'Duurzaam landbouwbeleid te eenzijdig uitgewerkt' 'Gemeentelijke herindeling alleen op basis vrijwilligheid gemeenten' Cross-over bands in Goes Tweeënveertig mille voor beveiliging van stadhuis 'Provincie Zeeland doet te weinig aan het milieu' Gewestelijke Raad Landbouwschap over Kerend Tij: PvdA-Tweede Kamerlid De Cloe in 't Zuudènde in Kerkwerve Chemisch technologisch hts-ingenieur verdient het meest Huidige installatie verouderd Brief Delta Anders aan gedeputeerde staten Zeeland: 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland vindt dat in het Zeeuwse milieubeleidsplan Kerend Tij het begrip 'duurzaam' met betrekking tot de landbouw te eenzijdig uitge werkt is. Dat schrijft de raad in een persbericht. De ontwikkelingsrichting naar biologische landbouw, waar aan het rapport de meeste an- dacht besteedt, is volgens de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap door het be perkte marktaandeel slechts voor een deel van de landbou wers in Zeeland een reële om- schakelmogelijkheid. Illusie Ifevens is het volgens de raad een illusie om aan te nemen dat van deze markt grote groei ver wacht mag worden. „Daar de meeste consumenten zich bij aankoop van een produkt laten leiden door prijs en kwaliteit. Het extra kwaliteitsaspect van het produkt in de vorm van een minder milieubelastende teelt wijze staat bij de keuze van het dagelijks voedselpakket bij de meeste consumenten niet voor op", aldus de raad. Volgens de raad wordt in Ke rend Tij ook onvoldoende aan gegeven hoe de huidige en toe komstige gangbare agrarische bedrijfsvoering daadwerkelijk en op economisch verantwoor de wijze de milieudoestellin gen zou kunnen halen. ,,Voor de agrarische sector blijft voorop staan dat alleen een bedrijfse conomisch gezonde landbouw een duurzame kan zijn". „Uiteraard dient deproduktie- wijze zodanig te zijn dat er ook op lange termijn uit een oog punt van milieuhygiënische randvoorwaarden een produkt van goede kwaliteit geteeld kan worden", aldus de raad. De raad maakt zich ernstig zorgen over de consequenties van het provinciaal beleid voor land bouw en milieu. Schone taak „Er rust derhalve voor de pro vincie Zeeland een schone taak om beter inzichtelijk te maken hoe zowel via het economische spoor als via het milieuhygië nische beleid een duurzame landbouw in deze provincie be reikt kan worden", aldus de raad. Het prefereren van orga nische mest boven kunstmest wordt ongenuanceerd en te eenzijdig genoemd. „Ten onrechte worden enkele positieve kanten van de kunst mest, zoals goede doseerbaar- heid en controleerbaarheid, 'vergeten' teneinde alleen de dierlijke mest in de schijnwer pers te plaatsen", aldus de raad. Bij de voorgestelde re ductie van gewasbescher mingsmiddelen, waarmee het Landbouwschap zelf ook actief bezig is, mag volgens de raad niet worden vergeten dat de provincie Zeeland in vergelij king met andere gebieden 'schoon' is. „Met dit gegeven dient reke ning te worden gehouden wan neer aanvullend aan het rijks beleid verdergaande reducties worden gesteld wil de land bouwsector in deze provincie vanwege dat relatieve voordeel niet dubbel getroffen worden", aldus de raad. „De teelt van de produkten dient zowel kwali tatief als economisch gewaar borgd te zijn". KERKWERVE - Naar aanleiding van plannen voor een herindeling van de ge meenten hield de PvdA-afdeling Middenschouwen in het dorpshuis 't Zuudènde te Kerkwerve een forumavond waarbij het PvdA Tweede Kamerlid D. W. de Cloe een voordracht hield, die vervolgens met een vragenronde werd afgesloten. Bedoeling was om enig inzicht te krijgen in de op handen zijnde veranderingen, de plannen zelf, en de plaats van de PvdA daarin in het bijzonder. Op de bijeen komst waren ongeveer 25 vertegenwoordigers van diverse gemeenten en politie ke partijen aanwezig. Een matige opkomst, mede gezien het feit dat mogelijke herindelingen of veranderingen reeds binnen een a twee jaar kunnen gaan plaatsvinden. Binnen de PvdA is de laatste jaren meer aandacht gekomen voor de plaats van de gemeente binnen het bestuurlijk bestel. De laatste verkiezingspro gramma's kunnen volgens de heer De Cloe gerekend worden tot de meest gemeentevriende- lijke van na de Tweede Wereld oorlog. De laatste jaren is steeds meer nadruk komem liggen op lokaal inplaats van een centraal beleid. Niet alles kan door de Centrale Overheid worden geregeld en georgani seerd. En deze tendens is ook terug te vinden in het maat schappelijke gebeuren zelf, evenals het regeringsbeleid. Een aantal voorbeelden daar van zijn de laatste herziening van de gemeentewet, en de bestuursakkoorden tussen het rijk en de VNG (Vereniging Ne derlandse Gemeenten). 8.5 miljard Sinds vorig jaar is de regering bezig met een grote decentrali satieoperatie waarbij een ta kenpakket van 8.5 miljard gul den naar de gemeenten zou moeten worden overgeheveld. Noodzakelijk voor een geslaag de decentralisatie-operatie is dat op lokaal niveau sterke ge meenten aanwezig zijn. Door de complexheid van de taken kan een vraag zijn of de ge meenten wel sterk genoeg zijn toegerust om die taken zelf standig te kunnen uitvoeren. Nu worden bepaalde zaken op gelost door zogenaamde sa menwerkingsverbanden, doch dit kan volgens de heer De Cloe al snel vragen oproepen met betrekking tot de gemeentelij ke autonomie. „Ook de positie van de ge meenten in de huidige maat schappij is veranderd. Vroeger vormde een gemeente vaak een hechte gemeenschap. Maar dpor de toename van vervoers mogelijkheden en uitbreiding van de communicatiemiddelen zijn de gemeentegrenzen meer en meer komen te vervallen. Voor werk, onderwijs en cul tuur gaat men over die grenzen heen. Door de toenemende complexheid, de toenemende decentralisatie en de verande ring van de positie van de ge meenten binnen de maatschap pij passen de huidige gemeen tegrenzen minder goed in de tijd". Gemeentelijke herindeling tot nu toe Uit de geschiedenis van de laatste jaren blijkt dat de PvdA al lang een voorstander van gemeentelijke herindeling is. Verschillende verkiezings programma's van de partij ge ven dit aan, waarbij de autono mie van het lokale bestuur nogal scherp bewaakt wordt. Dat niet alleen de PvdA voor stander van gemeentelijk her indeling is, blijkt uit de hoe veelheid gemeenten, die daal de van zo'n 1121 in 1900 naar 647 in 1992. Bij deze ontwikke lingen beet Schouwen Duive- land in 1961 de spits af. Iben ging Schouwen-Duiveland van achttien naar zes gemeenten. Volgens het laatst vastgestelde verkiezingsprogramma van de PvdA kan en mag gemeentelij ke herindeling slechts plaats vinden wanneer de gemeenten dit op basis van vrijwilligheid wensen öf indien de landelijke en provinciale overheid op ba sis van een zorgvuldig onder zoek kunnen aantonen dat voor het doelmatiger functio neren van een gemeente herin deling noodzakelijk is. Waarbij in het laatste geval het recht op een behoorlijkheidstoets aan wezig moet zijn als een ge meente meent dat de provincie niet behoorlijk gehandeld heeft tijdens de herinde lingsprocedure. In het huidige regeerakkoord tussen CDA en PvdA staat met betrekking tot gemeentelijke herindeling letterlijk: „Voor wat betreft de gemeentelijke herindeling zullen - in aanslui ting op de door de rijksover heid geformuleerde hoofdlij nen - nieuwe initiatieven tot wetgeving slechts daar worden genomen waar het provinciaal bestuur er de behoefte, respec tievelijk noodzaak van aan toont". Huidige hoofdlijnen Deze hoofdlijnen bestaan uit GOES - Op zaterdag 3 november spelen twee cross-over bands in jongerencentrum 't Beest. Als eer ste speelt Vicious Velvet uit Amsterdam. Vorig jaar waren ze ook al in 't Beest te zien als voorpro gramma van Urge Overkill. Ze maken een stijl die als funky rock kan worden omschreven. Ze heb- ben verschillende supports van buitenlandse bands gedaan (onder meer Mothers Finest en Jane's Addiction), maar de meeste bekendheid genieten ze als vast voorprogramma van Claw Boys Claw en Spo Dee O Dee. Het hoofdprogramma verzorgt Burma Shave uit Den Haag. Ze maken een eigen mix van rock, countryfunk, metal, jazz en blues. Voor de zomer kwam hun eerste CD uit, die ge produceerd werd door Magie Stick (drummer van Urban Dance Squad). Ze doen veel optredens in Scandinavië, vooral in Finland, waar ze eèn enorme populariteit hebben opgebouwd. Aanvang con cert 22.00 uur. een vijftal uitgangspunten die kennelijk en uitdrukkelijk meer dan alleen een zogenaam de knelpuntenaanpak omvat ten, namelijk: Een knelpunten benadering. De stelling dat ge meenten tot zes zevenduizend inwoners kwetsbaar zijn. Men mag niet dogmatisch herinde len, maar wel toekomstige ta ken herzien. Nieuwe gemeen ten behoren minstens 8000 in woners te hebben en de relatie met buurgemeenten dient nauwkeurig bekeken te wor den. Voor de PvdA-fractie is echter steeds het uitgangspunt, dat hoe béter het provinciaal be stuur haar huiswerk doet, hoe minder werk er voor de Twee de Kamer is. Tbetsing van de hoofdlijnen en de toegepaste zorgvuldigheid zijn daarbij het uitgangspunt. Opgemerkt wordt daarbij, dat het nooit echt mogelijk zal zijn werke lijk alles te toetsen en te we gen, want verschillende belan gen kunnen afhankelijk van de situatie steeds anders worden gewogen. Gelukkig zitten er daarom volksvertegenwoordi gers in het landelijk,- en pro vinciaal bestuur, maar ook in het gemeentebestuur. De provinciale staten van Zee land hebben het dagelijks be stuur aan het werk gezet. De begin dit jaar uitgebrachte startnotitie van de provincie vormt volgens de heer De Cloe een uitstekende basis tot een open discussie oyer opnieuw gemeentelijke schaalvergro ting, en sluit prima aan op Het regeerakkoord, waarbij wordt aangetekend, dat de provincie op een inwoneraantal van gro ter dan 8000 per gemeente mikt. Evenwel zou nog gedacht kunnen worden aan de inde ling in WGR-regio's op basis van de Wet gemeenschappelij ke regelingen. Verwachting is, dat in heel het land een opscha- ling hiervan zal plaatsvinden. Tbvens zal de WGR naar ver wachting worden aangescherpt opdat de vrijblijvendheid wordt beperkt en de be roepsmogelijkheid wordt ver kort. Het is daarbij echter geenszins de bedoeling, dat de provincie Zeeland in de toe komst zou verdwijnen, want de PvdA-fractie ziet zeker voor de provincie Zeeland een duidelij ke taak weggelegd in het bin nenlands bestuur. Op welke manier de gemeentelijke herin deling zou moeten worden vormgegeven is volgens de heer De Cloe ook zeker geen taak van een Tweede Kamer lid, doch blijft een taak van de provincie en de gemeenten zelf. Wat dat betreft is het voorge legde plan van de gemeente Middenschouwen een uitste kend voorbeeld. DEN HAAG - Hts-ingenieurs die zijn afgestudeerd in de richting chemische technolo gie hebben op de top van hun carrière het hoogste bruto jaarsalaris: 125.000 gulden, te gen bouwkundigen 84.900. Ook als startende hts- ingenieur verdienen de che misch technologen het meest: 47.000 gulden. De huidige beveiligingsinstallatie van het Zierikzeese stadhuis is verouderd. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Met algemene stemmen ging de ge meenteraad van Zierikzee gisteravond, maandag, akkoord met het voorstel van het college van b en w om 42.000,- uit te trekken voor verbetering en uit breiding van de beveiligingsinstallatie van het Zie rikzeese stadhuis. De huidige installatie is sinds 1977 in gebruik en is volgens het college niet meer op haar taak berekend. De beveiligingsinstallatie ver keert volgens het college in een zodanige staat dat voorname lijk aanpassingen in de elek tronische sfeer noodzakelijk zijn. Essentiële onderdelen van de installatie zijn inmiddels echter te oud. „Het niet of zeer moeilijk kunnen vervangen van de verouderde onderdelen is een onacceptabel risico. Een beveiliginginstallatie dient op timaal te zijn", aldus het colle ge. „Ifemeer daar ook het mi nisterie van binnenlandseza ken in de afgelopen jaren eisen is gaan stellen aan de opslag van de blanco voorraad reisdo cumenten". Vrouw en Geloof Na de nodige discussie ging de raad verder akkoord met het voorstel van het college om aan de Werkgroep Vrouw en Geloof Schouwen-Duiveland een structurele, dus jaarlijks terug kerende, subsidie van 15 cent per inwoner te verstrekken. De VVD-fractie zei bij monde van J. J. Geleijnse op zich geen moeite te hebben.met het be schikbaar stellenjyan de subsi dié, maar wel bezwaar te ma ken tegen het structurele ka rakter. „Voor ons is het een principiële kwestie", aldus Ge leijnse. SGP/RPF/GPV-verte- genwoordiger W. F. Sprengel- meijer schaarde zich achter de woorden van Geleijnse. Wethouder D. van der Wekken (PvdA) stelde in reactie op de woorden van Geleijnse dat in dergelijke gevallen niet over gaan tot het verstrekken van een structurele subsidie een wijziging van beleid zou bete kenen. „Nu is het zo dat een or ganisatie eerst per jaar subsi die krijgt en als men het bestaansrecht heeft bewezen ook recht heeft op een structu rele subsidie". Na nog wat gekissebis kwam het tot stemming. De VVD- fractie stemde, met uitzonde ring van wethouder L. J. van Gastel, tegen het college voorstel. Geen moeite had de raad met het voorstel van het college om een bedrag van bijna 47.000 gulden beschikbaar te stellen voor het treffen van een aantal voorzieningen in de Zierikzee se Concertzaal. Eerder werd al geld beschikbaar gesteld voor het vervangen van de toneel vloer in de Concertzaal. Toen dit werk uitgevoerd werd bleek echter ook de ondervloer dermate slecht dat deze in zijn geheel vervangen moest wor den. Verder is gebleken dat de lichtinstallatie in de Concert zaal eveneens aan vervanging toe is. Ook deze dient vervan gen te worden. Verontreinigde grond Zonder discussie of hoofdelijke stemming schaarde de raad zich verder achter het voorstel van het college om ruim 65.000,- beschikbaar te stel len voor de afvoer van licht verontreinigde grond. In het najaar van '91 werd de riole ring in Lammermarkt, Varre- markt, St. Lievensstraat, Kerkhof Noordzijde en een ge deelte van Meelstraat en Kar- nemelksvaart vernieuwd. In opdracht van de gemeente werd toen onderzoek verricht naar de kwaliteit van de grond afkomstig uit de riole ringssleuven. „Bij voorbaat stond namelijk vast dat een deel van de uitko mende grond veenhoudend was en daardoor niet geschikt voor hergebruik in het wegcunet", aldus het college. Uit het on derzoek bleek dat de grond licht verontreinigd was met ko per en kwik en voorts werd ook een matige verontreini ging met lood geconstateerd. De grond is echter niet zo ver ontreinigd dat het niet gewoon op de reguliere stortplaats kan worden aangeboden. Met het vervoer van de grond en het storten op de stortplaats aan de Hoosjesweg is echter wel een bedrag van 65.100,- ge moeid. ZIERIKZEE - Op papier ziet het er allemaal prima uit, maar in de praktijk wordt door de provincie Zeeland te weinig gedaan aan het milieu. Dat is de strekking van de brief van de politieke partij Delta Anders aan de Sociaal Economische Consultatie Groep en het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Eind 1991 werd in 'de Sociaal Economische Consultatiegroep (SECG) het initiatief genomen een onderzoek uit te voeren naar de vermogenspositie van de NV Deltanutsbedrijven. Re cent verschenen de conclusies en aanbevelingen van de SECG op dit rapport. Delta Anders vindt de aanbevelingen bijzon der mager. Kans gemist „Deze aanbevelingen betreffen slechts een algemene tariefs verlaging en het stimuleren van warmte-kracht- koppeling", aldus Delta An ders. „Uit deze aanbevelingen blijkt ook dat het -door de pro vincie Zeeland geformuleerde- milieubeleid onvoldoende doorwerking vindt. Eén van de centrale doelstellingen van het milieubeleid in de energiesec tor is het terugdringen van de C02 uitstoot. Delta Anders vindt het onbegrijpelijk dat dit aspect zo weinig tot uit drukking komt in de aanbeve lingen. De SECG mist een kans voor open doel" Delta Anders heeft als motto 'Vooruitgang is gas terug ne men'. „Ons deel van de wereld zal een stap terug moeten in grondstoffen- en energiever bruik", aldus Delta Anders. „Om te beginnen zal verspil ling en onverstandig gebruik voorkomen moeten worden. De energiesector moet daarbij be langrijke bijdragen leveren". In de ogen van Delta Anders moet onder meer de industrie een fors steentje bijdragen aan energiebesparing. Aangehaald wordt het voorbeeld van de plannen voor een energiehef fing. „De reactie van grootver bruikers was duidelijk: als die heffing er komt kost dat be drijfsvestigingen en dus ver lies van werkgelegenheid. Het bedrijfsleven ziet de energie heffing als een bedreiging". Delta Anders vindt dat men die 'bedreiging' om moet zet ten in een kans. „Wie in de toe komst het meest efficiënt met energie en grondstoffen om gaat heeft de beste concurren tiepositie". Wat Delta Anders ook wil is een eerlijke verdeling van energie en grondstoffen. Men vraagt zich hardop af of er naast warmte-kracht-koppe- ling geen andere instrumenten zijn om verregaande energie- bespraring bij grootverbrui kers mogelijk te maken. „Tb denken valt aan een energie besparingsfonds waaruit (mo menteel nog) onrendabele in vesteringen mede mogelijk worden gemaakt". Delta Anders vindt dat de pro vincie Zeeland meer moet doen om opwekking van windener gie mogelijk te maken. Nu zijn de teruglevertarieven voor windenergie volgens Delta An ders te laag. Volgens gedepu teerde staten kunnen die tarie ven ook niet verhoogd worden. „De reden daarvan is volgens GS dat de tarieven voor groot verbruikers te laag zijn. Delta Anders vindt dit een wrange constatering. Wij stellen vast dat binnen de begroting van Deltan ruimte te vinden is om windenergie nadrukkelijk te stimuleren. Wij stellen dan ook voor de teruglevertarieven voor windenergie opnieuw te bezien", aldus Delta Anders. UTRECHT - Voor het eerst in het 12-jarig bestaan van de Ne derlandse Filmdagen zijn geen actrices genomineerd voor de Grote Prijs van de Nederland se film, Het Gouden Kalf. Wel wordt op de slotavond een Gou den Kalf in deze categorie uit gereikt. Dat bleek maandag avond in Utrecht tijdens de be kendmaking van de nomina ties voor de Grote Prijs van de Nederlandse Film. RHEDEN - Natuurmonumen ten zal volgende zomer op de Elsberg in het Nationaal Park Veluwezoom een in een kuil ge legen wildobservaticpost in ge bruik nemen; de eerste in Ne derland. Dat heeft K. van der Heijden, districtbeheerder van Natuurmonumenten in Gelder land, maandag in Rheden ge zegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1992 | | pagina 6