'Toeristische infrastructuur niet bouwen op luchtkastelen' Professionalisering en verbetering van kwaliteit vormen centraal thema Dierenkeuring in De Lichtboei Ronald van Rillaer in Brogum Maatschappij van Nijverheid en Handel laat weinig heel van plan Delta Park: Conceptnota provincie Recreatie en Toerisme in Evenwicht Commissie vergadering DONDERDAG 8 OKTOBER 1992 NR 25235 8 ZIERIKZEE - Het departement Zeeland van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft scherpe kritiek op de plannen voor realise ring van een themapark onder de naam Delta Park op Neeltje Jans. Dat blijkt uit een brief van het de partement aan de Zeeuwse staten. In de brief doet het departe ment een appèl op de Zeeuwse staten om geen 'overantwoorde risico's te nemen. „Want die kleven er vele aan de opzet van de Stichting Delta Park. Onze ernstige bezwaren tegen de bouw van een themapark zijn ingegeven door de ervaringen tot nu toe met grootschalige projecten in Zeeland", aldus het departement. Voorheelden Als voorbeeld van hoe het mis kan gaan noemt het departe ment de problemen rondom het vakantiehof Domburg, recrea tieproject Aquadelta in Brui- nisse en golfslagbad Scheldo- rado in Terneuzen. „Groeiende twijfels rijzen er over de plan nen voor de bouw van een re creatief miljoenenproject in Cadzand-Bad en ook kampt het Sportfondsenbad Vlissingen met flinke tekorten als gevolg van tegenvallende bezoekers aantallen", aldus het departe ment. Delta Park zal het, zo vreest het departement, niet veel be ter vergaan. „Het rendement van Zeelands toeristisch- recreatieve infra-structuur mag niet worden gebouwd op fundamenten van luchtkaste len. Dat dreigt te gebeuren met de plannen van Delta Park". Het departement breekt een lans voor de uitbreidingsplan nen van Delta Expo. „Delta Expo heeft haar nieuwe opzet toegesneden op de schaal van de provincie Zeeland. Ze kiest voor zekerheid en ze wil de in frastructuur van het gebied, dat de aan- en afvoer van de be zoekers moet verwerken, in de naaste toekomst niet te zwaar belasten". Delta Park heeft volgens het departement veel hogere ambi ties dan Delta Expo. „Het be stuur van Nijverheid en Han del zet daar grote vraagtekens bij. Wij vragen ons af of en in hoeverre het regionaal econo misch belang vaix Zeeland met deze plannen is gediend. Ze overstijgen niet alleen de schaal van wat nog past in de uitbouw van het pakket aan toeristisch-recreatieve voorzie ningen veel te sterk. De plan nen gaan ook te gemakkelijk uit van rooskleurig voorgestel de bezoekersaantallen". „Wanneer we even bedenken dat de provincie Zeeland zelf een inwonertal van ruim 355.000 mensen heeft veron derstelt de prognose van Delta Park met 750.000 tot 1,2 mil joen bezoekers, een bijzonder grote mobiliteit. Zelfs in een stad als Rotterdam met een miljoenenpubliek in de eigen regio maken groots opgezette attracties als het tropisch zwembad Tropicana en de super-disco Tomorrowland zware tijden door". „Het valt ons op dat alle plan nen voor groots opgezette at tracties in Zeeland gepaard gaan met de bouw van hotels of andere vormen van verblijf sre- creatie. Ze moeten de exploita tie kennelijk redden", aldus het departement. „Wij moeten er in dat verband op wijzen dat er in de hoi*eca-sector een over compleet aan hotelbedden di'eigt te ontstaan. De gevolgen daarvan binnen de bedrijfstak zijn niet te overzien". Alles bij elkaar reden voor het departement om hun grote on gerustheid uit te spreken. „Want wat gebeurt er als het misgaat met de veel te mooi voorgestelde exploitatiebasis van een prpject als Delta Park? De exploitanten hebben in dat soort gevallen vaak de neiging om het verlies af te wentelen op anderen, waaronder de re gionale bedrijven". Slotconclu sie van het departement is dat Zeeland dient te kiezen voor zekerheid bij de verdere ont wikkelingen op Neeltje Jans. ZIERIKZEE Verkoping de Schutse Aanstaande zaterdag wordt vanaf half elf tot vier uur in de zaal van de Christelijke Gere formeerde kerk aan de Zeven- getijstraat een verkoping van de Schutse gehouden. De Schutse afdeling Schouwen- Duiveland, een organisatie die zich bezighoudt met de verzor ging van gehandicapten, neemt de organisatie voor haar reke ning. Tijdens de verkoping worden allerlei zelfgemaakte artikelen, heerlijke cake, echte babbelaars, ouderwetse advo caat, onderkleding en nog veel meer aangebonden. Iedereen is hartelijk welkom. Korpsinformatie-avond Op vrijdag 16 oktober om 19.301 uur wordt in het gebouw van het Leger des Heils aan de Poststraat een korpsinforma tie-avond gehouden. Deze avond zal vooral de mensen aanspreken die hebben meege daan aan de evangelisatie-actie die huis-aan-huis werd gehou den. Besproken worden name lijk de resultaten van de enquê tes. Maar ook het beleid voor de komende jaren komt aan de orde. RENESSE Collecte-opbrengst gehandicapten De Nationale Kollekte Geeste lijke Gehandicapten heeft in Renesse het mooie bedrag van 1437,10 opgebracht. Gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. SCHARENDIJKE Nierstichting De collecte ten bate van de Nierstichting heeft in Scharen- dijke 939,55 gulden opge bracht. Giftgevers en collectan ten worden namens de organi satie van harte bedankt. IfREISCHOR Gepromoveerd Oud-inwoner van Dreischor ir Jan Peter Adriaanse promo veerde aan de Tbchnische Uni versiteit te Delft tot doctor in de Natuurkunde. Hij deed dat via zijn proefschrift Hoge tem peratuur, super-geleiders en magnetische elektronen len zen. BRUINISSE Duivelanders helpen Polen De organisatrices van de Stich ting Tholen helpt Polen in Bruinisse bieden dit jaar voor de vierde keer de mogelijkheid om op een veilige manier kerst pakketten voor Polen samen te stellen. Met het oog op het enorme succes van de voor gaande jaren en de getoonde belangstelling van het publiek verwacht de stichting een grote toeloop voor de te vullen doos jes. Deze zijn voor slechts een gulden verkrijgbaar. Op de meeste scholen in Bruinisse en Oosterland kunnen de kinde ren zelf een doosje aankopen om de Poolse jeugd te verras sen. In Polen bestaat nog steeds veel behoefte aan houd bare materialen zoals kinder kleding, ondergoed, koffie, thee, cacao, tandenborstels, tandpasta, zeep, shampoo, toi letartikelen en ook een snoepje of een stukje speelgoed is bij deze mensen en kinderen van zelf welkom. Particulieren kunnen terecht bij de familie Bal op Steinstraat 14 en fami lie Van den Bos op het adres Molenstraat 51. Bij de actieve Thoolse stichting blijven de giften voor Polen regelmatig binnenstromen. Door de oudei*- raad van de openbare school in Colijnsplaat werd onlangs een bedrag van 281 gulden overge maakt. Via de diaconie van de Gereformeerde Kerk in die plaats werd een gift van 375 gulden toegeschoven. Verder organiseerde deze kerkelijke gemeenschap spontaan een rommelmarkt die het mooie bedrag van 2000 gulden ople verde. Hiervoor kon voor 1500 gulden levensmiddelen en 500 gulden aan waspoeder worden gekocht. HEINKENSZAND Debat Onder auspiciën van de Stich ting Leefbaar Zeeland wordt donderdag 19 november in de Stenge in Heinkenzand een openbaar debat over kernener gie gehouden. Dit debat begint om 19.30 uur. Als gasten voor dit debat zijn de heren Lan- sink, lid van de Tweede Kamer fractie van het CDA en de heer Geijsels, lid van het Belgisch parlement voor Agalev uitge nodigd. Aan de orde komen za ken als kernenergie en broei kaseffect, kernenergie en af- valproblematiek en kernener gie in een duurzame samenle ving. Het debat wordt gelei3 door M. P. Dieleman, hoofdre dacteur van de PZC. MIDDELBURG Vlegelbrood Gisteren, woensdag, hebben enkele vertegenwoordigers van de Stichting Zeeuwse Vlegel in het provinciehuis in Middel burg het Zeeuwse Vlegelbrood aangeboden aan de Commissa ris van de Koningin, de heer drs W. T. van Gelder. Het over handigen van het vlegelbrood gebeurde in het kader van de week van het brood en de suc cesvolle nieuwe oogst. Het af gelopen seizoen zijn 36 akker bouwers in de provincie Zee land erin geslaagd om op een milieuvriendelijke wijze, dat wil zeggen zonder bestrijdings middelen en met gebruik van organische mest in plaats van kunstmest, tarwe te verbou wen waar het vlegelbrood van gebakken wordt. De Zeeuwse Vlegel is het enige baktarwe- project in Nederland waarbij ook op een milieuvriendelijke wijze tarwe wordt geteeld. De teelt wordt gecontroleerd door de Stichting Keuringsdienst Rivieren-Delta Nederland in Goes. Het aantal bakkers dat het vlegelbx-ood in haar assor timent opneemt is nog steeds groeiende. Het aantal verkoop punten is de afgelopen zomer tot honderd gestegen en het brood is nu ook verkrijgbaar op verschillende plaatsen in West-Brabant. Concert Het Middelburgs Kamerkoor en de Thuredrecht Cantorij ge ven zondag 11 oktober een con cert in de Lutherse kerk in Middelburg. Dit concert begint om 16.00 uur. In verband met het Andriessen-jaar is in het programma veel ruimte vrijge maakt voor werken van Hen drik Andriessen. Daarnaast staan ook werken van Heinrich Schütz. Het Middelburgs Ka merkoor staat onder leiding van Peter Arts; de leiding van de Thuredrecht Cantorij is in handen van Trudi Koeleman. Rozenkruizers Het Rozenkruisers Genoot schap probeert antwoord te ge ven op vragen als; waar komen wij vandaan, wie zijn we en waar gaan we heen. In oktober worden er twee lezingen gehou den in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk, Middelburg door het Rozen kruizers Genootschap. De eerstvolgende lezing op maan dag 12 oktober draagt als titel Gnostieke symbolen van het Rozenkruis. De tweede lezing is op donderdag 29 oktober. Beide lezingen beginnen om 20.00 uur. iedereen is welkom. MIDDELBURG - De provincie is tot de conclusie ge komen dat als zij de verworven positie van de pro vincie Zeeland op toeristisch en recreatief gebied wil behouden, zij haar beleid dient aan te passen. Hiervoor zijn enkele accenten bepaald waarop men zich de komende jaren wil richten. Deze aandachts punten zijn op hun beurt weer uitgewerkt in onder linge samenhangende thema's. Centraal thema en basisvoorwaarde voor het welslagen van een ge wenste ontwikkeling van toerisme en recreatie wordt genoemd de professionalisering en kwali teitsverbetering. Dit alles staat te lezen in de nota Recreatie en Toerisme in Evenwicht van de provin cie Zeeland. Allereerst wordt gemotiveerd om welke redenen een aanpas sing van beleid noodzakelijk is. Kernwoord hierbij is even wicht. Een evenwicht dat op vele punten dreigt verbroken te worden of reeds verbroken is. Als eerste wordt genoemd een verbetering van het even wicht tussen vraag en aanbod. Het aanbod sluit op dit mo ment namelijk onvoldoende aan op de groeiende vraag naar een divers scala van voorzie ningen. Een verbetering van evenwicht in de tijd. Vakantiespreiding en seizoensverlenging staan hierbij hoog in het vaandel. Ook een afstemming tussen be leid van recreatie en toerisme met dat van natuur, milieu en landschap is reden tot aanpas sing van het beleid. Tot slot wordt genoemd dat er een draagvlak moet komen voor de drukte die het toerisme teweeg brengt in het hoogseizoen, dus een evenwicht tussen recreatie en het maatschappelijk draag vlak. Om de genoemde even wichten te verwezenlijken wordt door de provincie een ontwikkeling voorgestaan waarbij het accent ligt op ver nieuwing, verbreding en ver sterking. Ander punt is het profileren van de provincie als een gebied dat meer is dan een vakantieland met water en kust. Meer nadruk zou volgens de opstellers van de nota ge legd moeten worden op het ka rakteristieke landschap, de na tuurwaarden, de cultuur historie, de visserij en de aan het water gebonden bedrijvig heid. Thema's Bij de ontwikkeling worden dus accenten gelegd op onder meer het behoud en de aanpas sing van bestaande voorzienin gen, het aanbrengen van ver scheidenheid in de dagvoorzie ningen, verbetering van de kwaliteit van de dienstverle ning en de verbreding van het imago, de omgevingskwaliteit en de leefbaarheid. Bij de uit werking van deze accenten wordt gebruik gemaakt van thema's waarbij als centraal thema is gesteld professionali sering en kwaliteitsverbete ring. Hierbij wordt gedacht aan een verbetering van de or ganisatiestructuur en bevorde ring van de samenwerking, vergroting van deskundigheid en de toepassing van het pro fijtbeginsel en privatisering. Ander thema is recreatie en cultuurhistorie. Meer aandacht voor het cultuurhistorisch erf goed moet leiden tot verbre ding van het dagrecreatief aan bod en seizoens verlenging. Binnen het thema recreatie en natuur en landschap wordt met name gedoeld op het behoud en de versterking van de omge vingskwaliteit. Bij het thema recreatie en milieu wordt voor namelijk aandacht besteed aan terugdringing van de automo biliteit. Onderlinge afstem ming en samenwerking tussen betrokken partijen is hiervoor noodzakelijk, zo wordt gesteld. Laatste van de vijf thema's is recreatie en leefbaarheid. Bin nen dit thema wordt een ver mindering van de lasten door recreatie en toerisme na gestreefd. Voor de uitvoering van het be leid is een coördinatieteam sa mengesteld met hierin onder meer vertegenwoordigd de ge deputeerde recreatie en toe risme, de directeur van de Pro vinciale VW, de consulent Economische Zaken, de consu lent openluchtrecreatie en de provinciaal coördinator recrea tie en toerisme. Voor elk van de genoemde thema's wordt een initiatiefgroep samengesteld. De promotie en voorlichting vormen uiteraard belangrijke onderdelen om het gewijzigde beleid kenbaar te maken. De promotie, zo blijkt uit de nota, moet zich vooral toespitsen op het voor- en naseizoen en de thema's en niet langer op het werven van meer toeristen in het hoogseizoen. Voorlichting wordt belangrijk geacht om ongewenste effecten van re creatie te voorkomen en bij te sturen. Draagvlak Voor de komende twee jaar is voor de uitwerking van de the ma's in principe voor provin ciale bijdragen een bedrag be schikbaar gesteld van in totaal 1,7 miljoen gulden. Voor de co financiering worden bijdragen van de rijksoverheid verwacht. Wel wordt gesteld dat deze fi nanciële middelen sléchts duwtjes in de rug zijn. „Het succes van de thematische aan pak is afhankelijk van de mate waarin het door alle betrokke nen wordt gedragen. Van bur ger tot bedrijfsleven tot over heden is een positieve mede werking noodzakelijk", aldus het provinciaal beleidsplan. Er kwamen vooral veel kinderen met knaagdieren naar de dierenkeuring in De Lichtboei. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het waren vooral veel knaagdieren; konijnen en cavia's die woensdagmiddag door hun jeugdige bazen en bazinnen werden meegenomen naar het buurt- en clubhuis De Lichtboei in Zierik- zee. Ter gelegenheid van Dierendag, 4 oktober zat daar dierenarts M. K. Buth uit Burgh-Haamstede om de dieren te keuren. Later kwam ook dierenarts E. Wondergem uit Zonnemaire, die de keuring aanvankelijk 2ou doen maar werd weggeroe pen voor een spoedgeval. Spoedgevallen waren de zeven tien honden, katten en knaag dieren die naar het clubhuis werden gebracht niet, maar ze werden door de dierenarts wel met evenveel aandacht beke ken. Hij beoordeelde de ge zondheidstoestand en de condi tie van de dieren met een cijfer. Uit het feit dat geen enkel dier daarbij lager scoorde dan een 7 mag worden afgeleid dat het met de beoordeelde dieren goed gaat. Ook werd aandacht besteed aan de vragen die de kinderen stelden tijdens het onderzoek. Zo wilde de jeugdige eigenaar van een konijntje weten oi het dier in verwachting was. „Ze heeft bij het mannetje gezeten en nu wil ik weten of het ge lukt is". De dierenarts werd terzijde gestaan door bestuurs lid van de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren mevrouw B. Arends uit Zierik zee. Zij keek hoe de kinderen met hun dier omgingen en gaf daar een cijfer voor. Tenslotte werden de dieren be keken door mevrouw C. Clerx van het buurt- en clubhuiswerk van het Leger des Heils die een cijfer gaf voor de verzorging van het dier. In totaal kwamen zeventien kinderen en hun ou ders naar De Lichtboei waar het evenement via een levens grote kartonnen clown aan de deur kenbaar werd gemaakt. Dierenarts Buth vertelde nog wat over de wijze waarop men met de verschillende diersoor ten moet omgaan en hoe men een dier het beste kan optillen. De dierenkeuring begin okto ber is een traditie die al jaren lang plaats vindt in De Licht boei. BROUWERSHAVEN - Op maandag 12 oktober komt de commissie voor de bezwaar- en beroepschriften van de ge meente Brouwershaven bijeen voor een vergadering. De open bare vergadering wordt gehou den in de gemeenschapsruimte Haven Noordzijde 38 in Brou wershaven' en begint om 20.00 uur. Op de agenda staan twee pun ten. Allereerst wordt het ver slag vastgesteld van de hoor- commissie ruimtelijke orde ning. De commissie die inmid dels is opgeheven en geïnte greerd in de commissie voor bezwaar- en beroepschriften. Daarna wordt degenen die schriftelijk bezwaren hebben ingediend tegen het ontwerp van een nieuw bestemmings plan Brouwershaven Kom de gelegenheid geboden hun be zwaren nader toe te lichten. ASSEN - Justitie in Drenthe treedt niet op tegen de groep boeren die op 26 september il legaal mest heeft uitgereden in het buurtschap Alterveer bij Hoogeveen. Volgens officier van justitie mr. R. Schut heeft de politie die dag geen enkele overtreding van de mestwet ge constateerd, ondanks de extra inzet van tien politiemensen en een vliegtuigje. ZIERIKZEE - Op zaterdag 10 oktober houdt Stichting Brogum een optreden van Ronald van Ril laer de Ron de Rauwband. In dit verband kan de vraag worden gesteld: Wat gebeurt er als een zware rocker samen op het podium staat met een vergrijsde bureaucraat? Het antwoord en de op dracht: maak er een swingend muzikaal spektakel van. De bureaucraat die wordt vertolkt door Ro nald van Rillaer zal zich ernstig moeten aanpassen. En wat er gebeurt er met de rocker? Kan de rocker, Ron de Rauw, blijven zoals hij is? Vragen die tijdens de nieuwe show van Ronald van Ril laer worden beantwoord. Na Hoogspanning, het stuk dat onlangs met succes in Brogum is uitge voerd, weer een totaal nieuw programma. Anders dan anders en dit keer met een heuse band: de Ron de Rauwband. Het publiek moeteven goed rekening houden met de wat af wijkende aanvangs tijd. De zaal gaat open om 20.00 uur. De aanvang van het optreden is om 21.00 uur. Bij dit alles is namelijk rekening gehouden met het optreden van Kevin Coyne in De Vlinder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5