Spoorloos verdwijnen 200 mensen wordt zeer onwaarschijnlijk geacht BBICEOn Algemene Zeeuwse Kruipruimtes zestig Neproma- woningen blijken verontreinigd &ee& DEURLOO B.V. Hoge boete oesterstroper Prins Constantijn jarig Meer slachtoffers geïdenti ficeerd In begin polio-epidemie wel aanloopproblemen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie ZEEUWS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 komst verstoren. ,,De agenten hadden er geen verstand van. Ze gooiden de carbid zo maar achter in de auto, terwijl die niet nat mag worden", aldus de verontwaardigde Noordgouwe naar. Kantonrechter Melens toonde echter geen enkele begrip voor deze vorm van oudejaarsvuur- werk. Hij wees de Noordgou wenaar op de APV van de ge meente Brouwershaven en de voorschriften van het Natuur- en recreatieschap De Grevelin- gen waaruit blijkt dat ook in het buitengebied geen keihar de knallen mogen worden ge produceerd. De boete bleef be perkt tot verbeurdverklaring van de spullen die door de poli tie in beslag werden genomen. „Mijn auto stond op die plaats omdat' ik een plaat wilde inla den. Ik dacht dat die gereed stond". G. M. van D. uit Noord- gouwe kwam voor omdat hij het niet eens was met een par keerbon die hij kreeg omdat zijn auto in de Weststraat te Zierikzee voor een doe-het-zelf zaak stond. Hoewel de Noord gouwenaar er van overtuigd was dat de auto daar niet lan ger dan tien minuten had gestaan, was dat voor de kan tonrechter te lang om nog als laad- en losstop te worden be schouwd. Hij legde een boete op van 35 gulden of een dag hechtenis. ,,We horen uw argumenten in alle variaties", zei mr Melens tegen de advocaat van M. B. uit het Duitse Bochelt. Die pro beerde uit te leggen waarom zijn cliënt in juni 1991 de nacht doorbracht in een camper die niet op een camping stond maar op een parkeerplaats aan de Rampweg bij Renesse, ille gaal kamperen dus. De boete bedroeg 150 gulden of drie da gen hechtenis. ZKH Prins Constantijn wordt zondag 11 oktober 23 jaar. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 10 oktober 02.45 166 08.40 116 14.50 158 20.55 - 142 11 oktober 03.10 171 09.05 - 118 15.25 164 21.25 - 142 12 oktober 03.45 174 09.35 - 120 16.00 169 21.55 - 141 10 oktober 01.15 169 07.20 - 113 13.25 159 19.35 - 140 11 oktober 01.45 177 07.40 - 119 13.50 170 20.05 - 142 12 oktober 02.10 184 08.10 - 123 14.20 179 20.35 - 143 10 oktober 02.45 177 08.35 - 124 14.55 168 20.55 - 151 11 oktober 03.25 182 09.05 - 128 15.40 174 21.25 - 152 12 oktober 04.00 184 09.40 - 132 16.15 177 21.55 - 152 10 Oktober 02.45 174 08.35 - 121 14.55 165 20.5 5 - 148 11 oktober 03.20 179 09.05 - 124 15.30 172 21.25 - 148 12 oktober 03.50 182 09.35 - 127 16.00 176 21.55 - 148 WEMELDINGE Springtij 13 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 UTRECHT - Liefhebbers van een spelletje kunnen van 23 tot 26 oktober terecht in de Utrechtse Jaarbeurs waar voor het eerst de Nationale Spellen- dagen worden gehouden. AMSTERDAM - Het Rampen Identificatie Team van de Rijkspolitie heeft opnieuw en kele slachtoffers van de ramp met het El-Al-vliegtuig geï dentificeerd. In totaal is nu van zeven mensen de identiteit vastgesteld: drie mannen, drie vrouwen en een jongen. Dat heeft een woordvoerder van het crisisteam in het Am sterdamse Stadhuis vrijdag ochtend meegedeeld. Op basis van de stoffelijke resten die de afgelopen dagen zijn gevon den, zijn van vijftig slachtof fers dossiers opgemaakt. Dat betekent dat nog 43 mensen moeten worden geïdentifi ceerd. ARNHEM - De kruipruimtes van ruim zestig wonin gen op het zwaar vervuilde Neproma-terrein in Arn hem blijken verontreinigde lucht te bevatten. In sommige woningen is ook de binnenlucht verontrei nigd. Dat heeft een woordvoerster van de gemeente Arnhem donderdagmiddag bekendgemaakt. De ge meente zal onmiddellijk maatregelen treffen, aldus de woordvoerster. Ingenieurs- en adviesbureau TAUW uit Deventer startte een maand geleden een onderzoek naar de binnenlucht in de wo ningen op het Neproma-terein. Het terrein is, zo bleek aan het begin van de zomer, zwaar ver vuild met tri en chloorethyleen (per). Deze vet- en vleko- plosmiddelen zijn in het verle den door textielfabriek Nepro ma in de bodem geloosd. Slaapstoornis Uit het onderzoek is nu geble ken dat op veel plaatsen de lucht in de kruipruimtes ver ontreinigd is. Ook in sommige woonruimtes komen verhoog de concentraties van oplosmi- delen voor. De gemeente gaat daarom op zo kort mogelijke termijn een aantal maatrege len nemen. Gedacht wordt aan het afsluiten van open verbin dingen tussen kruip- en woon ruimtes en geforceerde ventila tie van de kruipruimtes. De oplossing zal per huis bekeken worden. Hoewel de gemeente betwijfelt of de verontreinigde lucht blijvende gezondheids klachten veroorzaakt, heeft de dienst welzijn en volksgezond heid inmiddels toch een enquê te onder bewoners van het Neproma-terrein verspreid. Zo als bekend klagen de bewoners al geruime tijd over hoofdpijn, misselijkheid, brandende ogen en slaapstoornissen. Een aantal invullers van die vragenlijst kan komende dins dag deelnemen aan een onder zoek naar de gehaltes oplosmiddelen in de uitade- mingslucht. De gemeente denkt door het onderzoek over een paar maanden te herhalen te kunnen meten of de nu voor gestelde maatregelen afdoende zijn geweest, zo zegt de woord voerster. Begin deze week moest de PGEM al meedelen dat bij 25 woningen op het Neproma-terrein zo snel moge lijk de kunststof waterleiding vervangen dient te worden. In het water in die buizen blijkt namelijk een veel te hoge con centratie per te zitten, als het water enige tijd stil heeft gestaan. De bewoners hebben inmiddels het advies gekregen de kraan (ook van bad en dou che) vijf minuten te laten lopen als er een aantal uren geen wa ter gebruikt is. Volgens de PGEM hoeven mensen met een metalen waterleiding zich nog geen zorgen te maken over de waterkwaliteit. Bij de woningen op het Neproma-terrein en daar direct omheen, waar nu nog geen ver ontreiniging is vastgesteld, worden de komende weken op nieuw metingen uitgevoerd van zowel water- als binnen- luchtkwaliteit. Ondertussen adviseert de gemeente Arnhem iedereen voldoende te ventile ren in de kamers waar men aanwezig is. „Twee ramen of ventilatieschuiven tegen el kaar openzetten is de beste ma nier. Als er maar één raam is, moet dit wijd opengezet wor den. We verzoeken u dringend dit advies op te volgen," staat in een brief aan de bewoners. De gemeente zal de komende tijd zoeken naar financiële mo gelijkheden om de bewoners tegemoet te komen in eventue le extra kosten, zoals gestegen energielasten door het openzet ten van ramen bij kouder weer. Bovendien wordt een speciaal telefoonnummer voor vragen in gebruik genomen, terwijl volgende week dinsdag een informatie-avond wordt gehou den. UTRECHT - In de beginfase van de polio-epidemie hebben zich wel een aantal aanloopproblemen voor gedaan. Dat kwam vooral doordat in eerste instan tie de bevolking ruimschoots de kans kreeg zich te laten inenten. De vraag naar vaccinatie bleek daar door hoger dan verwacht. Maar in het uitroepen van risi cogebieden en het te voeren be leid zijn geen communicatieve problemen geweest. Dat stelt staatssecretaris Simons (valks gezondheid) donderdag in ant woord op Kamervragen van VVD'er Dees. Deze voormalige staatssecreta ris van volksgezondheid had het zijns inziens chaotische be leid en de grote verwarring die daaruit voortvloeide aan de kaak gesteld. Ook vond Dees dat niet kon worden gesteld dat Nederland beschikt over een perfecte organisatie voor vaccinatie. Die laatste opmer king sloeg volgens Simons op de gemiddelde vaccinatie graad onder jeugdigen, die in middels 94 procent bedraagt. De door Dees genoemde chaoti sche taferelen, werden veroor zaakt door de grote toeloop op de GG GD'en van mensen die zich massaal kwamen laten in enten. Na de verwarring die onder de bevolking zowel in de risicoals in de niet- risicogebieden is ontstaan over wie nu wel en wie zich niet moest laten vaccineren, zijn de inentingsadviezen aangepast. AMSTERDAM - Het is mogelijk dat menselijke li chamen die worden blootgesteld aan extreme hitte, simpelweg „verdampen". Volgens patholoog ana toom dr. Hens van het gerechtelijk laboratorium leert de ervaring in crematoria dat een menselijk li chaam bij een temperatuur van 1.100 graden celsius, is vergaan. Volgens professor Anthony Busuttil is het echter „zeer onwaarschijnlijk" dat 200 mensen verdwijnen zonder een spoor achter te laten. Busuttil is als patholoog ana- toom verbonden aan de univer siteit van Edinburgh en ver richtte onderzoek naar de ramp met het Pan Am toestel in het Schotse Lockerbie. Hij arriveerde donderdagmiddag op Schiphol om op verzoek van de gemeente Amsterdam mee te helpen bij het onderzoek. Uitsluitsel Busuttil's opmerkingen doen opnieuw de vraag rijzen in hoe verre de schatting van 250 do delijke slachtoffers terecht was. Volgens burgemeester E. van Thijn is daar vrijdagavond pas meer uitsluitsel over te ge ven, wanneer de lijst van ver misten zo compleet mogelijk is gemaakt. Behalve Busuttil is ook John Orr, politiechef van de Dumfries en Galloway poli ce, donderdag in Amsterdam gearriveerd. Orr had drie jaar geleden de leiding over het Lockerbie-crisisteam. Op de plaats van de ramp in de Bijl mer zijn tot nu toe 50 doden ge borgen. Volgens Van Thijn blijft het daar waarschijnlijk bij. De bergingswerkzaamhe den zijn donderdagmiddag om half 5 gestaakt. Een van de laatste doden die werd gevonden was een beman ningslid van het verongelukte El Al-toestel. Zijn lichaam werd aangetroffen op de zeven de verdieping van een van de flatgebouwen. Hij is nog niet gedentificeerd. Tbt nu toe is de identiteit van slechts één dode bekend. De man kwam niet voor op de lijst van vermisten. Hoefspoor Voor het volledig doen verdwij nen van een menselijk lichaam is volgens patholoog-anatoom Hens een hoeveelheid kerosine van tussen de 10 en 100 liter no dig. Een combinatie van hoog energetische warmtebronnen en hoge temperatuur maakt het mogelijk dat van een li chaam nog slechts een licht roetspoor op de grond achter blijft. Dat zou zich onder ande re hebben voorgedaan bij het bombardement op Dresden tij dens de Tweede Wereldoorlog, een raffinaderijbrand in het Franse Feyzin en tijdens een brand op het schip de Scandi navian Star, waar van 140 pas sagiers en bemanningsleden nagenoeg niets werd terugge vonden. In Lockerbie gebeurde dat met zeventien inwoners en twee passagiers van het veron gelukte Fan Am-toestel, zegt prof. Busuttil. Volgens hem moet onderzoek naar de ma nier waarop vliegtuig brokstukken zijn samen gesmolten uitwijzen hoe hoog de temperatuur is geweest tij dens de kerosinebrand. Daar naast moet aan de hand van te ruggevonden lichaamsdelen worden bepaald hoeveel men sen er zijn omgekomen. „Om een voorbeeld te geven; als we twaalf ellebogen en twee knieën terugvinden kun nen we ongeveer schatten om hoeveel mensen het gaat. In derdaad, een macabare jig-saw puzzle", aldus Busuttil." Sloop Vijftig woningen in Groene- veen en Kruitberg zullen wor den gesloopt. Dat besluit is donderdagmiddag genomen, omdat er direct instortingsge vaar bestaat. Dertig woningen waren al volledig verwoest door de vliegtuigcrash. Brand weercommandant H. Ernst heeft dat donderdagmiddag op een persconferentie in het stad huis meegedeeld. Uiterlijk op vrijdag 16 oktober wordt beslo ten of er nog meer wooneenhe den tegen de vlakte moeten. Het puin dat tot nu toe op twee plaatsen in de onmiddellijke nabijheid van de ramp werd opgeslagen, wordt nu afge voerd naar de provinciale stortplaats Nauerna. De auto riteiten hebben daar toestem ming voor gegeven en houden de stortplaats dag en nacht open. De brandweer zal zich de komende uren terugtrekken uit het rampgebied. Volgens Ernst is alle aandacht nu ge richt op de opvang en begelei ding van en nazorg voor de brandweerlieden die hun werk onder macabere omstandighe den hebben moeten verrichten. De vliegtuigvleugel waarnaar nog werd gezocht, is nog niet boven water. Mogelijk wordt die nog gevonden tijdens het schonen van de grond in de ko mende weken, aldus Ernst. De onderste etages van Groene- veen en Kruitberg zijn inmid dels met gaas en schotten afge schermd om plunderingen te voorkomen. Pasjessysteem Volgens burgemeester Van Thijn is het noodzakelijk ge bleken om voor het sportcen trum aan de Bijlmerdreef - waar nabestaanden en andere direct betrokkenen worden op gevangen - een pasjessysteem in te voeren. De toeloop bleek te groot. In het centrum ont stond door de drukte en de voortdurende onzekerheid over het lot van nabestaanden een toenemende spanning en kwa men emoties meer en meer tot ontlading. Dat werd niet verbe terd door irritaties over de be talingsregeling van de gemeen telijke sociale dienst. De for mulieren die werden gebruikt wekten de indruk dat het.ging om voorschotten die moeten worden terugbetaald. Daar is volgens Van Thijn echter geen sprake van. De formulieren zijn inmiddels aangepast aan de omstandigheden van de slachtoffers van deze ramp. door Mare Legendre Vrijdag 9 oktober Burgh-Haamstede Informatiemarkt Eigen wo ning. De Schutse. Van 19.30 tot 21.30 uur. Haamstede Korenavond. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Ellemeet Culturele avond met zang, dans en toneel. Dorpshuis. 19.30 uur. Zaterdag 10 oktober Zierikzee Nationale Vrij Vogeldag. Ex cursie vanaf parkeerterrein restaurant De Val. Van 10.00 tot 12.00 uur. Snuffelmarkt/boekenmarkt Dierenbescherming. Onder de Beuze. Van 10.00 tot 15.00 uur. Open dag kinderopvang De Petteflet en het gastouderbu reau. Scheldestraat. Van 11.00 tot 16.00 uur. Optreden Ronald van Rillaer Ron de Rauwband. Brogum. Zaal open 20.00 uur, aanvang 21.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Westenschouwen Strandschoonmaak. Verzame len bij Rotonde. 10.00 uur. Open dag asielzoekerscen trum. AZC Burgh-Haamstede, Hogeweg 55. Van 11.00 tot 16.30 uur. Informatiemarkt Eigen wo ning. De Schutse. Van 10.30 tot 15.30 uur. Brouwershaven Speelgoed- en kledingbeurs. Blokkendoos. 09.30-11.00 uur. Zondag 11 oktober Zierikzee Kinderdienst IWZ. Thema Feest van de oogst. Willibror- duskerk, Hoge Molenstraat. 17.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Wetenschapsdag. Delta Expo. Lezingen van 13.00 tot 17.00 uur. Maandag 12 oktober Brouwershaven Vergadering commissie be zwaar- en beroepschriften. Ge meenschapsruimte Haven Noordzijde 38 (Tonnenmaga- zijn). 20.00 uur. Dinsdag 13 oktober Zierikzee ANBO-naj aars vergadering in Huis van Nassau. 14.00 uur. Themadag van FNV en CNV over pensioenen in Paternoster. 14.00 uur. Schateiland, speurtocht: 8-9 jaar. Bibliotheek De Stolpe. 15.45 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.30 uur. Zonnemaire Muzikale avond NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Woensdag 14 oktober Zierikzee Presentatie activiteitenpro gramma VW-Zeeland. Rond vaartboot Stad Zierikzee. Van af 16.00 uur. Borstvoedinginformatie avond. Inl.: tel. 01110-16395. 20.00 uur. Donderdag 15 oktober Zierikzee Concert Pim Jacobs Louis van Dijk. Concertzaal. 20.00 uur. Renesse Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie algemene en bestuurlijke za ken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 16 oktober Schouwen-Duiveland Voedselactie ex-Joegoslavië. Kerken open op tijden varië rend van 10.00 tot 19.00 uur. Zierikzee Herdenking van 125 jaar Chr. schoolonderwijs in Zierikzee met speciale samenkomst in Gereformeerde kerk in Sint Domusstraat. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 01150-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 2