Drama in Bijlmer grootste vliegramp ooit in Nederland 18 Het asiel is geen deprimerend instituut met afgedankte dieren UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND §4 O Vier zeilsporters lijden schipbreuk voor Schouwen r r ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE Aantal doden geschat op 200 Groot aantal bezoekers bij open dag asiel Schovrwen-Duiveltliid Vechtpartij Alcohol controle GEBOORTEKAARTJES? 9 Goedemorgen Zeeland! dé krant van schouwen - duiveland! i-I ?>2fc>8- 3z.bc, ZIERIKZEESCHE I MAANDAG 5 OKTOBER 1992 149© JAARGANG NR 25233 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 AMSTERDAM - Een vrachtvliegtuig van de Israëli sche vliegtuigmaatschappij El Al is zondagavond rond half zeven door nog onbekende oorzaak neer gestort in de Bijlmermeer in Amsterdam. Het toe stel boorde zich in de flats Groeneveen en Kruitberg. Daarbij zijn mogelijk 100 a 200 doden gevallen. Er zijn zeker 29 gewonden. Het is de grootste vliegramp ooit in Nederland. In totaal waren tot zes uur maandagochtend twaalf licha men geborgen, onder wie de vier bemanningsleden van de El Al-Boeing 747. Dat hebben woordvoerders van politie en brandweer meegedeeld. De vlammenzee die ontstond na het ongeluk legde zo'n 80 ap partementen in de as. Volgens de politie bevonden zich op het moment van de inslag waar schijnlijk zo'n 150 tot 200 men sen in de getroffen woningen. De betrokken woningbouwcor- poraties maakten bekend dat in de 80 appartementen in to taal 239 mensen stonden inge schreven. De flats tellen elk elf verdiepingen met 200 wonin gen. Instortingsgevaar Rond tien uur zondagavond gaf de brandweer het sein brand meester. In'de uren daarna wa ren er evenwel nog overal klei ne brandjes. Aan het begin van de nacht werd de zoektocht naar slachtoffers gestaakt. Vol gens burgemeester Van Thijn van Amsterdam kon de brand weer de verwoeste gebouwen niet binnen wegens instor tingsgevaar. Maandagochtend hebben reddingswerkers hun activiteiten hervat. Meteen na de ramp sloegen plunderaars hun slag in de verlaten wonin gen en winkelcentra in de buurt. De politie arresteerde drie per sonen. In de nachtelijke uren waren nog ongeveer 200 agen ten in het gebied aanwezig. Aanvankelijk waren dat er 500. Hoeveel hulpverleners actief zijn geweest, is nog onbekend. De Israëlische luchtvaartauto riteiten, El Al, vliegtuigbou wer Boeing en de producent van de vliegtuigmotoren Pratt Witney sturen in de loop van vandaag, maandag onder zoeksteams naar Amsterdam. Het team van de Israëlische luchtvaartautoriteiten staat onder leiding van de voormalig chef-staf van de Israëlische luchtmacht, Amos Lepidot. Volgens woordvoerder G. Krook van de Rijksluchtvaart dienst meldde de gezagvoerder van het vliegtuig tien minuten na de start dat er twee motoren in de brand stonden. De gezag voerder zou daarna geprobeerd hebben terug te keren naar Schiphol. Kort na een noodop roep werd het contact tussen de verkeerstoren op Schiphol en het vliegtuig verbroken. Zwarte doos Een zegsman van de politie in Amsterdam deelde maandag ochtend mee dat de zogenoem de „zwarte doos" met de vluchtgegevens van het veron gelukte El Al-toestel nog niet is gevonden. Twee van de vier motoren van de Boeing werden zondag avond teruggevonden in het Naardermeer. In juli kampte een ander vrachtvliegtuig van El Al eveneens met problemen. Dé bemanning slaagde er toen in de brand in de motor zelf te blussen via het interne blusme- chanisme. Het vliegtuig landde veilig op Schiphol. Het ramp toestel kwam zondagmiddag aan uit New York. Op Schiphol had het zowel nieuwe lading gekregen als brandstof ge tankt. Volgens een zegsman van El Al was 84.000 liter brandstof aan boord genomen. Ooggetuigen meldden dat zij kort voordat de Boeing neerstortte een explosie heb ben gehoord. De Israëlische ambassadeur in Nederland, M. Bawly, gelooft niet dat er spra ke was van een aanslag. „Dit was een verschrikkelijk onge luk", aldus de ambassadeur die de plaats van de ramp heeft bezocht. De Israëlische pre mier Rabin heeft via een tele gram aan zijn ambtsgenoot Lubbers laten weten „met ons hart bij u te zijn, terwijl wij rouwen om de doden uit Neder land en Israel." Koningin Beatrix liet zondag avond direct weten „diep ge troffen" te zijn door het onge luk. Volgens de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) „leeft de ko ningin intens mee met de na bestaanden van^ de slachtof fers" en laat zij zich voortdurend op de hoogte hou den van de ontwikkelingen. Minister Maij van verkeer en waterstaat sprak in een reactie van een „vreselijke ramp". Maij wilde zondag nog niet in gaan op de vraag of het verant woord is elke drie minuten een vliegtuig over een gebied te la ten vliegen waar zo'n 200.000 mensen wonen. Volgens de mi nister is in de eerste uren na de ramp duidelijk geworden dat het rampenplan van de ge meente Amsterdam naar beho ren heeft gefunctioneerd. In het Amsterdamse stadhuis is een beleidscentrum ingericht. Daar coördineren burgemees ter Van Thijn en de comman danten van politie, brandweer en GG en GD de hulpverlening in de Bijlmermeer. Het drama in de Bijlmermeer is de vijfde grote vliegramp in ons land in de afgelopen zestig jaar, In 1935 kwamen zes mensen om het leven toen een Fokker van de KLM op Schiphol neerstort te. In 1938 vonden eveneens zes passagiers de dood toen een DC3 van de KLM neerstortte op de nationale luchthaven. In 1954 kwamen 21 mensen om het leven toen een DC6 van de KLM in de Noordzee neer kwam. De voorlaatste grote vliegramp vond plaats op 6 ok tober 1981. Een Fokker Fel lowship 28 van de NLM stortte toen tijdens hevig onweer neer op het industrieterrein Moer dijk. De 22 inzittenden kwamen daarbij om het leven. De groot ste vliegramp waarbij een Ne derlands vliegtuig betrokken was, vónd plaats in 1977 op Tfe- nerife. Een Boeing 747 van de KLM boorde zich toen in een Boeing 747 van Pan Am waarbij alle 253 inzittenden, meren deels Nederlanders, om te le ven kwamen. ZIERIKZEE - Het was druk afgelopen zaterdag bij de open dag van het asiel Schouwen-Duiveland. Doel van deze dag is om het publiek kennis te laten maken met het werk van het asiel en te laten zien hoe de opvang er uit ziet. Er blijkt bij de mensen nog al eens de beeldvorming te bestaan dat het asiel een deprimerend instituut is waar afgedankte en zielige dieren zitten te wachten op het moment dat ze wor den afgemaakt. „We zijn absoluut geen inslaapcen- trum voor dieren, maar we doen er juist alles aan om een plekje voor ze te vinden", aldus Jolanda Meer man, beheerster van het asiel. Dat de dieren in het asiel niet oud, ziek en zielig zijn, maar vaak juist levenslustig en ge zond blijkt aan het vrolijke ge blaf van de honden. Met hun grote trouwe ogen lijken ze de bezoeker te vragen of er bij hem/haar thuis geen plaatsje vrij is voor zo'n trouwe vier voeter. Katten in alle kleuren, maten en leeftijden proberen om het hardst zo lief en speels mogelijk over te komen. Niet verwonderlijk want zo veel mensen komen er niet iedere dag over de vloer. Impulsaankopen Toch is het niet de bedoeling dat het publiek tijdens de open dag al dieren meeneemt. Jolan da Meerman: „Dat doen we met opzet om impulsaankopen te voorkomen. Mensen denken snel 'wat lief zo'n poesje', maar krijgen later spijt van hun hele snelle aankoop. Ze moeten er maar een nachtje over denken". Wel kunnen de dieren gereser veerd worden. In de loop van de volgende week worden ze aan de nieuwe eigenaar overge dragen. Op dit moment zijn er 33 poezen en vijf honden en een konijn in het asiel gehuisvest. „Vroeger hadden we nog wel eens plekjes, nu zitten we stampvol. We moeten zelfs poe zen in hondehokken plaatsen". Al jarenlang wordt er gezocht naar mogelijkheden om het asiel uit te breiden. „Maar ja, de financiën zijn het grote struikelblok", zo geeft Jolanda de harde realiteit weer. Om te voorkomen dat het nog drukker worcft in het asiel wor den tijdens de open dag ook tips en informatie meegegeven over de sterilisatie/castratie en het tatoeëren van poes en hond. Jaarlijks worden er namelijk duizenden dieren aan de asie len in Nederland aangeboden. Door te zorgen dat er zo min mogelijk jonge katjes onge wild geboren worden, wordt de mensen aangeraden hun poes te laten steriliseren en hun ka ter te castreren. Dit kan al van af vijf maanden. „Elke kat die mensen hier komen ophalen is gecastreerd of gesteriliseerd. Ook zijn ze ingeënt en ont wormd en dat is allemaal inbe grepen in de prijs van 85 gul den die betaald moet worden". 'Tatoeage waanzinnig belangrijk' Ook de honden, waarvoor 175 gulden moet worden betaald, zijn ingeënt en getatoeëerd. „Een tatoeage is waanzinnig belangrijk", aldus Jolanda, „het zorgt ervoor dat de dieren goed herkenbaar zijn en als ze weglopen snel naar hun baasje kunnen worden terugge bracht". Laconiek Dieren die tijdens de open dag De .grasmaaiers" Houdt). lusten ook hondekoekjes. (Foto: Joop van ook veel aandacht krijgen zijn de 'grasmaaiers' die achter op het land lopen. Te samen met huisgeit Rosa liggen hier in het gras namelijk de schapen Ma rie, Zandloper en Ukkepuk. „De schapen zijn van iemand uit Nieuwerkerk die bij ons elk jaar het gras kort houden", ze£t Jolanda. „En ze zijn gek op hondekoekjes", vult Wally, één van de vijftien vrijwilligers van het asiel aan. De dieren blijven nogal laconiek onder de belangstelling van het in groten getale opgekomen pu bliek. Voor hen is het niet no dig dat er een nieuwe huis vesting wordt gezocht. Wel voor Sonja en Nouska, twee Mechelse herders, de broers Bas en Björn, twee jonge en speelse bouviers en de dashond Ollie. Op kaartjes aan hun hokken staan hun eigenschap pen en karaktertrekjes ver meld zodat een nieuwe eige naar weet wat voor dier hij in huis haalt. Niet alleen de hon den, maar ook de poezen Vief- ke, Vienna, Elvis, Muppet en al hun soortgenoten zouden blij zijn als ze in een leuk gezin worden opgenomen. De aan schaf moet dan wel overdacht zijn, want als ze na enige tijd weer worden teruggebracht is dat natuurlijk extra sneu. Stand Voor op het terrein van het asiel aan de Zandweg stond een stand van de dierenbescher ming waar allerlei snuisterijen werden verkocht. De opbrengst van de verkoop van porselei nen dieren, spelletjes, kalen ders, tekeningen komt voor 75 procent ten goede van het asiel. Het overige deel is bestemd voor de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Die ren (Dierenbescherming). In een grote bus konden de bezoe kers een gift doen. Volgende week zaterdag 10 oktober houdt het asiel een grote ver koop/rommelmarkt onder de Beuze in Zierikzee. De hele week wordt er een collecte ge houden voor het asielwerk. Dit alles om te trachten de finan ciële positie te verbeteren. In totaal deden aan de Landelijke Open Dag Asielen dit weekend 61 asielen mee. In heel Neder land hebben tienduizenden be zoekers zich ervan kunnen overtuigen dat een asiel meer is dan opvang alleen! ^LEIDEN - Leiden is met ingang van 1 januari geen zogenoemde artikel 12-gemeente meer. Dat betekent dat de stad volgend jaar niet langer onder finan cieel toezicht van het rijk en de provincie staat. Dat maakte burgemeester C. Goekoop za terdag bekend tijdens de Leid- se drie-oktoberfeesten. „Lei den is weer in staat haar eigen financiële zaken te regelen", al dus de burgemeester, ZIERIKZEE - Op zondagoch tend 4 oktober omstreeks 04.00 uur vond op het parkeerterrein tegenover café De Vlinder in Zierikzee een massale vecht partij plaats tussen cafébezoe kers en andere inwoners van Zierikzee. Aanleiding tot de vechtpartij was het verwijderen van een bezoeker van het café eerder die nacht door overige mensen die zich in De Vlinder ophiel den. De man die uit de kroeg werd gezet zou zich hebben misdragen. Na sluitingstijd kwam de ver wijderde bezoeker terug om verhaal te halen. Hij werd hier bij vergezeld door een viertal inwoners van Zierikzee. Op het parkeerterrein tegenover het café kwam het tot een massale vechtpartij waarbij onder meer met ijzeren staven werd geslagen. De politie die binnen een minuut op de plek des on- heils arriveerde had grote moeite de vechtende partijen te scheiden. Bij deze pogingen werd een ruit van een surveil lance-auto vernield. Uiteinde lijk lukte het de politie twee vechtersbazen aan te houden en over te brengen naar het po litiebureau. Het betreft de he ren Van P. en G. uit Zierikzee. Beiden werden ingesloten -en tegen hen werd procesverbaal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging, bedreiging en verzet. Naar de juiste toe dracht van de vechtpartij wordt een onderzoek ingesteld. ZIERIKZEE - Tijdens een alcohol-controle in de nacht van vrijdag 2 op zaterdag 3 ok tober werd de heer L. uit Zie rikzee aangehouden. Bij de controle bleek dat L. te veel alcoholhoudende drank had genuttigd. De uitslag van de blaastest was zelfs dusdanig hoog dat het rijbewijs van de betrokkene werd ingevorderd. Aan de heer L. werd in ruil voor zijn rijbewijs een dag vaarding overhandigd. ORIGINELE. LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Het leven is een klein eiland in de grote oceaan des doods. Ernst Hohenemser Koud HET WEER Veel bewolking en van het zuid oosten uit perioden met regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 7 graden. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. Noordoostenwind, matig tot vrij krachtig, 4 5, langs de kust hard, 7. TT/ I ff'/*/»,'/' EERSTE PAAL Burgemeester Bergshoeff slaat eerste paal van het servicewoningencomplex Nieuwerkerk. BEGROTING Investeren in woon- en leefklimaat centra al in begro ting Brouwershaven. VOETBAL SKNWK pakt na één minuut de winst tegen Wemel- dinge: 1-0. HANDBAL ZHV/Delta Sport verliest eerste duel in eredivisie te gen Swift met 20-24. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BURGHSLUIS - In de nacht van zaterdag op zondag is het zeiljacht Malieboe op de Bol len van het Nieuwe Zand voor de kust van Schouwen aan de grond gelopen.'Twee opvaren den werden drie uur later door de bemanning van de red dingsboot Koningin Beatrix van de Krab benplaat opge pikt. Een zoekactie naar de vierde opvarende is om 14.25 uur door de helicopters en red dingsboten gestaakt. Volgens een woordvoerder van de Kustwacht liep het negen- eneenhalf meter lange zeil jacht met als thuishaven Port Zélande omstreeks vier uur voor de kust van Schouwen aan de grond. Het vaartuig maakte water waarop de opva renden van boord stapten. De vuurtorenwachter van de post Westenschouwen ontdekte om 6.25 uur de twee gestrande zeilers en sloeg alarm. Vervol gens kwamen de reddingsboot Koningin Beatrix, de Griend, de Zeemanspot, een helikopter van de Belgische marine en een vliegtuig van de Kustwacht in actie om assistentie te verle nen. Ongeveer 7.00 uur werden twee watersporters aan boord genomen en op Neeltje Jans aan land gezet. Een derde opva rende werd om 9.45 uur door de helikopter van de marine uit het water opgepikt. De zwaar onderkoelde watersporter werd in het Oosterschelde Zie- kenhuis in Goes opgenomen. Het vierde slachtoffer bleef tij dens een intensieve zoekactie onvindbaar. Het zeiljacht moet als verloren worden be schouwd. Advertentie Uw regionale omroep was vandaag al wakker tussen 7 en half acht! Nu ook al 's ochtends Zeeuws nieuws van maandag t/m vrijdag Op alle radio's in Zeeland Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 1