„Ik zal mijn onderscheiding met trots namens jullie allen dragen" Actie Doe mee voor een nieuwe auto voor Corné 0 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND I~" r ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE TROUWPLANNEN? L. A. C. Soeters benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau Zonder auto kan missionaris Lathouwers zijn werk in Manado niet doen 2 BERGING 3 PREMIÈRE 5 OPEN DAG 7 KORFBAL Themamiddag: pensioenen in Paternostergebouw dé krant van schouwen -duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKMRtEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 6 OKTOBER 1992 149e JAARGANG NR 25234 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De heer Soeters krijgt zijn onderscheiding opgespeld. Naast hem maatje Pien. (Foto: Joop van Houdt). SCHARENDIJKE - Als dank en met respect voor de vele bestuursfuncties die hij heeft ingenomen in het onderwijs werd gisteren, maandag, in gemeen schapsruimte De Putmeet de heer L. A. C. Soeters uit Eikerzee benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Zichtbaar geëmotioneerd droeg hij deze hoge koninklijke onderscheiding op aan alle aanwezigen, maar vooral aan zijn vrouw en maatje Pien. De raadzaal van het gemeente huis bleek te klein om het groot gezelschap op te vangen voor-deze feestelijkheid. Fami lie, vrienden, collega's en be stuursleden van de verschillen de onderwijsinstellingen waar voor de heer Soeters werkzaam was, waren in groten getale ge komen om het feest met hem en zijn gezin te delen. Loopbaan Wegens gezondheidsredenen moest de heer Soeters begin dit jaar afscheid nemen als direc teur van de Bestuursacademie Zuid-Holland, na een fusie om gedoopt tot de Bestuursacade mie Randstad. Hoewel het met zijn gezondheid de laatste tijd weer de goede kant opgaat, was de bestuurder toch ge dwongen met zijn tijdrovende functie te stoppen. Geen reden om zijn lange carrière te verge ten en geruisloos te doen voor bijgaan. Vandaar dat de heer Soeters bij de koningin werd voorgedragen voor een konink lijke onderscheiding. Deze werd hem overhandigd door de heer mr. J. P. Hopman, griffier der staten van de provincie Zuid-Holland en voorzitter van het bestuur van de Bestuurs academie Randstad. Hopman ging in zijn toespraak in op de indrukwekkende loopbaan van de heer Soeters. In 1960 be gon hij als leraar Duits het voortgezet onderwijs in Kort- gene. Na zijn functie als leraar en adjunct directeur van de HBO in Middelburg, vertrok hij naar Deventer om hier de academie voor mens en arbeid van de grond te helpen. Op 1 mei 1986 werd hij directeur van de Bestuursacademie Zuid- Holland. „Je zou zeggen dat er daarnaast geen tijd meer is voor andere zaken", aldus de heer Hopman, die vervolgens toch een lange lijst opnoemde van besturen waarin de heer Soeters ook vertegenwoordigd was. „Een man die zoveel weet te verenigen verdient het om in het zonnetje te worden gezet", vond de spreker. Hierna vertel de hij iets meer over de persoon Soeters. „Een echte Zeeuw, rustig, maar tegelijk vastberaden, niet van de wijs te brengen. Streng voor zichzelf, maar ook voor ande ren. Dit alles gepaard gaande met een groot rechtvaardig heidsgevoel. Zo'n persoonlijk heid hadden we nodig bij de Bestuursacademie". Na ook mevrouw Soeters, die al die ja ren als drijvende kracht naast haar man had gefunctioneerd, te hebben geëerd werd de Ko ninklijke onderscheiding op gespeld. „We hopen dat de ver sierselen een goed vertrekpunt zijn voor een goede en rijke toekomst", zo luidde het slot woord. Vervolgens nam de heer M. Ha- ge, op onderwijsgebied de leer meester van de heer Soeters, het woord. Hij vertelde het ge hoor wat meer over zijn 35- jarig contact met de afscheid nemende directeur. „Van een leerling, ben je een collega ge worden en van een collega een vriend", aldus Hage. Hij vond dat de heer Soeters door zijn bijzondere karaktereigen schappen zich onderscheiden had van veel collega's. „En daarom vind ik een onder scheiding bij jou zo goed pas sen", zei de heer Hage treffend. Bewogen Een bewogen Soeters dankte de koningin en allen die hem hadden voorgedragen. „Ik ben geweldig onder de indruk. Ik draag mijn onderscheiding op aan velen. In eerste instantie aan mijn maatje Pien, maar ook aan mijn beste vriend Piet waarmee ik al vanaf de lagere schooltijd ben bevriend en aan wijlen mijn vader". De eer wil de hij niet op zichzelf schuiven. „Het kwam door het team dat er stond. Voor een team geldt namelijk dat het geheel meer is dan de afzonderlijke delen". De onderscheiding die meestal wordt gegeven aan het einde van een loopbaan stemde de heer Soeters tot nadenken. „Is het een dank voor bewezen diensten of een aanmoediging op het pad van de toekomst? De toekomst zal het leren. Ge lukkig weet ik dat het met mijn gezondheid weer goed komt. U bent me allen zo lief, ik houd u op de hoogte hoe het verder met mij gaat", waren de laatste woorden van de heer Soeters voordat met een drank je en hapje de heuglijke ge beurtenis in besloten kring verder werd gevierd. ZIERIKZEE - Zijn vijftien jaar oude auto, waarmee hij in de loop der jaren zo'n 280.000 kilometers heeft afgelegd is nagenoeg versleten en elke dag opnieuw is het voor broeder Corné Lathouwers, werkzaam in het bisdom Manado op Sula wesi in Indonesië een vraag hoe lang zijn auto, noodzakelijk om zijn werk te kunnen doen, het nog uithoudt. Een nieuwe auto is voor hem dan ook bittere noodzaak. Daarom is de Zierikzeese werkgroep Wij doen mee, voor de auto voor Corné van de Roomskatholieke Caritas Zierikzee begonnen met een inzamelings-actie, die in totaal 25.000 gulden moet opleveren. Corné Lathouwers, de missio naris die op 21-jarige leeftijd als broeder van de congregatie MSC naar Manado op Sulawesi (het vroegere Celebes) vertrok, is voor de katholieke gelovigen in Zierikzee geen onbekende. In 1991 werd door toedoen van de oud-militair J. Koopman de aandacht gevestigd op het kin derdorp in Manado, waarvan Lathouwers sinds jaar en dag coördinator is. Dit dorp is in 1974 door een Indonesische arts opgericht om ouderloze en an dere kansloze kinderen een kans te geven om in normaal gezinsverband op te groeien om het hen zodoende mogelijk te maken zich een plaatsje te verwerven in de maatschappij. In tegenstelling tot Nederland waar iedere burger van de wieg tot het graf is verzorgd zijn so ciale voorzieningen in een ont wikkelingsland als Indonesië nog altijd een ongekende luxe. Wezen, zieken en werklozen zijn dan ook aangewezen op charitatieve instellingen. Gastvrij onthaal Na het overlijden van de grond legger van dit project, werd het werk een aantal jaren voortge zet door zijn echtgenote. Then die echter naar het buitenland vertrok nam broeder Corné Lathouwers het heft in handen en bouwde hij het project gelei delijk uit. Vanaf het moment dat het kinderdorp in 1974 van start ging hebben zo'n 125 kansloze kinderen er gastvrij onthaal gekregen bij de zeven gezinnen die aan dit project meewerken. Deze gezinnen die gehuisvest zijn in barakken nemen ieder zo'n zeven negen adoptiekin deren gastvrij in hun huis op. Samen met de eigen kinderen levert dat een omvangrijke kinderschaar op. Financieel beter worden de gezinnen niet echt van hun opvang. Het is vooral hun sociaal gevoel en hun geloofsbeleving die hen aanspoort om zoiets te doen is de ervaring van Zierikzeeë- naar A. P. den Reijer die vorig jaar Kerstmis een bezoek aan dit project bracht en daarbij diep onder de indruk raakte van de bereidheid van de men sen om ondanks hun beperkte welvaart toch aan het project bij te dragen. Behalve gratis huisvesting krijgen ze een klei ne tegemoetkoming in de kos ten van levensonderhoud en elektriciteit. Dit project waardoor inmid dels 64 kinderen hun plaats in de Indonesische maatschappij hebben gevonden is niet de eni ge activiteit van Corné Lathou wers. De broeder, een bezig baasje, doet meer en pakt alles op wat op zijn weg op. In prak tijk komt dat erop neer dat hij naast zijn dagelijkse beslom meringen voor „zijn kinder dorp" als coördinator en als raadsman, ook bemoeienis heeft met een werkplaats met zo'n 35 werknemers. Die moe ten ervoor zorgen dat repara ties in het dorp en in het zie kenhuis en de poliklinieken naar behoren worden uitge voerd. Daarnaast werkt Lat houwers ook voor het zieken huis waaraan tevens een wees huis is verbonden en zorgt hij voor contacten tussen de wijd verspreid liggende polikliniek- jes. Radiozender Dat laatste doet hij door met veel kunst- en vliegwerk een wat gammele radiozender in de lucht te houden. Keer op keer kan de zender pas na de nodige reparaties worden gebruikt. Daarvoor heeft de broeder zijn kleine, uiterst sobere woonka mer volgestouwd met allerlei onderdelen. Die radio is even als zijn auto van essentieel be lang om zijn werk te kunnen doen. Toyota pick up Is zijn oude zender een bron van zorg, ook zijn vijftien jaar oude Toyota pick up baart de broeder zorgen. In die vijftien jaar heeft hij er zo'n 280.000 ki lometer mee afgelegd door de brousse en over wegen die vol gens westerse begrippen het predikaat weg nauwelijks ver dienen. Personenvervoer Met die auto heeft hij de kinde ren uit het kinderdorp regel matig voor een bezoekje aan hun familie in de kampongs ge bracht, heeft hij talloze keren allerlei materialen vervoerd en heeft hij zieken naar het zie kenhuis gereden. Daarnaast deed zijn Tbyota ook dienst als bruids- én rouw wagen. Kort-, om, een auto waarmee je alle kanten op kan. Na vijftien jaar intensief gebruik gaat de Tbyo ta nu duidelijk mankementen vertonen en bovendien mag de broeder zijn pick up ook niet meer gebruiken voor personen vervoer. Actie Zonder automobiel is Corné Lathouwers echter niet in staat om zijn werk te kunnen doen. Daarom ook heeft Den Reijer het initiatief genomen vooreen actie om Lathouwers een nieuw vervoermiddel te geven. Dat initiatief nam Den Reijer toen bleek dat zijn medebewo ners van de Kabbelaarsbank het onderhoudspotje voor het onderhoud yan het centrale an tennesysteem, door de komst van kabeltelevisie overbodig geworden, het liefste wilden besteden voor een goed doel. Dat leverde ineens al een be drag van dik vijfhonderd gul den op. Werkgroep Inmiddels heeft Den Reijer steun gekregen van de heren J. van de Brand en A. Schouw en is binnen de Roomskatholieke Caritas Zierikzee de werk groep Wij doen mee voor een auto voor Corné aan het werk gegaan. Eind vorige week heb ben de parochianen van de Wil- librorduskerk via het blad Pa rochiecontact kennisgemaakt met deze actie die in totaal zo'n 25.000 gulden op moet leveren. Daarvoor ging het blad deze keer ook vergezeld van een ac ceptgiro. Autobedrijven Het doel is echter om de actie ook buiten de parochiekring bekendheid te geven. Inmid dels heeft de werkgroep een be gin gemaakt met het aanschrij ven van de autobedrijven op Schouwen-Duiveland en ook bij de Tbyota-importeur in Ne derland heeft de werkgroep aan de bel getrokken. Tbt nu toe heeft deze nog niet op het verzoek van de Zierikzeese werkgroep gereageerd. Hoe dan ook, de werkgroep wil het bedrag van 25.000 gulden voor 15 februari bijeen hebben gebracht, zodat Den Reijer vol gend jaar maart Lathouwers kan verrassen met het benodig de bedrag voor een nieuwe kar. Een eerste begin is er al. Nog voordag de actie goed en wel begonnen was had de werk groep al ruim 2500 gulden bij eengebracht. Een aardig be drag maar bij lange na niet ge noeg voor de nieuwe auto voor Corné Lathouwers. Giften hier voor kunnen voor 15 februari '93 worden overgemaakt op het rekeningnummer van de ABN/ AMRO-bank. 51.06.38.244 on der vermelding van Caritas Bijzondere Actie Zierikzee. Niet elke ramp is een vloek als men de les heeft begrepen welke er uit getrokken kan worden. J. Bastiaans Minder wind HET WEER Veel bewolking en van het zuid oosten uit perioden met regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 7 graden. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. Noordoostenwind, matig tot vrij krachtig, 4 5, langs de kust hard, 7. 1 Het tempo van de bergingswerkzaamheden in de Bijl mer is versneld. Een sprankelende première afgelopen weekend van de Amateur Comedie Zierikzee. Kinderdagverblijf De Petteflet houdt zaterdag 10 okto ber een open dag. All-Ready heeft wederom een nederlaag moeten in casseren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Eerste gezamenlijke activiteit van FNV en CNV ZIERIKZEE - De glimlach van de oude dag verstart nogal eens wanneer het onderwerp pensioenen aan de orde komt. De vele vragen en onduidelijkheden zijn voor de FNV-werkgroep Uitkeringsgerechtig den en Ouderen (UGO) en de CNV-Seniörenwerk- groep aanleiding geweest om dinsdag 13 oktober een speciale thema-middag rond dit thema te houden. Deze middag wordt gehouden in het Paternosterge bouw in Zierikzee en begint om 14.00 uur. Dit voorjaar werd een soortge lijke bijeenkomst gehouden. Het accent lag daarbij echter meer op de pensioenvoorzie ningen voor hen die bij de Ver- voersbond zijn aangesloten. De vele onduidelijkheden en vra gen over pensioenen, die tij dens het ouderenspreekuur naar voren komen zijn aanlei ding geweest om een tweede en meer algemene bijeenkomst over dit onderwerp te organise ren. Deze keer doet de FNV- werkgroep UGO dit voor het eerst samen met de Senioren- werkgroep van het CNV. Voor deze bijeenkomst is Chris Dri essen, beleidsmedewerker van het FNV en gespeciali seerd in pensioenvraagstukken uitgenodigd. Driessen zal in zijn inleiding vooral ingaan op de meer alge mene knelpunten rond de pen sioenvoorzieningen. Gebleken is dat werknemers zich pas aan aan de vooravond van hun VUT of pensioen in deze materie gaan verdiepen en ook van de zijde van werkgeverszijde laat de voorlichting over deze zaken nogal eens te wensen over. Deze onwetendheid heeft nogal eens tot gevolg dat verzuimd wordt om zelf tijdig pensioen aan te vragen. Dit omdat ervan uit wordt gegaan dat dit automa tisch gebeurt. Ook de wijze waarop het pensioen moet wor den aangevraagd en bij wie dit moet gebeuren blijkt lang niet altijd bekend te zijn, térwijl ook vaak onduidelijkheid be staat over de manier waarop de hoogte van het pensioen wordt vastgesteld. Dit alles komt dinsdag 13 oktober aan de or de, terwijl ook voor het stellen van andere vragen over de pen sioenregelingen, bijvoorbeeld over de consequenties van pen sioenbreuk, na de pauze vol doende gelegenheid bestaat. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een- kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: a- Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ■■=1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1