Snelle vaart met motorjacht kost Brabander 1200 gulden „Plan is schoon van eenvoud, precies als het moet zijn" lievense Ouderen Vergadering Bruse commissie abz Stremming Zeelandbrug alle verkeer Inbraak in auto Masten van zeilboten sloegen tegen elkaar door hoge hekgolven Presentatie plan Voorlichting aan Ouderen Vergadering Brouwse commissie bezwaar- en beroep schriften I Bruggroep bij het REC VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 NR 25236 3 Gisteren, donderdag, werd in verzorgingshuis Duinoord in Haamstede het voorlich- tingsplan voor ouderen gepre senteerd. Deze gebeurtenis werd bijgewoond door veel ou deren en dat is tekenend. De ouderen anno 1992 zijn niet langer de door dik en dun ge zagsgetrouwe burgers van vroeger. De ouderen van nu zijn mondig en staan op hun rechten. Helaas raken zij, en overigens ook veel jongeren, nu en dan het spoor bijster in de Hollandse bureaucratie. Dat houdt in de praktijk vaak in dat zij niet krijgen waar ze recht op hebben of betalen voor zaken die ze eigenlijk niet zelf hoeven te betalen. De GGD-Zeeland wil daar door middel van het gisteren gepre senteerde voorlichtingsproject verandering in brengen. Een van de uitgangspunten van het plan is dat wil voorlichting ef fectief zijn deze duidelijk op de cliënt, in dit geval de oude re, gericht moet zijn. Met ande re ivoorden: de voorlichting die bestemd is voor ouderen moet ook daadwerkelijk bij de ouderen terecht komen. Op $ie manier hoopt men te kunnen voorkomen dat ouderen onno dig afhankelijk worden van anderen en langer zelfstandig kunnen blijven. Zoals gezegd, de ouderen van nu zijn een stuk mondiger dan de ouderen van toen. Dat neemt niet weg dat de emancipatie van de ou deren feitelijk nog maar in de kinderschoenen staat. Het is aan de ouderen om te proberen de achterstand die zij wat dat betreft op andere bevolkings groepen hebben in te lopen. Dat zal nog niet zo makkelijk zijn. Daarom is een steuntje in de rug. zoals het voorlich tingsproject van de GGD- Zeeland, een goede zaak. P.K. BRUINISSE - Op donderdag 15 oktober wordt in het ge meentehuis te Bruinisse een openbare vergadering van de adviescommissie algemene en bestuurlijke zaken gehouden. Op de agenda staat een bespre king over het al dan niet toe staan van permanente bewo ning in recreatiewoningen. Het Bruse college van b en w stelt voor het permanent bewonen van zomerhuizen te blijven we ren, maar wil daarover advies van de commissie. Verder wordt gepraat over een verzoek van de teken- en schilderclub De Tekenaars om (medege bruik van het clubhuis van de vogelvereniging De Nachte gaal en een verzoek van de PTT om een zend- en ontvangmast te mogen plaatsen ten behoeve van mobiel telefoonverkeer (draagbare- en autotelefoons). Voorgesteld wordt om de mast te plaatsen op de uitbreiding van het bedrijfsterrein. Ten slotte komen enkele wijzigin gen in de APV aan de orde. De commissievergadering kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. In het Bruse gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Op donderdag 15 en dinsdag 20 oktober is de Zeelandbrug gestremd voor al le verkeer in beide richtingen. De afsluiting geldt van 's nachts 02.00 tot circa 04.00 uur op beide dagen. Ook bromfietsers kunnen geen gebruik maken van de brug. Alle weggebruikers wordt geadviseerd een andere route kiezen. Bij het tolgebouw van de Zee landbrug zijn informatiebor den geplaatst. Tijdens de stremming is een omrijroute aangegeven via de Stormvloed kering Oosterschelde. Oorzaak van de stremming zijn onder houdswerkzaamheden aan de zogenaamde dwarskrachtdeu- vels, die zich bevinden tussen de voegen van de betonelemen ten van de brug. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Verwachting tlm dinsdag 13 oktober WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht noord 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht noordoost 3 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 10 okt.Zon op 06.56, onder 17.56 Maan op 16.59, onder 05.35 11 okt.Zon op 06.57, onder 17.54 Maan op 17.17, onder 06.44 12 okt.Zon op 06.59, onder 17.51 Maan op 17.38, onder 07.55 Volle Maan: 11 okt. (19.03) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De opklaringen die in de loop va'n de ochtend het noorden van ons land bereikten hebben zich inmiddels verder naar het zuiden uitgebreid. Vanavond en vannacht kan er in het kustgebied nog wel een enkel buitje vallen. De mini mumtemperatuur loopt uiteen van 8 graden in de kustgebieden tot 2 gra den plaatselijk in het binnenland. Mogelijk komt er ook nachtvorst voor. Morgen krijgen we zonnige pe rioden en blijft het droog. Dat heb ben we te danken aan een rug van hoge druk die zich langzaam in zui delijke richting over ons land ver plaatst. De middagtemperatuur ligt rond de 13 graden. De wind is matig en waait uit het noordoosten. Zon dag draait de wind naar het noorden en kunnen wolkenvelden vanaf de Noordzee ons land binnendrijven. De zon laat het dan grotendeels af weten. NIEUW-HAAMSTEDE - Ter wijl de heer V. uit Ridderkerk een strandwandeling aan het maken was, werd zijn auto opengebroken. Dat gebeurde donderdagmid dag in Nieuw-Haamstede waar de auto van de heer V. gepar keerd stond langs de Strand weg. Toen hij terug kwam van het strand bleek uit de auto een set girobetaalkaarten te zijn bntvreemd. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. n Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Be) 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47.50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Het persoonlijke gesprek, één van de voorlichtingsvormen, wordt ook hier in een pauze van de presentatie gebruikt. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Onder grote belangstel ling kreeg gisteren, donderdag, in verzorgingshuis Duinoord in Burgh-Haamstede, de heer C. M. J. van der Maas als zijnde voorzitter van het Intra- en Ex tramuraal Zorgoverleg Schouwen-Duiveland het plan Voorlichting aan Ouderen op Schouwen-Duive land uitgereikt. Een plan dat aangeeft op welke wij ze ouderen kunnen worden geïnformeerd over zaken die hen direct aangaan en waar zij behoefte aan heb ben. Het plan bleek sober, eenvoudig en doeltref fend. Of zoals de heer P. Driest, coördinator hij het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn in zijn le zing zei: „het plan is schoon van eenvoud, precies zo als het moet zijn". Een grote waardering dus voor de makers van het plan, Janet Kleis en Saskia Lunter van de vakgroep Voorlichtingskunde van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Twee jonge vrou wen, die door de realisatie van het plan ir voor hun naam mo gen zetten. Thema's Het plan vormt de derde fase van het project Voorlichting aan Ouderen op Schouwen- Duiveland. Twee reeds be staande rapporten dienden als uitgangspunt voor het voor lichtingsplan, namelijk het rapport waarin is nagegaan naar welk soort informatie mensen ouder dan 55 jaar be hoefte hebben. Het andere rap port geeft een omschrijving van de voorlichtingsactivitei ten die er reeds werden uitge voerd door de verschillende in stanties op het eiland. Via vier thema's die in blokken van drie maanden in 1993 aan de or de komen te weten financiële voorzieningen, huisvesting, ge zondheid, en zorgvoorzienin gen wordt aan de ouderen voor lichting gegeven. Dit alles met het uiteindelijke doel om de zelfstandigheid en emancipa tie van ouderen te vergroten, te voorkomen dat ouderen onno dig afhankelijk zijn en een effi ciënter gebruik van voorzie ningen te bevorderen. Doel groepen die bereikt moeten worden zijn niet alleen de ou deren'; maar ook familieleden en hulpverleners. Aan de presentatie van het voorlichtingsplan was grote aandacht besteed. De recreatie zaal van Duinoord was gevuld met onder meer vertegenwoor digers van ouderenbonden, verzorgings- en verpleeghui zen, kruisverenigingen, de Stichting Welzijn Ouderen, de GGD en van de Schouwen-Dui- velandse gemeenten. Overi gens werd niet alleen interesse getoond door gemeenteverte genwoordigers van het eiland, maar ook uit andere delen van de provincie waren zij overge komen. Dit laatste was overi gens een subsidievoorwaarde van de provincie. De uit komsten van het project moes ten ook te gebruiken zijn voor de overige regio's. De heer Van der Maas opende de bijeenkomst. Hij noemde het plan nog maar een handrei king aan de aangesloten instel lingen van het Zorgoverleg. „Wil het project kans van sla gen hebben dan zal van iedere vertegenwoordiger in het over legorgaan zijn/haar inbreng noodzakelijk zijn om het uit eindelijke doel van een goede, duidelijke en overzichtelijke voorlichting te verwezenlijken. We moeten het niet alleen ont vangen, er zal mee gewerkt moeten worden".,De heer A. C. r M: Schouw, voorzitter van de Projectgroep vóórlichting ou deren op Schouwen-Duiveland, noemde hét plan uniek vanwe ge zijn voorbeeldfunctie voor de overige regio's, de samen werking van de verschillende instanties en de betrokkenheid van de ouderen. Na het dank woord aan een ieder die zijn in breng heeft gehad in de realise ring van het plan overhandigde hij het eerste exemplaar aan de heer Van der Maas. Divers „Het staat er precies in. Wat is er, wat willen we, een plan dat uitgevoerd kan worden en een noodzakelijke evaluatie". Hoe wel hij enige scepsis toonde over het bereik en effect van andere vormen van voorlich ting, was de heer Driest in zijn lezing Wat mag je van voorlich ting aan ouderen verwachten lovend over het plan. Hij waar schuwde daarbij wel dat de groep ouderen zeer divers is en dat er wel degelijk verschil is tussen een oudere van 55 en van 80 jaar en dus ook in de in formatiebehoefte. Het was hem opgevallen dat in voorlichting aan ouderen altijd een associa tie wordt gemaakt met iets dat minder wordt. „Iets vrolijks, positiefs zou een factor van voorlichting zijn waarvan we kunnen leren van het bedrijfs leven". Tbt slot gaf hij ant woord op de titel van zijn le zing. „Ouderen verwachten op het juiste moment over de juisteinformatie te kunnen be schikken". Met het uitkomen van het rap port was het volgens Driest niet gedaan. „Het echte voor lichtingsplan is wat in de zo mer van '94 na evaluatie tot Stand komt". Discussie Als afsluiting van de dag werd een forumdiscussie gehouden met de zaal. Door middel van het opsteken van een rode of groene kaart kon het publiek aangeven wat zij vond van' stel lingen als: een speciaal voor lichtingsplan drukt oudere weer in het hoekje van de zorg- behoevenden, goede voorlich ting leidt uiteindelijk tot kostenvermindering en de es sentiële stelling dat ouderen liever meedoen aan recreatieve activiteiten in plaats van naar voorlichtingsbijeenkomsten te gaan. Bij dit laatste punt werd door ouderen de verantwoorde lijkheid bij de voorlichter ge legd. „Voorlichting wordt wel op prijs gesteld als de ouderen dan ook maar zijn mond open kan doen. Geen een richtings maar tweerichtingsverkeer", zo vond forumlid de heer J. van Wezel, voorzitter van het Ge west Zeeland van de ANBO. Een voorwaarde die door de opstellers van het plan in ieder geval duidelijk wordt, onder schreven. ZIERIKZEE - Volwassenen die weer willen gaan leren twijfe len vaak nog wel of ze mee kunnen komen. Bovendien vinden ze het moeilijk een keu ze te maken uit de veelheid aan studiemogelijkheden. Reden voor het Regionaal Educatief Centrum (REC) om in Zierik zee nog deze maand met een Bruggroep te beginnen. De Bruggroep biedt de moge lijkheid de kennis weer op te frissen, studievaardigheid op te doen en zich goed te oriënte ren op allerlei vervolgopleidin gen. Dat kan bijvoorbeeld de Mavo of Havo voor volwasse nen zijn, maar ook zijn er tal van beroepsopleidingen moge lijk of activiteiten op het ge bied van vrijwilligerswerk. Jan Capello, coördinator bij het REC, is uiterst tevreden over de resultaten die tot nu toe met Bruggroepen zijn bereikt. „De mensen krijgen zelfver trouwen omheen studie aan te pakken en ze maken een door dachte keuze voor een vervolg. Ze weten waar ze aan beginnen en ook dat ze het aah kunnen. Er wordt ruime aandacht be steed aan de vervolgmogelijk heden", aldus Capello. Bij de lessen in de Bruggroep is volle dig rekening gehouden met de deelnemers. Er is aandacht voor taal en rekenen. Verder ontwikkelen de deelnemers hun studievaardigheden, die nodig zijn om in een ver volgstudie goed mee te kun nen. De voorbereiding op een vervolg bestaat verder uit interesse-tests, informatie en proeflessen voor verschillende richtingen. Door de kleine groep waarmee gewerkt wordt kan de begeleiding optimaal zijn. De Bruggroep komt wekelijks een dag bij elkaar in de Prinses Julianaschool aan het Janne wekken in Zierikzee. In de schoolvakanties is er geen les. Wie kinderopvang nodig heeft kan daar een vergoeding voor krijgen. Het lesgeld bedraagt honderd gulden en er zijn geen bijkomende kosten. Mensen die interesse hebben, kunnen gratis en vrijblijvend een bro chure aanvragen bij het REC. Voor het opstarten van een nieuwe Bruggroep zijn nog vijf deelnemers nodig. ZIERIKZEE - „Ik dacht dat ik op de Grevelingen veilig hard kon varen. Ik was mij er niet van bewust dat dat schade kon opleveren", aldus A. W. B. uit het Bra bantse Lage Zwaluwe. Hij moest zich tijdens de zitting van het kantongerecht, donderdag in Zierikzee, verantwoorden voor de schade die hij aanrichtte via een snelle vaart met zijn motorjacht. Het tochtje kwam hem op een boete plus scha declaims van in totaal 1200 gulden te staan. De overtreding vond plaats op 21 juli 1991 en werd ongeveer een maand later, op 25 augus tus nog eens herhaald. De eer ste keer voer A. W. B. met zijn motorjacht Evelien door de Geul van Bommenede en de tweede keer draaide hij flink aan de gashandel nadat hij de jachthaven van Port Zélande was uitgevaren. De snelheid van ongeveer achttien knopen veroorzaakte een zodanig hoge hekgolf dat beide keren de masten van zeilboten, die (hon derden meters verderop) voor anker lagen, tegen elkaar bot sten. Daardoor werden toplichten en antennes vernield. Een schade waarvoor de diverse verzeke ringsmaatschappijen aan de gedupeerden respectievelijk Ï600 en 1375 gulden uitkeerden. Tijdens de zitting van het kan tongerecht kwamen twee zei lers vorderingen claimen voor het eigen risico en het verlies aan no-claim waarmee ze via hun verzekeringsmaatschappij werden geconfronteerd. De Brabander bleek niet echt onder de indruk. Hij was van mening dat hij niet harder voer dan was toegestaan en dat zei lers bij het ankeren rekening moeten houden met eventuele hoge hekgolven die er aan kun nen komen. Officier van justi tie mr S. Tbmpel was een ande re mening toegedaan. „De hou ding van meneer stelt mij te leur. Als watersporter zou hij de regels moeten kennen en zich daaraan houden. Daarbij moet hij er in eerste instantie op bedacht zijn schade te voor komen". Kantonrechter mr A. L. R. Melens was het daar mee eens. Hij vonniste conform de eis van de officier in totaal 950 gulden boete plus toewijzing van de vordering van een van de zeilers: 250 gulden. „Het is niet waar, het is zo niet gebeurd". Dat herhaalde A. H. D. uit Bergen op Zoom vele ke ren. Hij kwam voor omdat hij in juli 1991 met zijn motorjacht e*n aanvaring veroorzaakt zou hebben in de sluis bij Bruinis se. Uit verklaringen van de ei genaar van de boot waarmee hij in aanvaring kwam en een voorbijganger, die de klap hoorde, bleek dat A. H. D. met hoge snelheid de sluis ingeva ren zou zijn. De officier van justitie ging van die verklarin gen uit en eiste een boete van 250 gulden of vijf dagen ver vangende hechtenis. Maar kan tonrechter Melens had zijn twijfels. „Ik vind dat niet over tuigend is bewezen dat de heer A. H. D. de aanvaring heeft veroorzaakt". Hij vonniste vrijspraak. Slecht geheugen „Ik dacht dat ik moest voorko men vanwege een boete voor een Zündapp die niet is be taald. Waar u over praat weet ik niks vanaf". F. V. uit Zierik zee had een slecht geheugen of hield zich van de domme toen de kantonrechter hem ter ver antwoording riep voor het rij den op een onverzekerde Honda-brommer met een te hoog vermogen (1,28 kilowatt) en een slechte rem. Dat gebeur de volgens het proces-verbaal van de politie in augustus 1991 in Zierikzee. De kantonrechter veroordeelde de jeugdige Zie- rikzeeënaar tot een boete van 300 gulden of zes dagen hechte nis. „Ik ben het er totaal niet mee eens. Er bestaat een grote rechtsongelijkheid. Uw minis ter van verkeer en waterstaat reed 161 kilometer per uur en ik word veroordeeld terwijl ik niet te hard heb gereden". P. C. van D. uit Ouddorp was niet blij met de boete van 300 gul den of zes dagen hechtenis. Die werd hem opgelegd omdat hij in april 1991 met een vaart van 118 kilometer over de Seroos- kerkseweg zou hebben gereden (waar een maximum snelheid van tachtig kilometer geldt). De Ouddorper was van mening dat hij door een stagiaire van de politie was bekeurd die vele fouten had gemaakt. „Mijn naam was verkeerd geschreven en ik was wel verzekerd terwijl men zei dat dat niet het geval was". Daarom ging hij er van uit dat de apparatuur waarmee de snelheid van zijn auto werd geregistreerd ook wel niet goed zal zijn geweest. De kanton rechter was niet gevoelig voor dat argument. Hij vonniste conform de eis van de officier. BROUWERSHAVEN - Op maandag 12 oktober wordt in het Tonnenmagazijn te Brou wershaven een openbare ver gadering gehouden van de ge meentelijke commissie voor bezwaar- en beroepschriften. Daarbij worden mensen die be zwaar hebben ingediend tegen het ontwerp van een nieuw be stemmingsplan Brouwersha ven Kom in de gelegenheid ge steld om hun bezwaren toe te lichten. Zoals bekend is in Brouwershaven beroering ont staan naar aanleiding van de gemeentelijke plannen om het marktplein en omgeving op nieuw in te richten en het ver leggen van de weg langs de Nieuwe Haven. Een aantal mensen en het actiecomité Ja cob Cats heeft hier bezwaar te gen gemaakt. De vergadering waarbij de bezwaren kunnen worden toegelicht begint om 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3