Omroep Zeeland ernstig bezorgd over voorlichting bij rampen Concert Pim Jacobs en Louis van Dijk DE IMMETJES-HOEVE Expositie in De Grevelingen 1 Batmans I returns Film Batman Returns in Concertzaal Zierikzee 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Omroep Zeeland is ernstig bezorgd over de voorlichting aan de bevolking in het geval zich in deze provincie een grote ramp zou voordoen. Aanstaande maandag wordt onder het motto Als de sirene gaat..., in Zeeland een grote voorlichtings campagne aan de bevolking gepresenteerd, maar met de verantwoordelijke overheden zijn nog geen afspraken gemaakt over de wijze waarop de regiona le omroep zijn taak als rampenzender kan waarma ken. „We willen voorkomen, dat de bevolking het idee krijgt dat men rustig kan gaan slapen omdat Omroep Zeeland direct en adequaat voorlichting zal geven op het moment dat de si renes in werking worden ge steld. De kans is groot dat we er zijn, maar dan is het in ieder geval niet aan de daadkracht van de Zeeuwse overheden te danken", zegt Flip Feij, directeur-hoofdredacteur van Omroep Zeeland. Op alle Zeeuwse adressen zul len vanaf volgende week spe ciaal gemaakte folders worden bezorgd, waarin de bevolking wordt opgewekt in geval van een (dreigende) ramp direct naar binnen te gaan, deuren en ramen te sluiten en radio (Om roep Zeeland) of tv (niet nader aangeduid) aan te zetten. In de brochure staat, dat er in Zee land bijzondere risico's worden gelopen met het water, trans port over land en water, bedrij ven die met gevaarlijke stoffen werken (Dow Benelux, Hydro Agri, Eurogas, Tbtal en Hoechst) en met de kerncentra les in Borssele en Doel. Extra uitzending Het is in het jonge bestaan van de Zeeuwse regionale omroep al drie keer voorgekomen, dat de omroep met extra ramp uitzendingen in de lucht kwam om de bevolking te informe ren. Dat gebeurde volledig op eigen initiatief van Omroep Zeeland. De eerste bijzondere uitzending was al tijdens de eerste weken na het begin van de regionale omroep, tijdens de hevige voorjaarsstormen in 1990. Er vlogen daken van hui zen, de samenleving was ont wricht, de Stormvloedkering en de Zeelandbrug waren voor alle verkeer gesloten, de veer diensten op de Westerschelde waren gestoord en de politie gaf het advies aan de bevol king om alleen het huis te ver laten als het echt niet anders kon. Ook is Omroep Zeeland in ok tober 1990 op een avond in de lucht gekomen toen er in het Sloegebied een ongeluk was gebeurd met een LPG-trein, waardoor alle bewoners van Nieuwdorp geëvacueerd dreig den te moeten worden. Het on geluk gebeurde 's middags, de omroep werd niet gewaar schuwd. De laatste keer, dat de Zeeuwse omroep met extra ramp-uitzendingen in de ether kwam was in november 1991 naar aanleiding van de aanva ring van een naftatanker en een bulk-carriër in de monding van de Westerschelde, waarna al het scheepvaartverkeer op de Westerschelde werd stilge legd en waarbij op heel Walche ren de geur van nafta was waar te nemen. De verslaggevers van de omroep moesten toen de grootst mogelijke moeite doen om de verantwoordelijke auto riteiten te spreken te krijgen. Achteraf was zelfs kritiek te horen op de voortvarendheid van de omroep, omdat het niet om een ramp in de zin der wet zou zijn gegaan. Volgens Omroep Zeeland kan er overigens ook op andere ter reinen door autoriteiten een beter gebruik worden gemaakt van de regionale omroep. Toen enkele weken geleden de op roep aan de Zeeuwse bevolking uitging om zich te laten inen ten tegen kinderverlamming en toen honderden belangstel lenden zich bij de wijkgebou- wen moesten laten terugsturen wegens gebrek aan vaccin is er van de desbetreffende autori teiten geen initiatief uitgegaan om de bevolking via de radio te informeren. Er werd een 06- nummer in gebruik genomen, maar vergeten werd dat via de mogelijkheden van de radio veel meer mensen tegelijker tijd bereikt kunnen worden. Uit de extra uitzendingen die Omroep Zeeland verzorgde bleek hoe groot de behoefte was aan polio-informatie. Het is landelijk overheidsbe leid om de goedbeluisterde re gionale omroepen in te schake len bij de voorlichting aan de bevolking in geval van rampen. Er is namens de minister president en namens de geza menlijke regionale omroepen een overeenkomst getekend over praktische afspraken voor het doen van mededelingen aan de bevolking. De daaruit voortvloeiende overeenkom sten met de provincie en de ge meenten zijn in Zeeland nog niet besproken en getekend. Ook zijn er nooit besprekingen geweest over een structurele rol van de Zeeuwse omroep in de onderdelen van rampen plannen die aan voorlichting gewijd zijn. Evenmin is de Zeeuwse omroep officieel ooit betrokken geweest bij rampen- bestrijdingsoefeningen. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij: „Het is zorgwekkend, dat in de bijna drie jaar van ons be staan nog niets is geregeld. We snappen ook wel, dat je niet al- Pim Jacobs en Louis van Dijk, het succesvolle pianoduo, staan bekend als twee gere nommeerde muzikanten die in hun genre de top van Neder land vormen. Het vorig thea terseizoen werd opgetreden in tal van steden voor veelal uit verkochte zalen. Succesvol Na een reeds zo rijke carrière is het jaar 1988 voor zowel Pim Jacobs als voor Louis van Dijk artistiek uiterst succesvol te noemen. Van Dijk kreeg een Edison voor zijn elpee met Rita Reys Tfea for two en Jacobs mocht de jazzprijs van de stad Den Bosch in ontvangst nemen voor het vele werk dat hij voor de lichte muziek in het alge- Pianofestijn door Louis van Dijk (links) en Pim Jacobs in de Concertzaal Zierikzee. les direct en compleet kunt af spreken, maar zelfs over de meest elementaire zaken weten wij officieel nog van niets. Met ons is van alles af te spreken, maar we hebben nog niemand op bezoek gehad met een volle dig mandaat om die zaken even te regelen". Volgens Omroep Zeeland moe ten de afspraken gaan over hoe in welke situatie de verant woordelijkheden liggen, waar zich het crisiscentrum bevindt, wie beoordeelt wanneer van een ramp kan worden gespro ken, of de overheid ook een voorlichtende taak heeft als een groot ongeluk niet tot ramp kan worden bestempeld, hoe de omroep tijdig betrok ken kan worden bij de besluit vorming over de wijze waarop de ramp bestreden wordt en hoe de hulpverlening georgani seerd is. Flip Feij: „Het is ons beroep om de bevolking via de radio te informeren, ik kan mij voorstellen dat onze vakkennis van pas kan komen bij de voor lichting in rampsituaties". Andere afspraken moeten gaan over maatregelen om ervan verzekerd te zijn, dat de drie Zeeuwse radiozenders onder alle omstandigheden in de lucht kunnen worden gehou den en dat de elektriciteits voorziening en telefonische be reikbaarheid gewaarborgd zijn. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij: „Het enige dat wij weten en geregeld hebben vloeit voort uit de taken die wij als journalistiek medium hebben en er is al gebleken dat wij tot heel wat in staat zijn, ook zonder vaste afspraken met de autoriteiten. Wij vinden het echter nogal stuitend, dat de overheid vanaf volgende week geruststellend aan alle Zeeuwen wil laten weten, dat het wel goed zit met de voor lichting aan de bevolking. Wij wensen daar onder de huidige omstandigheden niet aan mee te doen". meen en de jazz in het bijzon der heeft gedaan en dat gedu rende vele jaren in het land voor zowel radio als televisie. Jacobs en Van Dijk, die de laat ste jaren zo nauw hebben sa mengewerkt dat gesproken kan worden van een twee eenheid, brengen in de Con certzaal Zierikzee een pro gramma voor een breed pu bliek. Van Bach tot en met de Beatles en alle stijlen die daar tussen in zitten worden num mers gespeeld. Zo worden ook populaire stukken van beken de componisten als Fats Waller, Duke Ellington en Michel Le grand door de beide pianisten vertolkt. Zowel Pim Jacobs als Louis van Dijk bezitten hierbij de gave om bij hun publiek een vonk te doen overspringen door hun enthousiasme op de bühne en door het gesproken woord. Hierdoor voelt het pu bliek zich sterk bij het concert betrokken. Vrijdag 9 oktober NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur Heb ik iets gemist? Tbrugblik op de programma's van de afgelopen week. 16.56 uur Young riders, Ameri kaanse jeugdserie. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het Klokhuis, infor matief kindermagazine. 19.00 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.28 uur Piglet files, Engelse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.25 uur De uitdaging, pro gramma waarin Angela Groot huizen een uitdaging reali seert. 21.25 uur Reporter, achtergro- den bij de actualiteit. 22.00 uur Inspector Morse, En gelse misdaadserie. 22.55 uur Denkt u dat ik gek ben? Documentaire serie over ambulante psychiatrische hulp. Afl. 1. 23.31 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.10 uur Te land, ter zee en in de lucht, spelprogramma. 17.02 uur Aktie, magazine over het Jeugd Rode Kruis. 17.31 uur Power play, program ma over computerspelletjes. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur Candid camera, pro gramma met de verborgen ca mera. 18.46 uur Blinde hartstocht, Australische saopserie. 19.13 uur Karaoke, programma waarin Sjoukje Smit nietsver moedende mensen uitnodigt om een liedje te zingen. 19.40 uur Een vakantie om nooit te vergeten, Engelse tv- film. 21.09 uur TrosKompas TV ster gala, programma waarin de kandidaten voor deze onder scheiding genomineerd wor den. 21.14 uur TV dokter, medische tips 21.21 uur Platen 10-daagse TV- show, 2-delige special van deze talkshow met veel muziek. Deel 2. 22.16 uur Dat willen we even kwijt, wekelijkse column. 22.16 uur In the heat of the night. Amerikaanse politiese rie. 23.06 uur TROS Weekendfilm: Havinck, Nederlandse speel film. 00.41 uur Journaal. OUDDORP - Tot en met zon dag 1 november zijn in het Be zoekerscentrum De Grevelin- gcn diverse aquarellen, pastels, en potloodtekeningen te zien. Daarnaast is er ook een expositie van de Japanse pa pier vouwtechniek: origami. De makers hiervan zijn moe der en dochter Corry en Jenne- ke Baars uit Oud-Beijerland. Het Bezoekerscentrum is iede re dag, behalve maandag, ge opend van 12.00 tot 17.00 uur. Corry Baars heeft gekozen voor bloemen, hetgeen wel blijkt uit haar Vier jaargetij den. Ook schildert ze graag landschappen en oude boerde- rijen*rin het Bezoekerscentrum heeft zij vooral haar schilderij en van de omgeving van Oud dorp tentoongesteld. Maar ook zijn er enkele potloodtekenin gen van haar woonomgeving te zien zoals de Suikerfabriek van Oud-Beijerland. Ook uitleg Jenneke maakt origamifigu- ren. Niet alleen maakt zij soms zeer ingewikkelde figuren, maar zij geeft er ook uitleg bij in de vorm van een verhaal over het uitgebeelde figuur. In Japan worden traditionele fi guren gevouwen, zoals bijvoor beeld de kraanvogel die geluk zou brengen. Duizenden kraan vogels worden er gevouwen als men ziek is, in de hoop dat men zal genezen. Er is ook een kerststal te zien en diverse kijkdozen met sprookjesachti ge taferelen. Jenneke geeft ook les in origamitechniek. Naast de tentoonstelling van Corry en Jenneke Baars is er ook een expositie te zien over Wetlands. Dit zijn waterrijke gebieden die van internationaal natuur- belang zijn, vooral voor water vogels. Deze tentoonstelling duurt tot 29 november. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Koekeloere, afl. 2. 09.30 uur Huisje boompje beestjes, afl. 52. 10.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 5. 11.00 uur Schooltv-weekjour- naal, afl. 5. 18.00 uur Journaal 18.18 uur Een boot van hout, 5 programma's over de hout- en papiersector. Afl. 2. 18.48 uur Uitzending van de VVD. 18.55 uur Linge, woordsel. 19.25 uur Tom Herrie, mu ziekprogramma. 20.00 uur Tanner for president, 6-delige Amerikaanse serie. 20.55 uur Het leven van Billie Holiday, portret van deze zwarte zangeres. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sport journaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi- nister-president. 23.15 uur The Cotton Club, film van John Jeremy over de ware geschiedenis van deze nachtclub in Harlem in de pe riode 1922-1935. 00.03 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Cartoon 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Cartoon 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.05 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soap rond de families Capwell en Lockridge. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin, spel programma. Herh. '09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.55 uur Showtime. Afleve ring van een nieuw, actueel ma gazine over entertainement. 11.45 uur RTL Radio studio live 12.55 uur Ron's tweede jeugds- how, spelprogramma. 14.15 uur Dé draagmoeder. 14.45 uur The oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 15.30 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.00 uur Telekids. Kinderpro gramma. 16.30 uur Prijzenslag. 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, arties ten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 18.50 uur RTL minispel: Geba rentaal, spelprogramma. Allereerst is daar de kwaad aardige Penguin, meesterlijk neergezet door Danny De Vito. Verder wordt Batman dwarsge zeten door de mysterieuse Cat- woman (Michelle Pfeiffer). De verzameling schurken wordt gecompleteerd door mega-mil- jonair Max Shreck (een rol van Oscar-winnaar Christopher Walken). Al deze figuren spelen hun ei gen rol in het strijdgewoel dat zich voltrekt in Gotham City. De geschiedenis begint met de komst van de Penguin, een te ruggetrokken en gedeformeerd wezen met een briljante geest en slechts vervuld van één ge dachte: wraak Daartoe sluit hij een verbond met de gewetenloze zakenman Shreck. Samen terroriseren ze Gotham city en zijn ze uit op de vernietiging van Batman. Bat man ontmoet echter een nog grotere uitdaging: de levensge vaarlijke Catwoman. Net als een echte kat blijkt ze poeslief, AMSTERDAM - „Een kas voor de Hortus" is de titel van een expositie die van 17 oktober tot en met 28 november in de AR- CAM (Architectuur Centrum Amsterdam) Galerie wordt ge houden. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Wie ben ik? Eerste af levering van een nieuwe reeks van het spelprogramma waarin twee teams het tegen elkaar opnemen. 21.25 uur Klasgenoten. Eerste aflevering van een nieuwe reeks programma's waarin een bekende Nederlander terug keert naar zijn of haar klas van vroeger. 22.25 uur Hunter, Amerikaan se politieserie. 23.20 uur Body double, (deel 1), Amerikaanse speelfilm. 23.55 uur RTL 4 laatste nieuws 00.10 uur Boudy double, (deel 2). Amerikaans speelfilm. 01.35 uur Le mouton enrage, Franse speelfilm. 03.20 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.30 uur Schooltelevisie 15.30 uur Dream machine, Amerikaanse comedy. 17.20 uur Duupje. Kinderserie. 17.30 uur Er was een Amerika, Franse tekenfilmserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 282. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 520. 18.35 uur TV 1 - Top 30, muziek programma. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Hollywood stuntma kers, 26-delige Amerikaanse documentaire serie. Afl. 5. 20.30 uur Baraka, spelpro gramma. 21.40 uur Hardball, Ameri kaanse misdaadserie. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag en sport. 23.00 uur De Mafia, 5-delige Italiaanse mini-serie 00.45 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.40 uur Document: Transat- lantiek: The Queen Elisabeth II, documentaire over dit cruise-schip. 21.30 uur Journaal en Sport 22.00 uur Affiche, kunstmaga zine. 22.20 uur Vuurvogel: Jazztryp- tychon, drie klassieke muziek composities uit de jaren '20 vermengd met jazzelementen. 23.00 uur Boulevard: De Ver enigde Staten. 10-delige docu mentaire. maar uiterst gevaarlijk te kun nen zijn. Ze blijkt onweer staanbaar voor Batman die dan ook zijn ondergang tege moet lijkt te gaan met deze mysterieuze vrouw Advertentie a De Concertzaal a te Zierikzee a xatwliip 10 «kl. 20.00 uur a /outlay 1 1 «kt. 20.00 uur a a a a Michael Keaton J °anny Devlto J 3 Michelle Pfeiffer 1 1 i o 2 j 10 a a a •r ZIERIKZEE - Het theaterseizoen 1992/1993 van Uit in Zeeland wordt op donderdag 15 oktober op Schouwen-Duiveland geopend met een pianoconcert door Pim Jacobs en Louis van Dijk. Het concert wordt gegeven in de Concertzaal in Zierikzee en be gint om 20.00 uur. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 101 Jelle Hiemstra zit nog met zijn vrien den in het dorpscafé na te kaarten over de ijswedstrijden van vandaag. Hij heeft geen slecht figuur geslagen. Voor morgen is hij uitgedaagd door Tjeerd Thcoma. Dat kèn, hij vreest Tjeerd niet, hoewel die een stoere rijder is. Hij mag die Tjeer niet, die heeft te veel praatjes, ook tegenover Fopkje Hof- stra, die in het dorp en door zijn vrien den algemeen als Jelles toekomstige vrouw wordt gedoodverfd. Hij laat de mensen maar praten, hij mag Fopkje graag en gisteren heeft hij, na de wed strijd, nog plezierig met haar gereden, het hele meer over, maar dat zegt hem niets. Vader en moeder zouden wel graag zien dat hij met Fopkje ging, en daar heb ben ze geen geheim van gemaakt ook. Ze zijn echter niet zo als Jasper Ouwer- kerk. Ze hebben redelijk met hem ge praat en ze hebben hem voorgehouden dat de toekomst met Doortje moeilijk, heel moelijk kan zijn en dat hij met Fopkje in een opgemaakt bed stapt, een gezonde meid, een echte boerin die ervoor kan zorgen dat er nageslacht komt. Geen domme meid. Vader Hof- stra heeft haar laten leren voor ze bij hem op het bedrijf kwam. Nu zit ze op de trekker als het moet, ze maait, ze egt, ze ploegt zelfs en was de beste van de melkerscursus. Wat wil hij meer? 'Ik weet het allemaal wel', had Jelle geantwoord, 'maar ik geef Doortje niet op. Zij, of helemaal niemand'. Vader en moeder hadden erin berust. Jelle begrijpt wel waarom. Ze denken en hopen dat de tijd die wond wel zal helen en dat tijd raad zal geven. Maar het is nu eenmaal zo: steeds weer spookt hem dat lieve gezichtje van Doortje door de kop, dat gezichtje met die mooie goudblonde krullen. Dat kleine meisje in de rolstoel houdt zijn hart gevangen. Nooit zal hij het ogenblik vergeten van de eerste aarze lende kus die ze elkaar gaven, maar ook nooit het ogenblik toen Jasper Ouwerkerk hem als een hond het erf afjoeg. Meermalen heeft hij op het punt gestaan over de dijk te rijden, terug naar Doortje, die in al haar brieven haar grote verlangen naar hem uit sprak. Zijn trots weerhield hem, hij riskeert het niet opnieuw te worden weggejaagd. Ze zullen moeten wach ten. Doortje en hij, het is niet anders. Ze heeft hem geschreven dat het wat beter gaat, maar haar laatste brief alweer veertien dagen geleden, ónge woon dat ze na zijn antwoordbrief nog niets van zich heeft laten horen leek hem niet zo optimistisch. Hij zal Geert eens schrijven, of nog beter Arie. Arie is wel niet zo rap met de pen, maar hij zal toch wel kunnen vertellen hoe het nu met Doortje gaat. Hij is gaan twijfe len. Al^ hij Doortje wilde geloven, kon ze al bijna lopen, hoewel ze daar al we ken niet meer over schrijft, en wat ze in haar laatste brief schreef: 'Ik lig hier maar', was niet bepaald geruststel lend. Dat gemier over Fopkje wordt vervelend. Laat Tjeerd haar maar ne men, dat is ook een rijke boerenzoon. Laten ze hem Jelle toch met rust laten. Fopkje of niet, hij wint het mor gen van Tjeerd, maar het betekent éch geen strijd om de vrouw. Of hij wint of verliest Fopkje laat hij graag aan Tjeerd over. Voor hem is en blijft het Doortje en nie mand anders. Jasper heeft de weg gevraagd aan een late schaatsenrijder die in zijn eentje blijkbaar oefent voor een komende wedstrijd. Nog een kilometer of vijf rechtuit, bij de gele brug linksom en dan rijdt me neer zo het dorp in. Wemia-State zal hij vinden even buiten het dorp aan de grote weg naar de stad. Meneer is wel erg laat, de Hiemstra's zullen wel sla pen 'Weet u ook of Jelle Hiemstra nog bij zijn ouders woont?' vraagt Jasper, want zoëven heeft hij met schrik over wogen dat hij Jelle hier misschien niet zal vinden, dat hij weer op een boerde rij volontair is, wie weet waar. (wordt vervolgd) Zaterdag 10 en zondag 11 oktober ZIERIKZEE - Spanning en sensatie. Wie daar van houdt dient zich zaterdag 10 of zondag 11 oktober te vervoegen bij de Concertzaal in Zierikzee. Dan na melijk draait daar de film Batman Returns waarin de Dark Knight of Gotham city terugkeert om de strijd aan te binden met schurken en snoodaards van verschillende en vaak bizarre pluimage. De voorstel ling begint beide avonden om 20.00 uur. II

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 4