Noordgouwe Strandvonderij op Schouwen „Goede kansen om met succes in te spelen op seizoensverlenging" Strand krijgt een schoonmaakbeurt Kinderkleding voor najaarsbeurs Tekenaers exposeren in In 't Opper Ithaka geopend Van zeewier tot limonadeflesjes Voor lichtings avond over borstvoeding Reactie Kamer van Koophandel op Provinciale Nota Recreatie en Toerisme in evenwicht 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Bij de najaars beurs die de Stichting Kle- dingbeurs op zaterdag 17 okto ber van 10.00 tot 11.30 uur houdt in 't Kofschip in Zierik- zee kan alléén kinderkleding worden ingeleverd. Deze kan op vrijdag 16 oktober van 19.30 tot 21.30 uur worden gebracht bij de basisschool aan de Scheldestraat. Maximaal 25 stuks kinderkle ding in de maten 86 tot en met 182 kunnen worden afgegeven. Ook babykleding met een maximum van 15 stuks en tot maat 80, zijn van harte wel kom. Tbt de kleding wordt ook gere kend sport-, regen- en nacht* kleding, net zoals sportschoe nen, rollerekates, pantoffels, snowboots en maillots. Bij de babykleding mogen ook de slaapzakken, draagzakken en zachte schoentjes worden inge leverd. Het publiek wordt vriendelijk verzocht de kle ding schoon aan te bieden en thuis de kleding na te kijken op gebreken. Bij inschrijving kan worden aangegeven of de kleding beschikbaar wordt ge steld voor het goede doel als deze tijdens de beurs niet wordt verkocht. Bij goede doe len denkt de organisatie aan Polen, Roemenië en Joegosla vië. BRUINISSE - In bejaarden centrum In 't Opper in Brui- nisse is een permanente expo sitie ingericht van werk van de Bruse tekenclub De Tekenaers. De expositie is een initiatief van de tekenclub naar aanlei ding van een verzoek van de leiding van het Bruse bejaar dencentrum. Eerder probeer den de bewoners van de zorg- woningen bij In 't Opper zelf de gangen wat op te vrolijken. Het werk van de Tekenaers is ook te koop. Contactpersoon binnen In 't Opper is mevrouw Mulder. Zij woont op nr. 41. Het is voor het eerst dat de teken club exposeert in In 't Opper. KLOETINGE - Afgelopen woensdag werd Ithaka, het centrum voor kinder- en jeugdpsychiatrie officieel ge opend door gedeputeerde A. J. Dijkwel. Ithaka is een onderdeel van de Stichting Psychiatrische Zorg voorzieningen Zeeland. In het centrum is plaats voor zestien kinderen. Daarnaast zijn er zes plaatsen voor dagbehandeling en wordt poliklinische hulp ge boden. De realisering van Ithaka bete kent dat de meeste Zeeuwse kinderen die psychiatrische hulp nodig hebben, nu binnen de eigen provincie behandeld kunnen worden naast de ambu lante zorg die reeds door het RIAGG wordt geboden. FOTO JOOP VAN HOUDT Een schip dat gestrand was en als wrak aan het strand kwam, werd beschouwd als een welko me buit voor de heer van de kuststrook. In Germaanse tij den zouden schipbreukelingen zelfs vermoord zijn of geofferd dan wel als slaven verhandeld. In later tijd werden de levens van schipbreukelingen ge spaard, maar wat op het strand kwam waren ze kwijt. Aangedreven goederen werden als een góed zonder eigenaar beschouwd en werden opgeëist door de landsheer. In een Keur van Zeeland uit 1290 staat „Niemant en sal hebben zee- dricht dan die grave of siin bo de". Later rond 1500 hebben Karei de Stoute en Karei V be volen dat gestrande of geviste goederen weer door de eige naar mochten worden aan vaard mits ze bergloon betaal den. Voor Schouwen en Goeree la gen en liggen gevaarlijke zand platen: de Banjaard en de Ooster. Zeilschepen voor de Maasmond moesten zorgen daar uit de buurt te blijven. Sinds de 16e eeuw hebben de schippers daartoe zeekaarten aan boord en ook zeilaanwij- zingen en plaatjes van de kust (kustprofielen). Beroemd wer den de zeeboeken van Lucas Jansz Waghenaer en Willem Jansz Blaeu. Het binnenvaren van het Brou- wershavense Gat vereiste bij voorbeeld een grote waak zaamheid en stuurmanskunst. Vooral buitenlandse schippers, onbekend met de ondiepe kusten van Holland en Zeeland zullen vaak hun schip met la ding verspeeld hebben en het waren de vissers van Burgh- sluis, Brouwershaven, Oud dorp en Goeree die vlak onder de kust visten en zo met die wrakken en de lading te ma ken kregen. Op zeekaarten heten delen van de Banjaard nog steeds Wijn- bol en Petroleumbol: spreken de namen! Strandvonderij In de 19e en 20e eeuw wordt de strandvonderij uitvoerig gere geld in verordeningen en in structies. In de gemeentes die aan de kust grenzen moesten registers van aangespoelde en geborgen goederen worden bij gehouden. Gedurende de hele 19e eeuw wordt geregeld allerlei hout van vergane schepen gevonden: gieken, planken, ladders, vlot ten, luiken en ook hout van de lading: mijnstutten, battings (vuren planken) en balken. Op vallende lading: honderden „matjes vijgen" (1882), 73 paar klompen (1886), tientallen „manden okkernoten" (1853), beschadigde tarwe (1880). Dit laatste kwam van het En gelse schoenerschip „Miss Fomton" en „de equipage van nevens genoemd schip bestaan de uit 4 man en eene vrouw (werd) door de schippers van Burghsluis gered en de 26 oct. aldaar aan wal gebragt". Niet alles gaat volgens de officiële weg. In 1895 worden in Noord- welle planken „opgespoord en in beslag genomen" en vervol gens „ter beschikking gesteld der justitie". Wat was de officiële weg? Gestrande en opgeviste goede ren werden geborgen en 1 jaar bewaard voor de rechtmatige eigenaar (in een bergplaats met twee verschillende sloten). Als die zich meldde dan kreeg hij de goederen terug tegen be taling van kosten voor berg loon, vervoer e.d. Er werd een advertentie geplaatst in de lo cale krant om rechthebbende eigenaren te vinden. Gebeurde dit niet dan werden de spullen geveild. Bederfelijke waar mocht met toestemming van de Commissaris van de Koning meteen verkocht worden. Rooden zakdoek Burgemeester J. Hoogenboom Bz plaatste in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 15 september 1869 nog een advertentie om de rechthebbenden zich te laten melden. Zouden de Noorse en Filippijnse mannen indien ge red de Nieuwsbode gelezen hebben? Een matrozenkist aangespoeld 18 oktober 1884 bevatte „een rooden zakdoek, een paar grij ze wanten, een stukje graauw linnen, een Bijbeltje, een aar den kom, een inktpot en pen, 2 pijpje^, 3 koperen en 1 zilver muntstuk en eenige brieven geadresseerd aan Wilhelm Strubig, Duitsche brik Louise Helmann, capt. H. Hotz". In de 20e eeuw spoelt vooral la ding aan uit gezonken stalen schepen en ook nog deklasten hout. In de Eerste Wereldoor log september 1916, uit een ge torpedeerd schip kisten marga rine van 30 a 40 kg die namens A. Jurgens uit Oss opgeëist worden (later „strandboter" genoemd). In oktober 1917 komen op het strand van Haamstede 7 vaten cognac en in dezelfde maand een heleboel stalen bedveren. In 1918 spoelen in Serooskerke meer dan 200 balen cacaoboter gemerkt Van Houten aan. Na een westerstorm eind ja nuari 1938 spoelden tientallen vaten Algerijnse wijn van 600 liter aan op Schouwen, maar ook langs de Hollandse kust, de eerste vaten op 30 januari. Vlak na de alom met vreugde ontvangen geboorte van prin ses Beatrix op 31 januari zal wel niet elk vat dat geborgen werd aan de strandvonder ge bracht zijn! De Gewone Vinvis (tot 20 meter lang) spoelde aan in 1520 bij Zierikzee, in 1618 en misschien in 1805 op Goeree en in 1910 bij Burghsluis. Potvissen (15 tot 18 meter lang) zijn bekend uit 1606 van de Springersplaat en uit 1617 van Goeree. RENESSE - Bij hoge waterstanden beukt de zee op de kust. Bij laagwater blijkt er van alles te zijn achtergebleven. Voor sommige mensen is lopen langs het strand, en dan met name langs de vloedlijn, een ontdekkingstocht. F. Beekman is een van die mensen. Hij beschrijft de strandvonderij op Schouwen in een arti kel in het na-zomernummer van Sterna, het tijdschrift van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen en de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee. Een deel van de afgestorven schelpen, krabben, poliepen e.d. wordt door de zee op het strand achtergelaten. Sinds de jaren '30 zijn veel vondsten op getekend door leden van de Strand werkgroep van de NJN en KNNV. De waarnemingen worden bewaard in het zoge naamd Centraal Systeem dat zich in Leiden bevindt. Vooral Jacob Viergever (1918-1983) uit Serooskerke gaf veel vondsten van Schouwen door. Zeestromen nemen nogal eens zeewier mee dat losgeslagen is van de kusten van Het Kanaal. Ook limonadeflesjes met brief jes van schoolkinderen die een reisje maken van Do.ver naar Calais komen zo op het strand van Haamstede terecht. Bij oostenwind wordt het opper vlaktewater van de kust afge blazen en kan met een on derstroom allerlei klein spul naar het strand komen. Tussen stukjes hout en veen kunnen we dan Wenteltrapjes, Trapge- veltjes en Tepelhoorns vinden. Is dit soort aanspoelsel niet zo aansprekend voor de wande laars, anders is dat met de stranding van walvissen. Dat is zo bijzonder, dat dergelijke vondsten genoteerd werden, ook al omdat ze als „spekvis- sen" een economische waarde vertegen wo o rd ig d en Duinvorming rond het skelet van een Bruinvis op het Schouwse strand. Een foto uit de collectie van F. Beekman. Door de olie- en plasticvervui ling van de zee komen de laat ste 60 jaar veel vogels op het strand die normaal ver in zee verblijven: zeekoeten, alken, Jan van Genten, stormvogels e.d. BURGH-HAAMSTEDE - Aanstaande zaterdag 10 oktober gaan inwoners van Burgh, Haamstede, Burghsluis, Westenschouwen het Schouwse strand op om over een lengte van ruim vijf kilometer het strand te onderzoeken op onder meer aangespoelde voorwerpen. Tussen 26 september en 11 ok tober zijn en worden grote stukken van de Nederlandse kust op milieukwaliteit onder zocht. Dit onderzoek vindt plaats als onderdeel van het in ternationale project Coast- watch dat jaarlijks wordt uit gevoerd langs de Europese kus ten. Coastwatch is de laatste jaren uitgegroeid tot een gigantisch milieu-waamemingsnetwerk. Binnen een maand tijd worden meer dan 5000 kilometers kust op één en dezelfde manier on derzocht, waarvan we in Ne derland ruim 100 kilometer voor onze rekening nemen. De resultaten worden geanaly seerd door milieugroepen en middelbare scholieren. Het te onderzoeken gedeelte in de Westhoek loopt vanaf de Ro tonde in Westenschouwen tot en met het Vuurtorenpad bij Nieuw-Haamstede. Burge meester H. Tees van Wester- schouwen is zo enthousiast over de actie dat hij de coördi nator, Jan Midavaine, heeft toe gezegd een aardigheidje in pet to te hebben voor de vrijwilli gers die aan de strandactie deelnemen, om hen bij wijze van spreken een hart onder de riem te steken. Naar aanlei ding van spontane reacties van zich reeds aangemelde vrijwil ligers om naast het inventarise ren ook de aangespoelde voor werpen op te ruimen om het strand zodoende een opknap beurt te geven, zorgt de Dienst Gemeentewerken van de ge meente Westerschouwen voor containers die her en der op het strand geplaatst worden. En thousiaste strandliefhebbers zijn op zaterdag 10 oktober om 10.00 uur van harte welkom om de handen uit de mouwen te steken. Verzamelplaats: de Ro tonde van Westenschouwen. ZIERIKZEE - Woensdag 14 ok tober wordt in Zierikzee een informatie-avond over borst voeding gehouden. Aan bod komen onder meer de voorde len van borstvoeding, de kraamtijd en het voorkomen en oplossen van problemen. Het gebeurt maar al te vaak dat moeders die borstvoeding geven daar al snel na de ge boorte van hun baby mee stop pen. De ervaring leert dat juiste informatie en een goede voorbereiding - al tijdens de zwangerschap - het welslagen van de borstvoeding in belang rijke mate beïnvloeden. De zo genaamde moedergroepavon- den worden geleid door moe ders die zelf ruime ervaring hebben met het geven van borstvoeding en tevens een op leiding hebben genoten van de internationale borstvoedings organisatie La Leche League. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor moeders en aanstaande moeders. De borstvoedingsin formatieavond begint om 20.00 uur. Voor meer informatie of opgave: 01110-16395. ZIERIKZEE - De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland heeft gerea geerd op de Provinciale Nota Recreatie en toerisme j in evenwicht. Met name het beleid gericht op sei zoensverlenging wordt onderschreven. „Wij kunnen hiermee instemmen omdat we van mening zijn dat zowel op grond van ontwikkelingen vanuit de markt als vanwege de mogelijkheden die Zeeland op dit punt te bieden heeft, er goede kansen liggen om met succes hierop in te spelen". Kanttekening die bij deze goedkeuring wordt gegeven is dat de positie die Zeeland in neemt op het gebied van de zo mervakanties minimaal be houden dient te blijven. „Voor de toeristische sector vormt het hoogseizoen de financieel-economische basis van de bedrijfsvoering. Zonder deze basis zijn initiatieven op het vlak van seizoensverlen ging niet haalbaar", aldus het schrijven richting het college i van gedeputeerde staten. De' Kamer van Koophandel is daarnaast van mening dat het beleidsplan onvoldoende aan knopingspunten biedt om de toeristisch-recreatieve poten ties van de gebieden buiten de kustzone verder uit te bouwen. In tegenstelling tot de titel van het stuk is men namelijk van mening dat er een grote mate van onevenwichtigheid is tus sen de aandacht die het kustge bied krijgt en die bestemd is voor het achterland. Bij de the ma's die in de nota worden ge noemd mist men onderwerpen als: recreatie en sport, recrea tie en Zeeland-culinair en re creatie en visserij. Bij de Kamer van Koophandel vindt men het terecht dat er aandacht wordt besteed aan professionalisering en kwali teitsverbetering. „Hier ligt een belangrijke taak voor de Zeeuwse recreatie-onderne mers om de prijs/kwaliteitver houding, inclusief het gast heerschap verder te verbete ren". Daarnaast wordt inge stemd met de beleidslijn voor wat betreft het niet meewerken aan de ontwikkeling van ver- blijfsrecreatieve complexen in het kustgebied. Hierbij wordt net als in de nota een uitzonde ring gemaakt voor de hotelsec tor. Tb weinig aandacht wordt er in de nota besteed aan fiet sen, mede in het licht dat Zee land beter toegankelijk moet worden gemaakt voor ouderen. De voortgang van het project Zomerbus Zeeland waarmee vorig jaar goede resultaten zijn behaald wordt gestimuleerd. Onlangs nog heeft de Kamer een brief gestuurd naar staats secretaris Gabor waarin de zorg wordt uitgesproken over het wegvallen van Rijksgelden ten behoeve van de (open lucht-)recreatieve sector. „Door het wegvallen van de Rijksmiddelen is een grotere inspanning vanuit de regio voor de instandhouding van het bestaande toeristische voorzieningenpakket noodza kelijk". Hier ligt ook een taak voor de lokale en provinciale overheden, zo luidt de mening van de Kamer. Aan het slot van de brief wordt herhaald dat men bij de Kamer pleit voor een voldoende draagvlak bij de toeristisch-recreatieve sector. „Vooral ook omdat het de indi viduele ondernemer is die in vulling moet geven aan hbt in de nota geformuleerde beleid".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4