Duizend gulden boete voor oesterstroperij Grevelingen r uw mm m SCHOUWmUlVElMÜ 9 „Zeer vereerd met het schrijven van Kinderboekenweekgeschenk" 24-jarige Renessenaar komt om bij ongeluk ^ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MS TROUWPLANNEN? dé krant van schouwen - duiveland! 3 OUDEREN 4 STRANDVONDERIJ 5 VERZAMELAAR 13 ZAALVOETBAL Aanrijding bromfiets en auto Jacques Vriens over het schrijven van kinderboeken Jeugdige Bruenaar voor de kantonrechter ZIERIKZEESCHE pi NIEUWSBODE VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 149e JAARGANG NR 25236 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KQLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 HET WEER Vannacht in de kustgebieden nog kans op een bui. Minimumtemp. ±4 graden en in het binnenland mogelijk nachtvorst. Overdag pe r/oden met zon en droog. Middag- temp. 13 graden. Wind uit noord tot noordoost, matig, kracht 4. Perioden met zon RENESSE - De 24-jarige Michiel Marsman uit Re- nesse is de afgelopen nacht om het leven gekomen bij een eenzijdig verkeersongeval dat plaats vond op de Laone te Ren esse. Hij zat als passagier in een per sonenauto waarmee men tegen een boom aanreed. Volgens de politie moet de jeugdige Renessenaar daarbi-j- - op slag dood zijn geweest. De bestuurder van de auto, de 21- jarige M. uit Henesse, is met ernstig hoofdletsel overge bracht naar het Dijkzigt Zie kenhuis in Rotterdam. Het on geluk gebeurde in de nacht van donderdag op vrijdag om onge veer 03.00 uur. De personenau to reed over de Laone in de richting Renesse. Ter hoogte van de kruising van Laone met de Korte Moermondsweg raak te de auto, vermoedelijk door een te hoge snelheid, in een bocht van de weg af en botste tegen een boom. De Wester- schouwse brandweer moest uitrukken voor hulpverlening. Het voertuig waarmee het do delijk ongeluk gebeurde werd zeer zwaar beschadigd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, j JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. ét f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: X; Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB# Zierikzee. den altijd rode strepen omdat ik zo veel taalfouten maakte". Over zijn eerste boek deed hij vijf jaar omdat hij iedere keer weer dacht dat het niets zou zijn. Tben het boek af was ble ken zijn kinderen kwaad op hem omdat het voor hun leef tijdsgroep niet geschikt was. „Tben heb ik beloofd dat een volgend boek voor hen bedoeld was. De andere ochtend om 06.00 uur stonden ze al aan mijn bed met de vraag of het af was. Vanaf dat moment ben ik doorgegaan". Met ingehouden adem en grote ogen kijken en luisteren de kinderen naar Vriens als hij ge deeltes van enkele van zijn boeken voorleest. De schrijver heeft duidelijk ervaring met dit werk. Met veel mimiek, ge voel voor spanning en een ech te voorleestoon worden de pas sages gebracht. Soms schate ren de kinderen het uit om de humor die in de verhalen ver weven zit. Vooral om een passa ge uit het boek Tbmmie en Lot je, waar Vriens schrijft over een waargebeurde gebeurtenis met zijn kinderen, wordt harte lijk gelachen. Het gaat om Tbmmie en Lotje die in de trein zitten. Tbmmie moet naar de WC en laat zoals kleine kinde ren dat doen de deur open. Door het schudden van de trein raakt hij uit evenwicht en plast op de schoenen van een voor bijgaande heer. ,,Dat doet de trein, mijn piemel vloog uit de bocht..., zegt Tbmmie ver schrikt", leest Vriens met twin kelende ogen voor. Dan is het tijd voor de vragen ronde. Vragen hoe oud hij was toen hij zijn eerste boek schreef, hoe oud zijn kinderen nu zijn en of hij ook zelf de te keningen maakt, worden beantwoord. Een van de kinde ren stelt de vraag wat hij zelf zijn leukste boek vindt. Een moeilijke vraag waar de be roemdheid geen antwoord op kan geven. „Bij elk boek heb ik de herinnering hoe ijt op het idee ben gekomen en zie ik din gen die ik heb meegemaakt te rug". Over het schrijven van het Kinderboekenweekge schenk Het Raadsel van de Re genboog is hij zeer trots. „Het ligt in een oplage van 238.000 exemplaren in iedere boekwin kel van Nederland. Daar ben ik best een beetje trots op", geeft hij toe. Kinderen die tot 17 oktober kinderboeken ko pen in de winkel (boven een be drag van 17,50 gulden) krijgen Het Raadsel van de Regenboog cadeau. „Als je dat niet mag van je ouders of je hebt geen geld dan kun je het ook in de bibliotheek lezen hoor", ver trouwt Vriens zijn publiek tot slot toe. uitspraak van het ministerie van landbouw en visserij waaruit blijkt dat de toekomst van de reguliere oestervissers op het spel wordt gezet door de praktijken van oesterstropers. In tegenstelling tot enkele ja ren geleden, worden daarom tegenwoordig ook geen vergun ningen meer verstrekt aan par ticulieren die enkele oesters willen vangen voor eigen ge bruik. Behalve met een boete van dui zend gulden werd de Bruenaar ook gestraft doordat de auto waarmee hij de oesters ver voerde verbeurd werd ver klaard. Voor de auto zelf vond J. S. dat niet zo erg. „Ik had hem gekocht voor een paar honderd gulden, maar er zat wel een goede stereo-installa tie in". Ook die is nu van justi tie Een melkbus, een gasslang, een gasbrander en carbidkor- rels. Dat waren de ingredieën- ten waarmee J. J. J. uit Noord- gouwe enkele flinke oude- jaarsknallen wilde maken. Op 23 december 1990 ging hij naar het buitendijkse gebied te Bommenede nabij Zonnemaire om aan twee minderjarige jon gens te laten zien hoe je zoiets volgens de regels der kunst doet. „Ik heb een hekel aan het vuurwerk dat je in de winkels koopt omdat het zoveel troep gefft. Daarom wilde ik laten zien dat het ook op een andere manier kan", aldus de Noord gouwenaar. Omdat je zo'n operatie moei lijk midden op het dorp kunt uitvoeren stapte het gezelschap in de auto en liep vervolgens nog twee kilometer te voet naar het buitendijkse gebied. Net toen J. J. J. als deskundig gasinstallateur wilde laten zien dat hij wist hoe hij met gas en carbid moest omgaan, kwam de politie de bijeen- vervolg pagina 2 Een boek moet lumineus, maar niet volumineus zijn. Bovee Plan voorlichting ouderen; schoon van eenvoud. Op het strand spoelt van alles aan. Strandvonderij. Joop Deurloo; amateurarcheoloog en verzamelaar. Toren Boys eist favorietenrol op in de zaalvoetbalcom petitie. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's BRUINISSE - Donderdag om ongeveer 08.00 uur vond in de Nieuwstraat te Bruinisse een aanrijding plaats waarbij een auto, een bromfiets en een fiets beschadigd werden. Het ongeluk gebeurde toen de heer K. uit Bruinisse met een bromfiets over de Nieuwstraat in de richting van de Korte Ring reed. Hij zou op de krui sing geen voorrang hebben ver leend aan de heer S. uit Brui- Niet alleen kinderen, maar ook volwassenen luisteren aandachtig naar onderwijzer, maar vooral schrijver, JcLcques Vriens. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Gisterochtend, donderdag, hadden kinderen van groep acht van openbare basisschool 't Kofschip en van Binnen De Veste (,,is de beste en nooit de slechtste") een vrij uurtje. Zij gingen op bezoek bij boekhandel de Vries in Zierikzee waar kinderboekenschrijver Jacques Vriens voorlas uit eigen werk. Het bezoek werd gebracht in het kader van de Kinderboekenweek. Vriens was dit jaar aangewezen om het boekenweekgeschenk te schrijven. Een grote eer als je weet dat je erkende voorgangers hebt als Annie M. G. Schmidt en Paul Bie- gel", aldus de sympathieke schrijver. In een grote kring zaten de kin deren om Vriens, ook wel be kend als de gaafste boven meester van Nederland, heen. Hij vertelde kinderen hoe hij \vas gekomen tot het schrijven van boeken, las hier uit voor en ging in op vragen. Vriens blijkt als schrijver po pulair bij de jeugd want op de vraag of de aanwezigen wel eens een boek van hem hadden gelezen klonk een volmondig 'ja'. In zijn boeken als Ha bah naar school, Die rotschool met die fijne klas en het boeken weekgeschenk Het raadsel van de Regenboog maakt Vriens ge bruik van zijn ervaringen als hoofdonderwijzer van een ba sisschool in Bakel. Maar ook belevenissen met zijn kinderen Kasper en Joris zorgen voor veel stof. „Door mijn vader schap en werk sta ik heel dicht bij de belevingswereld van de kinderen", verklaart Vriens. Vandaar ook dat zijn boeken goed worden gelezen. De kin deren herkennen er zaken in die zij zelf dagelijks meema ken. Het schrijven van boeken noemt hij geen werk. „Voor mij is het een vorm van ontspan ning, al heb je natuurlijk ook wel eens piomenten waarop het minder gaat". Aan de kinderen vertelt hij hoe hij is begonnen met schrijven. „Op school vond ik het al leuk, alleen had ik een stomme meester. In mijn verhalen ston- nisse die met zijn auto van rechts kwam. Bij de aanrijding die volgde sloeg de heer K. met zijn brommer over de kop en raakte daarbij een fietser die vanuit de tegenovergestelde richting kwam aanrijden. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. ZIERIKZEE - „Ik weet dat je geen oesters mag stropen voor de verkoop. Maar als je ze zelf op wilt eten zou ik niet weten waarom het niet zou mogen". Dat zei J. S. uit Bruinisse tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee. Kanton rechter mr A. L. R. Melens vond dat de jeugdige Bruenaar dan toch wel erg veel honger had. Want hij werd door de politie betrapt met vijf zakken waarin in to taal zo'n achthonderd gestroopte oesters zaten. Hij veroordeelde hem tot een boete van duizend gulden of twintig dagen hechtenis. Ook de auto waarmee J. S. de oesters vervoerde werd verbeurd verklaard. wist zou ik het niet zeggen". Kantonrechter Melens en offi cier van justitie mr S. Tfempel waren er niet van onder de in druk. Het proces-verbaal van de politie was voor hen vol doende om wettig en overtui gend bewezen te achten dat de J. S. schuldig was. Zij wezen de Bruenaar op een Het was in november 1991 dat J. S.'samen met zijn maat A. W. door de politie werd gesigna leerd aan de rand van het Gre- velingenmeer nabij de Greve- lingendam bij Bruinisse. Men zag hoe een van de twee man nen gehuld in een duikuitrus- ting het water in ging en daar met onderwaterlamp bezig was. Daarna stapten beiden in een auto en reden terug in Bruinisse. De politie, die de zaak niet ver trouwde, postte nabij de water kant en niet voor niets, zo bleek. Om ongeveer 23.50 uur kwamen de beide Bruenaars weer terug. Zij haalden vijf zakken oesters uit het water en laadden die in de auto. In plaats van terug naar Bruinis se ging de terugtocht naar het politiebureau te Zierikzee waar het tweetal werd ver hoord. Via het spelen van argeloos heid probteerde J. S. tijdens de zitting van het kantongerecht de zaak nog ten goede te keren. „Ik weet niet wie er naar oes ters heeft gedoken en als ik het Kantonrechter mr. A. L. R. Melens: „De toekomst van de reguliere oestervissers wordt op het spel gezet door de praktijken van oesterstropers(Archieffoto). H M

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1