'Ik ben ervan overtuigd dat dag als deze de integratie bevordert' §5 Sportschool vernield door uitslaande brand o 3: 7 UW KRAKT VAK SCKOUWEK-DUIVELAKD r n ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE i Veel belangstelling voor open dag Asielzoekerscentrum Brandweercommandant: voor 99 procent zeker brandstichting GEBOORTEKAARTJES? 9 Fietser rijdt door na aanrijding Inbraak in auto Dronken vandalen Aanrijding met schaap I-; dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 12 OKTOBER 1992 149e JAARGANG NR 25237 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Jong en oud kwam een kijkje nemen in het asielzoekerscentrum. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Gewoon de deur open zet ten en de mensen een kijkje laten nemen. Zo om schrijft P. Weezenberg, directeur van het asielzoe kerscentrum in Burgh-Haamstede, de opzet van de afgelopen zaterdag gehouden open dag in het AZC. „Je hoopt met zo'n open dag toch de angst bij de mensen een beetje weg te nemen. Ik ben ervan over tuigd dat een dag als deze de integratie bevordert", aldus Weezenberg. Sinds augustus wordt het asiel zoekerscentrum in Burghr Haamstede bevolkt door zo'n 278 asielzoekers uit zes ver schillende landen. Voor hun komst was de bevolking van Westerschouwen ingelicht over de plannen en bij sommigen hadden de berichten tot onrust en angst geleid. Gesteld werd dat een gemeenschap als Wes terschouwen veel te klein zou zijn voor de opvang van 278 asielzoekers. Toch zegt Weezen berg nooit bang te zijn geweest voor racistische uitwassen zo als in het Duitse Rostock. „We hebben hier in Nederland al ja ren ervaring met een multi culturele samenleving. Het ligt hier heel anders dan in Duits land". Vrijwilligers Dat de angst en scepsis in Wes terschouwen ten opzichte van de bewoners van het asielzoe kerscentrum goeddeels is weg geëbd blijkt wel uit het feit dat zich al vrij snel een behoorlijk aantal vrijwilligers meldden .die wilden helpen bij de op vang van de asielzoekers. Wee zenberg; „Wat dat betreft loopt het hier boven verwachting. Ik had niet verwacht dat het zo snel zo goed zou gaan". Inmid dels is men al zover dat kinde ren van asielzoekers op Schou- wen-Duiveland naar school gaan. „En in november gaan de eersten naar de_ Regionale ^cnólehgemeeiischap eh de Scholengemeenschap Schou- wen-Duiveland", vertelt Wee zenberg. De vrijwilligers spelen een be langrijke rol bij de integratie van de asielzoekers, in de Ne derlandse samenleving. „Het breidt zich uit als een olie vlek", aldus Weezenberg. De vrijwilligers vertellen vrien den en kennissen over hun er varingen in het asielzoeker scentrum en van het een komt het ander. Gevolg is in het ge val van het asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede dat er inmiddels ruim 35 vrijwilli gers rondlopen en hun steentje bijdragen aan de opvang en in tegratie van de asielzoekers. In het asielzoekerscentrum in Haamstede verblijven asiel zoekers uit verschillende lan den. Hun culturen verschillen. Eigenlijk is de enige overeen komst tussen hen dat hun cul tuur anders is dan de Neder landse. In het AZC in Burgh- Haamstede leven mensen uit verschillende bevolkingsgroe pen. „Neem nou voormalig Joegoslavië. Daar zijn Bos- niërs en Serviërs eikaars vijan den. Hier zijn het buren van el kaar en je kunt niet doen of je buren niet bestaan". Paasbest Bij de opzet van de open dag in het asielzoekerscentrum was zaterdag een belangrijke rol weggelegd voor de bewoners zelf. De leiding hield zich be wust op de achtergrond. „Het is hun huis. Zij wonen hier. Wij scheppen alleen de voorwaar den", aldus Weezenberg. De be woners hadden er alles aan ge daan om de bezoekers met alle égards te ontvangen. Er was gezorgd voor koffie, hapjes, drankjes, muziek en informa tie. „Ze willen echt hun gast vrijheid tonen. Ze hebben ook allemaal hun mooiste kleren aangetrokken", aldus Weezen berg. Het was dan ook een kleurrijk geheel zaterdag in het AZC. Be langstellenden konden een rondleiding krijgen door het asielzoekerscentrum, maar ook een bezoekje brengen aan de informatiestands. Verder was een expositie ingericht van in het asielzoekerscentrum ver blijvende kunstenaars en kun stenaars uit Westerschouwen. De bewoners zorgden ook voor muziek en dans. Die muziek lokte al stiel veel bezoekers. „Dat is een ideale gelegenheid om kennis te maken met ande re culturen", aldus Weezen berg. Ook aan de kinderen was ge dacht. Zij konden zich verma ken op het grote luchtkussen buiten. Daags voor de open dag hadden kinderen van diverse basisscholen uit Westerschou wen samen met kinderen van asielzoekers tweehonderd zelf beschilderde vlaggen geplant op het terrein voor het asielzoe- vervolg pagina 2 ZIERIKZEE - In de nacht van vrijdag op zaterdag is de sportschool op de hoek Mulockstraat/Caustraat te Zierikzee door een uitslaande brand zeer zwaar be schadigd. Volgens de commandant van de Zierikzeese brandweer H. Fierens is de brand voor 99 procent zeker door brandstichting ontstaan. De schade be draagt naar schatting enkele honderdduizenden guldens. De brand werd om ongevéer 02.45 uur ontdekt. Toen de Zie rikzeese brandweer enkele mi nuten later ter plaatse kwam stond het gebouw al van voor tot achter in brand. Volgens brandweercommandant Fie rens kwam dat omdat het vuur op ongeveer drie verschillende plaatsen moet zijn aangesto ken. „Er was brand op ver schillende lokaties waartussen zich een hoge muur bevond. Dat kan nooit vanzelf over ge slaan zijn". De uitslaande brand waarmee de brandweer werd geconfron teerd was zo groot dat gelijk een tweede bluseenheid van de brandweer werd opgeroepen. Ook het hulpverleningsvoer tuig van de brandweer kwam ter plaatse. Met inzet van drie hogedrukstralen, drie lage- drukstralen en een waterka non slaagde de brandweer er in om het vuur in ongeveer een uur onder controle te krijgen. Het sein brand meester kon om ongeveer 04.00 uur worden ge geven. Tben was het achterste gedeelte van de sportschool, dat aan de Mulockstraat staat, geheel af gebrand. Door de acties van de brandweer kon het gedeelte van het gebouw dat aan de Caustraat staat gedeeltelijk behouden blijven. De werkzaamheden van de brandweer werden daarbij be moeilijkt doordat de begane grond van het gebouw werd ge bruikt als opslagplaats voor planken, platen en kozijnen. Men kon daar moeilijk door heen voor het verrichten van bluswerkzaamheden. Door het tijdig verwijderen van gasflessen en blikken ruwe olie, die eveneens in de opslag plaats stonden, kon de brand weer voorkomen dat zich ex plosies voordeden. De brand- De sportschool werd volledig in de as gelegd. Ook gebouw De Kluut liep schade op. (Foto: Joop van Houdt). t weerlieden waren tot ongeveer 10.00 uur bezig met nablussen. Men schakelde daarbij zater dagmorgen vroeg een takelwa gen in om het neergestortte dak van de sportschool weg te halen. Het vuur in de puinhoop daaronder laaide telkens weer op omdat men er niet goed bij kon komen met het bluswater dat over het neergestortte dak wegliep. Ook de muren van het achter ste gedeelte van sportschool, die als enige nog overeind ble ven staan, werden door de kraanwagen gesloopt. Dit om dat ze waren gescheurd en daardoor gevaar konden ople veren wanneer ze zouden om vallen. Tbrwijl de brandweer 's nachts druk bezig was met blussen, kwam een melding binnen van een nieuwe brandstichting. En kele brandweerlieden moesten uitrukken omdat onbekenden aan de Nieuwe Haven een zon nescherm in brand staken. Za terdagmiddag moesten brand weerlieden in actie komen om dat de puinhopen van het ach terste gedeelte van de sport school aan de Mulockstraat op nieuw begonnen te smeulen. En zaterdagavond om ongeveer 18.30 uur werd men weer gea larmeerd. Tben rukte de brandweer uit vanwege brandstichting in een slachthuis aan de Hem. Door dat de brand tijdig werd ont dekt kon de schade worden be perkt. De afgelopen maanden vonden in Zierikzee regelmatig brandjes plaats die werden aangestoken. Het ging dan om geparkeerd staande auto's en brandstichting in flatportie ken. Mensen die informatie hebben die tot het opsporen van de brandstichters zou kun nen leiden, worden verzocht contact op te nemen met de rijkspolitie Schouwen-Duive- land telefoon 01110-14055. ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ I drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Vreemde zeden en vreemd land doen u aan uzelve kennen. Fliegeride Blatter Koude nacht HET WEER Heldere en koude nacht met een minimumtemperatuur van A gra den vlak aan zee tot rond het vriespunt in het binnenland. Over dag zonnig en middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. BEGROTING De Zierikzeese begroting 1993 gaat uit van een verla ging van de onroerend goedbelasting. SNUFFELMARKT De snuffelmarkt van de Dierenbescjherming bracht 3000 gulden op, waarvan 75% voor het asiel. VOETBAL Spelers WIK steken hand in eigen boezem na derde verlies op rij. HANDBAL ZHV/Delta Sport verliest in Hengelo haar tweede com petitiewedstrijd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ROTTERDAM - De internatio nale wintervakantiebeurs Ski- Happ is van 15 tot en met 18 ok tober in de Ahoy' te Rotter dam. ZIERIKZEE - Vrijdag om on geveer 16.40 uur. vond op het Karteil nabij de Nieuwe Ha ven te Zierikzee een aanrijding plaats tussen twee fietsers. Daarbij kwam mevrouw De O. zodanig ten val dat ze licht ge wond werd. De andere fietser, die komende vanaf de Nieuwe Haven de Karsteil opreed, reed na de aanrijding door zonder zich bekend te maken. De poli tie verzoekt eventuele getuigen van de aanrijding zich bekend te maken. ZIERIKZEE - Tussen zaterdag morgen en maandagmorgen werd op de Scheepstimmer- dijk te Zierikzee een personen auto opengebroken. Het betrof de auto van de heer H. uit Zierikzee. Uit het voer tuig werd een accuboor met oplader en accu's ontvreemd. Het totale schadebedrag is niet bekend. ZIERIKZEE - In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie twee mannen aan die vernielingen een woningen en geparkeerde auto's aan het Jannewekken zouden hebben aangericht. Het betrof de heren De R. en R, beiden uit Zierikzee. Zij waren in beschonken toestand. Zij werden meegenomen naar het politiebureau te Zierikzee om ontnuchterd te worden en ver hoord. Na het opmaken van proces-verbaal zijn ze weer op vrije voeten gesteld. MORIAANSHOOFD - Op de Rijksweg N-59 tussen Zierik zee en Serooskerke reed vrij dagavond een auto tegen een loslopend schaap aan. Het dier overleefde de aanrij ding niet en de auto kwam op zijn kop in een naast de weg ge legen sloot terecht. De inzitten den kwamen met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 22.00 uur toen de heer B. uit Zierikzee met een perso nenauto over de N-59 reed. Zijn auto werd zo zwaar beschadigd dat hij met een takelwagen moest worden weggesleept. De eigenaar van het schaap was zondag bij de politie nog niet bekend. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45.— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SB Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnemerftenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN_|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1