Eerste Ars Musica-concert met trio's fluit, hobo en orgel 'Deze oorlog duurt nog heel lang, er is een verschrikkelijke onderlinge haat' Activiteiten tijdens Kinderboekenweek Corneliastichting viert haar lustrum Spelmiddag voor kinderen kinder boerderij de Punt Marco Dijst uit Dreischor werkte half jaar als VN-militair in het voormalige Joegoslavië In bibliotheek De Stolpe Zierikzee Westerschouwen werkt aan plannen voor MEC Op zaterdag 3 oktober in Willibrorduskerk Aanrijding DONDERDAG 1 OKTOBER 1992 NR 25231 3 DREISCHOR - „Die mensen kunnen nooit samen leven. Vroeger, voor de oorlog begon, waren de Serviërs en Kroaten al verschillende groepen en nu heerst er onderling een verschrikkelijke haat. Het grote gevecht is wel tot stoppen ge bracht, maar de oorlog duurt voort omdat een heleboel kleine, losgeslagen ploe gen elkaar bevechten om elke meter. Men heeft geen controle meer over de haat die er al lang zat en nu is losgebarsten". Maandagavond arriveerde de 21-jarige Marco Dijst uit Dreischor op Schiphol. Hij werkte zes maanden als VN-militair in het voormalige Joegoslavië. Een periode die Marco Dijst omschrijft als een groot brok ervaring waardoor zijn idee over een oorlog drastisch is veranderd. ,,Ik verwachtte midden in een situatie terecht te komen zoals je die op televi sie en in films ziet; twee partij en die elkaar aan weerskanten van een grens bevechten. Maar in werkelijkheid is een oorlog veel ingewikkelder en moeilij ker. Er zijn zoveel kleine, strij dende partijen dat je niemand meer kunt vertrouwen". Tben Marco Dijst ongeveer drie jaar geleden een contract te kende, waarmee hij voor vijf jaar beroepsmilitair (Kort Ver band Vrijwilliger) werd, had hij geen idee ooit echt in een oorlog terecht te zullen komen. ,,Je weet dat militairen worden opgeleid voor de oorlog, maar dat lijkt een ver van mijn bed show. Inmiddels weet ik wel beter. Joegoslavië is hier vlak bij. Het is maar een paar land jes verder, enkele uren vliegen en je bent er". De jeugdige inwoner van Drei schor werd militair omdat hem dat de mogelijkheid bood om tegelijkertijd te leren en te werken. Hij was actief als radio-monteur bij het korps commandotroepen in Roosen daal toen hij in maart van dit jaar van een collega hoorde dat de legerleiding vrijwilligers zocht om als VN-militair de vechtende groepen in het voor malige Joegoslavië gescheiden te houden. ,,Ik heb er een dag over nagedacht en me toen aan gemeld. Dat kwam vooral om dat ik nieuwsgierig was, ik wilde toch een keer meemaken hoe het was om in oorlogsge bied te werken. Ik was, denk ik op zoek naar het avontuur als militair". In april vertrok Marco als een van de 350'militairen van het Eerste Nederlandse UN Signal Bataljon dat naar Joegoslavië ging. Hij werd gestationeerd in Knin, een stadje dat onder de grotere stad Zadar in een heu velachtig gebied dichtbij de Adriatische Zee ligt. Het was zijn taak om de berichten die patrouilles bestaande uit elf Nederlandse VN-militairen, via waarnemingsposten aan hem doorgaven, door te seinen naar het hoofdkwartier. Be richten die voor de VN- legerleiding van groot belang waren bij het bepalen van de Marco Dijst: ,,Die mensen kunnen nooit samen leven". (Foto: Joop van Houdt). acties die ondernomenmoes ten worden. Het gebied waar de kazerne stond was vrij rustig. ,,Af en toe hoorden we 's.nachts of als we buiten aan het sporten wa ren in het dorp één of twee gra naten inslaan". Marco werd vooral met de oorlog gecon fronteerd via de berichten die hij doorkreeg van de patrouil les. ,,Je weet precies wat er ge beurt en in het begin houd je alles bij. Maar wanneer de oor logsdreiging steeds dichterbij komt ga je je er voor afsluiten. Dan gaat er steeds meer langs je heen". Dat lukte niet toen eind mei de granaten insloegen op driehonderd meter van de kazerne waarin de VN-militai- ren verbleven. „Men beschoot I de communicatiepost van het federale leger (de Serven) die op ongeveer.'eén-kilometer van* onze kazerne, vandaan lag, maar blijkbaar had men het ook op ons gemunt". De meest angstige en dreigen de momenten maakte Marco Dijst door in juli toen het Kro atische leger oprukte tot het stadje waar de VN-militairen verbleven: Knin. „Je zag de Serviërs uitrukken met wa pens en materiaal om de Kroa ten tegen te houden en je denkt als die Kroaten slim zijn be schieten ze onze kazerne. Dat is heel bedreigend". Het duurde anderhalve week voor die drei ging ophield doordat via over leg een wapenstilstand werd overeen gekomen. „Veel dorpe lingen die waren weggevlucht kwamen toen weer terug". Via de televisie die in de re creatiezaal van de kazerne stond, stelde Marco Dijst vast dat de berichtgeving van veel Westeuropese zenders eenzij dig was. „Via de journaals laat men vooral zien wat de Ser viërs aanrichten in Sarajevo. Wat de Kroaten doen wordt niet getoond omdat de televi sieploegen die gebieden niet in mogen. De Amerikaanse zen der CNN is de enige die in een wijder gebied zit en meer facet ten van de oorlog laat zien". Gedurende de periode dat hij in Servië zat ondervond Marco Dijst hoe de haat van de bevol king zich ook tegen de VN-mi- litairen richtte. „Toen we hier aankwamen stonden de men sen te juichen en. te klappen omdat ze ons als bevrijders za gen, maar dat is nu helemaal omgeslagen. Dat komt onder meer door de propaganda van de Kroatische leiders. Die ver telden aan hun militairen dat het VN-leger hen kwam helpen om de Serviërs te verslaan, ter wijl de VN natuurlijk alleen bedoeld is om de vechtende partijen uit elkaar te houden". Tijdens een kort verlof, dat men aan de kust in het noorden van Kroatië doorbracht, kwam die haat van de bevolking tot uiting doordat het nummer bord van de auto werd gestolen en alle vier de banden werden lek gestoken. „Er was straat- theater waarbij voortdurend de spot werd gedreven met VN- militairen en we merkten ook door de houding van de men sen op straat dat we met een heel scheef gezicht werden aan gekeken". De ontspanningsmogelijkhe den voor de VN-militairen wa ren beperkt. „Het meeste heb ik de vrijheid gemist die je in Nederland hebt. De mogelijk heid om de auto te pakken en ergens heen te gaan. De kazer ne was een soort gevangenis. Als je er uit wildé moest je dat drie dagen tevoren aanvragen. Je moest altijd met zijn tweeën gaan, je schermvest aandoen en een wapen meenemen". Marco is dan ook bijzonder blij dat hij weer thuis is. „Ik heb mijn werk daar geleverd". Hij werd daarvoor beloond met een medaille die hem nog niet zoveel zegt. „Dat heeft voor mij geen betekenis. Achteraf gezien ben ik blij dat ik ben ge gaan. Ik heb het gevoel er aan meegewerkt te hebben dat het grote gevecht is gestopt, maar de geniepigheden gaan door. Deze oorlog duurt nog heel lang, er is een verschrikkelijke onderlinge haat". ZIERIKZEE - Tijdens de Kin derboekenweek die dit jaar wordt gehouden van 7 tot en met 17 oktober vinden in de bi bliotheek De Stolpe aan de Haringvlietstraat te Zierikzee diverse extra activiteiten plaats. Tijdens de eerste dag van de Kinderboekenweek, op woens dag 7 oktober komt de kinder boekenschrijfster Johanna Kruit uit Biggekerke naar Zie rikzee. Zij maakt samen met kinderen gedichten. Het evene ment is voor kinderen van tien tot twaalf jaar en vindt 's mid dags plaats. Kinderen van acht en negen jaar kunnen op dins dag 13 oktober deelnemen aan een speurtocht met het thema schateiland. De speurtocht be gint om 15.45 uur bij biblio theek De Stolpe. Vóór de jongste boekenliefheb bers in de leeftijd van vijf tot zeven jaar komt op zaterdag 17 oktober een poppentheater naar de bibliotheek. Gespeeld wordt het stuk Land in zicht. De theatervoorstelling begint om 13.30 uur. Voor eind jaar meer duidelijkheid BURGH-HAAMSTEDE - In de gemeente Wester schouwen wordt hard gewerkt aan de totstandko ming van een milieu-educatief centrum in de ge meente. Dat deelde wethouder ir. C. W. Veerhoek gis teren, maandag, mee tijdens de vergadering van de commissie openbare werken. Veerhoek vertelde verder dat men ook al een aantal lokaties op het oog heeft. Waar het milieu-educatief centrum mo gelijkerwijs zou komen wilde de wethouder niet kwijt. „Maar het ligt voor de hand dat het in Westerschouwen komt', aldus de wethouder. Veerhoek toonde zich optimis tisch over de kans dat er een milieu-educatief centrum in de gemeente Westerschouwen komt. „Het geld is ervoor, maar dan moet er wel voor het eind van dit jaar meer duide lijkheid zijn", aldus de wethou der. De andere Schouwen-Dui- velandse gemeenten wachten volgens Veerhoek eerst af hoe het in Westerschouwen loopt alvorens zelf actie te onderne men. Van 2 tot en met 4 oktober ZIERIKZEE - Van 2 tot en met 4 oktober wordt in het verpleeghuis Corneliastichting te Zierikzee feest gevierd omdat het vijf jaar is geleden dat de toenma lige gedeputeerde W. Don de nieuwe behuizing aan de Emil Sandströmweg officieel opende. De feestelijkheden omvatten een aantal activiteiten voor be woners van de Corneliastich ting, hun familieleden en de medewerkers van het verpleeg huis. De feestelijkheden wor den ingeleid met het verschij nen van een bijzondere uitgave van de huiskrant van het ver pleeghuis, de Lustrum Schou- wenaer. De krant wordt op Schouwen-Duiveland huis- aan-huis verspreid om het pu bliek meer te betrekken bij het reilen en zeilen van het ver pleeghuis. In de recreatiezaal van de Cor neliastichting worden lustrum- diners gehóuden voor de bewo ners en op de jubileumdag zelf, vrijdag 2 oktober is er koffie met gebak voor bewoners en medewerkers. Op zaterdag 3 oktober wordt op diverse loka ties in huis een ontmoe tingsmiddag voor bewoners, familie, medewerkers en vrij willigers gehouden. Daarbij treedt de volksmuziekgroep de Liereleyers op en Ad Hagestijn op met zijn muzikale orgel. Er zijn activiteiten voor de bewo ners, er worden videofilms ver toond en in de recreatiezaal vindt een aflevering plaats van de show Wedden dat. De jubileumviering wordt be sloten met een uitstapje voor het personeel naar Rotterdam dat op 6 en 13 oktober wordt gehouden. Ter gelegenheid van Dierendag ZIERIKZEE - Naar aanleiding van Dierendag wordt op zaterdag 3 oktober in de Zierikzeese kinderboer derij De Punt een spelmiddag voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar gehouden. Van 10.00 tot 12.00 uur kunnen de kinderen zich bij de kinder boerderij laten schminken. De spelletjesmiddag wordt gehou den van 13.00 tot 17.00 uur. Op het programma staat eieren gooien, touwtrekken en wel licht blikwerpen, zaklopen, skippieballen, koekhappen, snoephappen, sjoelen en pop penkast. Bij slecht weer wordt het evenement uitgesteld tot de eerstvolgende zaterdag dat het mooi weer is. Kinderen die aan het evenement willen deelne men dienen zich vooraf aan te melden via telefoonummer 01110-17179. Het is voor het eerst sinds en kele jaren dat ter gelegenheid van Dierendag weer een activi teit voor kinderen wordt ge houden op de kinderboerderij Volgens beheerder Ralph Zim- mermann uit Zierikzee wil men op deze manier zo veel mo gelijk kinderen betrekken bij de kinderboerderij. „Daar is De Punt toch voor bedoeld". Op de kinderboerderij verblij ven momenteel zo'n kleine tweehonderd dieren waaron der geiten, een koe, een ezel, twee ponies, vier varkens, dui ven, kippen, cavia's, konijnen, pauwen, waterschildpadden, chincilla's, ganzen en diverse soorten vogels. Uiteraard zijn zij allemaal te bezichtigen en in sommige gevallen te knuffe len en te verzorgen. ZIERIKZEE - Het eerste concert van dit seizoen ge organiseerd door de stichting Ars Musica, wordt ge houden zaterdag 3 oktober in de Rooms Katholieke Sint Willibrorduskerk te Zierikzee. Hieraan zal me dewerking worden verleend door de fluitiste Hanni Barendrecht, de hoboïst Theo Peeters en de organist Wim Boer. Zij brengen een programma met barok- werken ten gehore bestaande uit triosonates voor fluit, hobo en basso continuo van A. Vivaldi, J. Loeillet en C. P. E. Bach, afgewisseld met twee orgel werken van J. S. Bach, waaronder één trio. Het con cert begint om 20.30 uur. Kaarten zijn voor aanvang van het concert in de kerk verkrijgbaar. De hoboïst Th. Peeters. De fluitiste Hanni Barendrecht studeerde aan het Rotterdams Conservatorium bij Hubert Barwalser en Raymond Del- noye onder wiens leiding zij het solisten-diploma met on derscheiding behaalde. Zij zet te haar studie voort in Duits land bij K. H. Zöller en in Ita lië bij S. Gazzelloni. Verschil lende jaren was zij vaste rem- plagante bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest, waar mee zij diverse tournees maak te. Ook was zij gedurende twaalf jaar tweede fluitiste bij het Nederlands Kamerorkest. Sinds 1979 is zij hoofdvak docente fluit aan het Brabants Conservatorium te Tilburg. De hoboïst Theo Peeters begon zijn studie bij Peter Steyvers ,aan het conservatorium te Maastricht waar hij in 1982 zijn diploma Docerend Musicus be haalde. In 1984 besloot hij zijn hobo-opleiding bij Werner Hexbers aan het koninklijk conservatorium te Den Haag met het behalen van het diplo ma Uitvoerend Musicus. Sinds 1981 is hij werkzaam bij het Re sidentie Orkest waarvan de laatste jaren ook als altho boïst. Zijn belangstelling voor ka mermuziek is altijd erg groot geweest. Zo heeft hij deel uit gemaakt van het Nederlands Blazers Ensemble, waarmee hij tournees maakte door de USA, Canada, Frankrijk en Italië. Thans is Theo Peeters dikwijls te beluisteren met werken van hedendaagse com ponisten in de IJsbreker te Amsterdam. Naast het Resi dentie Blazers Trio maakt hij ook deel uit van het Residentie Blazers Ensemble c.q. hobo- kwartet. Wim Boer De organist Wim Boer volgde zijn studie aan het Rotterdams conservatorium bij Arie J. Keijzer en behaalde daarbij zijn Uitvoerend Musicus diploma in 1991. In het zelfde jaar studeerde hij tevens als Docerend Musicus af voor het hoofdvak Piano bij Frans van Hoek. Wim Boer bekwaam zich momenteel in koor-directie en zang. Hij is werkzaam als privé-docent, dirigent en bege leider en is daarnaast regelma tig in concerten op orgel en pia no te beluisteren. Als vaste or ganist is hij reeds vele jaren verbonden aan de Rooms Ka tholieke Sint Willibrorduskerk te Zierikzee. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 16 graden Windkracht oost 3 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht noordoost 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Middagtemp. 17 graden Windkracht noordoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 okt. Zon op 06.42, onder 18.14 Maan op 13.57, onder 21.48 Eerste Kwartier: 3 oktober (15.12) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen on dernemen de lagedrukgebieden vanaf de Oceaan pogingen om ons weer in hun greep te krijgen. Maar boven Scandinavië handhaaft zich nog steeds een krachtig hogedruk- gebied. De meest actieve storingen koersen daardoor zuid van ons langs in de richting van de Alpen. En omdat ze daar nog verder ont wikkelen, krijgen de Alpenlanden, maar ook Italië de komende dagen weer behoorlijk wat water te verwer ken. Wij houden erg rustig najaars weer. De komende nacht ontstaat er, bij minimumtemperaturen rond 11 graden, weer op veel plaatsen mist, die morgen wederom maar moei zaam oplost. En als dat al gebeurt blijven we toch nog met een flinke portie bewolking zitten, waaruit met name in de zuidelijke provincies een spat regen of motregen kan val len. De temperatuur blijft morgen middag bij zo'n 16 graden steken en de wind is in het algemeen zwak. Tot en met zaterdag verandert er weinig. Maar de zondag ziet er wat vriendelijker uit. Dat komt vooral doordat de wind wat aanwakkert en vanuit het oosten drogere lucht aan gaat voeren. In de middag zou zelfs even de zon door kunnen breken. De temperatuur is een graadje ho ger. HENGELO - De achterstand in het aantal vrouwen bij de poli tie in Overijssel en Overijssel is weggewerkt. ZIERIKZEE - Afgelopen dins dag, 29 september, omstreeks 11.00 uur vond er een aanrij ding plaats op de Provinciale weg tussen Haamstede en Zie rikzee. De heer V. uit Zierikzee reed met zijn tractor en aanhanger over de Provinciale weg in de richting van Zierikzee. Op het moment dat hij linksaf wilde slaan naar een perceel land bouwgrond werd hij ingehaald door de heer H. uit Vlaardin- gen. Beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing waarbij het linkervoorwiel van de trek ker en de rechtervoorzijde van de personenauto werden be schadigd. ZIERIKZEESCHEffï NIEUWSBODEÜ Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20,00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. 1 45,00 Per jaar 1 179.00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 3