dichters Eerste Ars Musica-concert in de Willibrorduskerk Kinderdagverblijf houdt open dag c/i Schrijver J. Vriens bezoekt Zierikzee Nieuwe bibliotheek Tolle, Lege open Asielzoekerscentrum houdt haar open dag 0) 0) DINSDAG 6 OKTOBER 1992 NR 25234 5 Het trio aan het werk op het balkon van de Willibrorduskerk. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Afgelopen zaterdag 3 oktober vond het eerste Ars Musica-concert van dit seizoen plaats in de Willibrorduskerk in Zierikzee. De uitvoerenden speelden een programma van voornamelijk Barokmuziek. KERKWERVE - Vorige week vrijdag konden de in woners van Kerkwerve en omstreken voor het eerst een kijkje nemen in de nieuw opgezette bibliotheek, gevestigd in de kerkeraadskamer van de Christelij ke Gereformeerde kerk aan de Beatrixstraat in Kerkwerve. De bibliotheek heeft de Latijnse naam meegekregen Tolle, Lege. Het trio werd gevormd door Hanni Barendrecht, fluit, Theo Peeters, hobo, en Wim Boer op orgel. Geopend werd er met de Trio sonate in g voor fluit, hobo en basso continuo van Vivaldi. De fraai gekozen tempi, aangepast aan de ruime akoestiek, maak ten dit werk tot een plezier om naar te luisteren voor het pu bliek. In dezelfde bezetting werd de Sonate opus 1/1 van de Fransman Loeillet gebracht. Hoewel de onderlinge klank verhouding uitstekend was, klonk de fluit soms wat fors van toon ten opzichte van de in de Barok gebruikelijke flauto traverso. Opvallend in stijl Met deze open dag willen de or ganisatoren tonen welke moge lijkheden kinderopvang biedt. Iedereen die belangstelling heeft kan met eigen ogen zien wat er in het dagverblijf en het gastouderbureau gebeurt. In de uitnodiging wordt ieder een van harte welkom geheten. Opa's en oma's van kinderen die dagelijks gebruik maken van de kinderopvang, functio narissen van instellingen en uit het bedrijfsleven die kin deropvang overwegen voor kin deren van hun medewerkers, schoolverlaters, herintreders en schooldecanen die meer wil len weten over werken in de kinderopvang. Regelmatig ge durende deze open dag worden er rondleidingen gehouden en is er alle gelegenheid tot het stellen van vragen. Voor de kinderen is er een knutsel- hoek, voorleeshoek, schmink- hoek en verschillende kuiten activiteiten. Verder is er conti nue een videofilm te zien over het wel en wee in de Petteflet ZIERIKZEE Vakbondsschoo) Ook dit seizoen biedt de FNV Schouwen-Duiveland weer de mogelijkheid voor het volgen van de Vakbondsschool. Een cursus voor FNV-leden die niet alleen meer willen weten over arbeidsomstandigheden maar ook over allerlei actuele poli tieke en sociale kwesties als het sociale zekerheidsstelsel en het milieu. Deze onderwerpen passeren in 25 bijeenkomsten de revue, waarbij de cursisten samen met de begeleiders het definitieve studieprogramma bepalen. Behalve kennisover dracht komen ook allerlei vaardigheden aan bod, zoals bij voorbeeld het verzamelen van informatie, het voeren van een discussie en het houden van vergaderingen. In Zierik zee is de Vakbondsschool vori ge week donderdag van start gegaan. Elke donderdag van 19.30 tot 22.00 uur wordt de Vakbondsschool in de Pater noster in Zierikzee gehouden. Voor deze bijeenkomsten zijn nog plaatsen vrij. Wie meer over deze Vakbondsschool wil weten of wie zich alsnog hier voor wil opgeven kan contact daarentegen waren de talrijke, met veel fantasie uitgewerkte versieringen. Theo Peeters, ho boïst van het Residentie Or kest, toonde zich een bekwaam partner, die met kennelijk technisch gemak goed muzi kaal weerwerk leverde. Ter af wisseling speelde. Wim Boer, vaste organist van de Willi brorduskerk, twee soli. Zou de keuze van deze concertruimte wellicht gezien de kamermu- ziekbezetting enige bevreem ding kunnen hebben gewekt, dan werd de verklaring hier voor nu wel duidelijk. Zijn ver trouwdheid met het instru ment leidde tot het hoogtepunt van de avond in Praeludium en en wordt er informatie gegeven over de ontwikkelingsfasen van het kind en het bijbeho rend speelgoed. Ook is er een aantal ouders dat haar ervarin gen op dit vlak wil vertellen. Daarnaast is eveneens infor matie te verkrijgen over be drijfsgerichte kinderopvang en de voordelen hiervan. Het gastouderbureau presen teert zich eveneens op deze dag. Zij doet dit door het tonen van de videofilm Kinderopvang op maat. Ervaringen van zowel de gastouder als de vraagouder worden naast elkaar gezet en uiteraard wordt de werking en opzet van een gastouderbureau uitgelegd. Aan de medewerk sters van het bureau kunnen vragen worden gesteld. De open dag van de Stichting Kinderopvang sluit aan bij de Landelijke Open Dag Kinder opvang, waaraan kinderdag verblijven, buitenschoolse op vangvoorzieningen, gastouder bureaus en peuterspeelzalen in heel Nederland meedoen. opnemen met Maureen Schel- tema, telefoon 01110-17069. BROUWERSHAVEN Collecte Nierstichting De collecte ten bate van de Nierstichting had in Brouwers haven een opbrengst van 714,50 gulden. Collectanten en gevers worden van harte bedankt voor hun bijdrage. ZONNEMAIRE Muzikale avond NBvP Op initiatief van de afdeling Noordgouwe en omstreken van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen wordt op dins dag 13 oktober in het dorpshuis te Zonnemaire een muzikale avond gehouden. Daarbij beel den leden van het koor van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen uit Westenschou- wen de vrouwen van Oranje uit. De dirigente van het koor, mevrouw E. Vos presenteert een solo-optreden. De muzika le avond begint om 20.00 uur. De Agrarische Commissie van de NBvP heeft voor donderdag fuga in a van Johann Sebastian Bach. Het machtige preludium met de vele chromatische pas sages en zeer virtuoos handen en voetenspel maakte veel in druk. Misschien beducht door een eerder ontijdig applaus werd de fuga iets te plotseling ingezet. Tbch kreeg ook dit deel een knappe vertolking. Tbr afsluiting speelde het trio nog een sonate van één der Bach-zonen, Carl Philipp Ema nuel. Na afloop van het concert daalden de musici af van het balkon achterin de kerk zodat het publiek hen, ditmaal zon der zich te hoeven omdraaien, kon danken met applaus en bloemen. 14 oktober een bezoek georga niseerd aan de anjerkwekerij aan de Donkereweg 67 te Schuddebeurs, aanvang 13.30 uur. Op woensdag 21 oktober wordt op initiatief van de Cul turele Commissie van de bond een zangavond gehouden in Mondragon te Zierikzee en op 5 en 26 november wordt in het dorpshuis te Zonnemaire een cursus schrijfvaardigheid ge houden. De cursus is bedoeld voor NBvP-leden die meer wil len weten over het schrijven van brieven, notulen, versla gen en convocaties. Nadere in formatie via 01103-1864. OOSTERLAND Nierstichting Een bedrag van 1292,50 gulden werd er bij de collecte van de Nierstichting die vorige week in Oosterland werd gehouden, opgehaald. Giftgevers en col lectanten worden van harte be dankt. SGP-Studievereniging Op vrijdag 16 oktober wordt er een vergadering gehouden van de SGP-Studievereniging Schouwen-Duiveland. Als spreker is uitgenodigd de heer P. J. Hamelink, SGP-Statenlid in Zeeland. Het onderwerp dat hij behandelt, is De individua lisering. Plaats waar de verga dering wordt gehouden is de Vergaderzaal van de Gerefor meerde Gemeente aan de St Joostdijk in Oosterland. Aan vang 19.45 uur. BRUINISSE Oud-huisarts overleden In Heemskerk is 28 september de heer H. R. van Dop op 83- jarige leeftijd overleden. Van Dop was huisarts in Bruinisse van 1939 tot 1944. Vijf jaar lang had de huisarts destijds een praktijk op de hoek Dijk- straat-Pr. Wilhelminalaan. Na de oorlog heeft dokter Van Dop zich als huisarts in Breukelen gevestigd. Helpt Elkander Op 6 oktober komt de Her vormde vrouwenvereniging Helpt Elkander bij elkaar in het Verenigingsgebouw. Deze avond spreekt ds. J. Smit van Bruinisse over het onderwerp Het gebed. Tevens vindt er deze bijeenkomst die om half acht begint, een bestuurswisseling plaats. Belangstellenden zijn welkom. Nierstichting De huis-aan-huis collecte voor de Nierstichting heeft in Brui nisse 2.721,10 opgebracht. Ge vers, geefsters en collectanten hartelijk dank. GOES 't Beest Op zaterdag 10 oktober speelt Gore in podium 't Beest. Na en kele jaren stil te hebben gele gen is Gore weer van start ge gaan met een nieuwe drummer. Zij maken nog steeds instru mentale klanken die doen den ken aan de vroegere Swans. Een week later, op zaterdag 17 oktober, is er weer een voor ronde van de Grote Prijs van Nederland, een landelijk pop concours. Op 24 oktober treedt de Engelse groep The Crop- dusters op. Zij maken een mengsel van Engelse en Ierse folk met veel punk-rock in vloeden. Dat het muziekaan bod van 't Beest ook dit sei zoen weer gevarieerd is, wordt bewezen met optredens verder op in het seizoen van Nee Zuha- li uit Estland. Zij maken mu ziek die doet denken aan de Ex. Dit optreden wordt ge volgd door een concert van N'diaye, Gueye en Cissoko uit Senegal. Zij maken traditione le Afrikaanse muziek. Verder staat eind november een con cert van de opkomende Neder landse groep The Softparade gepland. Ook het theater krijgt een kans in 't Beest. Donder dag 8 oktober komen Remco Campert en Jan Mulder. Zij verpakken literatuur in een theatervoorstelling. Vrijdag 16 oktober is de voorstelling Me mories van een zak van Hans Dagelet te zien. Het is een solo voorstelling ter gelegenheid van 25 jaar Hans Dagelet aan het toneel. Memories van een zak of is dit mijn leven in dui zend en een fragmenten, een tot op het bot teruggebrachte taaipartituur voor acteur en stoel. Nieuw onderkomen Het Agrarisch Opleidingscen trum Zeeland betrekt binnen kort een nieuw onderkomen in Goes. Vanaf 2 november zullen de Groene School in Kapelle en de Middelbare Agrarische School in Goes gehuisvest wor den in het nieuwe schoolge bouw in Goes. Dit onder de naam Agrarisch Opleiding Centrum Zeeland. Met het oog op deze verhuizing houden zo wel de Groene School als de MAS vrijdag 16 oktober een reünie in de oude schoolgebou wen. Bij beide lokaties staan de deuren die dag tussen 19.00 en 22.00 uur wijd open. Cursus De afdeling Zeeland van de Ne derlandse Centrale Vereniging van Beleggingsstudieclubs be gint deze maand met een cur sus over technische analyse. Deze cursus wordt in samen werking met de heer K. D. H. Bernhard, beleggingsdeskun- dige van de RABO bank en schrijver van het boek Char ting in hotel Tferminus in Goes gegeven. De eerste serie van drie bijeenkomsten begint Om 11.00 uur gaan de deuren van het asielzoekerscentrum voor het publiek open. Alle ruimtes waaronder onder meer de recreatiezaal, de kleding winkel, de kantoren, de eetzaal en de woningen kunnen wor den bezichtigd. Gedurende de hele dag zijn er rondleidingen door het perso neel van het AZC, maar ook door de asielzoekers zelf. Bij speciale stands kan meer infor matie worden verkregen over onder meer de Regeling Op vang Asielzoekers (ROA), het vrijwilligerswerk en het wo nen in een asielzoekerscen trum. Daarnaast zijn exposi ties te bewonderen van drie kunstenaars uit het eigen huis en een kunstenaar uit Burgh- Haamstede. Heel bijzonder is een vlaggenproject waarbij tweehonderd vlaggen uit ver schillende landen op bam boestokken worden opgehan gen in een netwerk van touw. Honderd van deze vlaggen zijn beschilderd door kinderen van basisscholen uit Burgh- Haamstede, de overige hon derd door kinderen uit het asielzoekerscentrum. Kinde ren die meekomen kunnen meedoen met allerlei spelle tjes, springen op een luchtkus sen en kennismaken met hun leeftijdsgenootjes uit die voor hen vreemde landen. Tijdens de open dag wordt er ook mu ziek gespeeld en kunnen er hapjes en drankjes worden ge nuttigd. Om 14.00 uur opent wethouder G. J. W. van der Salm van de ge- maandag 26 oktober. Deze se rie is bedoeld voor computer gebruikers. De tweede serie be gint met eèn eerste bijeen komst op 24 november. Deze se rie is bestemd voor niet- computer-gebruikers. De bij eenkomsten van beide series duren steeds anderhalf uur en beginnen om 19.30 uur. Tbt don derdag 15 oktober kan men zich voor deze cursus opgeven via telefoonnummer 01180- 36959. MIDDELBURG Muntenruildag De Numismatische Kring Zee land houdt zaterdag 10 oktober een muntenruildag in De Scha kel in Middelburg. Tijdens de ze dag die van 10.00 tot 16.00 uur duurt is er ook een ten toonstelling over munten. Iede re bezoeker van deze ruildag krijgt een munt terwijl tevens de gelegenheid bestaat om kosteloos munten te laten taxe ren. Alles op een rij Op donderdag 8 oktober, vanaf 14.00 uur, vindt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg de presentatie plaats van de me thode Alles op een rij. Alles op een rij is een beroepskeuzezel fonderzoek. Deelnemers leren zichzelf te beoordelen volgens een vast stappenplan. De me thodiek dwingt tot gericht na denken over de eigen vaardig heden en interesses. Het pak ket omvat geïllustreerd deelne mersmateriaal, een uitgebrei de gebruikershandleiding en een zogenaamde beroepenzoe- ker met ruim 950 verschillende beroepen. Daarnaast wordt een set speelkaarten geleverd waarmee elementen uit het zel fonderzoek op alternatieve wijze kunnen worden uitge werkt. De methode is ontwik keld tijdens de begeleiding van zo'n 1600 werkloze mensen in de leeftijden van 16 tot en met 45 jaar en vindt zijn grondslag in de Holland-therapie. Voorstelling cabaret De Kuil Op zaterdag 17 oktober igeeft cabaret De Kuil een voorstel ling van het programma- Wees je eigen vriendje in het. Mini- theater aan de Verwerijstraat 53 in Middelburg. Het voorpro gramma bevat liedjes uit het repertoire van Louis Davids. De voorstelling- begint - om-' 20.30 uur.' Cabaret»-de Kuil is een Zeeuws/Brabants ama teurcabaretgezelschap dat in 1981 is opgericht. Wees je eigen vriendje is hun zesde produk- tie. De hele maatschappij wordt in een razend tempo ge fileerd. Cabaret De Küil is geen politiek cabaret,-'maar toont het publiek een kritïsche visie op de gebeurtenissen in het dagelijks leven. Men tracht niet alleen te amuseren, maar ook tot nadenken te bewegen. meente Westerschouwen de ex positie Ik zie, ik zie wat jij niet ziet. Dit is een tentoonstelling over vooroordelen, discrimina tie en het zondebokverschijn sel, voor kinderen van tien tot dertien jaar. Het betreft hier geen tentoonstelling in de tra ditionele zin. Veel meer is er sprake van een educatief spe- lencircuit waarin kinderen al spelend de achtergronden van genoemde thema's kunnen ont dekken. De kinderen worden uitgedaagd om antwoorden te bedenken, hun mening te ge ven en oplossingen te zoeken. Gaandeweg wordt ontdekt dat de meest wezenlijke overeen komst tussen mensen is dat ze allemaal verschillend zijn. Ook ontdekken ze dat wat waar lijkt niet altijd waar is, wat het verschil is tussen een feit en een mening en hoe voor oordelen in elkaar zitten en kunnen leiden tot discrimina tie. Het spelencircuit is ont wikkeld door de Stichting Vre- desopbouw in Utrecht in sa menwerking met het Platform Gemeentelijk Vredesbeleid en het Vredescentrum van de ge meente Antwerpen. In de maand oktober krijgen scholen op Schouwen-Duiveland de ge legenheid het spelencircuit te bezoeken. Voor ouders en ande re belangstellenden is er naast de open dag, de mogelijkheid te komen kijken op zaterdag 17 en 24 oktober van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis. Het asielzoekerscentrum Burgh-Haamstede is gelegen aan de Hogeweg 55 in Burgh- Haamstede. In het voorjaar kwam dominee H. Korving, plaatselijk predi kant met het idee voor het op zetten van een bibliotheek. Sa men met twee gemeenteleden, de dames T. den Boer-van den Hoek en J. A. de Kok-Berre- voets is het plan verder uitge werkt. In totaal staan er nu 1600 boe ken waaronder 300 kinderboe ken. Tijdens de deze zomer ge houden vakantiebijbelschool hebben de kinderen karweitjes opgeknapt in het dorp en van het geld, ruim 300 gulden, zijn nieuwe kinderboeken gekocht. Op de openingsavond hebben zich direct al veertien leden aangemeld. Er kan een keuze worden gemaakt uit een indi vidueel abonnement, een gezins- of vakantie-abonne- Het thema van de Kinderboe kenweek die dit jaar van woensdag 7 tot en met zaterdag 17 oktober wordt gehouden is Land in Ziiicht! Een term die doet denken aan het turen door een grote verrekijker vanuit het kraaienest van een schip, lange zeereizen, vreemde lan den ontdekken en piraten. Zoals bij elke Kinderboeken week heeft de CPNB (Collectie ve Propaganda van het'Neder landse Boek) ook dit jaar voor twee aardige boekjes gezorgd. Wie in de periode van de Kin derboekenweek een kinder boek koopt vanaf 19,50 krijgt er een gratis boek van Vriens bij. Vriens is directeur van ba sisschool De Kleine Kapitein in Bakel, maar bijna alle kin deren kennen hem als schrijver van voorleesboeken voor kleu ters en spannende verhalen voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Boeken die zich vaak op en rond school af spelen zoals: Die rotschool met die fijne klas en Het achtste groepie tegen het soepie. Spe ciaal voor de Kinderboeken week schreef Vriens het boek Het raadsel van de Regenboog. Een verhaal dat gaat over kin deren die een actieplan beden ken om de fusie van hun school De Regenboog met de Einstein- school te voorkomen. Dit boek wordt cadeau gegeven aan die genen die voor meer dan 19,50 aan kinderboeken kopen. ment. Dit laatste speciaal voor de toeristen op de mini- campings rondom Kerkwerve. Binnenkort wordt er een cata logus samengesteld. Gehoopt wordt er dat velen gebruik ma ken van de leenmogelijkheid van boeken uit de Christelijke bibliotheek Tolle, Lege. Deze Latijnse spreuk betekent: Neem en lees. Achterliggende gedachte is: neem en lees de Bijbel, het boek der boeken. De Christelijke bibliotheek is geopend voor haar lezers: iede re woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur en iedere vrijdag van 19.00 tot 20.00 uur. Het kerkgebouw behoeft geen drempel te zijn voor anders denkenden in de regio, want ie dereen die behoefte heeft aan het lezen van christelijke boe ken is welkom. Als tweede speciale uitgave is er dit jaar een prentenboek van de internationaal vermaarde illustrator Peter Spier. In Va der, mag ik mee laat hij zien wat er allemaal gebeurt als een reddingsboot een schip in nood te hulp moet komen. Als derde bijzondere uitgave is er dit jaar bovendien de Zeeuwse Kinder boekenweek-uitgave De Tove naar van Spiegelland. Het boek is geschreven door Johan na Kruit uit Biggekerke en voorzien van tekeningen en verhaalfragmenten van een groot aantal kinderen. Het boek gaat over Tiram en Lerak die na een schipbreuk aanspoe len op de kust van een vreemd land. Ieder jaar worden er door de CPBN en de Kinderjury onder scheidingen weggegeven. De Gouden Griffel gaat naar Max Velthuys voor De kikker en het vogeltje. De Gouden Penseel is voor Frico Henstra voor zijn il lustraties bij Waarom niet. De Boekensleutel, die slechts zel den wordt uitgereikt, gaat dit jaar naar Catherine Roehrig. DEN HAAG - Het dagelijks be stuur van het CDA heeft beslo ten de landelijke manifestatie die zaterdag 10 oktober in Woerden zou worden gehou den, voorlopig uit te stellen in verband met de vliegtuigramp in de Bijlmermeer. ZIERIKZEE - Kinderdagverblijf De Pettetiet en het gastouderbureau van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland houden op zaterdag 10 oktober van 11.00 tot 16.00 uur een open dag. BURGH-HAAMSTEDE - Nu de eerste maanden van voorbereidingen, de opvang van asielzoekers en de gewenning achter de rug zijn, houdt het asielzoe kerscentrum Burgh-Haamstede op zaterdag 10 okto ber een open dag. Het centrum kan van 11.00 tot 16.30 uur door een ieder die geïnteresseerd is in het reilen en zeilen van het AZC en haar bewoners wor den bezocht. Eenvoud Eenvoud schone van het ware. Door een wijs mens eens bedacht. Want het is de echte eenvoud. Die de mensen schoonheid bracht. Door jezelf te kunnen wezen. En niet leven voor de schijn. Door de werkelijke eenvoud. Kan een mens gelukkig zijn. Klatergoud en mooie woorden. Het is maar uiterlijke schijn. Zonder al die grote rijkdom. Kan een mens gelukkig zijn. Het echte ware moet je zoeken. Niet in rijkdom, niet in macht. Maar de eenvoud in je leven. Geeft je innerlijke kracht. C. J. v. d. Maas Renesse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. In kader van Kinderboekenweek ZIERIKZEE - De kinderboekenschrijver Jacques Vriens, de 'gaafste' bovenmeester van Nederland, bezoekt op donderdag 8 oktober van 10.45 tot 11.45 uur boekhandel de Vries aan het Havenplein in Zie rikzee. In het kader van de Kinderboekenweek zal Vriens hier met kinderen praten over zijn boeken en zijn boeken en het boekenweekgeschenk signeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 5