Citroën ZX driedeurs: karakter van een coupé Twee mille voor Ronald Mc. Donald In 1991 belangrijk betere resultaten kottervisserij exposures Opvallende nieuwe verschijning 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Volgens Visserij in cijfers LEI-DLO: ZIERIKZEE - De bedrijfsresultaten in de kottervis serij zijn in 1991 belangrijk vooruitgegaan, die in de mosselcultuur daarentegen achteruit. Dat meldt het Landbouw-Economisch Instituut (LEI-DLO) in zijn jaarlijks overzicht van de ontwikkelingen in de vis serij. In de kottervisserij zorgden een grotere be somming (omzet) en een kleiner geworden vloot er voor dat het totale netto-tekort van zeven miljoen gulden veranderde in een overschot van 57 miljoen. Vooral de bookkorvisserij had betere resultaten. De visserij op rondvis bleef daarbij achter. De aanvoer van mosselen liep in het seizoen 1991/1992 met meer dan de helft terug, vooral door een decimering van de produktie in de Waddenzee. Door prijsstijgingen daalde de besomming slechts van 105 tot 85 miljoen gulden. De bedrijfs resultaten daalden mee: het netto-overschot ging van 43 tot negen miljoen gulden. Kottervloot Tussen eind 1990 en eind 1991 liep de kottervloot wederom met 39 schepen en 42.000 pk te rug. De totale besomming steeg echter van 689 tot 751 mil joen gulden. In de boomkorvis- serij en de haringspanvisserij waren besommingen en be drijfsresultaten hoger dan in 1990, in de rondvisserij en de garnalenvisserij echter lager. De arbeidsopbrengst per opva rende steeg voor de gehele vloot gemiddeld van 85.000 tot 128.000. De inkrimping van de vloot en het sterkere accent op de boom- korvisserij leidden tot een ver dere daling van het aandeel van de kleinere schepen. De schepen beneden 1100 pk om vatten in 1991 39% van de vloot en maar 18% van het totale mo torvermogen. Zij namen omge- veer een kwart van de totale besomming en het bedrijfsre sultaat voor hun rekening. Door de betere bedrijfsresulta ten ging de financiële positie van de kotterbedrijven ook voorruit. De kasstroom was hoger dan in 1990 en de sector kon in het algemeen aan zijn aflossings- en renteverplichtin gen voldoen. In tegenstelling .tot vorig jaar had de groep middenslagkotters tussen 300 en 1100 pk ook een positieve netto kasstroom. Mede doordat de investeringen van 64 mil joen gulden in 1990 verminder den tot 31 miljoen in 1991, daal de ook het totale bedrag aan uitstaande schulden in de kot tersector van 514 tot 488 mil joen gulden. De aanvoer van mosselen daal de in het seizoen 1991/92 tot 41 miljoen kg, dat was 55% min der dan in het seizoen daar voor. Door een hogere aanvoer- prijs was de totale opbrengst slechts 20% lager. De totale ar beidsopbrengst van de sector daalde van 58 tot 26 miljoen gulden doordat een aantal kos ten flink toenam, met namf de aankoop van mosselzaad. Op de meeste bedrijven gingen de bedrijfsresultaten dan ook be langrijk achteruit tot voor de kleine en middelgrote bedrij ven netto-tekorten van meer dan 100.000 gulden. De be drijfsresultaten vertoonden dit sëizoen een grote spreiding: bijna eenderde van de bedrij ven leed een netto-tekort van meer dan 250.000 gulden en eveneens bijna eenderde had een netto-overschot van meer dan 250.000 gulden. bestuursfunctie vervulde. De presidente noemde haar talen ten en schonk als blijk van waardering een aandenken en een boeket. Mevrouw De Korte die inmiddels vijftien jaar haar aandeel in het bestuur beeft geleverd, meende dat ook voor haar de tijd is gekomen om af te treden. Zij blikte in het verleden terug en bedankte alle bestuursleden die haar hebben bijgestaan. De dames van de Bruse vrouwenvereni ging roemde zij voor de vriend schapsbanden die zijn ont staan. Met de overdracht van de verenigingshamer aan haar opvolgster mevrouw J. Stouten-Bevelander was voor haar de periode als presidente afgesloten. Mevrouw Stouten sprak haar voldoening uit voor de inzet en de liefde die er bij mevrouw De Korte uitstraalde voor de vereniging. Zij uitte haar waardering met een aan denken en bloemen. Alvorens de vergadering werd afgeslo ten las mevrouw M. Rouwit een gedicht, speciaal gemaakt voor de scheidende bestuursle den. Nieuwe bestuursleden zijn mevrouw A. van Oeveren en mevrouw A. Smit. Met het zingen van gezang 135 'en een dankgebed door ds. J. Smit werd de bijeenkomst afgeslo ten. Deze interessante avond meldden zich vier nieuwe le den aan. Ontwikkelings samenwerking Donderdag 15 oktober houden de drie Bruse vrouwenvereni gingen een bijeenkomst welke in het teken staat van ontwik kelingssamenwerking. Op deze avond zal de Werkgroep Ont wikkelingssamenwerking Bruinisse een toelichting geven omtrent het project Water is le ven, (drinkwaterproject in Haï ti). Ook zal er een verloting en een bingo gehouden worden. Naast de leden zijn ook belang stellenden van harte welkom. Aanvang 19.45 uur in het Her vormd verenigingsgebouw aan de Deestraat. Collecte gehandicapten De collecte voor de geestelijk gehandicapten in Bruinisse heeft dit jaar 1.145 gulden op gebracht. Dat is ongeveer 500 gulden minder dan vorig jaar. Oorzaak van deze tegenvaller is een tekort aan collectanten in het mosseldorp. Daardoor is bij een aantal inwoners nie mand met een collectebus langs de deur geweest. Inwo ners van Bru die hun bijdrage alsnog willen leveren kunnen dit overmaken op gironummer 1122222 of banknummer 707070333 ten name van de na tionale collecte voor geestelijk gehandicapten. Collectanten en gevers worden hartelijk be dankt. Nieuwe collectanten die een volgende keer graag een steentje willen bijdragen kun nen zich aanmelden bij me vrouw Gré Bruynes. Tel. 1990. Doen! GOES Contacta Van maandag 12 tot en met woensdag 14 oktober wordt in de Zeelandhallen te Goes de beurs Contacta gehouden. De beurs is een trefpunt voor zake lijk Zeeland en tevens de groot ste beurs van algemene toele veringsbedrijven in Zuid-West Nederland. Ongeveer tweehon derd bedrijven uit Zeeland pre senteren zich op de beurs, waaronder de Koninklijke Maatschappij De Schelde die voor het eerst deelneemt met vier zelfstandige afdelingen. Maandag, voordat de beurs wordt geopend is wordt het beursrestaurant een seminar gehouden waarbij wordt ge sproken over Slagen in het jaar 2000. De beurs kan maandag worden bezocht v^n 19.00 tot 22.00 uur en dinsdag en woens dag van 14.00 tot 22.00 uur. Tot en met zaterdag 17 oktober Burgh-Haamstede Expositie schilderijen Sjoerd Bras. Galerie Geluk. Zeesterweegje 6. Geopend op zaterda gen van 11.00 tot 16.00 uur. De openingsdag van 16.00 tot 18.00 uur. Tot en met donderdag 22 oktober Zicrikzec Mail-art project Architecture is van de Belgische beeldend kunstenaar Johan van Geluwe. Galerij Galerij, Hatfieldpark 2. Ge opend op maandagen van 14.30 tot 15.30 uur of na telefonische afspraak (01112-2017). Tot en met zaterdag 24 oktober Burgh-Haamstede Tfentoonstelling/bewegingsinstallatie Waves 5 van Tbine Horvers. De Bewaerschole. Ope ningstijden: van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. BROUWERSHAVEN Kerkdienst op de radio Op zondag 11 oktober wordt een kerkdienst van de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt te Brouwershaven via de radio uitgezonden. Deze uitzending zal plaatsvinden via Radio 5 en begint om 17.00 uur. De voorganger in de dienst is dr. W. F. Wisselink. Hij houdt een preek over Zondag 22 van de Heidelbergse Catechismus onder het thema: God maakt het weer goed. Het orgel zal tij dens de dienst worden bespeeld door mevrouw M. den Boer-Dalebout. KERKWERVE Avondzangdienst Zondag 11 oktober wordt in de Nederlandse Hervormde kerk aan de Ring in Kerkwerve een avondzangdienst gehouden. De dienst wordt' geleid door ds. J. Smit, de nieuwe predikant van Bruinisse. Het koor Vooruit gang zij ons streven brengt eni ge liederen ten gehore. Verder is veel ruimte voor samenzang van psalmen, gezangen en geestelijke liederen. Aan het eind van de dienst wordt een inzameling gehouden voor de Stichting Joodse Kinderge meenschap Cheider, ten behoe ve van de bouw van een multi functioneel gebouw voor on derwijs en cultuur in Amster dam. De zangdienst begint om 19.00 uur. OOSTERLAND Seniorendag De Seniorendag die jaarlijks wordt gehouden voor alle ou deren op Schouwen-Duiveland, vindt dit jaar plaats op zater dag 17 oktober in dorpshuis Oosterhof in Oosterland. Het programma bestaat uit een ochtendgedeelte waarbij een sjoel wedstrijd wordt gehouden en een middaggedeelte dat wordt ingevuld met een amuse mentsprogramma. Beide eve nementen kunnen apart wor den bezocht. Bij de sjoel wedstrijd wordt gespeeld om de wisselbeker voor sosen. El ke ouderensoos vaardigt drie spelers af die zich inzetten voor de eer van hun soos. Daarnaast zijn prijzen beschikbaar voor de drie beste sjoelers van de dag. Het amusementsgedeelte wordt ingevuld met optredens van de brassband Stuitje Leut uit Bruinisse, eep Zeeuwse -Voordracht dóór mevrouw E. Vos en een vrouwengroep die de Vrouwen van Oranje uit beeldt. De Seniorendag wordt georganiseerd door het comité Seniorendag Schouwen-Duive land en duurt van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. BRUINISSE Reanimatie-cursus Bij voldoende deelname zal er in Bruinisse weer een reani matie-cursus georganiseerd worden. De cursus omvat drie avonden en de kosten zijn 25 gulden per deelnemer. Voor op gave of inlichtingen kunt u bel len naar de secretaresse van de Vrienden van de Hartstichting, mevrouw M. Steketee-de Later, tel. 2267. Helpt Elkander Tijdens de bijeenkomst van de Hervormde Vrouwenvereni ging Helpt Elkander hield de Bruse ds. J. Smit een lezing over het gebed. De dominee be gon met een laatste regel uit een gedicht van Guido Gezelle: O leer mij arm en dwaas, hoe dat ik bidden moet! Spreker stelde vervolgens centraal wat bidden eigenlijk inhoudt en stond stil bij vier verschillende aandachtspunten. Bidden moet je ook leren. Waarom is bidden moeilijk? Vaak is het een ge brek aan concentratie, rust, stilte en niet te vergeten tijd. Bidden is echter ook een gave, meende de gastspreker. Beslist geen prestatie, maar een gratie want de De Geest der genade leert het ons. Bidden is ook een opdracht van God. Daarbij haalde de dominee de bijbel aan waar in de eerste brief van Paulus aan de Thessalonicen- zen staat. Bidt zonder ophou den. Spreek met God over wat hij beloofd heeft. Tbn vierde is het bidden een geestelijk ademhalen. Ds. Smit besprak de onderdelen van het Onze Va der, de gebedsverhoring, de ge bedshouding en de gebedsvor men. De duidelijke lezing wek te meerdere vragen op met be trekking op het persoonlijk en gezamenlijk bidden. De presi dente bedankte ds. Smit voor zijn bijdrage met het mooie on derwerp. De vergadering werd geopend met hartelijk wel komstwoorden van de presi dente, mevrouw N. H. de Korte-Padmos. Daarna las me vrouw Van Kooten-Langerak een meditatie uit 1 Petrus 2 1- 10. Hoe bouwen we. Op de bij eenkomst van de dames werd onder andere afscheid geno men van mevrouw T. Bolijn- Okkerse, die acht jaar een ZIERIKZEE Bingo-middag Woensdag 14 oktober wordt op initiatief van de activiteiten commissie van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Protestants Christelijke Oude ren Bond (PCOB) een bingo middag gehouden in gebouw De Driehoek in Zierikzee. Le den en belangstellenden zijn van harte welkom. De bingo middag begint om 14.00 uur. Lezing positief denken Woensdag 21 oktober wordt in het Parochiecentrum aan de Mosselstraat in Zierikzee een lezing positief denken gehou den. De lezing geeft inzicht in welk soort gedachten we heb ben en welke werking ze heb ben, waardoor duidelijk wordt hoe we zo'n levenshouding tot realiteit kunnen maken. Wie positief denkt, zo stellen de or ganisatoren van de lezing, voelt zich blij en ontspannen en onderneemt positieve actie. Voor meer informatie of opga ve: Dianne Clement (01110- 14006) De lezing begint om 19.30 uur. Excursie NBvP De leden van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandvrouwen (NBvP) brachten onlangs een bezoek aan de drooogbloemen- boerderij in Kortgene. Daar kregen de dames uitleg over het proces van drogen en ver werken van vele soorten bloe men. Er was gelegenheid voor het kopen van bloemen en bloemstukjes. Vervolgens voerde de reis naar de winkel van mevrouw Sandee in Kam perland waar ook de theepauze werd gehouden. Donderdag 15 oktober wordt een excursie verzorgd naar de anjerkweke rij in Schuddebeurs. Opgave via telefoonnummer 01110- 12392. HAAMSTEDE Jaarvergadering PCOB in zaal van Gereformeerde kerk De afdeling Schouwen-Duive land van de Protestants Chris telijke Ouderen Bond (PCOB) houdt dinsdag 20 oktober haar jaarvergadering in een zaal van de Gereformeerde kerk in Haamstede. De jaarvergade ring begint om 14.00 uur. A. Leij dekkers uit Zierikzee is uitgenodigd om de aanwezigen in zijn Schouwse Praetjes over vroeger te vertellen. Reformatie herdenkingsdienst Op initiatief van het Komitee Stichting In de Rechte Straat, afdeling Schouwen-Duiveland wordt donderdag 29 oktober een reformatie-herdenkings dienst gehouden in de Neder landse Hervormde kerk in Haamstede. De dienst begint om 19.30 uur. De opening en sluiting wordt verzorgd door ds. H. Korving'. J. E. van Es verzorgt een inleiding over het thema Zalig worden, zonder iets te zien, zonder iets te zijn. Aan de dienst werkt mee het jongerenkoor Psalite Deo uit Middelharnis. Tijdens de dienst wordt een collecte ge houden ten behoeve van de Stichting In de Rechte Straat. NIEUWERKERK - De vijftiende Zioemvierdacigse in het Nieuwerkerkse zwembad Dol-Fijn heeft in totaal f 2000,- opgeleverd voor het Ronald Mc. Donald kinderfonds. Deze week kreeg badmeester L. Tom de cheque uit handen van de 10-jarige Jeroen Massop uit Nieuwerkerk. Hij was het die van de 154 deelnemers aan de zwemvierdaagse het meeste geld bij elkaar zwom. In totaal brachten de inspanningen van Jeroen Massop f 109,- op. De 154 deelnemende'zwemmers werden gesponsord door in totaal 65 sponsors. Dat bracht in totaal f 1783,- op. De gemeente Duiveland rondde dat bedrag af naar f 2000 - Burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland toonde zich zeer content met de opbrengst van de Zwemvierdaagse. ,,Het is precies f 1,20 meer dan vorig jaar", aldus de eerste burger alvorens hij de cheque aan de jeugdige zwemmer overhandigde. Deze op zijn beurt gaf de cheque weer door aan badmeester Tom. De jongste deelnemer aan de Nieuwerkerkse zwemvierdaagse was de 6-jarige Dinant Struik uit Nieuwerkerk. De oudste zwemster was de 62-jarige mevrouw M. C. Voorst uit Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt) standaard voorzien van een snelheidsregelaar. Op de Com fort en Ambiance-uitvoeringen is de snelheidsregelaar als ex tra verkrijgbaar in combinatie met een, automatische versnel lingsbak. Op alle XM-model- len is bovendien- de combinatie snelheidsregelaar/Clarion- radio met bediening op het stuurwiel mogelijk. Beperkte wijzigingen De AX nieuwe generatie heeft voor het modeljaar 1993 een be perkt aantal wijzigingen on dergaan. Deze betreffen voor namelijk de plaatsing van het monogram en de uitrusting van de GT. Het monogram In jection stond tot dusverre op de achterklep. Dat monogram ver dwijnt. In plaats daarvan krij gen de AX en een l.li of 1.4i monogram op het voorspat bord. De AX GTI krijgt voort aan standaard afstandbedie ning voor de centrale deurver grendeling. Voor de kilometervreters on der de Citroënrijders zijn de met een 1.9 liter dieselmotor uitgeruste ZX Reflex en de ZX Avantage. De 1900 cc dieselmo tor koppelt pittige prestaties aan een zuinig brandstofver bruik. De temperamentvolle ZX Furio staat voor grote sou plesse en veel rijgenoegen. Bij de ZX 16V staan de zeer com plete uitrusting en de dynami sche kwaliteiten borg voor uit stekende prestaties, veel rijple zier en Frans comfort. inspuiting in plaats van een mono-point-injectiesysteem. Automaat De XM Break Comfort is vanaf modeljaar 1993 verkrijgbaar met een automatische versnel lingsbak. Op alle uitvoeringen van de XM wordt de bediening van de verlichting geïntegreerd in de richtingaanwijzer. De boordcomputer, die ook op de XM 2.0i Ambiance standaard leverbaar is, toont nu ook de actieradius. De XM Exclusive is voortaan Zowel de 1.8 motor als de twee- liter zijn nieuw in het ZXgam- ma. De 1800 cc viercilinder le vert een vermogen van 103 pk aan de voorwielen af. De motor stuwt de bolide naar een niet kinderachtige top van 188 kilo meter per uur. De ZX met 16- kleps motor doet er nog een schepje bovenop. Uitgerust met deze 155 pk sterke kracht bron moet de ZX 16V volgens de fabriek een top van 220 kilo meter per uur kunnen halen. ZIERIKZEE - Vanaf 1 oktober staat in de showroom van de Citroen-dealers een nieuwe, opvallende ver schijning: de ZX Driedeurs. De nieuwe telg van het Franse automobielgeslacht ziet er heel anders uit dan zijn vijfdeurs broertje. Een gezinsauto met het karakter van een coupé. De nieuwe driedeurs ZX; een vlotte verschijning. De ZX driedeurs is leverbaar in maar liefst zes benzineuit voeringen. De comfortabele ZX Reflex is uitgerust met een 1400 cc metende viercilinder in jectiemotor. Met de sportieve ZX Furio met 1.8 liter injectie motor mikt Citroën vooral op een jeugdig publiek. Voor wie nog sneller wil is de met een tweeliter zestienklepper injec tie uitgeruste ZX Furio de aan gewezen auto. Citroën heeft voor het model jaar 1993 nog meer pijlen op haar boog. De opvallendste wijziging van het Citroën XM- gamma is het nieuwe tweespa- kige stuurwiel. Verder is de tweeliteruitvoering van de XM in basisuitvoering voortaan voorzien van een multi-point-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6