Nederlands Militair voetbalteam speelt tegen Flakkees Elftal Asielzoekerscentrum houdt haar open dag IJsvereniging start nieuwe ledenwerving Collecte Woord en Daad voor Burkina Faso Opbrengst voor gehandicaptenwoningen in Ouddorp en Bruinisse Armeense dansavond WOENSDAG 7 OKTOBER 1992 5 BURGH-HAAMSTEDE - Nu de eerste maanden van voorbereidingen, de opvang van asielzoekers en de gewenning achter de rug zijn, houdt het asielzoe kerscentrum Burgh-Haamstede op zaterdag 10 okto ber een open dag. Het centrum kan van 11.00 tot 16.30 uur door een ieder die geïnteresseerd is in het reilen en zeilen van het AZC en haar bewoners wor den bezocht. Om 11.00 uur gaan de deuren van het asielzoekerscentrum voor het publiek open. Alle ruimtes waaronder ondermeer de recreatiezaal, de kleding winkel, de kantoren, de eetzaal en de woningen kunnen wor den bezichtigd. Gedurende de hele dag zijn er rondleidingen door het perso neel van het AZC, maar ook door de asielzoekers zelf. Bij speciale stands kan meer infor matie worden verkregen over onder meer de Regeling Op vang Asielzoekers (ROA), het vrijwilligerswerk en het wo nen in een asielzoekerscen trum. Daarnaast zijn exposi ties te bewonderen van drie kunstenaars uit het'eigen huis en een kunstenaar uit Burgh- Haamstede. Heel bijzonder is een vlaggenproject waarbij tweehonderd vlaggen uit ver schillende landen op bam boestokken worden opgehan gen in een netwerk van touw. Honderd van deze vlaggen zijn beschilderd door kinderen van basisscholen uit Burgh- Haamstede, de overige hon derd door kinderen uit het asielzoekerscentrum. Kinde ren die meekomen kunnen meedoen met allerlei spelle tjes, springen op een luchtkus sen en kennismaken met hun leeftijdsgenootjes uit die voor hen vreemde landen. Tijdens de open dag wordt er ook mu ziek gespeeld en kunnen er hapjes en drankjes worden ge nuttigd. Om 14.00 uur opent wethouder G. J. W. van der Salm van de ge meente Westerschouwen de ex positie Ik zie, ik zie wat jij niet ziet. Dit is een tentoonstelling over vooroordelen, discrimina tie en het zondebokverschijn sel, voor kinderen van tien tot dertien jaar. Het betreft hier geen tentoonstelling in de tra ditionele zin. Veel meer is er sprake van een educatief spe- lencircuit waarin kinderen al spelend de achtergronden van genoemde thema's kunnen ont dekken. De kinderen worden uitgedaagd om antwoorden te bedenken, hun mening te ge ven en oplossingen te zoeken. Gaandeweg wordt ontdekt dat de meest wezenlijke overeen komst tussen mensen is dat ze allemaal verschillend zijn. Ook ontdekken ze dat wat waar lijkt niet altijd waar is, wat het verschil is tussen een feit en een mening en hoe voor oordelen in elkaar zitten en kunnen leiden tot discrimina tie. Het spelencircuit is ont wikkeld door de Stichting Vre- desopbouw in Utrecht in sa menwerking met het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid en het Vredescentrum van de ge meente Antwerpen. In de maand oktober krijgen scholen op Schouwen-Duiveland de ge legenheid het spelencircuit te bezoeken. Voor ouders en ande re belangstellenden is er naast de open dag, de mogelijkheid te komen kijken op zaterdag 17 en 24 oktober van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Het asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede is gelegen aan de Hogeweg 55 in Burgh- Haamstede. ZIERIKZEE - De gezamenlijke Zeeuwse comités van de Stich ting Reformatorische Hulpac tie Woord Daad helpen dit jaar het Westafrikaanse land Burkina Faso. Het comité Schouwen-Duiveland houdt hiervoor in de week van 12 tot en met 17 oktober een collecte op Schouwen-Duiveland. Burkina Faso is één van de vijf armste landen van de wereld. Het land is acht keer zo groot als Nederland en telt zeven miljoen inwoners. In 1990 is Woord en Daad gestart met een dorpsont wikkelingspro j eet dat als doel heeft de levensom standigheden van deze arme bevolking te verbeteren. Men beschikt reeds over een medisch centrum met twintig bedden, een keuken, spreekka mer, apotheek en oplei dingsmogelijkheid voor twin tig personen. Er is reeds een pluimveebedrijfje en een ko nijnenfarm. Het vrouwenwerk omvat alfabetiseringsonder- wijs en voorlichting op het ge bied van hygiëne, ziektebehan deling en voedingsleer.. Dit werk komt met name de kinde ren ten goede. Samenvattend wordt door middel van voor lichting en activering van de bevolking, door daadwerkelij ke medische hulp en door bij stand op het gebied van tech niek en landbouw beoogd aan zienlijke verbetering aan te brengen in de levensomstan digheden van 25.000 mensen. De Zeeuwse comités willen het Ieeuwedeel van de kosten van dit vijfjarenplan voor hun re kening nemen. Nodig is circa 150.000 gulden per jaar. Van daar dat collectanten in de week van 12 tot en met 17 okto ber huis-aan-huis in de zes ge meenten van Schouwen-Duive land collecteren in de hoop het geld bij elkaar te krijgen. ZIERIKZEE - De Zierikzeese IJsvereniging is weer volop in beweging. Het bestuur, dat bestaat uit tien personen, heeft een gedaanteverwisseling onder gaan. Een nieuwe opzet van het lidmaatschap en ac tiviteiten het gehele jaar moeten de IJsvereniging nieuw leven in blazen. Met volle moed start het be stuur een grote actie onder de Zierikzeese bevol king. gen geopend kan worden". De opzet achter het goedkope ge zinslidmaatschap is dat de kos ten per gezin terug gebracht worden en de ijsvereniging meer financiële armslag krijgt. Daarnaast wil de vereniging zich ook bezig gaan houden met andere activiteiten buiten het schaatsseizoen. Daarom is er op 25 oktober, in de herfstva kantie, een sport- en spelmid- dag in sporthal Onderdak in Zierikzee. Op deze woensdag tussen 14.00 uur en 17.00 uur kan de jeugd van zes tot twaalf jaar terecht voor allerlei spel letjes. Ook heeft de ijsvereni ging plannen, indien er niet ge schaatst kan worden op de ijs baan, massaal af te reizen naar de ijsbaan De Uithof in Den Haag. De mogelijkheid bestaat om de ijsbaan alleen af te hu ren voor de leden van de Zie rikzeese IJsvereniging. Cora van As, secretaresse van de Zierikzeese IJsvereniging, hoopt dat de mensen massaal willen reageren. ,,Wij willen meer aan de weg timmeren. Niet alleen tijdens het schaats seizoen maar ook op andere tij den van het jaar. Wij als be stuur hebben besloten om het lidmaatschap aantrekkelijker te maken. Daarom voeren wij nu actie om een gezinslidmaat- schapkaart in tevoeren. Dat wil zeggen dat het hele gezin voor tien gulden lid kan wor den. In het verleden was dat voor één persoon en moesten de volgende personen steeds een rijksdaalder minder beta len", vertelt Cora van As. Gezinslid ,,Wij hopen en verwachten dat iedereen spontaan reageert en massaal gezinslid wil worden. Voor dat tientje per gezin bie den wij, als er natuurijs is, een veilige vierhonderd-meter- baan met verlichting, muziek, bewaking, kantine, spelletjes, wedstrijden en een goede par keergelegenheid. Als onze ac tie slaagt dan kunnen we verze keren dat de ijsbaan aan het Kaaskenswater in Zierikzee binnen korte tijd voorzien kan worden van een folielaag op de bodem. Dat geeft dan de verze kering dat bij zes graden vorst de baan binnen twee of drie da- Intussen zijn er ook vergevor derde plannen om het Zeeuws kampioenschap skeeleren naar Zierikzee te halen. Drie jaar geleden moest men noodge dwongen stoppen met die acti viteit wegens een te slecht weg dek van het huidige parcours. Geert van der Wielen: „Die si tuatie is inmiddels verholpen en misschien mogen wij vol gend jaar augustus/september het evenement opnieuw orga niseren in Zierikzee". De leden van het Nederlands Militair Elftal poserend bij Café Caribe van Grand Dorado Port Zélande. Rechts achteraan Chef d' equipe kapitein Nico Spreij. Aan hem de taak te beslissen wie tijdens zijn militaire dienst een prioriteitenbehandeling krijgt om voor het elftal te voetballen. (Foto: Joop van Houdt). Het le elftal van SV Duiveland is door zijn sponsor Autobedrijf Van der Have uit Oosterland voorzien van een nieuw tenue. Te vens was er voor iedereen een fraaie sporttas van dezelfde spon sor. Het tweede elftal van SV Duiveland is doorzijn sponsor Autobe drijf Ista uit Oosterland in nieuwe shirts, broekjes en sokken gestoken. Het Dl-elftal van SV Duiveland is door Sporthuis Zierikzee van nieuwe shirts voorzien. De El pupillen van SV Duiveland zijn in 't nieuw gestoken net shirts. Deze kregen zij van supermarkt Kopak van de favrlin Bolle te Oosterland. Het jeugdteam Dl-zeven-tal uit D'reïschor is door hoofdsponsor Pizzeria II Nettuno D'Oro uit Zierikzee van nieuwe shirts voor zien. Co-sponsor schildersbedrijf Struijs uit Dreischor zorgde voor broekjes en kousen. Op de foto: rechts de heer Struijs en links trainer Henk Verwest. wachtte het tweetal dan ook veel van de wedstrijd die in de avond gehouden werd. Jam- mergenoeg viel dat achteraf een beetje tegen. De opkomst was ver beneden de verwach ting. H. J. van Rumpt hierover: „Meestal krijgen we toch wel zo'n vijf- tot zeshonderd men sen langs de lijn. Maar deze keer hebben we er maar hon derd tot tweehonderd binnen gehad. Dat betekend dat de bruto opbrengt ook maar vijf honderd gulden was. Daar moeten de gemaakte onkosten met betrekking tot mailings en uitgereikte erelinten voor de beide elftallen nog af. Desal niettemin was het een hele mooie wedstrijd, die in hoog tempo werd gespeeld. Op een gegeven moment stond het Flakkees elftal zelfs voor met 1 - 0. De uiteindelijke uitslag was 1-1. Voor het Flakkees Elftal een vervolg van de goede resultaten die ze tot nu toe heb ben behaald. Ttegen Feijenoord verloren ze met één doelpunt verschil; niet slecht toch voor een amateur elftal. De spelers van het Militair elftal waren vol bewondering voor hun te genspelers. Voor henzelf bete kende deze uitslag echter dat ze onder de maat hadden ge speeld. Duidelijk werd dat ze vooral op aanvallend gebied vja de vleugels moeten spelen. Anders zullen ze het tijdens de kwalificatiewedstrijd tegen Duitsland niet redden. Maar al met al was het voor hen toch een hele leuke ervaring. Ze hebben genoten van hun ver blijf op Port Zélande waar ze de volgende morgen ook nog een training hebben gehouden; daarna zijn ze allemaal weer terug naar huis gegaan". DEN HAAG - De omzet van Max Havelaarkoffie is in de eerste negen maanden van dit jaar met 6 procent gestegen. Dat is een daling van 4 procent ten opzichte van vorig jaar, toen een stijging van 10 procent werd gerealiseerd. SIRJANSLAND - Op maandag 26 oktober wordt in het dorps huis in Sirjansland een Ar meense dansavond met Tom Bozigian gehouden. Het dan sen duurt van 19.30 tot 22.30 uur. De zaal gaat om 19.00 uur open. Tbm Bozigian is Armeen van geboorte en woonachtig in Amerika. Hier groeide hij in Los Angeles op tussen de Ar meense immigranten. Armeen se muziek en dans hebben al tijd een grote rol in zijn leven gespeeld. Behalve veel kennis van de dansen van Armeniërs in Ame rika, heeft hij door middel van onderzoek ook kennis opge daan van de muziek en dan£ van Sovjet-Armenen. Bozigian is degene geweest, die de Ar meense dans in Nederland heeft geïntroduceerd. Dansen als Garoon. Ambee Dagets en Loorke zijn van hem afkom stig. Een ieder die geïnteres seerd is in de dansavond kan zich 's avonds na 18.00 uur op geven bij Corrie Slabbekoorn (01119-2124). Het dansniveau van de dansen is voor de mid dengroep. Het tweede elftal van SV Duiveland is door J. P. Boogert Bouw en Handelsonderneming voorzien van nieuwe trainingsjiakken. OUDDORP/MIDDELHARNIS - Eind vorige week werd op de velden van MSV en AV Flakkee uit Middelharnis een bijzondere voetbalwedstrijd gespeeld. Deelnemende partijen waren het Nederlands Militair Elftal en het Flakkees Elftal. Het bijzondere aan deze wedstrijd was het feit dat het bezoekende elftal eigenlijk nooit tegen amateurs speelt. Op verzoek van Lions Club Goeree- Overflakkee die de opbrengst van deze wedstrijd gaat gebruiken voor de exploi tatie van een drietal vakantiewoningen voor gehandicapten stapte het team voor één keer van dit principe af. Met medewerking van Grand Dorado Port Zé lande, die de gasten gratis verblijf aanbood, werd de waardering voor deze stap nog eens extra benadrukt. Jammer genoeg toonden voetballiefhebbers minder waardering door maar in kleine getale op te dagen. wedstrijd als voor een andere; zij het dat ik voor deze wed strijd wat minder zenuwen voel", aldus Jean Paul van Gas tel in een kort gesprek. Organiserende kracht achter deze wedstrijd is H. J. van Rumpt van de Lions Club Goeree-Overflakkee. Het is niet ongewoon voor de Lions om voetbalwedstrijden te kie zen als bron van inkomsten voor goede doelen. ,,We hebben jaarlijks de wedstrijd tussen het Flakkees Elftal en het Feijenoord II elftal. Deze wed strijd trekt meestal veel men sen en dat betekent dat ook de opbrengsten hoog zijn", aldus Van Rumpt. Hoewel de organi sator niet al te gelukkig was met de tijd van het jaar waarop het militair elftal beschikbaar was ging men echter toch ak koord om zo de contacten voor een volgende keer te leggen. Het geld dat deze keer bijeen werd gegaard gaat naar de Stichting Vakantiewoningen voor Gehandicapten. Deze stichting, waarvan het bestuur wordt gevormd door leden van de Lionsclub, heeft een tweetal woningen op de Klepperstee in Ouddorp en één op Aqua Delta in Bruinisse. Deze huisjes zijn ooit op kosten van de Lions club Goeree-Overflakkee ge bouwd en ook de exploitatie kosten worden door de Lions club in de vorm van de stich ting gedragen. Sociale huur De woningen voor gehandicap ten worden verhuurd voor 'so ciale' prijzen zoals twee leden van het stichtingsbestuur dat omschrijven. Dit zijn H. J. Snitjer en H. J. G. van der Laan. Om deze huur sociaal te houden moet er echter aardig wat geld bijgelegd worden. „Als we niet door acties als de ze wedstrijd geld bijeen zou den vergaren zou de huur min stens verdubbeld moeten wor den", aldus H. J. Snitjer. Mo menteel liggen die kosten tus sen de 325 en 375 gulden per week. „De kosten voor deze huizen worden niet alleen door de Lionsclub Goeree-Overflak kee gedragen", zo vult H. J. G. van der Laan zijn mede clublid aan. „In samenwerking met de Lionclubs van Schouwen-Dui veland en de Hoeksche Waard worden de onkosten betaald. Die liggen ruwweg rond de vierduizend gulden per club". Het was meneer Van der Laan die in 1973 op het idee kwam amateur-voetbalwedstrijden als bron van inkomsten te gaan zien. Sindsdien organiseert de Lionsclub jaarlijks de wed strijd tegen Feijenoord II en al eerder tegen het Nederlands militair elftal. Deze contacten vervaagden echter en de wed strijd van afgelopen week hoopt men als een vernieuwing van de contacten te zien. Tijdens de gehouden persbij eenkomst in Gran Dorado ver- deze kosten kon het elftal zon der enige bezwaren op dat vlak naar Goeree-Overflakkee af reizen. Kapitein Spreij vertelt dat het Militair elftal afhankelijk is van getalenteerde voetbalspe lers die in dienst moeten. „Bij elke nieuwe lichting weten wij al van tevoren of er spelers in dienst moeten en welke dat zijn. Aan de hand daarvan gaan we aan het werk om er voor te zorgen dat deze spelers een prioriteitenbehandeling krijgen. We zorgen er bijvoor beeld voor dat de militairen zo danige diensten krijgen dat ze bij de trainingen aanwezig kunnen zijn. Jean Paul van Gastel bijvoorbeeld werd in Tilburg gelegerd en hij kreeg de functie van .hofmeester waardoor hij alleen ochtend diensten hoeft te draaien, op die manier hoeft hij geen trai ningen te missen. Voor het krij gen van deze prioriteitenbe handeling verplichten de spe lers zich wel tot het spelen voor het militair elftal. Willen ze niet spelen in het team, bete kent dat ook de prioriteitenbe handeling niet doorgaat. Andere opstelling De leden van het elftal die zich voor de wedstrijd van afgelo pen week meldden lijken er geen problemen mee te heb ben. Van Gastel bijvoorbeeld. ,Ik vind het gewoon leuk om te voetbhllen. Een wedstrijd als dit, tegen een amateurclub is wel anders dan een wedstrijd tegen een betaald voetbalelf tal. In die zin dat amateurspe lers zich meestal anders opstel len. Ze spelen ook vaak harder, wat de kans op blessures danig vergroot. Maar we onderschat ten de spelers zeker niet. Ik doe net zo hard mijn best voor deze Het Nederlands Militair Elftal wordt gevormd door getalen teerde dienstplichtige voetbal lers. Momenteel bestaat het team onder andere uit drie spe lers van Jong Oranje, te weten: Jean Paul van Gastel, Patrick Deckers en Marc van Hoogda- lem. Ook zij waren deze wed strijd aanwezig. Jean Paul van Gastel zou eigenlijk niet meer meespelen omdat voor hem de diensttijd halverwege deze maand er op zit. „Ik heb echter een dag tevoren mijn chef d'equipe opgebeld om te vra gen of ik toch mee mocht en zo doende ben ik toch meegeko men", verklaart Van Gastel zijn komst naar Goeree-Over flakkee. Voorbereiding In gesprek met de betreffende chef d'equipe, kapitein Nico Spreij vertelt deze dat het mili tair team voor nog een andere reden naar Flakkee is geko men dan die van hét goede doel. „Eigenlijk spelen we al leen tegen elftallen die in het betaalde voetbal zitten. Mo menteel zijn we bezig met de voorbereidingen en trainingen voor de WK-kwalificatiewed- strijd tegen Duitsland op 4 no vember. Daar aan vooraf gaan een paar voorbereidende wed strijden. De wedstrijd tegen het Flakkeese elftal hebben we daarom als één van die voorbe reidende wedstrijden ge pland". Daar het militair elftal geen dekking van de kosten krijgt van het ministerie van defensie moeten ze alle wedstrijden spe len met in het achterhoofd zo min mogelijk kosten te maken met betrekking tot verblijf en voeding. Daar Gran Dorado Port Zélande zo vriendelijk was zich garant te stellen voor Het dameselftal van Zonnemaire is voorzien van trainingspak ken. Niet zoals eigenlijk de bedoeling was door een sponsor, maar op eigen kosten. Hoewel er een mondelinge overeenkomst was tussen een sponsoren het elftal werd de belofte op het laat ste moment ingetrokken. De pakken konden toen echter niet meer teruggedraaid worden zodat VV Zonnemaire zelf voor de kosten opdraaide. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5