en lokaal niveau. Ook de sectorale belangenbehartiging gaat een belangrijke rol spe len. Hiervoor worden sector commissies in het leven geroe pen, zo mogelijk met deelname van de bestaande vaktechni- sche organisaties. Gedacht wordt aan de volgende com missies: akkerbouw, rundvee houderij, intensieve veehoude rij en tuinbouw. Tbr ondersteu ning van vrouwen wordt een commissie agrarische vrouwen opgericht. Behalve de vrouwen krijgen ook de jongeren een ei gen commissie. De dienstverlening van de nieuwe organisatie wordt ge kenmerkt door korte lijnen, optimale toegankelijkheid en snelle be- en afhandeling en op maat gesneden adviezen. Extra kansen hiertoe ontstaan door de voorgenomen fusie van de accountantskantoren in Gel derland, Utrecht en Zeeland. Doelstelling is deze kantoren om te bouwen tot dienstencen tra. De Stuurgroep heeft een voorlopig blauwdruk ontwor pen van de nieuw te vormen or ganisatie. Daarbij is gekozen voor het starten met een sa menwerkingsmodel om van daaruit zo spoedig mogelijk toe te groeien naar een volledi ge integratie. De keuze voor het samenwerkingsmodel houdt in dat er aanvankelijk sprake is van een kleine bezetting van het hoofdkantoor en een sterke bezetting van de regionale kan toren. De nieuwe organisatie geeft ook een eigei* landbouw blad uit. Dit blad zal vekelijks verschijnen bij voorkeur in combinatie met het CLC-blad Oogst. Indien het financieel en redactioneel mogelijk blijkt worden beide bladen echter los. van elkaar uitgegeven. De Stuurgroep is er niet in ge slaagd om binnen het tijdsche ma te komen tot een meerja renbegroting. Er wordt naar gestreefd deze zo spoedig mo gelijk te kunnen presenteren. OUDE-TONGE Amateur orgelconcours Op zaterdag 24 oktober wordt in de Nederlandse Hervormde kerk te Oude-Tbnge een orgel- concours voor amateur-orga nisten van de eilanden Schou- wen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland gehouden. Het eve nement duurt van 09.00 tot 17.00 uur en wordt georgani seerd door de stichting Kerk- concerten 'Goeree-Overflakkee en de vereniging Orgelvrien den. Voor het concours hebben zich 21 deelnemers aangemeld. Zij spelen een vrij werk van tien minuten en een verplichte opdracht die bestaat uit twee koraalbewerkingen uit de Cho- ralvorspiele van Thiemann of een koraal en twee variaties uit Tien koraalpartita's. Om 20.00 uur wordt een presentatiecon cert gehouden waarbij de jury leden C. Ingelse (organist te Gouda) en D. Sanderman (orga nist te Rijssen) optreden en de drie beste deelnemers aan het concours. Na afloop van het concert reikt de burgemeester van Oostflakkee, C. M. de Vos de prijzen uit. AARDENBURG Cursus stervens- en rouwbegeleiding De Volkshogeschool Zeeland verzorgt op 12, 13 en 14 novem ber een cursus stervens- en rouwbegeleiding. De cursus is bedoeld voor vrijwilligers en beroepskrachten die in hun werk in contact komen met stervenden en rouwenden. Cen traal thema tijdens de cursus is het omgaan met vragen en be hoeften omtrent pijn en dood van jezelf, van de stervende of rouwende en van de omringen de familie. Er wordt steeds ge- wertk vanuit de ervaringen van de deelenemers. Voor meer informatie of opgave; Myriam Duscastel (01177-1259) BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 28 sep tember tot en met 3 oktober werden 21 ladingen mosselen op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 6.549 ton netto. Deze werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde hoogste inschrijfprijs bedroeg 108,74. De verzending was voor zover bekend: België 7.304 ton, Frankrijk 1.513 ton, diverse landen 268 ton en de binnenlandse han del kon 3.390 mosseltonnen gebruiken. De aanvoer in week 40 stond als gevolg van de zaadvisserij op een laag niveau. Het meren deel van de kwekers verzaaide de vangsten, die op dinsdag en woensdag werden gemaakt, op het Wad. De meeste schepen bleven daardoor het weekeinde achter in de havens van Den Oever of Harlingen. Een aantal kwekers loste op donderdag een vracht zaad op een van de Zeeuwse percelen en koerste daarna naar de verschillende thuishavens. Veel pokken Maandag 28 september werd begonnen met de ladinkjes van de BRU 40, de YE 89 en de YE 157. Eerstgenoemde vaartuig voerde 200 tonnen bruto aan, met veel pokken een stukstal van 151 en een vleesgewicht van 27,6 kilo. De YE 89 was aan de veiling met een klusje van 120 ton netto en een stukstal van 116. De volgende dag meerden vier kwekers uit Yerseke af met een vrachtje van een van de Zeeuw se verwaterpercelen. Verder kwamen de BRU 8 met 541 ton nen netto uit de Mosselkreek en de YE 89 met een partijtje uit het westelijk deel van de Oosterschelde. Op vrijdag werden op de mos selveiling slechts elf ladingen aangeboden, voornamelijk van het Wad. De grootste lading in tweq partijeri was afkomstig van de YE 1$7, die in totaal 1.538 tonnen uit het Scheurrak loste. De YE 19 arriveerde met 704 tonnen uit de Meep. Deze mossels kookten bij een stukstal van 115 een vleesge wicht van 35,1 kilo. Van Zeeuw se bodem losten de YE 57 en de YE 69 een vrachtje uit het westelijk deel van de Ooster schelde. Ruim 170 tonnen netto van do YE 69 bevatten een stukstal van 100 en een vlees gewicht van 20,1 kilo. Van de Bruse vloot meerden de BRU 6 en de BRU 40 af voor de deur van de mosselveiling. De BRU 6 verkocht 223 tonnen netto aan Prins Dingemanse met een stukstal van 130 en een vleesgewicht van 29,4 kilo. De BRU 40 viste in het Oosterom 577 tonnen bruto met stukstal len van 111 en 117. Het vleesge wicht van deze lading in twee partijen was respectievelijk 35,5 en 34,1 kilo. fel verkocht aan een paar toe risten, maar ze konden het ding niet in de auto krijgen". Boeken Ook deze keer was het boeken aanbod bijzonder groot en ge varieerd. Tbon Kortooms 'Help de dokter verzuipt', maar ook een ruim assortiment bouquet- reeks romans. Moppenboekjes van Max Thilleur maar ook se rieuze lectuur als Uw onbe kend vrouw, een boek voor mannen om hun vrouwen beter te begrijpen en voor vrouwen of zichzelf te leren zien zoals ze zijn. Alles bij elkaar bleek de snuffel- en boekenmarkt goed voor een opbrengst van 300,- netto. ,,We begonnen met twee vrachtwagens vol en we gingen met één terug", aldus mevrouw Arends. Driekwart van die op brengst gaat naar het dieren asiel aan de Zandweg bij Zie- rikzee. Het resterende kwart komt in de verenigingskas te recht. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Werkendam: W. Arkeraats te Giessendam- Neder-Hardinxveld; te Erme- lo: L. Schaap te Nijkerkerveer; te Vlaardingen: J. Eschbach te Aalsmeer; te Kollum: E. J. Hef ting te Surhuisterveen, die dit beroep heèft aangenomen. Aangenomen naar Wezep (toez.): L. W. Smelt, 1.1. zen dingspredikant te Peru, wo nende te Benschop; naar Nieuw-Lekkerland: C. van den Berg te Katwijk aan Zee; naar Maurik: H. van Oostende te Nieuw en St. Joosland en Rit- them. Bedankt voor Tilburg: C. J. G. Keizer te Epe; voor Garderen: C. van den Berg te Katwijk aan Zee; voor Reeuwijk: D. van de Streek te Mastenbroek; voor Boven-Hardinxveld: J. R. Volk te Katwijk aan Zee; voor 's- Gravenmoer: J. Boer te Bent huizen. Tbegelaten tot de evangeliebe diening: B. J. van der Graaf, Zandhuisweg 6, 8077 TA Huls horst, tel. 03413-2863; Mevr. M. T. Frederiks, Leidsestraatweg 11, 2341 GR Oegstgeest. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: Mevr. I. Hoek, J. C. Bloemstraat 10, 7552 UK Hengelo, tel. 074- 437656; Mevr. J. Hoomoedt- Wesselink, Hellingstrjitte 1, 8722 HH Molkwerum, tel. 05149-1814. Gereformeerde Kerken Beroepen te Enschede: F. H. Weeda, predikant te Coevorden voor de missionaire dienst in Irian Jaya, wonende te Goor; te Hardenberg: L. J. Oomkes te Meppel; te Slikkerveer: L. D. Th. Steenstra te Nijeveen. Aangenomen naar Enschede: F. H. Weeda, predikant te Coevor den voor de missionaire dienst in Irian Jaya, wonende te Goor; naar Schoonebeek: drs. A. van Houweling te Twijzel en Ko- lummerzwaag, die bedankte voor Marrum. Beroepbaarstelling: drs. P. J. Mulder, Veenmos 225, 8265 HX Kampen, tel. 05202-22283. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Grootegast: J. Ophoff te Driebergen- Rijssenburg, die bedankte voor Steenwijk. Christelijk Gereformeerde Kerken Beroepen te IJmuiden: H. R. Weij te Amsterdam-Noord. Bedankt voor Barendrechj.: A. Baars te Middelharnis. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Spijkenisse: A. J. Gunst te Tholen. Bedankt voor Middelharnis: A. Bac te Bodegraven. WINSSEN - Een dertigjarige man uit Winssen is vrijdag avond overleden aan de gassen die vrijkwamen uit mest van nertsen. Dat heeft een woord voerder van de rijkspolitie dis trict Nijmegen meegedeeld. De man was met enkele ande ren bezig de mest uit te rijden over het land. Tben de tank, waarin 35 kubieke meter mest zat bijna leeg was, is hij om nog onduidelijke redenen in de tank gekropen. Na enige tijd ging een ander kijken en trof daar het slachtoffer in zorg wekkende toestand aan. De man uit Winssen overleed kor te tijd later. ZIER1KZEE - Houdt u van oude radio's? Dan heb ik nog wat leuks'. Met die woorden tilde zaterdag één van de vrijwilligers van de afdeling Schouwen- Duiveland van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren een hoogst opmerkelijke crea tie op; een radio-krantenbak-combinatie. ,,En het ding speelt nog als een zonnetje". De snuffel- en boe kenmarkt van de dierenbescherming, zaterdag, bracht alles bij elkaar 3000,-op. Wie. iets, leuks in de wacht wil de slepen kon afgelopen zater dag minder lang uitslapen dan anders. Om tien uur ging onder de Beuze een snuffel- en boe kenmarkt van start, en voor wie vroeg kwam was de keuze nog groot. Naast zo'n acht me ter boekenstand werd allerlei huisraad, meubelen, huishou delijke apparaten, stereo's en televisies ter verkoop aangebo den. Strijkijzers Een bonte verzameling strijkij zers, van redelijk modern tot bijna-antiek, sierde één van de verkoopstands van de dieren bescherming zaterdag. Broe derlijk naast elkaar verschil lende tv's en op elkaar gesta peld diverse stereo-installa ties. Een potentiële koper pro beert een van de typemachines uit terwijl een ander het in wendige van een tosti-ijzer aan een nader onderzoek onder werpt. De verkopers-voor-een dag staan hun klanten bij met raad en daad. Terwijl de één stereo-installatie aanprijst on derhandelt een ander met een klant over de aankoop v.an een oude radio. Op de grond een mini-wash en een doos waarin stofzui gerslangen in diverse soorten en maten. Half ontmanteld in een doos foto-apparatuur. Een vergroter. „We hebben geloof ik nog nooit zoveel spullen gehad als dit jaar", aldus mevrouw B. Arends van de werkgroep Schouwen-Duiveland van de dierenbescherming. „We had den zoveel dat we eerder ook al een rommelmarkt hebben ge houden en op toeristendagen hebben gestaan met een stand met 'rommel'. We hebben nu ook echt moeten selecteren. Al les wat niet meer goed was heb ben we meteen weggedaan", al dus mevrouw Arends. Over de verkoopresultaten had mevrouw Arends, en met haar. de overige vrijwilligers van de dierenbescherming geen kla gen. Zowel het glaswerk als de huishoudelijke apparatuur en de meubelen vonden gretig af trek. Volgens mevrouw Arends onder de klanten niet alleen Schouwen-Duivelanders maar ook behoorlijk wat toeristen. „We hadden bijna een grote ta- van Sjaak Spier draaide het om de lotgevallen van de echt paren Eeffie (Hans Schreurs) en Annemieke (Jannie Bom) en Habakuk (Jos van Burg) en Jo- sefientje (Jaqueline Plaisier). Habakuk besluit zijn vrouw te verrassen met een armband. Hij geeft het kleinood in bewa ring bij vriend Eeffie. Zigeunerbaron Het Smalstads Gemengd Koor had tot taak de spits af te bij ten en dat deed men met veel enthousiasme. Allereerst ver tolkte het koor, met dirigent B. Gebben als inval-solist, delen uit dé operette Der Zigeuner baron van Johan Strauss. Aan vankelijk liet men hier en daar wat steekjes vallen, maar gaandeweg kwam het koor op gang. Na het Fins-Zweedse volksliedje Vem kan Segla werd de evergreen De Spijs kaart met verve vertolkt. Vervolgens werd Standing By van Verdi in de bewerking van Tom Parker ten ghhore ge bracht, gevolgd door het over bekende I don't know how te love him van Andrew Lloyd Webber in een arrangement van Neil Slater. Na het zingen van Anthem for the world werd het concert van het Smalstads Gemengd koor afge sloten met Wolfgang Lüderitz' Gavotte nach alter Weise. Voor een kort muzikaal inter- Troubadour Engel Reinhoudt vertolkt zijn liederen. (Foto: Joop van Houdt). Donkozakken uit het gebied tussen Don en Wolga, een qua drille uit Wolgog2-ad en drie noordelijke reidansen. In Moj Mushenka Rabotjazhunka werd de draak gestoken met de vlijt van de mannen. Het optre den werd afgesloten met een dans uit Centraal-Rusland. Verwikkelingen Na de pauze volgde een tweede optreden van Engel Reinhoudt. Daarna was het de beurt aan toneelverenigingen Ellemeet en Lere, Lere (Serooskerke). Zij vertolkten de klucht Hoog spanning. In dit toneelspel in twee bedrijven van de hand Als de laatste hoort dat er een juwelierszaak is beroofd rijzen bij hem bange vermoedens. Als er dan ook nog eens een vriend je van dienstmeisje Dicky (Wouta Kloet) ten tonele ver schijnt met de naam Boef (Jos van Oirschot) is de verwarring compleet. De reputatie van he ler Havik is mede aanleiding van allerlei verwikkelingen. Uiteraard loopt het goed af...Wie de culturele avond in Ellemeet gemist heeft is er nog een herkansing. Vrijdag 16 ok tober wordt hetzelfde program ma nogmaals gepresenteerd in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. De culturele avond in de Smalstad begint om 19.30 uur. De zaal is open vanaf 19.00 uur. ELLEMEET - Naar schatting 75 belangstellenden woonden vrijdag in het dorpshuis in Ellemeet een culturele avond hij. Hen werd een gevarieerd pro gramma voorgeschoteld. Het Smalstads Gemengd Koor zorgde voor zang en Volksdansvereniging Ne- halennia voor dans. De toneelverenigingen Ellemeet en Lere, Lere uit Serooskerke vertolkten in een drachtige samenwerking de klucht Hoogspanning. Het initiatief voor de culturele avond kwam van de Rabobank Schouwen die ook optrad als sponsor van het evenement. „Wij werden door hen bena derd met de vraag of wij daar aan mee wilden werken", ver telt C. Slabbekoorn van het Smalstads Gemengd Koor. „Wij hebben toen contact opge nomen met andere verenigin gen en uiteindelijk is daar dit programma uitgerold". "faezzo zorgde troubadour En gel Reinhoudt. Vervolgens werd het podium vrijgemaakt voor Volksdansgroep Nehalen- nia. De groep bracht een serie dansen uit het oude Rusland. Allereerst werd een Lente- Reidans uit Zuid-Rusland ge danst. Daarop volgden Usch ti Babotschka, een dans van de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5